سفارش تبلیغ
صبا ویژن
جمله های طلایی و مطالب گوناگون
[ و فرمود : ] بنده را نسزد که به دو خصلت اطمینان کند : تندرستى و توانگرى . چه آنگاه که او را تندرست بینى ناگهان بیمار گردد و آنگاه که توانگرش بینى ناگهان درویش شود . [نهج البلاغه]

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

پنج شنبه 100 فروردین 19  4:21 عصر

مجموعه: بیماری ها و راه درمان

 

علت سیاه شدن لثه, راه‌های درمان لثه‌های سیاه

رنگ لثه می تواند از قرمز یا صورتی تا قهوه ای یا سیاه متغیر باشد

رنگ لثه در افراد مختلف متفاوت است. لثه های سیاه و سایر تغییرات رنگ لثه می تواند ناشی از یک وضعیت پزشکی ، دارو ، سیگار کشیدن یا سایر عوامل شیوه زندگی باشد.

 

لثه ها بافت های سختی هستند که دندان ها را محاصره کرده و نگه می دارند. آنها می توانند از رنگ قرمز یا صورتی تا قهوه ای یا سیاه متغیر باشند. سلامتی دهان و دندان برای رفاه عمومی ضروری است. تغییر در لثه ها می تواند نشان دهنده یک مشکل اساسی برای سلامتی باشد ، بنابراین فرد باید برای تعیین علت با پزشک صحبت کند.

 

علل لثه های سیاه :

طیف وسیعی از شرایط وجود دارد که می تواند باعث ایجاد لثه های سیاه شود ، از جمله:

 

1. ملانین

رنگ لثه می تواند از قرمز یا صورتی تا قهوه ای یا سیاه متغیر باشد. بدن به طور طبیعی ملانین را تولید می کند ، ماده ای که به پوست ، مو و چشم آنها رنگ می بخشد. هرچه ملانین بیشتر در بدن خود داشته باشید ، مو ، پوست یا چشم های آنها تیره تر خواهد بود.

لثه های قهوه ای تیره یا سیاه ممکن است به دلیل داشتن ملانین بیشتر در بدن باشد. اگر لثه های یک شخص همیشه بسیار تیره بوده است ، هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

اگر رنگ لثه در یک دوره کوتاه تغییر کند ، یا اینکه لکه‌های سیاه روی لثه ظاهر شود ، احتمالاً ناشی از ملانین نیست و ممکن است یک مسئله پزشکی باشد.

 

2. سیگار کشیدن

سیگار کشیدن باعث ایجاد تغییر رنگ لثه های شما می شود. این به ملانوز سیگاری معروف است. سلولهای تخصصی موجود در بدن بنام ملانوسیتها ملانین را می سازند. نیکوتین موجود در تنباکو می تواند باعث شود ملانوسیت ها بیش از حد معمول ملانین تولید کنند.

لثه ها ممکن است قهوه ای یا سیاه شوند. تغییر رنگ می تواند در لکه ظاهر شود یا بر کل قسمت داخلی دهان تأثیر بگذارد. قسمت داخلی گونه ها و لب پایین نیز ممکن است تغییر کند.

تحقیقات پیوندی بین ترک سیگار و تغییر رنگ لثه پیدا کرده است. این نشان می دهد که لکه های تیره رنگ روی لثه ها ناشی از استعمال سیگار ممکن است برگشت پذیر باشد.

 

3. دارو

مینوسیکلین برای درمان آکنه و برخی عفونت ها مانند کلامیدیا استفاده می شود. یک عارضه جانبی غیرمعمول مینوسیکلین رنگدانه یا تغییر رنگ است که گاهی اوقات می تواند در دهان رخ دهد. 

فرد باید در مورد هرگونه تغییر رنگ ناشی از داروها با پزشک خود صحبت کند ، زیرا ممکن است داروهای جایگزین در دسترس باشد.

 

علت سیاه شدن لثه, راه‌های درمان لثه‌های سیاه

نیکوتین می تواند باعث تولید ملانین بیشتر شود و منجر به لثه های تغییر رنگ شود

 

4. خال کوبی آمالگام

خال کوبی آمالگام می تواند در هر جای دهان ظاهر شود اما معمولاً در کنار پر شدن ظاهر می شود. به نظر می رسد یک تکه سیاه ، خاکستری یا آبی درون دهان است.

آمالگام ترکیبی از فلزات است که برای پر کردن و تاج دندان استفاده می شود. اگر ذرات این ماده از بین بروند ، می تواند در زیر لثه ظاهر شود.

درمان معمولاً برای خال کوبی های آمالگام لازم نیست ، زیرا هیچ خطری برای سلامتی ندارند.

 

5. لثه های زخم نکروز کننده حاد

لثه زخم نکروز کننده حاد ، عفونت لثه است که به دهان خندقی نیز معروف است. باعث تب ، لثه های دردناک و بوی بد دهان می شود. اگر لایه ای از بافت مرده بر روی لثه ها ایجاد شود ، عفونت می تواند باعث ایجاد لثه های سیاه یا خاکستری شود.

دهان خندقی از رشد سریع باکتری ها در دهان ایجاد می شود. این باکتری ها به دلیل بهداشت ضعیف دهان ، استرس ، کمبود خواب یا رژیم غذایی ناسالم ممکن است ایجاد شوند.

علائم اولیه دهان خندقی شامل خونریزی لثه ، بوی بد دهان ، مقدار زیادی بزاق دهان و احساس بیماری است. ممکن است زخم ها در لثه ها در لبه دندان ها شکل بگیرند.

درمان ساده است. دندانپزشک دهان را تمیز می کند و ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند .

شستشوی دهان با دهانشویه دارویی و تمیز کردن دندان و لثه به جلوگیری از تکرار عفونت ها کمک می کند.

 

6. بیماری آدیسون

نیکوتین می تواند باعث تولید ملانین بیشتر شود و منجر به لثه های تغییر رنگ شود.

بیماری آدیسون بر غدد آدرنال تأثیر می گذارد ، که انواع مختلفی از هورمون ها را ایجاد می کنند. این اختلال این غددها را از تولید هورمون های کافی متوقف می کند.

علائم اولیه شامل موارد زیر است:

- خستگی

- احساس تشنگی بیش از حد معمول

- کاهش وزن ناخواسته

- عدم اشتها

- عضلات ضعیف شده

با پیشرفت بیماری آدیسون ، فرد ممکن است لثه ها و لب های تیره را تجربه کند. اصطلاح پزشکی برای این عمل فشار خون بالا است.

 

علاوه بر تأثیرگذاری بر لب و لثه ، بیماری آدیسون می تواند باعث ایجاد لکه های تیره پوست در سایر مناطق بدن شود. رایج ترین مکان هایی که ممکن است تکه های تیره ایجاد شود روی زانوها ، ناخنها ، در خطوط کف دستها و اطراف زخمها است.

 

بیشتر موارد بیماری آدیسون به دلیل مشکل سیستم ایمنی بدن است. این باعث می شود بدن به غدد آدرنال حمله کرده و آسیب ببیند.

 

در صورت عدم درمان بیماری آدیسون می تواند عوارض شدید ایجاد کند. اگر سطح هورمون خیلی کم شود ، می تواند یک بحران آدرنال ایجاد کند.

علائم بحران آدرنال شامل کم آبی شدید ، تنفس سریع و کم عمق ، خواب آلودگی و کمرنگ بودن پوست است. بحران آدرنال یک اورژانس پزشکی است.

 

7. سندرم پوتز- جگرز

سندرم پوتز جگرز یک بیماری ژنتیکی است که می تواند خطر ابتلا به پولیپ یا سرطان را افزایش دهد. یکی از علائم اولیه ، ظاهر شدن لکه های آبی تیره یا قهوه ای تیره است. اینها می توانند در دهان و همچنین روی پوست انگشتان و انگشتان پا ظاهر شوند.

سندرم پوتز جگرز به ??طور معمول در کودکی ظاهر می شوند و با افزایش سن از بین می روند. یکی دیگر از علائم اصلی خونریزی یا انسداد روده است که معمولاً در کودکی نیز رخ می دهد.

یک آزمایش ژنتیکی می تواند نشان دهد که آیا فرد مبتلا به سندرم پوتز-جگرز است یا خیر.

 

علت سیاه شدن لثه, راه‌های درمان لثه‌های سیاه

راه‌های درمان لثه‌های سیاه

 

درمان لثه های سیاه :

درمان لثه های سیاه به علت آن بستگی دارد. شرایطی مانند عفونت لثه یا بیماری آدیسون معمولاً نیاز به درمان با دارو دارد. ممکن است تغییراتی در رنگ لثه که در اثر سیگار کشیدن ایجاد می شود با ترک سیگار بهبود یابد.

برای روشن شدن رنگ لثه ، دندانپزشکان زیبایی می توانند خدماتی ارائه دهند. با این حال ، سفید کردن می تواند باعث آسیب به لثه شود و فقط باید توسط یک متخصص انجام شود.

 

پیشگیری از سیاه شدن لثه :

بهداشت خوب دهان و کاهش مصرف قند به سالم ماندن دندانها و لثه ها کمک می کند.

افراد می توانند با مسواک زدن مرتب دندانها ، نخ دندان زدن و قطع کردن قند ، بهداشت دهان و دندان را حفظ کنند.

 

این اقدامات باید در کنار مراجعه منظم به دندانپزشک انجام شود. حفظ بهداشت دهان و دندان بهترین روش برای سالم نگه داشتن دندان ها و لثه ها است.

 

همچنین ممکن است فرد با استفاده از یک مسواک با برس نرم ، لثه های خود را مرتبا و به آرامی مسواک بزند.

 

محصولات بهداشت دهان و دندان در اکثر داروخانه ها و بصورت آنلاین از جمله مسواک ، نخ دندان و دهانشویه برای خرید در دسترس است .

 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 


 
نظرات شما ()
 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

پنج شنبه 100 فروردین 19  4:12 عصر

مجموعه: دانستنی های سفر

 

سفر, کرونا,پیشگیری از کرونا در سفر

در سفرهای ضروری حتما اسپری الکل و ژل شست و شوی دست همراه داشته باشید

 

درصورتی که ناچار به سفر شدید و قصد خرید بلیط دارید بهتر است به جای مراجعه حضوری به آژانس ها، به صورت اینترنتی اقدام به خرید بلیط کنید تا کمتر در خطر ابتلا به بیماری کرونا باشید.

جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری کرونا (corona) در طی سفر
با توجه به شیوع بیماری کرونا اغلب سفرهای غیر ضروری لغو شده اند و افراد در تمام دنیا سعی می کنند تا جای ممکن در خانه بمانند؛ با این وجود ، در بعضی شرایط خاص امکان لغو سفر وجود ندارد. در اینهنگام چه باید کردو چطور از خود محافظت کنیم؟

در این مطلب به نکات بهداشتی درباره جلوگیری از ابتلا کرونا در طی سفر می پردازیم:


وسایل ضروری
بهتر است در زمان سفر برای در امان ماندن از ویروس کرونا علاوه بر لوازم ضروری، وسایل زیر را نیز در چمدان خود بگنجانید:
√ ماسک
اسپری الکل
ژل شست و شو
داروهای تب بر
دستمال کاغذی
تب سنج

خرید بلیط
درصورتی که ناچار به سفر شدید و قصد خرید بلیط هواپیما، قطار و یا دیگر وسایل نقلیه را دارید بهتر است به جای مراجعه حضوری به آژانس ها، به صورت اینترنتی اقدام به خرید بلیط کنید تا کمتر در خطر ابتلا به بیماری کرونا باشید.

وسایل نقلیه عمومی
درصورتی که برای سفر از وسایل نقلیه عمومی مثل قطار، اتوبوس و هواپیما استفاده می کنید بهتر است از تماس زیاد دست ها با دسته های صندلی خودداری کنید. اما چنانچه عادت دارید که محیط صندلی و اطراف آنرا مدام لمس کنید بهتر است مکان را با موادی مانند اسپری های ضدعفونی کننده تمیز کنید یا پس از تماس با دسته های اتوبوس، مترو، قطار و هواپیما دست های خود را با مواد ضدعفونی کننده تمیز کنید.

شستن دست ها
یکی از ابتدایی ترین راه‌های جلوگیری از ورود ویروس کرونا به بدنمان شستشوی مداوم دستها به هنگام خوردن و آشامیدن است.
به هیچ وجه هنگامی که دستتان ضدعفونی نشده است، آن را به چشم ها، دهان یا بینی تان نزنید.

 

سفر,جلوگیری از ابتلا به کرونا در مسافرت,راهنمای سفر در زمان شیوع کرونا

شستن دست یکی از راههای پیشگیری از ابتلا به کرونا می باشد

 

استفاده از ماسک
بهتر است در اماکن عمومی که ازدحام جمعیت وجود دارد از ماسک استفاده کنید تا کمتر در معرض ویروس ها قرار گیرید. هنگامی که عطسه می کنید، بینی و دهان خود را با دستمال بپوشانید و سپس آن را دور بیاندازید.


عدم تردد در مکانهای عمومی
سعی کنید در اماکن عمومی و پر ازدحام تردد نکنید. فاصله خودتان را با افراد دیگر حفظ کنید و درصورتی که دیدید کسی به علائم سرما خوردگی یا کرونا مبتلا بود حتماً  حداقل یک متر از او فاصه بگیرید.

 

سفر با هواپیما
خوشبختانه، طبق گفته ی محققان، با توجه به فیلترهای قدرتمندی که برای تمیز کردن هوا در هواپیماها استفاده می شود، ویروس کرونا نمی تواند به این آسانی ها در این وسایل نقلیه بزرگ زنده بماند. با این وجود، درصورتی که کماکان در این باره حس خوبی ندارید، میتوانید صندلی خود را با اسپری های مخصوص ضدعفونی کنید. همچنین ، درصورتی که قصد دارید تا دور و برتان را تمیز کنید، بهتر است از سینی رو به روی صندلیتان شروع کنید و آن را ضدعفونی کنید.

 

 

سفر,جلوگیری از ابتلا کرونا در طی سفر,راهنمای سفر در زمان شیوع کرونا

برای پیشگیری از ابتلا به کرونا تا جای ممکن از حضور در اماکن عمومی خودداری کنید


انتخاب غذایی مطمئن
پیشنهاد می شود از رستوران و غداخوری های دور افتاد از شهر برای صرف وعده غذایی خودداری کنید و به جای آن از رستوران و غذاهای هتل خود استفاده کنید. یا درصورتی که برایتان مقدر است در سفرهای داخلی از منزل غذایی همراه خود داشته باشید. همچنین برای اطمینان بیشتر بهتر است از غذاهای بسته‌بندی که در ساخت آن ها کم ترین دخالت دست وجود دارد استفاده کنید.

بهتر است در زمان سفر کمی رژیم غذایی خود را تغییر دهید و چنانچه رژیم خام خواری دارید به سمت غذاهای گریل و خوب پخته شده روی آوریدچون سبزیجاتی مثل کاهو و پیاز و هویج و .. که از زمین برداشت میشوند اگر به خوبی شسته نشوند حامل انتقال میکروب هستند. همچنین بهتر است در زمان سفر میوه ها را با پوست مصرف نکنید.

همچنین حتما آب آشامیدنی تصفیه شده همراه خودتان داشته باشید و یا از آبهای آشامیدنی پلمپ استفاده کنید.

اقامت در هتل
آیا هتل ها به اندازه کافی امن هستند؟ بهترین راه این است که خودتان از این موضوع خاطرجمع بشوید. چطور؟ اطمینان حاصل کنید که دست هایتان را پس از رسیدن به هتل شسته اید و ضدعفونی کرده اید. بعد از آن با وجود اینکه نمی توان صد در صد همه چیز را کاملاً تمیز کرد، بالش ها و تخت را با اسپری های مخصوص ضدعفونی کنید. مورد دیگر، استفاده از ملحفه هایی است که با خود به همراه برده اید.

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته


 
نظرات شما ()
 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

مجموعه: شستشو ، نظافت ، لکه گیری

 

نکته هایی برای خرید کردن, توصیه هایی برای خرید کردن

ضدعفونی کردن پاکت و کیسه های مواد غذایی

 

موارد زیر توصیه ای برای عموم مردم است که هنگام دریافت خرید خانگی خود را در امان نگه دارند و یا در هنگام شیوع کرونا ویروس برای خرید مواد غذایی خود یا دیگران بخرند:

 

در نظر بگیرید که غذای خود را تحویل بگیرید

اگر در لیست افراد آسیب پذیر قرار دارید، باید نکاتی را برای خرید و تحویل غذاها در نظر بگیرید.

سفارش از طریق تلفن یا به صورت آنلاین انجام بدهید.

 

هنگامی که غذای خود را سفارش می دهید به جای پرداخت پول نقد هنگام تحویل، به صورت الکترونیکی پرداخت کنید.

 

بهتر است از شخص تحویل دهنده درخواست کنید که مواد غذایی را سریعتر برساند و خیلی خارج از خانه نماند.

 

از فرد تحویل دهنده بخواهید که مواد غذایی را از درب منزل شما عبور بدهد و در فاصله ی 2 متری شما قرار بدهید

 

کلیه بسته بندی ها یا ظروف مواد غذایی غیر معدنی باید قبل از دور نگه داشتن آنها با اسپری ضد عفونی کننده مناسب یا دستمال مرطوب ضد عفونی شوند.

 

دستان خود را برای حداقل 20 ثانیه کاملاً بشویید.

تمام سطوح کیسه های مواد غذایی باید مانند بالا ضد عفونی شوند.

 

در صورت عدم وجود مواد ضد عفونی کننده سطحی مناسب، باید سطوح لازم را با استفاده از مواد شوینده و آب گرم تمیز کنید.

 

نکاتی برای خرید در زمان شیوع ویروس کرونا,راهنمای خرید در زمان وجود ویروس کرونا

راهنمای خرید مواد غذایی در زمان شیوع ویروس کرونا

 

در صورت خرید از فروشگاه مواد غذایی

اگر در گروه پرخطر هستید، به خرید نروید، بهتر است از خانواده ، دوستان و همسایگان خود کمک بخواهید.

در صورت خروج از خانه برای خرید مواد غذایی، از علائم کروناویروس اطمینان حاصل کنید.

در نظر بگیرید که برای شما مهم است که به مغازه ها بروید و فقط در مواقع ضروری (به طور ایده آل ، هفته ای یک بار) بروید. بهتر است لیستی برای خریدتان آماده کنید و یکدفعه به خرید بروید. اینگونه هر روز برای خریدهای کوچک به بیرون نمی روید.

 

در یک تایمی که خلوت است به خرید بروید.

فاصله 2 متری با سایر مشتریان و کارمندان داشته باشید. برخی از فروشگاه های مواد غذایی دارای نشانگر 2 متری هستند که در پیشخوان ها قرار می گیرند ، حتی ممکن است با نواری روی زمین یا موارد مشابه نشانه بگذارند. این نشانگرها به نفع همه است، بنابراین لطفاً از آنها پیروی کنید.

 

اگر دستمال مرطوب ضد باکتریایی دارید، پیش از ورود به مغازه، دستگیره چرخ دستی یا دسته سبد را تمیز و ضد عفونی کنید. خود فروشگاه ها هم باید این کار را انجام دهند.

خیلی نزدیک به پیشخوان های مواد غذایی، سایر افرادی که کار می کنند و کارمندان فروشگاه ایستادگی نکنید. از فاصله 2 متری با دیگران فاصله بگیرید.

 

به جای استفاده از وجه نقد، بدون تماس / الکترونیکی پرداخت کنید.

در صورت داشتن این مورد، از ضدعفونی کننده دست استفاده کنید. در غیر این صورت، اطمینان حاصل کنید که دستها در اسرع وقت به مدت 20 ثانیه شسته می شوند.

قبل از دور نگه داشتن آنها، تمام بسته بندی های مواد غذایی غیر معدنی یا ظروف را با اسپری ضد عفونی کننده مناسب یا دستمال مرطوب ضد عفونی کنید.

 

میوه و سبزیجات باز را با شستن زیر شیر آب و شستشو با یک برس نرم بشویید.

بعد از دست زدن به بسته بندی مواد غذایی و مواد غذایی دست های خود را حداقل به مدت 20 ثانیه بشویید.

 

تمام سطوحی که کیسه های مواد غذایی را قرار دادید و همچنین کیسه های خرید قابل استفاده ی مجدد را ضدعفونی کنید و کیسه های یکبار مصرف را به داخل برگردانید و آن ها را درون یک کیسه قرار بدهید و درب آن را گره بزنید و داخل سطل زباله بیاندازید.

 

در صورت عدم وجود مواد ضد عفونی کننده مناسب، باید سطوح لازم را با استفاده از مواد شوینده و آب گرم تمیز کنید.

 

اگر برای افرادی که آسیب پذیر هستند، خرید کرده اید، مهم است که هنگام رها کردن وسایل، فاصله 2 متری ایمن را حفظ کنید و آنها بعد از خرید ، وسایل را ضد عفونی کنند و برای پرداخت پول آن از همراه بانک استفاده کنند.

 

بخاطر داشته باشید که فقط در مواقع ضروری خرید انجام بدهید و از امنیت اجتماعی فاصله بگیرید و بهداشت را رعایت کنید تا بتوانید خود و دیگران را از خطر ابتلا به بیماری در امان نگه دارید.

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته


 
نظرات شما ()
 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

پنج شنبه 100 فروردین 19  4:6 عصر

مجموعه: مشاوره خانواده

 

روانشناس خوب چه ویژگی هایی دارد,روانشناس خوب,یک روانشناس خوب چگونه است

روانشناس خوب

 

خوشبختانه یا متاسفانه هنگام برخورد با یک روانشناس، نگاه مردم جامعه در درجه اول به سلامت روانی خود روانشناس است که این کاملا طبیعی است. چطور می شود به روانشناسی که در کنترل خشم دچار مشکل است و حالت تهاجمی دارد اعتماد کرد!

در جامعه ما متاسفانه به سبب نا آگاهی برخی از مردم، تصورات و باورهای نادرستی درباره بسیاری از مشاغل وجود دارد و این مسئله درباره روان‌شناسی پررنگ‌تر است که تعدادی از این باورها ناشی از باورهای غلط گذشته و تعدادی از آن‌ها نیز ناشی از فقر آگاهی و دانش در میان مردم است که البته این باورهای نادرست در زمینه‌های گوناگون نیز به چشم می‌خورد و زمینه‌ساز بسیاری از کج‌اندیشی‌ها و تصمیم‌های نادرست در زندگی بسیاری از ماست.

 

یک روان‌شناس خوب ویژگی‌هایی دارد که او را در برابر دیگر روان‌شناسان برجسته می‌کند. روان‌شناسی که بتواند رفتاری حرفه‌ای و درست داشته باشد می‌تواند به بهبود مراجع خود کمک شایانی کند. همان‌گونه که پیش‌تر گفتم روان‌شناسان در زمینه‌های گوناگونی کار می‌کنند که درمان یکی از بخش‌های آن است.

 

پروانه‌ی اشتغال روان‌شناسی

داشتن مجوز و پروانه‌ی اشتغال نخستین پیش‌نیاز یک روان‌شناس است. بر پایه‌ی آیین‌نامه تنها روان‌شناسانی که دارای پروانه‌ی اشتغال باشند اجازه‌ی روان‌درمانی دارند. پروانه‌ی اشتغال نشان‌گر این است که سازمان نظام روان‌شناسی، روان‌شناس را دارای شایستگی کار درمانی می‌داند و مراجع می‌تواند به او اعتماد کند.

 

در هر کشوری سازمان‌های ملی روان‌شناسی مسئول ارائه پروانه اشتغال به روان‌شناسان هستند. در کشور ما هم سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران این مسئولیت را بر دوش دارد.

 

روانشناس خوب چه ویژگی هایی دارد,روانشناس خوب,یک روانشناس خوب چگونه است

ویژگی های روانشناس خوب

 

دکتر روانشناس خوب به دنبال صمیمی‌شدن با بیمار نیست

تفاوت‌های بسیاری بین دوستی و صمیمی‌شدن با بیمار و درمان، وجود دارند. ابتدا ممکن است روابط بسیاری با دوستان خود داشته باشید. می‌توانید با آن‌ها کسب‌وکاری راه بیندازید، از آن‌ها پول قرض بگیرید یا با آن‌ها رابطه برقرار کنید؛ اما با درمانگر خود تنها می‌توانید روی درمان کارکنید و یک دکتر روانشناس خوب ابتدا به درمان شما فکر می‌کند. درمانگر شما ممکن است صمیمی باشد اما او دوست شما نیست.

 

اگر درمانگر، دوست شما شود پس دیگر درمانگر نیست. دوم اینکه، دوستی نیازی به برنامه، هدف یا آرمانی فراتر از ماهیت وجودی آن ندارد. می‌توانید بدون دلیل خاصی با دوستان خود، گردش کنید، چون صرفاً از آن لذت می‌برید، به آن عادت دارید یا کار دیگری ندارید که انجام دهید. شما با درمانگر خود، وقت نمی‌گذرانید. درمان، هدفمند و عملی است، عمدتاً به سمت تحقق یک یا چند هدف می‌رود که متقابلاً آن‌ها را پذیرفته‌اید. درمان، صرفاً یک هدف نیست.

 

پای‌بندی به منشور اخلاقی روان‌شناسی

هر روان‌شناسی سوگند یاد می‌کند که از اصول اخلاقی در کار درمانی پیروی کند. اگر با یک روان‌شناس در اتاقش دیدار داشته‌ باشید خواهید دید که در کنار پروانه‌ی کار و مدرک دانشگاهیش یک تابلو منشور اخلاقی نیز دارد. می‌توانید بندهایی که یک روان‌شناس باید از آن پیروی کند را در آن بخوانید. منشور اخلاقی روان‌شناسی نشان‌گر این است که روان‌شناس از چه باید و نبایدهایی پیروی می‌کند.

 

دکتر روانشناس خوب شأن بیمار را رعایت می‌کند

درمان خوب به دنبال تسهیل سلامت روحی سالم است. هرچند بهداشت روح، به‌خودی‌خود، هدف و مکانی برای رسیدن (به سبک دروازه بهشت نیست که برای سعادت باید بدان مراجعه نمود) نیست. بلکه سلامت و بهداشت روحی، فرایندی است که برای تحقق اهداف انتخاب‌شده، تعیین کرده و اجرا می‌کنید. به‌عبارت‌دیگر، سلامت روان، مهارت اصلی شماست نه اینکه مقصد سفر باشد؛ بنابراین درمانگر، راننده نیست بلکه نحوه رانندگی را به شما آموزش می‌دهد.

 

درمان خوب مستلزم قضاوت و بررسی است اما مردم را قضاوت نمی‌کند، همان‌طور که کلیسا باید به امور مالی بپردازد اما نباید کار نقدی انجام دهد.

 

اکثر مردم که برای درمان مراجعه می‌کنند به خاطر مشکلاتی که دارند تحت قضاوت‌های بی‌رحمانه قرار می‌گیرند (توسط خود آن‌ها، همتایان آن‌ها، همسران، کارفرماها، همسایگان و اغلب کل جامعه). آن‌ها نصایح بسیاری شنیده‌اند؛ بنابراین درمانگران خوب، برخلاف درمانگران رسانه، به یک اندازه، قضاوت و مشاوره خواهند کرد.

 

عمدتاً مسئله این نیست که مردم در مورد درمان، چه تصوری دارند، بلکه آن‌ها برای کسب تجربه به درمانگاه می‌آیند (شفا یافتن، تجربه اصلاح رفتار). آنچه آن‌ها نیاز دارند، درک همدردی، پذیرش و تشویق است.

 

همان‌طور که یک جراح صرف‌نظر از ایدئولوژی بیمار، شخصیت اخلاقی، ثروت یا قومیت بیمار باید او را عمل کنید، بنابراین یک دکتر روانشناس خوب نیز شخصیت انسانی هر بیمار را صرف‌نظر از اینکه وی چقدر بیمار را دوست دارد یا تأیید می‌کند، می‌پذیرد، به وی گوش می‌دهد و تلاش می‌کند او را درک کرده و به گونه مناسبی به وی پاسخ دهد یا او را تکریم کند.

 

نیازی نیست که بگوییم درمان خوب، منت آمیز نیست، ریاست گونه نیست، سوءاستفاده نمی‌کند، فرد را طرد نمی‌کند، او را آلت دست قرار نمی‌دهد، به بیمار، دروغ نمی‌گوید یا او را فریب نمی‌دهد.

 

روانشناس خوب چه ویژگی هایی دارد,روانشناس خوب,یک روانشناس خوب چگونه است

روان‌شناس خوب کیست

 

یک روان‌شناس باید شنونده‌ی خوبی باشد.

روان‌شناس بیش‌تر از آن‌که سخن بگوید می‌شنود. برای این‌که بتوانید به درمانجو یا همان مراجع خود کمک کنید نخست باید به مشکلات او پی ببرید بهترین راه شناسایی و آگاهی نیز شنیدن است. پس در برخورد با درمانجو باید سراپا گوش باشید. روان‌شناس باید یک شنونده‌ی فعال باشد و گفته‌های درمانجو را به خوبی بررسی و تحلیل کند.

 

دکتر رواشناس خوب دارای تفاهم زیادی با بیمار است

عموماً بهترین پیش‌بینی کننده موفقیت در درمان، تفاهم است (احساس اعتماد و احترام بین شرکت‌کنندگان، یک ائتلاف درمانی). وقتی تفاهمی وجود نداشته باشد، درمان انجام نخواهد شد؛ بنابراین، وقتی درمانگر ممکن است روی برگه، ظاهراً خوب بباشد (باتجربه، آموزش خوب و غیره) اگر وی را ببینید (در اولین جلسه ملاقات) هیچ نوع جادو، اعتماد یا صمیمیتی حس نخواهید کرد، پس احتمالاً بهتر است که از مطب او خارج شوید (این کار به سود هر دوی شما است).

 

روان‌شناس باید رازدار باشد.

رازداری را می‌توان برجسته‌ترین ویژگی یک روان‌شناس خوب دانست. روان‌شناس هرگز گفته‌ها و رازهای درمانجوی را برای دیگران آشکار نمی‌کند. آن‌چه در اتاق روان‌شناس گفته و شنیده می‌شود همان‌جا می‌ماند و از اتاق بیرون نمی‌رود.

 

پس اگر کسی پیش روان‌شناس برود و بگوید به همسرش خیانت کرده یا دزدی کرده نباید نگران باشد چون روان‌شناس رازدار خواهد بود.

تنها هنگامی روان‌شناس گفته‌های مراجع را برای دیگران بیان می‌کند که یک مرجع قضایی مانند دادگاه برای روشن شدن یک پرونده مانند قتل به گفته‌ها نیاز داشته باشد. من بر این باورم که روان‌شناسان در جلسه‌ی روان‌درمانی از کشیشانی که اعتراف به گناهان را می‌شنوند هم رازدارتر هستند!

 

دکتر روانشناس خوب سوابق و بیوگرافی بیمار را در نظر می‌گیرد

برخی رویکردهای درمانی عمدتاً بر مکان و زمان کنونی تمرکز می‌کنند یا به آینده توجه دارند درحالی‌که سایرین عمدتاً روی بازسازی تجارب قبلی، تمرکز می‌کنند. به‌هرحال، درمان خوب، فضایی برای طرح بیوگرافی فراهم می‌کند. گذشته تنها کلید نیست اما اغلب کلیدی به زمان حال است. شاید روی آن تمرکز نکنیم اما باید به وجود آن اذعان کنیم. همه ما از جایی آمده‌ایم و این مکان بر جایگاه فعلی و شخصیت ما، تأثیر دارد. بیوگرافی شخص، تجارب آن‌ها را ترسیم می‌کند، محیطی که توسط آن می‌توان رفتار آن‌ها را درک کرد. گذشته شاید، حال را تعیین نکند اما قطعاً آن را شکل می‌دهد و درمان خوبی را نوید می‌دهد.

 

روانشناس خوب چه ویژگی هایی دارد,روانشناس خوب,یک روانشناس خوب چگونه است

خصوصیت های یک روان‌شناس خوب

 

روان‌شناس خوب هرگز قضاوت و داوری نمی‌کند.

قضاوت و داوری کردن چیزی است که درمانجو را از شما دور خواهد کرد. هر انسانی در زندگی خود اشتباهات، ناکامی، شکست و دغدغه‌هایی دارد. آن‌چه که یک مراجع به آن نیازمند است این است که او را درک کنیم.

 

از سرزنش کردن درمانجو پرهیز کنید و او را محکوم نکنید. کسی که نزد شما آمده به پند و نصیحت نیازی ندارد او نیازمند حل مشکل است. اگر او نیازمند شنیدن نصیحت و پند بود پیش دوستانش یا پدربزرگ و مادربزرگش می‌رفت. درمانجو را همان‌گونه که هست بپذیرید تا بتوانید به او کمک کنید.

 

روان‌شناس خوب به دنبال حل مشکلات و درمان مراجع است نه درآمدزایی و کسب شهرت؛

 هر کسی برای گذراندن زندگی خود نیازمند این است که درآمد داشته باشد روان‌شناسان هم بر پایه‌ خدمات درمانی که به درمانجو می‌دهند از او پول می‌گیرند. روان‌شناس خوب تمرکز و توجه خود را روی فرآیند درمان مراجع می‌گذارد نه این‌که نگاه خود را به ساعتش بیاندازد که با پایان جلسه از او پول بخواهد. یا تعداد جلسات را بدون دارا بودن پروتکل مشخص کش دهد.

 

باورها و ارزش های جامعه

یک روان‌شناس در هر جامعه‌ای که مشغول به ارائه خدمت به افراد جامعه است، نمی‌بایست باورها و اعتقاداتش با اعتقادات مورد قبول در جامعه‌اش بسیار فاصله داشته و کاملاً متفاوت باشد؛ چون ممکن است به جای اینکه کمک حال جامعه باشد، خود باعث اخلال و ایجاد مشکل در جامعه باشد.

 

دکتر روانشناس خوب یادگیری بیمار را افزایش می‌دهد

یک دکتر روانشناس خوب، مراجعین را در سطوح گوناگونی درگیر می‌کند که شامل احساسات، شناخت و رفتار بیمار است. او اغلب و در ابتدای روند درمانی درصدد درک متقابل و دلسوزی با بیمار است، باید ائتلافی ایجاد نمود و از ساختار درونی بیمار، شرایط زندگی و داستان شخصی بیمار، مطلع شد.

 

یک دکتر روانشناس خوب سپس یادگیری بیمار را نیز تسهیل خواهد کرد (شناخت جدید، روش‌های جدید تفکر، راه‌های جدید برقراری رابطه با دیگران، مدیریت احساسات). سرانجام، درمان خوب مستلزم تمرکز روی رفتار بیمار است (تمرین مهارت‌های جدید و اتخاذ عادات جدید).

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته


 
نظرات شما ()
 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

مجموعه: بیماری ها و راه درمان

 

بیماری نیمن پیک در کودکان, بیماری نیمن پیک, انواع مختلف بیماری نیمن پیک

بیماری نیمن پیک

 

آشنایی با بیماری نیمن پیک

بیماری نیمن پیک یک بیماری نادر و کمیاب است که با مجموعه‌ای اختلالات متابولیکی، باعث بروز علائم عصبی و بزرگی کبد، طحال و... می‌شود. این بیماری انواع مختلفی دارد که در ادامه به بررسی آن، دلایل بروز بیماری، علائم، تشخیص و درمان می‌پردازیم.

بیماری نیمن پیک یا NIEMANN–PICK DISEASE 

این بیماری، یک بیماری نادر و در عین حال دارای پیش آگهی نامطلوب است. این بیماری همانند بیماری باتن، یک بیماری متابولیک اختلال در آنزیم های لیزومی است. این بیماری مجموعه‌ای از اختلالات متابولیک ارثی (اتوزوم مغلوب) است که شامل شکستن، انتقال و استفاده از چربی‌ها و کلسترول‌ها در بدن می‌شود یا به عبارت دیگر متابولیسم اسفنگولیپیدها (از چربی های غشا سلول) مختل می‌شوند. در نتیجه این چربی مضر به صورت غیرطبیعی در اندامک لیزوزوم سلول‌ها تجمع می‌یابد و اندام های طحال، کبد، شش، مغز استخوان و مغز را درگیر میکند.

 

انواع مختلف بیماری نیمن پیک, علائم بیماری نیمن پیک, درمان بیماری نیمن پیک

تصویر کودکی که به بیماری نیمن پیک مبتلا شده است

 

لیزوزوم از اجزای سلول است که در حالت طبیعی وظیفه نقل و انتفال مواد در داخل سلول یا به خارج سلول را بر عهده دارد. نسبت فامیلی والدین، موتاسیون‌ها و زمینه ژنتیکی ازعلائم پدید آورنده این بیماری هستند.

قیافه اغلب این بیماران نیز تغییر میکند؛ معمولا چشم‌هایشان برجسته و نزدیک بهم با ابروهایی برجسته‌تر و کلفت‌تر از حالت عادی هستند.

 

انواع بیماری نیمن پیک

این بیماری بر اساس علت ژنتیکی، علائم و نشانه‌ها  در سال 1961 میلادی به 4 نوع تقسیم شد:

 

بیماری نیمن پیک نوع a, بیماری نیمن پیک در کودکان, بیماری نیمن پیک

تصاویر میکروسکوپی از غشای سلول‌های افراد مبتلا به این بیماری

 

نوع A بیماری (نوع کلاسیک نوزادان)

در نوع اول، پاکسازی کلسترول و چربی  های اضافی صورت نمی‌گیرد و با فرم شدید بیماری روبه رو می‌شوند که باعث تخریب سیستم عصبی می گردد. نوع A در دوران کودکی  و چندماه اول زندگی بروز می کند. از علائم  این نوع می توان به موارد زیر اشاره کرد:

•هپاتواسپلنومگالی

•بیماری ریوی 

•هایپوتونیای شدید

•آسیب مغزی

• عقب ماندگی ذهنی و حرکتی

•التهاب شکم در بازه 3 تا 6 ماهگی

•التهاب غدد لنفاوی

•مشکل در تغذیه و بزرگ شدن شکم

 

نوع B بیماری (نوع احشایی)

نوع  دوم فرم خفیف‌تر و غیرعصبی بیماری NPD می باشد. این نوع معمولا سیستم عصبی را درگیر نمی کند؛ در دوران کودکی یا زمان بروز بلوغ اتفاق می افتد و فرد بیمار تا دوران بزرگسالی زنده می ماند. علائم این نوع عبارتند از:

•عفونت تنفسی

•کاهش پلاکت خون

•ضعف در تعادل و اختلال در هماهنگی

•عقب ماندگی ذهنی

•اختلالات روانی

•مشکل در اعصاب محیطی

 

•تاخیر و مشکل در رشد طبیعی

 

نوع C بیماری نیمن پیک

نوع C بیماری نیمن پیک که شامل دو گروه C1 و C2 است به نوع تحت حاد جوانان تقسیم گردید. این نوع  و گروه دارای بازه سنی از کودکی (5سالگی) تا بزرگسالی است. در نوع C: نقص ژنتیکی، مانع از جذب، پردازش طبیعی و توزیع کلسترول به نواحی مناسب در سلول می شود و آسیب‌هایی چون موارد زیر به همراه دارد:

•زردی یا یرقان پوست

•ایراد در یادگیری

•تشنج

•التهاب طحال یا مغز

•اختلال در صحبت کردن و بلع

•عدم داشتن تعادل

•مختل شدن حس بینایی و شنوایی

•زوال عقلی

•مشکل در اعمال عضلانی

 

گروه بندی بیماری نیمن پیک

این بیماری چهار نوع (A و B و C و D) دارد اما امروزه با پیشرفت ژنتیک به دو گروه دسته بندی شده است. نوع A و B  گروه 1 و نوع C1 و C2 (تیپ D نیز به وسیله همان ژن‌های C1 ساخته می‌شود) گروه 2 معرفی می‌شوند که نوع دوم بیماری نادرتر است و تنها افراد بزرگسال مبتلا می‌شوند. گروه 1 به دلیل کمبود تولید ASM در گلبول های سفید خون ایجاد می‌شود.

 

تشخیص بیماری نیمن پیک, عکس بیماری نیمن پیک, تاثیر بیماری نیمن پیک

تاثیرات بیماری نیمن پیک بر روی افراد مبتلا  

 

علائم بالینی مشترک و کلی بیماری نیمن پیک

•بزرگی کبد و طحال

•اختلالات نورولوژیک (عوارض عصبی) و سستی اعصاب

•اختلال در بلع

•لرزش (Tremore)

•مشکل در نشستن و ایستادن به دلیل هیپوتونی

•پیگمانتاسیون(تغیر رنگ پوست درسطوح مجاور با نور به سمت تیره و خاکستری در کودکان)

•تغیر چهره

•در  موارد شدید رخ دادن کوری و کری

•در پنجاه درصد از بیماران ایجاد دانه های گیلاسی در چشم

•فقدان یا کاهش رفلکس‌های عضلانی

 

تشخیص بیماری نیمن پیک

به دلیل متفاوت بودن انواع این بیماری، تشخیص آن نیز به روش‌های متنوعی صورت می‌گیرد. اگر اقوام زوجین سابقه‌ای ازاین نوع بیماری را داشته باشند می‌بایست قبل از اقدام به بارداری جهت بررسی ژنتیکی و مشاوره اقدام نمایند. یکی از روش های تشخیص این بیماری استفاده از مارکرهای چند شکلی است که به عنوان روشی متناوب در تشخیص مولکولی بیماری های ژنتیک مورد استفاده قرار می گیرند.

 

علائم بیماری نیمن پیک, درمان بیماری نیمن پیک, بررسی انواع مختلف نیمن پیک

نحوه تشخیص بیماری نیمن پیک

 

استفاده از تصویربرداری mri، آزمایش ادرار، بررسی‌های پوستی، آزمایش dna و بررسی چشم و بینایی نیز از دیگر روش‌های کاربردی در تشخیص این بیماری می‌باشند.

در نوزادان اغلب این بیماری همراه با بی اشتهایی، اسهال و استفراغ، تعرق بیش از حد و... می‌باشد.

 

درمان بیماری نیمن پیک

نیمن پیک قبلاً فقط در کودکان به چشم می‌آمد اما با گذشت زمان پزشکان به این نتیجه رسیده‌اند که در نزد بالغین و حتی افراد مسن یا بطور کلی در تمام سنین عمردیده می‌شود . با این‌حال، تا کنون هیچ نوع معالجه‌ای برای درمان این بیماری ذکر نشده است.

 

چند مورد درمان با پاس و مواد سیتوستاتیک و آنتی فولیک شرح داده شده است، شاید این داروها بر روی اتصال مولکول‌های چربی باهم و یا در ترکیب آنها موثر باشد؛ اما به صورت کلی روش‌های درمانی در واقع شدت بیماری را کاهش می‌دهند و روند رشد و علائم آنرا از بین می‌برند.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 


 
نظرات شما ()
 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

سه شنبه 100 فروردین 17  3:15 عصر

مجموعه: اطلاعات دارویی

 

موارد منع مصرف قرص آسپرین, عوارض جانبی قرص آسپرین, تداخل دارویی قرص آسپرین

قرص آسپرین 

مشخصات قرص آسپرین

• نام دارو: استیل‌سالیسیلیک اسید یا آسپرین

• نام لاتین: sa-LIS-il-ate

• نام تجاری: Aspirin

• رده دارویی: داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی

• اشکال دارویی: قرص

• فروش دارو: بدون نسخه

موارد مصرف قرص آسپرین

• کاهش تب 

• تسکین دردهای خفیف تا متوسط ??در اثر بیماری هایی مانند درد عضلانی ، دندان درد ، سرماخوردگی و سردرد 

• کاهش درد و تورم در شرایطی مانند آرتروز

• کاهش خطر سکته و حمله قلبی

• جلوگیری از لخته شدن خون 

موارد منع مصرف قرص آسپرین

• در موارد مصرف طولانی مانند آرتریت روماتوئید و پروفیلاکسی بیماری‌های قلبی عروقی مصرف این دارو به علت افزایش احتمال خون‌ریزی شدید ناشی از اثر مهار تجمع پلاکتی آسپرین، حداقل یک هفته قبل از انجام عمل جراحی باید قطع شود. خون‌ریزی سفیدی چشم مخصوصاً پس از عمل چشم که بعد از قطع مصرف دارو تایک هفته هم ممکن است ادامه داشته باشد

• در موارد وجود زخم معده یا اختلالات انعقادی خون‌ریزی دهنده

• بیماران مبتلا به بیماری‌های تنفسی همچون آسم یا بیماری‌های کلیوی

• پولیپ بینی

• در کودکان مبتلا به آنفلوانزا، آبله مرغان و فاویسم

• همراه با وارفارین به هیچ وجه نباید استفاده شود

• در کودکان زیر 11 سال احتمال وقوع سندروم کشنده رأی (نشانگان رای) را بسیار بالا می‌برد

مقدار و نحوه مصرف قرص آسپرین
>مقدار، نوع و توالی زمانی داروهایی که مصرف می کنید به موارد زیر بستگی دارد:

• سن بیمار

• نوع و شدت بیماری تحت درمان

• نحوه واکنش به اولین مقدار مصرفی دارو

• سایر شرایط پزشکی بیمار

 

• آسپرین معمولاً به‌صورت  قرص 300 میلی‌گرمی تولید می‌شود و دوز معمول 1 یا 2 قرص هر 4 تا 6 ساعت است.

• بیش از 12 قرص در 24 ساعت مصرف نکنید. بین دوزها حداقل 4 ساعت صبر کنید.

عوارض جانبی قرص آسپرین

• معده و دل درد 

• کبودی / خونریزی آسان

• دشواری شنوایی

• صدای زنگ در گوش

• علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)

• حالت تهوع / استفراغ مداوم یا شدید 

• خستگی 

• سرگیجه

• ادرار تیره 

• زردی چشم و پوست

• خونریزی جدی از معده / روده 

• مدفوع سیاه / قیر 

• درد مداوم یا شدید معده / شکم 

• استفراغی که شبیه قهوه است 

• مشکل در صحبت کردن

• ضعف در یک طرف بدن 

• ناگهانی تغییرات بینایی یا سردرد شدید

• واکنش آلرژیک جدی ، از جمله: بثورات پوستی ، خارش / تورم (به ویژه در صورت / زبان / گلو) ، سرگیجه شدید ، مشکل تنفس

نکته: در صورت مشاهده هر کدام از این علائم حتما به پرشک خود اطلاع دهید.

 

موارد منع مصرف قرص آسپرین, عوارض جانبی قرص آسپرین, تداخل دارویی قرص آسپرین

موارد مصرف قرص آسپرین

تداخل دارویی قرص آسپرین

• میفپریستون

• استازولامید 

• داروهای رقیق کننده خون (مانند وارفارین ، هپارین )

• کورتیکواستروئیدها (مانند پردنیزون ) 

• دی کلر فنامید 

• متوترکسات

• اسید والپروئیک

• داروهای گیاهی (مانند جینکو بیلوبا )

• واکسن واریسلا ، واکسن آنفولانزای زنده

• داروها حاوی مسکن ها / کاهش دهنده های تب معروف به NSAID (داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن ، کتورولاک ، ناپروکسن )

نکته: برای جلوگیری از این تداخل، لیست تمام داروهایی که مصرف می کنید را در اختیار پزشکتان قرار دهید.

موارد احتیاط مصرف قرص آسپرین

• حساسیت به داروهای دیگر: قبل از مصرف آسپرین ، در صورت حساسیت به آن یا به سالیسیلاتهای دیگر (مانند سالیسیلات کولین ) ؛ یا سایر داروهای تسکین دهنده درد یا کاهش دهنده تب ( NSAID ها مانند ایبوپروفن ، ناپروکسن ) ؛ یا اگر آلرژی دیگری دارید به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد ، که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. 

 

• مصرف قرص آسپرین در دوران بارداری: مصرف آسپرین برای درمان درد یا تب در دوران بارداری توصیه نمی شود. قبل از استفاده از این دارو ، زنان در سنین باروری باید با پزشک خود در مورد مزایا و خطرات صحبت کنند. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید ، به پزشک خود اطلاع دهید. این دارو ممکن است به یک نوزاد متولد شده صدمه بزند و باعث مشکلاتی در زایمان طبیعی شود. مصرف آن در بارداری از 20 هفتگی تا زمان زایمان توصیه نمی شود. اگر پزشک شما تصمیم گرفت که شما باید بین این هفته از 20 تا 30 بارداری از این دارو استفاده کنید ، باید کمترین دوز موثر را برای کمترین زمان ممکن استفاده کنید. در بعضی موارد ، ممکن است از آسپرین با دوز کم (معمولاً 81-162 میلی گرم در روز) در دوران بارداری با اطمینان استفاده شود تا از برخی شرایط جلوگیری کند. 

 

• مصرف قرص آسپرین در دوران شیردهی: آسپرین به شیر مادر منتقل می شود. هنگامی که به مقدار زیاد استفاده شود (مانند درمان درد یا تب) ، ممکن است به کودک شیرخوار آسیب برساند و شیردهی هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود. با این حال ، در صورت دستور پزشک ، می توان از آسپرین با دوز کم برای حمله قلبی یا سکته مغزی استفاده کرد. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید. 

 

• مصرف قرص آسپرین در سالمندان: افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو ، به ویژه خونریزی معده / روده و زخم حساس باشند.

 

• مصرف قرص آسپرین در کودکان: کودکان و نوجوانان کمتر از 18 سال در صورت ابتلا به آبله مرغان ، آنفلوانزا یا بیماری تشخیص داده نشده یا به تازگی واکسن دریافت کرده اند ، نباید از آسپرین استفاده کنند. در این موارد ، مصرف آسپرین خطر ابتلا به سندرم ری ، یک بیماری نادر اما جدی را افزایش می دهد. در صورت مشاهده تغییر رفتار در حالت تهوع و استفراغ سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید. این ممکن است نشانه اولیه سندرم ری باشد.

نحوه عملکرد

• آسپرین به عنوان سالیسیلات و داروی ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) شناخته می شود. این ماده با انسداد یک ماده طبیعی خاص در بدن برای کاهش درد و تورم کار می کند. 

شرایط نگهداری قرص آسپرین

• در دمای اتاق و دور از رطوبت و نور نگهداری شود.

توصیه هایی برای مصرف کنندگان قرص آسپرین

• یک لیوان آب کامل با آن بنوشید مگر اینکه پزشک خلاف این را به شما بگوید. پس از مصرف این دارو حداقل 10 دقیقه دراز نکشید. اگر هنگام مصرف این دارو ناراحتی معده رخ داد ، آن را همراه با غذا یا شیر مصرف کنید.

• بیش از حد توصیه شده دارو مصرف نکنید و آن را بیشتر از زمان توصیه شده مصرف نکنید ، مگر اینکه به دستور پزشک خود باشد.

• اگر این دارو را برای خوددرمانی سردرد مصرف می کنید ، در صورت داشتن مشکل در تکلم ، ضعف در یک طرف بدن یا تغییر ناگهانی بینایی ، سریعاً به دنبال مراقبت پزشکی باشید . قبل از استفاده از این دارو ، اگر سردرد ناشی از آسیب سر ، سرفه ، خم شدن یا سردرد با استفراغ مداوم / شدید ، تب و سفتی گردن دارید ، با پزشک یا داروساز مشورت کنید .

• شما نباید بیش از 10 روز از این دارو برای خوددرمانی درد استفاده کنید. شما نباید این دارو را برای درمان تب که بیش از 3 روز طول می کشد استفاده کنید. در این موارد با پزشک مشورت کنید زیرا ممکن است بیماری جدی تری داشته باشید. در صورت ایجاد صدای زنگ در گوش یا مشکل شنوایی سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید .

تذکر مهم

مطلبی که مطالعه می‌کنید صرفا جنبه‌ی افزایش آگاهی دارد؛ خود درمانی و تجویز دارو با تکیه بر این مطالب جایز نیست. برای مصرف دارو حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

گردآوری: بخش سلامت بیتوته 


 
نظرات شما ()
 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

دوشنبه 100 فروردین 16  3:28 عصر

مجموعه: بیماری ها و راه درمان

 

درمان عفونت های انگلی, قرص خوراکی ایورمکتین

قرص خوراکی ایورمکتین برای درمان عفونت های انگل استفاده می شود

داروی ایورمکتین برای درمان برخی از عفونت های انگلی استفاده می شود. درمان عفونت های انگلی به بهبود کیفیت زندگی شما کمک می کند. در افرادی که سیستم های ایمنی ضعیف دارند ، درمان عفونت های انگلی باعث کاهش خطر ابتلا به یک عفونت شدید یا تهدید کننده زندگی می شود. 

 

قرص خوراکی ایورمکتین به عنوان یک داروی با نام تجاری و یک داروی عمومی در دسترس است. ایورمکتین همچنین به عنوان کرم و لوسیون ای که روی پوست اعمال می کنید به دست می آید. قرص خوراکی ایورمکتین برای درمان عفونت های انگلی از روده ، پوست و چشم شما استفاده می شود.

 

هشدارهای مهم :

هشدار درباره مشکلات پوستی: این دارو ممکن است باعث ایجاد مشکلات پوستی شود. اینها ممکن است به دلیل واکنشهای آلرژیک و التهابی باشد. علائم این مشکلات پوستی ممکن است شبیه علائم عفونت انگلی باشد. در صورت بروز خارش شدید ، بثورات یا کهیر ، با پزشک خود مشورت کنید.

 

هشدار مشکلات چشم: این دارو ممکن است باعث مشکلات چشم شود. اینها ممکن است به دلیل واکنشهای آلرژیک و التهابی باشد. علائم این مشکلات چشمی ممکن است مانند علائم عفونت انگلی شما باشد. در صورت بروز هرگونه مشکل در چشم خود از جمله قرمزی ، درد ، تورم و تغییر دید با پزشک خود مشورت کنید.

 

درمان عفونت های انگلی, قرص خوراکی ایورمکتین

داروی ایورمکتین برای درمان برخی از عفونت های انگلی استفاده می شود

 

ایورمکتین چیست؟

ایورمکتین یک داروی بدون نسخه است. این دارو به صورت قرص خوراکی ، کرم موضعی و لوسیون موضعی است.

قرص خوراکی ایورمکتین به عنوان داروی عمومی در دسترس است. داروهای عمومی معمولاً هزینه کمتری نسبت به نسخه برند دارند. در بعضی موارد ، آنها ممکن است به هر قدرت و فرم به عنوان داروی برند شناخته شده در دسترس نباشند.

 

چرا از قرص خوراکی ایورمکتین استفاده می شود؟

قرص خوراکی ایورمکتین برای درمان عفونت های انگل استفاده می شود. اینها شامل عفونت های انگلی دستگاه روده ، پوست و چشم شما می شود.

 

ایورمکتین متعلق به کلاس داروهای موسوم به داروهای ضد انگلی است. یک کلاس از داروها گروهی از داروها هستند که به روش مشابهی کار می کنند. این داروها اغلب برای درمان شرایط مشابه استفاده می شوند.

قرص خوراکی ایورمکتین با اتصال به قسمت هایی از داخل انگل کار می کند. سرانجام این انگل را فلج و از بین می برد و یا اینکه انگل های بالغ را برای مدتی از ساخت لارو متوقف می کند. این عفونت شما را درمان می کند.

 

درمان عفونت های انگلی, قرص خوراکی ایورمکتین

عوارض جانبی داروی ایورمکتین بستگی به وضعیت تحت درمان دارد

 

عوارض جانبی ایورمکتین :

قرص خوراکی ایورمکتین ممکن است باعث خواب آلودگی شود. همچنین می تواند عوارض جانبی دیگری ایجاد کند.

 

عوارض جانبی شایع تر:

عوارض جانبی این دارو بستگی به وضعیت تحت درمان دارد.

عوارض جانبی شایع این دارو هنگام استفاده برای درمان عفونت های روده شامل موارد زیر است:

خستگی

از دست دادن انرژی

دل درد

از دست دادن اشتها

حالت تهوع

استفراغ

اسهال

سرگیجه

خواب آلودگی 

خارش

 

عوارض جانبی شایع این دارو هنگام استفاده برای درمان عفونت های پوستی و چشم شامل موارد زیر است:

درد مفاصل و تورم

غدد لنفاوی متورم و لطیف

خارش

راش

تب

مشکلات چشم

اگر این اثرات خفیف باشد ، ممکن است طی چند روز یا چند هفته از بین بروند. اگر شدیدتر هستند یا از بین نمی روند ، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

 

عوارض جانبی جدی :

در صورت بروز عوارض جانبی جدی ، فوراً با پزشک تماس بگیرید. اگر علائم خود را تهدید کننده زندگی می دانید یا اگر فکر می کنید اورژانس پزشکی دارید ، با 115 تماس بگیرید.

 

عوارض جانبی جدی و علائم آنها می تواند موارد زیر را شامل شود:

• درد در گردن و کمر

• مشکلات جدی چشم. علائم شامل موارد زیر است:

- قرمزی

- خون ریزی

- ورم

- درد

- نابینایی

• تنگی نفس

• عدم توانایی در کنترل ادرار

• عدم توانایی در کنترل حرکات روده

• ایستادن یا راه رفتن مشکل دارید

• گیجی

• خستگی شدید

• خواب آلودگی شدید

• تشنج

• کما

 

• فشار خون پایین ، به خصوص هنگامی که بعد از نشستن یا دراز کشیدن از خواب برخیزید. علائم شامل موارد زیر است:

- سبکی

- سرگیجه

- غش

• واکنش شدید پوست. علائم شامل موارد زیر است:

- بثورات شدید

- قرمزی

-  تاول پوست

• آسیب کبدی. علائم شامل موارد زیر است:

- خستگی

- حالت تهوع

- استفراغ

- از دست دادن اشتها

- درد در سمت راست معده شما

 

- ادرار تیره

- زرد شدن پوست یا سفیدی چشم شما

 

درمان عفونت های انگلی, قرص خوراکی ایورمکتین

برای جلوگیری از تداخل ، پزشک باید تمام داروهای شما را با دقت مدیریت کند

 

ایورمکتین ممکن است با سایر داروها تداخل داشته باشد :

قرص خوراکی ایورمکتین می تواند با سایر داروها ، ویتامین ها یا گیاهانی که ممکن است مصرف کنید تداخل داشته باشد. تداخل زمانی است که یک ماده نحوه عملکرد یک دارو را تغییر می دهد. این می تواند مضر باشد یا مانع از کارآیی دارو شود.

 

برای جلوگیری از تداخل ، پزشک باید تمام داروهای شما را با دقت مدیریت کند. حتماً در مورد تمام داروها ، ویتامین ها یا گیاهانی که مصرف می کنید به پزشک خود بگویید. برای اطلاع از اینکه چگونه این دارو ممکن است با چیز دیگری که شما مصرف می کنید ارتباط برقرار کند ، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

 

نمونه هایی از داروهایی که می توانند باعث تعامل با ایورمکتین شوند در زیر آورده شده است:

وارفارین : وارفارین دارویی است که از لخته شدن خون جلوگیری می کند. مصرف وارفارین با ایورمکتین می تواند خون شما را بیش از حد رقیق کند و باعث خونریزی خطرناک شود.

 

هشدارهای ایورمکتین :

این دارو با هشدارهای مختلف همراه است.

هشدار آلرژی : ایورمکتین می تواند یک واکنش آلرژیک شدید ایجاد کند. علائم شامل موارد زیر است:

نفس کشیدن

تورم گلو یا زبان شما

بثورات پوستی

در صورت بروز این علائم ، با شماره 115 تماس بگیرید یا به نزدیکترین اورژانس بروید.

اگر قبلاً نسبت به آن حساسیت نشان داده اید ، دوباره از این دارو استفاده نکنید. مصرف دوباره آن می تواند کشنده باشد.

 

هشدارها برای افراد با شرایط خاص بهداشتی :

برای مبتلایان به آسم: این دارو ممکن است آسم شما را بدتر کند. از پزشک خود بپرسید که آیا این دارو برای شما بی خطر است یا خیر.

 

برای مبتلایان به مشکلات کبدی: در صورت بروز مشکلات کبدی یا سابقه مشکلات کبدی ، این دارو ممکن است آسیب بیشتری به کبد شما وارد کند. همچنین ، ممکن است شما نتوانید به خوبی این دارو را پردازش کنید. این ممکن است سطح داروی بدن را افزایش داده و عوارض جانبی بیشتری را به همراه داشته باشد. از پزشک خود بپرسید که آیا این دارو برای شما بی خطر است یا خیر.

 

برای مبتلایان به تشنج: این دارو ممکن است باعث تشنج شود. از پزشک خود بپرسید که آیا این دارو برای شما بی خطر است یا خیر.

 

برای مبتلایان به HIV: اگر مبتلا به HIV هستید یا وضعیتی که سیستم ایمنی بدن شما به همان اندازه که لازم نیست ، کار می کند ، ممکن است یک دوز از این دارو برای درمان عفونت انگلی شما کافی نباشد.

 

هشدارها برای سایر گروه ها :

برای زنان باردار: ایورمکتین یک داروی بارداری از دسته C است. این یعنی دو چیز:

تحقیقات انجام شده در حیوانات نشانگر اثرات منفی بر روی جنین در هنگام مصرف دارو توسط مادر است. تاکنون مطالعات کافی در انسان انجام نشده است تا مشخص شود این دارو چگونه می تواند روی جنین تأثیر بگذارد.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید با پزشک خود مشورت کنید. 

اگر هنگام مصرف این دارو باردار شدید ، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

 

برای خانمهایی که شیر می دهند: ایورمکتین به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است در کودکی که شیر می خورد عوارض جانبی ایجاد کند. اگر کودک خود را شیر می دهید با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است لازم باشد تصمیم بگیرید که آیا شیردهی را متوقف کنید یا مصرف این دارو را متوقف کنید.

 

برای سالمندان: ممکن است کبد شما مانند گذشته کار نکند. این می تواند باعث شود بدن شما کندتر داروها را پردازش کند. در نتیجه ، بیشتر این دارو می تواند مدت بیشتری در بدن شما بماند. این خطر ابتلا به عوارض جانبی شما را افزایش می دهد.

 

نحوه مصرف ایورمکتین :

تمام دوزهای ممکن و فرمهای دارویی ممکن است در اینجا گنجانده نشود. دوز ، فرم دارو و اینکه چند بار دارو مصرف می کنید به این بستگی دارد:

سن شما

شرایطی که تحت درمان قرار می گیرد

وضعیت شما چقدر شدید است

سایر شرایط پزشکی شما

چگونه به دوز اول واکنش نشان می دهید

 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 


 
نظرات شما ()
 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

دوشنبه 100 فروردین 16  3:26 عصر

مجموعه: زیبایی اندام

 

با نفس کشیدن لاغر شوید,با نفس عمیق کشیدن لاغر شوید,کاهش وزن با تنفس عمیق

تکنیک های تنفس برای لاغر شدن

 

همه‌ی ما می‌دانیم که هر چه بیشتر ورزش کنیم برای سلامت جسم و روح‌مان بهتر است، اما شاید ندانیم که 80 درصد از چربی که از بدن خارج می‌شود، از طریق ریه‌ها بیرون می‌رود.بنا به تحقیقی جدید که نتایج آن در British Medical Journal منتشر شده، بیشتر وزن اضافی را می‌توان با تنفس از دست داد.

لازم نیست برای تسریع فرایند چربی‌سوزی‌تان، شروع به تند تند نفس کشیدن کنید، چون تنها نتیجه‌ای که دارد این است که دیگران با تعجب به شما نگاه کنند و احتمال اینکه از حال بروید هم بسیار زیاد می‌شود! پس ورزش کردن را فراموش نکنید و فکر نکنید تنفس به تنهایی می‌تواند روند چربی‌سوزی‌تان را سرعت بدهد.

 

سوزاندن چربی‌های سرسخت شکم نیازمند ورزش مداوم و تغذیه‌ی درست است. ورزش کردن علاوه بر اینکه اکسیژن بیشتری جهت چربی‌سوزی دراختیار بدن می‌گذارد، به شما کمک می‌کند با کاهش استرس و افزایش توانایی برای بیشتر و مفیدتر ورزش کردن، کاهش وزن بیشتری داشته باشید.

 

- نفس بکشید، بدوید و کالری بسوزانید

- استرس کمتر؛ چربی‌سوزی بیشتر

- با دهان نفس بکشید

- مدل های مختلف تنفس برای لاغری و کاهش وزن

 

چند نوع تمرینات تنفسی را در ورزش و تناسب اندام که زمان زیادی را صرف نمی کند و نیاز به استفاده از یک بطری با کشیدن نفس های عمیق دارد. 

 

با نفس کشیدن لاغر شوید,با نفس عمیق کشیدن لاغر شوید,کاهش وزن با تنفس عمیق

با نفس کشیدن لاغر شوید

 

1. تمرین تنفس بطری 

این تمرین ترکیبی از تمرینات تنفس انعطاف بدن معروف و آموزش Frolov معروف است. فقط به یک بطری پلاستیکی خالی برای آن نیاز دارید.

 

موقعیت اولیه:چهار دست و پا را قرار بگیرید و بطری را بین دندان های خود فشار دهید.

 

چه باید کرد:

به آرامی دم و بازدم را انجام دهید از تنفس دیافراگمتیک استفاده کنید.

 

از طریق بینی خود نفس بکشید، سپس هوا را در بطری بدمید، در حالیکه دیافراگم و ماهیچه های شکمی را خم می کند مهم ترین بخش این است که نفس کوتاه و در عین حال کمی قوی به بیرون بدمید.

 

15 تا از این بازدم ها را به طور ساده انجام دهید و به سادگی این ورزش را به مدت 10 تا 15 دقیقه بدون شمردن دوباره تکرار کنید.

 

مهم:ورزش را با دقت انجام دهید، تا دچار سرگیجه نشوید! اگر احساس می کنید که خسته شدید استراحت کنید و بعد به تمرین برگردید.

 

تکنیک تنفسی

لاغری با نفس عمیق کشیدن ممکن است؟ 

تمرینات تنفس عمیق برای لاغری و تناسب اندام

 

2. تنفس شیر 

اگر چه این ورزش ممکن است کمی احمقانه به نظر برسد، اما برای گردن شما بسیار خوب است و به از بین بردن غبغب کمک می کند.

 

موقعیت اولیه:خود را برای یوگا آماده کنید، زانو بزنید و خود را روی باسن رها کنید. 

 

چه باید کرد:

کف دست تان را بین پاها و روی زمین صاف قرار دهید.

 

از طریق بینی دم انجام دهید سپس به شدت از طریق دهان بازدم کنید در حالی که صدای هاها" را ایجاد می کنید.

 

در هنگام بازدم دهان را باز کنید و زبان خود را تا جایی که ممکن است به طرف چانه تان بیاورید . گردن، چانه و ماهیچه های صورت باید تنش را احساس کنند سرانجام، نفس بکشید. این کار را 4 تا 6 بار تکرار کنید. 

 

3. پا را بالا برده و بکشید 

این تمرین بر ماهیچه های شکم تاثیر می گذارد، ماهیچه های پایین کمر را تقویت می کند و وضعیت بدنی را بهبود می بخشد.

 

موقعیت اولیه:بر روی پادری یوگا دراز بکشید زانوهای خود را بالا ببرید و پاهایتان را به درستی کشش دهید. 

 

چه باید کرد: 

کف دست تان را روی کف هر دو طرف لگن قرار دهید.

 

دست هایتان را پشت سر خود قرار دهید و آرنج تان را صاف کنید. دو نفس بردارید.

 

در حالی که باز است، پاهایتان را در زاویه 90 درجه از زمین بلند کنید و برای 15 تا 20 ثانیه در این موقعیت بمانید. با یک ریتم عادی نفس بکشید.

 

در تنفس بعدی خود پس از 15 تا 20 ثانیه، پاهایتان را پایین بکشید به طوری که آن ها در زاویه 60 درجه به زمین قرار دارند. این موقعیت را برای حدود یک دقیقه نگه دارید و با ریتم عادی تنفس کنید.

 

وقتی نفس خود را به مدت یک دقیقه نگه دارید، پاهایتان را به یک زاویه 30 درجه به زمین بیندازید. در این حالت برای 30 ثانیه تا یک دقیقه بمانید و با ریتم عادی تنفس کنید.

 

پاهایتان را روی زمین قرار دهید و به آرامی پاهای خود را روی زمین قرار دهید. آرام باش. 

 

با نفس کشیدن لاغر شوید,با نفس عمیق کشیدن لاغر شوید,کاهش وزن با تنفس عمیق

کاهش وزن با تنفس عمیق

 

4.ژست قایقی 

 

این تمرین تمام ماهیچه های شکم شما را درگیر می کند.

موقعیت اولیه:روی زیرانداز مناسب بنشینید و زانوهای خود را خم کنید.

 

چه باید کرد:

دست هایتان را به سمت پاهای خود دراز کنید و به عقب تکیه دهید.

عضلات خود را درگیر کنید و دست هایتان را صاف کنید.

پاهایتان را مستقیم بکشید و بلند کنید و بدن خود را به شکل v شکل دهید.

V را برای 15 تا 20 ثانیه نگه دارید و فراموش نکنید که به آرامی نفس بکشید

3 - 4 بار تکرار کنید. 

 

5.تنفس خنک: 

این تمرین به شما کنترل گرسنگی و تشنگی را می دهد بدن و ذهن تان را خنک می کند.

 

موقعیت اولیه:چهار زانو بزنید تا احساس راحتی کنید.

 

چه باید کرد:

زبان را بالا نگه دارید و آن را رول کنید

 

از میان زبان دم انجام دهید با یک تنفس 4 ثانیه ای دم شروع کنید و 6 ثانیه از طریق سوراخ های بینی خود بیرون دهید

این تمرین را برای 5 دقیقه انجام دهید. 

 

6. حرکت قیچی وارپاها: 

این تمرین ماهیچه های شکم شما را تقویت می کند و به صاف کردن شکم کمک می کند و تمام هسته بدن را تقویت می کند.

 

موقعیت اولیه:روی پادری یوگا دراز بکشید و پاهایتان را کنار هم قرار دهید.

 

چه باید کرد:

کف دست تان را زیر باسن قرار دهید، سر خود را روی زمین قرار دهید و پشت خود را به زمین فشار دهید.

 

یک سیکل از دم و باز دم و مکث را انجام دهید.

پاهایتان را از زمین بلند کنید و سپس پای راست خود را چند اینچ از زیر پادری پایین بیاورید.

 

پای راست خود را بلند کنید و پای چپ خود را به همان روش پایین بیاورید (تصور کنید با قیچی کار می کنید). 

 

6 - 7 بار تکرار کنید، سپس تنفس کنید و آرام بگیرید.

 

گردآوری: بخش ورزشی بیتوته


 
نظرات شما ()
 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

یکشنبه 100 فروردین 15  5:2 عصر

مجموعه: بیماری ها و راه درمان

 

بیماری گواتر,درمان گواتر,گواتر گره ای

تیروئید یک غده کوچک با ظاهر بال پروانه‌ ای است که جایگاه آن در زیر گردن قرار دارد

 

گواتر چیست و چگونه درمان می شود؟

در علم پزشکی افزایش غیر طبیعی سایز غده تیروئید را گواتر می نامند. تیروئید یک غده کوچک با ظاهر بال پروانه‌ ای است که جایگاه آن در زیر گردن قرار دارد. این غده در تمام افراد سالم موجود می باشد و موادی به نام هورمون تولید می کند که به جریان خون ترشح می‌ شوند. با اینکه در اکثر مواقع گواتر ها بدون درد هستند اما وجود یک گواتر با اندازه ی بزرگ می تواند باعث سرفه شود و حتی در این جهت ، بلع یا نفس کشیدن فرد هم با مشکل رو به رو شود.

چند نوع گواتر وجود دارد ؟

وابسته به میزان رشد و بزرگ شدن غده  تیروئید ، انواع گواتر به چهار گروه تقسیم می شود. که این گروه ها عبارتند از :

1. گواتر درجه‌یک یا گواتر غیر قابل‌ لمس و نمایش

2. گواتر درجه ‌دو یا گواتر قابل‌لمس و غیر قابل دید

3. گواتر درجه سه یا گواتر قابل‌ دید و قابل‌لمس 

4. گواتر درجه چهار یا گواتر قابل‌ مشاهده از فاصله

 

بیماری گواتر,درمان گواتر,گواتر گره ای

تفاوت تیروئید سالم و گواتر

 

- گواتر کم‌ کار:

بزرگ شدن غده تیروئید یا همان بیماری گواتر می تواند در اثر کم ‌کاری یا پر کاری غده تیروئید پدید آید . در کم‌کاری تیروئیدی و بیماری خود ایمنی هاشیموتو ، غده هیپوفیز به میان می آید و به وسیله ترشح هورمون محرکه تیروئید یا TSH ، موجب تحریک غده تیروئید می شود که در نتیجه این رخداد به بزرگ شدن  غده تیروئید ختم خواهد شد.

 

نشانه های گواتری که از کم ‌کاری تیروئید پدید می آید:

خشک شدن پوست ، تنگی نفس ، زیاد شدن وزن ، بروز  افسردگی ، زبر شدن مو ، ریزش مو ، یبوست ، زیاد شدن تعداد ضربان قلب .

 

- تیروئید پرکار :

هنگامی که غده تیروئید در فرد از نوع پرکار می باشد ، مشابه زمانی می باشد ‌که بیمار به مشکل گریوز مبتلا شده است . که پیوسته با این اتفاق ایمونو گلوبین محرک تیروئید یا TSI تولید می‌شود ، و پس از تولید به سمت غده تیروئید هجوم می برد و باعث پرکار شدن غده تیروئید می‌شود. 

 

عوارض گواتر سمی,نشانه گواتر , گواتر چیست

محل قرار گیری غده تیروئید

 

در این وضعیت ، غده تیروئید رشد  می‌کند و به بیماری گواتر ختم می شود ،  در این بعد از گواتر، نشانه هایی همچون : تنگی نفس، کاهش وزن، یبوست، بد اخلاقی ، اعصبانیت، زیادن شدن عرق ، ایجاد لرزش در دست ‌ها، نازک و شکننده شدن مو های سر ، شکننده شدن ناخن به وجود می آید.

 

- نمونه گواتر ندولی:

در بیماری گواتر ندولی ، ممکن است چندین غده در دو سمت  تیروئید و یا در یک سمت  آن به چشم خورد، که نمونه ی اول با نام گواتر چند ندولی و مدل دوم با نام گواتر تک ندولی شناخته می شود . این الگو از گواتر در اکثر موارد از نوع خوش ‌خیم است اما گواتر ندولی بد خیم و سرطانی هم در برخی افراد دیده می شود.

 

چه مواردی ابتلا به گواتر را افزایش می دهد؟

- سن: بیماری گواتر ممکن است رده های سنی مختلف را درگیر سازد اما در بیشتر موارد این پدیده در افرادی که سن بالای 40 دارند به چشم می خورد. 

 

- جنسیت: بیماری گواتر بیشتر در بانوان دیده می شود ، به گونه ای که در این مشکل آمار مبتلایان زن بیشتر از مبتلایان مردان می باشد. و می توان بیان کرد که بانوان زیاد تر از آقایان در  خطر ابتلا به مشکلات تیروئیدی هستند.

 

- کم بودن ید بدن: یکی از علت های اصلی بیماری گواتر کمبود ید می باشد اما امروزه اتفاق افتادن کاهش و کمبود ید در افراد کمتری دیده می شود.

 

- سابقه‌ خانوادگی یا گواتر ارثی: گواتر در افرادی که خودشان یا یکی از اعضای خانواده‌شان سابقه‌ بیماری‌های خودایمنی را دارند، بیش از سایرین دیده شده است.

 

- داروهای سرکوب‌کننده ایمنی: اگر به صورت مداوم و طولانی مدت مصرف شوند احتمال ابتلا به گواتر را در فرد بالا می‌برند.

 

- دوران بارداری و پایان دوران قائدگی: در طول زندگی بیشتر بانوان دو دوره ‌ی حائز اهمیت و حساس به چشم می خورد که عبارتند از: دوران بارداری و اتمام دوران قائدگی یا یائسگی. در این دو دوره ی ضروری به دلایل هورمونی و پزشکی  مشکل های تیروئیدی از جمله گواتر بیشتر در معرض فعال شدن هستند.

 

- امتحان روش تشخیصی پاراکلینیک: پاراکلینیک یکی از روش های تشخیص برای برخی از بیماری ها است. چندین مورد از روش‌ های پاراکلینیکی ، بیماران را در خطر پرتو های رادیو اکتیو می گذارد ، به همین خاطر بیماران بیشتر در معرض درگیری به مشکل گواتر و بیماری‌ های تیروئیدی قرار می گیرند.

 

روش های بررسی گواتر

 

 راههای درمان گواتر, بیماری گواتر,درمان گواتر

نمونه ای از گواتر که قابل لمس و مشاهده است

 

- بررسی به روش نمونه برداری: این عمل در حالت سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی یا بی حسی موضعی صورت می گیرد که در اصطلاح آن را FNA می نامند. این عملکرد بدون خطر است و درد بسیار اندکی به همراه دارد. اگر بیمار دارو های ضد انعقاد خون  مصرف کند نیاز است  که ضرورا با پزشک متخصص خود مشورت کند. نمونه برداری از غده تیروئید بزرگ شده این گونه صورت می گیرد که ابتدا یک سوزن نازک را به یکی از گره های تیروئید فرو می برند ، تا چند عدد سلول به درون سرنگ کشیده شود. پس از پایان این کار پزشک متخصص آسیب شناسی  به رنگ آمیزی نمونه ها می پردازد تا بتواند آن ها را بررسی کند .

البته امکان دارد گره از مایع پر شده باشد که در این شرایط می توان تمام یا بخشی از مایع را توسط سرنگ خارج کرد. در آمار 90 الی 95 درصد از موارد این نمونه برداری مشخص می کند که گواتر بیمار از نوع خوش خیم یا بد خیم می باشد. 

 

- انجام اسکن تیروئید: برای انجام اسکن تیروئید از مقدار کمی ماده ی رادیو اکتیو کمک گرفته می شود. غده تیروئید این ماده ها را به وسیله ی خون جذب می کند ، هنگام انجام گیری اسکن از  یک دوربین اختصاصی برای گرفتن تصویر غده تیروئید استفاده می شود. 

 

 

نشانه گواتر , گواتر چیست , راههای درمان گواتر

انجام اسکن جهت بررسی گواتر

 

اسکن تیروئید بدون خطر  می باشد و مقدار اشعه های کاربردی در اسکن بسیار کم است به طوری که مشکلی برای بیمار ایجاد نمی کند. با این حال افرادی چون : بانوان باردار یا شیرده نباید  از اسکن تیروئید بهره گیری کنند.  

 

- آزمایش های دیگر: آزمایش خون برای بررسی عملکرد غده تیروئید در مراجعه ی اولیه و ضروری بیمار صورت می گیرد. اما امکان دارد که در طول دوره ی درمانی باز هم از آزمایش خون استفاده شود.

 

روش های گیاهی و خانگی که موجب بهبود گواتر می شوند 

- قرار دادن ید در روند غذایی: همان گونه که شرح داده شد کاهش میزان ید یکی از علت های اصلی ابتلا به گواتر می باشد. برای بهبود یافتن این بیماری، یک برنامه ی غذایی که شامل میزان ید متناسبی باشد لازم است. برای رده ی سنی بزرگ سال ها میزان یا دوز ید معمولا 150 میکرو گرم در روز می باشد. 

 

عکس بیماری گواتر,علایم گواتر,گواتر کم کار

برخی از مواد غذایی حاوی ید

 

برای جمع آوری ید مورد نیاز بدن ، مصرف غذا هایی که سرشار از ید می باشند برای بیماران مبتلا به گواتر توصیه می شود. برخی از این خوراکی ها عبارتند از : نمک ید دار، کلمی که حالت پیچ داشته باشد ، غذا های دریایی، ماهی کاد ، ماهی تن، تخم مرغ، میگو، بوقلمون، ماست طبیعی، شیر گاو، لوبیا، سیب زمینی پخته شده به همراه پوست ، زغال اخته .

 

البته همیشه گواتر از کاهش ید حاصل نمی شود و گاهی هم به خاطر افزایش میزان ید بدن ایجاد می گردد. پس در صورت وجود گواتر باید در زمینه ی مصرف ید با پزشک متخصص مشورت صورت گیرد.

- جایگزین کردن پودر جلبک دریایی به جای نمک : کتانجک یا اشنه دریایی یک دسته از جلبک ها است که سایز بزرگی دارد. این جلبک یک منبع سرشار از ید می باشد و می تواند در بهبود بیماری گواتر تاثیر گذار باشد و کارکرد غده تیروئید را به سمت تغییرات مثبت هدایت کند. کلپ یا همان کتانجک پتاسیم، کلسیم، منیزیم و آهن هم دارد . این ماده به صورت خشک شده در بازار و برخی عطاری ها موجود می باشد. مزه ی  این جلبک شور است پس قابلیت این را دارد که در برخی غذا ها جایگزین نمک شود.

 

استفاده از ماده خشک شده ی این جلبک برای درمان گواتر به این صورت می باشد که بیماران می توانند تا 2 قاشق غذا خوری پودر خشک شده را  روزانه به غذای مورد پسندشان اضافه کنند. البته افزون بر پودر، کپسول گیاهی جلبک دریایی نیز در شرکت های دارویی تولید می شود.

 

- مصرف سبزی شاهی آبی: سبزی شاهی آبی که به نام های آب ‌تره، کلشک، بولاغ اوتی، علف چشمه و ترتیزک آبی هم شناخته می شود سرشار از ید می باشد به گونه ای که این درمان طبیعی حتی می تواند از انجام جراحی گواتر جلوگیری کند از . این گیاه مواد معدنی و مواد مغذی مانند گوگرد، ژرمانیوم و آنتی اکسیدان نیز دارد که معمولا استفاده از آن عملکردی مفید و مثبت برای غده تیروئید می باشد و تاثیرات خوشایندی را به همراه دارد.

 

راههای درمان گواتر , بیماری گواتر,درمان گواتر

مصرف سبزی شاهی آبی در درمان گواتر تاثیر دارد

 

روش های مصرف شاهی آبی: این سبزی را به دو روش متفاوت می توان استفاده کرد در روش اول می توان چند برگ از این سبزی را خرد کرد و پس از حالت دادن به شکل خمیر ، آن را بر روی ناحیه متورم شده ی گردن قرار داد . بهتر است در این حالت خمیر شاهی آبی به مدت 15 الی 20 دقیقه بر روی بخش مورد نظر بیمار ثابت بماند  و سپس آن قسمت شست و شو داده شود. این روش درمانی را می توان حداقل تا 10 روز ادامه داد. 

 

روش دوم بهره گیری از سبزی شاهی آبی به این صورت می باشد که باید ترکیبی از 2 قاشق غذا خوری شاهی آبی با نصف لیوان آب درست کرد. سپس این مخلوط را روزانه در سه بازه ی زمانی مختلف تا مدت شش هفته نوشید.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 


 
نظرات شما ()
 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

مجموعه: شستشو ، نظافت ، لکه گیری

 

 

ضدعفونی کردن وسایل آلوده, از بین بردن ویروس کرونا

نحوه تمیز کردن و ضد عفونی کردن وسایل از کورونا ویروس

 

طبق مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، تمیز کردن و ضد عفونی منظم سطوح که اغلب لمس می شود، بخش مهمی از جلوگیری از انتشار ویروس است، به خصوص اگر شما یا شخصی در خانه خود بیمار هستید.

زندگی از طریق یک بیماری همه گیر جهانی مانند شیوع کرونا ویروس COVID-19 می تواند ترسناک باشد، اما کارهایی وجود دارد که می توانید برای کنترل و محافظت از خود و خانواده خود انجام دهید. طبق مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریها، تمیز کردن و ضد عفونی منظم سطوح که اغلب لمس می شود، بخش مهمی از جلوگیری از انتشار ویروس است، به خصوص اگر شما یا شخصی در خانه خود بیمار هستید.

 

سطوح تمیز در خانه یا محل کار خود را هر روز برای شستشوی ویروس، دستمال بکشید. با استفاده از محلول ضدعفونی کننده تصویب شده توسط EPA، هرگونه ردپای باقی مانده را از بین ببرید. لباسشوئی ها را به طور کامل و مرتبا بشویید، مخصوصاً اگر با شخص بیمار در تماس هستید. و فراموش نکنید که یکی از بهترین راه های محافظت از خود و دیگران شستن دست هاست!

 

تمیز کردن و ضد عفونی کننده سطوحی که زیاد لمس می کنیم

روزانه سطوحی که زیاد لمس می کنید هم در خانه هم در محل کار خود را تمیز و ضد عفونی کنید. اگر شخصی در خانه شما مریض است یا ممکن است در معرض coronavirus قرار داشته باشد، تمیز کردن و ضد عفونی کردن سطحی که معمولاً روزانه با آنها تماس می گیرید، بسیار مهم است. ضد عفونی کردن سطوح لمسی بالا در مناطقی که توسط عموم مردم استفاده می شود، بسیار مهم است. این موارد عبارتند از:

 

کلید برق

درب

میز و صندلی

تبلت و رایانه

گوشی همراه و تلفن ثابت

توالت

سینک و شیر آب

دستگیره در

نرده راه پله

کنترل

صفحه کلید کامپیوتر

 

ضدعفونی کردن وسایل,نحوه ی ضدعفونی کردن وسایل

سطوح با تماس بالا را دائم ضدعفونی کنید

 

دستکش های پلاستیکی یکبار مصرف را قرار دهید. دستکش ها شما را از ویروس و از هرگونه پاک کننده های خشن یا ضد عفونی کننده هایی که استفاده می کنید ، محافظت می کند. در صورت امکان از دستکش هایی استفاده کنید که بتوانید آن را دور بیندازید تا از آلودگی متقاطع جلوگیری شود.

 

اگر دستکش قابل استفاده مجدد دارید، فقط هنگام شستشوی سطحی که در معرض COVID-19 قرار دارد از آنها استفاده کنید (مانند سطحی در حمام که یک عضو بیمار خانواده از آن استفاده می کند). در غیر این صورت، می توانید ویروس را در سطوح غیر آلوده پخش کنید.

 

راهنمای شستشوی لباس افراد مبتلا به کرونا, نکاتی برای ضدعفونی کردن محیط خانه

برای ضدعفونی کردن از دستکش استفاده کنید

 

سطوح را با آب و صابون بشویید تا کثیفی ها را از بین ببرد و از زدن آهک جلوگیری کند. اگر سطحی کاملاً کثیف است، باید قبل از ضدعفونی کردن آن را تمیز کنید. از یک محصول تمیز کننده خانگی مانند آب و صابون یا یک پاک کننده چند منظوره استفاده کنید و سطح آن را با پارچه یا اسفنج پاک کنید. تمیز کننده را با آب تمیز، تمیز بشویید.

 

راهنمای ضدعفونی کردن خانه,بهترین روش های تمیز کردن و ضدعفونی کردن خانه

سطوح را با آب و صابون بشویید

 

قبل از شستن سطح، ذرات بزرگ را با جاروبرقی یا جارو تمیز کنید.

برچسب پاک کننده را بررسی کنید تا برای سطوحی که تمیز می کنید بی خطر و مناسب باشد و هرگونه استفاده را با دقت انجام بدهید.

اگر مشغول تمیز کردن وسیله الکترونیکی هستید ، ابتدا آن را خاموش کرده و از برق جدا کنید. مواظب باشید که داخل وسایل الکترونیکی، محلول آب یا تمیز کننده قرار نگیرد.

 

آگاه باشید: تمیز کردن و ضد عفونی کردن چیز مشابهی نیست. تمیز کردن سطح باعث از بین رفتن باکتری ها و ویروس ها نمی شود، اما بسیاری از آنها را از بین می برد. تمیز کردن سطح در ابتدا باعث می شود که میکروب های باقیمانده بعد از ضد عفونی کردن از بین بروند.

 

سطوح را با سفید کننده رقیق، الکل یا مواد ضد عفونی کننده دیگری با تأیید EPA پاک کنید. بعد از تمیز کردن سطوح، از یک اسفنج یا پارچه که با مواد ضد عفونی کننده مرطوب کرده اید کل سطوح را مالش دهید. از مواد ضدعفونی کننده سخاوتمندانه استفاده کنید، زیرا سطوح باید به مدت چندین دقیقه مرطوب باشد تا مواد ضد عفونی کننده اثر کنند. محل کار خود را به خوبی تهویه کنید و از هرگونه دستورالعمل روی برچسب ضد عفونی کننده خود پیروی کنید. 

 

برای تهیه محلول سفید کننده، برای هر 1 گالن (3.8 لیتر) از آب 5 قاشق غذاخوری (74 میلی لیتر) سفید کننده استفاده کنید. هرگز سفید کننده را با آمونیاک یا سایر پاک کننده های خانگی مخلوط نکنید، زیرا این باعث ایجاد دود سمی می شود.

هرگونه محلول الکلی حاوی حداقل 70? الکل ایزوپروپیل نیز در کشتن کورنا ویروس مؤثر است.

 

از بین بردن ویروس کرونا, نحوه ی ضدعفونی کردن کرونا ویروس

بعد از شستشو سطوح را ضدعفونی کنید

 

به مواد ضد عفونی کننده اجازه دهید تا مدت زمان توصیه شده روی سطوح بماند. بیشتر ضد عفونی کننده ها برای از بین بردن میکروب ها باید چند دقیقه روی سطوح بمانند. بگذارید مواد ضد عفونی کننده به مدت 3-5 دقیقه یا مقدار زمان توصیه شده روی برچسب آن ، قبل از پاک کردن یا شستشوی سطوح باقی بماند.

 

برخی از ضد عفونی کننده ها نسبت به سایرین کار بیشتری دارند. برچسب را بخوانید و دستورالعمل ها را از نزدیک دنبال کنید.

 

بعضی از مواد ضد عفونی کننده مانند الکل ایزوپروپیل تبخیر می شوند و نیازی به شستشو یا پاک شدن آنها نیست.

 

نحوه ی ضدعفونی کردن وسایل,ضدعفونی کردن وسایل آلوده

ماده ی ضدعفونی باید مدتی روی سطوح باقی بماند

 

پس از اتمام کار، دستکش خود را دور بیاندازید و دستان خود را حداقل 20 ثانیه با صابون و آب بشویید. دستکش خود را برداشته و آنها را دور بیندازید.

 

شستن دست ها به خلاص شدن از شر مواد شیمیایی ضد عفونی کننده و همچنین هرگونه ویروس باقیمانده کمک می کند.

 

نکاتی برای نگهداری افراد مبتلا به کروناویروس, راهنمای شستشوی لباس افراد مبتلا به کرونا

بعد از ضدعفونی کردن دستکش را دور بیاندازید و دست ها را با آب و صابون بشویید

 

لباسشویی و سایر پارچه ها

برای مانع از پخش شدن لباس های کثیف را در آستر یکبار مصرف قرار دهید. یک کیسه زباله یا یک آستر پارچه ای قابل شستشو را درون سبد لباسشویی قرار دهید. لباس های کثیف ، حوله ها و ملافه ها را بلافاصله پس از استفاده در چمدان قرار بدهید تا نتوانند ویروس ها را در خانه شما پخش کنند.

 

اگر نمی توانید لباس های خود را مستقیماً درون آستر قرار دهید، آن را داخل یک کیسه پلاستیکی بسته شده قرار دهید تا بتوانید این کار را انجام دهید.

هنگام جابجایی لباس های شسته شده، مراقب باشید وسایل را تکان ندهید ، زیرا این می تواند ویروس های زنده مانده را در هوا آزاد کند.

 

نکاتی برای ضدعفونی کردن محیط خانه,راهنمای ضدعفونی کردن خانه

لباس ها را در یک آستر یکبار مصرف و داخل سبد قرار بدهید

 

اگر شخص بیمار با لباسشویی تماس گرفته است، دستکش یکبار مصرف استفاده کنید. اگر در حال شستن لباس، حوله، ملافه و یا پارچه دیگری هستید که با فرد مبتلا به کرونا ویروس در تماس بوده است، برای محافظت از خود اقدامات دیگری را انجام دهید. قبل از دست زدن به ملافه و لباس و ... از دستکش یکبار مصرف استفاده کنید تا تماس با پوست شما به حداقل برسد.

 

اگر از دستکش قابل استفاده مجدد استفاده می کنید، فقط از آنها برای دست زدن به لباس های شسته شده و سایر مواردی که با koronavirus در تماس بوده اند، استفاده کنید.

 

راهنمای ضدعفونی کردن خانه,نحوه ی ضدعفونی کردن وسایل

برای شستن لباس از دستکش یکبار مصرف استفاده کنید

 

لباس ها را در گرمترین حالتی که به آن ها نرسند، بشویید. در حالت ایده آل، شما باید هر ماده آلوده به ویروس را در آب داغ بشویید تا بتوانید تا حد ممکن ویروس را از بین ببرید. با این حال، شما ممکن است همیشه نتوانید این کار را بدون آسیب رساندن به آن ماده انجام دهید. برچسب را با دقت بررسی کنید تا دریابید که چطور و با خیال راحت از آب گرم استفاده کنید. مواد پاک کننده لباسشویی را که مناسب نوع پارچه ای است که شستشو می دهید اضافه کنید.

 

اگر از یک آستر قابل استفاده مجدد در سبد لباس خود استفاده می کنید ، آن را با سایر وسایل خود به داخل لباسشویی بریزید.

 

میدونی؟ اشکالی ندارد که لباس های شسته شده یک بیمار را به همراه وسایل هر کس دیگری بشویید. اما بهتر است آن ها را جدا بشویید.

 

بهترین روش های تمیز کردن و ضدعفونی کردن خانه,ضدعفونی کردن وسایل

لباس ها را با آب گرم بشویید

 

لباس های خود را کاملاً خشک کنید. لباسشوئی خود را در حالت خشک کن قرار بدهید تا کاملاً خشک شوند. سپس روی بند لباس آویزان کنید تا قبل از استفاده مجدد کاملاً خشک شود.

 

خشک کردن لباس های شسته شده در دمای بالا می تواند به از بین بردن ویروس ها کمک کند.

 

ضدعفونی کردن وسایل آلوده, از بین بردن ویروس کرونا

بعد از شستن لباس ها آن ها را خشک کنید

 

هنگام کار، دستان خود را با آب و صابون بشویید. اگر هنگام شستن لباس های خود از دستکش استفاده کردید، آنها را درون یک کیسه دربسته درون سطل زباله بیاندازید. و بعد دستان خود را حداقل 20 ثانیه با آب و صابون بشویید.

 

در حالی که پوشیدن دستکش می تواند به شما در جلوگیری از ابتلا به ویروس روی دستانتان کمک کند، اما هنوز هم باید دست های خود را بعد از در آوردن دستکش بشویید.

 

ضدعفونی کردن وسایل,نحوه ی ضدعفونی کردن وسایل

سپس دست ها را با آب و صابون بشویید

 

سبد لباس یا لباسشویی خود را بین شستشوها تمیز و ضد عفونی کنید. آستر را برداشته و آن را بشویید یا آن را دور بیاندازید و سپس سبد لباس را با صابون یا یک پاک کننده تمام منظوره بشویید. سپس آن را با یک ماده ضدعفونی کننده مصوب EPA پاک کنید.

اگر قصد دارید بلافاصله پس از شستشو و خشک کردن آنها لباس تمیز خود را درون سبد قرار دهید، ابتدا سبد را ضد عفونی کنید.

 

راهنمای شستشوی لباس افراد مبتلا به کرونا, نکاتی برای ضدعفونی کردن محیط خانه

لباس ها را در آسترهای یکبار مصرف یا پلاستیکی قرار بدهید

 

دست های خود را تمیز نگه دارید

دستان خود را مرتباً با آب و صابون بشویید. شستن دست ها یکی از بهترین راه ها برای به حداقل رساندن شیوع کرونا ویروس است. دستان خود را با آب خنک یا گرم مرطوب کنید و سپس آنها را با صابون آغشته کنید. حتماً از تمام سطوح دستان خود، از جمله قسمت پشتی دست، مچ دست، فاصله بین انگشتان و زیر ناخن ها را خود عبور کنید و بشویید. حداقل 20 ثانیه بعد از شستشوی صابون با آب جاری، تمیز کنید.

 

راهنمای ضدعفونی کردن خانه,بهترین روش های تمیز کردن و ضدعفونی کردن خانه

در آخر دست هایتان را با آب و صابون بشویید

 

دستان خود را با یک حوله تمیز و خشک، خشک کنید. همچنین می توانید از حوله های کاغذی یا سشوار استفاده کنید. اگر هیچ کدام از این گزینه ها در دسترس نیست ، آب اضافی را از روی دستان خود تکان دهید و بگذارید با هوا خشک شود.

اگر کسی در خانه شما بیمار است یا ممکن است در معرض گرفتن کورونا ویروس قرار داشته باشد، از به اشتراک گذاشتن حوله ها یا سایر موارد شخصی با آنها خودداری کنید.

 

از بین بردن ویروس کرونا, نحوه ی ضدعفونی کردن کرونا ویروس

با حوله ای تمیز دست هایتان را خشک کنید

 

اگر آب و صابون در دسترس نیست از ضد عفونی کننده دستی مبتنی بر الکل استفاده کنید. اگر نمی توانید دستان خود را بشویید، بهترین چیز بعد از آب و صابون استفاده از ضد عفونی کننده دست است. حداقل یک الکل 60? انتخاب کنید. مقدار کمی ژل را در کف یک دست پمپ کنید، سپس دستان خود را به هم بمالید تا زمانی که تمام سطوح هر دو دست را بپوشاند. مالش خود را ادامه بدهید تا دستان شما کاملاً خشک شود، که معمولاً حدود 20 ثانیه طول می کشد.

 

نحوه ی ضدعفونی کردن وسایل,ضدعفونی کردن وسایل آلوده

در پایان دست ها را ضدعفونی کنید

 

اگر دست های شما کاملاً کثیف باشد، ضد عفونی کننده دست نیز کار نمی کند. اگر دستان شما کثیف است، و صابون در دسترس ندارید حداقل کثیفی ها را با آب بشویید و بعد ضدعفونی بزنید.

 

پس از لمس منابع آلودگی احتمالی، دستان خود را تمیز کنید. هر زمان چیزی را با که مبتلا به آلودگی بود لمس کردید، در صورت لمس چشم، بینی یا دهان ، ابتلا به این بیماری حتمی می شود. شما همچنین می توانید آن را به طور تصادفی در افراد دیگر پخش کنید. بعد از دست زدن به سطوحی که زیاد لمس می شوند، تعامل با افراد غریبه یا افراد بیمار و یا رفتن به حمام ، دستان خود را بشویید و ضد عفونی کنید. همچنین باید دستان خود را بشویید:

 

بعد از دمیدن بینی ، سرفه یا عطسه

بعد از تماس با حیوانات خانگی یا حیوانات دیگر

قبل از تهیه یا استفاده از غذا

قبل و بعد از مراقبت از شخص دیگری مانند بیمار یا فرزند

پس از لمس زباله یا ظروف زباله

 

هشدار:

اگر از دستمال مرطوب ضد عفونی کننده استفاده می کنید ، بعد از استفاده هر پاک کننده را دور بیندازید. از دستمال مرطوب بر روی چندین سطح استفاده مجدد نکنید.

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته


 
نظرات شما ()
 
   1   2   3   4   5   >>   >
لیست کل یادداشت های این وبلاگ
 
چهارشنبه 100 فروردین 25
امروز:   728 بازدید
دیروز:   2029  بازدید
فهرست
پیوندهای روزانه
آشنایی با من
جمله های طلایی و مطالب گوناگون
الهه ناز
دلسوز و مهربان نسبت به همه بنده های خدا هستم و سعی میکنم به همه کمک کنم. لطف کنید وبلاگ را فقط با اکسپلورر مشاهده فرمایید چون اینطوری دیگه بهم ریخته نخواهد شد...
لوگوی خودم
جمله های طلایی و مطالب گوناگون
اوقات شرعی
لینک دوستان
به سوی فردا
نظرمن
اگه باحالی بیاتو
خورشید تابنده عشق
لحظه های آبی
Smile of dream
عصر پادشاهان
● بندیر ●
سایت مهندسین پلیمر
Polymer Engineers of Darab University

سلام
دیار عاشقان
آخرالزمان و منتظران ظهور
ن والقلم ومایسطرون
سرباز ولایت
لنگه کفش
Different.fdan
د نـیـــای جـــوانـی
عاشق آسمونی
مهندسی مکانیک ( حرارت و سیالات)-محی الدین اله دادی
هستی همیشگی
منتظر ظهور
EMOZIONANTE
دانلود آهنگ جدید
سکوت ابدی
ای که مرا خوانده ای ، راه نشانم بده
((( لــبــخــنــد قـــلـــم (((
SIAH POOSH
بخور زار
بلوچستان
فرزانگان امیدوار
بامبو
***جزین***
رز یخ زده
اقلیم شناسی دربرنامه ریزی محیطی
معرفی سایت ها و بهترین های اینترنت
مدرسه ای شاد
محفل آشنایان((IMAN))
عاشقان
آخرین روز دنیا
هیس
سایت اطلاع رسانی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
اتاق دلتنگی
مهر بر لب زده
ادبیات و فرهنگ
MATIN 3DA
ارتش دلاور
عشاق((عکس.مطلب.شعرو...))
PARANDEYE 3 PA
PARANDEYE 3 PA
فانوسهای خاموش
همنشین
کانون فرهنگی شهدا
ساده دل تنها
یا د د اشت ها ی شخصی خو د م .
سایت مشاوره بهترین تمبرهای جهان دکترسخنی
شهرستان بجنورد
وبلاگ آموزش آرایشگری
کلکسیون تمبرخانواده شهید محمدسخنی وجمیله رمضان
اسیرعشق
||*^ــــ^*|| diafeh ||*^ــــ^ *||
سایت طنز و کاریکاتور دکتررحمت سخنی
شب و تنهایی عشق
داستانهای واقعی روابط عمومی Dr.Rahmat Sokhani
عصر پاییزی
به خوبی فکر کن
آقاشیر
دانلود بازی موبایل بازی موبایل بازی موبایل بازی موبایل
.دوازدهمین سوارسرنوشت
کامپیوتر+ اینترنت+ ...
ماییم ونوای بینوایی.....بسم الله اگرحریف مایی
روانشناسی آیناز
کـــــلام نـــو
جبهه مقاومت وبیداری اسلامی
سایت جامع اطلاع رسانی برای جوانان ایرانی
آوای قلبها...
طب ورزشی دکتررحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
دوربین مدار بسته
سفیر دوستی
سایت گوناگون دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
آسمان آبی من
تنهایی......!!!!!!
خبر روز
کربلا
رویش
یادداشتها و برداشتها
تعمیرات تخصصی انواع پرینتر لیزری اچ پی HP رنگی و تک رنگ و اسکنر
آموزش شنا
معیار عدل
کارشناس مدیریت بازرگانی: مهران حداد
سکوتی پرازصدا
xXx رنـــــــــــگـــــــــارنـــــــــــــــگ xXx
.: شهر عشق :.
تک درخت
پیامنمای جامع
پرنسس زیبایی
بوی سیب BOUYE SIB
نکته های زندگی
معرفی روستای قزل احمد
ما تا آخرایستاده ایم
روستای چشام
سایت روستای چشام
عکس سرا + جام جهانی 2010
عکس های عاشقانه
بنده ی ناچیز خدا
رفقا
اس ام اس های عاشقانه
فقط عشقو لانه ها وارید شوند
پتی آباد سینمای ایران
PARSTIN ... MUSIC
سلام آقاجان
منطقه آزاد
❤ღنیلوفرهای آبیღ❤
علی پیشتاز
هگمتانه
گیاهان دارویی
محمدمبین احسانی نیا
ستاره سهیل
اندیشه های من
ღღتنهاییღღ
تنهایی
شــــــهدای روستای مـــکـــی کوهسرخ
درهم
*bad boy*
آیینه های ناگهان
عاشقتم
یاد نیما
واقعه
چوک بندر
مشاوره - روانشناسی
عشق آباد شهرمن
بچه های خدایی
گل رازقی
شبستان
دل شکســــته
برادران شهید هاشمی
شهداشرمنده ایم _شهرستان بجنورد
اسطوره عشق مادر
نور
Dark Future
**عاشقانه ها**
الهگان
سلامتی و فرج امام زمان صلوات
عشق
ترانه ی زندگیم (Loyal)
توشه آخرت
Manna
دریایی از غم
ارواحنا فداک یا زینب
علمدار بصیر
عشق الهی: نگاه به دین با ...
عطش (وبلاگ تخصصی ماه محرم و صفر)
انجام پروژه های دانشجویی برای دانشجویان کنترل

اواز قطره
محمد قدرتی Mohammad Ghodrati
پیمان دانلود
بچّه شهید (به یاد شهدا)
یه دختره تنها
ورزشهای رزمی
سرباز حریم ولایت
جک ، اس ام اس و عکس
سماموس
حکیم دزفولی
خنده بازار
گل همیشه نازم
ऌ عاشق بی معشوق ऌ
گل خشک
راه فضیلت
نامه ای در راه عشق
نت سرای الماس
دل پر خاطره
مردود
ست سارافون ودامن شلواری نیلوف
دهکده کوچک ما
گروه اینترنتی جرقه داتکو
نهِ/ دی/ هشتاد و هشت
فقط خدا
COMPUTER ENGINEERING &
شاه تور
اسرا
غزلیات محسن نصیری(هامون)
پاتوق دخترها
اس ام اس جدید
موعود
آتیه سازان اهواز
نور غدیر
دُرُخـــــــــــــــــــــــش
این نیز بگذرد ...
گالری رنگارنگ
خداجون دوستت دارم
کان ذن ریو کاراته دو ایلخچی
کلاس من
اهلبیت (ع)،کشتی نجات ما...
کیمیا
طوبای محبت
نوری چایی_بیجار
* روان شناسی ** ** psychology *
دوستانه
xXx عکسدونی xXx
شخصی
هرچه می خواهد دل تنگم میذارم
کتابهای رایگان برای همه
مهربانی
نقاشی های الیکا یحیایی
اصولی رایانه
سید خراسانی
زمزمه تنها
« عــــــفـــــــاف و حـــــجــــــاب »
سوادکوهی ریکا
سکوت(فریاد)
نوستالوژی دل ....
عاشقانه ها
mohammad
حرفهای شیرین
عرفان وادب
خیارج سرای من است
حرفهای آسمانی
شَبـَــــــــــــــکَة المِشـــــــــــــکاة الإسلامیــــــــــة
احسان ابراهیم پور
بهنام دانلود
مجموعه مقالات رایانه MOGHALAT COMPUTER
عاشقانه ها
باشگاه پرواز
سکوت پرسروصدا
بدنسازی و هیکل
khoshbakhti
فرهنگی
Morteza Qasemi:Violinist
تنها

راه انداز و برنامه نویس پی ال سی+تازه های فناوری اطلاعات
چشم انتظار
درگز دیار آشنا
عشق بزرگ ترین دروغ دنیاست
دل شکسته
پیامک 590
خط بارون
خط بارون
خط بارون
نبض شاه تور
فرزند روح الله
اخبار دنیای عشق
تجربه های مربی کوچک
صل الله علی الباکین علی الحسین
Sense Of Tune
ghamzade
یٰا عِمٰادَ مَنْ لا عِمٰادَ لَهْ
متالورژی_دانلود فایل برای دانشجویان متالورژی (rikhtegari.com)
رویایی زندگی کردن...
اسماء الحسنی
خوش مرام
تینا
ستاره سهیل
جلسه قرآن وعترت کاشان
قافله شهدا
♥ღردپای عشق♥ღ
در پناه آسمون
انتظار نور
برو بچه های ارزشی
Chamran University Accounting Association
پاتوق سرا
عشق سرخ
مقاله های تربیتی
یاس من
آرامش جاویدان در پرتو آموزه های اسلام
فقط خدا
دوزخیان زمین
گل یا پوچ ؟
داستان یک روز
vagte raftan
ناکام دات کام
آزاد اندیشان
گنجینه
پایگاه اطلاعاتی و کاربردی شایگان
حفاظ
محمد شادانی
مناجات با عشق
فهادانــ
دانشجو
بیاببین چیه ؟
از یک انسان
غم
زازران
مریم بانو
mahoor
مرجع اس ام اسSMS
قرمز ها
جالب انگیزناک
فقط من برای تو
یادداشتهای روزانه رضا سروری
سیاه و سفید
داود ملکزاده خاصلویی
دوباره سبز می شویم...
شش گوشه
ریاضیات
نوجوونی از خودتون
عکس
امپراتوری هخامنشیان
ME&YOU
*مظلومیت اهل البیت(علیهم السلام)*
آوای آشنا
آرشیو
آرشیو مطالب کتاب جمله های طلایی و مطالب گوناگون[58] . جمله های طلایی[17] . ازدواج[8] . آرامش[4] . تصاویر[4] . خانواده سبز[4] . زندگی[4] . عشق[3] . خوشبختی[3] . رومانتیک[3] . سلامتی[3] . تصویر[3] . زن[3] . میلاد[3] . گناه[2] . مادر[2] . گزیده مجله خانواده سبز[2] . کشمیر[2] . قرآن[2] . عیدنوروز[2] . فریدون مشیری[2] . قانون جذب[2] . مناظره[2] . یادگاری دوستان[2] . کبد چرب[2] . نعمت[2] . جملات الهام بخش و زیبا برای زندگی[2] . خدا هست[2] . تکالیف[2] . تکنولوژی فکر[2] . حسین[2] . دختر[2] . دوستت دارم[2] . دوستی[2] . داستان[2] . زیبایی[2] . علی(ع)[2] . شب قدر[2] . صلوات[2] . صوفی و خرش[2] . اسلام[2] . ارتباط[2] . اس ام اس[2] . پیامبر[2] . اعمال[2] . اعمال شب لیله الرغائب . اعمال هنگام خواب . افتخار به زن بودن . افرادی که چشمشان کمتر از یک نمره ضعیف است، لیزیک نکنند . افسانه زن . افکاردیگران . اقدام عجیب . اگر خستگی و کسالت رهایتان نمی‌کند ! . اگر دعایتان مستجاب شد مواظب سه حالت باشید . اگر نمیتوانی . الحمد لله . الله الله و استجابت دعا . الهی قمشه ای . اما... . امام باقر . امام جعفرصادق . امام رضا (ع) . امام رضا علیه السلام و حفظ آبروی شیعه خراسانی . امام زمان . امام صادق . امام کاظم . امام هادی . امشب لیلةالرغائب . امنیت . امید . امید به زندگی به 150 سال می‌رسد . امیدوار کننده ترین آیه در قرآن . امیدواری . انتخاب نوع حجاب . اندیشه ها . انسان . انسانهای سبز . انگشتر بهشتى . انواع سوشی با طراحی های دیدنی و زیبا . انواع مختلف کفش . اولین ژیانی که تولید شد/عکس . اولین و آخرین سفر انسان به ماه . ای جوووونم . ایدز . ایده . ایده بزرگ . ایران برگر . ایران پرمصرف‌ترین مشتری سیگار تا 40 سال آینده . این 9 خرافه سلامت را باور نکنید! . این خوردنی‌ها شما را خسته‌ می‌کنند . این خوشمزه ها شما را پیر می‌کنند! . این ستارگان زن از شوهرانشان پولدارترند! . این ماده مغذی محافظ لثه است . این میان وعده مانع پرخوری می شود . این نانوایی نان ندارد . اینترنت با مغز ما چه می‌کند . بـآیَـ? . با 16 درخت با شکوه در گوشه و کنار جهان آشنا شوید . با اصول و کلیدهای فهم زبان بدن آشنا شویم! . با اظهار نیاز خود را ذلیل نکنید . با افراد عصبی چگونه برخورد کنیم . با این 12 انگیزه ازدواج نکنید! . با این لباس ها خوش اندام می شوید . با این نوشیدنی شیرین لاغر شوید . با بیل و کلنگ به جان تاریخ یزد افتادند . با تلاش . با خزان‌ زدگی پوستمان چه کنیم . با زبان بدن، مچ همه را بگیرید! . با فواید دارچین آشنا شویم . با مردان کوتاه قد ازدواج کنید! . بارهنگ . بازداشت یکی‌از عوامل تحریکات‌اخیر دراصفهان . بازیگر زن ایرانی از تغییر جنسیت و دنیای مردانه‌اش می‌گوید . باشگاه لاغر اندام های گوشی های موبایل! . بافتن موها . بانوی ایرانی، بهترین ورزشکار زن سال 2014 آسیا . باید و نبایدهای طراحی دکور فضای داخلی خانه . ببخش . بخشش . بخشش کنید، اما . بخور نخور‌های پاییزی از دید طب سنتی . بدون رژیم گرفتن لاغر شوید . برای نوجوان خود وقت بگذارید . برخی از آثار نماز شب . برداشتن موانع موفقیت . برکات‌ ماه‌ رمضان‌ . بسیار مهم و حیاتی . بلایی که سیگار بر چهره می‌‌آورد . به بهانه فیلم ملک سلیمان (ارتباط،دوستی و ...با اجنه مسایل دیگر) . به زن بودنتان افتخار کنید . بهترزندگی کردن . بهترزیستن . بهترین . بهترین خوراکی‌ها برای داشتن چشمانی زیبا . بهترین دعاى حاجت . بهترین راهنمای انتخاب و خرید لباس پاییزی . بهترین فبلت‌هایی که می‌توانید در پاییز خریداری کنید . بهترین و بدترین موادغذایی برای دیابتی‌ها . بهترین و جالب ترین سلفی های 2014 . بهترین کرم دور چشم، مناسب سنِ شما . بهترینها برای سال نو . بهره مندی از دنیا . بهروز یاسمی . بیست معجزه . بیش از 120 انسان منجمد در انتظار حیات دوباره‌اند! . بیماری که جان مرتضی پاشایی را گرفت جدی بگیرید . بیوگرافی ناصر گیتی‌جاه . پاداش کسی که آیة الکرسی را زیاد می خواند . پاسخ . پاسخ به سوالات . پای صحبت «نامزد مرتضی پاشایی» . پایان یا آغاز عاشق . پایه تخت . پایه های اخلاق . پردرآمدترین شغل ها برای زنان . پرسش . پروانه . پروردگار . پس از فوت همسرش! . پسر . پل . پلک بزنید . پند . پوکی استخوان . پیام . پیام ضروری . " دانش کم چیز خطرناکی است " . "حبس" در انتظار مزاحمان تلفنی 115 . "زمین در خوش ترین احوال" . «بهنام تشکر» پدربزرگ شد! . 10 اختراع برتر 2014 معرفی شد . 10 ترفند ساده برای سال اول ازدواج . 10 تفاوت عمده بین مغز زنان و مردان! . 10 چیزی که زن‌ها درمورد مردها تنفر دارند . 10 چیزی که هرگز نباید روی صورت تان قرار دهید . 10 درس زندگی . 10 دلیلی که باعث می‌شوند هرگز ثروتمند نشوید! . 10 راز تحریک متابولیسم بدن . 10 راز حل نشده در مورد انسان‌های اولیه . 10 راز نادیده گرفته شده از تاریخ . 10 روش برای اینکه در زندگی خوش شانس باشیم . 10 فایده معجزه‌ آسای زنجبیل . 10 فرمول ساده برای چکاپ شخصی . 10 مسکن طبیعی عالی برای دردهای قاعدگی . 100 دلاری . 12 آلوده‌کننده هوای داخل خانه . 13 عادت روزمره که باعث پیری میشود . 13 واقعیت چینی که شاید نشنیده باشید . 1387 . 14 باور غلط گوارشی . 14 نکته برای رسیدن به زندگی شادتر! . 15 واقعیت جالب در مورد هند که تا به حال نشنیده اید . 15 کاری که افراد برخوردار از اعتماد به نفس بالا انجام نمی‌دهند . 15روز . 16 اشتباهی که شما را کوتوله نشان می‌دهد! . 18 توصیه همسرانه برای آقایان . 20 دقیقه قبل از خواب قهوه بنوشید . 22 نکته تغذیه‌ای،نمره سلامت‌ . 25 نکته طلایی . 27 چیزی که در 27 سالگی باید یاد گرفت . 3 سال متوالی خشکسالی متوسط تا شدید در 8 استان . 30 . 30 بلایی که نباید سرخودتان بیاورید !!! . 30سال . 4 برابر شدن جمعیت سالمندی ایران . 40 آموزه مهم درباره همسرداری از زبان ائمه . 40 درصد از 200 نوع سرطان، قابل پیشگیری است . 40 نکته مهم اخلاقی در 40 جمله کوتاه و خواندنی . 40درس . 5 اشتباه در شستن صورت . 5 ترفند برای کار کمتر و موفقیت بیشتر در زندگی . 5 نکته حیاتی برای پیاده روی در تابستان . 50 . 6 چای گیاهی که سالم تان می کنند . 6 راهکار برای فرار از استرس های کاری . 6 فایده . 7 پیشنهاد غذایی مهم پزشکان برای سلامت و زندگی شاد خانم ها . 7 دلیل کاهش تمایل زنان به بچه‌دار شدن . 7 غذای ساده برای 7 موقعیت حساس . 79 درصد روزهای امسال پاک و سالم بودند . 7سین . 8 جاذبه طبیعت گردی ایران . 8 غذای سمی . 8 ماده خوراکی برای کم کردن اشتها . 8 نکته مهم . 9 توصیه‌ مفید صبحانه‌ ای! . 9 عادتی که ثروتمندان در زندگی دارند . 9 یار سلامتی بدن به شرط اعتدال . Art . Beautiful letter . Best Photograph . change me . Frying eggs made easy . Kashmir . Nice Garden . RED X RED . sms-اس ام اس . snake man . Surgery of a snake . Taronga Zoo . wow!!! . آبان ماه . آبان، ماه کم آبی تهرانی ها . آتش چهارشنبه . آثار روابط جنسی از منظر قرآن . آخر الزمان . آخرین آمار ازدواج و طلاق در کشور . آخرین آمار بیکاری در کشور . آخرین حرف تو چیست؟ . آدم برفی . آرام شدن . پیامبر اکرم . پیامبر اکرم(ص) . پیامبر اکرم(ص) نمونه کامل اخلاق . پیامبراکرم . پیامبران . پیرزن و مرد گوژپشت . پیشگیری از بارداری در ابتدای ازدواج . پیشگیری از سرطان . پیشنهاد هیجان‌انگیز برای موهای شما . پیوندهای روزانه . تئوری پنجره شکسته . تاثیر رنگ های شاد بر خلاقیت انسان ها . تاثیر قرمزوآبی . تاثیر میوه‌های بنفش و آبی در تقویت حافظه . تاثیر والدین در اخلاق . تاریخچه هفت سین . تاریخچه ولنتاین . تبدیل برج آب قدیمی به یک خانه مدرن . تبریک . تجلیل از پدر تعلیم وتربیت ایران در روز جهانی کودک . تخریب 2 طبقه پاساژ علاءالدین... . تدابیر مردان در همسرداری . تدبیر درست . ترافیک پرحجم در جاده های کشور . ترایفـل کاسـه ای رنگی . ترفندهای ساده برای زندگی . ترفندهای یک کدبانوی کامل . ترول . ترک کف پا را جدی بگیرید . تزریق انسولین، باعث ایجاد سرطان خون می‌شود . تزیین تخم مرغ . تست . تستهایی جالب برای تشخیص طلای اصل از طلای تقلبی . تشخیص آلزایمر از طریق راه رفتن . تشخیص آلزایمر با تست بویایی ! . آزاردهنده‌ترین مشکلات اندروید جدید . آسون ترین کار و سخت ترین کار . آشنایی با علائم، راه‌های تشخیص و مقابله با ویروس‌ کرونا . آشنایی با علایم و نشانه بیماری ها در چهره . آشنایی با معماران چیره دست دنیای جانوران . آشنایی با ویتامین D و بیماری های کمبود ویتامین D . آفرینش زن . آلودگی در آب تهران نداریم . آمادگی ازدواج . آموزش درست کردن بهترین سیب‌ زمینی سرخ کرده‌ دنیا . آموزش نماز . آموزش کمک‌های اولیه به مصدومین اسید پاشی . آموزنده . آموزه های طنز و جالب عمه کتی .
آرشیو
اشتراک
 
طراح قالب
www.parsiblog.com