سفارش تبلیغ
صبا ویژن
جمله های طلایی و مطالب گوناگون
طمع، حکمت را از دلهای دانایان می برد . [پیامبر خدا علیه السلام]

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

یکشنبه 99 شهریور 16  7:13 عصر

مجموعه: مکانهای تفریحی ایران

 

دریاچه چورت,دریاچه چورت کجاست,دریاچه چورت مازندران

 دریاچه چورت در مازندران

 

یکی از بکرترین دیدنی های موجود در طبیعت زیبای مازندران دریاچه چورت است جلوه های زیبای دریاچه چورت آن را جز دیدنی ترین مکان های مازندران قرار داده است .

یکی از بکرترین دیدنی های موجود در طبیعت زیبای مازندران دریاچه چورت است که جز مکان های بکر مازندران محسوب می شود و در قلب جنگلی بزرگ در نزدیکی روستایی سبز و زیبایی به همین نام قرار دارد این دریاچه به صورت طبیعی کمتر از صد سال است که بوجود آمده و یکی از زیبا ترین مکان هایی است که اخیرا مورد توجه گردشگران قرار گرفته است طبیعتی زیبا و شگفت انگیز و بهشت گونه دارد، که با درختانی زیبا و تنومند احاطه شده است.

 

درختانی که نیمی از آن از آب بیرون است و نیمی دیگر در آب  قرار دارد، دریاچه چورت به طور طبیعی بوجود آمده است و چشم اندازی فوق العاده زیبا و دلنواز دارد، همین باعث جذابیت بیشتر این دریاچه شده است. فضای آرامش بخش و مه آلود دریاچه چورت همراه با صدای پرندگان، این منطقه زیبای شمالی را مورد توجه بسیاری گردشگران قرار داده است.

 

عمق و ارتفاع دریاچه چورت
یکی از جاذبه های دیدنی و بی نظیر مازندران دریاچه زیبای چورت است که در شمال شرقی مازندران قرار دارد. ارتفاع این دریاچه 1034 متری از سطح دریاست و جلوه ی زیبا و طبیعی آن، هر فردی را پا به این منطقه بگذارد محو آرامش و زیباییش خواهد شد. دریاچه ای که خواهر خوانده دریای خزر نامیده می شود و 2.5  هکتار وسعتش است. این دریاچه در اثر زلزله پدید آمده است، در سال 1318 زمین لرزه ای در منطقه چورت رخ داده است و رانش زمین باعث مسدود شدن خروجی چشمه شده و کم کم تبدیل به دریاچه ای طبیعی و زیبا گشته است.

 

دریاچه چورت,دریاچه چورت مازندران,دریاچه چورت کجاست

 عکس های دریاچه چورت

 

درباره دریاچه چورت
دریاچه چورت یکی از زیباترین و بی نظیر ترین دریاچه هاست که در 310 کیلومتری تهران و 70 کیلومتری ساری قرار دارد در مسیر رسیدن به این دریاچه از روستا های متعدد شمالی باید گذشت. اما نزدیک ترین و زیباترین روستا به این دریاچه همان روستای چورت است که تنها 20 دقیقه با دریاچه فاصله دارد، انتهای دریاچه به روستا می رسد این دریاچه به گفته اهالی قدمت چندانی ندارد و بسته شدن دهانه ای که مسیر چشمه بوده است باعث پدید آمدن این دریاچه شده است.


پوشش گیاهی اطراف دریاچه
پوشش گیاهی اطراف دریاچه چورت را بیشتر درختچه ها و بوته ها تشکیل می دهند و در کنار آن درختان جنگلی زیادی دیده می شود،  درختان جنگلی اطراف این دریاچه اغلب ازگیل و گردو هستند و گیاهان دارویی زیادی چون گیاهان خوش عطری مانند نعناع و آویشن دارد. برخی درختان کوتاه قد زمانی که آب دریاچه  بالا است به زیر آب می روند و با پایین آمدن آب دریاچه سر از آب بیرون می آورند. درختان قد بلند تر نیمی از تنه شان زیر آب است و مابقی سر از آب بیرون آورده اند.

 

دریاچه چورت,دریاچه چورت مازندران,دریاچه چورت کجاست

 تصاویر دریاچه چورت

 

میزان آب دریاچه چورت
بزرگترین دلیل، شگفت انگیز بودن دریاچه چورت این است که دریاچه فوق بر اثر بستن سد بوجود نیامده است و این دریاچه طبیعی بر اثر حادثه ای طبیعی شکل گرفته است. آب دریاچه مذکور از چشمه و باران تامین می شود به همین دلیل است که میزان آب دریاچه در فصول مختلف متغیر است و بالا آمدن و پایین رفتن آب بستگی به میزان بارندگی و آب و هوا دارد و با بارش باران های فصلی تغییر می کند.

 

 

شکل ظاهری دریاچه چورت بیضی مانند است و عمق آب این دریاچه تغییرات زیادی را در فصل های مختلف (بسته به همان باران ها)دارد به طور معمول ابعاد دریاچه چورت صد و پنجاه تا 380 متر عرض این دریاچه است و بیش از ده سال است که این دریاچه جز جاذبه های اصلی و جذاب مازندران محسوب می شود و همواره گردشگران زیادی به این منطقه برای بازدید از زیبایی های این دریاچه سفر می کنند. یکی از خارق العاده ترین و زیباترین منظره هایی که در مازندران وجود دارد وجود همین دریاچه چورت است. چشمه های اطراف دریاچه اغلب شور است و نوسانات جوی بسیار روی میزان آب و شوری آب این دریاچه تاثیرگذار است.

 

دریاچه چورت,عکس های دریاچه چورت,دریاچه چورت مازندران

 دریاچه چورت

 
بهترین زمان برای بازدید از دریاچه چورت
به جز زمستان و اواسط پاییز سایر ماهها و فصل ها برای سفر به دریاچه چورت مناسب است. مسیر رسیدن به دریاچه چورت پر از پیچ و خم کوهستانی است و اواسط تابستان بهترین فصل سفر به این دریاچه زیباست، می توانید با خود کیسه خواب و تجهیزات لازم برای ماندن در کنار دریاچه را همراه ببرید. از بعد موقعیت مکانی دریاچه فوق به چهار لنگه ساری و دیدنی های دیگر مازندران نزدیک است برای مثال دریاچه چورت تا چشمه پله ای و باداب سورت که از بزرگترین چشمه های شور دنیاست فاصله چندانی ندارد.

 

 

باداب سورت در نزدیکی همین دریاچه قرار دارد (البته این چشمه رو به خشک شدن است ) سالار تپه یکی دیگر از مکانهای دیدنی نزدیک دریاچه چورت است، و در نزدیکی این دریاچه مکانهای دیگری از قبیل سد سلیمان نیز قرار دارد. آب بندان الندان یکی دیگر از مکان های دیدنی مازندران است که به دریاچه چورت نزدیک است. در ابتدای فصل بهار در این منطقه زیبا شاهد شکوفا شدن پیازچه های وحشی و رنگارنگ و گل های بنفشه و سبزی های دارویی و معطر خواهید بود.

 

دریاچه چورت,دریاچه چورت کجاست,مسافت دقیق دریاچه چورت

 دریاچه چورت در مازندارن


سفر به دریاچه زیبای چورت
طبیعت زیبا و جذاب شمال یکی از عوامل جذب گردشگران به این منطقه است. دریاچه چورت در شمال شرق مازندران و نزدیک بخش چهاردانگه ساری در مسیر دیگر مکان های دیدنی و زیبای مازندران قرار دارد هر چند بسیاری افراد از وجود چنین دریاچه ای بی اطلاع هستند ولی بازدید از این منطقه خاطره انگیز و بیاد ماندنی خواهد بود. برای سفر به دریاچه چورت راههای مختلفی وجود دارد که همه راهها ،زیبایی مخصوص خود را دارد(مسیر ها همه سبز و زیبا هستند) و زاویه های مختلفی از زیبایی های مازندران را به نمایش می گذارند.از دل جنگل مازندران که عبور کنید می توانید به این دریاچه زیبا برسید برای اقامت می توانید هم در ساری ساکن شوید و هم شب را در جنگل کنار دریاچه بگذرانید از هر مسیری که بخواهید به دریاچه برسید سرویس بهداشتی و استراحتگاههای محلی و هتل و ... (به جز کنار دریاچه)وجود دارد.

 

دریاچه چورت,آدرس دقیق دریاچه چورت,دریاچه چورت مازندران

 دریاچه چورت در فصل پاییز

 

تفریحات دریاچه زیبای چورت
ماهیگیری یکی از متداول ترین تفریحاتی است که گردشگران می توانند با سفر به دریاچه چورت تجربه کنند. علاوه بر این قایق سواری از دیگر تفریحات متداول در دریاچه چورت است اما در این دریاچه مکانی برای اجاره قایق وجود ندارد و خودتان باید قایق همراهتان ببرید، شنا کردن در این دریاچه به دلایل متعدد خطرناک و ممنوع است. محیط اطراف دریاچه کاملا بکر است و هنوز امکانات رفاهی در کنار دریاچه وجود ندارد برای تفریح در اطراف دریاچه بهتر است وسایل مورد نیاز (مثل چادر)را همراه خود ببرید.

 

برای رسیدن به دریاچه چورت می توانید از ساری ،سمنان و کیاسر به این منطقه برسید در کنار این دریاچه پرندگان دریایی زیادی مشاهده خواهید کرد، بسیاری می گویند ماهی های دریاچه چورت توسط اهالی به دریاچه انداخته شده اند  این دریاچه به خودی خود ماهی نداشته است اما حالا مملو از ماهی است. مهمترین و تاثیر گذار ترین دلیل شهرت دریاچه چورت به خاطر طبیعت و فضای فوق العاده آرامش بخش آن است.


 گردآوری: بخش گردشگری بیتوته


 
نظرات شما ()
 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

مجموعه: مکانهای تاریخی جهان

 

قلعه مالبورک,قلعه مالبورک لهستان,عکس های قلعه مالبورک

قلعه مالبورک

 

قلعه مالبورک کجاست؟

قلعه مالبورک در لهستان و جزء میراث جهانی یونسکو در این کشور می باشد. این قلعه در سال 1274 ساخته شده است.

آشنایی با قلعه مالبورک در لهستان

لهستان کشوری است که قرنها مشکلات و درگیری ها را پشت سر گذاشت و توانست به یک کشور مستقل تبدیل شود. این کشور ‏حالا فرصت این را دارد که نقش جدیدی در تاریخ امروز دنیا به نمایش بگذارد. افرادی که به این کشور سفر می کنند چیزهایی ‏را می بینند که مردم این کشور آنرا تجربه نموده و با آن زندگی کرده اند ، لهستان برای بسیاری از گردشگران یک مقصد ‏فرهنگی غنی در اروپا است که چشم اندازهای طبیعی زیبا و اماکن تاریخی دیدنی زیادی دارد. یکی از این مناطق تاریخی قلعه مالبورک میباشد.

 

قلعه مالبورک,قلعه مالبورک لهستان,تصاویر قلعه مالبورک

قلعه مالبورک در لهستان

 

قلعه مالبورک (MALBORK CASTLE) 

این قلعه لهستانی بزرگ ترین ساختمان آجری و یکی از بزرگ ترین کاخ های دنیا می باشد. این قلعه در سال 1274 بعنوان آرامگاهی برای شوالیه های توتونیک در جنگ علیه قبایل بالتیک ساخته شده است. این قلعه در قرن چهاردهم میلادی که Pomerania و Gdansk به پیروزی رسیدند از اهمیت ویژه ای بهره مند شد. جنگ سیزده ساله باعث شد تا شوالیه ها ناچار به ترک قلعه مالبورک شده و این قلعه تا سال 1772 بعنوان سکونت گاه خانواده سلطنتی لهستان مورد استفاده قرار گرفت. در دهه 1930 از قلعه مالبورک بعنوان تفرجگاهی برای نازی ها و جوانان پیرو هیتلر استفاده شد.

 

قلعه مالبورک,قلعه مالبورک از جاذبه های تاریخی لهستان,عکس های قلعه مالبورک

قلعه مالبورک، یکی از بزرگترین قلعه ها در جهان

 

قلعه مالبورک قسمت ها و لایه های دفاعی زیادی دارد و از سه قلعه ی جداگانه تشکیل یافته که با برجها و خندق ها ازهم جداشده اند. موقعیت خوب قلعه که در کنار رودخانه ی نوگات است سبب می شد که شوالیه ها از کرجی ها و کشتی های تجاری که از رودخانه ویستولا و دریای بالتیک می آمدند عوارض جمع کنند و با این پول ها قلعه های دیگری را در کنار رودخانه بسازنند.

 

 

 

قلعه مالبورک,جاذبه های تاریخی لهستان,عکس های قلعه مالبورک

عکس های قلعه مالبورک

 

اگرچه قلعه مالبورک در جریان جنگ جهانی دوم تقریباً نیمه ویران شد ولی هم چنان معروف ترین جاذبه ‏دیدنی در شهر مالبورک لهستان به شمار میرود که در میراث جهانی یونسکو هم ثبت شده است. ‏

 

 

قلعه مالبورک,قلعه مالبورک از جاذبه های تاریخی لهستان,کاخ مالبورک

نمای داخلی قلعه مالبورک

 

قلعه مالبورک,عکس های قلعه مالبورک,تصاویر کاخ مالبورک

نمای داخلی قلعه مالبورک

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته 


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

چهارشنبه 99 مرداد 22  5:56 عصر
جاهای دیدنی و بکر شمال ایران برای سفر

 

 ما در این مقاله در مورد جاهای دیدنی و بکر شمال ایران برای سفر صحبت خواهیم کرد.

جاهای دیدنی و بکر شمال ایران برای سفر کدامند؟ همه اکثر مکان‌های دیدنی و مشهور شمال کشور را می‌شناسیم، به همین دلیل سخت به دنبال پیدا کردن مکان‌های بکر و دست نخورده هستیم. خطه شمال کشور به قدری دارای مناطق زیبا و بکر هستند که گشت و گذار در آن، خود به تنهایی می‌تواند به معنای سال‌ها سفر باشد. در اینکه ماجراجویی چیزی بسیار هیجان‌انگیز است، ولی همه از چنین روحیه‌ای برخوردار نیستند. به همین دلیل، ما در این مقاله در مورد جاهای دیدنی و بکر شمال ایران برای سفر صحبت خواهیم کرد.

همچنین بخوانید : سفر به شمال و اجاره ویلا در پاییز رنگارنگ

در زیر یک به یک به برخی از بهترین مناطق بکر شما ایران برای سفر اشاره می‌کنیم:


چشمه‌های زیبای باداب سورت


برای علاقه‌مندان به زمین شناسی چشمه‌های پلکانی و صخره‌ای باداب سورت یک جاذبه دیدنی محسوب میشود. چشمه‌های باداب سورت در استان مازندران، در حدود 100 کیلومتری جنوب ساری واقع شده‌اند. در این چشمه‌ها، پله‌هایی وجود دارند که به رنگ طلایی، زرد، نارنجی و قرمز در میآیند. آب دو چشمه در این میان، آشامیدنی و دارای خاصیت درمانی است. باداب سورت از جمله مکان‌های مورد علاق? عکاسان است. متأسفانه چشمه‌های باداب سورت به دلایل مختلف در حال از بین رفتن هستند.


در دل زییایی‌های آبشار لاتون


آبشار لاتون یکی از منحصر به فرد‌ترین جاهای دیدنی و بکر شمال ایران برای سفراست. اگر در استان گیلان هستید، فرصت یک سفر کوتاه به شهر آستارا را از دست ندهید و از تماشای بلندترین آبشار ایران لذت ببرید. در قلب کوه‌های زیبای جنگلی این منطقه، یک آبشار با ارتفاع 105 متر وجود دارد. اگر به دنبال آرامش هستید، میتوانید در این جنگل برای مدتی چادر بزنید و از آرامش آن لذت ببرید. اگر شما هم یک ماجرا‌جو هستید، دیدن بلندترین آبشار ایران، به شما پیشنهاد میشود. به یاد داشته باشید که بهار بهترین زمان برای سفر به این بخش از کشور است.

همچنین بخوانید : جاهای دیدنی رامسر، بندرانزلی و رشت


بوی گل‌های معطر سوباتان


سووتُن یا سوباتان بدون شک یکی از زیباترین مکان‌های طبیعت ایران است که به دلیل راه‌های دشوار دسترسی، در بین مردم کمتر شناخته شده است، اما در بین افراد ماجراجو، بسیار مشهور است. سوباتان در استان زیبای گیلان و در 20 کیلومتری غرب لیسار در نزدیکی تالش قرار گرفته است. بازدید کنندگان معمولاً سفر خود را از سمت جنوب غربی کوه (از دریاچه نئور) به سمت این روستای بینظیر شروع میکنند. بهترین زمان برای سفر به سوباتان، فصل‌های گرم سال، یعنی بهار و تابستان است که شکوفه‌های تازه و گل‌های معطر در همه‌جا دیده میشوند.

همچنین بخوانید : رامسر، جایی که کوه و جنگل و دریا به هم می‌رسند


دریاچه شفاف و زلال ویستان


یکی از مناطق بکر گیلان، دریاچه ویستان است که بیشتر وقت‌ها سطحی از مه آن را پوشانده است. این دریاچه بر اثر زلزله‌ای شدید 7.4 ریشتری رودبار در سال 1369 شکل گرفت. نام دیگر این دریاچه که در نزدیکی رودبار قرار دارد، بره‌سر است. اگر از بالا به بره‌سر نگاه کنید، دریاچه از نظر شفافیت و زلال بودن، مانند آینهای در میان چمن‌های سبز است. در چشمه‌ها، صدای پرندگان شنیده شده و طبیعت سبز دیده میشود. رنگ طبیعت در پاییز و زمستان به زرد و سفید تغییر میکند. این دریاچه 1250 متر بالاتر از سطح دریا و در 55 کیلومتری شهرستان رودبار واقع شده است. منبع آب دریاچه از رودخانه‌ها است. وسعت دریاچه 4 هکتار و عمق آن 100 متر است. میتوانید اینجا قدم بزنید، چادر بزنید و ماهیگیری کنید. زنبورداری و دام‌پروری نیز در این منطقه بسیار مرسوم است.

به هر روی، اگر قصد دارید به جاهای دیدنی و بکر شمال ایران برای سفر کنید، می‌توانید به رزرو و اجاره ویلا، آپارتمان، سوئیت از طریق سایت شب اقدام کنید. برای انتخاب ویلا، سوئیت و آپارتمان، دست شما به کلی باز است، می‌توانید با مشاهده قیمت‌ها و امکانات هر یک از اقامتگاه‌ها، گزینه مورد نظر خود را نهایی کنید.


گردآوری: گروه خدمات و محصولات سیمرغ
seemorgh.com
منبع :shab.ir


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

یکشنبه 99 مرداد 19  5:19 عصر

مجموعه: مکانهای تاریخی جهان

 

شهر مرویی,شهر باستانی مرویی,عکس های شهر مرویی

شهر باستانی مرویی در سودان

 

در ابتدا شهر باستانی مرویی بعنوان یک مرکز اداری و تجاری مهم به شمار می آمد. بر مبنای متن های تاریخی شهر باستانی مرویی به اندازه ای ثروتمند بوده که پادشاه ایران، کمبوجیه تصمیم می گیرد تا آن را تصرف نماید.

شهر باستانی مرویی (Meroe)
مِروی (مِرواه) یک منطقه باستانی در سودان است که در کرانه راست رود نیل قرار گرفته است. مروی در 200 کیلومتری شمال خارطوم قرار دارد. شهر مروی 700 سال پایتخت پادشاهی کوش بود تا اینکه تحت تسلط رومی ها قرار گرفت. شهر مروی از سال 800 قبل از میلاد تا 350 بعد از میلاد قابل سکونت بود.

 

شهر مرویی,شهر باستانی مرویی,عکس های شهر مرویی

 عکس های شهر مرویی

 

آوازه و شهرت شهر مرویبخاطر بیش از 200 هرمی است که در غرب شهر وجود دارند. این هرم ها در سه دسته گروه بندی شده اند و بیش تر آنها حدود 30 متر ارتفاع دارند. این هرم ها محل خاکسپاری شاهان بود و شبیه اهرام مصر در آنها تن های مومیایی شده شاهان در تابوت های چوبین کشف شده است.

 

شهر مرویی,عکس های شهر مرویی,شهر باستانی مرویی

 تصاویر شهر مرویی

 

 

شهر باستانی مرویی بعنوان یک مرکز اداری و تجاری مهم به شمار می آمد. این شهر در زمان سال های 750 قبل از میلاد تا 350 میلادی در تقاطع یکی از مسیرهای بزرگ تجاری قرار داشت.  همانگونه که هنوز هیچ کس نتوانسته خط نوشته های مروئیتیک( Meroitic) را شناسایی کند ولی بر مبنای نوشته های تاریخی هرودوت در حدود 430 قبل از میلاد میتوان ادعا کرد که مرویی شهری ثروتمند و شگفت آور بوده است. بر مبنای متن های تاریخی شهر باستانی مرویی به اندازه ای ثروتمند بوده که پادشاه ایران، کمبوجیه تصمیم می گیرد تا آن راتصرف نماید. ولی فرآیند لشگرکشی به علت وضعیت سخت و غیرمتعارف بیابان های این منطقه متوقف میشود . با این حال استمرار داستان لشگرکشی کمبوجیه نشان میدهد که شهرت شهر باستانی مرویی به علت ثروت آن بوده است.

 

 

شهر مرویی,تصاویر شهر مرویی,عکس های شهر مرویی
تصاویر شهر مرویی
 
شهر مرویی,شهر باستانی مرویی,عکس های شهر مرویی

 عکس های شهر باستانی مروی


در کتاب مقدسی به اسم اتیوپیا( Aethiopia) آمده است که شهر باستانی مرویی همچنین بعنوان جزیره مرویی هم شناخته میشد برای این که به نظر می رسید که اطراف آن را آب پوشانده است. هرچند شواهدی وجود دارند که نشان از چراندن بیش از حد احشام و استفاده از زمین های کشاورزی داشته که باعث بوجود آمدن مشکلات چشمگیر در این منطقه شد، اما در نهایت شهر باستانی مرویی به وسیله پادشاه آکسومیت( Aksumite) در سال 330 میلادی غارت شده و بعد از آن رو به افول رفت.

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

مجموعه: مکانهای تفریحی جهان

 

پارک ژانگ جیاجی,پارک ملی ژانگ جیاجی,پارک ژانگ جیاجی چین

پارک ملی ژانگ جیاجی

 

با توجه به اینکه کشور چین تقریبا یک سوم جمعیت دنیا را در خود جای داده است، جاذبه های گردشگری گوناگون و بسیار جذاب را نیز دارد. این کشور مهد تمدّن و تاریخ در دنیا به حساب می آید و سرزمینی از عجایب و اسطوره ها میباشد از همین رو ما در این مطلب از مجله ی گردشگری تصمیم داریم تا در مورد  یکی از مشهور ترین و هیجان انگیزترین جاذبه های گردشگری این کشور که نامش پارک ملی ژانگ جیاجی است صحبت کنیم.

 

پارک ژانگ جیاجی,پارک ملی ژانگ جیاجی,پارک ژانگ جیاجی چین

پارک ژانگ جیاجی چین

 

پارک ژانگ جیاجی چین:

پارک ملی ژانگ جیاجی از پارک های جنگلی کشور چین است و در شمال استان هونان (به استان شیان هم شهرت دارد) قرار دارد. این پارک با 4810 هکتار مساحت از بزرگترین بوستان های جنگلی کشور چین است.

پارک ملی ژانگ جیاجی در 32 کیلومتری حومه شمالی شهر چانگ ژیاژیه قرار دارد این پارک از شانگهای و پکن حداقل هزار کیلومتر فاصله دارد و بار اول پس از فیلم آواتار جیمز کامرون بود که برای مسافران خارجی تور چین جذاب شد.

ژانگ جیاجی چین برای قله های زیبا و خارق العاده اش، رودهای زلالش، جنگل های انبوه و متراکمش و غارهای آهکی بزرگش مشهور است. در سال 1982، پارک ملی ژانگ جیاجی نخستین پارک ملی چین شد. به مرحمت فیلم پر فروش آواتار و یک بودجه پر و پیمان برای گردشگری، این جاذبه طبیعی چین به یکی از مکان هایی تبدیل شده است.

حیوانات و گیاهان در معرض خطر زیادی در این نقطه از کشور چین وجود دارند. پارک ملی ژانگ جیاجی چین در سال 1992 به لیست میراث جهانی یونسکو اضافه شد.

 

پارک ژانگ جیاجی,پارک ملی ژانگ جیاجی,پارک ژانگ جیاجی چین

عکس هایی از زیبایی های پارک ژانگ جیاجی

 
مهم ترین دیدنی های پارک ملی ژانگ جیاجی چین:
همان طور که گفته شد بیش از 26 جاذبه توریستی تاریخی و عجیب در این صخره ها وجود دارد که مهم ترین و معروف ترین آن ها را در ادامه معرفی خواهیم کرد:


• بالابر بایلونگ( Bailong Elevator) که در سال 2015 بعنوان بلندترین و سنگین ترین بالابر بیرون از ساختمان دنیا معرفی شد.

• کوهستان یوان ژجیاجی( Yuanjiajie)

• جاده مارپیچ تونتیان، روستای هوانگشی( Huangshi)

• پل پیاده روی شیشه‌ای ( glass bridge)

• دروازه بهشت( Heaven Gate Zhangjiajie) که در واقع بلندترین غار دنیا است که طولی 30 متری و ارتفاعی 132 متری دارد. برای رسیدن به دروازه بهشت چین باید 999 پله را طی کنید!!

• کوهستان تیانزی( Tianzi Mountain) که در زبان چینی به معنای پسر آسمان میباشد و از سرداران قرن 12 چین بود. این کوهستان یکی از مرموزترین مکان های چین است که داستان های بسیاری در خصوص آن نقل میشود.

 

پارک ژانگ جیاجی,پارک ملی ژانگ جیاجی,پارک ژانگ جیاجی چین

دیدنی های پارک ژانگ جیاجی

 
• آبشار باوفگ( Baofeng Lake) یا بائوفنگ یکی از برترین مکان های تفریحی با آب و هوای خوب در پارک ملی ژانگ جیاجی است که به بهشت انسانها شهرت دارد.

• روستای یِلو استون به معنای سنگ زرد( Yellow Stone Village In Zhangjiajie National Forest Park)

• غار اژدهای زرد( Yellow Dragon Cave) غار بخاطر آبشارها و بامبوهایش مشهور شده است که در مدل خود در دنیا بی بدیل هستند و نخستین جاذبه توریستی است که برچسب 4A در گردشگری را گرفت.

• باغ حیاط پشتی Zhangjiajie Old Courtyard که در واقع محوطه صخره ای بین قله های پارک قرار دارد.

 

پارک ژانگ جیاجی,پارک ملی ژانگ جیاجی,پارک ژانگ جیاجی چین

تصاویری از پارک ژانگ جیاجی

 
آب و هوای عجیب و غریب و سحر کننده پارک ژانگ جیاجی چین:
منطقه ژانگ جیاجی چین آب و هوای نیمه گرم سیری موسمی دارد. رطوبت و گرمایی که سبب بوجود آمدن این اکوسیستم بی همتا شده هم زمان میتواند حسابی از خجالت مسافران تور چین که در دره ها مشغول گشت زدن هستند هم در بیاید. اما تفاوت دمایی زیادی بین قله ها و دره ها در ژانگ جیاجی چین موجود است.

 

 

پارک ژانگ جیاجی,پارک ملی ژانگ جیاجی,پارک ژانگ جیاجی چین

پارک ژانگ جیاجی چین

 
بهترین زمان سفر به پارک ملی ژانگ جیاجی چین:
اواخر بهار و فصل تابستان بهترین زمان ها برای رفتن به تور کشور چین برای بازدید از این نقطه از چین هستند. در این زمان هوا گرم است و میتوانید دریای ابرها را در کوهستان ها ببینید.

 

برای دیدن رنگ های خارق العاده پائیزی و تجربه هوای خنک تر، پائیز به این نقطه از کشور چین بروید. ماه های سرد زمستان را برای سفر به این منطقه از چین سفارش نمی کنیم. مسیرها لیز و نا امن هستند و در مواقع بارش شدید برف و برای تعمیرات در فوریه هم جاذبه های گردشگری بسته میشوند

 


گردآوری: بخش گردشگری بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

مجموعه: عجایب گردشگری

 

خلیج موسکیتو,خلیج ماسکیتو,خلیج موسکیتو در پورتوریکو

خلیج موسکیتو نورانی ترین خلیج جهان

 

خلیج موسکیتو، سواحل شب تاب

این خلیج چهره ای جهانی دارد و ساحل آن در شب با موجودات عجیب زیست تاب حقیقتا روشن ترین سواحل شب تاب جهان به شمار می آید.

در سرتاسر دنیا، شگفتی های طبیعی زیادی وجود دارد، ولی زیبایی برخی از این شگفتی ها حقیقتا غیر قابل توصیف است. آنچه که شما را شگفت‌زده می کند رازهای نهفته در زیبایی این مناطق است که تا به حال از آن ها آگاه نبوده اید. سواحل شب تاب دنیا یکی از همین شگفتگی های ناشناخته هستند؛ که در این مطلب با یکی از آن ها آشنا می شویم.

 

خلیج موسکیتو در پورتوریکو

پورتوریکو با نام رسمی قلمرو همسود پورتوریکو، مجمع الجزایری است در شمال شرقی منطقه کارائیب. پورتوریکو از نواحی غیرضمیمه به خاک آمریکا به شمار می آید که تحت حاکمیت سیاسی ایالات متحده آمریکا   قرار دارد. آنچه نام پورتوریکو را بیش از هر چیز سر زبان ها انداخته، سواحل بکری و نورانی است که نمونه آن دست کم در این روزگار گرمایش زمین و آلودگی های زیست محیطی، در کشور دیگری یافت نمی شود.

 

خلیج موسکیتو,عکس خلیج ماسکیتو,خلیج موسکیتو در پورتوریکو

سواحل شب تاب خلیج موسکیتو

 

خلیج موسکیتو در پورتوریکو یکی از زیباترین و شگفت انگیزترین سواحل جهان است. خلیج موسکیتو نورانی ترین خلیج دنیا از نظر کتاب رکوردهای گینس است. خلیج موسکیتو در پورتوریکو در جزیره« وی ویکش یا ویکس» قرار دارد. یکی از شگفت انگیزترین صحنه هایی که خودتان در این ساحل، میتوانید خلق کنید این است ضربه ای با دست و یا با پا در آب ساحل ایجاد کنید و منتظر بمانید تا در لحظه ، بخشی از ساحل به رنگ آبی دربیاید. با ضربه و صدایی که تولید می کنید باعث می شوید پلانگتون های این ساحل احساس خطر کنند و به رنگ آبی فسفری دربیایند و یکی از زیباترین صحنه ها را به شما هدیه بدهند.

 

 

 

خلیج موسکیتو,عکس های خلیج موسکیتو,خلیج نورانی موسکیتو

عکس های خلیج موسکیتو

 

خلیج موسکیتو,پدیده زیست تابی در خلیج موسکیتو,تصاویر خلیج نورانی موسکیتو

تصاویر خلیج موسکیتو

 

پدیده زیست تابی در سواحل

سواحل زیست تاب جزء زیباترین سواحلی هستند که تنها در نقاط معدودی از دنیا وجود دارند. در سواحل زیست تاب، شب ها آب دریا آبی درخشان می شود و رویت  این صحنه سحرآمیز، به معنی واقعی کلمه شما را شگفت‌زده می کند. بی شک رویت  چنین صحنه ای بعد از غروب دل انگیز دریا در روزی آفتابی، میتواند لذت ساحل گردی شما را دوبرابر کند.

 

خلیج موسکیتو,عکس های خلیج موسکیتو,خلیج نورانی موسکیتو

سواحل زیست تاب خلیج موسکیتو

 

زیست تابی پدیده ای کاملاً طبیعی است که در بدن بعضی از موجودات زنده اتفاق می افتد؛ بگونه ای که نور خیره کننده ای از بدن موجود زنده متصاعد می شود. این نور، در واقع انرژی به دست آمده از نوعی واکنش شیمیایی در بدن موجودات شب تاب است. زیست تابی در بدن موجودهای مختلف( از پروانه ها گرفته تا کوسه ها) به منظور آشفته و سردرگم کردن شکارچیان یا جذب طعمه انجام می شود.

 

 گردآوری: بخش گردشگری بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

مجموعه: مکانهای زیارتی ایران و جهان

 

قدمگاه,قدمگاه نیشابور,مهم ترین جاذبه مذهبی نیشابور

قدمگاه، مهم ترین جاذبه مذهبی نیشابور

 

مهم ترین جاذبه مذهبی نیشابور برای گردشگران، قدمگاه است که در 24 کیلومتری شرق نیشابور و در مسیر جاده نیشابور به مشهد قرار گرفته است. اما جذابیت قدمگاه انحصار به تقدس مذهبی اش نیست، بلکه اساسا در جایی سرسبز و خرم و خوش آب و هوا و در میان باغی بزرگ با درختان کهنسال قرار گرفته و از این گذشته بقعه قدمگاه خود یک مکان تاریخی دارای اهمیت است.

قدمگاه به چه معنی است؟
احترام بجای پای بزرگان پیوسته در زمان تاریخ مورد توجه مذاهب گوناگون بوده است. قدمگاه، به معنای جای قدم و جای نهادن قدم است و در دین اسلام قدمگاه های مختلفی موجود است که منتسب به پیامبران بنی اسرائیل، پیامبر اکرم، امام علی( ع) و امام رضا( ع) میباشد. قدمگاه نیشابور یکی از این مکان ها می باشد و جزء مکان های دینی شهر نیشابور به حساب می آید.

 

قدمگاه,قدمگاه نیشابور,مهم ترین جاذبه مذهبی نیشابور

قدمگاه نیشابور

 
تاریخچه قدمگاه:
بنای کنونی قدمگاه، منتسب به سده یازدهم هجری قمری است که به فرمان شاه عباس صفوی با گنبد فیروزه ای رنگ در دو طبقه و به صورت هشت گوش ساخته شده است. 60 سال پس از ساخت بنا، زمین لرزه ای آن را خراب میکند و شاه سلیمان صفوی به مرمتش همت می گمارد. در زمان ناصرالدین شاه قاجار هم رسیدگی هایی به باغ قدمگاه شد و از سال 1350 تا کنون این باغ ارزشمند تحت حفاطت های خاص میراث فرهنگی قرار گرفت و به شماره 236 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

در قدمگاه اثرهای تاریخی دیگری غیر از باغ و بقعه آن وجود دارد که منتسب به دوره صفوی هستند. اینجا بعنوان مکانی مقدس از سابقه طولانی مدت بهره مند است، به طوریکه آن را زمانی به شاپور کسری و زمانی به حضرت علی (ع) و بعد به حضرت رضا (ع) نسبت داده‎اند. همچنین روایت است که در سال 200 هجری قمری امام رضا (ع) در اینجا توقف کرده و موقع تیمم ایشان با خاک آب از زمین جوشیده و چشمه ای را جاری کرده است که امروزه به آن چشمه حضرتی میگویند. وجه تسمیه باغ از وجود سنگ سیاهی که جای دو پا بر آن نقش بسته گرفته شده است.

وقایع مهمی که در اینجا رخ داد آن را به پناهگاهی امن و مقدس برای زائران تبدیل کرد که در دوره‎های گوناگون مجموعه‎ای میان راهی شامل:کاروان سرا، آب انبار، چاپارخانه، گرمابه و مکان‎هایی جهت توقف زائران و مسافران در حاشیه خیابان شکل گرفت. ولی کاروانسرای دوره شاه عباس و چاپارخانه از بین رفته اند و آنچه اینک باقی است یک کاروان سرا و یک گرمابه است این باغ بعنوان بخش اول این مجموعه با مساحتی برابر 1 هکتار، بصورت مربعی با ابعاد 100* 100 متر و با دو ساختمان قدیمی در موقعیت مرکزی آن، مهم ترین عنصر این مجموعه است. این باغ مطابق با شیب کوهپایه بینالود در سه سطح، با تفاوت ارتفاع 5/ 1 متر از یکدیگر شکل گرفته است. در هر سطح، دو کرت بزرگ با درختان کاج وجود داشته که در دوره‎های بعد درختان چنار، گردو، و توت جایگزین بسیاری از درختان کاج شده است.

روزانه خانواده های زیادی به این مکان زیبا آمده تا در کنار زیارت از هوای مطبوع و دل پذیر آن لذت برده و روز خوشی را سپری کنند. شما هم درصورتی که قصد سفر به شهر نیشابور را دارید حتماً از این مکان تاریخی بازدید کنید.

 

قدمگاه,قدمگاه نیشابور,مهم ترین جاذبه مذهبی نیشابور

چشمه حضرت ، قدمگاه نیشابور

 
بقعه قدمگاه:
بقعه قدمگاه، در مرکز باغ قرار دارد. در ضلع شرقی بقعه هم چهار طاقی کوچکی قرار دارد که از چشمه‎ حضرتی حفاظت می‎کند. دور تا دور بقعه با کاشیکاری معرق و قسمت های جدید تر با کاشی کاری هفت رنگ مزین است.

در داخل بقعه هم آیه هایی از سوره ی مبارک فتح و احادیثی از پیامبر در خصوص زیارت امام رضا ( ع) و نهایتا حدیث سلسلة الذهب که از مفاخر نیشابور است آورده شده است. سقف و دیواره های داخلی بنا هم که با نقاشی ها و زرکوب های زیبا تزیین شده و به تازگی بر روی قسمتی از دیوار که سنگ بنای قدمگاه در آن جا نصب شده ضریحی قرار داده اند و مردم از پشت ضریح به زیارت جای پای امام رضا( ع) میپردازند.

در داخل بقعه کتیبه زیبایی به خط ثلث جلی با آب طلا حاوی سوره مبارکه جمعه و هم احادیثی از پیامبر( ص) و امام جواد( ع) در فضیلت زیارت امام رضا (ع) نقش بسته است.

قدمگاه,قدمگاه نیشابور,مهم ترین جاذبه مذهبی نیشابور

بقعه قدمگاه نیشابور

 
اداب زیارت قدمگاه:
برای قدمگاهها، چشم پوشی از جنبه های عمومی، آیینهای زیارتی و اداب و رسوم خاص درخور ملاحظه ای گزارش نشده است. باورمندان، جای پای موجود در قدمگاهها را می بوسند و به آن تبرک می جویند؛ در قدمگاه نماز و قرآن و دعا می خوانند؛ از جای‌پا یا از اجزای طبیعی یا مصنوعی متصل به قدمگاه، چون آب چشمه و چاه یا درختان، حاجت و شفا می طلبند؛ گاه مردگان خود را در محوطه قدمگاه دفن می کنند؛ بر قدمگاه، درخت و کاروانسرا و زائرسرا و جز اینها نثار می کنند و خوراک های نذری بین زائران توزیع میکنند.

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

10 مکان عجیب و غیرطبیعی روی کره زمین!! (+عکس)

 

  در سراسر جهان مکان‌ها جذاب و غیر طبیعی ای وجود دارد که با دیدنشان فکر می‌کنیم که محلی در مریخ یا جایی از جهانی دیگر است که تازه کشف شده اند

عجیب ترین مکان های دنیا

 ما عادت داریم سیاره مان را مکانی طبیعی که از جنگل‌ها، بیابان‌ها، یخ‌ها و دریاها ساخته شده معرفی کنیم. اما در سراسر جهان مکان‌های جذاب و غیر طبیعی‌ای وجود دارد که با دیدنشان فکر می‌کنیم که محلی در مریخ یا جایی از جهانی دیگر است که تازه کشف شده اند! با هم این مکان‌ها را ببینیم....

مکان های عجیب,عجایب,جالب ترین اماکن دیدنی,عجیب ترین جاذبه های طبیعی,
موریتانی

Richat Structure، نزدیک Ouadane در موریتانی. این محل که شبیه گردباد می‌ماند 50 کیلومتر وسعت دارد و در میانه صحرای موریتانی واقع شده است.

مکان های عجیب,عجایب,جالب ترین اماکن دیدنی,عجیب ترین جاذبه های طبیعی,
کاپادوکیه ترکیه

کاپادوکیه، ترکیه. واقع شده در قسمت مرکزی آناتولیا که به خاطر این کوه‌های دودکش مانند تیز و عجیبش شهرت دارد.

مکان های عجیب,عجایب,جالب ترین اماکن دیدنی,عجیب ترین جاذبه های طبیعی,
دره قرمز در یوتا

دره قرمز در یوتا. این صخره‌های قرمز رنگ کوهستانی تبدیل به پارک ملی شده اند و به خاطر این شکل عجیب و غریبشان که شبیه سیاره مریخ اند شهرت دارند.

مکان های عجیب,عجایب,جالب ترین اماکن دیدنی,عجیب ترین جاذبه های طبیعی,
حفره آبی در بلیز

حفره آبی، در بلیز. یکی از بزرگ ترین حفره‌های آبی کره زمین، این حفره عمیق آبی در زیر آب‌های ساحل بازیل امتداد دارد.

مکان های عجیب,عجایب,جالب ترین اماکن دیدنی,عجیب ترین جاذبه های طبیعی,
جزیره مونوریکی

جزیره مونوریکی، فیجی. این جزیره دورافتاده لوکیشن فیلم «دورافتاده» بود، جزیره ای باریک که با آب‌های آبی احاطه شده است.

مکان های عجیب,عجایب,جالب ترین اماکن دیدنی,عجیب ترین جاذبه های طبیعی,
دریای نروژی

دریای نروژی. توده‌های شناور یخی همیشه سفید خالص نیستند! این عکس توسط یک ماهیگیر خارج از سواحل نروژ گرفته شده است.

مکان های عجیب,عجایب,جالب ترین اماکن دیدنی,عجیب ترین جاذبه های طبیعی,
تایوان

Yehliu، تایوان. این محل تا حدود 1.700 متر تا سمت اقیانوس امتداد دارد، فرم‌های صخره ای غیرمعمولی به نظر من غیرطبیعی‌ترین محل فهرست ماست.

مکان های عجیب,عجایب,جالب ترین اماکن دیدنی,عجیب ترین جاذبه های طبیعی,
بیایان سفید مصر

بیابان سفید، مصر. مکانی بی حاصل. بیایان سفید با شکل‌های صخره ای عجیبش بیشتر شبیه منطقه ای روی ماه است تا یک بیابان.

مکان های عجیب,عجایب,جالب ترین اماکن دیدنی,عجیب ترین جاذبه های طبیعی,
آریزونا

Page، آریزونا. با ورود به این مکان وهم آلود با خمیدگی نعل اسبی در رودخانه کولورادو و رنگ‌های غنی، احساس می‌کنیم به سرزمین بیگانگان قدم گذاشته ایم!

مکان های عجیب,عجایب,جالب ترین اماکن دیدنی,عجیب ترین جاذبه های طبیعی,
دریاچه نمک بولیوی

دریاچه نمک، بولیوی. متروکه و فراموش نشدنی. این دریاچه نمک در بولیوی زمینی ترک خورده و بی‌حاصل دارد.

 

بیشتر بدانید : 5 جزیره عجیب و غریب که نمی دانستید وجود دارند!! (قسمت 2)

بیشتر بدانید : 5 شگفتی طبیعی زمین که باید ببینید! (+عکس)

بیشتر بدانید : محلی جالب در چین شبیه «جزیره‌های پرنده» فیلم آواتار! (+تصویر)

بیشتر بدانید : مقبره ها و آثار تاریخی عجیب و غریب!! (+عکس)


تهیه و ترجمه: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
اختصاصی سیمرغ


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

یکشنبه 99 مرداد 5  6:42 عصر

مجموعه: مکانهای تاریخی ایران

 

حمام چهار فصل,آشنایی با حمام چهار فصل,بنای حمام چهار فصل

حمام چهار فصل اراک

 

بنای حمام چهار فصل اراک یکی از زیباترین اثرهای معماری و کاشی کاری ایران در قرون اخیر است و به واسطه ی تزیینات خاص آن، یکی از نمونه های بی مانند معماری ایرانی به شمار میرود.

آشنایی با حمام چهار فصل:
حمام چهار فصل از اثرهای تاریخی شهر اراک و مربوط به اواخر دوره قاجار است. این بنا به وسیله حاج محمدابراهیم خوانساری( زاده 1232- درگذشت 1297) در زمان احمد شاه قاجار بنا گذارده شده است. و در تاریخ 10 آبان ماه 1355 با شماره? ثبت 1339 بعنوان یکی از اثرهای ملی ایران به ثبت رسیده است.

آب مورد نیاز حمام از آب جاری قنات تامین می شده و به لحاظ تامین آب و همچنین حفظ گرما و حرارت، کف حمام حدود 3 تا 3/ 5 متر از کف خیابان پائین تر ساخته شده است که تفاوت سطح برای جلوگیری از تغییر دمای متعارف و مناسب در داخل حمام و هم ایجاد اعتدال بین هوای برودتی و حرارتی به گونه ای که اشخاص موقع وارد شدن و خارج شدن در معرض تغییر غیرمنتظره هوا قرار نگیرند، ایجاد شده است.

حمام از قسمت های دالان ورودی، سربینه ی مردانه، زنانه و اقلیت ها، گرم خانه ی خصوصی و عمومی، هشتی های ارتباطی، خزینه، تون، آب انبار و دیگر قسمت های مرتبط تشکیل شده است.

 

حمام چهار فصل,آشنایی با حمام چهار فصل,بنای حمام چهار فصل

تصاویر حمام چهار فصل اراک

 
علل نامگذاری به حمام چهارفصل:
نام چهارفصل برگرفته از تابلوهای کاشی کاری شده در چهار جهت حمام در بخش سربینه ی مردانه است که بنا بر شرایط مختلف فصول سال( فصل های چهارگانه) به تصویر کشیده شده است. روی این کاشی های لعاب دار، نقوشی از مناظر طبیعی، شکارگاه و... دیده میشود.


انگیزه و تاریخچه ساخت حمام چهارفصل:
در دوره 50 ساله حکومت ناصری که ایران به آرامشی نسبی دست یافته بود و امنیت نسبی در قلمروهای گوناگون این سرزمین وجود داشت، این دستور سبب شد که 85 خانواده یهودی از سنجان و روستاهای اطراف به امیر آباد( اراک) هجرت کنند و در شمال شرقی گذر سپهداری و در ضلع شرقی خیابان محسنی، محله ای احداث کرده و سکنی گزینند و به تجارت و فروش پارچه پرداختند. این دسته از تأسیسات و امکانات شهری مانند قبرستان، مدرسه و … بهره مند بودند ولی حمامی در اختیار آنها قرار نداشت.

 

نمایندگانی از این اقلیت حاج محمدابراهیم خوانساری رجوع کرده و به وی خاطرنشان کردند که اقلیت های صاحب کتاب که در بلاد مسلمین ساکن هستند، تحت حمایت آنان و حکومت اسلامی قرار دارند و حاکم شرع متعهد به حفظ جان، مال و ناموس آنهاست. پس حاج محمد ابراهیم خوانساری فرمان داد در در برابر قلعه شخصی وی، حمامی بسازند که پیروان تمامی مذاهب ابراهیم بتوانند از آن استفاده کنند.

 

این بنا در خلال سال های 1292 تا 1294 و طی حدود 38 ماه احداث . این بنا در سال 1373 به موزه تبدیل شد و در ابتدای دهه 1380 هم مورد بازسازی قرار گرفت.

 

حمام چهار فصل,آشنایی با حمام چهار فصل,بنای حمام چهار فصل

عکس هایی از حمام چهار فصل اراک


طراحی داخلی حمام چهارفصل:
کاشی هفت رنگی، کاشی معرق و کاشی معقلی از مهم ترین تزیین های به کار گرفته شده در حمام است. این طرحها که بسیار هنرمندانه کاشی کاری و اجرا شده اند دارای نقشهای بسیار زیبای انسان، حیوان و گیاه هان گوناگون است. مسائل و طرحهای بکار گرفته شده در کاشی های حمام حاوی اقسام گل و بوته، پیچک ها، درختان انگور، درخت سرو و صنوبر بهمراه مناظری از رودخانه ها، چشمه ها، گیاهان وحشی و پرندگانی بر روی شاخه های آن، مبارزه شیر با اژدهای چند سر، مبارزه شیر و گاو و همچنین طرحهایی از اشخاص نظامی با پوشش دوره قاجار است. رنگ های بکار رفته در کاشی ها بیش تر رنگ زرد، لاجوردی، فیروزه ای، رنگ سفید، رنگ سبز، رنگ خاکستری، قرمز و نارنجی است.

 

 

حمام چهار فصل,آشنایی با حمام چهار فصل,بنای حمام چهار فصل

حمام چهار فصل

 
موزه ی چهارفصل:
هم اینک از مساحت حدود 16 هزار متری بنا، حدود 5 هزار متر آن حاوی سربینه ی مردانه و گرمخانه، رختکن و هشتی بین گرمخانه و رختکن به موزه اختصاص یافته است و اشیاء بسیار مهمی منتسب به دوره های گوناگون قبل و پس از اسلام در آن مراقبت میشود.

انواع تنگ های سفالی، کاسه، خمره، قدح، پیمانه، انواع مجسمه، آفتابه و لگن، سنگ نوشته و ابزار آلات کشاورزی و دفاعی در این موزه نگه داری میشود . محراب تاریخی و با ارزش مسجد جامع ساوه که از اثرهای منحصربه فرد معماری و گچ بری دوره ی سلجوقیان است در این محل نگهداری میشود.

در حال حاضر اشیایی باستانی مختلفی از زمان قبل از اسلام و بعد از اسلام مثل سکه های دوره های گوناگون تاریخی، قباله های دوره ی قاجار، کتاب ها و نسخه های خطی، ظروف مسی و قلم زنی، خمره های سفالی، وسایل ریسندگی، وسایل قدیمی حمام، ده ها پیکره مربوط به مردم شناسی در این حمام نگهداری میشود. اشیای به دست آمده از کاوش های منطقه ی باستانی زلف آباد فراهان هم در این موزه به نمایش درآمده اند.

آدرس حمام چهارفصل:
ضلع شرقی خیابان شاهپور قدیم و خیابان دکتر بهشتی( عباس آباد) فعلی، حد فاصل میدان هفت تیر و میدان شهدا اراک


گردآوری: بخش گردشگری بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

چشمه‌های باداب سورت مازندران یکی از شگفت‌انگیزترین شاهکارهای طبیعت (+عکس)

 

البته این چشمه صدها سال است که خشک شده است، اما آثار بسیار زیبایی از آن باقی است و اگر این چشمه جوشان بود بدون شک....

آشنایی با چشمه باداب سورت مازندران 

مجموعه زیبا و دیدنی چشمه‌های آب معدنی باداب سورت اروست که از شگفت انگیزترین شاهکارهای طبیعت و به عنوان زیباترین چشمه جهان و همچنین دومین اثر طبیعی ملی ایران پس از قله دماوند با اقدامات و پیگیری‌های انجام شده توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران، دهیاری اروست، مدیر عامل وقت شرکت تعاونی این روستا و همچنین مدیریت سایت اروست به ثبت رسید، در جنوب شرق شهر ساری? در ارتفاع 1841 متری از سطح دریا و طبق جغرافیای سیاسی وزارت محترم کشور در محدوده روستای اروست واقع شده است.

بیشتر بدانید : چشمه های عجیب آب معدنی باداب سورت(گزارش تصویری)

چشمه‌های رنگارنگ باداب سورت مازندران
چشمه‌ های رنگارنگ باداب سورت مازندران

این اثر زیبا و دیدنی که حدود سه هکتار را در بر می‌گیرد، از شمال به ارتفاعات و تپه‌های پوشیده ‌‌‌‌‌از جنگل‌هایی با درختان سوزنی برگ می‌رسد، از جنوب مشرف به دره‌های پایین دست و از شرق در مجاورت ارتفاعات پوشیده از گیاهان بوته‌ای و درختچه‌ها است. غرب آن را نیز روستای اروست احاطه کرده است. چشمه‌های اسرار آمیز باداب سورت اروست مشتمل بر سه چشمه با آب‌های کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ بو مزه می‌باشند.

چشمه‌های آب معدنی باداب سورت اروست
چشمه‌ های آب معدنی باداب سورت اروست

یکی از این چشمه‌ها دارای آبی بسیار شور می‌باشد و دارای دریاچه ای کوچک است که عمدتاً در تابستان برای شنا و آب درمانی استفاده می‌شود. در قسمتی از کف این دریاچه حفره ای عمیق به نام برمودای اروست وجود دارد. در کناره‌های این دریاچه نیز رسوبات سیاه رنگی وجود دارد که همراه با آب دریاچه جهت درمان دردهای کمر و پا? امراض پوستی? روماتیسم و میگرن سودمند است. همچنین به علت شوری زیاد این دریاچه و دارا بودن املاح و مواد معدنی فراوان به هیچ عنوان در فصل زمستان یخ نمی‌زند و هیچ جانوری نیز در آن زیست نمی‌کند.

تصاویر چشمه ‌های باداب سورت مازندران
تصاویر چشمه ‌های باداب سورت مازندران

دو چشمه دیگر که در مجاورت این چشمه قرار دارند، بسیار کوچکتر هستند و به اکسیر حیات معروف اند. همچنین دارای آبی به رنگ نارنجی و کمی ‌ترش مزه اند که به صورت دائمی ‌و نشتی همانند نوشابه ایی گاز دار از دل زمین می‌جوشند. همچنین در اطراف دهانه چشمه‌ها کمی ‌رسوب اکسید آهن نشسته است.

چشمه های طبقاتی باداب سورت
چشمه های طبقاتی باداب سورت

آب‌های رسوبی چشمه‌های باداب سورت در مسیر جریان خود از بالای کوه به پائین طی هزاران سال مانند آبشاری پلکانی با هنرنمایی خود دهها حوضچه کوچک بسیار زیبا در رنگ‌های نارنجی، زرد، قرمز و طلایی در اندازه‌های مختلف ایجاد کرده است که اسراری از دنیای مستور و پوشیده طبیعت بکر و دل انگیز را به نمایش گذاشته است. در یکی از این حوضچه‌ها که عمق نسبتا خوبی دارد و شبیه به یک جکوزی طبیعی است برخی از گردشگران وارد آن می‌شوند و در آن آبتنی می‌کنند.

باداب سورت جعبه مداد رنگی چشمه ‌های زیرزمینی
باداب سورت جعبه مداد رنگی چشمه ‌های زیرزمینی

چشمه‌های باداب سورت اروست از نوع ژئوپارک محسوب شده و همزمان با آخرین چین خوردگی البرز در پلیوستوسن و پلیوسن که دوران چهارم زمین شناسی می‌باشد، شکل گرفته است.

چشمه ی زیبای باداب سورت
چشمه ی زیبای باداب سورت

البته این چشمه‌ها بسیار جوان هستند چرا که اگر چشمه‌های باداب سورت اروست را پیاده صدها متر به سمت شمال طی مسیر کنید در ارتفاعات به باداب سورت قدیمی ‌می‌رسید که به گودال زمان معروف است بطوریکه اگر وارد آن شوید به قدری مبهوت خلقت خداوند می‌شوید که گذر زمان را فراموش می‌کنید. البته این چشمه صدها سال است که خشک شده است، اما آثار بسیار زیبایی از آن باقی است و اگر این چشمه جوشان بود بدون شک جزو عجایب هستی به شمار می‌رفت. باداب سورت‌ها فقط به همین دو مکان ختم نمی‌شوند.

باداب سورت از چشم ‌نوازهای دیدنی و فراموش ‌نشدنی مازندران
باداب سورت از چشم ‌نوازهای دیدنی و فراموش ‌نشدنی مازندران

مکان دیگری به نام باداب کوچک که به شورسر معروف است نیز وجود دارد که شامل دو چشمه می‌باشد. این دو چشمه از نظر وسعت بسیار کوچک هستند و در منطقه ایی در روستای اروست واقع اند و خواص درمانی بسیار خوبی نسبت به دیگر چشمه‌ها دارند. در مجموع در حریم روستای اروست سه باداب با موقعیت‌های جغرافیایی مختلف وجود دارد که هر کدام از چندین چشمه که دارای آب‌هایی با دمای معتدل می‌باشند، تشکیل شده است.

باداب سورت مازندران رنگین کمان پلکانی شمال ایران
باداب سورت مازندران رنگین کمان پلکانی شمال ایران

دیدار از چشمه و حوضچه‌های باداب سورت خستگی را از جان گردشگران بیرون می‌کند و چشمان کنجکاو و حقیقت جو در کنکاش مناظر طبیعی جنگلی و کوهستانی پیرامون تا دوردست‌ها مبهوت و خیره می‌ماند.

دومین چشمه آب شور جهان باداب سورت
دومین چشمه آب شور جهان باداب سورت

خیال انگیزترین صحنه‌های منطقه به هنگام طلوع و غروب خورشید است که تلالو نور خورشید در حوضچه‌ها و انعکاس نور آنها همراه با سایه روشن طبیعت اطراف جلوه‌های تحسین برانگیز از موهبت خداوندی را به جلوه گری می‌گذارد که این چشم اندازهای چشم نواز هیچگاه از روح و ذهن فراموش نمی‌شود و بارها و بارها طبیعت دوستان را به تماشای خود فرا می‌خواند. باداب سورت در همه فصول سال زیباست و در هر فصل زیبایی‌های خاص خودش را دارد اما پر بازدید ترین زمان، فصل بهار و تابستان است.

چشمه ‌های باداب سورت مازندران
چشمه ‌های باداب سورت مازندران

چراکه در فصل بهار این منطقه بسیار سر سبز و خرم است و فصل تابستان نیز زمان خوبی برای آبتنی در این حوضچه‌های زیبا و سرشار از مواد معدنی می‌باشد. از آنجائیکه باداب سورت اروست در ارتفاعات اروست واقع است، تماشای سرزمین‌های پست اطراف به آدمی‌ شوق پرواز می‌دهد و حرکت آب بر روی پلکان‌ها عظمت خدای یگانه را نشان می‌دهد و این یعنی پله پله تا ملاقات با خدا. آری اینجا اروست است، سرزمین چشمه‌های طلایی، اقلیم عشق و سربلندی، سرزمین پرواز تا بیکران. به اروست بیایید تا مجذوب و مبهوت خلقت خداوند شوید و رویای با هم بودن را تجربه کنید!

چشمه پلکانی باداب سورت
چشمه پلکانی باداب سورت

 

بیشتر بدانید : یکی از زیباترین چشمه های ایران در حال خشک شدن + عکس

بیشتر بدانید : شگفت انگیزترین مرز ایران، دیواری به قامت آسمان میان جنگل و کویر + تصاویر

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
اختصاصی سیمرغ


 
   1   2   3   4   5   >>   >
لیست کل یادداشت های این وبلاگ
 
سه شنبه 99 مهر 1
امروز:   816 بازدید
دیروز:   1945  بازدید
فهرست
پیوندهای روزانه
آشنایی با من
جمله های طلایی و مطالب گوناگون
الهه ناز
دلسوز و مهربان نسبت به همه بنده های خدا هستم و سعی میکنم به همه کمک کنم. لطف کنید وبلاگ را فقط با اکسپلورر مشاهده فرمایید چون اینطوری دیگه بهم ریخته نخواهد شد...
لوگوی خودم
جمله های طلایی و مطالب گوناگون
اوقات شرعی
لینک دوستان
به سوی فردا
نظرمن
EMOZIONANTE
سایت مهندسین پلیمر
Polymer Engineers of Darab University

لحظه های آبی
عاشق آسمونی
آخرالزمان و منتظران ظهور
Smile of dream
خورشید تابنده عشق
ن والقلم ومایسطرون
سرباز ولایت
دانلود آهنگ جدید
سکوت ابدی
Different.fdan
ای که مرا خوانده ای ، راه نشانم بده
((( لــبــخــنــد قـــلـــم (((
SIAH POOSH
بخور زار
بلوچستان
د نـیـــای جـــوانـی
منتظر ظهور
فرزانگان امیدوار
عصر پادشاهان
بامبو
***جزین***
رز یخ زده
اقلیم شناسی دربرنامه ریزی محیطی
معرفی سایت ها و بهترین های اینترنت
مدرسه ای شاد
محفل آشنایان((IMAN))
عاشقان
آخرین روز دنیا
لنگه کفش
هیس
سایت اطلاع رسانی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
● بندیر ●
اتاق دلتنگی
دیار عاشقان
مهر بر لب زده
ادبیات و فرهنگ
MATIN 3DA
اگه باحالی بیاتو
ارتش دلاور
عشاق((عکس.مطلب.شعرو...))
PARANDEYE 3 PA
PARANDEYE 3 PA
فانوسهای خاموش
مهندسی مکانیک ( حرارت و سیالات)-محی الدین اله دادی
همنشین
کانون فرهنگی شهدا
ساده دل تنها
یا د د اشت ها ی شخصی خو د م .
سایت مشاوره بهترین تمبرهای جهان دکترسخنی
شهرستان بجنورد
وبلاگ آموزش آرایشگری
کلکسیون تمبرخانواده شهید محمدسخنی وجمیله رمضان
اسیرعشق
||*^ــــ^*|| diafeh ||*^ــــ^ *||
سایت طنز و کاریکاتور دکتررحمت سخنی
شب و تنهایی عشق
داستانهای واقعی روابط عمومی Dr.Rahmat Sokhani
عصر پاییزی
به خوبی فکر کن
آقاشیر
دانلود بازی موبایل بازی موبایل بازی موبایل بازی موبایل
.دوازدهمین سوارسرنوشت
کامپیوتر+ اینترنت+ ...
ماییم ونوای بینوایی.....بسم الله اگرحریف مایی
روانشناسی آیناز
کـــــلام نـــو
جبهه مقاومت وبیداری اسلامی
سایت جامع اطلاع رسانی برای جوانان ایرانی
آوای قلبها...
طب ورزشی دکتررحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
دوربین مدار بسته
سفیر دوستی
سایت گوناگون دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
آسمان آبی من
تنهایی......!!!!!!
خبر روز
کربلا
رویش
یادداشتها و برداشتها
تعمیرات تخصصی انواع پرینتر لیزری اچ پی HP رنگی و تک رنگ و اسکنر
آموزش شنا
معیار عدل
کارشناس مدیریت بازرگانی: مهران حداد
سکوتی پرازصدا
xXx رنـــــــــــگـــــــــارنـــــــــــــــگ xXx
.: شهر عشق :.
تک درخت
پیامنمای جامع
پرنسس زیبایی
بوی سیب BOUYE SIB
نکته های زندگی
معرفی روستای قزل احمد
ما تا آخرایستاده ایم
روستای چشام
سایت روستای چشام
عکس سرا + جام جهانی 2010
عکس های عاشقانه
بنده ی ناچیز خدا
رفقا
اس ام اس های عاشقانه
فقط عشقو لانه ها وارید شوند
پتی آباد سینمای ایران
PARSTIN ... MUSIC
سلام آقاجان
منطقه آزاد
❤ღنیلوفرهای آبیღ❤
علی پیشتاز
هگمتانه
گیاهان دارویی
محمدمبین احسانی نیا
ستاره سهیل
اندیشه های من
ღღتنهاییღღ
تنهایی
شــــــهدای روستای مـــکـــی کوهسرخ
درهم
*bad boy*
آیینه های ناگهان
عاشقتم
یاد نیما
واقعه
چوک بندر
مشاوره - روانشناسی
عشق آباد شهرمن
بچه های خدایی
گل رازقی
شبستان
دل شکســــته
برادران شهید هاشمی
شهداشرمنده ایم _شهرستان بجنورد
اسطوره عشق مادر
نور
Dark Future
**عاشقانه ها**
الهگان
سلامتی و فرج امام زمان صلوات
عشق
ترانه ی زندگیم (Loyal)
توشه آخرت
Manna
دریایی از غم
ارواحنا فداک یا زینب
علمدار بصیر
عشق الهی: نگاه به دین با ...
عطش (وبلاگ تخصصی ماه محرم و صفر)
انجام پروژه های دانشجویی برای دانشجویان کنترل

اواز قطره
محمد قدرتی Mohammad Ghodrati
پیمان دانلود
بچّه شهید (به یاد شهدا)
یه دختره تنها
ورزشهای رزمی
سرباز حریم ولایت
جک ، اس ام اس و عکس
سماموس
حکیم دزفولی
خنده بازار
گل همیشه نازم
ऌ عاشق بی معشوق ऌ
گل خشک
راه فضیلت
نامه ای در راه عشق
نت سرای الماس
دل پر خاطره
مردود
ست سارافون ودامن شلواری نیلوف
دهکده کوچک ما
گروه اینترنتی جرقه داتکو
نهِ/ دی/ هشتاد و هشت
فقط خدا
COMPUTER ENGINEERING &
شاه تور
اسرا
غزلیات محسن نصیری(هامون)
پاتوق دخترها
اس ام اس جدید
موعود
آتیه سازان اهواز
نور غدیر
دُرُخـــــــــــــــــــــــش
این نیز بگذرد ...
گالری رنگارنگ
خداجون دوستت دارم
کان ذن ریو کاراته دو ایلخچی
کلاس من
اهلبیت (ع)،کشتی نجات ما...
کیمیا
طوبای محبت
نوری چایی_بیجار
* روان شناسی ** ** psychology *
دوستانه
xXx عکسدونی xXx
شخصی
هرچه می خواهد دل تنگم میذارم
کتابهای رایگان برای همه
مهربانی
نقاشی های الیکا یحیایی
اصولی رایانه
سید خراسانی
زمزمه تنها
« عــــــفـــــــاف و حـــــجــــــاب »
سوادکوهی ریکا
سکوت(فریاد)
نوستالوژی دل ....
عاشقانه ها
mohammad
حرفهای شیرین
عرفان وادب
خیارج سرای من است
حرفهای آسمانی
شَبـَــــــــــــــکَة المِشـــــــــــــکاة الإسلامیــــــــــة
احسان ابراهیم پور
بهنام دانلود
مجموعه مقالات رایانه MOGHALAT COMPUTER
عاشقانه ها
باشگاه پرواز
سکوت پرسروصدا
بدنسازی و هیکل
khoshbakhti
فرهنگی
Morteza Qasemi:Violinist
تنها

راه انداز و برنامه نویس پی ال سی+تازه های فناوری اطلاعات
چشم انتظار
درگز دیار آشنا
عشق بزرگ ترین دروغ دنیاست
دل شکسته
پیامک 590
خط بارون
خط بارون
خط بارون
نبض شاه تور
فرزند روح الله
اخبار دنیای عشق
تجربه های مربی کوچک
صل الله علی الباکین علی الحسین
Sense Of Tune
ghamzade
یٰا عِمٰادَ مَنْ لا عِمٰادَ لَهْ
متالورژی_دانلود فایل برای دانشجویان متالورژی (rikhtegari.com)
رویایی زندگی کردن...
اسماء الحسنی
خوش مرام
تینا
ستاره سهیل
جلسه قرآن وعترت کاشان
قافله شهدا
♥ღردپای عشق♥ღ
در پناه آسمون
انتظار نور
برو بچه های ارزشی
Chamran University Accounting Association
پاتوق سرا
عشق سرخ
مقاله های تربیتی
یاس من
آرامش جاویدان در پرتو آموزه های اسلام
فقط خدا
دوزخیان زمین
گل یا پوچ ؟
داستان یک روز
vagte raftan
ناکام دات کام
آزاد اندیشان
گنجینه
پایگاه اطلاعاتی و کاربردی شایگان
حفاظ
محمد شادانی
مناجات با عشق
فهادانــ
دانشجو
بیاببین چیه ؟
از یک انسان
غم
زازران
مریم بانو
mahoor
مرجع اس ام اسSMS
قرمز ها
جالب انگیزناک
فقط من برای تو
یادداشتهای روزانه رضا سروری
سیاه و سفید
داود ملکزاده خاصلویی
دوباره سبز می شویم...
شش گوشه
ریاضیات
نوجوونی از خودتون
عکس
امپراتوری هخامنشیان
ME&YOU
*مظلومیت اهل البیت(علیهم السلام)*
* رز آبی *
امام زمان (ع)
آوای آشنا
آرشیو
آرشیو مطالب کتاب جمله های طلایی و مطالب گوناگون[58] . جمله های طلایی[17] . ازدواج[8] . آرامش[4] . تصاویر[4] . خانواده سبز[4] . زندگی[4] . عشق[3] . خوشبختی[3] . رومانتیک[3] . سلامتی[3] . تصویر[3] . زن[3] . میلاد[3] . گناه[2] . مادر[2] . گزیده مجله خانواده سبز[2] . کشمیر[2] . قرآن[2] . عیدنوروز[2] . فریدون مشیری[2] . قانون جذب[2] . مناظره[2] . یادگاری دوستان[2] . کبد چرب[2] . نعمت[2] . جملات الهام بخش و زیبا برای زندگی[2] . خدا هست[2] . تکالیف[2] . تکنولوژی فکر[2] . حسین[2] . دختر[2] . دوستت دارم[2] . دوستی[2] . داستان[2] . زیبایی[2] . علی(ع)[2] . شب قدر[2] . صلوات[2] . صوفی و خرش[2] . اسلام[2] . ارتباط[2] . اس ام اس[2] . پیامبر[2] . اعمال[2] . اعمال شب لیله الرغائب . اعمال هنگام خواب . افتخار به زن بودن . افرادی که چشمشان کمتر از یک نمره ضعیف است، لیزیک نکنند . افسانه زن . افکاردیگران . اقدام عجیب . اگر خستگی و کسالت رهایتان نمی‌کند ! . اگر دعایتان مستجاب شد مواظب سه حالت باشید . اگر نمیتوانی . الحمد لله . الله الله و استجابت دعا . الهی قمشه ای . اما... . امام باقر . امام جعفرصادق . امام رضا (ع) . امام رضا علیه السلام و حفظ آبروی شیعه خراسانی . امام زمان . امام صادق . امام کاظم . امام هادی . امشب لیلةالرغائب . امنیت . امید . امید به زندگی به 150 سال می‌رسد . امیدوار کننده ترین آیه در قرآن . امیدواری . انتخاب نوع حجاب . اندیشه ها . انسان . انسانهای سبز . انگشتر بهشتى . انواع سوشی با طراحی های دیدنی و زیبا . انواع مختلف کفش . اولین ژیانی که تولید شد/عکس . اولین و آخرین سفر انسان به ماه . ای جوووونم . ایدز . ایده . ایده بزرگ . ایران برگر . ایران پرمصرف‌ترین مشتری سیگار تا 40 سال آینده . این 9 خرافه سلامت را باور نکنید! . این خوردنی‌ها شما را خسته‌ می‌کنند . این خوشمزه ها شما را پیر می‌کنند! . این ستارگان زن از شوهرانشان پولدارترند! . این ماده مغذی محافظ لثه است . این میان وعده مانع پرخوری می شود . این نانوایی نان ندارد . اینترنت با مغز ما چه می‌کند . بـآیَـ? . با 16 درخت با شکوه در گوشه و کنار جهان آشنا شوید . با اصول و کلیدهای فهم زبان بدن آشنا شویم! . با اظهار نیاز خود را ذلیل نکنید . با افراد عصبی چگونه برخورد کنیم . با این 12 انگیزه ازدواج نکنید! . با این لباس ها خوش اندام می شوید . با این نوشیدنی شیرین لاغر شوید . با بیل و کلنگ به جان تاریخ یزد افتادند . با تلاش . با خزان‌ زدگی پوستمان چه کنیم . با زبان بدن، مچ همه را بگیرید! . با فواید دارچین آشنا شویم . با مردان کوتاه قد ازدواج کنید! . بارهنگ . بازداشت یکی‌از عوامل تحریکات‌اخیر دراصفهان . بازیگر زن ایرانی از تغییر جنسیت و دنیای مردانه‌اش می‌گوید . باشگاه لاغر اندام های گوشی های موبایل! . بافتن موها . بانوی ایرانی، بهترین ورزشکار زن سال 2014 آسیا . باید و نبایدهای طراحی دکور فضای داخلی خانه . ببخش . بخشش . بخشش کنید، اما . بخور نخور‌های پاییزی از دید طب سنتی . بدون رژیم گرفتن لاغر شوید . برای نوجوان خود وقت بگذارید . برخی از آثار نماز شب . برداشتن موانع موفقیت . برکات‌ ماه‌ رمضان‌ . بسیار مهم و حیاتی . بلایی که سیگار بر چهره می‌‌آورد . به بهانه فیلم ملک سلیمان (ارتباط،دوستی و ...با اجنه مسایل دیگر) . به زن بودنتان افتخار کنید . بهترزندگی کردن . بهترزیستن . بهترین . بهترین خوراکی‌ها برای داشتن چشمانی زیبا . بهترین دعاى حاجت . بهترین راهنمای انتخاب و خرید لباس پاییزی . بهترین فبلت‌هایی که می‌توانید در پاییز خریداری کنید . بهترین و بدترین موادغذایی برای دیابتی‌ها . بهترین و جالب ترین سلفی های 2014 . بهترین کرم دور چشم، مناسب سنِ شما . بهترینها برای سال نو . بهره مندی از دنیا . بهروز یاسمی . بیست معجزه . بیش از 120 انسان منجمد در انتظار حیات دوباره‌اند! . بیماری که جان مرتضی پاشایی را گرفت جدی بگیرید . بیوگرافی ناصر گیتی‌جاه . پاداش کسی که آیة الکرسی را زیاد می خواند . پاسخ . پاسخ به سوالات . پای صحبت «نامزد مرتضی پاشایی» . پایان یا آغاز عاشق . پایه تخت . پایه های اخلاق . پردرآمدترین شغل ها برای زنان . پرسش . پروانه . پروردگار . پس از فوت همسرش! . پسر . پل . پلک بزنید . پند . پوکی استخوان . پیام . پیام ضروری . " دانش کم چیز خطرناکی است " . "حبس" در انتظار مزاحمان تلفنی 115 . "زمین در خوش ترین احوال" . «بهنام تشکر» پدربزرگ شد! . 10 اختراع برتر 2014 معرفی شد . 10 ترفند ساده برای سال اول ازدواج . 10 تفاوت عمده بین مغز زنان و مردان! . 10 چیزی که زن‌ها درمورد مردها تنفر دارند . 10 چیزی که هرگز نباید روی صورت تان قرار دهید . 10 درس زندگی . 10 دلیلی که باعث می‌شوند هرگز ثروتمند نشوید! . 10 راز تحریک متابولیسم بدن . 10 راز حل نشده در مورد انسان‌های اولیه . 10 راز نادیده گرفته شده از تاریخ . 10 روش برای اینکه در زندگی خوش شانس باشیم . 10 فایده معجزه‌ آسای زنجبیل . 10 فرمول ساده برای چکاپ شخصی . 10 مسکن طبیعی عالی برای دردهای قاعدگی . 100 دلاری . 12 آلوده‌کننده هوای داخل خانه . 13 عادت روزمره که باعث پیری میشود . 13 واقعیت چینی که شاید نشنیده باشید . 1387 . 14 باور غلط گوارشی . 14 نکته برای رسیدن به زندگی شادتر! . 15 واقعیت جالب در مورد هند که تا به حال نشنیده اید . 15 کاری که افراد برخوردار از اعتماد به نفس بالا انجام نمی‌دهند . 15روز . 16 اشتباهی که شما را کوتوله نشان می‌دهد! . 18 توصیه همسرانه برای آقایان . 20 دقیقه قبل از خواب قهوه بنوشید . 22 نکته تغذیه‌ای،نمره سلامت‌ . 25 نکته طلایی . 27 چیزی که در 27 سالگی باید یاد گرفت . 3 سال متوالی خشکسالی متوسط تا شدید در 8 استان . 30 . 30 بلایی که نباید سرخودتان بیاورید !!! . 30سال . 4 برابر شدن جمعیت سالمندی ایران . 40 آموزه مهم درباره همسرداری از زبان ائمه . 40 درصد از 200 نوع سرطان، قابل پیشگیری است . 40 نکته مهم اخلاقی در 40 جمله کوتاه و خواندنی . 40درس . 5 اشتباه در شستن صورت . 5 ترفند برای کار کمتر و موفقیت بیشتر در زندگی . 5 نکته حیاتی برای پیاده روی در تابستان . 50 . 6 چای گیاهی که سالم تان می کنند . 6 راهکار برای فرار از استرس های کاری . 6 فایده . 7 پیشنهاد غذایی مهم پزشکان برای سلامت و زندگی شاد خانم ها . 7 دلیل کاهش تمایل زنان به بچه‌دار شدن . 7 غذای ساده برای 7 موقعیت حساس . 79 درصد روزهای امسال پاک و سالم بودند . 7سین . 8 جاذبه طبیعت گردی ایران . 8 غذای سمی . 8 ماده خوراکی برای کم کردن اشتها . 8 نکته مهم . 9 توصیه‌ مفید صبحانه‌ ای! . 9 عادتی که ثروتمندان در زندگی دارند . 9 یار سلامتی بدن به شرط اعتدال . Art . Beautiful letter . Best Photograph . change me . Frying eggs made easy . Kashmir . Nice Garden . RED X RED . sms-اس ام اس . snake man . Surgery of a snake . Taronga Zoo . wow!!! . آبان ماه . آبان، ماه کم آبی تهرانی ها . آتش چهارشنبه . آثار روابط جنسی از منظر قرآن . آخر الزمان . آخرین آمار ازدواج و طلاق در کشور . آخرین آمار بیکاری در کشور . آخرین حرف تو چیست؟ . آدم برفی . آرام شدن . پیامبر اکرم . پیامبر اکرم(ص) . پیامبر اکرم(ص) نمونه کامل اخلاق . پیامبراکرم . پیامبران . پیرزن و مرد گوژپشت . پیشگیری از بارداری در ابتدای ازدواج . پیشگیری از سرطان . پیشنهاد هیجان‌انگیز برای موهای شما . پیوندهای روزانه . تئوری پنجره شکسته . تاثیر رنگ های شاد بر خلاقیت انسان ها . تاثیر قرمزوآبی . تاثیر میوه‌های بنفش و آبی در تقویت حافظه . تاثیر والدین در اخلاق . تاریخچه هفت سین . تاریخچه ولنتاین . تبدیل برج آب قدیمی به یک خانه مدرن . تبریک . تجلیل از پدر تعلیم وتربیت ایران در روز جهانی کودک . تخریب 2 طبقه پاساژ علاءالدین... . تدابیر مردان در همسرداری . تدبیر درست . ترافیک پرحجم در جاده های کشور . ترایفـل کاسـه ای رنگی . ترفندهای ساده برای زندگی . ترفندهای یک کدبانوی کامل . ترول . ترک کف پا را جدی بگیرید . تزریق انسولین، باعث ایجاد سرطان خون می‌شود . تزیین تخم مرغ . تست . تستهایی جالب برای تشخیص طلای اصل از طلای تقلبی . تشخیص آلزایمر از طریق راه رفتن . تشخیص آلزایمر با تست بویایی ! . آزاردهنده‌ترین مشکلات اندروید جدید . آسون ترین کار و سخت ترین کار . آشنایی با علائم، راه‌های تشخیص و مقابله با ویروس‌ کرونا . آشنایی با علایم و نشانه بیماری ها در چهره . آشنایی با معماران چیره دست دنیای جانوران . آشنایی با ویتامین D و بیماری های کمبود ویتامین D . آفرینش زن . آلودگی در آب تهران نداریم . آمادگی ازدواج . آموزش درست کردن بهترین سیب‌ زمینی سرخ کرده‌ دنیا . آموزش نماز . آموزش کمک‌های اولیه به مصدومین اسید پاشی . آموزنده . آموزه های طنز و جالب عمه کتی .
آرشیو
اشتراک
 
طراح قالب
www.parsiblog.com