سفارش تبلیغ
صبا ویژن
جمله های طلایی و مطالب گوناگون
فرستاده تو میزان خرد تو را رساند و نامه‏ات رساتر چیزى است که از سوى تو سخن راند . [نهج البلاغه]

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

دوشنبه 99 خرداد 12  6:21 عصر

مجموعه: ورزش عمومی

 

خرید دوچرخه

انواع دوچرخه

 

دوچرخه انواع مختلف دارد و ممکن است شما را هنگام خرید کمی گیج کند. قبل از هر چیز سن دوچرخه‌ سوار، میزان و نوع استفاده از دوچرخه و البته میزان بودجه‌ خرید، 3 فاکتور بسیار مهم در خرید دوچرخه هستند.

آیا می‌ دانید چه دوچرخه‌‌ ای برای شما مناسب است؟ این سوالی است که برخی از افراد قبل از خرید دوچرخه جوابش را نمی ‌دانند و در نهایت پس از گشتن در بازار با دوچرخه ‌ای به خانه‌ بر می ‌گردند که نمی ‌دانند آیا واقعا برایشان مناسب است یا نه. این روزها با توجه به آلودگی هوا و حجم ترافیک ماشین‌ ها، خیلی از افراد انواع دوچرخه شهری مثل دوچرخه تاشو شارژی را به عنوان وسیله نقلیه برای تردد شهری خود انتخاب کرده ‌اند. همچنین دوچرخه‌ سواران حرفه ‌ای که دوچرخه را به عنوان عضوی جداناپذیر از خود می‌ دانند، هر چند وقت یک ‌بار دوچرخه خود را ارتقا می ‌دهند و به دنبال بهترین قیمت دوچرخه حرفه ‌ای هستند. در این میان بچه‌ ها و دوچرخه سواران مبتدی را می ‌شناسیم که تفریحی دوچرخه سواری می‌ کنند و به دنبال دوچرخه ارزان هستند.

 

با پیشرفت روز افزون علم و ورود تکنولوژی به فرایند طراحی و تولید دوچرخه، انواع مختلفی از دوچرخه‌ها به وجود آمده به همین دلیل هم هر شخصی در هنگام خرید دوچرخه با گزینه‌های انتخابی بسیار متنوعی رو به رو خواهد شد. برای اینکه بتوان مناسب‌ترین دوچرخه را انتخاب کرد باید با انواع دوچرخه آشنا شده و اطلاعات کافی در مورد ویژگی‌ها و کاربردهای هر کدام به دست آورد. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع دوچرخه آشنا کرده و کاربردهای هر کدام را برایتان معرفی کنیم. همراه ما باشید تا اطلاعات خود را در مورد دوچرخه‌های مختلف تکمیل نمایید.

 

انواع دوچرخه 

تفریحی

توریستی

شهری

تخصصی‌ها

کوهستان

بی‌ام‌ایکس

جاده

هیبرید

فَت بایک‌

برقی

تاشو

  

دوچرخه‌های تفریحی:

دوچرخه‌های تفریحی گروهی هستند که هدفشان گذراندن یک بعدازظهر بامزه در پارک، رفتن به خانه نزدیک یک دوست خوب، چرخ زدنی توریستی در شهر و موارد مشابه است. این دوچرخه‌ها گاهی حتی دنده هم ندارند و معمولا وضعیت نشستن روی آن‌ها کاملا عمودی و مشابه نشستن روی صندلی است. این دوچرخه‌ها مناسب مسافت‌های بسیار کوتاه، بدون سربالایی و سرپایینی و بدون نیاز به سرعت هستند.

خرید دوچرخه

دوچرخه‌ تفریحی

 

دوچرخه‌های توریستی: 

دوچرخه های تورینگ یا همان توریستی برای سفر و ماجراجویی با دوچرخه طراحی و تولید می شوند. اجزاء این دوچرخه بسیار محکم ساخته می شوند چرا که تحمل بارهای سنگین در این سبک دوچرخه در اولویت قرار دارد و معمولا برخلاف سبک های دوچرخه دیگر در این این دوچرخه ممکن است از آلومینیوم در ساخت بدنه دوچرخه استفاده نشود چرا که تحمل بار زیاد در این سبک بسیار مهم است.این سبک از دوچرخه هم میتواند به دوچرخه کوهستان و یا کورسی گرایش داشته باشد. که نسبت به مسیر و جاده مورد نظر در سفر و راحتی دوچرخه سوار سبک مورد نظر انتخاب می شود.

خرید دوچرخه

دوچرخه‌ توریستی

 

دوچرخه‌های شهری:

اصطلاح “دوچرخه شهر” واقعا به یک دوچرخه خاص اشاره نمی‌کند، این بیشتر یک واژه توصیفی عمومی است. اغلب دوچرخه‌هایی که در بالا به شما معرفی کردیم را می‌توان در داخل شهر مورد استفاده قرار داد با این وجود نوع خاصی از دوچرخه وجود دارد که بسیاری از مردم در اصطلاح به آن “دوچرخه شهر” می‌گویند.

 

این نوع دوچرخه دارای ویژگی‌های دوچرخه هیبریدی و کروزر بوده و تمامی امکانات آن‌ها را شامل می‌شود. طراحی دوچرخه‌های شهری به صورتی است که شما می‌توانید با لباس‌های معمولی و حتی لباس کار سوار آن شوید.

 

شما می‌توانید در این نوع دوچرخه امکاناتی مانند سبد مخصوص در پشت دوچرخه برای نگهداری وسایل و یک ژنراتور داخلی برای روشن کردن چراغ جلو برای ایمنی بیشتر را مشاهده کنید.

 

برخی از مردم در اصطلاح به این نوع دوچرخه‌ها دوچرخه‌های هلندی نیز می‌گویند چرا که این نوع دوچرخه‌ها شباهت بسیار زیادی به دوچرخه‌هایی دارد که در آمستردام هلند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

خرید دوچرخه

دوچرخه‌ شهری

 

دوچرخه‌های تخصصی‌ 

اما کسانی که به شکل حرفه‌ای با دوچرخه مسابقه می‌دهند نیازمند دوچرخه‌های خاص خود هستند. این دوچرخه معمولا بسیار سبک بوده (البته حداقل وزن مجاز برای شرکت در یک مسابقه رسمی 6800 گرم است) و اصطکاک حداقل با جاده و شرایط ایرودینامیکی از مشخصه‌های اصلی هستند. تایرهای بسیار مسطح و صیقلی در عین اینکه سرعت را به حداکثر می‌رسانند، کنترل دوچرخه را هم سخت‌تر می‌کنند و به همین خاطر این دوچرخه‌ها برای استفاده روزمره‌ آدم‌های غیرحرفه‌ای چندان مناسب نیستند. نوع دیگری از دوچرخه‌های حرفه ای مسابقه مخصوص مسابقات داخل سالن بوده و بدون داشتن دنده، برای شرایط مسابقه بهینه شده‌اند.

خرید دوچرخه

دوچرخه‌ تخصصی

 

دوچرخه‌های کوهستان 

دوچرخه‌های کوهستان برخلاف دوچرخه‌های شهری، تایرهای پهن‌تری دارند. این تایرها معمولا دارای آج‌هایی هستند که باعث اصطکاک بیشتر با سطح زمین می‌شود تا از لیزخوردن دوچرخه در مسیرهای ناهموار و لغزنده جلوگیری شود. دوچرخه‌ی کوهستان باید دارای دنده باشد که دوچرخه‌سوار بتواند به کمک آن به‌راحتی در مسیرهای شیب‌دار یا صعب‌العبور حرکت کند. یکی از مهم‌ترین قطعاتی که در این دوچرخه‌ها استفاده می‌شود، دوشاخ است. در واقع دوشاخ این دوچرخه‌ها باید از فلزات مستحکمی ساخته شده باشد تا در صورت فراز و فرود‌های زیاد در زمان حرکت، از صدمه‌دیدن چرخ‌ها و قطعات متصل به آن جلوگیری کند.

خرید دوچرخه

دوچرخه‌ کوهستان

 

دوچرخه‌های بی‌ام‌ایکس BMX: 

این مدل دوچرخه بیشتر برای حرکات نمایشی استفاده میشود مثل پرش از پله ها و سکوها و عبور از موانع سخت.

 

از نظر اندازه دوچرخه های کوچکی هستند و طوقه های آن کوچک با پره های زیاد و مقاومی دارند.دوچرخه BMX  تک سرعته بوده و دنده ای ندارد و زین آن بسیار پایین میباشد. در بعضی مواقع حتی زین هم ندارند. ترمزهای خاصی دارند که راحت تر حرکات نمایشی را منترل کنند.

 

در کنار توپی های جلو و عقب جای پا قرار دارد تا بتوان برای حرکات آکروباتیک پاها را در آنجا قرار دهند.این دوچرخه ها بدون کمک فنر هستند و تنه خشکی دارد تا باعث رسید سریع سرعت بالا در پیست و حرکات نمایشی شود.

خرید دوچرخه

دوچرخه‌ بی ام ایکس

 

دوچرخه‌های جاده ای : 

این نوع دوچرخه یکی از جدیدترین انواع دوچرخه در دنیا است. گاهی اوقات به این نوع دوچرخه‌ها، دوچرخه‌های همه کاره گفته می‌شود چرا که می‌توانند در انواع و اقسام شرایط مختلف مانند شن، ماسه و حتی آسفالت سواری خوبی را ارائه دهند. دوچرخه‌های Adventure شبیه به دوچرخه‌های Cyclocross بوده و توانایی استفاده از لاستیک‌های پهن را نیز دارند. مزیت بزرگ این نوع دوچرخه‌ها علاوه بر همه کاره بودنشان، مقرون به صرفه بودن آنها است. اگر در طول روز در داخل شهر به صورت طولانی مدت سوار دوچرخه می‌شوید بهتر است این نوع دوچرخه‌ها را برای خود انتخاب نمایید.

خرید دوچرخه

دوچرخه‌ جاده ای

 

دوچرخه‌های هیبریدی: 

دوچرخه‌های هیبرید به دوچرخه‌هایی گفته می‌شود که کاربردی شبیه به دوچرخه‌های کوهستان یا شهری دارند. درواقع این دوچرخه‌ها برای استفاده در هر دو محیط کاربرد دارند؛ با این تفاوت که نمی‌توان از آن‌ها برای کوه‌پیمایی استفاده کرد و تنها مناسب استفاده در دامنه‌ی کوه یا محیط‌هایی هستند که شیب کمتری نسبت به ارتفاعات کوهستان دارند. این دوچرخه‌ها ویژگی‌هایی نظیر دوچرخه‌های کوهستان دارند؛ فقط پهنای چرخ آن‌ها از دوچرخه‌های کوهستان کمتر است.

خرید دوچرخه

دوچرخه‌ هیبریدی

 

دوچرخه‌هایفت بایک: 

فت بایک یا همان دوچرخه‌های چاق، نسبتا تازه واردهای دنیای دوچرخه هستند. مشخصه اصلی آن‌ها، چرخ‌های بسیار عریضی است که به آن‌ها اجازه می‌دهد در مکان‌هایی که معمولا دوچرخه‌های دیگر در آن حرکت نمی‌کنند، گام بگذارند. منطقا باید در ساحل‌های شنی و برف دنبال این دوچرخه‌ها باشید هرچند که اصلا بعید نیست ظاهر قشنگشان باعث شود در شهر هم آن‌ها را مشاهده کنید. در کشورهای برفی فت بایک‌ها یکی از انتخاب‌های کسانی هستند که می‌خواهند در هر شرایط آب و هوایی سوار دوچرخه‌شان باشند.

خرید دوچرخه

دوچرخه‌ فت بایک

 

دوچرخه‌هایبرقی : 

دوچرخه برقی که به آن «E-bike» هم گفته می شود دوچرخه‌هایی هستند مجهز به یک موتور الکتریکی کوچک که دوچرخه‌سوار را در طی کردن مسیر یاری می‌کنند. انواع مختلف بسیاری از دوچرخه‌های برقی در جهان وجود دارند، از مدل‌هایی که دارای یک موتور برقی کوچک هستند و پدال زدن را ساده‌تر می‌کنند تا مدل‌هایی که به یک موتورسیکلت کوچک (موتورگازی) نزدیکترند. دوچرخه برقی از باتری‌های قابل شارژ استفاده می‌کند و معمولاً می‌تواند با سرعتی بین 25 تا 50 کیلومتر در ساعت حرکت نماید. به طور متوسط دوچرخه‌های برقی با یک باتری کاملاً شارژ شده می‌توانند مسافت بین 25 تا 70 کیلومتر را طی کنند که البته طول این مسافت بستگی به کیفیت دوچرخه، کیفیت باتری، شرایط جاده و حتی دمای هوا و شرایط جوی دارد.

 

جالب است بدانید که دوچرخه های برقی در سالهای اخیر بالاترین رشد افزایشی تولید در بین تمامی سبک های دوچرخه را در اروپا داشته است. این امار نشانگر رشد چشم گیر این این سبک از دوچرخه است. بیشتر سبک های دوچرخه که در عناوین بالا معرفی شد بصورت ورژن برقی هم ساخته می شوند به این صورت که شما می توانید دوچرخه برقی کوهستان در بیشتر سبک ها، دوچرخه برقی شهری، هیبرید، شهری، جاده و … را داشته باشید.

خرید دوچرخه

دوچرخه‌ برقی

 

چرخه‌های تاشو:

این نوع دوچرخه‌ها مناسب برای افرادی است که باید با دوچرخه خود سفر کنند و یا کسانی که می‌خواهند یک دوچرخه را در قایق یا ماشین خود نگهداری نمایند تا در صورت لزوم از آن استفاده کنند. همچنین برای مسافرانی که با دوچرخه مسافرت می‌کنند و در بین راه نیاز است که سوار اتوبوس یا قایق شوند این نوع دوچرخه بهترین انتخاب است. دوچرخه‌های تاشو معمولا برای اینکه فضای کمی را اشغال کنند دارای چرخ‌های کوچکی هستند که این مورد باعث می‌شود کارایی یک دوچرخه معمولی را نداشته باشد اما استفاده کننده‌ها از این نوع دوچرخه بیان می‌کنند که مزایای آن بیشتر از معایبش است.

خرید دوچرخه

دوچرخه‌ تاشو

 

گردآوری: بخش ورزشی بیوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

مجموعه: کوچه پس کوچه های تفاهم

 

پنهان کاری,مخفی کاری مرد از زن,پنهان کاری مردان از زنان

مخفی کاری مرد از زن

 

مردها بیش از زن ها به عشق و عاطفه نیازمندند، ولی آنرا پیوسته مخفی می کنند.این امر که ناخواسته اتفاق می افتد، از آن روست که مردها از دیر باز، بطور غیر مستقیم اموزش یافته اند، تا خویش را هر چه بیشتر، بی‌نیاز از" عشق" جلوه دهند.

" عشق"، احتیاج است و مرد هیچوقت احتیاج خویش را نباید اشکار کند. این قانونِ غریبِ طبیعی و در عین حال اجتماعی، از بدوّ تولد با آنها به رسمیت شناخته شده است.( هر چند اگر منطقی نباشد.)

 

نکته ی بعدی ولی ارتباط به بیوشیمی وساختار مغز آنها دارد.مغز مردها به سختی میتواند از تفکر به طرف احساسات و عواطف تغییر عملکرد بدهد.مغز مردها تخصصی تر از زن هاست. به عبارتی نیمکره ی راست مغز مردها با عملکردهای بینایی و فضایی و همچنین احجام سر و کار دارد. در حالیکه نیم کره ی چپ، به مهارت هایی مانند بیان احساسات و درک مسایل انتزاعی.از همین روست که مردها بیشتر" دیداری" و" بینایی" اند. آنها از تماشا لذّت می برند و از این طریق میتوانند با نیمکره ی مغز خود رابطه برقرار کنند.

 

مردها اغلب عشق خود را نسبت به زنی( همسر، دوست، معشوق) از طریق عشق بازی نشان می دهند. لازم به یادآوری است که" عشق بازی " متفاوت با" معاشقه" است. ولی در اینجا من به توضیح کوتاهی از تفاوت" عشق بازی " با" معاشقه" می پردازم:" عشق بازی " در لحظه ی احتیاج و تراکم هورمون ها و قوای جنسی مرد حاصل می شود، که در همان دَم روی می دهد و دریچه بسته می شود تا موقع پیدایش تراکم مُجدّد هورمون ها و پُر شدن کیسه ی تخم ها. این امر بیشتر جنبه ی تخلیه را داشته واین سیکلِ دَوَرانی، بسته به توان مندی های جنسی مرد دارد.

 

پنهان کاری,مخفی کاری مرد از زن,پنهان کاری مردان از زنان

پنهان کاری مردان از زنان

 

در" معاشقه" ولی معادله برهم می خورد، اگر چه مسئله به قوّت خود تا حّد" عشق بازی " وجود دارد.ولی در معاشقه، هم خوابی تواًمان با عاطفه و شور و هیجان و حس سیری ناپذیری بین دو نفر صورت می پذیرد. دفعات و مرحله های ارضاء هر دو زوج در زمان واحد انجام می شود و چندین دفعه میتواند روی دهد. واحد زمانی هر عکس‌العمل جنسی و تحریک اندام جنسی مرد، در حالت طبیعی، بین ده دقیقه تاسی دقیقه، بعد از اولین زمان ارضاء و همخوابگی است.

 

در معاشقه، اشتیاقِ عاطفی بیش از احتیاج تن است. در این بین اگر چه عمل هم خوابی صورت می پذیرد، ولی مرحله های جنسی احساسی تر و عاطفی تر بوده و در مفهوم" عشق ورزیدن " است.

 

نکته:مردان تمایل دارند در شب و به هنگام روز، به ویژه در هنگام شروع روز، پیش از آغاز زندگی روزانه ـ همخوابگی داشته باشند. این امر از این روست که برای رویارو شدن با ماجراهای روز و مسوولیت آنها دربرابر شما و زندگی، به پناه امنی نیازمند دارد تا به آنها انرژی فرآیند دهد؛ و آن زهدان و اغوش شماست. یعنی؛ از همان جایی که بَر آمده اند. بنابراین؛ مردان خود را از خود بازننهدید!

 

مردان با کارهایشان دوست داشتن را بیان می کنند

بیشتر مردان ترجیح میدهند احساسات و احساس دوست داشتن را با انجام بعضی کارها بیان کنند، به عنوان مثال وقتی وسایل خراب خانه را تعمیر یا حیاط را تمیز می کنند یا سطل زباله را بیرون می برند، دوست داشتن خویش را نشان می دهند. حتی خرید کردن برای خانه و زیباسازی محیط آن هم بیانگر این است که شما را دوست دارد.

 

خیال بافی در خصوص ارتباط  جنسی

مردان در خصوص رابطه جنسی خیال بافی می کنند. چنانچه از آنها این مسئله را سوال کنید، اکثرشان زیر بار نمی روند، ولی این واقعیت دارد. با وجود اینکه هر کسی درباره رابطه جنسی خیال بافی می کند، ولی مردان ممکن است نگران این باشند که طرف مقابل شان آنها را درک نکند، یا سبب ایجاد ترس در وی شوند. شاید از این می ترسند که مورد قضاوت آنها قرار بگیرند.

 

مردان ممکن است برای حفظ صلح و ارامش، دروغ بگویند.

این یکی با راز قبلی مرتبط است. مردان امکان دارد همیشه آن چه را در ذهن خویش دارند، به زبان نیاورند یا وانمود کنند متوجه حرف های یک خانم میشوند ، چرا‌که می ترسند بحث بالا بگیرد. خواه این کار درست باشد و خواه غلط، یک مرد برای حفظ صلح و ارامش در رابطه، دروغ می گوید.

 

پنهان کاری,مخفی کاری مرد از زن,پنهان کاری مردان از زنان

دلایل مخفی کاری مردان

 

برخی اوقات مردان تنها می خواهند که زنان آرام شوند

آری، همان طور که از قدیم گفته اند:” ناراحت کننده است ولی حقیقت دارد”. در اصل ، اکثر مردان به جای گوش دادن به زنان، عاشق« صدای سکوت» می شوند. کارشناسان اذعان می کنند که چون مغز مردان به صورت معنی داری خطی است، ارتباطات کلامی روزانه در محیط کار سبب خستگی مغز آنها می شود.

 

مردان کم تر تمایل دارند اشتباه کنند.

ولی چنانچه چنین انجامی رخ داده شده باشد، با تمام وجودشان می خواهند که آنرا بازسازی کنند.

 

مردان نصیحت ها و پس خوران های که شما آنرا در اختیارشان قرار میدهید، نمی پسندند، هر چند به ظاهر به آن گوش کنند. ولی دروناً به آن توّجه نمی کنند.زیرا از آن جایی که مردها حس می کنند ـ باید بدانند کار درست کدام است. نصیحت و توصیه های شما را بعنوان نشانه ای بر بی اعتمادی شما نسبت به خویش تعبیر می کنند. بنابراین از نصحیت و پند و اندرزگویی خودداری کنید.

 

عزت نفس یک آقا، ظریف و اسیب پذیر است.

در حالی که بعضی از آقایان به آسانی یا به شوخی نبود اعتماد به نفس را در خودشان می پذیرند ولی بطور کلی مردان دوست ندارند هیچ جنبه ای در آنها ضعیف یا شکننده تعریف شود. با این حال نفس مرد در واقع میتواند ظریف باشد. مردان دوست دارند بدانند تنها کسی هستند که شما دوست دارید و اینکه آنها بهترین عاشق هستند. اگر یک مرد نسبت به اهمیت یا قابلیت های خود شک کند، غرورش جریحه دار خواهد شد.

 

گردآوری: بخش زناشویی بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

چهارشنبه 99 خرداد 7  9:6 عصر

مجموعه: برای زندگی بهتر

 

مهربان بودن با خود

با خود مهربان تر باشیم

 

«سال ها خود را نقد کردید و به نتیجه نرسیدید. [حال] سعی کنید خود را به اثبات برسانید و ببینید چه اتفاقی می افتد!» لوییس هِی

در بسیاری از مواقع و مشکلات، به نظر می رسد کسی که کمتر از همه به او اهمیت می دهیم و دوست ش داریم، خودمان هستیم.

ما تقریباً هر روز و در دقایقی، با بی رحمی به ملامت خود می پردازیم. ما حتی در بسیاری از اوقات متوجه هم نمی شویم که چه ادبیات منفی ای را در هنگام سخن گفتن از خود یا حرف زدن با خود، به کار می بریم.

ما تقریباً نخستین کسانی هستیم که باعث پایین آمدن ارزش و اعتبارمان می گردیم. اولین کسانی هستیم که از خود انتقاد می کنیم و از این بابت خود را عذاب می دهیم. در حقیقت ما سخت گیرترین منتقدان خود هستیم. بنابراین به نظر می آید که به یک تمرین مهم نیازمندیم: دوست داشتن خود!

تمرین کردن دوست داشتن خود، که برای همه ی ما به مثابه یک راه درمانی برای رهایی از بسیاری از احساسات بدی که علیه خود به وجود می آوریم به حساب می آید، بایستی آموخته شود.

اما راه آموختن آن نیست. آیا می توان آن را در میان کتاب ها یا کلاس های آموزشی یافت؟ می توان با این موضوع مانند یک درس تخصصی که با مطالعه می آموزیم برخورد نمود؟

البته هر دوی این راه ها می توانند کمک های بسیار بزرگی باشند، اما در مواردی وقتی می خواهیم یک گام جلوتر برویم و در این مهارتد بهتر شویم، دچار وقفه می گردیم. با تمرین نمودن دوست داشتن خود، می توانیم به بسیاری از موانع ذهنی و فیزیکی فائق آییم و بنابراین، دست به کارهایی بزنیم که پیش تر آن ها را ناممکن می پنداشتیم. این لحظات و حس استثنائی شان، مسلماً ارزش تجربه کردن داند، مهم نیست که در آن لحظه چه نقشی ایفا کرده ایم. مهم حس کردن ارزش آن لحظه است.

در این مسیر، معمولاً پشت این توجیه پنهان می شویم که این کارها را فقط به این نیت انجام می دهیم که کمتر با خود رفتاری گستاخانه داشته باشیم و به این چرخه ادامه می دهیم. دلایلی که از نظر خودمان معتبر و پذیرفته شده می آید، ما را از تغییر شیوه ی زندگی و دوست داشتن خود، که در حقیقت برای آن است که زندگی مان را شادتر و سرشارتر سازیم، باز می دارد.

اغلب ما تحقیر کردن خود در هنگام سخن گفتن از خود یا با خود را به این دلیل به رسمیت شناخته ایم که از اعتماد به نفس اندک رنج می بریم.ما اغلب گمان می کنیم که برای دوست داشتن خود، باید قابلیت هایی بسیار بالا داشته باشیم. برای خود استانداردهای غیرواقع گرایانه ای را تبیین می کنیم که تنها با رسیدن به آن ها، لیاقت داریم که خود را دوست بداریم، به اثبات برسیم و پذیرفته شویم.

این عادات مخرب و منتقدانه، در تضاد با آن چیزهایی قرار می گیرند که حقیقتاً به آن ها نیازمندیم، سوای این که منجر به این می شوند که نسبت به خود دلسرد شویم و نتوانیم خودمان را دوست بداریم.پس حالا متوجه ضرورت این نیاز هستیم که باید روش صحبت کردن با خودمان را تغییر دهیم، خیلی هم سریع باید این کار را بکنیم!

باید بدانیم که ما این عادات را از روی تصمیم های خودآگاه و ناخودآگاهی که در گذشته گرفته ایم، برای خود تعریف نموده ایم. امروز همچنان این قدرت را داریم که تصمیماتی متفاوت اتخاذ نماییم تا یک خودِ متفاوت برای آینده مان بسازیم!

آن چه در ادامه ی این مطلب می آید، برخی از راهکارها و ابزاری است که می توان با تکیه بر آن ها بر کمبود اعتماد به نفس غلبه نمود و لحنی بهتر را برای صحبت کردن با خود، انتخاب کرد:

1- خاطرات مان را بنویسیم
قبل از آن که بخواهیم شروع به تغییر خود کنیم، بد نیست به نوشته های خاطرات روزانه مان مراجعه نماییم تا دریابیم چه احساسی داشته ایم. اغلب خواندن چیزهایی که نوشته ایم، دردناک است.

در میان افکار و احساسات منفی و لحظات فوق العاده و وقایع لذت بخشی هم هستند، اما افکار منفی و دردناک اغلب بر آن ها سایه افکنده است.

وقت ش رسیده که یک دفتر خاطرات جدید بخریم. این بار به جای آن که در آن درباره ی ان چه که گفته ایم و کرده ایم بنویسیم، بیشتر روی نوشتن درباره ی چیزهایی تمرکز کنیم که عشق و اهمیت دادن مان نسبت به خودمان را اثبات می کند.

مثلاً اگر چاق هستیم، به جای آن که مدام خودمان را بابت ران های بزرگ مان سرزنش کنیم، می توانیم شکرگزار باشیم که ران هایی قوی داریم که ما را در دوهای طولانی یاری خواهد داد.

بعد از چند روز انجام مداوم این عمل در خواهیم یافت که این طرز برخورد، خودبخود افکار منفی را پیش از آن که سر برسند و بتوانند اوضاع را بحرانی تر کنند، دفع می کند.

2- استفاده از کلمات «باید، حتما انجام می دهم و مجبورم» را کاهش دهیم
دقت کرده اید که این کلمات? چه احساس گناه غیرضروری ای به ما می دهد؟! پس چه بهتر که کلماتی مهربانانه تر را جایگزین آن ها کنیم، مثلاً بگوییم «من انتخاب کرده ام که?».

برای مثال شب هنگام وقتی ساعت را برای زنگ زدن تنظیم می کنیم، به جای این که به خود بگوییم: «باید صبح زود بیدار شوم تا ورزش کنم»، به خود بگوییم: «من انتخاب کرده ام صبح زود بیدار شوم که ورزش کنم.»

چه بهتر که این همه قیودِ «باید» را از زندگی مان حذف کنیم تا احساس بهتری درباره ی خود بیابیم.

3- لبخند بزنیم
فرض کنیم که در یک مسابقه ی دوی مارتن شرکت کرده ایم. به جای آن که مدام خودمان را ملامت کنیم که چرا نمی توانیم تندتر بدویم، مسابقه را با این هدف آغاز کنیم که تا آن جایی که می توانیم لبخند بزنیم. احساسی که در این حالت خواهیم داشت، فوق العاده خواهد بود.

تصورش را بکنید که این کار چه حس خوبی به ما می دهد، تماشاگران هم متوجه این لبخند ما می شوند و تشویق مان می کنند. حالا چقدر سرشار از انرژی مثبت شده ایم؟!

سعی کنیم لبخند بزنیم و این لبخند را حفظ کنیم تا ببینید چقدر حس بهتری نسبت به گذشته خواهیم داشت. خود را در حال لبخند زدن حین انجام هر کاری تصور کنیم، مثلاً عبور از خیابان یا جواب دادن به تلفن. خواهیم دید که پس از مدت زمانی کوتاه، این تبسم به یک لبخند درخشان تبدیل خواهد شد.

 

تمرین کردن دوست داشتن خود

به خودمان پاسخ مثبت دهیم و نه گفتن را، برای پاسخ به بقیه نگه داریم

 

4- به خودمان پاسخ مثبت دهیم و نه گفتن را، برای پاسخ به بقیه نگه داریم!
گاهی اوقات، لازمه ی دادن پاسخ مثبت به خواسته های خودمان، جواب منفی به دیگران است. ما نیاز داریم که انگیزه هایی را که منجر به پاسخ مثبت به دیگری می شود، تمرین نماییم.

اگر این فرد، شخص محبوب یا قبل احترام برای ما باشد، در صورتی که پاسخی را که برای او مناسب می دانیم عملی ننمایم، ناامیدی بزرگی نسبت به خود در ما ایجاد می شود.

تصورش را بکنیم، چقدر عالی می شد اگر تنها زمانی که در وجودمان احساس توان انجام کاری را برای دیگری می دیدیم، به او پاسخ مثبت می دادیم.

در این صورت دیگر خشمی به وجود نمی آمد و آن چه را که برای افراد دیگر انجام می دادیم، سرشار از لذت و رضایت می بود. عملی کردن چنین تصمیمی می تواند منجر به این شود که واقعاً احساس مفید بودن داشته باشیم و حسی مثبت از خودمان را تلقی و تجربه نماییم.

5- این را بپذیریم که مجبور نیستیم مانند بقیه باشیم
برای این کار، باید بیاموزیم که کمتر نگران طرز تلقی دیگران از خودمان و تصمیم های مان باشیم. در این مرحله اگر این تصمیم ها برخاسته از وحدت وجودی و صداقت ما باشد، می توانیم برخوردی معقول و راحت با انتخاب های مان داشته باشیم.

این موضوع در طرز سخن گفتن مان با خود نیز مؤثر است، چرا که دیگر به خود نمی گوییم: اگر دیگران از من راضی نباشند، به این معنا است که حتماً فرد بدی هستم.

حقیقت این است که افرادی هستند که اصلاً از ما خوش شان نمی اید، پس طبیعی است که همه هم از ما خوش شان نیاید. وقتی این حقیقت را بژذیریم که دیگران نباید لزوماً دوست مان داشته باشند، حس آزادی فوق العاده ای به ما دست خواهد داد.

6- از خودمان بپرسیم: «عملی کردن این تصمیم باعث می شود که چه احساسی درباره ی خودم داشته باشم؟»
بسیار خوب خواهد بود که از این سئوال، برای خودمان یک مقیاس اندازه گیری میزان رضایتمندی از خود، بسازیم. اگر پاسخ این سئوال منفی باشد، می توانیم از خودمان بپرسیم: «چه اتفاقی لازم است برای م بیافتد تا حس خوبی درباره ی خودم داشته باشم؟»

برای مثال، پیش از آن که دعوت دیدار دوستی قدیمی را بپذیریم، می توانیم لحظه ای درنگ کنیم و از خودمان بپرسیم: «آیا وقت گذراندن با این شخص باعث می شود که احساس خوبی نسبت به خودم بیابم؟»

اگر پاسخ به این سئوال منفی است، می توانیم به این دعوت جواب منفی دهیم و به جای آن، همین زمان را با فردی بگذرانیم که به ما احساس مثبتی می دهد.

ما به پاسخ دادن به این پرسش بسیار نیاز داریم، چرا که با توجه به جواب آن می توانیم انتخاب هایی داشته باشیم که از ما فرد بهتری در نظر خودمان می سازد، نه آن که در خود احساس زبونی کنیم.

7- برای خود هدف های دست یافتنی تعریف کنیم و برای هر پیشرفت، جشن بگیریم
نکته ی مهم این است که تعریف کردن اهداف دست یافتنی به آن معنا نیست که اگر به آن ها نرسیم، حق داریم خود را ملامت نماییم، یا آن طوری که آرزوی ش را داریم و برای ش نقشه کشیده ایم، به آن ها برسیم.

می توان موفقت های کوچک را جشن گرفت. مثلاً برای شام با دوستان بیرون برویم، یا برای خود به عنوان جایزه، هدایایی کوچک بخریم. آن هدیه هر چه که باشد، باید مطمئن شویم زمانی آن را به خود اهدا می کنیم که در حال جشن گرفتن موفقیتی هستیم.

این باعث می شود که چنین تفکری در ما تقویت گردد که ما افرادی فوق العاده هستیم و لیاقت امتیازی را که دریافت می کنیم، داریم.

8- دور شویم
آن چه که مهم است یاد بگیریم، این نکته است که از افرادی که برای ما احترام قائل نیستند، فاصله بگیریم. درست است که انجام این عمل ساده نیست، اما در صورتی که اجازه دهیم به ما بی احترامی شود، ما نیز این چرخه را ادامه می دهیم و به خود اجازه می دهیم رفتاری یکسان با خودمان داشته باشیم.

همگی لیاقت این را داریم که با عشق و محبت نسبت به ما رفتار شود، چه از سوی خودمان و چه از سوی دیگران.

طرز صحبت کردن مان با خود، می تواند منعکس کننده ی احساسی باشد که نسبت به خودمان داریم. آیا می توانیم با خود مهربان تر باشیم و بیشتر خود را دوست بداریم؟

منبع:وب سایت یک پزشک/برترینها


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

چهارشنبه 99 خرداد 7  9:3 عصر

مجموعه: مشاوره خانواده

 

حرف زدن با خود

حرف زدن با خود‎

 

اگر شما خود را در مشکلات درمانده می دانید با خود با صدای بلند صحبت کنید که برای رسیدن به جواب، کمکتان میکند. سریعتر و بهتر از آن است که بنشینید و مغزتان را برای اطلاعات و راه حل مشکلات عذاب دهید. شما همچنین باید به چگونه مدیریت کردن استرس و احساسات خود توجه کنید بیشتر از اینکه با خود صحبت کنید توانا تر میشوید که به خود انگیزه بدهید.

شاید با برخی از شیوه‌های ریلکسیشن آشنا باشید و یا دست‌کم دیده باشید که دوستان و آشنایان شما آنها را انجام می‌دهند.

 

تکرار عبارات آرام‌بخش، یکی از تکنیک‌های شایع است. منتها در این شیوه معمولا خواسته می‌شود، عبارت‌هایی مثل زیر را چند بار تکرار کنید:

 

ذهن من پر از آرامش است و قلبم منظم و به آرامی می‌‌زند.

 

اما حالا مطابق این پژوهش و تجربیاتی که ممکن است حتی خودتان داشته باشید، می‌توانید شخصا و بدون هزینه یک شیوه ساده را امتحان کنید:

 

صبح که از خواب برمی‌خیزید می‌توانید خودتان را به صورت سوم شخص خطاب قرار بدهید و برای مثال نجوا کنید:

 

-آرام باش. کارهایت زیاد است اما همه چیز تحت کنترل خود توست.

 

یک ترفند کوچک برای ریست کردن ذهنیات بدبینانه از خودتان با یک لحظه سوم شخص شدن درونی.

 

حرف زدن با خود

نابغه ها با خودشان حرف می زنند

 

گاهی با خودتان حرف بزنید، نابغه ها با خودشان حرف می زنند 

گری لویان، روانشناس شناختی در دانشگاه ویسکانسین- مدیسن، سرپرست این پژوهش گفت: "من اغلب هنگامی در جستجوی چیزی در یخچال یا در قفسه‌های سوپرمارکت هستند، با خودم نجوا می‌کنم."

 

در یک تجربه به داوطلبان 20 تصویر از اشیای گوناگون نشان داده شد و از آنان خواسته شد که به دنبال چیز خاصی مانند موز بگردند. در نیمی از این تجربیات، از مشارکت‌کنندگان خواسته می‌شد تا به طور مکرر با صدای بلند به خودشان بگویند که به دنبال چه چیزی بگردند؛ از گروه دیگر خواسته شد تا حین انجام این کار ساکت بمانند.

 

پژوهشگران دریافتند که سخن گفتن با خود به افراد کمک کرد تا اشیا را به اندازه 50 تا 100 میلی ثانیه (هزارم ثانیه) زودتر پیدا کنند. (میانگین زمان صرف شده بوسیله این افراد در یافتن یک مورد 1.2 تا 2 ثانیه بود).

 

لوپیان می‌گوید: "نتیجه کلی که می‌توان گرفت این است که زبان تنها یک نظام ارتباطی نیست، بلکه به نظر من می‌تواند ادراک و تفکر را هم تقویت کند."

 

در یک تجربه دیگر، داوطلبان یک وظیفه خرید کردن مجازی را انجام دادند که در آن عکس‌های اجناسی را که به طور رایج در قفسه‌های سوپرمارکت یافت می‌شوند، دیدند و بعد از آنها خواسته شد تا همه موارد یک جنس خاص مثلا یک دسر را با حداکثر سرعت ممکن در قفسه‌ها پیدا کنند.

 

نتایج در این مورد پیچیده‌تر بود- تکرار کردن نام جنس با خود فقط در داوطلبانی که به دنبال اشیای آشنا می‌گشتند، باعث سرعت بیشتر یافته شدن آنها می‌شد. برای مثال گفتن کلمه "کوکا" با خود به پیدا کردن کوکا کمک می‌کرد، اما گفتن "اسپید استیک" (نوعی دئودورانت) با خود برعکس باعث کندی در یافتن ان می‌شد. ("اسپید استیک" یک چیز رایج "همگانی" نبود.)

 

لوپیان می‌گوید: "حرف زدن با خود همیشه مفید نیست - اگر شما واقعا ندانید که به دنبال چه شیئی می‌گردید، بردن نام آن برای خودتان فایده‌ای نخواهد داشت یا اصلا باعث کند شدن‌تان خواهد شد."

 

"اما از طرف دیگر شما در موردی مانند موز که می‌دانید موز زرد رنگ است و شکل خاصی دارد، با گفتن موز به خودتان، فعالیت ادراک بینایی مغزتان را تقویت می‌کنید و زودتر آن را پیدا می‌کنید."

 

لوپیان می‌گوید در پژوهش‌های آینده ممکن است از اسکن مغز همزمان با انجام این تجربیات بوسیله افراد می‌توان استفاده کرد تا مشخص شود که کدام مدارهای مغزی در این فعالیت مغزی دخیل هستند.

 

حرف زدن با خود

با خود در بهترین روش زبان دوم یا سوم شخص صحبت کنید تا به خود انگیزه دهید

 

3 دلیل و فایده برای حرف زدن با خود

 

ما شاید نتوانیم واقعیت را عوض کنیم اما یاد میگیریم که چگونه ذهن خود را عوض و مطالب را ذخیره کنیم:

 

1 . انگیزه

با خود در بهترین روش زبان دوم یا سوم شخص صحبت کنید تا به خود انگیزه دهید و آماده شوید به خصوص برای کاری که استرس آور است. به علاوه، سعی کنید از هیچ جایی انگیزه نگیرید و فقط با صحبت کردن به خود قوت قلب بدهید این بهترین انتخاب است. با گفتن:تو میتوانی این را انجام دهی تو برای این کار کاملا آماده ای به خودت نیرو و قوت قلب بده تا به راه درست در کار خود برسی.

 

بعضی مواقع که برای درست انگیزه دادن با خود دعوا میکنیم بیشتر از قبل استرس میگیریم در حقیقت ما میتوانیم بدترین دشمن خود باشم ، با حرف زدن با خود تمام چیز هایی که نیاز دارید تا اعتماد به نفس و انگیزه بگیرید را به خودتان میدهید.

 

موقعیت های استرس زا میتواند کمتر دلهره آور به نظر برسد اگر سعی کنید و یک بار قوت قلب خوبی به خودتان بدهید بعد از همه ی این ها هیچکس نمیداند شما چه توانایی هایی بیشتر از خودتان دارید.

 

2. کنترل احساسات 

استرس بیش از حد میتواند دلیل احساس ترس شود با صحبت کردن با خودتان توانا میشوید که چه طور با احساسات خودتان برخورد کنید و آنهارا کنترل کنید و زمانی که از منظره بیرون به اینها نگاه کنید آدم قبلی نیستید.

 

صحبت کردن با خود به راحتی میتواند موقعیتی را ایجاد کند که تهدید آمیز به نظر برسد و آن را به یک چالش تبدیل کند مانند یک مصاحبه کاری یا اولین قرار ملاقاتتان که میتواند شما را در نظر رئیستان اعصاب خورد کن جلوه دهد. وقتی که شما توانایی کنترل کردن احساسات خود را با صحبت کردن با خود به دست بیاورید احساس آرامش و آمادگی بیشتری در وظایف خود میکنید.

 

این میتواند برای هر نوع احساسات ،کار آمد باشد چه سرخوردگی باشد یا استرس و حتی ناراحتی. صحبت کردن با خود برای کنترل کردن احساسات به این معنی است که شما میتوانید احساسات بیش از حد را کمتر و کنترل کنید.

 

3. دوره روانشناسی

خارج کردن خودتان از شرایط استرس زا سریع تر از هرچیزی شما را آرام میکند اما اگر نمیتوانید فیزیکی راه بروید در این صورت صحبت کردن باخود به کمکتان میاید زمانی که باخود صحبت میکنید از زبان دوم و سوم شخص استفاده کنید. شما از نظر روان شناسی شبیه دیگران توانایی فاصله از موقعیت به خود را استناد کنید این تکنیک به شما کمک میکند که استرس زیاد خود را کنترل کنید و به ذهنتان این اجازه را میدهد که واضح و منطقی تر برای قدم بعدیتان تصمیم بگیرید. حل کردن مشکل میتواند دومین خاصیت آن باشد زمانی که شما باخودتان صحبتی را میکنید؛ همانگونه باشید که با یک نفر دیگر انجام میدهید بعد از همه اینها کسی که این توانایی را در ما ایجاد کند از خودمان با ارزش تر است.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

چهارشنبه 99 خرداد 7  8:29 عصر

 

 جملات آموزنده, جملات آموزنده و زیبا, جملات آموزنده بزرگان

 جملات آموزنده و با مفهوم

 

گاه? خدا

با دستِ تو...

دستِ د?گر بندگانش را م?گ?رد...

با زبان تو

گره کار بنده ا? را باز م?کند...

با انفاق تو

گرسنه ا? را س?ر و عر?ان? را می‌پوشاند...

با قدم تو

مشکل? را حل م?کند...

 وقت? دست? را به ?ار? م?گ?ر?،

بدان که در آن زمان دستِ د?گر تو،

در دست خداست...

 

جملات آموزنده برای زندگی, جملات آموزنده و با مفهوم

جملات آموزنده فلسفی

 

به خدا گفتم!

چرا مرا از خاک آفریدی؟

چرا از آتش نیستم !؟

تا هرکه قصد داشت بامن بازی کند،

او را بسوزانم !

خدا گفت: تو را از خاک آفریدم

تا بسازی ! . . . نه بسوزانی !

. از خاک آفریدم تا اگر آتشت زنند ! . . . بازهم زندگی کنی و پخته تر شوی . . .تو را از خاک آفریدم تادر قلبت دانه? عشق بکاری ! . . .

و رشد دهی و از میوه? شیرینش زندگی را دگرگون سازی ! . . 

 

جملات آموزنده برای زندگی, جملات آموزنده و با مفهوم

جملات زیبا و آموزنده

 

گاهی پیش میاد

برای داشتن بعضی

 چیزها تو زندگیمون 

خیلی عجله می کنیم

و وقتی نمیشه 

احساس نا امیدی می کنیم.

اماهر چیزی زمانی 

داره و حکمتی پشتش هست 

که ما نمی دونیم..

پس صبورباشیم

 

جملات آموزنده برای زندگی, جملات آموزنده و با مفهوم

جملات زیبا و آموزنده از بزرگان

 

کافیه هدف داشته باشی

اون ‌وقت دنیا به اختیارِ تو می‌چرخه

تو یک حرکت کوچک کن

گردش دومینو شروع میشه

خواستن توانستن است

 این را باید باور کرد

 نباید منتظر معجزه بود

تغییر را باید ایجاد کرد

انسانهای کوچک آرزو می کنند و انسانهای بزرگ، اراده

 

جملات آموزنده برای زندگی, جملات آموزنده و با مفهوم

جملات آموزنده فلسفی

 

آدمی اگر بخواهد

خوشبخت باشد

به زودی موفق می گردد

ولی چون میخواهد خوشبخت تر

ازدیگران باشد

این مشکل است

زیرا او دیگران را خوشبخت تر

 از آنچه هستند تصور می کند

 

جملات آموزنده برای زندگی, جملات آموزنده و با مفهوم

جملات آموزنده بزرگان

 

احمق یا هوشمند بودن

دلیلی برای دانستن یا ندانستن چیزی نیست

بعضی ها خیلی می دانند

ولی نمی شود آنها را باهوش دانست

بعضی ها هم زیاد نمی دانند

 ولی نمی شود آنها را احمق تصور کرد

معرفت و سفاهت را تنها خدا به آدم می بخشد...

 

جملات آموزنده برای زندگی, جملات آموزنده و با مفهوم

 جملات آموزنده زندگی

 

مراقب باش

وقتے سوار

بر تاب زندگے شدے

دست روزگار هلت مےدهد!

ولی قرار نیست تو بیفتے!

اگر بےتاب نباشے

وخودت رابه آسمان گره زده باشے

اوج میگیرے

به همین سادگی!

 

جملات آموزنده برای زندگی, جملات آموزنده و با مفهوم

 جملات آموزنده برای زندگی

 

اهمیت نده!

همیشه که نباید اهمیت داد..

دنیا پر از افراد موفقی است که 

بارها به آنها گفته شد 

رویای ناممکنی دارند اما آنها توجه نکردند.

 

جملات آموزنده برای زندگی, جملات آموزنده و با مفهوم

جملات آموزنده و با مفهوم

 

اگر در " زندگی "

به درب بزرگی رسیدی،

که قفل بر آن بود…

نترس و نا امید نشو…

چون اگر قراربود باز نشود!!

به جای آن دیوار میگذاشتند

حتما راهی برای باز کردن قفل ها وجود دارد!!

 

جملات آموزنده برای زندگی, جملات آموزنده و با مفهوم

جملات زیبا و آموزنده

 

امید یعنی 

آرزو کنیم چیزی اتفاق بیفتد

ایمان یعنی 

یقین داریم چیزی اتفاق خواهد افتاد

شجاعت یعنی اینکه 

باعث شویم چیزی اتفاق بیفتد . .

 

جملات آموزنده برای زندگی, جملات آموزنده و با مفهوم

جملات زیبا و آموزنده

 

خودتو آزاد کن

نذار تفکرات و تعصبات الکی

شیر وجودتو تو حبس نگه دارن

ذات تو رهایی و قدرته

تو خلق شدی برای فرمانروایی

چرا خودتو فرمان بردار و ذلیل کردی

دیگه بسه

بلند شو و بتاز

 

جملات آموزنده برای زندگی, جملات آموزنده و با مفهوم

 جملات زیبا و آموزنده از بزرگان

 

هر حرفی که میزنیم، به هر چیزی که فکر می کنیم، چه مثبت چه منفی روی ذهن ناخودآگاهمون تاثیر میذاره

پس بیاین به جای فکر کردن و صحبت کردن از مشکلات، به چیزای مثبت فکر کنیم .

 

جملات آموزنده برای زندگی, جملات آموزنده و با مفهوم

 جملات آموزنده

 

داشته ها و نعمتهای هر?دام از ما در زندگی

 همانند اثر انگشتهایمان منحصر بفرد است. 

مقایسه، حسادت، حس برتری یا حقارت

 بی معنی است.

 

جملات آموزنده برای زندگی, جملات آموزنده و با مفهوم

 جملات آموزنده و زیبا

 

آموخته ام

زندگی همیشه

 عالی و کامل نیست،

اما همیشه همانی ست

که تو میسازی...

پس آن را به یادماندنی بساز

و هرگز اجازه نده کسی

خوشبختی تو را از تو بگیرد...

 

جملات آموزنده برای زندگی, جملات آموزنده و با مفهوم

 جملات آموزنده برای زندگی

 

اگر آتش می دانست که

سرانجامش خاکستر است

هرگز با اینهمه غرور

زبانه نمی کشید

وقتی عصبانی هستید

مواظب حرف زدنتان باشید

عصبانیت شما فروکش

خواهد کردولی حرفهایتان

درقلب طرفتان جا میماند

 

 

گردآوری:بخش سرگرمی بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

سه شنبه 99 خرداد 6  5:59 عصر

مجموعه: گیاهان،حیوانات و آکواریوم

 

 

نحوه تکثیر درخت بارانک, نیازهای درخت بارانک

میوه ی درخت بارانک خوراکی و شیرین به شکل گلابی کوچک یا بیضوی است

 

بارانَک (نام علمی: Sorbus torminalis) درختی است از تیره گل سرخ که بومی رشته کوه البرز، بخش هایی از اروپا و قفقاز و آسیای کوچک و جنوب تا شمال باختری آفریقا است.

 

در ایران، بارانک از جنگل های ارسباران در آذربایجان شرقی تا جنگل های گرگان پراکنده‌است و از گونه‌های کمیاب جنگل های شمال ایران به‌شمار می‌آید. چوب بارانک در اروپا قیمت بالایی دارد و به همین دلیل به آن «خاویار جنگل» لقب داده‌اند.

 

در تالش به آن «میانز»، در رامسر و شهسوار «گارن» و در کلاردشت به آن «الم دلی» می ‌گویند. این گونه به صورت پراکنده و اغلب با پلت، شیردار، راش و ممرز، تیپ آمیخته تشکیل می‌دهد. بارانک از میان بند تا بالابند دیده می شود و شباهت زیادی به درخت اَلَندَری دارد و تشخیص آن‌ها مشکل است. از نظر علمی، بارانک و اَلَندَری دو گونه جدا هستند ولی جنگل نشینان، آن ها را یکی می دانند. الندری بیشتر در مناطق مرطوب از جمله در راشستان ها دیده می شود.

 

بارانک درختی تک ‌زی و انفرادی است و در داخل جوامع گیاهی دیگر دیده می شود و چوبش به دلیل داشتن درون چوب قرمز، در خراطی استفاده می‌شود.

 

روستاییان شمال ازچوب آن، در و پنجره و وسایل خانه می سازند ولی به طورکلی، چوب آن کمتر استفاده می شود.

 

در نشانه گذاری، طبق دستور سازمان جنگل ها و مراتع برای حفظ گونه های در حال کاهش، آن را حفظ می کنیم و تاحد امکان قطع نمی شود.

 

از نظر علمی، بارانک و اَلَندَری دو گونه جدا هستند ولی جنگل نشینان، آنها را یکی می دانند، درحالی که رویشگاه این دو گونه نیز کمی با هم فرق دارد و الندری بیشتر در مناطق مرطوب از جمله در راشستان ها دیده می شود.

 

بارانک آفت خاصی که همه گیر باشد ندارد و تخریب آن نیز در همه جای شمال یکسان است.

 

این درختان به صوت پراکنده د جنگل های شمال کشور و در ارتفاعات مشاهده می شوند. چوب بسیار زیبا و سختی دارند و در صنایع دستی به کار می روند. بارانک درختی یک پایه با گل های دوجنسی سفید رنگ است که در اواخر بهار شکفته می شوند.

 

میوه این درخت، سته با رنگ قرمز روشن و کروی یا گلابی شکل است که طول آن 8/0 – 2 سانتیمتر و قطر آن به 2/1 – 7/0 سانتیمتر می رسد. میوه ها به شدت مورد علاقه پرندگان است.

 

میوه ها در تعداد بسیار زیاد و یک حالت خوشه مانند قرار دارند. میوه ها را پس از رسیدن جمع کرده و پس از پاک کردن بذر نگهداری می کنند.

 

  بیشتر بخوانید: نحوه نگهداری و کاشت انبه

 

پژوهشگران جنگل می گویند: درباره بارانک درایران، تاکنون تحقیقات چندانی انجام نشده است در حالی که به دلیل اهمیت فراوان آن در اروپا، کشورهای‌این قاره، پژوهش‌های مختلفی در این‌باره انجام داده‌اند.

 

باید توجه داشت که بارانک گونه‌ای انفرادی‌است و جنگل کاری متمرکز و وسیع با آن صورت نمی‌گیرد و به طور متوسط، ? 2?درصد از جنگل کاری ها با این گونه است.

 

کارشناسان می گویند: با توجه به ارزشمندی های بارانک، لازم است تحقیقات کافی برای شناخت این گونه به ویژه نحوه تکثیر و پرورش آن انجام شود و مناسب ترین روش، در تولید نهال و جنگل کاری استفاده گردد.

 

درخت بارانک,آشنایی با درخت بارانک

بارانک درختی تک ‌زی و انفرادی است و در داخل جوامع گیاهی دیگر دیده می شود

 

ویژگی های درخت بارانک:

از ویژگی های این درخت آن است که ارتفاع آن از گونه های دارویی دیگر زیادتر است. ارتفاع آن به 35 متر و قطرش به نیم متر می رسد.

 

برگ های آن دارای پهنکی با بریدگی های عمیق و دندانه دار و مرکب از 5 تا 9 لوب نوک تیز می باشد. پوست تنه درخت ناصاف بارانک، رنگ خاکستری تیره ولی شاخه های آن رنگ قهوه ای دارد. گل های آن سفیدرنگ، مجتمع به صورت دیهیم و میوه اش خوراکی و شیرین به شکل گلابی کوچک یا بیضوی است و پس از رسیدن به رنگ قهوه ای در می آید که مطلوب حشرات است و چوب آن نیز مرغوب و خوش‌نقش است. بارانک، بذر سنگینی دارد ولی با این حال، کمتر تیپ خالص آن دیده می شود.

 

بارانک در خاک های نیمه غنی می روید و مقطع عرضی تنه اش اغلب سینوسی شکل است و تا ارتفاع 2700 متر از سطح دریا دیده می شود. این درخت، گونه ای نورپسند است و گل آذین خوشه ای دارد و بیشتر با بذر تکثیر می شود و از میوه اش، دوشاب تهیه می کنند. برگ و چوب زیبایی دارد و در پاییز برگ های رنگارنگی پیدا می کند.

 

نیازهای درخت بارانک:

آب و هوای خنک و تابستانی را ترجیح می دهد با سرما سازگار است. انواع گوناگون خاک را تحمل می کند. خاک لومی غنی و مرطوب را ترجیح می دهد. در محل های آفتاب و سایه رشد می کند.تابش مستقیم آفتاب در نواحی گرم موجب سوزش برگ ها می شود.

 

ازدیاد بارانک:

تکثیر این درختان بیشتر از طریق بذر، قلمه و پیوند T شکل صورت می گیرد.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

شنبه 99 خرداد 3  6:34 عصر

مجموعه: دوران سالمندی

 

احترام سالمندان

حفظ احترام سالمندان

 

احترام گذاشتن به سالمندان احترام به خداست.وجود انسان‌های سالمند در بین خانواده باعث بیشتر شدن رحمت خداوند است و هر کس به آن‌ها احترام بیشتری بگذارد بیشتر مورد رحمت خدا قرار می گیرد .

متاسفانه هر روز به تعداد سالمندانی که در  خانه‌های سالمندان زندگی می‌کنند و فرزندان آن‌ها ماه‌ها و یا حتی سال‌ها از آن‌ها احوالی نمی‌پرسند و آن‌ها را به حال خود رها کرده‌اند افزوده می شود ، به راستی آیا دعایی بالاتر از دعای آن‌ها وجود دارد و آیا ما پیری و روزهای دشوار آن را تجربه نخواهیم کرد؟ پس چگونه آن‌ها را رها کرده و به دنبال دنیای بی وفای خود می‌رویم. 

 

احترام متقابل

انسان هر آنچه انجام میدهد به او باز می گردد  و هر عملی را عکس العملی هست همه ما در کارنامه زندگی خود اعمالی داریم که خوب یا بد برای ما نوشته شده‌اند که بر همان اساس  در زندگی خود خوب یا بد می‌بینیم اگر خوب کرده باشیم پاداش ما همان خوبی و در صورت بدی بدی خواهیم دید  .

 

احترام به سالمندان و برکت در زندگی

برکت به وسیله ثروت و یا قدرت به وجود نمی آید . چه افرادی که قدرت د اشتند و به سعادت نرسیدند و در نهایت شقی از دنیا رفتند و چه بسیار افرادی که از صبح تا شب به کارکردن مشغول هستند و ثروت می‌اندوزند اما در زندگی خود خیری نمی‌بینند و در نهایت احساس شادی ندارند و رضایتی در قلب خود احساس نمی کنند.

 

سالمندی مرحله نهایی رشد برای بازنگری و روشن کردن و معنا بخشیدن به چگونگی گذران زندگی گذشته است. ادامه رشد فرد در این دوره وقتی میسر است که بتواند با واقع بینی و انعطاف پذیری خود را با تغییرات و فقدانها سازگار سازد و این سالهای عمر خود را با احساس ارزشمندی و موثر بودن بگذراند.

 

آنچه از همه مهمتر است این است که فرد ماحصل و میوه زندگی خود در سالهای گذشته را در این دوره زندگی، خواه در وجود فرزندان، خواه در روابط انسانی با دیگران و یا در آثار تولیدی و خدمات فرهنگی، اجتماعی یا اقتصادی احساس کند و زندگی خود را معنا دار ببیند.

 

افرادی که احساس خوبی از زندگی دارند یا قادرند شایستگی های خود را نشان دهند و احساس قوی از خود داشته باشند، در دوره پیری نیز زندگی معنا دار تری دارند و به احساس کمال انسانی خود دست می یابند.

 

احترام سالمندان

احترام به سالمندان و برکت در زندگی

 

مراقب والدین تان باشید 

- افراد کهنسال عموماً تصور می کنند نظر و فکرشان برای هیچکس مهم و جذاب نیست اما اگر شما به آنها اجازه حرف زدن داده به صحبتهای آنها توجه کنید، باعث می شود که آنها از لحاظ خلق و خو آرام تر و نرم تر شوند.

 

- صبور باشید و با سعه صدر از کنار غرولندهای والدین مسن بگذرید . خودتان را کنترل کنید و اگر کنترل شرایط برای تان سخت است موقعیت را ترک کرده و به خودتان تنفس دهید تا آرامش قبلی تان را حفظ کنید، وقتی به آرامش لازم رسیدید ، با انرژی بیشتری می توانید برگردید و کارتان را تکمیل کنید.

 

- زمانیکه والدین سالمندتان بداخلاقی می کنند به آنها لبخند بزنید، اگر لبخند زدن برای تان دشوار است سریع بحث را عوض کنید و در نهایت اگر شرایط باز هم برای تان دشوار شد، موقعیت را ترک کنید، از این طریق کنار آمدن با شرایط سخت را به فرزندتان بیاموزید.

 

- عادت کنید که با کلیه اعضای خانواده اعم از والدین سالمند و فرزندان و همسرتان، زیاد صحبت کنید. در مورد همه چیز و همه شرایط(اعم از اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی) صحبت کنید. صحبت کردن با اعضای خانواده در مورد موضوعات مختلف، باعث از بین رفتن احساس تندخویی و بی کسی در سالمندان نیز می شود. این موضوع باعث می شود به احساس خوبی دست یافته و حس کنند آنها نیز چیزهای خوبی برای سهیم شدن با گفتگوهای شما دارند.

 

- حفظ حرمتها در همه شرایط را فراموش نکنید. به خاطر داشته باشید که والدین شما همیشه نیازمند توجه و رسیدگی شما نبوده اند، بلکه سالهای طولانی با تلاشهای بی دریغ خود، شما را به این مرحله رساندند. بنابراین حفظ شان و شخصیت آنها و رعایت احترامشان وظیفه شماست.

 

احترام سالمندان

زمانیکه والدین سالمندتان بداخلاقی می کنند به آنها لبخند بزنید

 

امام علی (ع) درباره مقام سالمندان فرموده‌اند: وقار پیری، نزد من دوست داشتنی‏‌تر از نشاط جوانی است.

 

پیامبراکرم (ص) نیز در احادیثی فرموده‌اند: احترام به سالمندان امت من احترام به من است.‌

 

* وجود پیران سالخورده بین شما باعث افزایش رحمت و لطف پروردگار و گسترش نعمت‌های الهی بر شماست.

 

* احترام گذاشتن به مسلمان مو سفید و سالخورده از جمله تجلیل خداست و از ما نیست کسی که بزرگسال ما را احترام نکند و به خردسال ما مهربانی نکند.

 

* یک پیر در میال اصل و خانواده خود چون پیامبری در میان امت خویش است.

 

گردآوری: بخش زناشویی بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

مجموعه: برای زندگی بهتر

 

صحبت کردن در جمع

قبل از صحبت‌ کردن برای دیگران باید هم از نظر ذهنی و هم از نظر جسمی آرامش داشته باشید

 

 

معمولا در هنگام صحبت کردن در جمع ناخودآگاه مضطرب و عصبی می‌شوید و ذهن‌تان تمایل شدیدی به خودگویی منفی (negative self-talk) پیدا می‌کند. شما مدام جملات منفی را با خود تکرار می‌کنید و به‌ همین‌ دلیل تنها واکنش‌های منفی دیگران را نسبت‌ به خودتان می‌بینید. اضطراب عامل اصلی این مشکل است. اما جای نگرانی نیست، زیرا با استفاده از روش‌های درمانی صحیح می‌توانید آن را برطرف کنید.

 

راهبردهایی برای کاهش اضطراب درهنگام صحبت‌ کردن 

راهبردهایی که در این مطلب به‌ شما پیشنهاد می‌کنیم، برای برقراری تعامل با دیگران مفید هستند. فرقی ندارد که برای یک سخنرانی بزرگ در محل‌ِ کار آماده می‌شوید یا برای بیرون رفتن با دوستان، شما می‌توانید از این راهبردها برای کاهش اضطراب‌تان درهنگام صحبت‌ کردن استفاده کنید.

 

1.ورزش منظم

قبل از صحبت‌ کردن برای دیگران باید هم از نظر ذهنی و هم از نظر جسمی آرامش داشته باشید. برای این‌ کار می‌توانید از روش‌های کاهش استرس مانند ورزش کردن، داشتن خوابِ مناسب، تغذیه سالم، مراقبه، یوگا و نظایر آنها استفاده کنید. تمرینات ورزشی علاوه‌بر اینکه برای آرامش ذهن مفید هستند، اعتماد به نفس را نیز افزایش می‌دهند و تقریبا احساس اضطراب را از بین می‌برند.

 

2.آغاز مقتدرانه

فرقی نمی‌کند که برای چه‌ کسانی و در کجا صحبت می‌کنید، باید صحبت‌تان را با قدرت آغاز کنید (شروع سخنرانی حیرت‌انگیز). آهسته حرف‌ زدن از همان ابتدای کار، اشتباهی بزرگ است. اگر چنین شروعی داشته باشید، دیگر امید چندانی به تغییر آن نخواهد بود. بنابراین از همان اول با صدای بلند، رسا و پرانرژی صحبت کنید. این‌ کار اعتمادبه‌نفس‌تان را بالا می‌برد و اجازه نمی‌دهد تا رفتارهای منفی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌در شما شکل بگیرد.

 

3.بهبود تدریجی فن بیان

فراموش نکنید که مهارت صحبت‌ کردن در جمع به‌صورت قدم‌به‌قدم بهبود می‌یابد. بنابراین ابتدا از صحبت‌ کردن برای جمعی کوچک شروع کنید و به‌تدریج این کار را درمقابل تعداد بیشتری از مردم انجام دهید. صحبت‌ کردن دربرابر 3 نفر با صحبت‌ کردن دربرابر 300 نفر کاملا متفاوت است. از تعداد کم شروع کنید و ببینید که با چه تعداد از افراد اضطراب‌تان بیشتر می‌شود. پس از آن، آن‌قدر تعداد افرادی را که برایشان صحبت می‌کنید افزایش دهید تا دیگر احساس ناراحتی نداشته باشید. با این‌ کار، روزی خواهد رسید که دربرابر هزاران نفر هم مشکلی برای صحبت‌ کردن نخواهید داشت.

 

صحبت کردن در جمع

مهارت صحبت‌ کردن در جمع به‌صورت قدم‌به‌قدم بهبود می‌یابد

 

4. کم رویی ممنوع!

یکی از راهبردهای مؤثر برای کاهش ترس از صحبت کردن در جمع، مقابله با کم رویی است. اگر خجالتی هستید، به‌جای فرار کردن با آن مقابله کنید. این‌ کار را آن‌قدر تمرین کنید تا احساس کم رویی کاملا از بین برود. معمولا بیشتر افراد از انجام برخی فعالیت‌ها مانند آواز خواندن با صدای بلند در بین مردم، پوشیدن لباس‌های عجیب‌وغریب در جمع و نظایر آن خجالت می‌کشند. اگر می‌خواهید بر کم رویی‌تان غلبه کنید باید به‌دنبال انجام چنین فعالیت‌هایی بروید. البته منظور این نیست که قرار است همیشه دست به‌ چنین کارهایی بزنید، فقط تا جایی‌ که احساس خجالت‌تان از بین برود. 

 

5. تمرین، تمرین و باز هم تمرین

«تمرینِ زیاد» یعنی آن‌قدر تمرین کنید تا موضوعِ صحبت ملکه‌ی ذهن‌تان شود. با‌این‌حال اگر پس از تمرین احساس کنید که به‌طور کامل به موضوع مسلط نیستید و نگران فراموش‌ کردن مطالب باشید، همین نگرانی درهنگام صحبت‌ کردن کار دست‌تان خواهد داد. قرار گرفتن در محیط (به‌ویژه در سخنرانی‌ها)، اضطراب را تشدید می‌کند و حتی ممکن است رشته‌ی صحبت از دست‌تان در برود. آن‌قدر تمرین کنید تا جایی‌ که دیگر کلمات خودبه‌خود بر زبان‌تان جاری شوند.

 

بیماری سوشیال‌فوبیا یا جمع‌هراسی (social phobia، یا اختلال اضطراب اجتماعی) نوعی اختلال است که فرد مبتلا به آن، معمولا به‌شدت از قرارگرفتن در جمع مضطرب می‌شود. اگر فکر می‌کنید به چنین اختلالی مبتلا هستید، باید ابتدا به‌ فکر درمان آن باشید. درغیراین‌صورت هیچ‌یک از راهبردهایی که معرفی کردیم، فایده‌ای نخواهند داشت. برای حصول اطمینان از ابتلا به این بیماری، از آزمون‌های تعیینِ سطح اضطراب استفاده کنید.

 

صحبت کردن در جمع

یکی از راهبردهای مؤثر برای کاهش ترس از صحبت کردن در جمع، مقابله با کم رویی است

 

نکات مهم دیگر برای دور شدن از استرس هنگام صحبت کردن در جمع  

- بر روی کلماتی که می‌خواهید ادا کنید تمرکز کنید و آن‌ها را آرام هجی و ادا کنید.

 

- سعی کنید در هنگام صحبت کردن ریتم و سرعت تکلم را کاهش دهید.

 

- به خودالقا کنید که شخصیت مورد احترامی دارید.

 

- تماس چشمی داشته باشید.

 

- در مورد خودتان افکار منفی نداشته باشید.

 

صحبت کردن در جمع

سعی کنید در هنگام صحبت کردن ریتم و سرعت تکلم را کاهش دهید

 

- از قرار گرفتن در مکان‌هایی که ناراحتتان می‌کند فرار نکنید و با موقعیت‌ها روبرو شوید تا مهارتتان افزایش پیدا کند.

 

- به خود القا کنید که مباحث جذابی برای بیان کردن دارید.

 

- همواره خود را شایسته و توانمند قلمداد کنید. به نظر شما یک فرد توانمند چه ویژگی‌هایی دارد و چگونه رفتار می‌کند؟

 

- در هنگام صحبت کردن خود را در قالب فردی با اعتمادبه‌نفس ظاهر کنید تا رفتارتان را هم در همین قالب شکل دهید.

 

- اگر ضعفی وجود دارد به خود اطمینان دهید با استفاده از توانایی‌هایتان آن را برطرف می‌کنید.

 

- همواره به خود احترام بگذارید از برجسته ساختن عیوب و اشتباهات خودداری کنید .

 

- نوعی غرور درونی را در خود پرورش دهید.

 

- همواره در کنار دیگران و به‌ موازات دیگران خود را ببینید.

 

- اگر خطایی داشتید بدون احساس باخت آن را اصلاح کنید.

 

- مقابله با استرس را بیاموزید.

 

- یادتان باشد خودباوری در گذر زمان تقویت می‌شود.

 

- از خطا کردن یا اشتباه تلفظ کردن نترسید در این مواقع خیلی زود بر خود مسلط شده و با آرامش کلمه موردنظر را ادا کنید.

 

- یادتان باشد خودباوری در گذر زمان تقویت می‌شود.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

سه شنبه 99 اردیبهشت 30  6:19 عصر

مجموعه: مکانهای تفریحی ایران

 

جنگل ابر شاهرود,جنگل ابر,جنگل ابر کجاست

جنگل ابر

جنگل ابر شاهرود، با وسعتی نزدیک به 35 هزار هکتار یکی دیگر از زیباترین و خاص ترین جاذبه های طبیعی کشور ایران به شمار میرود که هر آدمی، لااقل یکبار باید آنرا ببیند. ارتفاع زیاد جنگل ابر از سطح دریا، چشمه های بسیار و پوشش گیاهی گوناگون از جمله ویژگی هایی ست که باعث جذب گردشگران زیادی شده است. در ادامه با این مکان زیبا بیشتر آشنا خواهید شد.

جنگل ابر شاهرود:
جنگل ابر شاهرود یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری شاهرود می باشد. این جنگل در منطقه البرز مرکزی و در شهرستان شاهرود، بخش بسطام و دهستان خرقان واقع شده و تقریبا مرز استان سمنان و گلستان است. به دلیل موقعیت خاص این منطقه و تلاقی دو ناحیه کم فشار( دشت گرگان) و پرفشار( منطقه ابر)، انگار در این جا اسمان به زمین نزدیک شده است.

جنگل ابر یکی از ارزشمندترین جنگل های دنیا با چهل میلیون سال قدمت است و دارای درختان زیبای سر به فلک کشیده مانند بلوط، ممرز افرا، شیردار، توسکا، آزاد داغداغان و گیاهان مرتعی مثل چوبک، اسپرس، دم روباهی، آویشن و شبدر است که دیدن آنها میتواند بسیار جذاب باشد.

گونه های جانوری گوناگون خرس قهوه ای، گرگ، پلنگ، خوک وحشی، شغال، روباه، خرگوش کل و بز، شوکا و مار و از پرندگان کبک، کبوتر جنگلی، بلدرچین، عقاب جنگلی، کرکس، شاهین، فاخته و قرقاول گونه های جانوری این جنگل را تشکیل می دهند.

جنگل ابر، دو آبشار معروف به نام های شرشر و آلوچال دارد. که رفتن به آشبار شرشر صرفا مخصوص کوهنوردان حرفه است ولی با 64 کیلومتر پیاده روی در داخل جنگل ابر و لذت بردن از زیبایی های آن می توانید آبشار آلوچال را ببینید.

 

جنگل ابر شاهرود,جنگل ابر,جنگل ابر کجاست

جنگل ابر شاهرود

 
آب و هوای جنگل ابر شاهرود:
میانگین بیش ترین دما در این جنگل 20 درجه سانتیگراد و میانگین کم ترین دما 6 درجه است. شب ها و صبح های زود هوا خیلی سرد میشود.

بهترین زمان سفر به جنگل ابر:
جنگل ابر در تمامی ایام سال ابر ندارد بیش ترین زمان تشکیل ابر فصل بهار و فصل تابستان و پائیز است. بهترین زمان سفر به جنگل ابر نیمه نخست سال و از اوایل اردیبهشت ماه تا ابتدای مهر است. ولی قبل از رفتن به آن باید هواشناسی را هم چک کرد.

 

جنگل ابر شاهرود,جنگل ابر,جنگل ابر کجاست

سفر به جنگل ابر شاهرود

 
اقامت و امکانات جنگل ابر شاهرود:
خود جنگل ابر به علت بکر بودن منطقه امکاناتی ندارد و درصورتی که نیاز به تهیه وسایل دارید باید قبل از سفر یا از شهر شاهرود و روستای ابر لوازم خود را تهیه کنید. از طرفی دیگر برای اقامت هم، بهتر است در یکی از هتل های نزدیک به جنگل ابر یا اقامتگاه های بوم گردی و خانه های محلی روستای ابر، مکانی برای شب مانی کرایه کنید. البته امکان کمپ زدن در جنگل ابر وجود دارد؛ ولی به تجهیزات خیلی خوب و تجربه های قبلی نیاز دارد تا در مواجهه با ناشناخته های این فضای طبیعی دچار مشکل نشوید.

 

جنگل ابر شاهرود,جنگل ابر,جنگل ابر کجاست

اقامت در جنگل ابر شاهرود


دسترسی به جنگل ابر شاهرود:
درصورتی که قصد بازدید و دسترسی به این جنگل را با خودرو شخصی خود از استان تهران دارید، با رسیدن به استان سمنان باید از شاهرود یا بسطام به آزادشهر رانده و بعد به روستای قلعه ­نو خرقان بروید و با گذر از این آبادی جاده­ جنگل ابر شاهرود را در پیش بگیرید. با رسیدن به جنگل، خودرویتان را پارک نموده و پیاده به گشت ­و گذار بپردازید.( باتوجه به مسیرهای پیچ­ در پیچ این جنگل و اطراف آن بدون راهنما و جی.پی.اس گشت ­و گذارتان را شروع نکنید.)

همچنین درصورتی که قصد دسترسی و سفر توسط اتوبوس و یا قطار را دارید بعد از رسیدن به شاهرود با تاکسی به میدان امام بروید و از آن جا از تاکسی­ ها و اتوبوس­ هایی که از ساعت 8 صبح تا 6 غروب برای رفتن به روستای ابر آماده­ خدمت ­رسانی هستند استفاده کنید.

آدرس جنگل ابر:
سمنان، شهرستان شاهرود، 45 کیلومتری شمال شاهرود، روستای ابر

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

دوشنبه 99 اردیبهشت 29  8:1 عصر

مجموعه: رازهای موفقیت

 

سبک زندگی سالم,زندگی سالم,تغییر سالم

سبک زندگی سالم

 

لازم نیست برای داشتن زندگی سالم، دونده ماراتن باشید، بوفو و بروکلی بخورید یا ساعت ها مدیتیشن کار کنید. سبک زندگی سالم یک روند پیشرو است که پستی و بلندی های خود را دارد ولی همیشه به طرف یادگیری بیشتر، داشتن انتخاب های بهتر و زندگی هوشمندانه در حرکت است.برای تغییر سالم در زندگی باماهمراه باشید.

زمانی من هم مانند شما آدم شکست خورده ای بودم. شاید خیلی بدتر از شرایط کنونی تو! یعنی با تمام وجود خودم را بدشانس و نا امید می دیدم. در طی یک هفته کذایی، بدترین اتفاقات عالم برایم رخ داد.

 

یک هفته مرگبار... تا مدت ها حالم بد بود و سرگردان بودم... خیلی مشکل بود. خیلی... ولی روزی خیلی اتفاقی افتاد و تصمیمی گرفتم. تصمیمی بسیار بزرگ گرفتم که نتایج آنرا در ادامه برایتان بیان می کنم. شما این مطالب را هیچوقت جایی نخوانده و نشنیده اید. این ها نتیجه عملی و کاربردی نحوه روند تغییر در زندگی من بوده که روی تمامی این شیوه های تغییر زندگی کار مطالعه های تکمیلی شده و در این جا بطور خلاصه تقدیم شما می شود.

 

آیا سبک زندگی سالمی دارید؟

لازم نیست برای داشتن زندگی سالم، دونده ماراتن باشید، بوفو و بروکلی بخورید یا ساعت ها مدیتیشن کار کنید. سبک زندگی سالم یک روند پیشرو است که پستی و بلندی های خود را دارد ولی همیشه به طرف یادگیری بیشتر، داشتن انتخاب های بهتر و زندگی هوشمندانه در حرکت است.

 

اگر هر تغییر کوچک را هدیه ای ببینید که به خودتان می دهید، برای احترام گذاشتن به جسم، فکر و روحتان، این تغییر کم تر ترسناک و طبیعی تر خواهد بود. همان طور که رقصنده امروزی، مرتا گراهام ذکر می کند،« بدن لباسی مقدس است.» باید با آن این چنین رفتار شود.

 

تنها در یک روز، تغییرات کوچک بسیار زیادی هست که میتوانید برای دست پیدا کردن به فواید بیشماری که برای سلامتی تان دارند امتحانشان کنید.

 

یادمان باشد که تصمیم با ماست

اول از همه این که خیلی مهم است بفهمیم انتخاب های زیادی داریم. ما تصمیم می گیریم و ما اجرا می کنیم. پس تصمیم بگیریم که زندگی فوق العاده داشته باشیم و این حقیقت را قبول کنیم که امکان دارد این زندگی قدری متفاوت بنظر برسد؛ هیچ اشکالی ندارد.

 

زندگی ما مال ماست. ما 100? خاص و به نوع خودمان بااستعداد هستیم. حق داریم زندگی مان را با کارهایی بگذرانیم که دوست داریم و چیزهایی را تجربه کنیم که به ما لذت می دهد.

 

ما نعمت ها و استعدادهایی داریم که شاید افراد دیگر از آن بی نصیب باشند. خیلی از روش ها را شاید کسی نتواند مانند ما انجام دهد. ما تنها کسی روی کره زمین هستیم که می توانیم از توانایی هایمان استفاده کنیم! این را همیشه به یاد داشته باشیم. این باعث می شود همیشه بخاطر داشته باشیم که انتخاب های زیادی در زندگی داریم.

 

سبک زندگی سالم,زندگی سالم,تغییر سالم

بهتر زندگی کردن

 

طوری بخوابید که انگار فردایی وجود ندارد

بدن شما مانند یک ماشین می ماند. یک ماشین زیبا و پیچیده که احتیاج به نگهداری و استراحت دارد. همان طور که کامپیوتر را در پایان روز خاموش می کنید جسم و ذهن تان را هم باید هر شب دوباره شارژ کنید. تحقیقات نشان داده است که یک خواب کافی ذهن را از سمومی که در طول روز ایجاد شده است پاکسازی می کند. به همین علت 7 یا 8 ساعت خواب برای سلامت ذهن و جسم لازم است.

 

کافئین را رد کنید

کافئین روی سیستم عصبی درونی تأثیر می گذارد. به همین علت مصرف قهوه سرعت ضربان قلب را بالا می برد. چنانچه استرس و اضطراب دارید قهوه دردی را درمان نمی کند در عوض با ورزش و مراقبه به خودتان انرژی بدهید.

 

پیش بسوی نوشیدنی های سالم

به تدریج استفاده نوشیدنی های گازدار را کم و به جای آن آب را جایگزین کنید. روزانه باید دست کم یک لیتر آب بنوشید. یک عدد لیموترش یا خیار به بطری آبتان اضافه کنید تا خوشمزه تر شود. چنانچه تمایلی به نوشیدن آب خالی ندارید میتوانید از پودرهای طعم دهنده ی بدون قند استفاده کنید تا آب مزه دار شود.

 

چای سبز یکی دیگر از نوشیدنی های سالم است که سرشار از آنتی اکسیدان هاست و برای کاهش وزن نیز فوق العاده است. شاید در گام اول از طعم این نوشیدنی خوشتان نیاید ولی بهتر است مصرف آنرا در برنامه ی روزانه تان بگنجانید و آرام آرام به طعم آن عادت کنید. توصیه می کنیم چند قطره لیموترش هم به چایتان اضافه کنید تا خوش طعم تر شده و خواص آن چند برابر شود.

 

سازگاری را یاد بگیرید

درصورتی که در این دنیا بتوان چیزی را تضمین کرد، آن چیز تغییر است. چیزی که همیشه میتوان بااطمینان گفت این است که امروز با دیروز متفاوت است و فردا با امروز متفاوت خواهد بود. شاید بعضی روزها احساس کنید که همه چیز تکراری است، ولی هرروز تغییرات کوچکی بوجود می آیند.

 

تنها به زندگی خودتان نگاه کنید. چه قدر با زمانی که 10، 20، 30 ساله بودید فرق کرده اید؟ مطمئنا بدن تان تغییر کرده است ، شاید شغل تان عوض شده باشد، برخی عادت هایتان، دوستان تان و محل زندگی تان. تغییر تنها چیزی است که همیشه جزء ثابت زندگی شما می ماند.

 

درصورتی که نتوانید سازگار شوید، چیزهای جدید را امتحان کنید، شیوه های جدید، اشخاص جدید و تصمیمات جدید را وارد زندگیتان کنید، عقب می مانید. روشی که دیروز نتیجه بخش بود، ممکن است امروز دیگر تاثیرگذار نباشد. شما میتوانید برنامه ی غذایی دوران کودکی تان را ادامه دهید؟ میتوانید همان قدر که در بچگی فعال بودید، فعالیت کنید؟ مسلما مسوولیت ها و علائق تان هم تغییر کرده اند. این شما هستید که باید با محیط جدید، نقش جدید و ظاهر جدید تان سازگار شوید و به جایی که می خواهید برسید.

 

عادت های تغذیه ای شما باید چه تغییراتی کنند؟ عادت های ورزشی تان؟ سبک زندگی تان چطور؟

 

سبک زندگی سالم,زندگی سالم,تغییر سالم

شروع یک تغییر سالم

 

آب بیشتری بنوشید

این امری واضح است که نوشیدن آب برای ما ضروری است اما نکته قابل توجه این است که یکی از مسائل اساسی برای داشتن سبک زندگی سالم نوشیدن آب کافی است. طبق تحقیقات انجام شده هر مرد باید در روز 3.01 لیتر و هر خانم در روز 2.21 لیتر آب بنوشند. البته گاهی اوقات ممکن است برخی افراد به آب بیشتری نسبت به این مقدار نیاز داشته باشند چراکه ممکن است بدن آن ها تحت شرایطی خاص مثل فعالیت زیاد، دمای بالای محیط و یا دلایل دیگر آب زیادی را از دست بدهد.

 

لازم به ذکر است بدن انسان متشکل از حدودا 60درصد آب است از همین جهت هیدراته بودن بدن یا به عبارت دیگر تامین آب مورد نیاز برای سلول های بدن در طول روز بسیار حائز اهمیت است.

 

بنابراین سعی کنید صبح ها و بعد از بیدار شدن از خواب حداقل نیم لیتر آب بنوشید چرا که در بدن شما در طول شب دهیدراته شده است. سپس یک برنامه ریزی برای مابقی روز خود داشته باشید تا آب کافی به بدن خود برسانید. همچنین می توانید هرجا که می روید یک بطری آب نیز همراه خود داشته باشید تا از دهیدراته شدن بدن خود جلوگیری نمایید.

 

کمتر بنشینید

هر چقدر زمان نشستن افراد افزایش پیدا کند شانس مردن آن ها نیز افزایش خواهد یافت و این یک حقیقت غیر قابل انکار است. تحقیقات نیز این قضیه را ثابت کرده اند که افرادی که بیشتر می نشینند و فعالیت بدنی زیادی ندارند از شانس بیشتری برای مردن برخوردارند. حتی اگر ورزش می کنید اما ساعات زیادی را می نشینید باز هم سبک زندگی ناسالمی دارید. بنابراین بهتر است که از یک زمان سنج برای خود استفاده کنید تا بعد از هر 25 دقیقه نشستن به شما یادآوری کند که باید از جای خود برخواسته و 5 دقیقه تحرک داشته باشید.

 

شفاف باشید

مثل شیشه. اگر ندانید کجا می خواهید بروید نمی توانید به آنجا برسید. الان کجا هستید؟ کجا می خواهید باشید؟ چه کار باید انجام دهید؟ خودتان را درگیر« چطور» نکنید. درعوض از خودتان بپرسید« چرا». هدف تان هرچه هست، هر کاری که می خواهید انجام دهید، هر چیزی که خواستارش هستید، اول برای خودتان مشخص کنید که چرا این کار را انجام می دهید و چرا برای تان اهمیت دارد. اگر عضله سازی، کاهش وزن یا پیدا کردن شغل دلخواه تان هدف شماست، اول علت آن را برای خودتان روشن کنید. یک نمونه از پیداکردن جواب« چرا»:

 

« می خواهم وزن کم کنم»

چرا می خواهم وزن کم کنم؟ چون می خواهم بتوانم لباس های سایز کوچک تر بپوشم.

 

چرا می خواهم لباس های کوچک تر بپوشم؟ چون فکر می کنم با آن لباس ها بهتر به نظر می رسم.

 

چرا می خواهم بهتر به نظر برسم؟ چون وقتی ظاهرم خوب است، احساس بهتری نسبت به خودم دارم.

 

چرا می خواهم احساس خوبی نسبت به خودم داشته باشم؟ چون وقتی حس خوبی نسبت به خودم دارم، اعتمادبه نفسم بالا می رود.

 

چرا می خواهم اعتماد به نفس خود را بالا ببرم؟ چون وقتی اعتمادبه نفسم بالاست، کنترل بهتری روی اوضاع دارم و راحت تر می توانم برای رسیدن به اهداف زندگی ام تلاش کنم.

 

به ندای درونی تان گوش دهید

وقتی می خواهید تصمیم های بزرگ بگیرید به احساس درون تان توجه کنید. بدن ما نیازهای مان را قبل از این که بدانیم به ما گوشزد می کنند. اگر خسته هستید استراحت کنید. اگر نیاز به سفر دارید سفر کنید. از خودتان بپرسید چرا اکنون احساس خوبی ندارید؟ البته این کار نیاز به تمرین دارد. برای این کار از تمام چیزهایی که شما را به چالش می اندازند دور شوید. به خودتان کمی فرصت بدهید و درباره احساس تان صادق باشید. با این کارها می دانید که به چه چیزهایی نیاز دارید فقط کافی است کمی آرام پیش بروید تا بتوانید صدای درون تان را بشنوید.

 

سبک زندگی سالم,زندگی سالم,تغییر سالم

تغییر سالم در زندگی

 

چیزهای جدید یاد بگیرید

یادیگری باعث شادی، عمر طولانی تر و موفقیت های بیشتر در زندگی می شود. اگر می خواهید از کم شروع کنید به طورمثال از روی فیلم های یوتیوب بافتنی یاد بگیرید. اما اگر فکر بزرگ تری دارید به عنوان مثال در کلاس های آموزشی 3 ماهه شرکت کنید. هر چه که یاد بگیرید چه کوچک و چه بزرگ ذهن تان را جوان و باهوش نگه می دارد.

 

رسانه های منفی را از زندگی تان حذف کنید

دزدان وقت را در زندگیتان دستگیر کرده و اجازه ندهید همیشه و هر شبانه روز ساعاتی را بیهوده و بی نتیجه از دست بدهید.

 

پیشنهاد ویژه ما برای شما:16 قانون موفقیت ناپلوئن هیل( فیلم بدون سانسور)

 

هر ساعت شما چقدر می ارزد؟

" هر ساعت" از وقت من به اندازه" یک ساعت زندگی" ارزش دارد و هرگز اجازه نمیدهم با تلویزیون و یا گردهمایی های بیهوده تلف شود. شاید باورتان نشود ولی من بسیاری مواقع حتی در دستشویی مطلبی میخوانم. عزیزان دیدن" اخبار" چیزی جز دریافت حجم عظیمی از انرژی های مختلف منفی نیست.

 

چند بار باید بشنویم که افرادی را در فلان جای کره زمین کشتند و در جای دیگر یکی از سرطان مرد و سیل و زلزله مردم را بی خانمان کرد و لایه ازون سوراخ شد و داعش فیلم جنایت های جدیدش را پخش کرد و ... نگران بیخبر ماندن نباشید، همه ما دوستان خوبی داریم که حتما در طول روز خبرها را به ما خواهند رساند. عده ای اصلا لذت میبرند که شما خبری را ندانید و ایشان مقام اول اطلاع رسانی به شما را کسب کنند. ما در طول روز در معرض هجوم خبرهای مختلف هستیم و گریزی هم نیست.

 

اگر می خواهید اطمینان کسب کنید، سری به آمار تعداد سایت های خبر رسان و رتبه آن ها در میان کل سایت های ایرانی بزنید. حتما تعجب خواهید کرد. یکی از بهترین کارهایی که برای شروع یک تغییر بزرگ در زندگی ام انجام دادم ذخیره روزانه زمانم، با امتناع از تماشای تلویزیون و فرار از عادت تماشا و تحلیل خبرهای مهم بود. من عاشق فیلمهای سینمایی امریکایی بودم. اما متوجه چیزی شدم.

 

چقدر از این فیلمها چیز مفید می اموزیم. چقدر داستان و آموزه های آن ها در ذهن می ماند؟ دوست عزیز، شما چقدر در روز و بعد در هفته، ماه و سال فیلم و تلویزیون میبینید؟ اگر حساب سرانگشتی کنید، حتما وحشت خواهید کرد. من برای مراجعی محاسبه کردم. بر اساس اطلاعاتی که خودش داد، ایشان به اندازه زمان لازم برای تحصیل در یک ترم دانشگاهی، در طول سال وقت تلف شده داشت.

 

 

دوست عزیز، چقدر زمان در تلگرام و اینستاگرام و کانالهای مختلف صرف می کنید؟

آیا میدانید، این زمانها را اگر صرف خواندن کتاب میکردید، متخصص کشوری و جهانی زمینه کاری خود می شدید! حتما تحقیقات مختلف در این موضوع را بارها در کانال ما( روانشناسی موفقیت) خوانده اید. آمار تکان دهنده نیست! وحشتناک است! فقط مربوط به ایران نیست! تعداد مردم دنیا را تنها در یک ساعت وقت تلف شده روزانه بررسی بکنید، اگر دو یا 5 ساعت باشد ببینید چه تعداد نفر ساعت وقت روزانه تلف میشود؟ این همه وقت که همه میگویند گویا طلا هم هست را چرا دور میریزیم؟؟؟

 

من این زمان ها را با سرگرمی جدید و مورد علاقه ام یعنی خواندن کتاب های pdf و گوش کردن به کتابهای صوتی جایگزین کردم. برای سال ها قادر به خواندن کتاب های زیادی نبودم زیرا چشمانم از خواندن خسته می شد بعد شروع کردم به خواندن بر روی صفحه نمایش گوشی که بسیار برای چشمانم راحت تر و روشن تر بود.

 

مانند این بود که برای اولین بار خواندن را کشف می کردم. شروع به خواندن همه کتاب های خوب موجود از جمله کتاب فکر کن تا پولدار شو و کتاب های شگفت انگیز کار آفرینی و جذب معنویات کردم. این رسانه های منفی را با کتاب های مثبت خارق العاده ای جایگزین کنید. من این کار را کردم و الان در طول شبانه روز برعکس افراد دیگر که 24 ساعت در اختیار دارند، من گاهی تا 30 ساعت وقت دارم.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته


 
<   <<   6   7   8   9   10   >>   >
لیست کل یادداشت های این وبلاگ
 
سه شنبه 99 مرداد 14
امروز:   1404 بازدید
دیروز:   1103  بازدید
فهرست
پیوندهای روزانه
آشنایی با من
جمله های طلایی و مطالب گوناگون
الهه ناز
دلسوز و مهربان نسبت به همه بنده های خدا هستم و سعی میکنم به همه کمک کنم. لطف کنید وبلاگ را فقط با اکسپلورر مشاهده فرمایید چون اینطوری دیگه بهم ریخته نخواهد شد...
لوگوی خودم
جمله های طلایی و مطالب گوناگون
اوقات شرعی
لینک دوستان
به سوی فردا
سرباز ولایت
Different.fdan
Smile of dream
نظرمن
EMOZIONANTE
لحظه های آبی
خورشید تابنده عشق
ن والقلم ومایسطرون
ای که مرا خوانده ای ، راه نشانم بده
سایت مهندسین پلیمر
Polymer Engineers of Darab University

آخرالزمان و منتظران ظهور
((( لــبــخــنــد قـــلـــم (((
SIAH POOSH
بخور زار
بلوچستان
د نـیـــای جـــوانـی
منتظر ظهور
فرزانگان امیدوار
عصر پادشاهان
بامبو
***جزین***
رز یخ زده
اقلیم شناسی دربرنامه ریزی محیطی
معرفی سایت ها و بهترین های اینترنت
مدرسه ای شاد
محفل آشنایان((IMAN))
عاشقان
آخرین روز دنیا
لنگه کفش
هیس
سایت اطلاع رسانی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
● بندیر ●
اتاق دلتنگی
دیار عاشقان
مهر بر لب زده
ادبیات و فرهنگ
MATIN 3DA
اگه باحالی بیاتو
ارتش دلاور
عشاق((عکس.مطلب.شعرو...))
PARANDEYE 3 PA
PARANDEYE 3 PA
فانوسهای خاموش
مهندسی مکانیک ( حرارت و سیالات)-محی الدین اله دادی
همنشین
کانون فرهنگی شهدا
ساده دل تنها
یا د د اشت ها ی شخصی خو د م .
سایت مشاوره بهترین تمبرهای جهان دکترسخنی
شهرستان بجنورد
وبلاگ آموزش آرایشگری
کلکسیون تمبرخانواده شهید محمدسخنی وجمیله رمضان
اسیرعشق
||*^ــــ^*|| diafeh ||*^ــــ^ *||
سایت طنز و کاریکاتور دکتررحمت سخنی
شب و تنهایی عشق
داستانهای واقعی روابط عمومی Dr.Rahmat Sokhani
عصر پاییزی
به خوبی فکر کن
آقاشیر
دانلود بازی موبایل بازی موبایل بازی موبایل بازی موبایل
.دوازدهمین سوارسرنوشت
کامپیوتر+ اینترنت+ ...
سکوت ابدی
عاشق آسمونی
ماییم ونوای بینوایی.....بسم الله اگرحریف مایی
روانشناسی آیناز
کـــــلام نـــو
جبهه مقاومت وبیداری اسلامی
سایت جامع اطلاع رسانی برای جوانان ایرانی
آوای قلبها...
طب ورزشی دکتررحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
دوربین مدار بسته
سفیر دوستی
سایت گوناگون دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
آسمان آبی من
تنهایی......!!!!!!
خبر روز
کربلا
رویش
یادداشتها و برداشتها
تعمیرات تخصصی انواع پرینتر لیزری اچ پی HP رنگی و تک رنگ و اسکنر
آموزش شنا
دانلود آهنگ جدید
معیار عدل
کارشناس مدیریت بازرگانی: مهران حداد
سکوتی پرازصدا
xXx رنـــــــــــگـــــــــارنـــــــــــــــگ xXx
.: شهر عشق :.
تک درخت
پیامنمای جامع
پرنسس زیبایی
بوی سیب BOUYE SIB
نکته های زندگی
معرفی روستای قزل احمد
ما تا آخرایستاده ایم
روستای چشام
سایت روستای چشام
عکس سرا + جام جهانی 2010
عکس های عاشقانه
بنده ی ناچیز خدا
رفقا
اس ام اس های عاشقانه
فقط عشقو لانه ها وارید شوند
پتی آباد سینمای ایران
PARSTIN ... MUSIC
سلام آقاجان
منطقه آزاد
❤ღنیلوفرهای آبیღ❤
علی پیشتاز
هگمتانه
گیاهان دارویی
محمدمبین احسانی نیا
ستاره سهیل
اندیشه های من
ღღتنهاییღღ
تنهایی
شــــــهدای روستای مـــکـــی کوهسرخ
درهم
*bad boy*
آیینه های ناگهان
عاشقتم
یاد نیما
واقعه
چوک بندر
مشاوره - روانشناسی
عشق آباد شهرمن
بچه های خدایی
گل رازقی
شبستان
دل شکســــته
برادران شهید هاشمی
شهداشرمنده ایم _شهرستان بجنورد
اسطوره عشق مادر
نور
Dark Future
**عاشقانه ها**
الهگان
سلامتی و فرج امام زمان صلوات
عشق
ترانه ی زندگیم (Loyal)
توشه آخرت
Manna
دریایی از غم
ارواحنا فداک یا زینب
علمدار بصیر
عشق الهی: نگاه به دین با ...
عطش (وبلاگ تخصصی ماه محرم و صفر)
انجام پروژه های دانشجویی برای دانشجویان کنترل

اواز قطره
محمد قدرتی Mohammad Ghodrati
پیمان دانلود
بچّه شهید (به یاد شهدا)
یه دختره تنها
ورزشهای رزمی
سرباز حریم ولایت
جک ، اس ام اس و عکس
سماموس
حکیم دزفولی
خنده بازار
گل همیشه نازم
ऌ عاشق بی معشوق ऌ
گل خشک
راه فضیلت
نامه ای در راه عشق
نت سرای الماس
دل پر خاطره
مردود
ست سارافون ودامن شلواری نیلوف
دهکده کوچک ما
گروه اینترنتی جرقه داتکو
نهِ/ دی/ هشتاد و هشت
فقط خدا
COMPUTER ENGINEERING &
شاه تور
اسرا
غزلیات محسن نصیری(هامون)
پاتوق دخترها
اس ام اس جدید
موعود
آتیه سازان اهواز
نور غدیر
دُرُخـــــــــــــــــــــــش
این نیز بگذرد ...
گالری رنگارنگ
خداجون دوستت دارم
کان ذن ریو کاراته دو ایلخچی
کلاس من
اهلبیت (ع)،کشتی نجات ما...
کیمیا
طوبای محبت
نوری چایی_بیجار
* روان شناسی ** ** psychology *
دوستانه
xXx عکسدونی xXx
شخصی
هرچه می خواهد دل تنگم میذارم
کتابهای رایگان برای همه
مهربانی
نقاشی های الیکا یحیایی
اصولی رایانه
سید خراسانی
زمزمه تنها
« عــــــفـــــــاف و حـــــجــــــاب »
سوادکوهی ریکا
سکوت(فریاد)
نوستالوژی دل ....
عاشقانه ها
mohammad
حرفهای شیرین
عرفان وادب
خیارج سرای من است
حرفهای آسمانی
شَبـَــــــــــــــکَة المِشـــــــــــــکاة الإسلامیــــــــــة
احسان ابراهیم پور
بهنام دانلود
مجموعه مقالات رایانه MOGHALAT COMPUTER
عاشقانه ها
باشگاه پرواز
سکوت پرسروصدا
بدنسازی و هیکل
khoshbakhti
فرهنگی
Morteza Qasemi:Violinist
تنها

راه انداز و برنامه نویس پی ال سی+تازه های فناوری اطلاعات
چشم انتظار
درگز دیار آشنا
عشق بزرگ ترین دروغ دنیاست
دل شکسته
پیامک 590
خط بارون
خط بارون
خط بارون
نبض شاه تور
فرزند روح الله
اخبار دنیای عشق
تجربه های مربی کوچک
صل الله علی الباکین علی الحسین
Sense Of Tune
ghamzade
یٰا عِمٰادَ مَنْ لا عِمٰادَ لَهْ
متالورژی_دانلود فایل برای دانشجویان متالورژی (rikhtegari.com)
رویایی زندگی کردن...
اسماء الحسنی
خوش مرام
تینا
ستاره سهیل
جلسه قرآن وعترت کاشان
قافله شهدا
♥ღردپای عشق♥ღ
در پناه آسمون
انتظار نور
برو بچه های ارزشی
Chamran University Accounting Association
پاتوق سرا
عشق سرخ
مقاله های تربیتی
یاس من
آرامش جاویدان در پرتو آموزه های اسلام
فقط خدا
دوزخیان زمین
گل یا پوچ ؟
داستان یک روز
vagte raftan
ناکام دات کام
آزاد اندیشان
گنجینه
پایگاه اطلاعاتی و کاربردی شایگان
حفاظ
محمد شادانی
مناجات با عشق
فهادانــ
دانشجو
بیاببین چیه ؟
از یک انسان
غم
زازران
مریم بانو
mahoor
مرجع اس ام اسSMS
قرمز ها
جالب انگیزناک
فقط من برای تو
یادداشتهای روزانه رضا سروری
سیاه و سفید
داود ملکزاده خاصلویی
دوباره سبز می شویم...
شش گوشه
ریاضیات
نوجوونی از خودتون
عکس
امپراتوری هخامنشیان
ME&YOU
*مظلومیت اهل البیت(علیهم السلام)*
* رز آبی *
امام زمان (ع)
آوای آشنا
آرشیو
آرشیو مطالب کتاب جمله های طلایی و مطالب گوناگون[58] . جمله های طلایی[17] . ازدواج[8] . آرامش[4] . تصاویر[4] . خانواده سبز[4] . زندگی[4] . عشق[3] . خوشبختی[3] . رومانتیک[3] . سلامتی[3] . تصویر[3] . زن[3] . میلاد[3] . گناه[2] . مادر[2] . گزیده مجله خانواده سبز[2] . کشمیر[2] . قرآن[2] . عیدنوروز[2] . فریدون مشیری[2] . قانون جذب[2] . مناظره[2] . یادگاری دوستان[2] . کبد چرب[2] . نعمت[2] . جملات الهام بخش و زیبا برای زندگی[2] . خدا هست[2] . تکالیف[2] . تکنولوژی فکر[2] . حسین[2] . دختر[2] . دوستت دارم[2] . دوستی[2] . داستان[2] . زیبایی[2] . علی(ع)[2] . شب قدر[2] . صلوات[2] . صوفی و خرش[2] . اسلام[2] . ارتباط[2] . اس ام اس[2] . پیامبر[2] . اعمال[2] . اعمال شب لیله الرغائب . اعمال هنگام خواب . افتخار به زن بودن . افرادی که چشمشان کمتر از یک نمره ضعیف است، لیزیک نکنند . افسانه زن . افکاردیگران . اقدام عجیب . اگر خستگی و کسالت رهایتان نمی‌کند ! . اگر دعایتان مستجاب شد مواظب سه حالت باشید . اگر نمیتوانی . الحمد لله . الله الله و استجابت دعا . الهی قمشه ای . اما... . امام باقر . امام جعفرصادق . امام رضا (ع) . امام رضا علیه السلام و حفظ آبروی شیعه خراسانی . امام زمان . امام صادق . امام کاظم . امام هادی . امشب لیلةالرغائب . امنیت . امید . امید به زندگی به 150 سال می‌رسد . امیدوار کننده ترین آیه در قرآن . امیدواری . انتخاب نوع حجاب . اندیشه ها . انسان . انسانهای سبز . انگشتر بهشتى . انواع سوشی با طراحی های دیدنی و زیبا . انواع مختلف کفش . اولین ژیانی که تولید شد/عکس . اولین و آخرین سفر انسان به ماه . ای جوووونم . ایدز . ایده . ایده بزرگ . ایران برگر . ایران پرمصرف‌ترین مشتری سیگار تا 40 سال آینده . این 9 خرافه سلامت را باور نکنید! . این خوردنی‌ها شما را خسته‌ می‌کنند . این خوشمزه ها شما را پیر می‌کنند! . این ستارگان زن از شوهرانشان پولدارترند! . این ماده مغذی محافظ لثه است . این میان وعده مانع پرخوری می شود . این نانوایی نان ندارد . اینترنت با مغز ما چه می‌کند . بـآیَـ? . با 16 درخت با شکوه در گوشه و کنار جهان آشنا شوید . با اصول و کلیدهای فهم زبان بدن آشنا شویم! . با اظهار نیاز خود را ذلیل نکنید . با افراد عصبی چگونه برخورد کنیم . با این 12 انگیزه ازدواج نکنید! . با این لباس ها خوش اندام می شوید . با این نوشیدنی شیرین لاغر شوید . با بیل و کلنگ به جان تاریخ یزد افتادند . با تلاش . با خزان‌ زدگی پوستمان چه کنیم . با زبان بدن، مچ همه را بگیرید! . با فواید دارچین آشنا شویم . با مردان کوتاه قد ازدواج کنید! . بارهنگ . بازداشت یکی‌از عوامل تحریکات‌اخیر دراصفهان . بازیگر زن ایرانی از تغییر جنسیت و دنیای مردانه‌اش می‌گوید . باشگاه لاغر اندام های گوشی های موبایل! . بافتن موها . بانوی ایرانی، بهترین ورزشکار زن سال 2014 آسیا . باید و نبایدهای طراحی دکور فضای داخلی خانه . ببخش . بخشش . بخشش کنید، اما . بخور نخور‌های پاییزی از دید طب سنتی . بدون رژیم گرفتن لاغر شوید . برای نوجوان خود وقت بگذارید . برخی از آثار نماز شب . برداشتن موانع موفقیت . برکات‌ ماه‌ رمضان‌ . بسیار مهم و حیاتی . بلایی که سیگار بر چهره می‌‌آورد . به بهانه فیلم ملک سلیمان (ارتباط،دوستی و ...با اجنه مسایل دیگر) . به زن بودنتان افتخار کنید . بهترزندگی کردن . بهترزیستن . بهترین . بهترین خوراکی‌ها برای داشتن چشمانی زیبا . بهترین دعاى حاجت . بهترین راهنمای انتخاب و خرید لباس پاییزی . بهترین فبلت‌هایی که می‌توانید در پاییز خریداری کنید . بهترین و بدترین موادغذایی برای دیابتی‌ها . بهترین و جالب ترین سلفی های 2014 . بهترین کرم دور چشم، مناسب سنِ شما . بهترینها برای سال نو . بهره مندی از دنیا . بهروز یاسمی . بیست معجزه . بیش از 120 انسان منجمد در انتظار حیات دوباره‌اند! . بیماری که جان مرتضی پاشایی را گرفت جدی بگیرید . بیوگرافی ناصر گیتی‌جاه . پاداش کسی که آیة الکرسی را زیاد می خواند . پاسخ . پاسخ به سوالات . پای صحبت «نامزد مرتضی پاشایی» . پایان یا آغاز عاشق . پایه تخت . پایه های اخلاق . پردرآمدترین شغل ها برای زنان . پرسش . پروانه . پروردگار . پس از فوت همسرش! . پسر . پل . پلک بزنید . پند . پوکی استخوان . پیام . پیام ضروری . " دانش کم چیز خطرناکی است " . "حبس" در انتظار مزاحمان تلفنی 115 . "زمین در خوش ترین احوال" . «بهنام تشکر» پدربزرگ شد! . 10 اختراع برتر 2014 معرفی شد . 10 ترفند ساده برای سال اول ازدواج . 10 تفاوت عمده بین مغز زنان و مردان! . 10 چیزی که زن‌ها درمورد مردها تنفر دارند . 10 چیزی که هرگز نباید روی صورت تان قرار دهید . 10 درس زندگی . 10 دلیلی که باعث می‌شوند هرگز ثروتمند نشوید! . 10 راز تحریک متابولیسم بدن . 10 راز حل نشده در مورد انسان‌های اولیه . 10 راز نادیده گرفته شده از تاریخ . 10 روش برای اینکه در زندگی خوش شانس باشیم . 10 فایده معجزه‌ آسای زنجبیل . 10 فرمول ساده برای چکاپ شخصی . 10 مسکن طبیعی عالی برای دردهای قاعدگی . 100 دلاری . 12 آلوده‌کننده هوای داخل خانه . 13 عادت روزمره که باعث پیری میشود . 13 واقعیت چینی که شاید نشنیده باشید . 1387 . 14 باور غلط گوارشی . 14 نکته برای رسیدن به زندگی شادتر! . 15 واقعیت جالب در مورد هند که تا به حال نشنیده اید . 15 کاری که افراد برخوردار از اعتماد به نفس بالا انجام نمی‌دهند . 15روز . 16 اشتباهی که شما را کوتوله نشان می‌دهد! . 18 توصیه همسرانه برای آقایان . 20 دقیقه قبل از خواب قهوه بنوشید . 22 نکته تغذیه‌ای،نمره سلامت‌ . 25 نکته طلایی . 27 چیزی که در 27 سالگی باید یاد گرفت . 3 سال متوالی خشکسالی متوسط تا شدید در 8 استان . 30 . 30 بلایی که نباید سرخودتان بیاورید !!! . 30سال . 4 برابر شدن جمعیت سالمندی ایران . 40 آموزه مهم درباره همسرداری از زبان ائمه . 40 درصد از 200 نوع سرطان، قابل پیشگیری است . 40 نکته مهم اخلاقی در 40 جمله کوتاه و خواندنی . 40درس . 5 اشتباه در شستن صورت . 5 ترفند برای کار کمتر و موفقیت بیشتر در زندگی . 5 نکته حیاتی برای پیاده روی در تابستان . 50 . 6 چای گیاهی که سالم تان می کنند . 6 راهکار برای فرار از استرس های کاری . 6 فایده . 7 پیشنهاد غذایی مهم پزشکان برای سلامت و زندگی شاد خانم ها . 7 دلیل کاهش تمایل زنان به بچه‌دار شدن . 7 غذای ساده برای 7 موقعیت حساس . 79 درصد روزهای امسال پاک و سالم بودند . 7سین . 8 جاذبه طبیعت گردی ایران . 8 غذای سمی . 8 ماده خوراکی برای کم کردن اشتها . 8 نکته مهم . 9 توصیه‌ مفید صبحانه‌ ای! . 9 عادتی که ثروتمندان در زندگی دارند . 9 یار سلامتی بدن به شرط اعتدال . Art . Beautiful letter . Best Photograph . change me . Frying eggs made easy . Kashmir . Nice Garden . RED X RED . sms-اس ام اس . snake man . Surgery of a snake . Taronga Zoo . wow!!! . آبان ماه . آبان، ماه کم آبی تهرانی ها . آتش چهارشنبه . آثار روابط جنسی از منظر قرآن . آخر الزمان . آخرین آمار ازدواج و طلاق در کشور . آخرین آمار بیکاری در کشور . آخرین حرف تو چیست؟ . آدم برفی . آرام شدن . پیامبر اکرم . پیامبر اکرم(ص) . پیامبر اکرم(ص) نمونه کامل اخلاق . پیامبراکرم . پیامبران . پیرزن و مرد گوژپشت . پیشگیری از بارداری در ابتدای ازدواج . پیشگیری از سرطان . پیشنهاد هیجان‌انگیز برای موهای شما . پیوندهای روزانه . تئوری پنجره شکسته . تاثیر رنگ های شاد بر خلاقیت انسان ها . تاثیر قرمزوآبی . تاثیر میوه‌های بنفش و آبی در تقویت حافظه . تاثیر والدین در اخلاق . تاریخچه هفت سین . تاریخچه ولنتاین . تبدیل برج آب قدیمی به یک خانه مدرن . تبریک . تجلیل از پدر تعلیم وتربیت ایران در روز جهانی کودک . تخریب 2 طبقه پاساژ علاءالدین... . تدابیر مردان در همسرداری . تدبیر درست . ترافیک پرحجم در جاده های کشور . ترایفـل کاسـه ای رنگی . ترفندهای ساده برای زندگی . ترفندهای یک کدبانوی کامل . ترول . ترک کف پا را جدی بگیرید . تزریق انسولین، باعث ایجاد سرطان خون می‌شود . تزیین تخم مرغ . تست . تستهایی جالب برای تشخیص طلای اصل از طلای تقلبی . تشخیص آلزایمر از طریق راه رفتن . تشخیص آلزایمر با تست بویایی ! . آزاردهنده‌ترین مشکلات اندروید جدید . آسون ترین کار و سخت ترین کار . آشنایی با علائم، راه‌های تشخیص و مقابله با ویروس‌ کرونا . آشنایی با علایم و نشانه بیماری ها در چهره . آشنایی با معماران چیره دست دنیای جانوران . آشنایی با ویتامین D و بیماری های کمبود ویتامین D . آفرینش زن . آلودگی در آب تهران نداریم . آمادگی ازدواج . آموزش درست کردن بهترین سیب‌ زمینی سرخ کرده‌ دنیا . آموزش نماز . آموزش کمک‌های اولیه به مصدومین اسید پاشی . آموزنده . آموزه های طنز و جالب عمه کتی .
آرشیو
اشتراک
 
طراح قالب
www.parsiblog.com