سفارش تبلیغ
صبا ویژن
جمله های طلایی و مطالب گوناگون
هرکه برادرش را در کاری ناپسند ببیند و بتواند او را از آن بازدارد و این کار را نکند، به او خیانت کرده است . [امام صادق علیه السلام]

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

مجموعه: مکانهای تفریحی ایران

 

سفر به پارک جنگلی پَروَز, امکانات پارک جنگلی پروز, سفر به جنگل پروز

یکی از جاذبه های گردشگری زیبا در ایران، پارک جنگلی پَروَز است

 

جاذبه گردشگری پارک جنگلی پروز شهر شهرکرد 

 امتداد دره‌ای سرسبز، در یکی از نقاط ایران،جنگلی بکر وجود دارد که برای هر ایرانی و ایرانی دوست لازم است تا برای یک بار هم که شده به انجا سفر کند .تا پایان این مطلب همراه باشید تا به یکی از زیباترین جنگل ها در ایران یعنی جنگل پروز سفر کنیم.

جنگل پروز در استان چهار محال و بختیاری واقع شده است . این جنگل بکر در  50کیلومتری شهرستان لردگان و 155 کیلومتری شهرکرد قرار دارد. گردشگاه زیبای پروز با طبیعت بهشت‌گونه خود و قرارگیری در امتداد دره‌ای سرسبز، سالانه میزبان هزاران گردشگر از داخل و خارج استان می‌باشد. 

 

هر چیزی که باید برای سفر به پارک جنگلی پَروَز بدانید

جنگلی سرسبز و بکر که روستاهای پلکانی و دست نخورده ای را با سفر کردن به آنجا میتوان دید. رودخانه پر آب و زیبایی که میگذرد و درختان بلند قامت بلوط آنجا را به یکی از جاذبه های گردشگری بهشت گونه تبدیل کرده. هرسال هزاران گردشگر داخلی و خارجی به دیدن این جنگل میروند و همیشه قابل توجه کوهنوردان و طبیعت گردان سراسر ایران بوده است.

 

چه ویژگی این مکان را محبوب کرده است؟

دنج و خلوت بودن ان برای استراحت و بازگشت آرامش بعد از مدت ها مشغله و دور شدن از فضای شهر نشینی بهترین گزینه برای سفر میباشد، سایه درختان بلند و، صدای چشمه‌های زلال، شالیزار های چشم نواز ان قابل توجه هر گردشگری میتواند باشد .

 

زمان سفر به پارک جنگلی پروز, پارک جنگلی پروز, پارک پروز

یکی از ویژگی های برجسته پارک جنگلی پَروَز به گوش رسیدن صدا چشمه های زلال است

 

امکانات پارک جنگلی پروز برای گردشگران 

بارها شده که برای سفر،مکان هایی که جاده خاکی دارند را از لیست حذف کرده ایم اما پارک جنگلی پروز از جاده آسفالت وجاده ماشین رو برخوردار است. در انجا سکو هایی برای نشیمن تعبیه شده اند. 

 

این پارک جنگلی دارای پارکینگ ماشین میباشد و شما بابت امن بودن ماشین هایتان خیال راحتی خواهید داشت، سرویس بهداشتی در سراتاسر پارک وجود دارد حتی برای کسانی که قصد سفر چند روزه به انجا دارند واحد های اقامتی  درنظر گرفته شده است.

 

با سفر به جنگل پروز از چه جاذبه هایی دیدن می کنیم؟

روستای امام آباد یکی از روستا های پلکانی و بکر ، پارک جنگلی پروز، رودخانه ماربر زیبا و زلال و دره دم آب فوق العاده،اینها از بهترین جاهای دیدنی برای گردشگران انجاست.

 

این سفر مناسب چه کسانی است

این برنامه طبیعت گردی و روستا گردی مناسب برای همه افراد تندرست با هر توانایی پیاده روی که دارند. افراد معمولی با توانایی پیاده روی کم در حدود 200 متر تا طبیعت گردانی با توانایی پیاده روی تا 8 کیلومتر در مسیرهای تقریبا سخت مانند راه رفتن در پاکوب یا عبور از رودخانه کم عمق  و چالش های کوچک که در مسیر وجود دارد.

 

سفر به پارک جنگلی پَروَز, امکانات پارک جنگلی پروز, سفر به جنگل پروز

بازدید از پارک جنگلی پَروَز مناسب افراد تندرست و علاقه مند به پیاده روی است

 

بهترین زمان برای رفتن به پارک جنگلی پروز

پارک جنگلی پروز جزو گرمسیر ترین مناطق استان چهارمحال و بختیاری است پس بهترین فصل برای این سفر،فصول سرد سال میباشد .البته که تابستان بسیار گرم ان برای برنامه های سبک در زیر سایه درختان امکان دارد قابل تحمل شود اما بهترین فصل ،بهار و پاییز است چون زیبایی شگفت اوری را درختان بلوط ، بنه ،زرشک ،انجیر به وجود می آورند .در نظر سنجی ها بهترین ماه های این جاذبه گردشگری فروردین ،اوایل اردیبهشت، مهر و آبان بیشترین امتیاز را داشته.

 

از چه مسیری باید به پارک جنگلی پروز رسید

یک جاده بن بستی است که شروع ان از میان جاده لردگان به یاسوج است وبعد از ان راه های میانبری دارد. از شهربروجن نیز می توان به جاده جنگل پروز رسید. جاده ای اسفالتی و سواری رو.اگر از شهرکرد قصد این سفر را دارید بهترین راه ،بروجن میباشد.

 

بهترین مکان برای تهیه غذا

جنگل پروز جنگلی بکر و دست نخورده میباشد، واضح است که نمیتوان امکانات  موجود در شهر را از ان انتظار داشت. برای تهیه غذا، خود شهر لردگان رستورانهای مناسبی دارد اما درچنین محیط بومی بهترین گزینه استفاده از غذای خانگی یا خرید ازسوپرمارکت های محلی اطراف است.

 

برای برنامه های چند روزه چه واحد های اقامتی وجود دارد

هرساله هزاران گردشگر و طبیعت گرد به آنجا میروند و برای اقامت آنها اجازه چادر زدن در پارک و کمپینگ داده شده است. امکانات مسافران در حد سکو نشیمن و چادر زدن درنظر گرفته شده است به دلیل بکر بودن آپارتمان و خانه ای برای کرایه دادن در جنگل وجود ندارد.اما مردم مهمان نواز این منطقه با دعوت اهالی امکان اقامت را برای شما دارد. نزدیک ترین شهر با امکانات اولیه ،شهر لردگان است.

 

برای سفر به پارک جنگلی پَروَز به چه چیزی لازم داریم

برای سفر به انجا تمام وسایل اولیه طبیعت گردان لازم است. ازکوله پشتی و کفش پیاده روی راحت گرفته تا عینک آفتابی و کلاه نقاب دار برای زمان های افتابی انجا، همراه داشتن لباس گرم برای فصول سرد ، دوربین عکاسی برای علاقمندانی که دوست دارند لحظاتشان را ثبت کنند، دارو و لوازم شخصی ، بطری آب برای پیمودن مسیر و تنقلات و هرانچه که هر فرد برای گردش لازم دارد.

 

یک پیشنهاد :کوله پشتی خود را فقط با لوازم ضروری پرکنید و وسایل اضافی که در سفر استفاده ای نخواهید کرد با خود حمل نکنید تا سنگینی ان شما را اذیت نکند.

 

 

زمان سفر به پارک جنگلی پروز, پارک جنگلی پروز, پارک پروز

بازدید از پارک جنگلی پَروَز

 

این منطقه برای سفر چند روزه مناسب است

با توجه به مکان های زیاد این منطقه مانند روستای دره نامداری – جنگل پروز – رودخانه پروز – روستای شوراب – روستای دستگرد – روستای امام آباد – جنگل زاگرسی – حوضچه های پرورش ماهی – پارک جنگلی پروز – روستای پروز – روسای گیساران – چشمه تنگ – روستای دره شیر – روستای دره نیک – روستای باغ کاج علیا – کوه قلعه خلیفه – رودخانه ماربر – مسیر باغ کاج به ماربر – روستای شاه نجف – روستای اسلام آباد – روستای بیژگن – روستای سپیدار – روستای دم آب – رودخانه دم آب – مسیر رودخانه دم آب – چشمه چیرنوثل،برنامه نیم روزه با وجود دوری جنگل پروز چندان منطقی به نظر نمیرسد.

 

پس بستگی به هدفتان دارد که زمان مهم است یا تعدد مکان هایی که میخواهید ببینید.

اگرزمان زیادی نداریدو در حال عبور هستید پارک جنگلی پروز برای پیک نیک مناسب است و مابقی جاذبه های این برنامه برای شما حذف میشود. اما اگرفرصت سفر یک روزه به جنگل پروز دارید باید صبح زود حرکت کنید تا بتوانید جاذبه ها را ببینید.

 

 

اگر توانایی پیاده روی شما بالا است حتما مسیر پیاده روی باغ کاج علیا را انتخاب کنید. پیاده روی در حاشیه رودخانه پروز در طول 10 کیلومتری دره جنگل پروز وجود دارد بر اساس فرصت و علاقه ای که دارید میتوانید در طول این پیاده روی دیدن سایر روستا و استراحت و پیک نیک در پارک جنگلی پروز یا کنار رودخانه ماربر را تجربه کنید.

 

اما در برنامه یک روزه روستای دم آب و طبیعت آن منطقه را بطور کامل از برنامه خود حذف میشود زیرا فرصت کافی نخواهید داشت. اگرشما یک و نیم روزه یا دو روز برای این سفر اختصاص میدهید و قصد اقامت شبانه در منطقه دارید،باید از قبل برنامه ریزی کنید تا تمام جاذبه ها را ببینید باید مراقب باشید که برای دیدن جاذبه های اصلی  زمان را از دست ندهید. یک روز کامل برای جنگل پروز و نیم روز کامل برای روستای دم آب و طی مسیر از آن تا رودخانه ماربر،برنامه ریزی کنید.

 

 پارک جنگلی پروز, پارک پروز, جنگل پروز

در منطقه پارک جنگلی پَروَز جاذبه های گردشگری متعددی وجود دارد

 

جمع بندی

پارک جنگلی پروز.جنگلی سرسبز با درختان سربرافراشته در امتداد دره ای در استان چهارمحال و بختیاری یکی از جاذبه های گردشگری ایران محسوب میشود.

در پایان تشکر میکنیم که همراه ما بودید .امید است که این مطلب در شناخت کافی پارک جنگلی پروز به شما کمک کرده باشد .سفر خوبی را برایتان آرزومندیم.

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته 


 
نظرات شما ()
 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

مجموعه: مکانهای زیارتی ایران و جهان

 

فضیلت مسجد حنانه, مسجد حنانه کجاست, علی در مسجد حنانه

مسجد حنانه در شهر نجف در کشور عراق قرار دارد

 

مسجد حنانه کجاست/ عکس + آدرس

مسجد حنانه یکی از مسجد هایی است که در شهر نجف و در کشور عراق واقع شده است. طبق نقل های که از تاریخ شده است زمین این مسجد دو بار برای عزای امامان شیعه ناله کرده است. این مسجد بین شهر کوفه و نجف ، نزدیک قبرستان « ثوی » و مرقد کمیل یکی از یاران امام علی قرار دارد

علت نام گذاری مسجد حنانه

حنانه به معنای گریه کننده است.در باره علت نام گذاری این مسجد چند داستان وجود دارد.

برخی معتقدند هنگامی که کاروان سرای اهل بیت از این مسجد در حال عبور بوده است ، سرهای بریده امام حسین و یارانش را در جلوی این مسجد بر روی زمین گذاشته اند که در همان لحظه صدای ناله ای شبیه به بچه شتری  به نام حنانه که گویی مادرش را گم کرده باشد بلند شد.

 

نقل شده است که امام صادق هنگام سفر به کوفه و نجف در سه مکان توقف کردند که یکی از آنها این محل بود. هنگامی که یاران امام از او در مورد علت توقف در این مکان را پرسیدند، فرمود : « سر جدم حسین را در اینجا به زمین نهادند. » از این رو این محل به حنانه معروف شد.

 

براساس قول دیگر در این محل میله یا ستون وجود داشته است که به گفته « ابن آشوب شهر » هنگام عبور جنازه مطهر امیرمؤمنان از کوفه به نجف،به نشانه تأسف و ناراحتی کج شده است. در این روایت،از ستون یا میل مورد نظر به نام قائم مائل یاد شده است.

 

ظاهرا مسجد حنانه در جایگاه همان ستون بنا شده است در نفل دیگری آمده است که از امام صادق پرسیده اند: « این ستون که در راه نجف قرار دارد چیست؟ » ایشان فرمودند : « این ستون هنگامی که جنازه امیرالمؤمنین را از آنجا عبور دادند از اندوه بر در گذشت حضرتش خم شد،چنان که تخت ابرهه هنگام ورود عبدالمطلب بر او خم شد» 

 

 مسجد حنانه در کجا قرار دارد, مسجد حنانه, علت نام گذاری مسجد حنانه

روایت شده است که زمین مسجد حنانه دوبار برای عزای امامان ناله کرده است

 

برخی دیگر نیز معتقدند که کلمه حنانه، از نام یک دیر مسیحی به نام  « حنا » گرفته شده است که پیش تر در محل مسجد ، وجود داشته است و همچنین می تواند بر میل یا ستونی منطبق باشد که در روایت امام صادق ( ع ) ، به آن اشاره شده است.

 

همچنین گزارش دیگری نیز وجود دارد که می گوید برخی از بهترین یار های امام علی  در آن منطقه دفن شده اند، که وجود قبر کمیل در همان حوالی ، شاهد درستی این گزارش است.

 

بنابراین واکنش این ستون به عبور جنازه مطهر حضرت علی (ع) را می توان به عنوان یکی از کرامات امیرالمؤمنین به شما آورد؛همانطور که در شهر مدینه و در داخل مسجد النبی (ص) نیز ستونی به نام « ستون حنانه » وجود دارد که علت نام گذاری آن در روایت آمده است که در زمان رسول خدا قبل از این که برای حضرت منبری بسازند ، ایشان بر رو ستونی چوبی تکیه می داد و خطبه می خواند،ما در سال هفتم و یا هشتم هجرت منبری برای رسول خدا ساخته شد که ایشان بالای منبر می رفت و خطبه می خواند.

 

بعد از آن بود که آن ستونی که حضرت محمد به آن تکیه می داد و خطبه می خواند از دلتنگی و غم جدایی از پیامبر مانند شتری که در وقت زاییدن ناله می کند،به آواز و ناله در آمد. رسول خدا او را به آرامش دعوت کرده و فرمود : « اگر بخواهی از تو در دنیا درختی خواهم ساخت که مردم از میوه ات بخورند و اگر بخواهی از تو در بهشت ، درختی می سازم.» آن ستون ، بهشت را اختیار کرد و بعد از آن بود که این ستون به « ستون حنانه » معروف شد.

 

 مسجد حنانه کجاست, علی در مسجد حنانه, اعمال مسجد حنانه

در مسجد حنانه ضریحی وجود دارد که منسوب به سر امام حسین است

 

موضع رأس الحسین چیست؟

در این مسجد ضریحی وجود دارد که منسوب به سر امام حسین است و به قولی محل دفن سر شریف امام حسین (ع) به شمار می آید.

 

اعمالی که در مسجد حنانه مستحب است

از اعمال مستحبی که در این مسجد می توانید انجام دهید می توان به زیارت امام حسین و نماز زیارت سید الشهدا اشاره کرد.

در روایتی آمده است که زمانی که امام صادق (ع) وارد شهر نجف شدند در سه جا از اسب پیاده شدند ، سلام داده و به نماز پرداختند. اولی در مزار امام علی ( ع ) ، دومی مسجد حنانه و موضع رأس الحسین(ع) و سوم در مقام امام زمان ( عج ) در وادی السلام

 

 

مسجد حنانه, علت نام گذاری مسجد حنانه, عکس مسجد حنانه

مسجد حنانه در نزدیکی حرم امام علی

 

موقعیت جغرافیایی مسجد حنانه

این مسجد در محله حنانه ، به فاصله 2/5 کیلومتری از حرم امیرالمؤمنین ( ع )سمت شمال نجف، و در نزدیکی مرقد کمیل بن زیاد نخعی واقع شده است. در سده های اخیر با گسترش شهر نجف ، این مسجد جزو شهر نجف قرار گرفته است

 

علی در مسجد حنانه, اعمال مسجد حنانه, مسجد حنانه در کجا قرار دارد

آرامگاه کمیل یکی از آرامگاه های نزدیک به مسجد حنانه است

 

 

مکان های زیارتی نزدیک به مسجد حنانه

آرامگاه کمیل

کمیل بن زیاد نخعی از یاران شجاع و باوفای حضرت علی ( ع ) و فرزندان ایشان بود که حضرت علی دعای خضر را به کمیل آموخت و این دعا به دعای کمیل معروف شد. کمیل بعد از شهادت امام علی (ع) در کنار امام حسن (ع) بود و در زمان امامت امام حسین (ع) دستگیر شد و دقیقا یک روز بعد از واقعه کربلا او را آزاد کردند.

 

بعد از آن کنار مختار جنگید و در سال 83 هجری قمری در سن 90 سالگی به دست « حجاج » و همان گونه که حضرت علی به او خبر داده بود به شهادت رسید. مرقد مطهر کمیل بین زیاد نخعی در مسیر نجف به کوفه،در منطقه ثویه ( حی الحنانه ) نزدیک مسجد حنانه قرار دارد.

 

اعمال مسجد حنانه, مسجد حنانه در کجا قرار دارد, مسجد حنانه

مقام امام صادق در مسجد حنانه قرار دارد

 

مقام امام صادق (ع) 

مقام امام صادق در مسجد حنانه و در نزدیکی الرس قرار دارد و روایت شده است که امام صادق (ع) هنگامی که به زیارت جدش آمده بود ، در این مکان نماز خوانده است

 

مسیر دسترسی به مسجد حنانه

برای دسترسی به این مسجد باید ابتدا به کشور عراق سفر کنید و برای این که به از این مسجد بازدید کنید باید از شهر نجف به سمت کوفه بروید این مسجد در مسیر نجف به کوفه در نزدیکی آرامگاه کمیل قرار دارد.

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته


 
نظرات شما ()
 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

مجموعه: مکانهای تفریحی ایران

 

روستای طامه,روستای طامه کجاست,عکس روستای طامه

تصاویری از روستای طامه

 

روستای طامه نطنز اصفهان

روستای طامه، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان نطنز در استان اصفهان ایران است. روستای طامه روستایی در دل کوه کرکس دارای آب و هوایی سرد و کوهستانی است. در ادامه با این روستای خوش آب و هوا و دیدنی بیشتر آشنا خواهید شد.

 

روستای طامه,روستای طامه کجاست,عکس روستای طامه

روستای طامه

 

روستای طامه کجاست؟

روستای طامه از توابع شهرستان نطنز اصفهان (در 7 کیلومتری جنوب غربی شهر نطنز و در دامنه شرقی کوه کرکس) می باشد که از نقاط بسیار خوش آب و هوا به شمار می آید. از طریق این روستا و از مسیری زیبا می توان به قله کرکس دست یافت. قابل ذکر است که این مسیر جبهه شرقی میباشد که نسبتا مسیر دشواری است. در انتهای روستای طامه رود کوچک آبی که سرچشمه آن از دامنه های کرکس میباشد جریان دارد که در مسیر خود چندین آبشار زیبا را پدید آورده است و کوهنوردان را به طرف قله هدایت میکند. 

 

مردمان این روستا دارای مذهب شیعه و اکثرا کشاورز هستند. مهمترین سوغات طامه گلابی است. پوشش گیاهی منطقه غنی و شامل گیاهانی چون آنغوزه، رناس، هندوانه ابوجهل، آویشن، گزنه، گون، شنگ و... که به خاطر کمبود بارندگی رشد در خور توجهی ندارند.

 

روستای طامه,روستای طامه کجاست,عکس روستای طامه

سفر به روستای طامه

 

دیدنی های روستای طامه:

در انتهای روستای طامه، رود کوچکی که سرچشمه آن از دامنه های کرکس است جریان دارد که در مسیر خود چندین آبشار زیبا را پدید آورده است و دوستداران طبیعت را به خود جذب می کند. 

 

در قسمت غربی روستای طامه، دو دره زیبا دیده می شود که در انتهای یکی از این دره ها به نام پاپول، آبشار زیبای طامه با ارتفاع تقریبی 23متر وجود دارد که باغها روستای طامه و باغهای باغشهر تاریخی نطنز را سیراب می کند.

 

به دلیل وجود آب فراوان در منطقه، آبشارهای زیبایی در مسیر قله‌ی کرکس به چشم می‌خورد که زیباییهای این منطقه را دو چندان کرده‌است.

 

دره دیگر نیز که به پاکدار معروف است، به دلیل وجود آب فراوان، آبشارهای زیبایی در مسیر قله کرکس بوجود آورده است. در مسیرهای جنوبی قله‌ی کرکس (از مبدا روستای کشه) و همچنین مسیر شمالی (از مبدا روستای اوره و امامزاده سلطان) نیز آبشارهای فصلی بسیار زیبایی به چشم می خورند.

 

چشمه دلاوون، چشمه لاگله، چشمه خواجه فاضل، امامزاده سیدفاضل طامه با بقعه‌ دوره تیموری، خانه های سنتی با پوشش چوب و خار و پشت بام هایی با پوشش کاه گل، از دیگر دیدنی های روستای تاریخی طامه هستند.

 

روستای طامه,روستای طامه کجاست,عکس روستای طامه

روستای طامه در نطنز

 

بهترین زمان سفر به روستای طامه:

روستای طامه در همه فصول سال زیبایی های خاص خود را دارد و در هر فصلی از سال میتوانید به این روستا سفر کنید. در زمستان همه جا برف و یخ و حتی نیمی از آبشار هم یخ زده است که بسیار زیبا و چشم نواز است.

 

توصیه میکنم اگر قصد سفر زمستانه به این منطقه را دارید حتما لباس و تجهیزات مناسب زمستان همراه داشته باشید. 

 

آدرس روستای طامه: 

استان اصفهان - شهرستان نطنز- روستای طامه

 

روستای طامه,روستای طامه کجاست,عکس روستای طامه

دیدنی های روستای طامه

 

آیین و مراسم روستای طامه:

یکی از آیین‌های جالب و تماشایی روستای طامه، مراسم کهن جلجلانی است که به مدت 3 شب پیاپی ، یعنی شب‌های 17 تا 19دی‌ماه هر سال برگزار می‌شود.

 

 

مراسم بدین گونه آغاز می‌شود که جوانان و نوجوانان روستا در غروب آفتاب به طور دسته جمعی و هماهنگ، به دامنه کوه‌های کرکس نطنز که اطراف روستا قرار دارد رفته و با فرارسیدن شب با آتش زدن بوته‌ها و گون‌ها، مراسم را آغاز می‌کنند.

 

در این شب‌ها، کشاورزان روستا نیز با دیدن شعله‌های آتش در دامنه کوه به باغ‌های خود سرازیر شده، هر یک سنگی در گلوگله درخت یعنی در محل رویش شاخه‌ها می‌نهادند و این کار را شگون دانسته و معتقدند که این عمل سبب ازدیاد میوه درختان می‌شود.

 

 

ساعتی پس از این آتش افروزی، با پایان گرفتن آن که همگام با گسترش تاریکی در سراسر روستا است، جوانان مذکور از کوه سرازیر شده، همگی از یک مسیر به صورت دسته جمعی وارد روستا می‌شوند و به ترتیب به خانه‌های روستا می‌روند.

 

سپس یک نفر از جوانان با صدایی رسا خواندن سرود مرسوم را در مقابل درب خانه آغاز می‌کند.

 

با خواندن هر مصرعی، اندک مکثی می‌کند و بلافاصله حضار، دسته جمعی فریاد "هو" می‌زنند که پس از اتمام سرود، صاحبخانه با توجه به امکانات و وضع موقعیت محلی‌اش مقداری آجیل‌های محلی و قند و شیرینی و میوه را در سینی بزرگ مسی نهاده برای آن جمعیت می‌آورد.

 

 

روستای طامه,روستای طامه کجاست,عکس روستای طامه

عکسی از آبشار طامه

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته 


 
نظرات شما ()
 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

مجموعه: مکانهای تفریحی جهان

 

آنتلوپ کنیون کجاست, زمان بازدید از آنتلوپ کنیون, پارک طبیعی آنتلوپ

طبیعی ترین پارک در ایالات متحده ی آمریکا، آنتلوپ کنیون می باشد

 

آنتلوپ کنیون، سفری به ژرف دره‌ رنگارنگ آمریکا

آنتلوپ کنیون یکی از پارک های تفریحی در ایالت آریزونا در ایالات متحده آمریکا است. این پارک یکی از طبیعی ترین پارک ها است که در آن صخره های دیدنی وجود دارد که طی سال ها توسط آب و هوا فرسایش یافته است و امروزه به طور زیبایی خودنمایی می کند.

معرفی آنتلوپ کنیون

در پارک آنتلوپ کنیون اشکال منحصر به فرد و عجیبی از صخره ها وجود دارد که با تابش نور در ساعات مختلف روز تغییر رنگ می دهند و نوری که از شکاف صخره ها به داخل می تابد زیباترین نورپردازی دنیا را به نمایش می گذارد. این مناظر یکی از زیباترین و فراموش نشدنی ترین مناظر هست که در طول زندگی ممکن است مشاهده کرده باشید.

 

سال ها پیش ، گله های بزگوزن های شاخ چنگالی در این دره ها و زمین ها اطراف این دره ، آزادانه زندگی می کردند. این دره زیبا نام خود را از همین بزگوزون ها گرفته است.

این دره شگفت انگیز ، در طول چندین هزار سال و بر اثر نیروهای بی امان آب و باد ایجاد شده است.

فرسایش بر اثر باد و آب ، این ماسه سنگ ها را به آرامی تراشیده و شکل داده است و بافت ها و اشکال منحصر به فرد و زیبایی را در آن ایجاد کرده است.

 

طبیعی ترین پارک در آمریکا, موقعیت مکانی آنتلوپ کنیون, نحوه شکل گیری آنتلوپ کنیون

آنتلوپ کنیون در طی تغییرات آب و هوایی با خراشیده شدن سنگ ها به وجود آمده است

 

موقعیت مکانی آنتلوپ کنیون

آنتلوپ کنیون در ایالت آریزونا ایالات متحده آمریکا و در محدوده دریاچه پاول قرار دارد.

این دره یکی از جالب ترین و بهترین جاذبه های گردشگری در ایالات متحده آمریکا است.

غار های این پارک جذاب 2 ساعت از گرند کنیون و 4 ساعت از لاس وگاس فاصله دارد ، در واقع مقصدی عالی برای یک سفر جاده ای از دو مقصد گردشگری دیگر در آمریکا است.

 

بخش بالایی و پایینی آنتلوپ کنیون

این ژرف دره به دو بخش بالایی و پایینی تقسیم می شود. بخش بالایی با نام " The Crack " و بخش پایینی با نام " The corkscrew " شناخته می شوند. اسم ناواهوایی بخش بالایی tse bighanilini به معنای " جایی که آب از میان صخره ها می گذرد " است. قبیله ی ناواهو بخش پایینی این ژرف دره را Hazdistazi به معنای " قوس های سنگی مارپیچ " نامیده اند.

 

بخش بالای این ژرف دره برای عکاسی مناسب تر است و پرتو های نوری که از شکاف های آن به داخل می تابند ، منظره ای فوق العاده ایجاد می کند. به همین دلیل ، قسمت بالایی ژرف دره بیشتر مورد توجه گردشگران و به خصوص عکاسان قرار می گیرد. تابش نور و رنگ های زیبایی که در این بخش وجود دارند در دنیا بی نظیر است و زیبایی خاص خود را دارد.

 

یکی از مواردی که باعث شده است این دره محبوب شود این است که ورودی و تمام سطح آن هموار و است و نیازی به بالا و پایین رفتن و صعود از ارتفاع نیست.

 

بخش پایینی دره اگر چه به زیبایی قسما بالایی دره نیست اما نمی توان به راحتی از آن گذشت. در واقع اگر به دنبال ماجراجویی هستید و دوست دارید که اطرافتان خلوت تر باشد این بخش را انتخاب کنید. 

 

در قسمت های پایینی دره نیز فرصت های بی شماری برای عکاسی وجود دارد. در این قسمت از نردبان های زیادی بالا و پایین خواهید رفت و از میان شکاف های پر پیج و خم خواهید گذشت.

 

طبیعی ترین پارک در آمریکا, موقعیت مکانی آنتلوپ کنیون, نحوه شکل گیری آنتلوپ کنیون

وجه محبوبیت آنتلوپ کنیون به سطوح هموار ورودی آن اختصاص دارد

 

نحوه شکل گیری آنتلوپ کنیون

آنتلوپ کنیون بر اثر فرسایش ماسه ناواهو تشکیل شده است. یکی از مهم ترین عوامل ایجاد کنند ژرف دره ، سیل های شدید و متعدد بوده است. آب باران در فصل های بارانی سال در آبگیر های بالای دره جمع می شدند و از گذرگاه های باریک آن عبور می کردند. به مرور زمان این گذرگاه ها بر اثر فرسایش عمیق تر و وسیع تر شدند و دیواره های آن ها به نرمی و به شکل موج آب ، شکل گرفته اند.

 

هنوز هم سیل های زیادی در این منطقه جاری می شوند. در 30 اکتبر سال 2006 سیل وسیعی جاری شد که در 36 ساعت طول کشید و مسئولان مربوطه بخش پایینی آنتلوپ کنیون را برای 5 ماه مسدود کردند.

 

این ژرف دره یکی از محبوب ترین مکان ها برای عکاسی است اما عکاسی از این دره کار بسیار دشواری است ، چرا که عکاسی که از این قسمت عکای می کند باید در محدوده نور دهی مهارت زیادی داشته باشد.

 

به دلیل وجود خطر بارش باران در فصل های باراین سال ، به گردشگران اجازه داده نمی شود تا به تنهایی از این ژرف دره بازدید کنند و حتما باید از تور های همراه با راهنما استفاده کنند.این مکان مانند سایر جاذبه های طبیعی دنیا بسیار جذاب و شگفت انگیز است ، اما مانند هر مکان طبیعی دیگر ممکن است خطراتی نیز برای گردشگران داشته باشد. برای مثال در سال 1997 وقوع سیل باعث کشته شدن 11 توریست شد. تنها کسی که جان سالم از این سیل به در برد راهنمای تور بود که آموزش های لازم را برای مقابله با سیل دیده بود.

 

زمان بازدید از آنتلوپ کنیون, پارک طبیعی آنتلوپ, هزینه بازدید از آنتلوپ کنیون

دره ی آنتلوپ کنیون یکی از مناطق سیل خیز در ایالات متحده آمریکا به شمار می رود

 

ناواهو

ناواهو یکی از بزرگترین قبیله های سرخ پوست ایالات متحده آمریکا است. این قبیله در ایالت آریزونا و در جنوب یوتا مستقر است و 300000 جمعیت دارد.

به گفته افسانه های باستانی اقوام سرخ پوست ناواهو ، اجداد این قوم با ستاره نشین ها دیدار داشته اند و آنها با سپر های پرنده به زمین آنده اندو ستاره نشین ها همواره راهنمای این قبیله بوده اند.

 

 

بهترین زمان بازدید از آنتلوپ کنیون

برای این که بتوانید نورپردازی زیبای داخل ژرف دره  و رنگ های منحصر به فرد آن را تماشا کنید بهترین زمان برای بازدید از آنتلوپ کنیون اواسط روز ها در ماه های آوریل تا سپتامبر است. 

 

تورهای بازدید از آنتلوپ کنیون با سوار شدن در خودرو های سافاری آغاز می شود. با این خودرو ها به محل ژرف دره می رسید و ساعت ها در دل این دره به گشت و گذار می پردازید. در جریان این تور چند ساعته با تاریخچه ، جغرافیا ، نحوه شکل گیری و اکولوژی منطقه آشنا می شوید.

ورودی بخش بالایی آنتلوپ کنیون بیشتر از ورودی بخش پایین آنتلوپ کنیون است.

 

 

آنتلوپ کنیون, دره ی آنتلوپ, آنتلوپ

ماه های آوریل تا سپتامبر مناسب ترین زمان برای بازدید از دره آنتلوپ کنیون هستند

 

هزینه های بازدید از آنتلوپ کنیون

همانطور که در مطالب بالا ذکر شد بخش بالایی آنتلوپ کنیون هزینه ورودی بیشتری نسبت به بخش پایینی آنتلوپ کنیون دارد.

علاوه بر آن دره آنتلوپ کنیون در قلمرو زمین های قبیله ناواهو می باشد که گردشگران مجبورند برای بازدید از این دره علاوه بر هزینه ورودی که پرداخت کرده اند ، هزینه اضافی نیز پرداخت کنند.

 

همچنین همراهی راهنمای تور نیز برای شما هزینه های را در پی دارد.

اگر وسایل مورد نیاز برای عکاسی را با خود همراه نداشته باشید ، تور های عکاسی می توانند به کمک شما بیایند اما این تور نیز هزینه جداگانه ای را برای شما متحمل خواهد شد.

 

پارک طبیعی آنتلوپ, هزینه بازدید از آنتلوپ کنیون, آنتلوپ کنیون

دره آنتلوپ کنیون متشکل از دو بخش بالایی و پایینی می باشد

 

سخن آخر

در مطالبی که ذکر شد سعی کردیم یک معرفی کامل از پارک طبیعی آنتلوپ ، نحوه شکل گیری آن ، موقعیت مکانی و هر چیزی که مربوط به این پارک زیبا و دیدنی بود را بیان کنیم.

برای دیدن از این ژرف دره زیبا قبل از این که به آن مکان بروید آب و هوای و شرایط جوی آن را بررسی کنید تا از خطرات احتمالی آن جلوگیری کنید. البته برای بازدید از این دره راهنمای تور شما را همراهی خواهد کرد اما احتیاط شرط عقل است.

 

 گردآوری: بخش گردشگری بیتوته


 
نظرات شما ()
 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

مجموعه: عجایب گردشگری

 

پارک ملی مادیدی,پارک ملی مادیدی کجاست,عکس های پارک ملی مادیدی

پارک ملی مادیدی

 

پارک ملی مادیدی در کشور بولیوی

پارک ملی مادیدی یکی از آخرین اماکن روی کره زمین است که توسط تمدن انسانی دست نخورده باقی مانده است.

این دنیا سرتاسر پر از زیبایی، عظمت و زرق و برق های طبیعی است. درصورتی که شما در یک منطقه پر جمعیت زندگی می کنید احیانا به این فکر کرده اید تا به جنگل سفر کرده و در مسیر شما هیچ چیز اذیت کننده ای وجود نخواهد داشت. اغلب مردم دوست دارند که به دامان طبیعت رفته و با پیاده روی، قایق رانی در رودخانه و یا کمپینگ از محیط پیرامون خود لذت ببرند. یکی از این مکانهایی که میتوانید سفر کنید  پارک ملی مادیدی می باشد ولی  هنوز هیچ تضمینی وجود ندارد که شما در این محل به طور کامل در امان باشید.

 

پارک ملی مادیدی,پارک ملی مادیدی در بولیوی,تصاویر پارک ملی مادیدی

پارک ملی مادیدی از دیدنیهای کشور بولیوی

 

پارک ملی مادیدی کجاست؟

پارک ملی مادیدی یک پارک ملی در حوضه رودخانه آمازون فوقانی در بولیوی است. در سال 1995 تاسیس شده است، مساحت آن 18958 کیلومتر مربع است، و همراه با منطقه های حفاظت شده در نزدیکی Manuripi- Heath، Apolobamba، و ذخیره گاه زیست Manu است، پارک ملی مادیدی قسمتی از بزرگ ترین منطقه های حفاظت شده دنیا است. 

 

پارک ملی مادیدی,مساحت پارک ملی مادیدی,جانوران پارک ملی مادیدی

عکس های پارک ملی مادیدی

 

پارک ملی مادیدی یکی از آخرین اماکن روی کره زمین است که توسط تمدن انسانی دست نخورده باقی مانده است. به همین علت بسیاری از گیاه شناسان و دانشمندان تمایل دارند تا در خصوص گونه های متنوع گیاهی و جانوری که در این منطقه زندگی می کنند مطالعه نمایند. این جا دارای منظره ای فوق العاده است البته که یک چیزی وجود دارد که مانع از لذت بردن شما از دیدن منظره شده و سبب می شود تا این پارک را بعنوان عجایب وحشتناک طبیعی بشناسند.

 

پارک ملی مادیدی,مساحت پارک ملی مادیدی,مکانهای دیدنی بولیوی

تصاویر پارک ملی مادیدی

 

میتوان گفت که تقریباً هر انچه به صورت طبیعی در این پارک قرار دارد سمی می باشد. گیاهان و حشرات در این پارک ملی بطور یکسان قابلیت فلج کردن و حتی کشتن انسان را دارند به همین علت است که بسیاری از بازدیدکنندگان تنها میتوانند بعنوان بخشی از یک تور برنامه ریزی شده از این پارک ملی بازدید نمایند. حتی هنوز هیچ تضمینی وجود ندارد که شما در این محل به صورت کامل در امان باشید.

 

 

پارک ملی مادیدی,مساحت پارک ملی مادیدی,تصاویر پارک ملی مادیدی

پارک ملی مادیدی از عجایب طبیعی جهان

 

پارک ملی مادیدی بعنوان یکی از پارک های متنوع بیولوژیکی شناخته شده است. امکان دارد گردشگران در مادیدی پلنگ خالدار گریزان، سمور غول پیکر ، میمون تی تی، نوعی از میمون که در هیج کجا از دنیا یافت نمی شود را پیدا کنند. همچنین بیش از 11 درصد از 9000 گونه ی پرندگان را میتوانید در این پارک ببینید.

 

 

پارک ملی مادیدی,مساحت پارک ملی مادیدی,دیدنیهای بولیوی

عکس های پارک ملی مادیدی

 

پارک ملی مادیدی,پارک ملی مادیدی از عجایب طبیعت,دیدنیهای بولیوی

پارک ملی مادیدی

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته 


 
نظرات شما ()
 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

مجموعه: مکانهای زیارتی ایران و جهان

 

کلیسای لاس لاخاس,تصاویر کلیسای لاس لاخاس,عکس های کلیسای لاس لاخاس

کلیسای لاس لاخاس

 

معرفی کلیسای لاس لاخاس در کلمبیا

کلیسای لاس لاخاس که بر فراز کوه واقع شده در ابتدا تنها یک کلیسای ساده بود که مجسمه هایی حضرت مریم را در در نمای خارجی خود داشت ولی در سال 1949 میلادی به صورت قصرهایی که از آن به باسیلیکاها نام برده می شود، درآمد.

کلیسای لاس لاخاس

بعضی از این کلیساها، کاربردهای مذهبی و آیینی دارند و بیشتر به منظور مراسم عبادی مورد استفاده قرار می گیرند ولی بعضی دیگر که شهرت فراوانی نیز دارند برای بازدید گردشگران است. یکی از این کلیسهای مشهور در جهان کلیسای لاس لاخاس در کلمبیا می باشد که در این مطلب با آن آشنا خواهید شد.

 

کلیسای لاس لاخاس,تاریخچه کلیسای لاس لاخاس,کلیسای لاس لاخاس کجاست

عکس های کلیسای لاس لاخاس

 

کلیسای لاس لاخاس امروزی در بین سال های 1916 تا 1949 ساخته شد. هرچند از سال 1756 در این مکان یک پناه‌گاه و کلیسای کوچک وجود داشته است. این کلیسا برعکس اغلب بناهای ساخته دست بشر در دره ای به اسم دره رودخانه گوآیتارا ساخته شد. این کلیسا و پل روبروی آن که 50 متر طول دارد امکان عبور از روی دره را میدهند که این منظره ای بی همتا را بوجود آورده است. معماری این کلیسا هم از سبک گوتیک الهام گرفته که آنرا تا حدی شبیه کلیساهای باستانی اروپا نموده است.  

 

کلیسای لاس لاخاس,آدرس کلیسای لاس لاخاس,تصاویر کلیسای لاس لاخاس

تصاویر کلیسای لاس لاخاس

 

کلیسای لاس لاخاس که اندکی با مرز اکوادور فاصله دارد، بعد از رویت معجزه آسای مریم مقدس تأسیس گردید و هم اکنون، یکی از معروف ترین اماکن زیارتی کلمبیا به شمار می آید.

 

این کلیسا مجهز به پلی است که اکووادور را به کلمبیا وصل می کند و برای دیدن آن باید گذرنامه بهمراه داشته باشید چرا‌که شما با بازدید این کلیسا از دو کشور دیدن نموده اید.

 

کلیسای لاس لاخاس,تاریخچه کلیسای لاس لاخاس,تصاویر کلیسای لاس لاخاس

کلیسای لاس لاخاس در کلمبیا

 

ارتفاع کلیسای لاس لاخاس:

100 متر

 

ساعت های بازدید از کلیسای لاس لاخاس:

بکشنبه تا جمعه:9 صبح تا 6 عصر؛ شنبه:6 صبح تا هشت شب

 

 

آدرس کلیسای لاس لاخاس:

Santuario De Las Lajas, Potosí, Las Lajas, Ipiales, Nariño, Colombia

 

کلیسای لاس لاخاس,تاریخچه کلیسای لاس لاخاس,آدرس کلیسای لاس لاخاس

نمای داخلی کلیسای لاس لاخاس

 

کلیسای لاس لاخاس,تاریخچه کلیسای لاس لاخاس,کلیسای لاس لاخاس در کلمبیا

نمای داخلی کلیسای لاس لاخاس

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته 


 
نظرات شما ()
 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

مجموعه: مکانهای تاریخی ایران

 

محل قلعه دختر کرمان, آتشکده آناهیتا, پارک قلعه دختر کرمان

قلعه دختر کرمان یکی از بناهای تاریخی استان کرمان است

 

قلعه دختر قدیمی ترین آثار تاریخی کرمان + تصاویر

استان کرمان یکی از استان های تاریخی کشور مان است که دارای جاذبه های بی نظیر باستانی و گردشگری می باشد. قدمت برخی از این بناهای تاریخی به چند هزار سال قبل از میلاد می رسد. قلعه دختر یکی از این بنا های تاریخی است که در ادامه با جزئیات آن بیشتر آشنا خواهید شد.

محل قلعه دختر کرمان

 

کوه قلعه دختر کرمان, قلعه دختر کرمان, قلعه اردشیر و قلعه دختر کرمان

قلعه دختر کرمان در شمال شهر کرمان واقع شده است

 

در حوالی شهر کرمان دو قلعه باستانی وجود دارد که هر دو قلعه را "قلعه دختر" می نامند. از این دو قلعه یکی از گل ساخته شده است که در ارتفاعات حد فاصل بین زریسف و کوه مسجد صاحب الزمان بنا شده است.

 

قلعه دیگر از سنگ ساخته شده است و در شمال شهر کرمان و دقیقا در سمت چپ مسیری که به زرند می رود واقع شده است و در فاصله 10 کیلومتری از جاده کمر بندی نزدیک شهر قرار دارد.

 

این قلعه در قسمت شمالی جلگه شهر کرمان بر روی یک صخره بلند قرار گرفته است. این صخره که قلعه دختر را در خود جای داده است تا 400 متر ارتفاع دارد و سطح بام آن بیش از 20 هکتار وسعت دارد.

 

برج و بارو و استحکامات قلعه دختر

 

افسانه قلعه دختر کرمان, عکس قلعه دختر کرمان, علت نامگذاری قلعه دختر

قلعه دختر کرمان دارای طاق نماهایی است که دور تا دور محوطه را فرا گرفته اند

 

محیط برج و بارو و استحکامات قلعه به صورت دایره کاملی است که بیش از سه کیلومتر وسعت دارد. در بیشتر نقاط دیوار صخره به صورت سطح استوانه ای است.

تنها راهی که دسترسی را به بام صخره امکان پذیر می کند، تنگه  ی باریکی است که در سایه انداز شمالی صخره قرار دارد. به نظر می رسد که این راه تنها راه رسیدن به محل قلعه است و به همین علت در دامنه صخره، شاهد استحکامات و دیوار ها و برج های مفصلی برای محافظت مدخل تنگه می باشیم.

 

دیوار هایی که در قسمت ورودی این قلعه ساخته شده اند به طول نیم کیلومتر است و عرض پی سنگی این دیوار ها بیش از 2 متر می باشد. این دیوار از زمین تا ارتفاع دو متر از جرز سنگی ساخته شده است و سپس بر روی این جرز یک دیوار خشتی و گلی با قطوری ساخته شده است.

 

این قسمت از قلعه دارای طاق نماهایی است که مانند پنجره های بدون درب برای باز و بسته شدن می باشند و دور تا دور محوطه را فرا گرفته اند.

در داخل این محوطه بزرگ بقایایی از چند عمارت کوچک گلی دیده می شود.

این محوطه دارای یک دروازه است که به سمت شمال باز می شود. خرابه ها و بقایای برج های محافظ هنوز هم به چشم می خورد و محل دقیق دروازه را مشخص می کنند.

شیب محوطه ای که در بین برج و باروی بخش ورودی قرار دارد بسیار تند است و بعد از طی کردن مسافتی به سمت مدخل تنگه خواهید رسید.

 

برج های قلعه دختر

 

محل قلعه دختر کرمان, آتشکده آناهیتا, پارک قلعه دختر کرمان

در قلعه ی دختر کرمان، مخازن آب زیادی ساخته شده است

 

در دو طرف قسمت ورودی تنگه، دو برج طولانی وجود دارد که از این قسمت محافظت می کردند. یکی از آن ها دارای بیست متر ارتفاع  است که هنوز هم بقایای آن وجود دارد.

تنها قسمت باقی مانده از این دو برج دو خروجی است که به صورت دایره ای می باشد. بعد از این دو خروجی تنگه بدل بشکافی می شود که صعود از آن بسیار مشکل بوده و تنها با سبک صعود از ته چاه امکان پذیر است.

 

از همین بخش ابتدای ساختمان پله ای شروع می شود که عرض آن در بخش هایی به سه تا چهار متر می رسد. در ارتفاع 50 متری این ساختمان، پلکان به طور کلی فرو ریخته و راه قطعه شده است. برای اینکه به بالا رفتن از این مسیر پلکانی ادامه دهید می بایست بعد از رسیدن به این قسمتی که پله ها فرو ریخته، باقی راه را با سر انگشتان دست و پا تا چند متری از دیوار سنگی به طور عمودی بالا بروید و سپس به آرامی از روی سنگی صاف و لغزنده با دست راست بخزید و دوباره چند متری با نوک انگشت های دست و پا بالا بروید.

 

سپس بقایای پلکان دوباره نمایان می شود و باقی راه را می توانید به راحتی طی کنید.

شیب این پلکان ها معقول و حساب شده است به طوری که حتی حیواناتی مانند قاطر هم می توانند به راحتی از روی آن بالا بروند.

 

بعد از دقایقی یک دو راهی پیدا می شود که یک راه آن ادامه پلکان است و دیگری "پاطاقی" است که دارای عرضی به بزرگی دو متر است و طول آن نیز بیش از نیم کیلومتر است. در این قسمت نیز باقی مانده برج های محافظ دیده می شود.

 

مخازن آب قلعه دختر کرمان

در این قلعه مخزن های آب زیادی ساخته شده است که برخی از آنها تا صدها لیتر گنجایش دارند. اگر از ارتفاع خاکی که در سمت راست این دیوار وجود دارد بالا بروید بعد از چند لحظه وارد قلعه خواهید شد.

در این منطقه بیش از ده مخزن آب و آب انبار و جود دارد. در سایه انداز شمالی قلعه تعداد مخازن آب بیشتری نسبت به سایه انداز جنوبی وجود دارد.

 

در جنوب قلعه بیش از 4 مخزن آب وجود دارد که یکی از آنها واقعا شگفت انگیز است. این مخزن که به صخره آویزان است دارای عمقی بیش از 30 متر و پهنایی بیش از 25 متر است. این مخازن ظاهرا با آب باران پر می شده  اند.

بناهای مسکونی قلعه دختر کرمان

 

پارک قلعه دختر کرمان, معماری قلعه دختر کرمان, کوه قلعه دختر کرمان

دیوارها و برج های قلعه دختر کرمان همگی از سنگ و ملاط درست شده اند

 

صخره را می توان به دو قسمت سایه انداز جنوبی و شمالی تقسیم کرد. پهنای سایه انداز جنوبی از سایه انداز شمالی کمتر است. سایه انداز شمالی از دو دره به صورت موازی تشکیل شده است. در این دره ها که یکی از آنها بزرگتر از دیگری است آثار ساختمانی جالبی وجود دارد. بر فراز یالی که این دو دره را از هم جدا می کند بقایای چند مجموعه ساختمانی دیده می شود.

 

 

در این قلعه که وسعت آن چند صد هکتار می رسد، ده ها مجموعه ساختمانی وجود دارد که برخی از آنها دارای زیر بنایی به چند هزار متر مربع می رسد.

این مجموعه های ساختمانی از راهروهای متناسب و مستقیم با جرزهای ظریف و باریک سنگی تشکیل شده که همگی نشانگر سلیقه و چیره دستی سازندگان و ساکنان قلعه است.

 

ویژگی های ساختاری بناهای مسکونی قلعه دختر

 

افسانه قلعه دختر کرمان, عکس قلعه دختر کرمان, علت نامگذاری قلعه دختر

وسعت قلعه دختر کرمان 

 

یکی از ویژگی های مهم در مورد بناهای این قله باستانی مهارت معماران و مردم ساکن در آن زمان بوده است. دیوار ها و برج ها همگی از سنگ و ملاط درست شده اند و در ساختن آنها دقت و حوصله زیاد به کار رفته است.

 

برای مثال در یکی از دره های این منطقه بر روی لبه پرتگاه و کنار آخرین مخزن آب که به شکل دایره است یک بنای سنگی بزرگی وجود دارد که از نظر بزرگی و وسعت دست کمی از نمای جنوبی عمارت موزه ایران باستان در تهران ندارد.

 

اگر شما با سبک معماری و ساختمانی بناهای مسکونی در کوهستان های ایران آشنا باشید، از درجه دقت و ظرافت به خرج رفته در این ساختمان ها تعجب خواهید کرد. انحنای ملایم و متناسبی که به زاویه های جرز ها داده اند به بنا حالتی شبیه مجسمه داده است.

شاید دلیل این همه توجه و دقت در ساختن این بناها، وجود نزدیک به 70 درصد از مخزن های آب قلعه در این دره بوده است.

 

در این منطقه شاهد وجود انبوه سفال های شکسته می باشیم که در نزدیکی این بناها و در مجاورت مخزن آب دایره شکل دیده می شود که می تواند گواه این باشد که محل مستقیم آب آشامیدنی در این نقطه بوده است.

 

گرداوری: بخش گردشگری بیتوته


 
نظرات شما ()
 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

سه شنبه 100 شهریور 30  4:13 عصر

مجموعه: مکانهای تاریخی ایران

 

قبر آرامگاه خواجوی کرمانی, آرامگاه خواجوی کرمانی در ایران, مکان های گردشگری شیراز

آرامگاه خواجوی کرمانیرو به روی دروازه قرآن در شهر شیراز است

 

آشنایی با آرامگاه خواجوی کرمانی در شهر شیراز

شهر زیبای شیراز معروف به شهر هنرمندان و بخصوص شعرای با ذوق ایران است. در کنار آثار و بناها و بازارهای تاریخی این شهر زیبا آنچه آن را از سایر شهرهای ایران متمایز میکند وجود آرامگاه شاعران مشهور در این شهر میباشد. آرامگاه خواجوی کرمانی یکی از آنهاست.

آرامگاه خواجوی کرمانی 

کمال‌الدین ابوالعطا معروف به خواجوی کرمانی در زمان تسلط حاکمان مغول در ایران و در سال 689 هجری قمری در استان کرمان به دنیا آمد. او از شاعران توانای ایرانی است که غزلیات وی اکثرا دارای مضامین عرفانی است که به سبک عراقی سروده شده اند.

خواجه کرمانی بر شاعران زمان خود و بعد از آن تأثیرات زیادی داشته است. از جمله آثار ارزشمندی که به یادگار گذاشته است و اکثر آن منظوم هستند می توان به دیوان خواجوی کرمانی اشاره کرد.

 

این دیوان شامل اشعار گوناگونی از جمله قصیده، غزل، ترکیب بند، ترجیع بند، مسمط، قطعه و مستزاد است. از دیگر آثار خواجوی کرمانی میتوان به خمسه خواجوی اشاره کرد که شامل پنج مثنوی به نام های همای و همایون، روضة الانوار، گوهر نامه، کمال نامه  و گل و نوروز میباشد. 

 

خواجه کرمانی علاوه بر شاعر در علم نجوم و هیئت نیز تبحر داشت. خواجه کرمانی در سال 752 هجری قمری در شهر شیراز در گذشت. 

آرامگاه خواجوی کرمانی در شمال شهر شیراز در دامنه کوه صبو در تنگه الله و اکبر شیراز واقع است. این آرامگاه در سال 1315 شمسی ساخته شد و روبروی دروازه قرآن است. آب چشمه رکن آباد نیز از کنار این آرامگاه میگذرد. 

 

 آرامگاه خواجوی کرمانی کجاست, عکس خواجوی کرمانی, عکس آرامگاه خواجوی کرمانی

آرامگاه خواجوی کرمانی یکی از مکان های گردشگری شیراز محسوب می شود

 

این آرامگاه همه ساله میزبان بازدید کنندگان شیرازی و سایر شهرهای ایران میباشد. آنچه این گردشگران و بازدید کنندگان را از سراسر ایران به سمت خود میکشاند معماری منحصر به فرد این آرامگاه است. 

 

آرامگاه خواجه در یک فضای باز قرار دارد. مقبره فاقد سقف و گنبد میباشد. بر روی  سنگ مزار این شاعر معروف نیز هیچ نامی از خود شاعر حک نشده است. تنها عبارت حک شده روی آن یک ایه از سوره مبارک الرحمان به این متن است: «کل من علیها فان و یبقی وجه ربک ذو الجلال و الاکرام» ( هرکه روی زمین است دستخوش مرگ و فناست و خدای با جلال و عظمت باقی می ماند) . 

 

 دو عدد ستون در قسمت پایین و بالای مقبره نیز به چشم میخورد. طبق سنت قدیمی در آن زمان بر روی قبر شاعران دو سنگ یکی در بالا و یکی در پایین مقبره میگذاشتند. 

 

آرامگاه خواجوی کرمانی در شیراز, خواجوی کرمانی شاعر, آرامگاه خواجوی کرمانی

درون آرامگاه خواجوی کرمانی مجسمه ای از او قرار دارد

 

در مجاورت مقبره سه غار نیز به چشم میخورد که گویا توسط مریدان او برای حمد و ستایش استفاده میشده است. بر روی دیواره غار ها نقش برجسته های مربوط به اساطیر ایرانی (با موضوع نبرد رستم و شیر)  و رویدادهای تاریخی نیز به چشم میخورد. 

 

یکی از این سه غار غاری است که محل عبادت و ریاضت زهاد و مشایخ بوده است. غار دیگر که در دهانه آن یک طاق ضربی از نوع طاق کجاوه ای زده شده است محل قبر خواجه عماد الدین محمود وزیر معروف شاه شیخ ابو اسحاق اینجو است. 

مجسمه شاعر نیز در کنار مقبره اش قرار دارد که جلوه ی بسیار زیباتری به فضای آرامگاه میدهد. 

 

خواجوی کرمانی شاعر, آرامگاه خواجوی کرمانی, آرامگاه خواجوی کرمانی کجاست

طبق سنت قدیمی روی قبر خواجوی کرمانی دو سنگ قرار گرفته است

 

بناهای مجاور و نزدیک به آرامگاه خواجوی کرمانی 

در نزدیکی این آرامگاه شاعر پارسی زبان ایرانی بناهای تاریخی و ارزشمند دیگری نیز وجود دارند که میتوانید هنگام سفر به شیراز از آنها دیدن کنید و سفر خود را خاطره انگیزتر به پایان برسانید. 

بازار وکیل، مسجد زیبای نصیرالملک و باغ عفیف آباد از جمله این بناها میباشند. 

اما از نزدیکترین بناها به این آرامگاه میتوان به دروازه قرآن، آرامگاه حافظ و باغ موزه جهان نما اشاره کرد. 

در ادامه آن ها را به طور کامل تری برای شما قرار می دهیم:

 

دروازه قرآن

دروازه قرآن تنها دروازه از شش دروازه های شیراز است که تا کنون باقی مانده است. این دروازه در سال 1328 شمسی و به دستور عضدالدوله دیلمی بنا شد. وجه تسمیه آن بخاطر قرآنی است، که به دستور امیر عضدالدوله  در آن گذاشته شده بود تا مسافران به سلامت از زیر آن عبور کنند.  

 

این دروازه بعد از سالها دچار خرابی هایی شد اما در زمان کریم خان زند مجددا بازسازی شد. قرآنی که مسافران از زیر آن عبور میکردند و به خط سلطان ابراهیم نوه شاهرخ تیموری نوشته شده بود را در اتاقک بالای آن قرار دادند. این قرآن هم اکنون در موزه پارس در شیراز نگهداری میشود. 

 

 مکان های گردشگری شیراز, آرامگاه خواجوی کرمانی در شیراز, خواجوی کرمانی شاعر

دروازه قرآن در نزدیکی آرامگاه خواجوی کرمانی که در دوران کریم خان زند بازسازی شد

 

باغ عفیف آباد 

باغ عفیف که به باغ گلشن نیز معروف است با فضای بسیار زیبا و دلنشینش و درختان سر به فلک کشیده و گلهای رنگارنگ و یک عمارت مجلل  با یک حوض آب در وسط باغ جو و حال وهوای  بسیار دل انگیز و تاریخی را برای ما نمایش میدهد. 

 

این باغ و  عمارت نیز مانند سایر بناهای مشابهش محل استقرار شاهان صفوی بوده است. 

مساحت  این باغ 127 هزار متر مربع است که عمارت زیبای 17000 متری را در خود جای داده است.

 

این باغ در سال 284 ه ق و به دستور  «میرزا‌علی‌محمدخان قوام‌الملک دوم» ساخته شد. 

این باغ سپس به یکی از وارثان قوام به نام عفیفه رسید و به این نام معروف شد. 

 

بازار وکیل 

بازار وکیل کنار مسجد وکیل و به دستور کریم خان زند در وسط شهر  ساخته شد. 

بازار سرپوشیده  وکیل از راهروهای بسیار طولانی ساخته شده که این راهرو ها در وسط بازار باهم تلاقی می کنند که در محل تلاقی آنها  یک چهارسوق بلند با چهار کاروانسرا ساخته شده است. از مشخصاتی که این بازار تاریخی را حائز اهمیت کرده وجود طاقهای ضربی بکار رفته در معماری بنا میباشد که با وجود گذشت سالیان زیاد هنوز هم کاملا سالم باقی مانده و حتی یک ترک هم بر نداشته اند. 

 

آرامگاه حافظ

پس از وفات شاعر شیرین سخن پارسی پیکرش را در زیر سایه سروی در باغ مصلا که محل تفرج این شاعر بود  به خاک سپردند.

بعد از 65 سال بر مزار وی توسط شمس الدین محمد یغمایی گنبدی بنا کرد و در جلوی مزارش حوض ابی ساخت که با آب رکن آباد پر میشد.   

بنا در قرن یازدهم هجری مورد بازسازی قرار گرفت. در زمان نادر شاه افشار نیز مجددا تعمیراتی روی بنا صورت گرفت. 

 

اما شکل امروزی مقبره که به شیوه معماری زندیه است و به  صورت تالاری با چهار ستون سنگی است در زمان کریم خان زند ساخته شد. 

علاوه بر این به دستور کریم خان زند سنگی از  جنس مرمر تراشیده شد و دو غزل از غزل های خود شاعر به خط نستعلیق  بر آن تراشیده شد. 

 

مسجد نصیرالملک 

مسجد زیبای نصیر الملک از یادگاری های میرزا حسن علی خان ملقب به نصیرالملک است. این مسجد در سال 1293 و به دست معماران ماهری همچون محمد حسن معمار و میرزا رضا کاشی گر ساخته شد. 

در و پنجره ها با شیشه های رنگین چشم نواز این مسجد بعدها به دست میرزا آیت ساخته شد. 

از دیگر عناصر چشم نواز این مسجد تاریخی زیبا علاوه بر وجود شیشه های رنگی بکار رفته در درب ها و پنجره ها که موسوم به در و پنجره های ارسی هستند، وجود کاشی کاری ها و مقرنس کاری ها میباشد. 

 

تابش نور آفتاب از درون این شیشه های رنگی ایجاد فضای بسیار زیبا و دلنشینی درون مسجد می کند که به حال و هوای روحانی آن اضافه میکند. 

کاشی کاری های این مسجد بسیار تماشایی هستند و نمونه های این نوع کاشی کاری را کمتر جایی شاهد هستیم. 

بکارگیری عناصر  تزئینی زیبا در این حد از وسعت نشان میدهد که این بنای مذهبی  کاملا شخصی  بوده است.  

 

گردآوری:بخش گردشگری بیتوته 


 
نظرات شما ()
 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

مجموعه: مکانهای تفریحی ایران

 

جنگل های هیرکانی, جنگل های هیرکانی, جنگل های هیرکانی در پاییز

جنگل های هیرکانی، جنگل های انبوه و متراکم شمال ایران است

 

جنگل‌های هیرکانی، میراثی ماندگار از عصر یخبندان

یکی از ویژگی های منحصر به فرد کشورمان تنوع آب و هوایی و اقلیمی است. به طوری که در این کشور شاهد مناطق کویری، کوهستانی، جنگلی و ... می باشیم. مهم ترین بخش جنگلی این کشور مربوط به مناطق شمالی ایران و در حاشیه دریای خزر می باشد. این جنگل ها در زبان بومیان شمال کشور به جنگل های هیرکانی معروف می باشند.

جنگل های هیرکانی

 

انواع جنگل های هیرکانی در ایران, جنگل های هیرکانی در کجا قرار دارد, جنگل هیرکان

عمر جنگل های هیرکانی به 40 میلیون سال قبل می رسد

 

جنگل های هیرکانی، واژه ای است که در زبان عامیانه توسط مردم شمال کشور استفاده می شود. جنگل های هیرکانی شامل جنگل های انبوه و متراکم شمال ایران است که در جنوب دریای خزر واقع شده و وسعت آنها از کشور آذربایجان تا بخش هایی از شمال شرق ایران امتداد دارد.

 

قدمت این جنگل ها به سال های بسیار دور بر می گردد و حتی برخی بر این باورند که این جنگل ها در زمان دایناسور ها یعنی دوره سوم زمین شناسی وجود  داشته اند.

از آنجایی که این جنگل ها از مناطق مهم زیست کره در ایران  و آذربایجان به شمار می رود، توسط یونسکو در فهرست میراث طبیعی ثبت شده است.

 

این جنگل ها از دیر باز تاکنون زیست گاه انواع گونه های گیاهی و جانوری بوده است که امروزه برخی از آنها منقرض شده اند.

عمده ترین قسمت این جنگل ها در کشور ایران قرار دارد. اما به دلیل قرار گرفتن بخشی از این جنگل ها در کشور آذربایجان، امکان بهره برداری از منابع آن در اختیار هر دو کشور قرار گرفته شده است.

 

اگر چه این جنگل ها در این دو کشور قرار گرفته است اما میراث و ثروتی برای تمام جهان محسوب می شود و حفاظت و نگهداری از آنها مسئولیت بزرگی است که باید این دو کشور آن را در نظر بگیرند.

در ادامه این مقاله به معرفی بیشتر این جنگل ها و انواع پوشش های گیاهی و جانوری آنها می پردازیم.

 

جنگل های هیرکانی کجا واقع شده اند؟

جنگل های هیرکانی بخش وسیعی از نوار جنوبی دریای خزر را پوشش می دهد و در 6 استان شمالی کشور پراکنده شده است. بخشی از این جنگل ها در جمهوری آذربایجان قرار دارد و از گیلداغ آذربایجان تا خراسان شمالی امتداد دارد.

 

مساحت جنگل های هیرکانی به 2 میلیون و 125هزار هکتار می رسد. از این میزان، حدود 2 میلیون هکتار آن در ایران و 20 هزار هکتار آن در  جمهوری آذربایجان قرار گرفته است.

تا کنون در حدود 50 درصد این جنگل ها از بین رفته است و امروزه از بخش محدودی که به جا مانده به عنوان منطقه حفاظت شده نگهداری می شود.

 

عمر این جنگل ها به حدود 40 میلیون سال قبل می رسد و این جنگل شاهد زندگی موجودات نخستین بوده است.

بزرگترین قسمت این جنگل ها در استان مازندران قرار دارد که 53 درصد مساحت آن را شامل می شود و بالغ بر یک میلیون هکتار می باشد. استان گیلان از این سهم دارای 26 درصد و استان گلستان 21 درصد کل وسعت جنگل های هیرکانی می باشد. بخش محدودی از این جنگل ها نیز واقع در استان های آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل، سمنان و خراسان شمالی است.

 

پوشش گیاهی جنگل های هیرکانی

 

جنگل های هیرکانی در کجا قرار دارد, جنگل هیرکان, پوشش گیاهی جنگل های هیرکانی

در جنگل های هیرکانی 80 نوع درخت و 50 نوع درختچه وجود دارد

 

جنگل های هیرکانی از میلیون ها سال پیش محل زیست انواع گونه های گیاهی بوده است. وجود تنوع گیاهی در این جنگل نشان دهنده ویژگی خاص آب و هوایی و اقلیمی این جنگل ها می باشد.

 

آب و هوای خاص شمال کشور و حاشیه دریای خزر، موقعیت مناسبی را برای رشد گونه های متنوع گیاهی در این جنگل ها فراهم می کند.

 

در این جنگل ها بیش از 80 نوع درخت، 50 نوع درختچه که بسیاری از آنها بومی بوده و در سایر نقاط جهان یافت نمی شود، وجود دارد. بسیاری از این گونه های گیاهی اگر در سایر نقاط دنیا برویند، منقرض می شوند.

 

درختانی که در این جنگل ها می رویند شامل انواع درختان پهن برگ و سوزنی برگ می باشد. درختان بسیاری در این جنگل ها همیشه سبز هستند و یا دوران خزان کوتاهی دارند.

تنوع گیاهی در این جنگل ها تا میزان زیادی بستگی به ارتفاع مناطق مختلف دارد. نوع درختان و گیاهانی که در مناطق کم ارتفاع می رویند نسبت به گیاهانی که در مناطق مرتفع رشد می کنند متفاوت است.

 

گیاهانی که در نزدیکی دریای خزر هستند به علت میزان بالای رطوبت و هوای معتدل، سالیان بیشتری نسبت به گیاهان دیگر باقی مانده اند.

آب و هوا و اقلیم این جنگل ها را می توان به سه دسته آب و هوای خشک و تابستانی، مرطوب و پاییزی و معتدل زمستانی تقسیم کرد.

 

انواع درختان در جنگل هیرکان

مهم ترین درختان این جنگل ها شامل راش، افرا، نارون، توسکا، زبان گنجشک، ممرز، بارانک، سرخدار، نمدار، انجیلی، لرگ، لیلکی، خرمندی، انجیر و انواع شمشادها می باشند.

درختانی که در مناطق مرتفع این جنگل ها می رویند شامل درختان لور، سرو سابینا، کامونیس و اوری می باشند.

 

در ارتفاعات پایین تر شاهد رویش درختانی مانند ممرزستان و راش هستیم.

وجود درختان راش در مناطق مختلف این جنگل ها، نشان دهنده ویژگی خاص و منحصر به فرد این جنگل ها است. زیرا درختان راش برای رشد نیاز به موقعیت جغرافیایی خاصی دارند.

درختانی که در دامنه های میانی و کم ارتفاع رشد می کنند شامل درختان انجیلی و بلوط ممرزستان نیز می باشند.

در مناطق پست جلگه ای درختانی مانند انواع درختان انجیلی، توسکا، بلوط و درختچه های کوتاه شمشاد نیز رشد می کنند.

 

انواع درختچه ها در جنگل هیرکان

در این جنگل ها انواع درختچه ها و بوته ها مانند زغال اخته، آلوچه وحشی، انار، سیب وحشی، خاس، ازگیل، زالزالک و انواع تمشک رشد می کنند.

 

گونه های گیاهی کم یاب در جنگل هیرکان

برخی از نمونه های درختچه ها و گیاهان موجود  در این جنگل ها برای زیست شناسان به عنوان گونه های بی نظیر و کمیاب در جهان شناخته می شوند که از جمله آنها می توان درختان سرخدار، زربین و سرونوش را نام برد.

 

حیات وحش جنگل های هیرکانی 

 

جنگل های هیرکانی در کجا قرار دارد, جنگل هیرکان, پوشش گیاهی جنگل های هیرکانی

پرندگان و پستانداران و خزندگان گوناگونی در جنگل های هیرکانی زندگی می کنند

 

 

در این جنگل ها گونه های مختلف جانوری شامل پرندگان و پستانداران از دیرباز تا کنون زندگی می کرده اند که امروزه برخی از آنها منقرض شده اند.

تعداد گونه های پرندگان در این جنگل ها حدود 300 هزار گونه و تعداد گونه های پستانداران حدود 100 هزار گونه بوده است. اما امروزه بخش زیادی از آنها از بین رفته اند.

 

علاوه بر پرندگان و پستانداران، انواع خزندگان نیز در این جنگل ها زندگی می کنند.

در جنگل های هیرکانی همچنین شاهد گونه های جالب توجه 70 نوع ماهی می باشیم که در آب های اطراف جنگل های ارسباران وجود دارند.

 

انواع پرندگان جنگل های هیرکانی

 

جنگل های هیرکانی, جنگل های هیرکانی, جنگل های هیرکانی در پاییز

مهم ترین گونه های پرندگان در حال انقراض جنگل های هیرکانی، قرقاول خزری است

 

انواع مختلف پرندگانی که در این جنگل ها زندگی می کنند شامل عقاب، جغد، اردک خاکستری، شاهین، کبک، بلدرچین، کرکس، قرقی، دارکوب، قرقاول، سار و اردک نوک پهن می باشد.

از مهم ترین گونه های پرندگان در حال انقراض این جنگل ها قرقاول خزری می باشد.

 

انواع پستانداران جنگل های هیرکانی

از معروف ترین گونه های پستانداران این جنگل ها می توان به خرس قهوه ای، پلنگ، گرگ، شغال، سمور، خارپشت، خرگوش، گورکن، موش جنگلی و گربه وحشی اشاره کرد.

از جمله پستاندارانی که در گذشته در این جنگل ها زندگی می کردند و امروزه بسیاری از آنان از بین رفته اند می توان مرال، بز، شوکا و کل را نام برد. امروزه برخی از این جانوران تنها در اطراف آمل و پارک ملی گلستان قابل مشاهده هستند.

از جمله کم یاب ترین گونه های پستانداران در این جنگل ها روباه دم سیاه و اسبچه خزری است. اسبچه خزری در جنگل های اطراف آمل زندگی می کند و این حیوان برای اولین بار در جنگل های هیرکانی کشف شده است.

 

معروف ترین جنگل های هیرکانی

 

انواع جنگل های هیرکانی در ایران, جنگل های هیرکانی در کجا قرار دارد, جنگل هیرکان

جنگل ابر یکی از معروف ترین و در عین حال زیبا ترین جنگل های هیرکانی است

 

جنگل های هیرکانی از چند جنگل مهم تشکیل شده است که هر کدام دارای ویژگی ها و جلوه زیبایی شناسی خاصی است. از جمله مهم ترین آنها می توان جنگل الیسمتان، جنگل ابر شاهرود، جنگل بولاساری، جنگل واز، جنگل کجور نوشهر، جنگل لیسار، جنگل چهار باغ چالوس و جنگل خشکه داران تنکابن را نام برد.

 

یکی از بی نظیر ترین و جذاب ترین مناظر کشور مربوط به مناظر جنگل ابر می باشد. این جنگل به دلیل قرار گرفتن در مکانی خاص و به علت اختلاف فشار هوا دارای منظره پوشیده از مه می باشد. ابر ها بر فراز این جنگل در حال گردش هستند و جلوه بسیار رویایی را پدید می آورند.

 

عوامل نابودی جنگل های هیرکانی

 

پوشش گیاهی جنگل های هیرکانی, عوامل نابودی جنگل های هیرکانی, جنگل های هیرکانی

استفاده ی بی رویه از چوب و کاغذ از عوامل مهم نابودی جنگل های هیرکانی است

 

ایران از نظر وسعت جنگل ها چندان غنی نیست به طوری که جنگل های هیرکانی تنها یک درصد وسعت کل کشور را تشکیل می دهد و از این یک درصد تنها 10 درصد آن حفاظت شده است. اما با این حال همیشه شاهد نابودی و کاهش بخشی از این جنگل ها هستیم.

از مهم ترین عوامل نابودی این جنگل ها استفاده بی رویه از صنایع چوب و کاغذ و همچنین نابودی به علت تغییر کاربری می باشد.

 

از دیگر علت های این نابودی، پروژه های عمرانی سد سازی است که بدون انجام تحقیقات کافی است که برای نمونه می توان سد گلورد استان مازندران را مثال زد. برای ساخت این سد بیش از 30 هزار درخت قطع شد.

از عوامل دیگری که در نابودی این جنگل ها نقش مهمی دارد  چرای بی رویه دام ها می باشد. همچنین در گذشته ها برای تولید ذغال چوب چند میلیون متر مربع از این جنگل ها نابود شد.

 

گرداوری: بخش گردشگری بیتوته


 
نظرات شما ()
 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

مجموعه: عجایب گردشگری

 

خلیج تویوما,خلیج تویوما کجاست,عکس های خلیج تویوما

خلیج شب تاب تویوما

 

خلیج تویوما کجاست؟

آبی فسفری بی نظیر ساحل خلیج تویوما، قرین ماهی های مرکب کمیابی است که احتمالا در دیگر زیستگاه های آبی دنیا پیدا نشود.

خلیج تویوما در ژاپن

دریای درخشان اسرار امیز ژاپن تنها، نمونه ای کوچک از معجزاتی است که بر روی زمین رخ می دهد. هر سال در بهار، ماهی های مرکب شب تاب، خلیج تویوما ژاپن را رنگ آمیزی می کنند. 

 

خلیج تویوما,تصاویر خلیج تویوما,عکس های خلیج تویوما

خلیج تویوما در ژاپن

 

رنگ آبی خلیج تویوما با دیگر آبی هایی که تا الان دیده ایم متفاوت است. خلیج تویوما یکی از معدود زیستگاه های ماهی های مرکب است. یک دره v شکل در خلیج تویاما قرار دارد و ماهیان مرکب که به صورت معمول در 1200 فوت زیر آب زندگی می کنند را به سطح آب هدایت می کند، جایی که میلیون ها ماهی مرکب به اجبار به طرف بالا آمده و خلیج را به رنگ آبی مبدل می کنند. در واقع در انتهای شاخکهای آن ها اندامهای خاصی به نام فتوفورز ( photophores) وجود دارد که مانند چوبهای درخشان روشن می شوند. در فصل ماهیگیری زمانی این ماهی ها به تور صیادان می افتند قایق ها را به چراغ های آبی مزین می کنند.

 

خلیج تویوما به صورت مستقیم زیر نظر حراست محیط زیست جهانی است و سلامت این خلیج باید دائمی باشد.

 

 

خلیج تویوما,خلیج تویوما کجاست,بهترین زمان سفر به خلیج تویوما

تصاویر خلیج تویوما 

 

بهترین زمان برای دیدن خلیج تویوما

از توکیو تا خلیج تویوما 3 ساعت مسافت هست که میتوان به آسانی و با همراهی تورهای محلی به دیدن این ساحل در شب بروید. از اسفند ماه تا تیر بهترین زمان برای دیدن اوج شکوفایی ساحل تویوما  است. نور این ساحل را فرازمینی هم می نامند و در شب این ساحل اوج زیبایی خود را نشان می دهد.

 

 

خلیج تویوما,خلیج شب تاب تویوما,سواحل شب تاب

ماهی مرکب در خلیج تویوما 

 
خلیج تویوما,بهترین زمان سفر به خلیج تویوما,سواحل شب تاب

ماهی مرکب در خلیج تویوما 

 

خلیج تویوما,سواحل شب تاب,سواحل شب تاب

ماهی مرکب 

 

خلیج تویوما,خلیج شب تاب تویوما,سواحل شب تاب

خلیج تویوما در ژاپن

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته 


 
نظرات شما ()
 
   1   2   3   4   5   >>   >
لیست کل یادداشت های این وبلاگ
 
دوشنبه 100 آذر 8
امروز:   384 بازدید
دیروز:   1632  بازدید
فهرست
پیوندهای روزانه
آشنایی با من
جمله های طلایی و مطالب گوناگون
الهه ناز
دلسوز و مهربان نسبت به همه بنده های خدا هستم و سعی میکنم به همه کمک کنم. لطف کنید وبلاگ را فقط با اکسپلورر مشاهده فرمایید چون اینطوری دیگه بهم ریخته نخواهد شد...
لوگوی خودم
جمله های طلایی و مطالب گوناگون
اوقات شرعی
لینک دوستان
به سوی فردا
دیار عاشقان
((( لــبــخــنــد قـــلـــم (((
خورشید تابنده عشق
EMOZIONANTE
اگه باحالی بیاتو
Smile of dream

نظرمن
عاشق آسمونی
آخرالزمان و منتظران ظهور
***جزین***
لحظه های آبی
عصر پادشاهان
Different.fdan
● بندیر ●
سایت مهندسین پلیمر
Polymer Engineers of Darab University

سلام
ن والقلم ومایسطرون
سرباز ولایت
لنگه کفش
د نـیـــای جـــوانـی
مهندسی مکانیک ( حرارت و سیالات)-محی الدین اله دادی
هستی همیشگی
منتظر ظهور
دانلود آهنگ جدید
سکوت ابدی
ای که مرا خوانده ای ، راه نشانم بده
SIAH POOSH
بخور زار
بلوچستان
فرزانگان امیدوار
بامبو
رز یخ زده
اقلیم شناسی دربرنامه ریزی محیطی
معرفی سایت ها و بهترین های اینترنت
مدرسه ای شاد
محفل آشنایان((IMAN))
عاشقان
آخرین روز دنیا
هیس
سایت اطلاع رسانی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
اتاق دلتنگی
مهر بر لب زده
ادبیات و فرهنگ
MATIN 3DA
ارتش دلاور
عشاق((عکس.مطلب.شعرو...))
PARANDEYE 3 PA
PARANDEYE 3 PA
فانوسهای خاموش
همنشین
کانون فرهنگی شهدا
ساده دل تنها
یا د د اشت ها ی شخصی خو د م .
سایت مشاوره بهترین تمبرهای جهان دکترسخنی
شهرستان بجنورد
وبلاگ آموزش آرایشگری
کلکسیون تمبرخانواده شهید محمدسخنی وجمیله رمضان
اسیرعشق
||*^ــــ^*|| diafeh ||*^ــــ^ *||
سایت طنز و کاریکاتور دکتررحمت سخنی
شب و تنهایی عشق
داستانهای واقعی روابط عمومی Dr.Rahmat Sokhani
عصر پاییزی
به خوبی فکر کن
آقاشیر
دانلود بازی موبایل بازی موبایل بازی موبایل بازی موبایل
.دوازدهمین سوارسرنوشت
کامپیوتر+ اینترنت+ ...
ماییم ونوای بینوایی.....بسم الله اگرحریف مایی
روانشناسی آیناز
کـــــلام نـــو
جبهه مقاومت وبیداری اسلامی
سایت جامع اطلاع رسانی برای جوانان ایرانی
آوای قلبها...
طب ورزشی دکتررحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
دوربین مدار بسته
سفیر دوستی
سایت گوناگون دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
آسمان آبی من
تنهایی......!!!!!!
خبر روز
کربلا
رویش
یادداشتها و برداشتها
تعمیرات تخصصی انواع پرینتر لیزری اچ پی HP رنگی و تک رنگ و اسکنر
آموزش شنا
معیار عدل
کارشناس مدیریت بازرگانی: مهران حداد
سکوتی پرازصدا
xXx رنـــــــــــگـــــــــارنـــــــــــــــگ xXx
.: شهر عشق :.
تک درخت
پیامنمای جامع
پرنسس زیبایی
بوی سیب BOUYE SIB
نکته های زندگی
معرفی روستای قزل احمد
ما تا آخرایستاده ایم
روستای چشام
سایت روستای چشام
عکس سرا + جام جهانی 2010
عکس های عاشقانه
بنده ی ناچیز خدا
رفقا
اس ام اس های عاشقانه
فقط عشقو لانه ها وارید شوند
پتی آباد سینمای ایران
PARSTIN ... MUSIC
سلام آقاجان
منطقه آزاد
❤ღنیلوفرهای آبیღ❤
علی پیشتاز
هگمتانه
گیاهان دارویی
محمدمبین احسانی نیا
ستاره سهیل
اندیشه های من
ღღتنهاییღღ
تنهایی
شــــــهدای روستای مـــکـــی کوهسرخ
درهم
*bad boy*
آیینه های ناگهان
عاشقتم
یاد نیما
واقعه
چوک بندر
مشاوره - روانشناسی
عشق آباد شهرمن
بچه های خدایی
گل رازقی
شبستان
دل شکســــته
برادران شهید هاشمی
شهداشرمنده ایم _شهرستان بجنورد
اسطوره عشق مادر
نور
Dark Future
**عاشقانه ها**
الهگان
سلامتی و فرج امام زمان صلوات
عشق
ترانه ی زندگیم (Loyal)
توشه آخرت
Manna
دریایی از غم
ارواحنا فداک یا زینب
علمدار بصیر
عشق الهی: نگاه به دین با ...
عطش (وبلاگ تخصصی ماه محرم و صفر)
انجام پروژه های دانشجویی برای دانشجویان کنترل
اواز قطره
محمد قدرتی Mohammad Ghodrati
پیمان دانلود
بچّه شهید (به یاد شهدا)
یه دختره تنها
ورزشهای رزمی
سرباز حریم ولایت
جک ، اس ام اس و عکس
سماموس
حکیم دزفولی
خنده بازار
گل همیشه نازم
ऌ عاشق بی معشوق ऌ
گل خشک
راه فضیلت
نامه ای در راه عشق
نت سرای الماس
دل پر خاطره
مردود
ست سارافون ودامن شلواری نیلوف
دهکده کوچک ما
گروه اینترنتی جرقه داتکو
نهِ/ دی/ هشتاد و هشت
فقط خدا
COMPUTER ENGINEERING &
شاه تور
اسرا
غزلیات محسن نصیری(هامون)
پاتوق دخترها
اس ام اس جدید
موعود
آتیه سازان اهواز
نور غدیر
دُرُخـــــــــــــــــــــــش
این نیز بگذرد ...
گالری رنگارنگ
خداجون دوستت دارم
کان ذن ریو کاراته دو ایلخچی
کلاس من
اهلبیت (ع)،کشتی نجات ما...
کیمیا
طوبای محبت
نوری چایی_بیجار
* روان شناسی ** ** psychology *
دوستانه
xXx عکسدونی xXx
شخصی
هرچه می خواهد دل تنگم میذارم
کتابهای رایگان برای همه
مهربانی
نقاشی های الیکا یحیایی
اصولی رایانه
سید خراسانی
زمزمه تنها
« عــــــفـــــــاف و حـــــجــــــاب »
سوادکوهی ریکا
سکوت(فریاد)
نوستالوژی دل ....
عاشقانه ها
mohammad
حرفهای شیرین
عرفان وادب
خیارج سرای من است
حرفهای آسمانی
شَبـَــــــــــــــکَة المِشـــــــــــــکاة الإسلامیــــــــــة
احسان ابراهیم پور
بهنام دانلود
مجموعه مقالات رایانه MOGHALAT COMPUTER
عاشقانه ها
باشگاه پرواز
سکوت پرسروصدا
بدنسازی و هیکل
khoshbakhti
فرهنگی
Morteza Qasemi:Violinist
تنها

راه انداز و برنامه نویس پی ال سی+تازه های فناوری اطلاعات
چشم انتظار
درگز دیار آشنا
عشق بزرگ ترین دروغ دنیاست
دل شکسته
پیامک 590
خط بارون
خط بارون
خط بارون
نبض شاه تور
فرزند روح الله
اخبار دنیای عشق
تجربه های مربی کوچک
صل الله علی الباکین علی الحسین
Sense Of Tune
ghamzade
یٰا عِمٰادَ مَنْ لا عِمٰادَ لَهْ
متالورژی_دانلود فایل برای دانشجویان متالورژی (rikhtegari.com)
رویایی زندگی کردن...
اسماء الحسنی
خوش مرام
تینا
ستاره سهیل
جلسه قرآن وعترت کاشان
قافله شهدا
♥ღردپای عشق♥ღ
در پناه آسمون
انتظار نور
برو بچه های ارزشی
Chamran University Accounting Association
پاتوق سرا
عشق سرخ
مقاله های تربیتی
یاس من
آرامش جاویدان در پرتو آموزه های اسلام
فقط خدا
دوزخیان زمین
گل یا پوچ ؟
داستان یک روز
vagte raftan
ناکام دات کام
آزاد اندیشان
گنجینه
پایگاه اطلاعاتی و کاربردی شایگان
حفاظ
محمد شادانی
مناجات با عشق
فهادانــ
دانشجو
بیاببین چیه ؟
از یک انسان
غم
زازران
مریم بانو
mahoor
مرجع اس ام اسSMS
قرمز ها
جالب انگیزناک
فقط من برای تو
یادداشتهای روزانه رضا سروری
سیاه و سفید
داود ملکزاده خاصلویی
دوباره سبز می شویم...
شش گوشه
ریاضیات
نوجوونی از خودتون
عکس
امپراتوری هخامنشیان
ME&YOU
*مظلومیت اهل البیت(علیهم السلام)*
آوای آشنا
آرشیو
آرشیو مطالب کتاب جمله های طلایی و مطالب گوناگون[58] . جمله های طلایی[17] . ازدواج[8] . آرامش[4] . تصاویر[4] . خانواده سبز[4] . زندگی[4] . عشق[3] . خوشبختی[3] . رومانتیک[3] . سلامتی[3] . تصویر[3] . زن[3] . میلاد[3] . گناه[2] . مادر[2] . گزیده مجله خانواده سبز[2] . کشمیر[2] . قرآن[2] . عیدنوروز[2] . فریدون مشیری[2] . قانون جذب[2] . مناظره[2] . یادگاری دوستان[2] . کبد چرب[2] . نعمت[2] . جملات الهام بخش و زیبا برای زندگی[2] . خدا هست[2] . تکالیف[2] . تکنولوژی فکر[2] . حسین[2] . دختر[2] . دوستت دارم[2] . دوستی[2] . داستان[2] . زیبایی[2] . علی(ع)[2] . شب قدر[2] . صلوات[2] . صوفی و خرش[2] . اسلام[2] . ارتباط[2] . اس ام اس[2] . پیامبر[2] . اعمال[2] . اعمال شب لیله الرغائب . اعمال هنگام خواب . افتخار به زن بودن . افرادی که چشمشان کمتر از یک نمره ضعیف است، لیزیک نکنند . افسانه زن . افکاردیگران . اقدام عجیب . اگر خستگی و کسالت رهایتان نمی‌کند ! . اگر دعایتان مستجاب شد مواظب سه حالت باشید . اگر نمیتوانی . الحمد لله . الله الله و استجابت دعا . الهی قمشه ای . اما... . امام باقر . امام جعفرصادق . امام رضا (ع) . امام رضا علیه السلام و حفظ آبروی شیعه خراسانی . امام زمان . امام صادق . امام کاظم . امام هادی . امشب لیلةالرغائب . امنیت . امید . امید به زندگی به 150 سال می‌رسد . امیدوار کننده ترین آیه در قرآن . امیدواری . انتخاب نوع حجاب . اندیشه ها . انسان . انسانهای سبز . انگشتر بهشتى . انواع سوشی با طراحی های دیدنی و زیبا . انواع مختلف کفش . اولین ژیانی که تولید شد/عکس . اولین و آخرین سفر انسان به ماه . ای جوووونم . ایدز . ایده . ایده بزرگ . ایران برگر . ایران پرمصرف‌ترین مشتری سیگار تا 40 سال آینده . این 9 خرافه سلامت را باور نکنید! . این خوردنی‌ها شما را خسته‌ می‌کنند . این خوشمزه ها شما را پیر می‌کنند! . این ستارگان زن از شوهرانشان پولدارترند! . این ماده مغذی محافظ لثه است . این میان وعده مانع پرخوری می شود . این نانوایی نان ندارد . اینترنت با مغز ما چه می‌کند . بـآیَـ? . با 16 درخت با شکوه در گوشه و کنار جهان آشنا شوید . با اصول و کلیدهای فهم زبان بدن آشنا شویم! . با اظهار نیاز خود را ذلیل نکنید . با افراد عصبی چگونه برخورد کنیم . با این 12 انگیزه ازدواج نکنید! . با این لباس ها خوش اندام می شوید . با این نوشیدنی شیرین لاغر شوید . با بیل و کلنگ به جان تاریخ یزد افتادند . با تلاش . با خزان‌ زدگی پوستمان چه کنیم . با زبان بدن، مچ همه را بگیرید! . با فواید دارچین آشنا شویم . با مردان کوتاه قد ازدواج کنید! . بارهنگ . بازداشت یکی‌از عوامل تحریکات‌اخیر دراصفهان . بازیگر زن ایرانی از تغییر جنسیت و دنیای مردانه‌اش می‌گوید . باشگاه لاغر اندام های گوشی های موبایل! . بافتن موها . بانوی ایرانی، بهترین ورزشکار زن سال 2014 آسیا . باید و نبایدهای طراحی دکور فضای داخلی خانه . ببخش . بخشش . بخشش کنید، اما . بخور نخور‌های پاییزی از دید طب سنتی . بدون رژیم گرفتن لاغر شوید . برای نوجوان خود وقت بگذارید . برخی از آثار نماز شب . برداشتن موانع موفقیت . برکات‌ ماه‌ رمضان‌ . بسیار مهم و حیاتی . بلایی که سیگار بر چهره می‌‌آورد . به بهانه فیلم ملک سلیمان (ارتباط،دوستی و ...با اجنه مسایل دیگر) . به زن بودنتان افتخار کنید . بهترزندگی کردن . بهترزیستن . بهترین . بهترین خوراکی‌ها برای داشتن چشمانی زیبا . بهترین دعاى حاجت . بهترین راهنمای انتخاب و خرید لباس پاییزی . بهترین فبلت‌هایی که می‌توانید در پاییز خریداری کنید . بهترین و بدترین موادغذایی برای دیابتی‌ها . بهترین و جالب ترین سلفی های 2014 . بهترین کرم دور چشم، مناسب سنِ شما . بهترینها برای سال نو . بهره مندی از دنیا . بهروز یاسمی . بیست معجزه . بیش از 120 انسان منجمد در انتظار حیات دوباره‌اند! . بیماری که جان مرتضی پاشایی را گرفت جدی بگیرید . بیوگرافی ناصر گیتی‌جاه . پاداش کسی که آیة الکرسی را زیاد می خواند . پاسخ . پاسخ به سوالات . پای صحبت «نامزد مرتضی پاشایی» . پایان یا آغاز عاشق . پایه تخت . پایه های اخلاق . پردرآمدترین شغل ها برای زنان . پرسش . پروانه . پروردگار . پس از فوت همسرش! . پسر . پل . پلک بزنید . پند . پوکی استخوان . پیام . پیام ضروری . " دانش کم چیز خطرناکی است " . "حبس" در انتظار مزاحمان تلفنی 115 . "زمین در خوش ترین احوال" . «بهنام تشکر» پدربزرگ شد! . 10 اختراع برتر 2014 معرفی شد . 10 ترفند ساده برای سال اول ازدواج . 10 تفاوت عمده بین مغز زنان و مردان! . 10 چیزی که زن‌ها درمورد مردها تنفر دارند . 10 چیزی که هرگز نباید روی صورت تان قرار دهید . 10 درس زندگی . 10 دلیلی که باعث می‌شوند هرگز ثروتمند نشوید! . 10 راز تحریک متابولیسم بدن . 10 راز حل نشده در مورد انسان‌های اولیه . 10 راز نادیده گرفته شده از تاریخ . 10 روش برای اینکه در زندگی خوش شانس باشیم . 10 فایده معجزه‌ آسای زنجبیل . 10 فرمول ساده برای چکاپ شخصی . 10 مسکن طبیعی عالی برای دردهای قاعدگی . 100 دلاری . 12 آلوده‌کننده هوای داخل خانه . 13 عادت روزمره که باعث پیری میشود . 13 واقعیت چینی که شاید نشنیده باشید . 1387 . 14 باور غلط گوارشی . 14 نکته برای رسیدن به زندگی شادتر! . 15 واقعیت جالب در مورد هند که تا به حال نشنیده اید . 15 کاری که افراد برخوردار از اعتماد به نفس بالا انجام نمی‌دهند . 15روز . 16 اشتباهی که شما را کوتوله نشان می‌دهد! . 18 توصیه همسرانه برای آقایان . 20 دقیقه قبل از خواب قهوه بنوشید . 22 نکته تغذیه‌ای،نمره سلامت‌ . 25 نکته طلایی . 27 چیزی که در 27 سالگی باید یاد گرفت . 3 سال متوالی خشکسالی متوسط تا شدید در 8 استان . 30 . 30 بلایی که نباید سرخودتان بیاورید !!! . 30سال . 4 برابر شدن جمعیت سالمندی ایران . 40 آموزه مهم درباره همسرداری از زبان ائمه . 40 درصد از 200 نوع سرطان، قابل پیشگیری است . 40 نکته مهم اخلاقی در 40 جمله کوتاه و خواندنی . 40درس . 5 اشتباه در شستن صورت . 5 ترفند برای کار کمتر و موفقیت بیشتر در زندگی . 5 نکته حیاتی برای پیاده روی در تابستان . 50 . 6 چای گیاهی که سالم تان می کنند . 6 راهکار برای فرار از استرس های کاری . 6 فایده . 7 پیشنهاد غذایی مهم پزشکان برای سلامت و زندگی شاد خانم ها . 7 دلیل کاهش تمایل زنان به بچه‌دار شدن . 7 غذای ساده برای 7 موقعیت حساس . 79 درصد روزهای امسال پاک و سالم بودند . 7سین . 8 جاذبه طبیعت گردی ایران . 8 غذای سمی . 8 ماده خوراکی برای کم کردن اشتها . 8 نکته مهم . 9 توصیه‌ مفید صبحانه‌ ای! . 9 عادتی که ثروتمندان در زندگی دارند . 9 یار سلامتی بدن به شرط اعتدال . Art . Beautiful letter . Best Photograph . change me . Frying eggs made easy . Kashmir . Nice Garden . RED X RED . sms-اس ام اس . snake man . Surgery of a snake . Taronga Zoo . wow!!! . آبان ماه . آبان، ماه کم آبی تهرانی ها . آتش چهارشنبه . آثار روابط جنسی از منظر قرآن . آخر الزمان . آخرین آمار ازدواج و طلاق در کشور . آخرین آمار بیکاری در کشور . آخرین حرف تو چیست؟ . آدم برفی . آرام شدن . پیامبر اکرم . پیامبر اکرم(ص) . پیامبر اکرم(ص) نمونه کامل اخلاق . پیامبراکرم . پیامبران . پیرزن و مرد گوژپشت . پیشگیری از بارداری در ابتدای ازدواج . پیشگیری از سرطان . پیشنهاد هیجان‌انگیز برای موهای شما . پیوندهای روزانه . تئوری پنجره شکسته . تاثیر رنگ های شاد بر خلاقیت انسان ها . تاثیر قرمزوآبی . تاثیر میوه‌های بنفش و آبی در تقویت حافظه . تاثیر والدین در اخلاق . تاریخچه هفت سین . تاریخچه ولنتاین . تبدیل برج آب قدیمی به یک خانه مدرن . تبریک . تجلیل از پدر تعلیم وتربیت ایران در روز جهانی کودک . تخریب 2 طبقه پاساژ علاءالدین... . تدابیر مردان در همسرداری . تدبیر درست . ترافیک پرحجم در جاده های کشور . ترایفـل کاسـه ای رنگی . ترفندهای ساده برای زندگی . ترفندهای یک کدبانوی کامل . ترول . ترک کف پا را جدی بگیرید . تزریق انسولین، باعث ایجاد سرطان خون می‌شود . تزیین تخم مرغ . تست . تستهایی جالب برای تشخیص طلای اصل از طلای تقلبی . تشخیص آلزایمر از طریق راه رفتن . تشخیص آلزایمر با تست بویایی ! . آزاردهنده‌ترین مشکلات اندروید جدید . آسون ترین کار و سخت ترین کار . آشنایی با علائم، راه‌های تشخیص و مقابله با ویروس‌ کرونا . آشنایی با علایم و نشانه بیماری ها در چهره . آشنایی با معماران چیره دست دنیای جانوران . آشنایی با ویتامین D و بیماری های کمبود ویتامین D . آفرینش زن . آلودگی در آب تهران نداریم . آمادگی ازدواج . آموزش درست کردن بهترین سیب‌ زمینی سرخ کرده‌ دنیا . آموزش نماز . آموزش کمک‌های اولیه به مصدومین اسید پاشی . آموزنده . آموزه های طنز و جالب عمه کتی .
آرشیو
اشتراک
 
طراح قالب
www.parsiblog.com