سفارش تبلیغ
صبا ویژن
جمله های طلایی و مطالب گوناگون
خرد، ریشه دانش و انگیزه فهم آن است . [امام علی علیه السلام]

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

دوشنبه 99 خرداد 12  6:1 عصر

مجموعه: مکانهای تاریخی ایران

 

برج علی آباد کشمر,برج علی آباد,برج کشمر

برج تاریخی کشمر

 

در گوشه و کنار ایران، برج‌های تاریخی فراوانی وجود دارد که هر یک نشان‌دهنده هنر، معماری و تاریخ این سرزمین کهنسال است و گردشگران زیادی را برای دیدن خود جذب می‌کنند. برج علی آباد کشمر در خراسان رضوی نیز یکی از بناهای تاریخی قرن هفتم هجری قمری است. این برج با زیبایی تمام در این منطقه خودنمایی می‌کند.

تاریخچه برج علی‌آباد کشمر

این بناء بر فراز بقایا و آواره‌های قلعه کهن بنام کوشک بنیان شده و زمان ساخت این مناره را در حدود قرن هفتم هجری قمری دوره کیانیان و اشکانیان می‌دانند. روایات زیادی در مورد این بنا حکایت شده است. اعتقاد بر این است که این برج یک مقبره بوده‌است. به همین خاطر به مقبره کشمر نیز معروف شده‌است.

 

این که مقبره چه شخصیتی است به خوبی مشخص نیست. یا به یادبود زرتشت یا طغرل سلجوقی ساخته شده‌است یا یادبود نبوده و مقبره یکی از این افراد بوده‌است. این برج به آتشکده زرتشت نیز معروف است. این برج به هر منظوری ساخته شده بر کنار راه معروفی بوده‌است که مرکز ایران را به نیشابور متصل می‌کرده‌است و مسافران زیادی در گذر از این منطقه از آن دیدن کرده‌اند.

 برج علی آباد کشمر,برج علی آباد,مکان های تاریخی ایران

تاریخچه برج علی آباد کشمر

 

• مطالعاتی که محققان روی این بنا انجام داده‌اند، دریافته‌اند که لحظه تحویل سال شمسی از روی این برج در محل یکی از طاقچه‌های آن با استفاده از نور خورشید تعیین می‌شده است.

 

معماری برج علی آباد کشمر

برج علی آباد کشمر بیشتر نشان دهنده اسلوب معماری در قرن هفتم است و از دیدگاه معماری با برج رادکان چناران قابل مقایسه است. این بنا از داخل دارای سه طبقه‌است و ارتفاع تیزه اصلی گنبد تا کف 31 متر است.

 برج علی آباد,برج کشمر,برج تاریخی کشمر

برج علی آباد یکی از بناهای تاریخی و زیبای کشمر

 

نمای خارجی برج علی آباد در پائین هشت ضلعی و بالاترین قسمت آن دارای گنبد مخروطی و به صورت دو پوسته است که 48 نیم ستون به انضمام تزئینات هندسی از آجر و کاشی فیروز ای زینت بخشی از آن شده است و راهروی پلکانی و مارپیچ بین دو جداره صعود به پوشش اول را مهیا می‌کند.

 

شکل مناره مانند برجی است که منظره خارجی آن از چهل و هشت ترک آجری تشکیل شده است و دوازده قالب آجری مزین به اشکال لوزی دارد. در حد فاصل ستون‌های بدنه برج و گنبد آن تزیینات قطارسازی با کاشی‌هایی به رنگ فیروزه‌ای تعبیه شده است. گنبد آجری آن مخروطی شکل و دو پوشه است. 

 برج علی آباد کشمر,برج علی آباد,برج کشمر

تصاویری از برج علی آباد کشمر

 

پوشش اول دارای روزنی است که نور را به داخل بنا هدایت می‌کند، پوشش دوم بسیار بلندتر از پوشش نخستین است. در بالای گوشواره مقرنس کاری زیر گنبد، شیارهایی باریک و با انتهایی پهن‌تر وجود دارد. این شیارها بیست و چهار عدد می‌باشند. ارتفاع گنبد بنا 18 متر است و شکل داخلی آن، 8 گوش است. محیط داخلی آن 22 متر و محیط خارجی آن 442 متر است.

 

سر در برج به شکل ایوان اتاق داری است که در اصل دارای کتیبه‌ای بوده است. در سطح فوقانی میان حجره‌های طبقه دوم، آثار گچبری وجود دارد و اکنون قسمت مختصری از آن باقی مانده است.

 

ترمیم و بازسازی برج علی آباد کشمر

برج علی آباد بارها ترمیم شده ولی در ترمیم آن مصالح امروزی مثل سیمان استفاده شده‌است. فرح دیبا همسر محمد رضا شاه که به آثار ملی اهمیت زیادی می ‌داد در سفری که به این منطقه داشته‌است دیداری نیز از روستای کشمر و این برج به عمل آورده‌است.

برج علی آباد کشمر,برج علی آباد,برج کشمر

معماری برج علی آباد کشمر

 

به دستور وی خانه‌های اطراف این برج را خریداری کرده‌اند و مقرر شده بود که تمامی این خانه‌ها خراب شده و اطراف برج پاکسازی شود ولی از آن پس دیگری اقدامی در این خصوص صورت نگرفته‌است فقط یک محوطه نه چندان مناسب بدان افزوده شده‌است عدم حمایت و توجه به آن، باعث گردیده شد کاشی کاری‌های اطراف آن که تا چند سال پیش سالم بوده امروز از بین برود.

 

• برج علی آباد کشمر در تاریخ 15 دی 1310 با شماره? ثبت 127 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

برج علی آباد کشمر,عکس های برج علی آباد,برج کشمر

برج تاریخی کشمر

 

نشانی:

برج علی‌آباد در فاصله 5 کیلومتری شمالی جاده اصلی بردسکن به شهرستان خلیل آباد در میان روستای کشمر واقع است.

 

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

شنبه 99 خرداد 10  5:56 عصر

مجموعه: مکانهای تفریحی ایران

 

دشت سوسن,دشت سوسن ایذه,دشت سوسن خوزستان

دشت سوسن، تکه‌ای از بهشت

 

دشت سوسن یکی از جاذبه‌های طبیعی استان خوزستان است که در 35 کیلومتری شمال غربی شهرستان ایذه قرار دارد. این منطقه با طبیعت زیبا و منحصر به فرد خود می تواند دیدگان هر بیننده ای را محصور کند. گشت و گذار در دشت سوسن و در لب کارون که در این دشت زیر نور آفتاب میدرخشد بسیار فرحبخش و دل انگیزاست.

ایذه یکی از شهرهای دیدنی و جاذبه های گردشگری خوزستان است که بیشتر شهرتش را مدیون طبیعت زیبا و نگار کنده ‌های سنگی و صخره‌ ای است. 

 

سوسن از بخش‌‌های شهرستان ایذه است که در 35 کیلومتری شمال غربی این شهرستان قرار گرفته و از دو دهستان سوسن شرقی (با مرکزیت جنگه) و سوسن غربی (با مرکزیت ترشک) تشکیل شده است. بخش سوسن در منتهی‌ الیه شرقی استان خوزستان و در مجاورت استان چهارمحال و بختیاری قرار گرفته است.

 

دشت سوسن ایذه یکی از زیباترین مکان‌های دیدنی خوزستان است. زیبایی دریاچه، تپه ها و گلهای زیبای این دشت توصیف ناپذیر است. دشت سوسن همچون قطعه ای از بهشت است که تنها نقاش جهان می‌تواند این‌گونه نقش‌آفرینی کرده باشد.

 

دشت سوسن روزهای مطبوعی دارد؛ صبح های آن دل انگیز و شب هایش پر از آرامش است و دارای چشمه های گوارا است. صدای طبیعت دشت سوسن که تلفیقی است از صدای آواز پرندگان و صدای جاری بودن رودخانه است، چه خوب آهنگ خالق طبیعت در دشت سوسن، این نماد تمدن عیلامیان نواخته می‌شود.

دشت سوسن,دشت سوسن ایذه,جاذبه های طبیعی خوزستان

دشت سوسن،یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی خوزستان

 

اراضی حاصلخیز دشت سوسن

سوسن نام منطقه ای وسیع است که روستاهای زیادی در آن جای گرفته اند. دشت سوسن یکی از گذرگاه‌های رودخانه خروشان کارون است و توسط این رود به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌شود. زمین حاصلخیز، آب فراوان و اقلیم مناسب تمام شرایط را برای کشت و باغداری مردمان خونگرم بختیاری این دیار فراهم کرده است.

 

در واقع عبور رود کارون از میان دشت سوسن، موجب پیدایش اراضی حاصلخیز در این ناحیه شده است. مردم این منطقه علاوه بر دامپروری، به کشت برنج و دیگر محصولات کشاورزی اشتغال دارند.

دشت سوسن,دشت سوسن ایذه,جاذبه های طبیعی خوزستان

کشت برنج در اراضی حاصلخیر دشت سوسن

 

قدمت تاریخی دشت سوسن

ایذه از شهرهای جنوب غربی ایران است که دارای پیشینه تاریخی کهن بوده که قدمت‌ آن به 4000 سال پیش برمی ‌گردد و از آن به عنوان پایتخت بختیار یاد می شود. وجود دو عامل زمین‌های حاصلخیز و راه‌های ارتباطی با دیگر نقاط در گذشته، عامل مهمی در پیدایش آثار و اماکن متعدد در این ناحیه بوده است که اکنون در جای جای بخش سوسن دیده می‌شود.

 

در این شهرستان آثار و سنگ نبشته هایی پیدا شده که دوره ی عیلامیان باز می گردد. دشت سوسن نیز علاوه بر طبیعت بسیار زیبا، دارای آثار تاریخی ارزشمندی همچون تپه‌های باستانی، پل و بَرد گوری‌ها می‌باشد.

 

گورستانی جالب و متفاوت

یکی از نکات جالب‌ توجه در این منطقه، گورستان ‌های قدیمی آن است. این گورستان ‌ها به نام شیر سنگی معروف شده‌ اند چرا که گذشتگان به رسم احترام شیرهای سنگی را به ‌عنوان نماد شجاعت بر مزار جنگجویان خود نصب می ‌کردند.

دشت سوسن,دشت سوسن ایذه,شیرسنگی

گورستانی کهن در دشت سوسن

 

روستاهای قدیمی

روستاهای قدیمی متعددی در این منطقه وجود دارد که معروف‌ ترین آنها «ثریا» است. خانه‌ های ثریا با ساختاری پلکانی ساخته شده‌ اند و به همین خاطر به نام ماسوله خوزستان شهرت دارد. جالب است بدانید قدمت این بناهای تاریخی در خوزستان به هزاران سال پیش بازمی ‌گردد. 

دشت سوسن,دشت سوسن ایذه,دشت سوسن خوزستان

روستاهای قدیمی و پلکانی منطقه سوسن

 

شاهراه بزرگ ساخته شده در زمان داریوش هخامنشی

راه دژ – پارت که از اصفهان به سمت غرب ایران یعنی ناحیه شوش کشیده شده و تا بین النهرین ادامه می یابد یکی از راه های کهن دشت سوسن است که در هر 5 فرسخ این مسیر کارونسراهایی به منظور رفاه حال مسافران در قرن های گذشته ساخته شده که آثار مخروبه آن هنوز وجود دارد.

 

وجود نشانه ها و آثاری از یک جاده سنگفرش قدمی در دو طرف رود کارون باعث شد که لایارد جهانگرد و باستان شناس بریتانیایی در مورد این جاده نظریه ارائه دهد: که احتمالا این جاده که به اتابکی معروف بوده خیلی قبل از زمان اتابکیان ساخته شده و آثار برجا مانده از یک شاهراه بزرگ است که در زمان داریوش هخامنشی ساخته شده و پرسپولیس را به شوش وصل می کرده است.

 

پوشش گیاهی دشت سوسن

انار، بلوط، انجیر، گلهای شقایق و سایر گیاهان بومی از پوشش گیاهی این منطقه محسوب می‌شوند. برنج سوسن نیز در این منطقه بعمل می آید که بسیار معروف است.

دشت سوسن,دشت سوسن ایذه,دشت سوسن عکس

شبهای زیبا و پرستاره دشت سوسن

 

سفر به دشت سوسن

به طرف ایذه که بروید در طول راه سد شهید عباس پور را می بینید. مسیر بعدی امامزاده ابراهیم است. این امامزاده پارکینگ دارد میتوانید خودروی خود را در اینجا پارک کرده با خیال راحت سوار قایق شوید و نیم ساعتی را تا دشت سوسن قایق سواری کنید. به طور معمول هر قایق ده نفر بدون بار را تا دشت سوسن حمل می برد. به زودی ارتباط تلفن  قطع میشود و وارد دنیای جدیدی خواهید شد.

 

از قایق میتوانید جزیره های کوچک سرسبز را تماشا کنید. گاهی دستی به آب بزنید و از خنکای آن لذت ببرید. بعد از قایق سواری به منطقه سید احمد میرسید و پس از تخلیه بارها و وسایل از قایق، میتوانید چادرها را در محیطی خیلی زیبا و سرسبز بر پا کنید و برای گشت و گذار در این بهشت کوچک برنامه ریزی کنید.

 

آرامش و سکوت این محیط زیبا بیش از هر چیز به دل می نشیند. تمیزی، زیبایی، طبیعت بکر، همه و همه شما را مسحور خواهد کرد. این منطقه روزهای بهاری بسیار مطبوع و شبهای خنکی دارد که کنار آتش میتوانید لحظات به یاد ماندنی را سپری کنید و از تماشای آسمان پر ستاره این دشت زیبا لذت ببرید.

دشت سوسن,دشت سوسن ایذه,خوزستان

قایق‌سواری در روخانه کارون

 

جهت ماندن در این منطقه حداقل سه روز را به شما پیشنهاد می کنیم. روز اول به استراحت و گشت و گذار در اطراف و جمع آوری هیزم برای روشن کردن آتش بگذرانید. روز دوم میتوانید به صعود یکی از قله ها ی اطراف که مسیر پلکانی دارد سپری کنید که از آن بالا دیدن دهانه سد و مناظر اطراف بسیار شگفت انگیز است.

 

روز سوم را نیز به بازدید از چشمه و پر کردن بطریهای آب معدنی اختصاص دهید. این سه روز را میتوانید با شنا، ماهیگیری و در صورت همراه داشتن قایق بادی و عبور از رود روزهای ماندگاری برای خود رقم بزنید. همچنین میتوانید برنامه ای دیگر ریخته و به روستاهای اطراف سر بزنید و یا از اماکن تاریخی معروف ایذه دیدن نمایید.

 

همه جای دشت سوسن دیدنی است اما دیدنی های ثریا و ده حوض بی مانند است. در ده شیخ که آخرین نقطه سوسن است پیاده شده با قایقی به آن سوی رود کارون بروید و مسیر روستاهای آن سوی دشت را در پیش بگیرید، اولین روستا ثریاست که روستایی زیبا و پلکانی است. با گذر از ثریا و یک پیاده روی سبک در جاده خاکی به ده حوض می رسید. بالاتر از ده حوض روستای دانیال و ده کهنه نیز در مسیر است.

دشت سوسن,دشت سوسن ایذه,آدرس دشت سوسن

شرایط سفر به دشت سوسن

 

بهترین زمان برای سفر به دشت سوسن

این دشت از ماه بهمن تا خرداد، طبیعت بسیار زیبایی دارد، به طوری که در این ایام و به خصوص ایام نوروز افراد بسیاری به این منطقه مراجعه می‌نمایند تا از زیبایی چشم‌نواز آن بهره ببرند.

 

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

مجموعه: عجایب گردشگری

 

دریاچه ناترون,دریاچه ناترون کجاست

عکس از دریاچه ناترون

اتفاقاتی در این دریاچه رخ داده است که ذهن هرکسی را درگیر می کند. همه می گویند رمز و رازی در دریاچه ناترون وجود دارد ! در این مقاله قصد داریم شما را با این مکان پررمز و راز آشنا کنیم.

 

دریاچه ناترون,دریاچه ناترون کجاست

دریاچه ناترون

 

دریاچه ناترون کجاست؟
دریاچه ناترون یک دریاچه نمکی و قلیایی است که در استان آروشا و در شمال تانزانیا واقع است. این دریاچه نزدیک به مرز کنیا و در کافت گریگوری قرار دارد که شاخه کافت شرق آفریقا است. این دریاچه و حوضه آن جزء مناطق کنوانسیون رامسر در تانزانیا میباشد به همین علت از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

موقعیت خاص این دریاچه بگونه ای است که آب وارد دریاچه می شود ولی از آن خارج نمی شود. در نتیجه آب موجود در دریاچه تنها از طریق بخار میتواند خارج شود. در طول سالها به مرور آب دریاچه بخار شده و غلطت بالایی از نمک و دیگر مواد معدنی برجای مانده است.

در دریاچه ناترون تنها چند گونه ماهی( Alcolapia latilabris)، چند مدل جلبک و جمعی از فلامینگوها زندگی می کنند که از همین جلبک ها تغذیه می کنند.

 

دریاچه ناترون,دریاچه ناترون کجاست

راز دریاچه ناترون

 
داستان شگفت انگیز دریاچه ناترون:
در سال 2011 عکاسی به اسم نیک برانت( Nick Brandt) به مناطق شرقی آفریقا سفر می کند و از طریق مسیری انحرافی راه دریاچه ناترون تانزانیا را در پیش می گیرد. او فکر میکرد دریاچه ناترون محلی عالی برای عکاسی از حیوانات وحشی است ولی پس از سفر متوجه شد این دریاچه ی مشهور حیوانات را خشک نموده و به نوعی انگار این حیوانات تبدیل به سنگ شده اند.

این عکاس پرندگان را در موقعیت هایی قرار داد که گویی زنده هستند و آنها را در یک مجموعه جالب منتشر کرد. اما به گفته خودش، «وضعیت بدن پرندگان تغییری نکرده است و ما تنها آنها را روی شاخه ها و اماکن دیگر قرار دادیم و از آنها عکاسی کردیم.»

 

دریاچه ناترون,دریاچه ناترون کجاست

دریاچه ناترون کجاست

 
دلیل تبدیل شدن پرندگان و حیوانات به سنگ چیست؟
بومیان این دریاچه را نفرین شده و اسرارآمیز می دانند و به هیچ وجه حاضر نیستند در آن شنا کنند. علی رغم بعضی اخبار رسانه ای، حیوانات در این دریاچه به راحتی به سنگ تبدیل نمی شوند، و بعد از وارد شدن به آب و تماس با آن می میرند.

آن جا اکثر اوقات سال دمای آب دریاچه بین 40 تا 60 درجه سانتی گراد است، همچنین آب ناترون مواد معدنی گوناگونی در خود دارد، وجود این عوامل در کنار هم باعث شدند تا این منطقه محیط مناسبی برای زیست حیوانات نباشد.

آب این دریاچه از رود ایوازو نیرو تامین می شود و آب این رود هم مملو از مواد معدنی است و در طی حرکتش به سوی ناترون از چشمه های آب گرم متعددی عبور می کند. با این تفاسیر هنگامی که آب به دریاچه ناترون میرسد دمای بالایی دارد و وجود نمک در آن، آب را شبیه به ماده ای شبیه مواد مذاب می کند. متأسفانه پرنده هایی که برای شنا یا استفاده از آب ناترون وارد آن میشوند می سوزند یا مسموم می شوند.

 

دریاچه ناترون,دریاچه ناترون کجاست

دریاچه ناترون تانزانیا

 
راه دسترسی به دریاچه ناترون:
بهتر است قبل از سفر به این منطقه، تحقیقات لازم را انجام دهید و در صورت نهایی شدن تصمیم، وسایل و امکانات ضروری را همراه خویش داشته باشید. اکثر افردی که می خواهند از این مکان بازدید به عمل آورند، از مسیرهای آروشا، تراجیری، سرنگتی و انگورونگورو بهره می برند. رسیدن به دریاچه ناترون از این مسیر دشوار و پر دست انداز، 2 روز به طول می انجامد.

آدرس: آفریقا - شمال تانزانیا - استان آروشا

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

سه شنبه 99 خرداد 6  6:15 عصر

مجموعه: عجایب گردشگری

 

آبشارهای خون قطب جنوب,آبشار خون،عجایب گردشگری

آبشاری به رنگ خون

 

در گوشه و کنار دنیا چیزهای عجیب و غریب بسیاری وجود دارد و عجایب باورنکردنی‌ای در طبیعت اتفاق می‌افتد که ممکن است دانشمندان را سال‌ها برای یافتن علت به خود مشغول کند. یکی از حیرت‌انگیزتزین عجایب جهان آبشار خون در قطب جنوب است که در این قسمت از بیتوته به آن پرداخته‌ایم.

سیاره ما، سرشار از پدیده های شگفت انگیزی است که صرفاً نگاه کردن به آنها ذهن آدمی را تا مدت ها به خود مشغول می کند. در هر گوشه و کنار این کره خاکی با پدیده هایی مواجه هستیم که برخی از آنها توجیه پذیر و برخی دیگر فراتر از قوه ادراک آدمی به نظر می رسند.

 

رودخانه‌ای یخی در غرب دریاچه پونی در اَنتاکتیکا (قار? قطب جنوب) وجود دارد که آب قرمز این رودخانه آبشارهایی را به وجود آورده است که به همین دلیل این آبشارها به «آبشار خون» معروف شده‌اند و این آبشارها از 106 سال پیش تاکنون معمای لاینحل برای دانشمندان بود.

 

آبشارهای خون در سال 1911 در قطب جنوب، زمانیکه گروهی از دانشمندان برای انجام تحقیقاتی به این نقطه از زمین رفته بودند کشف شد. این آبشارها که آبی سرخ رنگ داشت و ارتفاعش به یک ساختمان 5 طبقه می رسید، در نگاه اول، به نظر می رسد از بالای کوه، خون پایین می ریزد و به صورت آبشار درمی آید.

 

در ابتدا آن ها فکر کردند که دلیل رنگ عجیب این آب باید وجود جلبک های خاصی در آن باشد اما این فرضیه هیچ وقت به حقیقت نپیوست و به عنوان یک نظر و تئوری معتبر، معرفی و تایید نشد. 

آبشار خون قطب جنوب,آبشار خون،عجایب طبیعت

آبشارهای عجیب قرمز رنگ در قطب جنوب

 

دانشمندان پس از یک قرن سرانجام توانستند معمای «آبشارهای خون» در قطب جنوب را حل کنند. آن‌ها بعد از انجام آزمایش هایی به این نتیجه رسیدند که اکسیداسیون آهن باعث شده تا آب حالت زنگ زدگی پیدا کند.

 

دریاچه پونی حدود 5 میلیون سال قدمت دارد و هنگامی که آب آهن‌دار به اکسیژن برخورد می کند دچار زنگ ‌زدگی می شود و در نتیجه به رنگ سرخ در میآید بنابر این رنگ آب دریاچه و رودخانه را به رنگ قرمز در می‌آورد.

 

تحقیقات تیلور نشان می‌دهد، هم جلبک‌های دریاچه پونی و هم آهن موجود در کوهِ یخیِ نزدیک رودخانه، در قرمز شدن آب دریاچه و رودخانه تأثیر دارند.

 

آبشارهای خون از دریاچه‌ای محبوس در لایه‌های یخ سرچشمه میگیرند

آبشارهای خون از یک دریاچه ی بزرگ روان شده اند که حدود 1 میلیون سال است که در زیر لایه ای از یخ محبوس شده است و وقتی که دیدند که این دریاچه علیرغم مدت زمان زیادی که محبوس بوده است، یخ نزده است کاملا شوکه شدند.

آبشارهای خون قطب جنوب,یخچال های طبیعی،عجایب طبیعی

آبشار خون قطب جنوب

 

تلاطم و فعالیت دائمی دریاچه، بستر سنگی آنرا خراشیده و آب آن شدیداً آغشته به مواد فعال معدنی می شود.

 

در واقع 1 میلیون سال پیش که یخچال طبیعی تیلور در این منطقه ی یخی به وجود آمد، یک دریاچه ی نمکی کوچکی را در زیر چندین لایه از یخ گیر انداخت. با جدا افتادن از سایر آبها، نمک این دریاچه 3 برابر بیش از آب سایر دریاهاست که از یخ زدن آن ممانعت می کند. این توده ی نمکی زیر یخ، 

 

آهن را از لایه های زیر صخره ها به بیرون درز داد و به آن این رنگ عجیبی که امروز می بینیم را داد.  در ابتدا مشخص شد این یخچال طبیعی تیلور تعداد زیادی شکاف در خود دارد که در همین نقطه هم مقدار زیادی آب نمک به یخ تزریق می شود. بعداز آن، این تیم تحقیقاتی مسیر 300 متری آب نمک را دنبال کردند تا این که آن ها را به بالای این آبشارهای خون در قطب جنوب رساند.

 

شاید بار اول که این جمله را می شنوید چندان برایتان ملموس و واقعی نباشد اما وقتی که آب یخ می زند، از خود گرمایی منتشر می کند و این گرما، یخ های سرد اطراف را گرم می کند. آب نمک دمای یخ زدگی پایین تری دارد و وقتی که با گرما همراه می شود، به روان شدن مایع کمک می کد و در نتیجه روان شدن آن ممکن می شود.

آبشار خون قطب جنوب,آبشار خون،عجایب طبیعت

دریاچه محبوس در لایه‌های یخ

 

حال “جیل میکوکی” میکروبیولوژیست دانشگاه تنسی ناکسویل راه حلی برای این مسأله یافته است. آیس مول(IceMole) نام باکس فلزی مستطیلی با رویه ی مسی و یک پیچ یخ (ice screw) در یک طرف اش دارد که برخلاف مته های الکتریکی-گرمایی معمول، میتواند بصورت غیر مستقیم به داخل یخ نفوذ کند. گرمای افتراقی در رأس آن باعث تغییر جهت حرکت می شود و بنابراین می توان آن را در هر جهتی هدایت کرد.

 

به کمک این دستگاه “میکوکی” و تیمش توانسته اند اولین نمونه های دریاچه خون را استخراج کنند تا شانس مطالعه میکروبهای شگفت انگیز موجود در آن را در تاریکی مطلق، نبود اکسیژن و میزان نمکی که هر موجود زنده ای را می کشد بیایند.

 

میکوکی گفت: “این نمونه ها دریچه ای به جهان زیر یخچال ها می گشاید، در اینجا هیچ حیوان یا درختی وجود ندارد؛ اینجا، قاره ای میکروبی است.”

 

میکروب‌هایی که در این مکان زندگی می‌کنند، قادرند برای هزاران سال از سولفات تغذیه کرده و از آن انرژی بگیرند. این باکتری‌ها، با به دام افتادن در مکانی فاقد نور و اکسیژن در زیر یخچال‌ها، شروع به بازیافت انرژی از سولفات‌ها کرده و آن را به سولفیت تبدیل می‌کنند. نتیجه‌ی آن با ذرات آهن موجود در این منابع آبی، سولفات بیشتری را برای تغذیه باکتری‌ها تولید می‌کند.

 

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

سه شنبه 99 خرداد 6  6:11 عصر

مجموعه: عجایب گردشگری

 

تری هتل,هتل آینه ای,هتل آینه های مکعبی

تری هتل با 5 اتاق درختی مجزا در سوئد قرار دارد

 

بعضی افراد که در عرصه گردشگری فعالیت می کنند خلاقیت های عجیب و غریبی به خرج داده اند تا  بتوانند نظر توریست ها را بخود جلب کنند، یکی از این تلاش ها ساخت هتل های کاملاً متفاوت است.

یکی از مهم ترین مواردی که در سفر باید به آن توجه داشت محل اقامت است. برخی از افراد دوست دارند در هتل های شیک اقامت داشته باشند و برخی هم چادر زدن و یا اقامت در یک هتل غیرعادی را ترجیح میدهند. شما درصورتی که حق انتخاب داشته باشید ترجیح می دهید در زمان سفر کجا اقامت کنید؟ در یک هتل شیک، گران قیمت و البته متعارف یا  جایی غیرعادی ولی لبریز از هیجان؟ در این مطلب با یکی از هتل های غیرعادی اما شگفت انگیز آشنا می شویم.

 

تری هتل,تصاویر هتل آینه ای,هتل آینه های مکعبی

اتاق آینه ای تری هتل

 

تری هتل,اتاق آینه های مکعبی,تصاویر اتاق آینه های مکعبی

عکس های اتاق آینه ای مکعبی 

 

تری هتل در سوئد
تری هتل با 5 اتاق درختی مجزا، در 50 کیلومتری شهر لولی در شمال سوئد قرار گرفته است. هر کدامیک از اتاق ها با همکاری معماران برجسته ی اسکاندیناویایی در ارتفاع بین 4 و 6 متری ساخته شده اند و از طریق پلکان، پل، یا پله های جمع شدنی قابل دسترس هستند. اتاق های این اقامت‌گاه به صورت لانه ی پرنده مشابه لانه ی پرنده ی غول پیکر ، در بین تنه ی درختان احداث شده اند.

 

اتاق آینه های مکعبی,تری هتل کجاست,هتل های عجیب و غریب

نمایی از اتاق آینه ای در زمستان

 

اتاق آینه های مکعبی در سوئد

متفاوت ترین اتاق تری هتل، مکعبی به اضلاع 4 متر است که کاملا از آیینه پوشیده شده و محیط زیبای پیرامون خود را منعکس می کند. آینه ها خانه ساخته شده را از چشم انداز طبیعی پیرامون آن مخفی می کند. این اتاق با وجود زیبائی مشکلاتی هم دارد. مکعب آینه ای از زاویه های خاصی قابل دیدن نیست، بنابراین طراحان باید راهی برای جلوگیری از برخورد پرندگان با آن بیاندیشند.

 

اتاق آینه های مکعبی,هتل عجیب,هتل های عجیب و غریب

تصاویر اتاق آینه ای مکعبی

 

در این خانه آینه ای داشتن یک تخت دونفره، توالت، سالن و یک تراس پشت بام، اقامتی عالی را برای دو نفر فراهم می کند. دوش و سونا در دو ساختمان مجزا در کنار هم واقع شده اند. تمام اتاق های درخت WiFi رایگان دارند. برای غذا خوردن می توانید به مهمانخانه Britta که حدود 10 دقیقه با هتل فاصله دارد بروید.

 

اتاق آینه های مکعبی,هتل عجیب,هتل های عجیب و غریب

نمای اتاق آینه ای مکعبی

 

اتاق آینه های مکعبی,هتل های عجیب و غریب,تری هتل

فضای داخلی اتاق آینه ای

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

شنبه 99 خرداد 3  6:54 عصر

مجموعه: مکانهای تاریخی ایران

 

آرامگاه اسرار,آرامگاه حاج ملا هادی سبزواری,سبزوار

آرامگاه حاج ملا هادی سبزواری

 

آرامگاه اسرار محل دفن عالم وارسته حاج ملا هادی سبزواری است که همه ساله میزبان گردشگران بسیاری است. این بنا مربوط به دوره قاجار است و در شهر سبزوار، ضلع جنوبی میدان کارگر واقع شده است. آرامگاه اسرار در تاریخ 9 مرداد 1355 با شماره? ثبت 1334 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

حاج ملا هادی سبزواری کیست؟

حاج ملا هادی سبزواری در سال 1212 ه. ق در سبزوار پای به عرصه حیات نهاد و از همان اوایل به فراگیری علوم دینی پرداخت. پس از عزیمت به شهرهای مشهد و اصفهان به مشهد بازگشت و به تدریس حکمت، فقه و تفسیر مشغول شد. مدتی در کرمان متوطن گردید و سپس به زادگاه خود بازگشت و در مدرسه فصیحیه تدریس آغاز نمود.

 

حاج ملا هادی سبزواری متخلص به اسرار در سال 1289 ه. ق در سن 77 سالگی دار فانی را وداع گفت.  از وی آثار ارزشمندی در فلسفه از جمله شرح منظومه در منطق ، شرح لیالی، حاشیه بر تجرید  و ... بر جای مانده است. بنای آرامگاه این فیلسوف بزرگ در ضلع جنوبی میدان کارگر شهر سبزوار واقع است. 

آرامگاه اسرار,حاج ملا هادی سبزواری,مکانهای تاریخی ایران

آرامگاه حاج ملا هادی سبزواری در دهه 1970 (میلادی)

 

«باغ اسرار» تاریخ خراسان رضوی را رمزگشایی می کند

سبزوار یکی از شهرهای استان خراسان رضوی است که در شمال شرق ایران قرار گرفته و با مرکز استان یعنی شهر مشهد در حدود 240 کیلومتر فاصله دارد. سبزوار به عنوان اولین دروازه استان خراسان سالانه میزبان میلیون ها زائر و مسافر است و آرامگاه حکیم بزرگ حاج ملاهادی سبزواری و باغ اسرار به عنوان ایستگاه گردشگری و رمز گشایی تاریخ استان در نظر گرفته شده است.

 

این شهر علاوه بر امکانات ویژه گردشگری دارای تاریخ شناسنامه ای موجه و محور مواصلاتی عریضی است. سبزوار از دیرباز مراکز علمی و دانشگاهی و به‌خصوص حوزه‌های علمیه قدرتمندی داشته است و به همین دلیل از نظر فرهنگی و دانشگاهی و همچنین تاریخی شهر مهمی است. همین اهمیت باعث شده تا این شهر اندیشمندان شاخصی را در خود پرورش دهد. یکی از این اندیشمندان برجسته «ملا هادی سبزواری» بوده است

آرامگاه اسرار,آرامگاه حاج ملا هادی سبزواری,سبزوار

تصاویر آرامگاه اسرار

 

تاریخچه آرامگاه اسرار

آرامگاه ملا هادی سبزواری که با عنوانِ آرامگاه اسرار نیز شناخته شده است که مربوط به دوره قاجار است، کمی پس از وفات حاج ملا هادی سبزواری توسط «میرزا یوسف مستوفی الممالک» در سال 1874م/ 1251ش بنیان نهاده شد.

 

زمین این بنا به قولی ملک شخصی حاج ملا هادی بوده و اندک زمانی پس از فوت او به وسیل? «میرزا یوسف خان مستوفی الممالک»از رجال پرنفوذ ایران در دربار ناصرالدین شاه ساخته شده است.

 

تصمیم او بر این بود تا مدرسه علوم دینی در همسایگی بقعه احداث کند، امام به دلیل فوت فرزند ارشد حاج ملا هادی به نام حاج ملا محمد سبزواری که قرار بود در آن مدرسه تدریس کند، ساخت مدرسه نصفه ماند تنها حجره هایی برای آن ساخته شده بود. 

آرامگاه اسرار,آرامگاه حاج ملا هادی سبزواری,مکانهای دیدنی سبزوار

معماری آرامگاه حاج ملا هادی سبزواری

 

مرمت و بازسازی آرامگاه ملا هادی سبزواری

اکنون بنا خیلی جدید به نظر می‌رسد و این به سبب مرمت‌هایی است که در سال‌های اخیر صورت پذیرفته، اما ساختمان آرامگاه دست کم حدود 130سال قدمت دارد و فقط تزیینات آن در آغاز ده? 1340شمسی به وسیل? انجمن آثار ملی اجرا شده است.

 

انجمن آثار ملی در سال 1340 ش برای ترمیم و تزئینات این بنا اقدام شایسته ای انجام داد. آرامگاه اسرار در شهر سبزوار، ضلع جنوبی میدان کارگر واقع شده است.

آرامگاه اسرار,مقبره حاج ملا هادی سبزواری,سبزوار

آرامگاه حاج ملا هادی سبزواری

 

معماری آرامگاه اسرار

بنای آرمگاه حاج ملا هادی سبزواری، آجری می باشد. ساختمان شامل اتاق اصلی مقبره که دارای گنبد آجری است و 4 ایوان در اطراف می باشد. بنای آرامگاه این فیلسوف بزرگ مشتمل بر طرحی چلیپائی است که در آن حجره‌ها و اتاق‌هایی تعبیه گردیده‌است. تزیینات، ترمیم و استحکام بخشی آرامگاه در اوایل سال 1340 ه‍.ش توسط انجمن آثار ملی انجام شده‌است.

 

کاشی کاری‌های رنگارنگ بر زمینه لاجوردی و گنبد فیروزه‌ای رنگ به بنا جلوه و شکوه خاصی بخشیده‌است. بر روی سنگ مزار حاجی سبزوار چیزی نوشته نشده است البته این سنگ مرمر در بازسازی جدید اضافه شده است. ورودی این بنا از سمت شمال شرقی و ایوان‌های واقع در اضلاع شرق و غرب به سمت بیرون باز است که سه نورگیر نیز دارد.

 

اگر به سقف اتاق گنبد و همچنین سقف چهار ایوان اطراف بنگرید، می‌توانید آیینه کاری‌های انجام شده در آن‌ها را مشاهده کنید که زیبایی خاصی دارند. قبر قدیمی از گچ ساخته شده و روی آن صندوق چوبی قرار داشته که فعلا اثری از آن وجود ندارد. دو باغچه پس از ورودی در و جلو بنا در مقابل کوشک قرار دارد. دو باغچه دیگر در دو قسمت شرقی و غربی کوشک موجود می باشد که فضای زیبایی را به وجود آورده است.

آرامگاه اسرار,آرامگاه حاج ملا هادی سبزواری,مکان های تاریخی ایران

تصاویر آرامگاه اسرار

 

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

مجموعه: مکانهای تفریحی جهان

 

لیتوانی,سفر به لیتوانی,جمهوری لیتوانی

آثار تاریخی لیتوانی

 

جمهوری کوچک لیتوانی، واقع در جنوب ناحیه بالتیک به عنوان یکی از نگین های اروپا شناخته می شود و مکان‌های دیدنی و زیبای این کشور گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است. لیتوانی یکی از دیدنی ترین کشور های اروپایی و البته از ارزان ترین آن ها است. این کشور همچنین جاذبه های بسیاری دارد که در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند. در ادامه با بیتوته همراه باشید تا با جاذبه‌های گردشگری لیتوانی آشنا شوید.

اطلاعات کلی کشور لیتوانی

پایتخت: ویلنیوس 

نوع حکومت: جمهوری 

مذهب: کاتولیک رومی (80%) ، اقلیت لوتری 

زبان رسمی:  لیتوانیایی (80%) ، روسی (9%) ، لهستانی (7%) ، بلاروسی (2%) 

واحد پول: لیتاس(Litas) 

 

کشور لیتوانی از نظر جغرافیایی

کشور لیتوانی با مساحت 65.200کیلومتر مربع  در نزدیکی دریای بالتیک در شمال شرق اروپا و یکی از سه کشور محدوده ی بالتیک است. لیتوانی از جنوب به لهستان، از جنوب غربی به روسیه و سوئد، از شرق و جنوب شرقی به بلاروس و از مغرب به دریای بالتیک محدود می‌شود.

 

لیتوانی در لبه دشت شمال اروپا قرار گرفته است. سطح سرزمین آن توسط حرکات آرام و سنگین یخچال های طبیعی آخرین عصر یخبندان هموار شده است. لیتوانی متشکل است از جلگه? کم ارتفاعی که دارای دریاچه های فراوان است و رشته های یخ رُفت در آن امتداد دارد. از دریاچه های مهم می توان به دریاچه ویشتیتیس اشاره کرد.

 

لیتوانی متشکل است از جلگه ی کم ارتفاعی که دارای دریاچه های فراوان است رشته های یخ رُفت در آن امتداد دارد. آب و هوا در نقاط مختلف لیتوانی متفاوت است . در مناطق غربی ملایم و معتدل است و در مناطق شرقی تنوع دمایی بسیار است.

 

لیتوانی فقط سه میلیون نفر جمعیت دارد و پایتخت و بزرگ ترین شهر آن ویلنیوس است. این کشور جذاب ترین جاذبه های گردشگری را در دل خود جای داده است که با دیدن آها حیرت زده میشوید. لیتوانی به خاطر داشتن پارک های ملی ماجراجویانه و روستاهای تماشایی ساحلی، بهشتی برای طبیعت دوستان بوده و از زمان استقلال این کشور صنعت گردشگری آن رشد قابل توجهی پیدا کرده است.

 

ویلنیوس، پایتخت تاریخی لیتوانی

ویلنیوس (Vilnius) پایتخت تاریخی لیتوانی است که جاذبه‌های قرون‌وسطایی و معماری باروک و گوتیک در آنجا دیده می‌شود. جایی در کنار تلاقی دو رودخانه ی مهم شهر و مملوء از گنجینه های قرون وسطایی بناهای گوتیک و نئوکلاسیک. محله قدیمی ویلنیوس در سایت میراث جهانی قرار دارد و در دنیا به داشتن بناهای تاریخی، میدان های سنگ فرش شده، قلعه ها و کلیساهای جذاب معروف است. در این محله هتل ها و رستوران های مجلل در کنار کافه ها و غذاخوری ها ترکیبی از مدرنیته و جهان کلاسیک را به نمایش گذاشته اند. در میان جاذبه های این محله قصر ریاست جمهوری و کلیسای سنت آن حرف اول را می زند.

 

- قلعه و موزه گدیمیناس در کشور لیتوانی

جاذبه های گردشگری لیتوانی,لیتوانی,قلعه گدیمیناس

قلعه گدیمیناس

 

قلعه و موزه گدیمیناس یکی از اصلی ترین جاذبه های توریستی کشور لیتوانی می باشد که در موقعیت منحصر به فرد و مرکزی، در بالاترین نقطه تپه، در تقاطع رودهای ویلنیا و ونریس و در پایتخت کشور لیتوانی واقع شده است. این برج تقریبا از هر نقطه ی شهر پیداست. امروزه در این قلعه موزه ای هم دایر است که گوشه ای از تاریخ کشور را بیان می کند. نمایشگاهی تاریخی به همراه مدل سازی های انجام شده، از دیگر دلایل بازدید قلعه گدیمیناس می باشد.

 

- کلیسای سنت

کشور لیتوانی,سفر به لیتوانی,کلیسای سنت

کلیسای سنت از زیباترین جاذبه‌های توریستی لیتوانی

 

بدون شک یکی از جذاب ترین بناهای محله قدیمی ویلنیوس کلیسای سنت آن است. این کلیسا شاهکاری از اواخر دوره گوتیک به شمار می رود و بیش از 50 سال است که بدون ذره ای تغییر پابرجا مانده و به نماد ویلنیوس تبدیل شده است. در کنار این کلیسا برج ناقوسی به سبک گوتیک هست که در قرن 19 ساخته شده است.

 

- قلعه‌ی کایوناس

لیتوانی,سفر به لیتوانی,قلعه‌ی کایوناس

قلعه‌ی کایوناس

 

این شهر دلربا، آثار تاریخی فراوانی را در خود جای داده است که قلعه‌ی کایوناس(kaunas castle) یکی از پربازدیدترین آن‌هاست. این قلعه‌ی جذاب، در قرن 14 به سبک گوتیک (سبک هنری شامل مجسمه‌سازی، نقاشی، رنگ‌آمیزی شیشه و... که تا قرن 15 در اروپا دوام داشت) ساخته شد. با تماشای آن گویی که نظاره‌گر یک نقاشی خوش آب‌ و رنگ هستید که چشمان شما را خسته نمی‌کند. قلعه‌ی کایوناس از سنگ ساخته شده است.

 

این قلعه‌، در سال 1362 میلادی محاصره و بخشی از آن تخریب شد و آنچه که امروز مشاهده می‌شود، بخش مرمت شده و بازسازی شده‌ی آن است. در داخل قلعه، یک گالری هنری وجود دارد و اگر علاقه‌مند به دیدن آن نبودید می‌توانید با تورهای گردشگری قلعه همراه شوید و از اتاق‌ها و مکان‌های شگفت‌انگیز آن بازدید کنید. امروزه، در کنار  قلعه‌ی کایوناس، نمایشگاه‌ها و رویدادهای متعددی برگزار می‌شود که باعث رونق فراوان و جذب گردشگران بسیاری شده است تا با گشت‌وگذار در این بنای زیبا، یک سفر خارق‌العاده را تجربه کنند.

 

شهر رویایی تراکای

لیتوانی,تراکای,کشور لیتوانی

قلعه تاریخی تراکای

 

شهر تراکای با دریاچه ای پر آب در لیتوانی، می‌تواند بهترین مقصد برای فاصله گرفتن از شلوغی شهر و مکانی دنج برای رسیدن به آرامش باشد. این شهر تاریخی در نزدیکی ویلنیوس، قرار گرفته است و دسترسی به آن از طریق این شهر بسیار راحت است. تاریخ ساخت این شهر به قرن 13 میلادی بر می گردد. می توانید در این شهر، به پارک ملی تراکای سر بزنید و از طبیعت و حیات وحش بی نظیر آن لذت ببرید. یکی از مهم ترین جاذبه های تراکای، قلعه زیبای تراکای است که درست در وسط دریاچه پر آب آن قرار گرفته است.

 

شهر شولی، نمادی از آزادی خواهی مردمان لیتوانی

لیتوانی,دیدنی های لیتوانی,شهر شولی

تپه صلیب‌ها در شهر شولی

 

در شهر شولی، تپه ای در فاصله ی 12 کیلومتری شهر وجود دارد که پر شده از بیش از 2 میلیون صلیب است که توسط مردمان مخالف رژیم شوروی، به آن جا آورده شده است. این کار نمایشگر عدم پذیرش خشونت و تلاش برای برقراری آزادی مردمان لیتوانی می باشد. گذشته از این تپه، شهر شولی (Siauliai) دارای خیابان‌های پر از درخت، کافه‌های مختلف، کلیسای جامع محلی و یک برج است. با سفر به این شهر از میدان پویلاس ویسینسکیس، موزه دوچرخه و سازمان رادیو و تلویزیون، دیدن کنید.

 

شهر باستانی کرناوه 

لیتوانی,شهر کرناوه,جاذبه های گردشگری جهان

شهر باستانی کرناوه

 

شهر کرناوه (Ker nave) نسبت به شهرهای دیگر لیتوانی تاریخ و قدمت بیشتری داشته و جز میراث یونسکو به شمار می‌رود. این شهر که یکی از اولین پایتخت‌های این سرزمین به شمار می‌رفت در قرن‌های 13 و 14 و پیش از حمله آلمان‌ها و غارت آنها، در عصر طلایی به سر می‌برد. امروزه گردشگرانی که به این منطقه می‌آیند از یافته‌های باستان‌شناسی در کنار رودخانه نریس، خرابه‌های گذشته، آثاری که از زیر خاک یافت شده، گورستان‌ها و یافته‌هایی که به دوره پائئولیتیک بازمی‌گردد، دیدن کنند.

 

شهر ساحلی کلایپدا

لیتوانی,سفر به لیتوانی,شهر کلایپدا

شهر ساحلی کلایپدا

 

در شهر ساحلی کلایپدا واقع در کشور لیتوانی، لنگرگاه های بزرگ و عظیمی قرار گرفته است. دراین شهر هر سال شمار زیادی از انواع فستیوال ها در داخل شهر و در کنار ساحل برگزار می گردد.علاوه براین، در شهر کلایپدا، موزه ی دریایی و سواحل بسیار زیبایی به چشم می خورد و بازدیدکنندگان با گذراز خیابانها ی باریک و دلنشین آن، می توانند خاطره ای به یاد ماندنی از این شهر را در ذهن خود بسازند.

 

شهر زیبای دروسکینینکای

لیتوانی,دروسکینینکای ,بهترین مکان های گردشگری در دنیا

دروسکینینکای یکی از جذاب ترین شهرهای لیتوانی

 

دروسکینینکای یکی از جذاب ترین شهرهای لیتوانی است. فضای آرام و ساکت این شهر، هتل ها و رستوران های تراز اول  کافه ها و امکانات تفریحیاش موجب شده که محبوبیتی خاص بین گردشگران لیتوانی بدست بیاورد. این شهر کوچک که در نزدیکی مرزهای بین المللی کشور قرار دارد پر از جاذبه های طبیعی و از معروف ترین جاذبه های لیتوانی ست.

 

شهری با چشمه های معدنی و باغ های زیبا که در زمینه ی آب های گرم حرف اول را می زند. آب های معدنی خاصیت شفادهندگی را برای این شهر به ارمغان آورده و همین ویژگی گردشگران زیادی هر سال روانه ی این شهر می کند. از طرفی اینجا میزبان یکی از بهترین مجموعه های ورزش های زمستانی ست و در شهر موزه ای هست که کارهای هنرمند افسانه ای و مشهور کشور را نمایش می دهد.

 

Gruto Park یکی از جاذبه های طبیعی معروف حوالی این شهر محسوب می شود. شاید جالب باشد بدانید که این پارک تحت مالکیت یکی از معروف ترین مجموعه داران لیتوانی بوده و پس از خروج وی از منطقه بسیاری از مجسمه ها، تابلوهای نقاشی و آثار هنری ریز و درشت از این منطقه جمع آوری شده است. 

 

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

چهارشنبه 99 اردیبهشت 31  5:37 عصر

مجموعه: مکانهای تفریحی ایران

 

جوانرود,شهر جوانرود,شهرستان جوانرود

جوانرود کرمانشاه

جوانرود شهری در استان کرمانشاه است. جوانرود از شهرهای پر جمعیت استان کرمانشاه است. این شهر دارای مرز مشترک با کشور عراق است. جمعیت آن بالغ بر صد هزار نفراست، مردم شهر جوانرود زبان مادریشان کردی است. این منطقه دارای پوشش گیاهی جنگل های بلوط است.

مکان های تفریحی جوانرود
جوانرود دارای مکان های تفریحی بسیار زیبایی است که در نوع خود بی نظیر است آب چشمه های زاگرس هر عاشق طبیعتی را سیراب می کند و صدای کبک ها گوش هر مسافر خسته از شهرها را می نوازد.

 

جوانرود,شهر جوانرود,شهرستان جوانرود

مکان های تفریحی جوانرود

 

جوانرود,شهر جوانرود,شهرستان جوانرود

دیدنی های جوانرود

 
امنیت جوانرود
امنیت معمولا از جمله مواردی است که مسافران هنگام سفر به منطقه ای خاص درباره آن جویا می شوند که آیا این منطقه از لحاظ امنیتی در شرایط خوبی قرار دارد یا خیر. امنیت جوانرود با توجه به یکدست بودن جامعه از لحاظ قومی و مذهبی و وجود طایفه های با اصالت و حضور بسیار ناچیز افراد سایر شهرها بسیار بالاست. و بسیاری از آسیب های اجتماعی در جوانرود وجود ندارد. یا به نحو صحیح تر بگوییم بسیار کمرنگ است. بزه هایی مانند اعتیاد به مواد مخدر و دزدی در این شهر فوق العاده کم است.

نقشه جوانرود
امروزه با گسترش علوم کامپیوتری شرکت های فراوانی همچون گوگل و وایز دسترسی به نقشه های حرکت در شهر را آسان کرده اند نقشه جوانرود و محل قرارگیری بسیاری از مکان ها توسط لوکال گایدهای گوگل جوانرودی برروی نقشه جوانرود تعبیه شده است.


جوانرود کرمانشاه
فاصله و راههای دسترسی به شهرها از جمله موارد مهمی است که در هنگام مسافرت به آن توجه می شود. جوانرود کرمانشاه فاصله ای  90کیلومتری دارد. با ماشین سواری نهایت در یک ساعت و نیم قابل دسترسی است و با اتوبوس ها در حد دوساعت است.


هواشناسی جوانرود
اب و هوا نیز از دیگر معیارهای سفر است. هوای جوانرود معتدل کوهستانی است. خبری از زمستان های سخت و تابستان های گرم نیست. دمای هوا بطور میانگین در زمستان به 0تا_5 درجه سانتیگراد می رسد در شرایط برف و سرما و در شرایط عادی بین 12 تا،20 درجه است. و در تابستان هم دما بین 25تا 35 درجه متغیر است. وچندان طاقت فرسا نیست. هواشناسی جوانرود بسیار حایز اهمیت است و بهتر است قبل از سفر به این منطقه حتما وضعیت هوا را چک کنید.


بیمارستان جوانرود
جوانرود دارای یک بیمارستان نه چندان بزرگ و پیشرفته است این بیمارستان که به نام حضرت رسول نامگذاری شده است. نقش مهمی در سلامت منطقه دارد. و از ارجاع بیماران به مرکز استان تا حد زیادی کاسته است. زمین این بیمارستان که محوطه بزرگی است توسط یک خیر جوانرودی اهدا شده است.


نوبت دهی بیمارستان حضرت رسول جوانرود
نوبت دهی بیمارستان حضرت رسول جوانرود به صورت اینترنتی درآمده است. هرچند گرفتن نوبت و نوبت دهی اینترنتی  برای همه زیاد آسان نیست. این نوع نوبت دهی باعث کاهش تجمع در بیمارستان شده است. این انلاین سازی نوبت دهی موجبات به دردسر انداختن عده زیادی از مردم را فراهم نموده و ایجاد مشاغل کاذب مانند رزرو کردن نوبت دهی بیمارستان و گرفتن دستمزد شده است که فشاربیشتری به بیماران نیازمند وارد می سازد.


دیوار جوانرود
فروش وسایل دسته دوم و نو در جوانرود ما بین اهالی اهمیت و جایگاه خاصی دارد.به صورتی که علاوه برسایت های اینترنتی مانند دیوار و شیپور چندتا گروه و کانال تلگرامی با نام دیوار جوانرود ساخته شده است. که مردم جوانرود در آنجا وسایل مازاد خود را به اشتراک گذاشته و به تبادل و خرید و فروش مشغولند.


جوانرود کجاست؟
سوالی که بسیار در ذهن مردمی که دنبال خرید وسایل ارزان قیمت هستند به وجود امده این است که جوانرود کجاست.


جوانرود نه تنها در ایران شهرت مناسبی کسب نموده است. بلکه در خارج ازکشور نیز مورد توجه فروشندگان کالا و صادر کنندگان کشورهای خارجی قرار گرفته است. جوانرود در کشور ایران استان کرمانشاه واقع شده است. که از مرکز این استان که خود شهر کرمانشاه است، فاصله 90کیلومتری دارد.


شهر جوانرود
این شهر دارای بافت فرهنگی خاصی است از عجایب شهر جوانرود می توان به خلقیات و فرهنگ عامه آن اشاره نمود.


شب نشینی یکی از رسوم اصیل ایرانی که هنوز در این شهر رایج است. رفتن به خانه همدیگر در شب برای صرف شام یا بعد ازشام جهت دید و بازدید است. تقریبا 5 تا شب نشینی در هفته از چیزهای بسیار عادی است. مردم این شهر بسیار خونگرم هستند و از تنهایی بیزارند.


بازار جوانرود

جوانرود,شهر جوانرود,شهرستان جوانرود

بازار جوانرود

 
بازار جوانرود شامل چند نوع بازار است. اولی بازار متمرکز در قسمت موسوم به بازارچه مرزی


بازارچه مرزی 
این بازار تعطیلی ندارد و در همه روزهای سال باز است حتی در اعیاد و لحظه تحویل سال و جمعه ها. در بازارجوانرود لوازم خانگی خارجی و بدون ضمانت یا با ضمانت نامه های غیر اصلی در منطقه بازارچه موجود است. البته برای خرید لوازم خانگی گارانتی دار و داخلی نباید به بازارچه مرزی جوانرود مراجعه نمود


برای خرید بازار جوانرود تلویزیون های متنوعی با قیمت های مناسب اما بدون گارانتی در بازارچه دارد. برای خرید تلویزیون از جوانرود حتما آشنای محلی در اختیار داشته باشید تا بتونه سریع بهترین و ارزانترین جنس را بخرید.

مرکز فروش لوازم آرایشی دو مکان است یکی داروخانه ها و دیگری بازارچه
دربازار جوانرود لوازم آرایشی فروش زیادی دارد بطوری که نزدیک به 80 غرفه یا همان دکه مشغول فروش لوازم آرایشی و بهداشتی هستند
فاصله کرمانشاه تا بازارچه مرزی جوانرود 92 کیلومتر است
بازار میوه و تره بار
بازار دوم تحت عنوان بازار میوه و تر بار از ابتدای خیابان سیل بند روبروی مخابرات شروع می شود و دو طرف خیابان تا ورودی بازارچه مرزی را شامل می شود. به نوعی میدان میوه و ترباره شهر است.


بازار محلی
بازار سومی که در جوانرود وجود دارد از ابتدای میدان مولوی تا انتهای خیابان شافعی را شامل می شود. این بازار بازار محلی است و بیشتر مردم اجناس خود را از این بازار تامین می کنند


بازار جدید
نوع دیگری از بازارهای داخل کوچه ها که بتازگی شکل گرفته خیاطی و پارچه فروشی زنانه است. و هر محله یک لباس فروشی محلی زنانه و خیاطی افتتاح شده است.

کلاغ جوانرود
اشتباه نکنید بحث از پرنده ها نیست کلاغ جوانرود یا به کردی قالاو یک کانال تلگرامی است که سالهاست در زمینه ارایه خبرها در داخل شهر فعال است. مهمترین کانال های اطلاع رسان جوانرود دو کانال قالاو و اموات هستند.


پیام نور جوانرود
اولین دانشگاهی که در جوانرود به بهرهبرداری رسید دانشگاه پیام نور بود این دانشگاه ابتدا در انتهای خیابان سعدی در یک مدرسه شروع به فعالیت کرد و بعد ازمدتی در منطقه موسوم به بیمارستان ساختمان بزرگی برای خود ایجاد نمود.


اخبار جوانرود
جوانرود همیشه خبر ساز بوده و در هر زمینه ای که به فکر انسان برسد پیشتاز بوده و سری در سرها داشته است در زبان عامیانه به جوانرود قلا می گویند. واین بین مردم جا افتاده که قلاگیان نایباخی ( به معنی اینکه جوانرود نمی بازه تو هیچ زمینه ای)


فروشگاه  تجهیزات و تاسیسات ساختمانی جوانرود
بازرگانی ساختمانی فخری جز معدود فروشگاه هایی هستند که کار اصلی آنها صادرات لوازم ساختمانی به کشور عراق است.فروشگاه در استان کرمانشاه شهرستان جوانرود میدان بسیج واقع است.این شرکت نمایندگی 50 شرکت داخلی و خارجی کارخانه های تولید صنایع ساختمانی را دارا می باشد و اهم فعالیت های آن به شرح زیر است

 

جوانرود,شهر جوانرود,شهرستان جوانرود

فروشگاه لوازم ساختمانی در جوانرود

 
نمایندگی پکیج و رادیاتور جوانرود
نمایندگی بوتان ،نمایندگی ایران رادیاتور،نمایندگی لورچ،نمایندگی فروولی ایتالیا


نمایندگی هود و گاز صفحه ای  جوانرود
استیل البرز،پرنیان استیل،کن، داتیس
تاسیسات جوانرود
وینوپلاستیک،سنی پلاستیک،نیوپایپ
شیرالات جوانرود
شیرالات شیبه،شیرالات گلپایگان، شیرالات کی دبلیو سی، شیرالات راسان، شیرالات شودر
آدرس : جوانرود –میدان بسیج
شماره تماس : 08346224610
ساعت کاری از 8 صبح تا 20
اینستاگرام بازرگانی ساختمانی فخری :

https://instagram.com/fakhri_trade

نقشه گوگل مپ  بازرگانی ساختمانی فخری
https://goo.gl/maps/kg4nhrXva4ZJXbxq9


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

دوشنبه 99 اردیبهشت 29  8:14 عصر

مجموعه: مکانهای زیارتی ایران و جهان

 

تل زینبیه,تل زینبیه کربلا,نمای جدید تل زینبیه

تل زینبیه کربلا

 

تل زینبیه یکی از مکانهای زیارتی کربلا است که در غرب حرم امام حسین قرار دارد. روند توسعه بنای تل زینبیه از سال 94 آغاز شد و در سال 1398ق تجدید آن انجام شد.

تَلّ زَینبیّه

تَلّ زَینبیّه مکانی مُشرف به قتل‌گاه امام حسین (ع) است. در واقعه کربلا، زینب (س) از بالای آن، حال برادرش (حسین بن علی) را به هنگام جنگ نظاره می‌کرد. امروزه در محل تل زینبیه مسجدی ساخته شده است که در غرب حرم امام حسین قرار دارد، زیارتگاه شیعیان شده و شیعیان برای عبادت و نماز خواندن به آنجا می روند.

 

از لحاظ لغوی، تل به معنی پشته برآمده از زمین و تپه‌ای از خاک و ریگ است. کلمه «زینبیه» نیز در این عبارت منسوب به زینب کبری، خواهر حسین بن علی (و سومین فرزند علی بن ابی طالب و فاطمه الزهراء) است.

 

سرزمین کربلا، ناهموار و دارای تل و تپه بوده است. در حادثه کربلا تپه‌ای مشرف بر محل شهادت شهدای کربلا وجود داشته که حضرت زینب (س) بالای آن می‌آمد تا وضعیت برادرش حضرت امام حسین (ع) را در میدان نبرد بررسی کند.

تل زینبیه,تل زینبیه کربلا,بازسازی تل زینبیه

بازسازی تل زینبیه

 

بر همگان واضح و مبرا است که واقعه ی کربلا چه اندازه عظیم و دردآلود بوده، به نحوی که در چندین کتب دینی نقل شده است که حضرت زینب زمانی که بریده شدن سر برادرش را شاهد بود ناله ای سر داد و دعا کرد که ای کاش آسمان به زمین فرود آید و زمین از هم پاشیده شود.

 

بر اساس «تاریخ طبری» و «ارشاد مفید»، اینگونه نقل شده‌است که زینب کبری زمانیکه دیگر نبرد برادر خود را نمی‌بیند، با مشاهده تجمع حلقه وار دشمن در گوشه ای از میدان مبارزه، به سرعت خود را به بلندای تپه مشرف بر قتلگاه می‌رساند و در هنگام آمدن به تل (زینبیه) این کلام از او شنیده می‌شود: «ای کاش آسمان بر زمین فرود می‌آمد.»

 

این تپه که به تل زینبیه مشهور شده است باید به محل ایستادن عمربن سعد نزدیک بوده باشد زیرا حضرت زینب علیها السلام هنگامی که بر تل می آید و منظره دلخراش شهادت برادر را می بیند بی درنگ به عمربن سعد می گوید: ابا عبدالله را می کشند و تو تنها نگاه می کنی؟

تل زینبیه,تصاویر تل زینبیه,تل زینبیه جدید

تصاویر تل زینبیه بعد از بازسازی

 

حضرت زینب سلام الله علیها پس از اینکه دید عمربن سعد به گفته ی او توجه نکرده، رو به لشکر کوفه کرده و فریاد می زند: وای بر شما! آیا در میان شما مسلمانی نیست. ولی کسی پاسخش را نمیدهد.

 

این مکان در اصل مابین قتلگاه و خیمه گاه کاروان امام حسین (ع) قرار دارد، قتلگاه امام حسین همان جایی است که ایشان به مقام شهادت نائل شدند و هنوز بر هیچکس آشکارنشده که چرا میان مکان سربریده شدن امام و محل دفن ایشان فاصله وجود دارد، زیرا محل دفن امام حسین (ع) بر مبنای مستندات تاریخی همان جایی واقع شده که ایشان به شهادت رسیده اند.

 

بنای قدیمی تل زینبیه

بنایی به نام تل زینبیه در سمت جنوب غربی حرم امام حسین (ع) واقع شده است که به‌طور تقریبی پنج متر از کف صحن حرم بالاتر است و حدود 35 متر تا مقتل و قتل‌گاه فاصله دارد. این مکان را به‌صورت اتاقی ساخته‌اند که با چند پله به آن راه است و گنبدی از کاشی آبی بر آن استوار است.

تل زینبیه,تل زینبیه کربلا,بنای قدیمی تل زینبیه

بنای قدیمی تل زینبیه کربلا

 

بازسازی تل زینبیه

روند توسعه بنای تل زینبیه از سال 94 آغاز شده و تجدید آن در سال 1398ق انجام شد. فاز نخست طرح توسعه حرم سیدالشهدا(ع) مزین به‌نام "صحن عقیله بنی‌هاشم حضرت زینب(س)" بخشی از طرح جامع توسعه با زیربنای 160 هزار متر‌مربع با حمایت‌های خیرین و کمک‌های مردمی و همت ستاد بازسازی عتبات عالیات اجرا شد.

 

این صحن که در 4 طبقه احداث و در ضلع جنوب غربی حرم و در سمت باب الراس، باب القبله، خیمه‌گاه و تل زینبیه واقع شده است. نیم ضریح داخلی آن هنر دست هنرمندان استان آذربایجان شرقی در محل دانشگاه هنر تبریز است. این پروژه در چارچوب توسعه حرم امام حسین (ع) است که آستان قدس حسینی به‌منظور استقبال از شمار روزافزون زائران اجرا می‌کند.

تل زینبیه,نمای داخلی تل زینبیه,کربلا

نمای داخلی بنای جدید تل زینبیه

 

حفظ هویت

طراحی جدید، میراث مذهبی و سنتی این مقام را شبیه‌سازی می‌کند به‌طوریکه هویت تل زینبیه را در حافظه مردم کربلا و زائران ماندگار خواهد کرد. همچنین با اجرای این صحن تل زینبیه به شکل تپه، احیا خواهد شد.

 

فضاهای خدمات‌رسانی گسترده

طراحی این بنا شامل فضاهای خدمات‌رسانی گسترده به مردان و زنان می‌باشد. این صحن مجموعه‌ای از شبستان‌های زیارتی، فضای رو باز، کتابخانه، موزه و دارالضیافه خواهد بود

 

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

یکشنبه 99 اردیبهشت 28  5:35 عصر

مجموعه: مکانهای تاریخی ایران

 

کاروانسرای شاه عباسی میبد,کاروانسرای میبد,کاروانسرای شاه عباسی

کاروانسرای شاه عباسی میبد

 

کاروانسرای میبد که به نام «کاروانسرای شاه عباسی» نیز شناخته می‌شود، کاروانسرایی مربوط به دوره صفوی است که از دید طراحی فضایی، شیوه معماری و جایگاه جغرافیایی اهمیت ویژه‌ای دارد و در تاریخ 2 مرداد 1357 با شماره? ثبت 1618 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. در این بخش از بیتوته با تاریخچه و معماری زیبای کاروانسرای شاه عباسی میبد آشنا شوید.

کاروانسرای شاه عباسی میبد در شمار کاروانسراهای میان‌راهی دوره صفویه جای دارد و از دید طراحی فضایی، شیوه معماری و جایگاه جغرافیایی اهمیت ویژه‌ای دارد.

 

تاریخچه کاروانسرای میبد

کاروانسرای میبد یکی از 999 کاروانسرایی است که در دوره صفویه جهت تسهیل مسافرت و ایجاد راه های ارتباطی و سایر دلایل در آن دوره ساخته شد. برپایه سنگ‌نوشته آب‌انبار، بانی آن میرزا محمدسمیع فرزند محمدابراهیم بوده و به سرکاری خواجه محمدتقی فیروزآبادی بنا شده‌است.

 

در پایان این سنگ‌نوشته نیز نام نگارنده آن، محمد یزدی یاد کرده شده‌است. در بنا سنگ‌نوشته تاریخ‌دار پیدا نشده است؛ اما بر سنگ‌نوشته ورودی آب‌انبار همسایه کاروانسرا که به آن «آب‌انبار کـُلار» هم می‌گویند، تاریخ 1070 دیده می‌شود و از آنجایی که طرح آب‌انبار کاملاً هماهنگ با طرح کاروانسرا است، می‌توان گمانه زد که احتمالاً دو بنا را هم‌زمان با هم ساخته‌اند.

 

هر چند این بنا در سیاهه آثار دوره صفویان شناسانده شده است، اما ساخت آن به شیوه قاجاری است. همچنین در منابع آمده‌است که ساختمان سبک صفوی هنوز استوار مانده و به احتمال زیاد بر ویرانه‌های کاروانسرایی کهن‌تر ساخته شده‌است.

 

در جلو این کاروانسرا، بازارچه‌ای بوده که سقف چارسوی آن فرو ریخته بود و بتازگی بازسازی شده‌است. بخش‌های دیگر کاروانسرا نیز بر اثر رطوبت و با گذشت زمان آسیب دیده بود که اکنون کاملاً بازسازی شده‌است.

 

کاروانسرا میبد هسته بنیادین یکی از کامل‌ترین مجموعه‌های راهداری بوده و بناهایی مانند چاپارخانه و آب‌انبار و یخچال در کنار وجود داشته‌است. در میانه کاروانسرا، حیاط چهارگوش پهناوری با گوشه‌های پخ دیده می‌شود و گرداگرد حیاط را ایوانچه‌ها و حجره‌های پشت آن‌ها فراگرفته‌است.

کاروانسرای شاه عباسی,کاروانسرای میبد,دیدنی های یزد

تاریخچه کاروانسرای میبد

 

معماری کاروانسرای شاه عباسی میبد

این کاروانسرا از نظر معماری، طراحی داخلی و جایگاه جغرافیایی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. کاروانسرای میبد به شیوه چهار ایوانی و با آجر ساخته شده و دارای 100 حجره است که 24 تای آن در حیاط کاروانسرا قرار گرفته اند. بخش های این کاروانسرا شامل چند ساباط، هشتی ورودی، مهتابی و ... می شود.

 

این کاروانسرا بر پیرنگ چهارگوش و با شیوه حیاط میانی ساخته شده‌است. درونشد به کاروانسرا در میانه جنوبی آن از درون یک گذر سرپوشیده که «سول» خوانده می‌شود، جای گرفته‌است.

 

در میانه حیاط کاروانسرا حوضچه کوچکی (حوضخانه و مهتابی) هشت‌گوش بنا نهاده شده‌است که آب قنات در آن روان است و حوض را پرآب می‌کرده است. این فضا در میانه حیاط از ویژگی‌های یگانه کاروانسرای میبد است.

 

در گرمای تابستان کویر، این حوضخانه فضایی خنک و دلپذیر فراهم می‌کرده و غرفه‌هایی برای استراحت کاروانیان در پیرامون آن ساخته‌اند. از دیگر امکانات این کاروانسرا آب‌انبار بزرگی است که در همسایگی آن ساخته شده‌است و دارای یک گنبد آجری و چهار بادگیر بلند است.

کاروانسرای شاه عباسی میبد,کاروانسرای میبد,دیدنی های یزد

معماری کاروانسرای شاه عباسی

 

در میانه هر ضلع ایوانی ساخته شده اما از آنجا که بلندای این ایوان‌ها همتراز با بلندای ایوانچه کنارین آنهاست و نیز چون دهانه ایوان‌ها با دهانه? ایوانچه‌ها تفاوت چندانی ندارد، این ایوان‌ها در چشم بیننده نمود کمتری دارند و از اهمیت ایوان‌ها کاسته است. در این کاروانسرا، فضای کمتری به حجره‌ها اختصاص یافته تا جایی که برخی از حجره‌ها مساحتی به اندازه ایوانچه روبروی خود دارند.

 

در چهار گوشه حیاط، فضاهای هشتی مانندی قرار دارد که راه اسطبل‌ها و انبارها و پلکانهای بام از آنهاست. وارون بر شیوه بسیاری از کاروانسراها، اسطبل‌ها در این کاروانسرا نه به صورت حلقه‌ای پیرامون بنا، که تنها در پشت دیوارهای باختری و خاوری جای دارند.

 

کاروانسرا انبارهایی نیز دارد که فضاهایی کشیده است و در پشت حجره‌های جبهه‌های شمالی و جنوبی قرار دارد. راه ورود به کاروانسرا از بخش شمالی آن است و در برابر سردر آن، ورودی آب‌انبار جای گرفته‌است. این دو بنا در دو سوی بازارچه‌ای قرار دارند. 

 

گرچه ورودی کاروانسرا بی‌بهره از هشتی است و مستقیماً به ایوان شمالی گشوده می‌شود، اما گشادگی انتهای ایوان نقش هشتی را ایفا می‌کند. این کاروانسرا به شوند جایگیری در کنار دژ شهر امنیت کامل داشته و شاید به همین علت نیز از عناصر دفاعی، مانند برج بی‌بهره بوده‌است.

 

موزه کاروانسرای شاه عباسی

این کاروانسرا امروزه چند کاربری متفاوت دارد که یکی از مهم ترین های آن موزه زیلو و پلاس میبد، در بخش شرقی بناست که از سال 1381 فعالیت خود را شروع کرده و مشتمل بر انواع زیلو و پلاس های بافته شده از قرن 8 هجری تا امروز است. علاوه بر خرید و بازدید از زیلوها شما می توانید در کارگاه بافندگی از نزدیک با روش بافت زیلو و پلاس نیز آشنا شوید.

کاروانسرای میبد,میبد,یزد

کاروانسرای شاه عباسی میبد یکی از زیباترین آثار تاریخی استان یزد

 

آدرس کاروانسرای شاه عباسی میبد:

استان یزد - شهر میبد - بلوار قاضی میر حسین

 

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته


 
<      1   2   3   4   5   >>   >
لیست کل یادداشت های این وبلاگ
 
سه شنبه 99 مرداد 14
امروز:   349 بازدید
دیروز:   1103  بازدید
فهرست
پیوندهای روزانه
آشنایی با من
جمله های طلایی و مطالب گوناگون
الهه ناز
دلسوز و مهربان نسبت به همه بنده های خدا هستم و سعی میکنم به همه کمک کنم. لطف کنید وبلاگ را فقط با اکسپلورر مشاهده فرمایید چون اینطوری دیگه بهم ریخته نخواهد شد...
لوگوی خودم
جمله های طلایی و مطالب گوناگون
اوقات شرعی
لینک دوستان
Different.fdan
سرباز ولایت
به سوی فردا
Smile of dream
نظرمن
EMOZIONANTE
لحظه های آبی
خورشید تابنده عشق
ن والقلم ومایسطرون
ای که مرا خوانده ای ، راه نشانم بده
سایت مهندسین پلیمر
Polymer Engineers of Darab University

آخرالزمان و منتظران ظهور
((( لــبــخــنــد قـــلـــم (((
SIAH POOSH
بخور زار
بلوچستان
د نـیـــای جـــوانـی
منتظر ظهور
فرزانگان امیدوار
عصر پادشاهان
بامبو
***جزین***
رز یخ زده
اقلیم شناسی دربرنامه ریزی محیطی
معرفی سایت ها و بهترین های اینترنت
مدرسه ای شاد
محفل آشنایان((IMAN))
عاشقان
آخرین روز دنیا
لنگه کفش
هیس
سایت اطلاع رسانی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
● بندیر ●
اتاق دلتنگی
دیار عاشقان
مهر بر لب زده
ادبیات و فرهنگ
MATIN 3DA
اگه باحالی بیاتو
ارتش دلاور
عشاق((عکس.مطلب.شعرو...))
PARANDEYE 3 PA
PARANDEYE 3 PA
فانوسهای خاموش
مهندسی مکانیک ( حرارت و سیالات)-محی الدین اله دادی
همنشین
کانون فرهنگی شهدا
ساده دل تنها
یا د د اشت ها ی شخصی خو د م .
سایت مشاوره بهترین تمبرهای جهان دکترسخنی
شهرستان بجنورد
وبلاگ آموزش آرایشگری
کلکسیون تمبرخانواده شهید محمدسخنی وجمیله رمضان
اسیرعشق
||*^ــــ^*|| diafeh ||*^ــــ^ *||
سایت طنز و کاریکاتور دکتررحمت سخنی
شب و تنهایی عشق
داستانهای واقعی روابط عمومی Dr.Rahmat Sokhani
عصر پاییزی
به خوبی فکر کن
آقاشیر
دانلود بازی موبایل بازی موبایل بازی موبایل بازی موبایل
.دوازدهمین سوارسرنوشت
کامپیوتر+ اینترنت+ ...
سکوت ابدی
عاشق آسمونی
ماییم ونوای بینوایی.....بسم الله اگرحریف مایی
روانشناسی آیناز
کـــــلام نـــو
جبهه مقاومت وبیداری اسلامی
سایت جامع اطلاع رسانی برای جوانان ایرانی
آوای قلبها...
طب ورزشی دکتررحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
دوربین مدار بسته
سفیر دوستی
سایت گوناگون دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
آسمان آبی من
تنهایی......!!!!!!
خبر روز
کربلا
رویش
یادداشتها و برداشتها
تعمیرات تخصصی انواع پرینتر لیزری اچ پی HP رنگی و تک رنگ و اسکنر
آموزش شنا
دانلود آهنگ جدید
معیار عدل
کارشناس مدیریت بازرگانی: مهران حداد
سکوتی پرازصدا
xXx رنـــــــــــگـــــــــارنـــــــــــــــگ xXx
.: شهر عشق :.
تک درخت
پیامنمای جامع
پرنسس زیبایی
بوی سیب BOUYE SIB
نکته های زندگی
معرفی روستای قزل احمد
ما تا آخرایستاده ایم
روستای چشام
سایت روستای چشام
عکس سرا + جام جهانی 2010
عکس های عاشقانه
بنده ی ناچیز خدا
رفقا
اس ام اس های عاشقانه
فقط عشقو لانه ها وارید شوند
پتی آباد سینمای ایران
PARSTIN ... MUSIC
سلام آقاجان
منطقه آزاد
❤ღنیلوفرهای آبیღ❤
علی پیشتاز
هگمتانه
گیاهان دارویی
محمدمبین احسانی نیا
ستاره سهیل
اندیشه های من
ღღتنهاییღღ
تنهایی
شــــــهدای روستای مـــکـــی کوهسرخ
درهم
*bad boy*
آیینه های ناگهان
عاشقتم
یاد نیما
واقعه
چوک بندر
مشاوره - روانشناسی
عشق آباد شهرمن
بچه های خدایی
گل رازقی
شبستان
دل شکســــته
برادران شهید هاشمی
شهداشرمنده ایم _شهرستان بجنورد
اسطوره عشق مادر
نور
Dark Future
**عاشقانه ها**
الهگان
سلامتی و فرج امام زمان صلوات
عشق
ترانه ی زندگیم (Loyal)
توشه آخرت
Manna
دریایی از غم
ارواحنا فداک یا زینب
علمدار بصیر
عشق الهی: نگاه به دین با ...
عطش (وبلاگ تخصصی ماه محرم و صفر)
انجام پروژه های دانشجویی برای دانشجویان کنترل

اواز قطره
محمد قدرتی Mohammad Ghodrati
پیمان دانلود
بچّه شهید (به یاد شهدا)
یه دختره تنها
ورزشهای رزمی
سرباز حریم ولایت
جک ، اس ام اس و عکس
سماموس
حکیم دزفولی
خنده بازار
گل همیشه نازم
ऌ عاشق بی معشوق ऌ
گل خشک
راه فضیلت
نامه ای در راه عشق
نت سرای الماس
دل پر خاطره
مردود
ست سارافون ودامن شلواری نیلوف
دهکده کوچک ما
گروه اینترنتی جرقه داتکو
نهِ/ دی/ هشتاد و هشت
فقط خدا
COMPUTER ENGINEERING &
شاه تور
اسرا
غزلیات محسن نصیری(هامون)
پاتوق دخترها
اس ام اس جدید
موعود
آتیه سازان اهواز
نور غدیر
دُرُخـــــــــــــــــــــــش
این نیز بگذرد ...
گالری رنگارنگ
خداجون دوستت دارم
کان ذن ریو کاراته دو ایلخچی
کلاس من
اهلبیت (ع)،کشتی نجات ما...
کیمیا
طوبای محبت
نوری چایی_بیجار
* روان شناسی ** ** psychology *
دوستانه
xXx عکسدونی xXx
شخصی
هرچه می خواهد دل تنگم میذارم
کتابهای رایگان برای همه
مهربانی
نقاشی های الیکا یحیایی
اصولی رایانه
سید خراسانی
زمزمه تنها
« عــــــفـــــــاف و حـــــجــــــاب »
سوادکوهی ریکا
سکوت(فریاد)
نوستالوژی دل ....
عاشقانه ها
mohammad
حرفهای شیرین
عرفان وادب
خیارج سرای من است
حرفهای آسمانی
شَبـَــــــــــــــکَة المِشـــــــــــــکاة الإسلامیــــــــــة
احسان ابراهیم پور
بهنام دانلود
مجموعه مقالات رایانه MOGHALAT COMPUTER
عاشقانه ها
باشگاه پرواز
سکوت پرسروصدا
بدنسازی و هیکل
khoshbakhti
فرهنگی
Morteza Qasemi:Violinist
تنها

راه انداز و برنامه نویس پی ال سی+تازه های فناوری اطلاعات
چشم انتظار
درگز دیار آشنا
عشق بزرگ ترین دروغ دنیاست
دل شکسته
پیامک 590
خط بارون
خط بارون
خط بارون
نبض شاه تور
فرزند روح الله
اخبار دنیای عشق
تجربه های مربی کوچک
صل الله علی الباکین علی الحسین
Sense Of Tune
ghamzade
یٰا عِمٰادَ مَنْ لا عِمٰادَ لَهْ
متالورژی_دانلود فایل برای دانشجویان متالورژی (rikhtegari.com)
رویایی زندگی کردن...
اسماء الحسنی
خوش مرام
تینا
ستاره سهیل
جلسه قرآن وعترت کاشان
قافله شهدا
♥ღردپای عشق♥ღ
در پناه آسمون
انتظار نور
برو بچه های ارزشی
Chamran University Accounting Association
پاتوق سرا
عشق سرخ
مقاله های تربیتی
یاس من
آرامش جاویدان در پرتو آموزه های اسلام
فقط خدا
دوزخیان زمین
گل یا پوچ ؟
داستان یک روز
vagte raftan
ناکام دات کام
آزاد اندیشان
گنجینه
پایگاه اطلاعاتی و کاربردی شایگان
حفاظ
محمد شادانی
مناجات با عشق
فهادانــ
دانشجو
بیاببین چیه ؟
از یک انسان
غم
زازران
مریم بانو
mahoor
مرجع اس ام اسSMS
قرمز ها
جالب انگیزناک
فقط من برای تو
یادداشتهای روزانه رضا سروری
سیاه و سفید
داود ملکزاده خاصلویی
دوباره سبز می شویم...
شش گوشه
ریاضیات
نوجوونی از خودتون
عکس
امپراتوری هخامنشیان
ME&YOU
*مظلومیت اهل البیت(علیهم السلام)*
* رز آبی *
امام زمان (ع)
آوای آشنا
آرشیو
آرشیو مطالب کتاب جمله های طلایی و مطالب گوناگون[58] . جمله های طلایی[17] . ازدواج[8] . آرامش[4] . تصاویر[4] . خانواده سبز[4] . زندگی[4] . عشق[3] . خوشبختی[3] . رومانتیک[3] . سلامتی[3] . تصویر[3] . زن[3] . میلاد[3] . گناه[2] . مادر[2] . گزیده مجله خانواده سبز[2] . کشمیر[2] . قرآن[2] . عیدنوروز[2] . فریدون مشیری[2] . قانون جذب[2] . مناظره[2] . یادگاری دوستان[2] . کبد چرب[2] . نعمت[2] . جملات الهام بخش و زیبا برای زندگی[2] . خدا هست[2] . تکالیف[2] . تکنولوژی فکر[2] . حسین[2] . دختر[2] . دوستت دارم[2] . دوستی[2] . داستان[2] . زیبایی[2] . علی(ع)[2] . شب قدر[2] . صلوات[2] . صوفی و خرش[2] . اسلام[2] . ارتباط[2] . اس ام اس[2] . پیامبر[2] . اعمال[2] . اعمال شب لیله الرغائب . اعمال هنگام خواب . افتخار به زن بودن . افرادی که چشمشان کمتر از یک نمره ضعیف است، لیزیک نکنند . افسانه زن . افکاردیگران . اقدام عجیب . اگر خستگی و کسالت رهایتان نمی‌کند ! . اگر دعایتان مستجاب شد مواظب سه حالت باشید . اگر نمیتوانی . الحمد لله . الله الله و استجابت دعا . الهی قمشه ای . اما... . امام باقر . امام جعفرصادق . امام رضا (ع) . امام رضا علیه السلام و حفظ آبروی شیعه خراسانی . امام زمان . امام صادق . امام کاظم . امام هادی . امشب لیلةالرغائب . امنیت . امید . امید به زندگی به 150 سال می‌رسد . امیدوار کننده ترین آیه در قرآن . امیدواری . انتخاب نوع حجاب . اندیشه ها . انسان . انسانهای سبز . انگشتر بهشتى . انواع سوشی با طراحی های دیدنی و زیبا . انواع مختلف کفش . اولین ژیانی که تولید شد/عکس . اولین و آخرین سفر انسان به ماه . ای جوووونم . ایدز . ایده . ایده بزرگ . ایران برگر . ایران پرمصرف‌ترین مشتری سیگار تا 40 سال آینده . این 9 خرافه سلامت را باور نکنید! . این خوردنی‌ها شما را خسته‌ می‌کنند . این خوشمزه ها شما را پیر می‌کنند! . این ستارگان زن از شوهرانشان پولدارترند! . این ماده مغذی محافظ لثه است . این میان وعده مانع پرخوری می شود . این نانوایی نان ندارد . اینترنت با مغز ما چه می‌کند . بـآیَـ? . با 16 درخت با شکوه در گوشه و کنار جهان آشنا شوید . با اصول و کلیدهای فهم زبان بدن آشنا شویم! . با اظهار نیاز خود را ذلیل نکنید . با افراد عصبی چگونه برخورد کنیم . با این 12 انگیزه ازدواج نکنید! . با این لباس ها خوش اندام می شوید . با این نوشیدنی شیرین لاغر شوید . با بیل و کلنگ به جان تاریخ یزد افتادند . با تلاش . با خزان‌ زدگی پوستمان چه کنیم . با زبان بدن، مچ همه را بگیرید! . با فواید دارچین آشنا شویم . با مردان کوتاه قد ازدواج کنید! . بارهنگ . بازداشت یکی‌از عوامل تحریکات‌اخیر دراصفهان . بازیگر زن ایرانی از تغییر جنسیت و دنیای مردانه‌اش می‌گوید . باشگاه لاغر اندام های گوشی های موبایل! . بافتن موها . بانوی ایرانی، بهترین ورزشکار زن سال 2014 آسیا . باید و نبایدهای طراحی دکور فضای داخلی خانه . ببخش . بخشش . بخشش کنید، اما . بخور نخور‌های پاییزی از دید طب سنتی . بدون رژیم گرفتن لاغر شوید . برای نوجوان خود وقت بگذارید . برخی از آثار نماز شب . برداشتن موانع موفقیت . برکات‌ ماه‌ رمضان‌ . بسیار مهم و حیاتی . بلایی که سیگار بر چهره می‌‌آورد . به بهانه فیلم ملک سلیمان (ارتباط،دوستی و ...با اجنه مسایل دیگر) . به زن بودنتان افتخار کنید . بهترزندگی کردن . بهترزیستن . بهترین . بهترین خوراکی‌ها برای داشتن چشمانی زیبا . بهترین دعاى حاجت . بهترین راهنمای انتخاب و خرید لباس پاییزی . بهترین فبلت‌هایی که می‌توانید در پاییز خریداری کنید . بهترین و بدترین موادغذایی برای دیابتی‌ها . بهترین و جالب ترین سلفی های 2014 . بهترین کرم دور چشم، مناسب سنِ شما . بهترینها برای سال نو . بهره مندی از دنیا . بهروز یاسمی . بیست معجزه . بیش از 120 انسان منجمد در انتظار حیات دوباره‌اند! . بیماری که جان مرتضی پاشایی را گرفت جدی بگیرید . بیوگرافی ناصر گیتی‌جاه . پاداش کسی که آیة الکرسی را زیاد می خواند . پاسخ . پاسخ به سوالات . پای صحبت «نامزد مرتضی پاشایی» . پایان یا آغاز عاشق . پایه تخت . پایه های اخلاق . پردرآمدترین شغل ها برای زنان . پرسش . پروانه . پروردگار . پس از فوت همسرش! . پسر . پل . پلک بزنید . پند . پوکی استخوان . پیام . پیام ضروری . " دانش کم چیز خطرناکی است " . "حبس" در انتظار مزاحمان تلفنی 115 . "زمین در خوش ترین احوال" . «بهنام تشکر» پدربزرگ شد! . 10 اختراع برتر 2014 معرفی شد . 10 ترفند ساده برای سال اول ازدواج . 10 تفاوت عمده بین مغز زنان و مردان! . 10 چیزی که زن‌ها درمورد مردها تنفر دارند . 10 چیزی که هرگز نباید روی صورت تان قرار دهید . 10 درس زندگی . 10 دلیلی که باعث می‌شوند هرگز ثروتمند نشوید! . 10 راز تحریک متابولیسم بدن . 10 راز حل نشده در مورد انسان‌های اولیه . 10 راز نادیده گرفته شده از تاریخ . 10 روش برای اینکه در زندگی خوش شانس باشیم . 10 فایده معجزه‌ آسای زنجبیل . 10 فرمول ساده برای چکاپ شخصی . 10 مسکن طبیعی عالی برای دردهای قاعدگی . 100 دلاری . 12 آلوده‌کننده هوای داخل خانه . 13 عادت روزمره که باعث پیری میشود . 13 واقعیت چینی که شاید نشنیده باشید . 1387 . 14 باور غلط گوارشی . 14 نکته برای رسیدن به زندگی شادتر! . 15 واقعیت جالب در مورد هند که تا به حال نشنیده اید . 15 کاری که افراد برخوردار از اعتماد به نفس بالا انجام نمی‌دهند . 15روز . 16 اشتباهی که شما را کوتوله نشان می‌دهد! . 18 توصیه همسرانه برای آقایان . 20 دقیقه قبل از خواب قهوه بنوشید . 22 نکته تغذیه‌ای،نمره سلامت‌ . 25 نکته طلایی . 27 چیزی که در 27 سالگی باید یاد گرفت . 3 سال متوالی خشکسالی متوسط تا شدید در 8 استان . 30 . 30 بلایی که نباید سرخودتان بیاورید !!! . 30سال . 4 برابر شدن جمعیت سالمندی ایران . 40 آموزه مهم درباره همسرداری از زبان ائمه . 40 درصد از 200 نوع سرطان، قابل پیشگیری است . 40 نکته مهم اخلاقی در 40 جمله کوتاه و خواندنی . 40درس . 5 اشتباه در شستن صورت . 5 ترفند برای کار کمتر و موفقیت بیشتر در زندگی . 5 نکته حیاتی برای پیاده روی در تابستان . 50 . 6 چای گیاهی که سالم تان می کنند . 6 راهکار برای فرار از استرس های کاری . 6 فایده . 7 پیشنهاد غذایی مهم پزشکان برای سلامت و زندگی شاد خانم ها . 7 دلیل کاهش تمایل زنان به بچه‌دار شدن . 7 غذای ساده برای 7 موقعیت حساس . 79 درصد روزهای امسال پاک و سالم بودند . 7سین . 8 جاذبه طبیعت گردی ایران . 8 غذای سمی . 8 ماده خوراکی برای کم کردن اشتها . 8 نکته مهم . 9 توصیه‌ مفید صبحانه‌ ای! . 9 عادتی که ثروتمندان در زندگی دارند . 9 یار سلامتی بدن به شرط اعتدال . Art . Beautiful letter . Best Photograph . change me . Frying eggs made easy . Kashmir . Nice Garden . RED X RED . sms-اس ام اس . snake man . Surgery of a snake . Taronga Zoo . wow!!! . آبان ماه . آبان، ماه کم آبی تهرانی ها . آتش چهارشنبه . آثار روابط جنسی از منظر قرآن . آخر الزمان . آخرین آمار ازدواج و طلاق در کشور . آخرین آمار بیکاری در کشور . آخرین حرف تو چیست؟ . آدم برفی . آرام شدن . پیامبر اکرم . پیامبر اکرم(ص) . پیامبر اکرم(ص) نمونه کامل اخلاق . پیامبراکرم . پیامبران . پیرزن و مرد گوژپشت . پیشگیری از بارداری در ابتدای ازدواج . پیشگیری از سرطان . پیشنهاد هیجان‌انگیز برای موهای شما . پیوندهای روزانه . تئوری پنجره شکسته . تاثیر رنگ های شاد بر خلاقیت انسان ها . تاثیر قرمزوآبی . تاثیر میوه‌های بنفش و آبی در تقویت حافظه . تاثیر والدین در اخلاق . تاریخچه هفت سین . تاریخچه ولنتاین . تبدیل برج آب قدیمی به یک خانه مدرن . تبریک . تجلیل از پدر تعلیم وتربیت ایران در روز جهانی کودک . تخریب 2 طبقه پاساژ علاءالدین... . تدابیر مردان در همسرداری . تدبیر درست . ترافیک پرحجم در جاده های کشور . ترایفـل کاسـه ای رنگی . ترفندهای ساده برای زندگی . ترفندهای یک کدبانوی کامل . ترول . ترک کف پا را جدی بگیرید . تزریق انسولین، باعث ایجاد سرطان خون می‌شود . تزیین تخم مرغ . تست . تستهایی جالب برای تشخیص طلای اصل از طلای تقلبی . تشخیص آلزایمر از طریق راه رفتن . تشخیص آلزایمر با تست بویایی ! . آزاردهنده‌ترین مشکلات اندروید جدید . آسون ترین کار و سخت ترین کار . آشنایی با علائم، راه‌های تشخیص و مقابله با ویروس‌ کرونا . آشنایی با علایم و نشانه بیماری ها در چهره . آشنایی با معماران چیره دست دنیای جانوران . آشنایی با ویتامین D و بیماری های کمبود ویتامین D . آفرینش زن . آلودگی در آب تهران نداریم . آمادگی ازدواج . آموزش درست کردن بهترین سیب‌ زمینی سرخ کرده‌ دنیا . آموزش نماز . آموزش کمک‌های اولیه به مصدومین اسید پاشی . آموزنده . آموزه های طنز و جالب عمه کتی .
آرشیو
اشتراک
 
طراح قالب
www.parsiblog.com