سفارش تبلیغ
صبا ویژن
جمله های طلایی و مطالب گوناگون
دشمن ترینِ مردم نزد خداوند ـ عزّوجلّ ـ، کسی است که لباسش از کردارش بهتر باشد ؛ لباسش لباسِ پیامبران باشد و کردارش کردارِ جبّاران . [رسول خدا صلی الله علیه و آله]

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

یکشنبه 99 مرداد 5  6:42 عصر

مجموعه: مکانهای تاریخی ایران

 

حمام چهار فصل,آشنایی با حمام چهار فصل,بنای حمام چهار فصل

حمام چهار فصل اراک

 

بنای حمام چهار فصل اراک یکی از زیباترین اثرهای معماری و کاشی کاری ایران در قرون اخیر است و به واسطه ی تزیینات خاص آن، یکی از نمونه های بی مانند معماری ایرانی به شمار میرود.

آشنایی با حمام چهار فصل:
حمام چهار فصل از اثرهای تاریخی شهر اراک و مربوط به اواخر دوره قاجار است. این بنا به وسیله حاج محمدابراهیم خوانساری( زاده 1232- درگذشت 1297) در زمان احمد شاه قاجار بنا گذارده شده است. و در تاریخ 10 آبان ماه 1355 با شماره? ثبت 1339 بعنوان یکی از اثرهای ملی ایران به ثبت رسیده است.

آب مورد نیاز حمام از آب جاری قنات تامین می شده و به لحاظ تامین آب و همچنین حفظ گرما و حرارت، کف حمام حدود 3 تا 3/ 5 متر از کف خیابان پائین تر ساخته شده است که تفاوت سطح برای جلوگیری از تغییر دمای متعارف و مناسب در داخل حمام و هم ایجاد اعتدال بین هوای برودتی و حرارتی به گونه ای که اشخاص موقع وارد شدن و خارج شدن در معرض تغییر غیرمنتظره هوا قرار نگیرند، ایجاد شده است.

حمام از قسمت های دالان ورودی، سربینه ی مردانه، زنانه و اقلیت ها، گرم خانه ی خصوصی و عمومی، هشتی های ارتباطی، خزینه، تون، آب انبار و دیگر قسمت های مرتبط تشکیل شده است.

 

حمام چهار فصل,آشنایی با حمام چهار فصل,بنای حمام چهار فصل

تصاویر حمام چهار فصل اراک

 
علل نامگذاری به حمام چهارفصل:
نام چهارفصل برگرفته از تابلوهای کاشی کاری شده در چهار جهت حمام در بخش سربینه ی مردانه است که بنا بر شرایط مختلف فصول سال( فصل های چهارگانه) به تصویر کشیده شده است. روی این کاشی های لعاب دار، نقوشی از مناظر طبیعی، شکارگاه و... دیده میشود.


انگیزه و تاریخچه ساخت حمام چهارفصل:
در دوره 50 ساله حکومت ناصری که ایران به آرامشی نسبی دست یافته بود و امنیت نسبی در قلمروهای گوناگون این سرزمین وجود داشت، این دستور سبب شد که 85 خانواده یهودی از سنجان و روستاهای اطراف به امیر آباد( اراک) هجرت کنند و در شمال شرقی گذر سپهداری و در ضلع شرقی خیابان محسنی، محله ای احداث کرده و سکنی گزینند و به تجارت و فروش پارچه پرداختند. این دسته از تأسیسات و امکانات شهری مانند قبرستان، مدرسه و … بهره مند بودند ولی حمامی در اختیار آنها قرار نداشت.

 

نمایندگانی از این اقلیت حاج محمدابراهیم خوانساری رجوع کرده و به وی خاطرنشان کردند که اقلیت های صاحب کتاب که در بلاد مسلمین ساکن هستند، تحت حمایت آنان و حکومت اسلامی قرار دارند و حاکم شرع متعهد به حفظ جان، مال و ناموس آنهاست. پس حاج محمد ابراهیم خوانساری فرمان داد در در برابر قلعه شخصی وی، حمامی بسازند که پیروان تمامی مذاهب ابراهیم بتوانند از آن استفاده کنند.

 

این بنا در خلال سال های 1292 تا 1294 و طی حدود 38 ماه احداث . این بنا در سال 1373 به موزه تبدیل شد و در ابتدای دهه 1380 هم مورد بازسازی قرار گرفت.

 

حمام چهار فصل,آشنایی با حمام چهار فصل,بنای حمام چهار فصل

عکس هایی از حمام چهار فصل اراک


طراحی داخلی حمام چهارفصل:
کاشی هفت رنگی، کاشی معرق و کاشی معقلی از مهم ترین تزیین های به کار گرفته شده در حمام است. این طرحها که بسیار هنرمندانه کاشی کاری و اجرا شده اند دارای نقشهای بسیار زیبای انسان، حیوان و گیاه هان گوناگون است. مسائل و طرحهای بکار گرفته شده در کاشی های حمام حاوی اقسام گل و بوته، پیچک ها، درختان انگور، درخت سرو و صنوبر بهمراه مناظری از رودخانه ها، چشمه ها، گیاهان وحشی و پرندگانی بر روی شاخه های آن، مبارزه شیر با اژدهای چند سر، مبارزه شیر و گاو و همچنین طرحهایی از اشخاص نظامی با پوشش دوره قاجار است. رنگ های بکار رفته در کاشی ها بیش تر رنگ زرد، لاجوردی، فیروزه ای، رنگ سفید، رنگ سبز، رنگ خاکستری، قرمز و نارنجی است.

 

 

حمام چهار فصل,آشنایی با حمام چهار فصل,بنای حمام چهار فصل

حمام چهار فصل

 
موزه ی چهارفصل:
هم اینک از مساحت حدود 16 هزار متری بنا، حدود 5 هزار متر آن حاوی سربینه ی مردانه و گرمخانه، رختکن و هشتی بین گرمخانه و رختکن به موزه اختصاص یافته است و اشیاء بسیار مهمی منتسب به دوره های گوناگون قبل و پس از اسلام در آن مراقبت میشود.

انواع تنگ های سفالی، کاسه، خمره، قدح، پیمانه، انواع مجسمه، آفتابه و لگن، سنگ نوشته و ابزار آلات کشاورزی و دفاعی در این موزه نگه داری میشود . محراب تاریخی و با ارزش مسجد جامع ساوه که از اثرهای منحصربه فرد معماری و گچ بری دوره ی سلجوقیان است در این محل نگهداری میشود.

در حال حاضر اشیایی باستانی مختلفی از زمان قبل از اسلام و بعد از اسلام مثل سکه های دوره های گوناگون تاریخی، قباله های دوره ی قاجار، کتاب ها و نسخه های خطی، ظروف مسی و قلم زنی، خمره های سفالی، وسایل ریسندگی، وسایل قدیمی حمام، ده ها پیکره مربوط به مردم شناسی در این حمام نگهداری میشود. اشیای به دست آمده از کاوش های منطقه ی باستانی زلف آباد فراهان هم در این موزه به نمایش درآمده اند.

آدرس حمام چهارفصل:
ضلع شرقی خیابان شاهپور قدیم و خیابان دکتر بهشتی( عباس آباد) فعلی، حد فاصل میدان هفت تیر و میدان شهدا اراک


گردآوری: بخش گردشگری بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

چشمه‌های باداب سورت مازندران یکی از شگفت‌انگیزترین شاهکارهای طبیعت (+عکس)

 

البته این چشمه صدها سال است که خشک شده است، اما آثار بسیار زیبایی از آن باقی است و اگر این چشمه جوشان بود بدون شک....

آشنایی با چشمه باداب سورت مازندران 

مجموعه زیبا و دیدنی چشمه‌های آب معدنی باداب سورت اروست که از شگفت انگیزترین شاهکارهای طبیعت و به عنوان زیباترین چشمه جهان و همچنین دومین اثر طبیعی ملی ایران پس از قله دماوند با اقدامات و پیگیری‌های انجام شده توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران، دهیاری اروست، مدیر عامل وقت شرکت تعاونی این روستا و همچنین مدیریت سایت اروست به ثبت رسید، در جنوب شرق شهر ساری? در ارتفاع 1841 متری از سطح دریا و طبق جغرافیای سیاسی وزارت محترم کشور در محدوده روستای اروست واقع شده است.

بیشتر بدانید : چشمه های عجیب آب معدنی باداب سورت(گزارش تصویری)

چشمه‌های رنگارنگ باداب سورت مازندران
چشمه‌ های رنگارنگ باداب سورت مازندران

این اثر زیبا و دیدنی که حدود سه هکتار را در بر می‌گیرد، از شمال به ارتفاعات و تپه‌های پوشیده ‌‌‌‌‌از جنگل‌هایی با درختان سوزنی برگ می‌رسد، از جنوب مشرف به دره‌های پایین دست و از شرق در مجاورت ارتفاعات پوشیده از گیاهان بوته‌ای و درختچه‌ها است. غرب آن را نیز روستای اروست احاطه کرده است. چشمه‌های اسرار آمیز باداب سورت اروست مشتمل بر سه چشمه با آب‌های کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ بو مزه می‌باشند.

چشمه‌های آب معدنی باداب سورت اروست
چشمه‌ های آب معدنی باداب سورت اروست

یکی از این چشمه‌ها دارای آبی بسیار شور می‌باشد و دارای دریاچه ای کوچک است که عمدتاً در تابستان برای شنا و آب درمانی استفاده می‌شود. در قسمتی از کف این دریاچه حفره ای عمیق به نام برمودای اروست وجود دارد. در کناره‌های این دریاچه نیز رسوبات سیاه رنگی وجود دارد که همراه با آب دریاچه جهت درمان دردهای کمر و پا? امراض پوستی? روماتیسم و میگرن سودمند است. همچنین به علت شوری زیاد این دریاچه و دارا بودن املاح و مواد معدنی فراوان به هیچ عنوان در فصل زمستان یخ نمی‌زند و هیچ جانوری نیز در آن زیست نمی‌کند.

تصاویر چشمه ‌های باداب سورت مازندران
تصاویر چشمه ‌های باداب سورت مازندران

دو چشمه دیگر که در مجاورت این چشمه قرار دارند، بسیار کوچکتر هستند و به اکسیر حیات معروف اند. همچنین دارای آبی به رنگ نارنجی و کمی ‌ترش مزه اند که به صورت دائمی ‌و نشتی همانند نوشابه ایی گاز دار از دل زمین می‌جوشند. همچنین در اطراف دهانه چشمه‌ها کمی ‌رسوب اکسید آهن نشسته است.

چشمه های طبقاتی باداب سورت
چشمه های طبقاتی باداب سورت

آب‌های رسوبی چشمه‌های باداب سورت در مسیر جریان خود از بالای کوه به پائین طی هزاران سال مانند آبشاری پلکانی با هنرنمایی خود دهها حوضچه کوچک بسیار زیبا در رنگ‌های نارنجی، زرد، قرمز و طلایی در اندازه‌های مختلف ایجاد کرده است که اسراری از دنیای مستور و پوشیده طبیعت بکر و دل انگیز را به نمایش گذاشته است. در یکی از این حوضچه‌ها که عمق نسبتا خوبی دارد و شبیه به یک جکوزی طبیعی است برخی از گردشگران وارد آن می‌شوند و در آن آبتنی می‌کنند.

باداب سورت جعبه مداد رنگی چشمه ‌های زیرزمینی
باداب سورت جعبه مداد رنگی چشمه ‌های زیرزمینی

چشمه‌های باداب سورت اروست از نوع ژئوپارک محسوب شده و همزمان با آخرین چین خوردگی البرز در پلیوستوسن و پلیوسن که دوران چهارم زمین شناسی می‌باشد، شکل گرفته است.

چشمه ی زیبای باداب سورت
چشمه ی زیبای باداب سورت

البته این چشمه‌ها بسیار جوان هستند چرا که اگر چشمه‌های باداب سورت اروست را پیاده صدها متر به سمت شمال طی مسیر کنید در ارتفاعات به باداب سورت قدیمی ‌می‌رسید که به گودال زمان معروف است بطوریکه اگر وارد آن شوید به قدری مبهوت خلقت خداوند می‌شوید که گذر زمان را فراموش می‌کنید. البته این چشمه صدها سال است که خشک شده است، اما آثار بسیار زیبایی از آن باقی است و اگر این چشمه جوشان بود بدون شک جزو عجایب هستی به شمار می‌رفت. باداب سورت‌ها فقط به همین دو مکان ختم نمی‌شوند.

باداب سورت از چشم ‌نوازهای دیدنی و فراموش ‌نشدنی مازندران
باداب سورت از چشم ‌نوازهای دیدنی و فراموش ‌نشدنی مازندران

مکان دیگری به نام باداب کوچک که به شورسر معروف است نیز وجود دارد که شامل دو چشمه می‌باشد. این دو چشمه از نظر وسعت بسیار کوچک هستند و در منطقه ایی در روستای اروست واقع اند و خواص درمانی بسیار خوبی نسبت به دیگر چشمه‌ها دارند. در مجموع در حریم روستای اروست سه باداب با موقعیت‌های جغرافیایی مختلف وجود دارد که هر کدام از چندین چشمه که دارای آب‌هایی با دمای معتدل می‌باشند، تشکیل شده است.

باداب سورت مازندران رنگین کمان پلکانی شمال ایران
باداب سورت مازندران رنگین کمان پلکانی شمال ایران

دیدار از چشمه و حوضچه‌های باداب سورت خستگی را از جان گردشگران بیرون می‌کند و چشمان کنجکاو و حقیقت جو در کنکاش مناظر طبیعی جنگلی و کوهستانی پیرامون تا دوردست‌ها مبهوت و خیره می‌ماند.

دومین چشمه آب شور جهان باداب سورت
دومین چشمه آب شور جهان باداب سورت

خیال انگیزترین صحنه‌های منطقه به هنگام طلوع و غروب خورشید است که تلالو نور خورشید در حوضچه‌ها و انعکاس نور آنها همراه با سایه روشن طبیعت اطراف جلوه‌های تحسین برانگیز از موهبت خداوندی را به جلوه گری می‌گذارد که این چشم اندازهای چشم نواز هیچگاه از روح و ذهن فراموش نمی‌شود و بارها و بارها طبیعت دوستان را به تماشای خود فرا می‌خواند. باداب سورت در همه فصول سال زیباست و در هر فصل زیبایی‌های خاص خودش را دارد اما پر بازدید ترین زمان، فصل بهار و تابستان است.

چشمه ‌های باداب سورت مازندران
چشمه ‌های باداب سورت مازندران

چراکه در فصل بهار این منطقه بسیار سر سبز و خرم است و فصل تابستان نیز زمان خوبی برای آبتنی در این حوضچه‌های زیبا و سرشار از مواد معدنی می‌باشد. از آنجائیکه باداب سورت اروست در ارتفاعات اروست واقع است، تماشای سرزمین‌های پست اطراف به آدمی‌ شوق پرواز می‌دهد و حرکت آب بر روی پلکان‌ها عظمت خدای یگانه را نشان می‌دهد و این یعنی پله پله تا ملاقات با خدا. آری اینجا اروست است، سرزمین چشمه‌های طلایی، اقلیم عشق و سربلندی، سرزمین پرواز تا بیکران. به اروست بیایید تا مجذوب و مبهوت خلقت خداوند شوید و رویای با هم بودن را تجربه کنید!

چشمه پلکانی باداب سورت
چشمه پلکانی باداب سورت

 

بیشتر بدانید : یکی از زیباترین چشمه های ایران در حال خشک شدن + عکس

بیشتر بدانید : شگفت انگیزترین مرز ایران، دیواری به قامت آسمان میان جنگل و کویر + تصاویر

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
اختصاصی سیمرغ


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

میراث جهانی که در معرض نابودی قرار گرفته اند + عکس

 

برخی از سایت‌های تاریخی جهانی به رغم تلاش های بسیار برای حفظ اما به دلایل مختلف در فهرست میراث جهانی در معرض خطر نابودی قرار گرفته‌اند 

آثار تاریخی که در معرض نابودی هستند

به نقل از ام اس ان بیش از 1000 سایت در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده اند که حدود 830 مورد آن‌ها فرهنگی هستند. تا به امروز معاهدات بین المللی متعددی در راستای تلاش برای حمایت از این نقاط یا مناطق دیدنی امضا شده است  با این حال، براساس آنچه که در وب سایت یونسکو آمده است، بیش از 50 مورد از سایت‌هایی که در فهرست میراث جهانی ثبت شده اند، در معرض خطر نابودی هستند و تا زمانی که تدابیری در زمینه حفاظت بیشتر آن‌ها اعمال نشود، ممکن است، نابود شوند. در این گزارش  15 سایت فرهنگی در معرض خطر جهان که اطلاعات بیشتری از آن در دست بود را معرفی می کنیم.

لیورپول در انگلستان

شش منطقه از مرکز تاریخی لیورپول و حوضه‌های سرزمینی این شهر بندری نقش مهمی در توسعه یکی از مراکز مهم تجاری جهان در قرن 18 و 19 بازی کرده‌اند.

منطقه تاریخی لیورپول انگلستان
منطقه تاریخی لیورپول انگلستان

یونسکو پس از ارائه پیشنهادی برای ساخت مجدد و گسترده انبوه در اطراف حوضه‌های تاریخی لیورپول، این شهر را در سال 2012 در فهرست میراث جهانی در معرض خطر قرار داد.

مرکز تاریخی شاخری سیابز در ازبکستان

قدمت مرکز تاریخی شاخری سیابز  به 2000 سال قبل بر‌می گردد. این مرکز تاریخی در قرن 14 و 15 میلادی به عنوان قطب فرهنگی و سیاسی منطقه کش شناخته می‌شد.

مرکز تاریخی شاخری ازبکستان
مرکز تاریخی شاخری ازبکستان

یونسکو، در سال 2016 مرکز تاریخی شاخری سیابز را به دلیل ارائه و طرح پیشنهاد تخریب اماکن و ساختمان‌های تاریخی با هدف توسعه زیرساخت‌های توریستی، به فهرست میراث جهانی در خطر اضافه کرد.

شهر باستانی حلب در سوریه

حلب از هزاره دوم قبل از میلاد در چهارراه مسیر‌های مختلف تجاری قرار گرفت. این شهر شاهد ظهور و سقوط تعداد انگشت شماری از امپراطوری‌ها و تمدن‌ها از جمله هیئتی‌ها، آشوریان، عرب‌ها، مغول‌ها و عثمانی‌ها بوده است.

شهر تاریخی حلب
شهر تاریخی حلب

یونسکو حلب و شش شهر دیگر سوریه را پس از تشدید درگیری مسلحانه این کشور در سال 2013 در فهرست میراث جهانی در خطر قرار داد.

بنا‌های تاریخی قرون وسطایی در کوزوو

چهار ساختمان اصلی سایت بنا‌های تاریخی قرون وسطایی در کوزوو منعکس کننده ارتفاع فرهنگ کلیسایی بیزانس-رومانیایی است.

بنا‌های تاریخی کوزوو
بنا‌های تاریخی کوزوو

یونسکو بنا‌های تاریخی قرون وسطایی کوزوو را در سال 2006 به دلیل افزایش بی ثباتی سیاسی منطقه، به لیست میراث جهانی در خطر اضافه کرد و این امر مدیریت و حفاظت سایت را دشوار کرد.

منطقه باستان شناسی چان چان در پرو

شهر چان چان پایتخت پادشاهی چیمور بوده است. این شهر که یک شهر بزرگ خشتی است، در قرن پانزدهم به اوج شهرت خود رسید و به بزرگترین شهر پیشاکلمبی آمریکای جنوبی تبدیل شد.

شهر باستانی چان چان
شهر باستانی چان چان

شهر چان چان در سال 1986 به ثبت جهانی رسید و در همان سال در لیست میراث جهانی در خطر قرار گرفت. چان چان از شیوه‌های غیرقانونی کشاورزی، مسائل قانونی مالکیت زمین و جابجایی و همچنین توسعه نیافتگی شهری و زیرساخت‌ها تهدید می‌شود.

سایت باستان شناسی سیرن در لیبی

سیرن که توسط یونانیان جزیره ترا (سنتورینی امروزی) تأسیس شد، یک شهر مهم جهان هلنی بود. طبق آنچه که در دائرة‌المعارف تاریخ باستان آمده است شهر سیرن در یک دوره تاریخی توسط رومی‌ها گرفته شد. این شهر زلزله‌های سال‌های 262 و 365 قبل از میلاد را پشت سر گذاشته است.

شهر باستانی سیرن لیبی
شهر باستانی سیرن لیبی

به نقل از «لیبیایزرور»، یونسکو در سال 2016 و پس از آسیب‌های ناشی از ناآرامی‌ها در کشور لیبی، شهر سیرن و پنج مکان دیگر لیبی را به لیست میراث جهانی در معرض خطر اضافه کرد.

شهر قدیمی اورشلیم و دیوار‌های آن

اهمیت فرهنگی اورشلیم که از سوی یهودیت،مسیحیت و اسلام به عنوان یک مکان مقدس شناخته می‌شود، بسیار زیاد است. به عنوان مثال، سایت گنبد صخره (یک زیارتگاه اسلامی قرن هفتم) به عنوان محل قربانی ابراهیم شناخته می‌شود.

اورشلیم
اورشلیم

همانطور که در وب سایت یونسکو آمده است، این سازمان بین‌المللی در سال 1982 اورشلیم را به لیست میراث جهانی خطرناک اضافه کرد. بیت المقدس به دلیل درگیری‌های موجود در منطقه، تخریب املاک مذهبی، برنامه‌های توسعه شهری و نبود نگهداری و مدیریت مسئولانه در معرض خطر است.

شهر باستان شناسی سامرا در عراق

شهر باستان شناسی سامرا در طول قرن نهم میلادی به عنوان پایتخت قدرتمند سابق اسلامی حاکم استان‌های امپراتوری عباسی بود و گستره حاکمیت آن از تونس تا آسیای مرکزی امتداد داشت.

سامرا عراق
سامرا عراق

سامرا در سال 2007 به عنوان میراث فرهنگی معرفی شد و در همان سال به فهرست میراث جهانی در خطر اضافه شد. به گفته مسئولان یونسکو، تهدیدات اصلی سایت تاریخی سامرا از نبود مدیریت صحیح توسط مقامات محلی ناشی می‌شود.

آثار هنورستون و سانتا لورا سالت پتر در شیلی

هزاران کارگر در نیمه اول قرن بیستم در پالایشگاه‌های نیترات هنورستون و سانتا لورای شیلی کار می‌کردند. این پالایشگاه‌های نیترات در دهه 1950 به شهر‌های ارواح تبدیل شدند.

هنورستون و سانتا لورای شیلی
هنورستون و سانتا لورای شیلی

یونسکو در سال 2005 هنگامی که زمین لرزه تاراپاکا خسارت قابل توجهی به سایت هنورستون و سانتا لورا سالت پتر زد، این سایت تاریخی را به فهرست میراث جهانی در خطر اضافه کرد.

مرکز تاریخی وین در اتریش

پایتخت اتریش از سکونتگاه‌های اولیه سلتی (یک گروه از قبایل هند و اروپایی جنگ‌جوی چادرنشین در حدود سال 700 قبل از میلاد) و رومی بود و به عنوان پایتخت امپراطوری اترو-مجارستان به اوج خود رسید و در آن زمان خود را به عنوان مرکز موسیقی برتر اروپا معرفی کرد.

منطقه تاریخی وین اتریش
منطقه تاریخی وین اتریش

بنا به گفته گاردین، یونسکو در سال 2007 مرکز تاریخی وین را به لیست میراث جهانی در معرض خطر اضافه کرد و این امر را با توجه به یک پروژه بلند مرتبه پیشنهادی که می‌تواند بر روی این مرکز تاریخی تأثیر منفی بگذارد، انجام داد.

پوتوس در بولیوی

پوتوس به مساحت 4000 متر از سطح دریا با توجه به وجود معادن نقره در این منطقه، به عنوان بزرگترین مجموعه صنعتی جهان در قرن شانزدهم شناخته شد.

منطقه تاریخی پوتوس بولیوی
منطقه تاریخی پوتوس بولیوی

یونسکو در سال 2014 به دلیل تخریب بخشی از پوتوس که از ادامه عملیات معدن ناشی شد، این سایت تاریخی را به فهرست میراث جهانی در معرض خطر اضافه کرد.

ابو منا در مصر

شهر مقدس ابو منا به عنوان قطب زیارتی مسیحیان شناخته می‌شود.

شهر مقدس ابو منا
شهر مقدس ابو منا

یونسکو پس از تلاش‌های کشاورزی در منطقه که منجر به افزایش قابل توجه سطح آب در خاک شد، در سال 2001 این سایت باستان شناسی را به فهرست میراث جهانی در خطر اضافه کرد.

مقبره عسکیا در مالی

به نظر می‌رسد که ساختمان هرمی 17 متری مقبره عسکیا که در سال 1495 میلادی ساخته شده است، محل دفن آسکیا محمد اول، امپراطور پرکار امپراتوری سونگای است.

ساختمان هرمی مقبره عسکیا
ساختمان هرمی مقبره عسکیا

یونسکو در سال 2012 مقبره عسکیا را در فهرست میراث جهانی در معرض خطر قرار داد. این کار در جریان تلاش برای کاهش تهدیدات ناشی از درگیری مسلحانه در منطقه‌ای که مقبره عسکیا در آن قرار گرفته است، انجام شد.

پورتوبلو ـ سن لورنزو در پاناما

 استحکامات پورتوبلو ـ سن لورنزو در قرن 17 و 18 توسط اسپانیا و برای محافظت از تجارت فراتر از اقیانوس اطلس ساخته شد.

 استحکامات پورتوبلو
استحکامات پورتوبلو

یونسکو در سال 2012 استحکامات پورتوبلو ـ سن لورنزو را به دلیل عوامل محیطی، عدم نگهداری و تحولات شهری به فهرست میراث جهانی در معرض خطر اضافه کرد.

کورو در ونزوئلا

قدمت شهر کورو به سال 1527 میلادی بر می‌گردد، این شهر به دلیل ادغام سنت‌های محلی بی نظیر است.

شهر تاریخی کورو ونزوئلا
شهر تاریخی کورو 
ونزوئلا

بنا به گفته اسمیتسونیان یونسکو در سال 2005 به دنبال بارش شدید باران در دو سال متوالی و خسارت ناشی از آن به چندین ساختمان، بندر و شهر کورو را به لیست میراث جهانی در خطر اضافه کرد.

 

بیشتر بدانید : مستند تصویری - تشریحی از مرگ خاموش کتیبه‌های نقش رستم

بیشتر بدانید : آخرین اخبار از تخریب‌ آثار تمدن ایرانی در همدان، مازندران و...!!

بیشتر بدانید : بزرگترین کاخ آجری ایران، عجایب تاریخ پارس + عکس

بیشتر بدانید : کشف آثارمسروقه نفیس 2000 ساله درسوریه

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: yjc.ir


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  عکس های زیبای طبیعت جهان, عکس های طبیعت

 پدیده های نادر و زیبای طبیعت

 

عکس های زیبای طبیعت جهان, عکس های طبیعت

 عکس های طبیعت بارانی

 

عکس های زیبای طبیعت جهان, عکس های طبیعت

پدیده های نادر و زیبای طبیعت

 

عکس های زیبای طبیعت جهان, عکس های طبیعت

پدیده های نادر و زیبای طبیعت

 

عکس های زیبای طبیعت جهان, عکس های طبیعت

عکس های طبیعت زیبا

 

عکس های زیبای طبیعت جهان, عکس های طبیعت

زیباترین عکس های طبیعت

 

عکس های زیبای طبیعت جهان, عکس های طبیعت

عکس های طبیعت ناب

 

عکس های زیبای طبیعت جهان, عکس های طبیعت

عکس های زیبای طبیعت جهان

 

عکس های زیبای طبیعت جهان, عکس های طبیعت

 عکس های طبیعت زیبا

 

عکس های زیبای طبیعت جهان, عکس های طبیعت

عکس های طبیعت ناب

 

 

عکس های زیبای طبیعت جهان, عکس های طبیعت

پدیده های نادر و زیبای طبیعت

 

عکس های زیبای طبیعت جهان, عکس های طبیعت

 عکس های زیبای طبیعت جهان

 

عکس های زیبای طبیعت جهان, عکس های طبیعت

 عکس های طبیعت زیبا

عکس های زیبای طبیعت جهان, عکس های طبیعت

پدیده های نادر و زیبای طبیعت

 

عکس های زیبای طبیعت جهان, عکس های طبیعت

عکس های طبیعت 

 

عکس های زیبای طبیعت جهان, عکس های طبیعت

پدیده های نادر و زیبای طبیعت

 

عکس های زیبای طبیعت جهان, عکس های طبیعت

عکس های طبیعت ناب

 

 

گردآوری:بخش سرگرمی بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

مجموعه: عجایب گردشگری

 

جزیره تریستان دا کونا,جزیره تریستان دا کونا کجاست,دورترین نقطه مسکونی در جهان

جزیره تریستان دا کونا

 

نخستین علامت های سکونت و زندگی در جزیره تریستان دا کونا به نزدیک سال 1643 و به وسیله خدمه و دریانوردان هلندی بر می گردد.

اطلاعاتی درباره جزیره تریستان دا کونا

جزیره تریستان دا کونا در جنوب اقیانوس اطلس با 272 نفر جمعیت دورترین نقطه مسکونی در دنیا است. ساکنان این جزیره تنها از 8 نام فامیل استفاده میکنند. این جزیره در دهه 1800 میلادی به مستعمرات انگلیس اضافه شده است. ساکنان این جزیره دارای کد پستی بریتانیا هستند. این جزیره کوچک فاقد فرودگاه است و در صورتی که تصمیم گرفتید به آنجا سفر کنید، باید بدانید که نزدیکترین خشکی با آن 2000 مایل مساوی 3218 کیلومتر فاصله دارد.

 

جزیره تریستان دا کونا کجاست؟
تریستان دا کونا که به اختصار تریستان نامیده میشود اسم گروهی از جزایر آتشفشانی و هم نام جزیره اصلی و مهم این مجموعه است. تریستان دا کونا دورترین مجمع الجزایر مسکونی در دنیا است و با ساحل کیپ تاون در آفریقای جنوبی 2432 کیلومتر، با جزیره سنت هلن 2161 کیلومتر و با ساحل جزایر فالکلند 3486 کیلومتر فاصله دارد. جزیره تریستان تنها 111 کیلومتر قطر و 98 کیلومتر مربع مساحت دارد.

چگونگی کشف شدن جزیره تریستان
مجمع الجزایر تریستان دا کونا در سال 1506 به وسیله دریانورد پرتغالی به اسم تریستائو دا کونا کشف شد و به همین علت هم نام جزیره اصلی به نام وی نامگذاری شد. نخستین علامت های سکونت و زندگی در این جزیره به نزدیک سال 1643 و به وسیله خدمه و دریانوردان هلندی بر می گردد. جزیره تریستان دا کونا در مسیر کشتی هایی بود که از اروپا به اقیانوس هند میرفتند و در نتیجه این جزیره دور افتاده یک دفعه مورد توجه همه قرار گرفت. کمپانی هلندی هند شرقی سریع دو هیئت به این جزیره فرستاد .

 

جزیره تریستان دا کونا,جزیره تریستان دا کونا کجاست,دورترین نقطه مسکونی در جهان

 جزیره تریستان دا کونا

 

بعد از آن انگلیسی ها و فرانسوی ها هم این کار را ادامه دادند. در سال های 1790- 91 گروهی از دریانوردان انگلیسی در این جزیره زندگی می کردند و به شکار فوک دریایی سرگرم بودند. شمار کمی از آمریکایی ها هم در سال 1810در جزیره تریستان دا کونا ساکن شدند و به شکار نهنگ پرداختند. در زمان جنگ علیه بریتانیا، آمریکایی ها از این جزیره بعنوان پایگاه نظامی استفاده می کردند.

زمانی که گردان نظامی جزیره تریستان دا کونا را ترک کرد یک سرجوخه و خانواده اش هم چنان در جزیره باقی ماندند. کم کم جمعیت گوناگون که از نژادها و قومیت های گوناگون بودند در این جزیره رشد کردند و جمعیت ساکن در دورترین نقطه مسکونی در دنیا را بوجود آوردند.

 

 

عکس های جزیره تریستان دا کونا,دورترین نقطه مسکونی در جهان,جزیره تریستان دا کونا کجاست

جزیره تریستان دا کونا


دسترسی به دورترین نقطه مسکونی در دنیا
در سال های گذشته کسب عنوان دورترین نقطه مسکونی در دنیا سبب جلب توجه جهان و به خصوص گردشگران ماجراجو به این جزیره شده است. با این حال، دسترسی به جزیره اصلاً و ابدا کار ساده ای نیست:در این جزیره اصلاً فرودگاهی وجود ندارد، اصلاً هتل، اقامت‌گاه و امکانات و خدمات خاصی برای گردشگران آماده نشده است و از طرفی برای بازدید از جزیره تریستان دا کونا باید مجوز بگیرید. آری، در واقع درصورتی که کسی آن قدر ماجراجو باشد که بخواهد به دورترین نقطه مسکونی زمین برود باید دست کم از یک سال پیش برنامه ریزی کند. همانطور که گفتیم اصلاً مسیر هوایی به جزیره وجود ندارد و تنها راه ارتباطی با جزیره قایق و کشتی است.

اصلاً محدودیتی از نظر ملیت برای گردشگران وجود ندارد و در حالی که برای وارد شدن به جزیره باید فرم تقاضا پر کنید، ولی عملا هیچگونه ویزای رسمی وجود ندارد. مسئولین این جزیره باید به یکی یکی افردی که تصمیم وارد شدن به جزیره را دارند اجازه و مجوزنامه بدهند. اما هرکسی دلش نمی خواهد به این جزیره دور افتاده برود، ولی درصورتی که ماجراجو هستید یا برای فیلمبرداری و عکاسی می خواهید به این جزیره بروید کافی است.

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

مجموعه: مکانهای تاریخی ایران

 

سرای روشن,عمارت سرای روشن,بناهای تاریخی تهران

سرای روشن

 

عمارت سرای روشن

در خیابان ناصر خسرو، که از قدیمی‌ترین خیابان‌های تهران امروز است، ساختمانی به نام سرای روشن قرا دارد که روزی دلیل رونق خیابان ناصر خسرو به شمار می رفت. البته ناگفته نماند که جذابیت‌های خیابان ناصرخسرو و شلوغی چشم‌گیر آن، به بازدیدکنندگان فرصتی می‌دهد تا گوشه‌ای از عمق «برو بیا» و رفت‌وآمدهای بسیار زیاد اهالی پایتخت را به چشم خود دریابند.

 

هر نقطه از سرزمین ایران را که بگردیم نمونه بارزی از ذوق بی نهایت این مردمان را خواهیم یافت، هنری که گاهی در یک بنای تاریخی، گاهی در یک آرامگاه و یا در یک ساختمان با شکوه، خود را نشان می دهد، عمارت سرای روشن تهران نمونه بارزی از معماری زیبا و دیدنی است که به دستان مردمان هنرمند ایران ساخته شده است.

سرای روشن,عمارت سرای روشن,جاذبه های تاریخی تهران

عمارت سرای روشن یکی از بناهای تاریخی خیابان ناصر خسرو

 

"سرای" مکانی در بازار بوده است که معاملات کلی در آن انجام می‎شده است. این مکان، در فضایی بسیار بزرگ و در دو طبقه ساخته می‌شد. در طبقه بالا دفترهای تجارت قرار داشت و در طبقه پایین انبارها و کارگاه‌های تولیدی. سرا  از زبان پهلوی گرفته شده و به معنی خانه و مکان است.

 

تاریخچه سرای روشن

تاریخ ساخت عمارت سرای روشن به سال 1311 خورشیدی، دوره پهلوی اول برمی‎گردد. عمارتی با معماری فوق العاده که امروزه تبدیل به یکی از اثار تاریخی مهم در پایتخت ایران شده است.

سرای روشن,عمارت سرای روشن,خیابان ناصر خسرو

تصویری قدیمی از سرای روشن

 

سرای روشن، شاهکار معماری ایرانی

این بنا که به عنوان یک مرکز تجاری مهم و پرفت و امد و با الهام از نوع معماری " گوتیگ" ساخته شده است. معماری که اگر در مقابلش بایستید بی شک محو هیبت و نمای منحصربه فردش خواهید شد. بنا که محصول تلفیق معماری مدرن و سنتی است جلوه خاصی را به خیابان ناصر خسرو بخشیده است.

 

معماری ایرانی با طراحی مناسب، محاسبات دقیق، فرم درست پوشش، رعایت مسائل فنی و علمی در ساختمان، ایوان‌های رفیع، ستون‌های بلند و تزئینات گوناگون، یکی از با ارزش ترین معماری های جهان به شمار می‎رود.

 

سرای روشن,عمارت سرای روشن,جاذبه های گردشگری تهران

معماری سرای روشن

 

تزئین‎ها، ستون‎ها و مجسمه‌های سرای روشن، وام‌گرفته از معماری باروک است. معماری باروک، نوعی از معماری کلاسیک منحط بی‌ساختار و دارای تزئینات نمایشی زیاد و عجیب و غریب است.

 

در بخش های بالایی آن نماد اهورامزدا چشم‎نوازی می‎کند که یادآور دوران هخامنشی در ایران زمین است. فرشته‎های نیمه عریان نیز که نشان معماری اروپایی است، در کنار اهورامزدا قرار گرفته‎اند که با هم متناقض هستند.سرای روشن,عمارت سرای روشن,بناهای تاریخی تهران

عکس‌های عمارت سرای روشن

 

مرمت و بازسازی عمارت سرای روشن

این معماری با شکوه که پس از مدتی تخریب شد توسط یکی از معروف ترین مهندسین ایرانی یعنی مهندس صفا منش" در دهه هفتاد احیا و باز سازی شد و چهره زیباتری را به خود گرفت. با وجود مرمت و بازسازی، هنگام قدم زدن در این بنای سنتی- مدرن به خوبی می توانید تاریخ یک قرن پیش را لمس و از نزدیک مشاهده کنید.

 

نشانی:

عمارت سرای روشن در تهران در خیابان ناصرخسرو و نزدیک به کوچه مروی واقع شده است.

 

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

چهارشنبه 99 تیر 18  7:53 عصر

پس از فوت مظفرالدین شاه، این مرکز کم کم به آسایشگاهی برای بیماران مسلول (کسی که مرض سل دارد) تبدیل گردید و بعدها پس از تغییر حکومت، این زمین و ساختمان کاخ بدون استفاده مانده بود. در زمان پهلوی اول، برخلاف بسیاری از بناهای قاجاری که مورد بی مهری و تهدید بود، این بنا به دلیل مستقر شدن در مکانی خوش آب و هوا برای تأسیس بیمارستان مسلولان مورد توجه قرار گرفت و مرحوم دکتر مسیح دانشوری در سال 1310 شمسی یک مدرسه پرستاری در آن احداث کرد. متعاقب این اقدام در دهه بیست ساختمان های متعددی به وسیله وزارت بهداری وقت، برخی موسسات دیگر و افراد خیر در محوطه بنا شد. از جمله ساختمانی قدیمی که به ساختمان فخرالدوله معروف است و به وسیله فخرالدوله دختر مظفرالدین شاه احداث شده است. ایشان بانویی خیر بود که آسایشگاه کهریزک نیز به وسیله او احداث شد.

کاخ مظفری دارآباد,عکس های کاخ مظفری دارآباد,زمان ساخت کاخ مظفری دارآباد

تصاویر کاخ مظفری دارآباد

کاخ مظفری دارآباد در تاریخ 12 شهریور ماه 1380 با شماره? ثبت 3792 بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.در سال 1389قرار شد کاخ مظفری دارآبادبعنوان موزه پزشکی بیمارستان مورد بهره برداری قرار گیرد.


آدرس کاخ مظفری دارآباد
از میدان باهنر( نیاوران) به طرف شمال و خیابان پورابتهاج( دارآباد) حرکت کنید، در انتهای خیابان به بیمارستان مسیح دانشوری خواهید رسید. این کاخ در محوطه بیمارستان قرار دارد.


گردآوری: بخش گردشگری بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

مجموعه: مکانهای تاریخی جهان

 

قلعه سنت آنجلو,عکس قلعه سنت آنجلو,تاریخچه قلعه سنت آنجلو

قلعه سنت آنجلو در شهر رم

قلعه سنت آنجلو در شهر رم یکی از صدها جاذبه ی گردشگری شهر رم در ایتالیا است که به مقبره ی هادریان هم مشهور است که اتفاقات زیادی را پشت سر گذاشته تا به شکل امروزی اش درآمده است. در این مطلب شما می توانید با تاریخچه و معماری قلعه سنت آنجلو آشنا شوید.

قلعه سنت آنجلو کجاست؟
قلعه سنت آنجلو یا کاستل سنت آنجلو که قبلاً با نام آرامگاه هادریان شناخته می شد ساختمانی دایره وار و استوانه ای شکل واقع بر کرانه رود تیبر در شمال غربی مرکز تاریخی شهر رم در ایتالیا است.

 

قلعه سنت آنجلو,عکس قلعه سنت آنجلو,تاریخچه قلعه سنت آنجلو

عکس قلعه سنت آنجلو

 
تاریخچه قلعه سنت آنجلو:
هادریانوس، امپراتور روم در سال 135 میلادی کار ساخت آرامگاه برای خود و خانواده اش را در رم شروع نمود که کار ساخت آن 4 سال بعد توسط پسرخوانده و جانشینش آنتونیوس پیوس در سال 139 به پایان رسید.

خاکستر هادریان بعد از مرگش در سال 138 در کوزه ای در این آرامگاه قرار داده شد. همچنین خاکسترهای چند امپراتور دیگر بعد از او تا سپتیموس سوروس در این آرامگاه گذاشته شد. در سال 270 میلادی بعد از آنکه اورلیان، دیگر امپراتور روم، دور شهر را دیوار کشید این آرامگاه را تبدیل به دژی نظامی کرد.

امروزه میتوانید علاوه بر نقاط مختلف آن، از موزه ی درون این قلعه هم دیدن کنید.

 

قلعه سنت آنجلو,عکس قلعه سنت آنجلو,تاریخچه قلعه سنت آنجلو

تصاویر قلعه سنت آنجلو


دلیل نامگذاری قلعه سنت آنجلو:
طاعون در اواخر قرن 6 بعد از میلاد، شهر رم را فرا گرفت و شدت این بیماری به حدی رسید که هزاران نفر به آن مبتلا شده و اجساد مردم در گوشه و کنار خیابان ها افتاده بود.

بدین ترتیب مردم و «پاپ گرگوری یکم» که به« گرگوری کبیر» هم شناخته می شود، دور هم جمع شدند تا از خداوند بخواهند از جان بازماندگان بگذرد و به آنها رحم کند. هنگامی که پاپ سرش را بالا آورد ، عکس درخشانی از فرشته ی میکائیل را دید که شمشیرش را پائین آورده و آنرا در غلاف می گذارد. این داستان به این شکل تعبیر گردید که خدا به آنها معرفت نشان داده و طاعون بزودی پایان خواهد یافت.

بر فراز قلعه سنت آنجلو یک مجسمه بزرگ به شکل یک فرشته قرار دارد که در دوران رنسانس به قلعه اضافه شده است. این مجسمه فرشته به احترام افسانه ای است که نام قلعه از آن گرفته شده است.

 

قلعه سنت آنجلو,عکس قلعه سنت آنجلو,تاریخچه قلعه سنت آنجلو

مجسمه فرشته قلعه سنت آنجلو


معماری قلعه سنت آنجلو:
قلعه سنت آنجلو فی الواقع به 5 طبقه طبقه بندی می شود که این طبقات توسط پله های حلزونی شکلی به هم متصل هستند. درصورتی که به بخش های بالایی قلعه بروید میتوانید اتاق های گوناگونی را پیدا کنید که از آنها بعنوان اقامتگاهی برای پاپ استفاده می شده است که هر کدام از این دیوارها با نقاشی های دیواری متفاوتی از دوران رنسانس تزیین شده اند. در طبقه ی بالایی قلعه یک تراس بسیار بزرگ وجود دارد که میتوان بر فراز آن ایستاد و عکس های فوق العاده ای از شهر گرفت. در پائین به حقایق دیگری در باره ی این قلعه اشاره می کنیم.

چه بسا در این قلعه هم بهترین اتاق ها برای پاپ ها در نظر گرفته شده بوده است. اتاق های پاپی در این قلعه با وسایل تزیینی گران بهایی دکور شده اند.

قلعه سنت آنجلو,عکس قلعه سنت آنجلو,تاریخچه قلعه سنت آنجلو

معماری قلعه سنت آنجلو


پل سنت آنجلو:
این پل زیبا که از جنس سنگ می‎باشد بر فراز رود تیبر قرار گرفته است و به علت داشتن زیبایی و طراحی خاص به یکی از جاذبه‎های گردشگری موجود در این شهر تبدیل شده است. از این پل برای دسترسی به قلعه سنت آنجلو استفاده می‎شود که مسیری بین قلعه و کناره رودخانه می‎باشد. طراحی و ساخت این پل به شکلی بسیار استادانه انجام گردیده است به گونه‎ای که می‎توان این پل را تزئینی‎ترین پل موجود در رم دانست.

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

مجموعه: مکانهای تفریحی ایران

 

ساحل چمخاله,چمخاله,چمخاله کجاست

ساحل چمخاله، از سواحل دیدنی ایران

 

در بین تمام نقاط دیدنی استان گیلان، ساحلی قرار دارد که به تمیزی و زیبایی در بین تمام مسافران و گردشگران مشهور است. اسم این ساحل زیبا ساحل چمخاله است.

ساحل چمخاله یکی از زیباترین و مجهزترین و همچنین کم خطرترین ساحل های موجود در کشور است که در سال هزار و سیصد و نود هم از جانب وزارت کشور بعنوان برترین ساحل استان گیلان انتخاب شد. بهترین جاذبه های چمخاله ساحل ماسه ای بسیار زیبا و رودخانه بزرگ چمخاله میباشد.


وجه تمسیه چمخاله
چمخاله از دو واژه ی چم که در کردی به معنی رودخانه و خاله که در گیلکی یعنی انشعاب تشکیل یافته است. چمخاله یعنی منشعب شده از رودخانه های مختلف.

 

ساحل چمخاله,چمخاله,چمخاله کجاست

عکس های ساحل چمخاله

 

جاذبه های ساحل چمخاله
برای گشت و گذار در ساحل چمخاله کافی است تا از سکونت گاه تان پا بیرون بگذارید تا از هر قدم که در این شهر ساحلی و بندر زیبا برمی دارید لذت ببرید. لنگرود در مجاورت لاهیجان و رودسر قرار دارد و هر سه شهر را میتوانید روی خط ساحلی مازندران دنبال کنید و دریا را از چند موقعیت مکانی ببینید. روستاهای ییلاقی چمخاله در استان گیلان از آن دسته روستاهایی هستند که نمی توان نمونه آنرا در جای دیگری پیدا کرد.

 

ساحل چمخاله,چمخاله,چمخاله کجاست

تصاویر ساحل چمخاله

 

کنار ساحل زیبای چمخاله طبیعت زیبای لیلا کوه و منطقه جنگلی خرما و اطاقور هم قرار دارد که در ایام نوروز با زیبایی خاص خود میتواند جاذبه زیبایی برای گردشگران مختلف باشد.


چمخاله با ماسه های مرغوبش جان می دهد برای یک بازی والیبال یا فوتبال ساحلی. چند زمین مجهز به تور و امکانات بازی در کنار ساحل برپا شده است که از اتفاق طرفداران بسیاری دارد و هیجان و شور مضاعفی را به ساحل گردان منتقل می کند. صدای فریادهای بازیکنان و صدای اصابت توپ با دستها نشان می دهد با بازیکنان آماتور رو به رو نیستید! این ساحل چند بار میزبان مسابقات فوتبال و والیبال ساحلی کشور بوده است. حتی یک مسابقه کشتی پهلوانی گیلانی هم در این ساحل ماسه ای زیبا برگزار می شود که دیدنش حتماً خالی از لطف نیست.

 

 

ساحل چمخاله,چمخاله,چمخاله کجاست

عکس های ساحل چمخاله

 
مسیر دسترسی به چمخاله

در حرکت از تهران به سمت چمخاله باید بعد از پشت سر گذاشتن جاده چالوس و رامسر و ورود به استان گیلان به سمت لنگرود برانید.

برای رسیدن به چمخاله از شهر لنگرود، از خیابان آزادگان به بلوار جمهوری اسلامی رفته و در انتها وارد جاده چمخاله شوید. با یک رانندگی 10 الی 12 دقیقه ای به ساحل چمخاله خواهید رسید.

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

سه شنبه 99 تیر 10  5:6 عصر

مجموعه: مکانهای زیارتی ایران و جهان

 

مسجد جامع قاین,مسجد جامع قائن,تاریخچه مسجد جامع قاین

مسجد جامع قاین

مسجد جامع قاین با گذشت بیش از یک هزار و 100 سال هنوز بعنوان بلندترین عمارت قاین و یک شاهکار اصیل ایرانی اسلامی محسوب می شود.

مسجد جامع قاین کجاست؟
مسجد جامع قاین یکی از اماکن تاریخی در شهر قائن در استان خراسان جنوبی است.

 

مسجد جامع قاین,مسجد جامع قائن,تاریخچه مسجد جامع قاین

تصاویری از مسجد جامع قاین


تاریخچه مسجد جامع قاین:
مسجد جامع قاین مربوط به سده? 8 ه‍. ق است و در قائن، مرکز شهر واقع شده است. به استناد کتیبه موجود در ایوان مسجد جامع، این بنا در سال 796 هـ. ق به فرمان امیر جمشید قارنی ساخته شده است؛ بدین ترتیب مسجد جامع قائن از اثرهای ساخته شده در اواخر دوره ایلخانی و ابتدای دوره تیموری است.

درباره بنای نخست آن اختلاف نظر وجود دارد. استقرار یکی از پایه های مسجد بر روی آتشکده ساسانیان گویای تاریخ کهن آن است. اکثر مورخان و جهانگردان در بیان و معرفی شهر قائن به مسجدجامع صراحتاً اشاراتی داشته اند.

از کتیبه های گوناگون مسجد جامع میتوان نتیجه گرفت که این بنا بارها بر اثر زلزله آسیب کلی دیده و بازسازی شده است.

 

مسجد جامع قاین,مسجد جامع قائن,تاریخچه مسجد جامع قاین

معماری مسجد جامع قاین

 
معماری مسجد جامع قاین:
مسجد جامع قائن 2470 متر مربع وسعت داشته که 1050 متر مربع آن زیر بنای ایوان، شبستانها و حجره ها و 120 متر مربع عرصه داخلی می باشد. حیاط مسجد محوطه ای به درازای 33 و پهنای 28 متر است. در اطراف حیاط حجره هایی به عمق 2 متر قرار دارد از شاهکارهای معماری مسجد ایوان آن است که به طرز با شکوهی به زیبایی مسجد گوهر شاد با ارتفاع 18 متر، عرض 11 متر و طول 22 متر ساخته شده است. پیشتر دو مناره در دو سمت ایوان به ارتفاع 5 متر داشته که باعث زیبایی بسیار مسجد می گردید و تا پیش از ویرانی صدای مؤذن از آن بلند بود.

سقف ایوان چهار طاق و سه گنبد دارد که به نحوه زیبایی رنگ آمیزی و مزین و معرق کاریهایش بسیار ظریف و زیباست نقاشی های ایوان به روش اصفهانی بوده و در دوره صفویان انجام شده و در زمان های بعد روی آنها را رنگ زده اند. دو شبستان در دو سمت ایوان همچنین که در فصل زمستان استفاده خوبی دارند برای جلوگیری از رانش دیوارهای اطراف ایوان تأثیر به سزایی دارند.

منبر چوبی بزرگ و باارزش مسجد مربوط به سال 1082هجری است که از چوب چنا رتوسط استاد محمد واعظی کاخکی به شیوه استادانه ای ساخته شده کتیبه آن با خط مسخ بر روی آن منبت کاری است.

 

مسجد جامع قاین,مسجد جامع قائن,تاریخچه مسجد جامع قاین

منبر چوبی مسجد جامع قاین

 
ساعت آفتابی توسط استاد توحیدی در بین صحن مسجد برای تعیین ظهر شرعی قاین ساخته شده، دو در مسجد یکی بسوی بازار قدیمی در شرق با دری بزرگ و دیگری بسوی شمال( محل بازار فعلی) باز می شود.

یکی از ویژگی های مهم مسجد جامع قاین وجود دو محراب با قبله های متفاوت است. گرچه این مسجد جزء قدیم ترین مسجدهای ایرانی میباشد ولی محرابهای آن ربطی به تغییر قبله ازمسجد الاقصی به مکه ندارد احتمالا یا ناشی از اختلاف سنی و شیعه در محاسبات قبله یابی بوده یا محراب انتهایی ایوان یک نیایشگاه باشد.

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته


 
<   <<   6   7   8   9   10   >>   >
لیست کل یادداشت های این وبلاگ
 
پنج شنبه 100 فروردین 26
امروز:   563 بازدید
دیروز:   1025  بازدید
فهرست
پیوندهای روزانه
آشنایی با من
جمله های طلایی و مطالب گوناگون
الهه ناز
دلسوز و مهربان نسبت به همه بنده های خدا هستم و سعی میکنم به همه کمک کنم. لطف کنید وبلاگ را فقط با اکسپلورر مشاهده فرمایید چون اینطوری دیگه بهم ریخته نخواهد شد...
لوگوی خودم
جمله های طلایی و مطالب گوناگون
اوقات شرعی
لینک دوستان
به سوی فردا
نظرمن
اگه باحالی بیاتو
خورشید تابنده عشق
لحظه های آبی
Smile of dream
عصر پادشاهان
● بندیر ●
سایت مهندسین پلیمر
Polymer Engineers of Darab University

سلام
دیار عاشقان
آخرالزمان و منتظران ظهور
ن والقلم ومایسطرون
سرباز ولایت
لنگه کفش
Different.fdan
د نـیـــای جـــوانـی
عاشق آسمونی
مهندسی مکانیک ( حرارت و سیالات)-محی الدین اله دادی
هستی همیشگی
منتظر ظهور
EMOZIONANTE
دانلود آهنگ جدید
سکوت ابدی
ای که مرا خوانده ای ، راه نشانم بده
((( لــبــخــنــد قـــلـــم (((
SIAH POOSH
بخور زار
بلوچستان
فرزانگان امیدوار
بامبو
***جزین***
رز یخ زده
اقلیم شناسی دربرنامه ریزی محیطی
معرفی سایت ها و بهترین های اینترنت
مدرسه ای شاد
محفل آشنایان((IMAN))
عاشقان
آخرین روز دنیا
هیس
سایت اطلاع رسانی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
اتاق دلتنگی
مهر بر لب زده
ادبیات و فرهنگ
MATIN 3DA
ارتش دلاور
عشاق((عکس.مطلب.شعرو...))
PARANDEYE 3 PA
PARANDEYE 3 PA
فانوسهای خاموش
همنشین
کانون فرهنگی شهدا
ساده دل تنها
یا د د اشت ها ی شخصی خو د م .
سایت مشاوره بهترین تمبرهای جهان دکترسخنی
شهرستان بجنورد
وبلاگ آموزش آرایشگری
کلکسیون تمبرخانواده شهید محمدسخنی وجمیله رمضان
اسیرعشق
||*^ــــ^*|| diafeh ||*^ــــ^ *||
سایت طنز و کاریکاتور دکتررحمت سخنی
شب و تنهایی عشق
داستانهای واقعی روابط عمومی Dr.Rahmat Sokhani
عصر پاییزی
به خوبی فکر کن
آقاشیر
دانلود بازی موبایل بازی موبایل بازی موبایل بازی موبایل
.دوازدهمین سوارسرنوشت
کامپیوتر+ اینترنت+ ...
ماییم ونوای بینوایی.....بسم الله اگرحریف مایی
روانشناسی آیناز
کـــــلام نـــو
جبهه مقاومت وبیداری اسلامی
سایت جامع اطلاع رسانی برای جوانان ایرانی
آوای قلبها...
طب ورزشی دکتررحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
دوربین مدار بسته
سفیر دوستی
سایت گوناگون دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
آسمان آبی من
تنهایی......!!!!!!
خبر روز
کربلا
رویش
یادداشتها و برداشتها
تعمیرات تخصصی انواع پرینتر لیزری اچ پی HP رنگی و تک رنگ و اسکنر
آموزش شنا
معیار عدل
کارشناس مدیریت بازرگانی: مهران حداد
سکوتی پرازصدا
xXx رنـــــــــــگـــــــــارنـــــــــــــــگ xXx
.: شهر عشق :.
تک درخت
پیامنمای جامع
پرنسس زیبایی
بوی سیب BOUYE SIB
نکته های زندگی
معرفی روستای قزل احمد
ما تا آخرایستاده ایم
روستای چشام
سایت روستای چشام
عکس سرا + جام جهانی 2010
عکس های عاشقانه
بنده ی ناچیز خدا
رفقا
اس ام اس های عاشقانه
فقط عشقو لانه ها وارید شوند
پتی آباد سینمای ایران
PARSTIN ... MUSIC
سلام آقاجان
منطقه آزاد
❤ღنیلوفرهای آبیღ❤
علی پیشتاز
هگمتانه
گیاهان دارویی
محمدمبین احسانی نیا
ستاره سهیل
اندیشه های من
ღღتنهاییღღ
تنهایی
شــــــهدای روستای مـــکـــی کوهسرخ
درهم
*bad boy*
آیینه های ناگهان
عاشقتم
یاد نیما
واقعه
چوک بندر
مشاوره - روانشناسی
عشق آباد شهرمن
بچه های خدایی
گل رازقی
شبستان
دل شکســــته
برادران شهید هاشمی
شهداشرمنده ایم _شهرستان بجنورد
اسطوره عشق مادر
نور
Dark Future
**عاشقانه ها**
الهگان
سلامتی و فرج امام زمان صلوات
عشق
ترانه ی زندگیم (Loyal)
توشه آخرت
Manna
دریایی از غم
ارواحنا فداک یا زینب
علمدار بصیر
عشق الهی: نگاه به دین با ...
عطش (وبلاگ تخصصی ماه محرم و صفر)
انجام پروژه های دانشجویی برای دانشجویان کنترل

اواز قطره
محمد قدرتی Mohammad Ghodrati
پیمان دانلود
بچّه شهید (به یاد شهدا)
یه دختره تنها
ورزشهای رزمی
سرباز حریم ولایت
جک ، اس ام اس و عکس
سماموس
حکیم دزفولی
خنده بازار
گل همیشه نازم
ऌ عاشق بی معشوق ऌ
گل خشک
راه فضیلت
نامه ای در راه عشق
نت سرای الماس
دل پر خاطره
مردود
ست سارافون ودامن شلواری نیلوف
دهکده کوچک ما
گروه اینترنتی جرقه داتکو
نهِ/ دی/ هشتاد و هشت
فقط خدا
COMPUTER ENGINEERING &
شاه تور
اسرا
غزلیات محسن نصیری(هامون)
پاتوق دخترها
اس ام اس جدید
موعود
آتیه سازان اهواز
نور غدیر
دُرُخـــــــــــــــــــــــش
این نیز بگذرد ...
گالری رنگارنگ
خداجون دوستت دارم
کان ذن ریو کاراته دو ایلخچی
کلاس من
اهلبیت (ع)،کشتی نجات ما...
کیمیا
طوبای محبت
نوری چایی_بیجار
* روان شناسی ** ** psychology *
دوستانه
xXx عکسدونی xXx
شخصی
هرچه می خواهد دل تنگم میذارم
کتابهای رایگان برای همه
مهربانی
نقاشی های الیکا یحیایی
اصولی رایانه
سید خراسانی
زمزمه تنها
« عــــــفـــــــاف و حـــــجــــــاب »
سوادکوهی ریکا
سکوت(فریاد)
نوستالوژی دل ....
عاشقانه ها
mohammad
حرفهای شیرین
عرفان وادب
خیارج سرای من است
حرفهای آسمانی
شَبـَــــــــــــــکَة المِشـــــــــــــکاة الإسلامیــــــــــة
احسان ابراهیم پور
بهنام دانلود
مجموعه مقالات رایانه MOGHALAT COMPUTER
عاشقانه ها
باشگاه پرواز
سکوت پرسروصدا
بدنسازی و هیکل
khoshbakhti
فرهنگی
Morteza Qasemi:Violinist
تنها

راه انداز و برنامه نویس پی ال سی+تازه های فناوری اطلاعات
چشم انتظار
درگز دیار آشنا
عشق بزرگ ترین دروغ دنیاست
دل شکسته
پیامک 590
خط بارون
خط بارون
خط بارون
نبض شاه تور
فرزند روح الله
اخبار دنیای عشق
تجربه های مربی کوچک
صل الله علی الباکین علی الحسین
Sense Of Tune
ghamzade
یٰا عِمٰادَ مَنْ لا عِمٰادَ لَهْ
متالورژی_دانلود فایل برای دانشجویان متالورژی (rikhtegari.com)
رویایی زندگی کردن...
اسماء الحسنی
خوش مرام
تینا
ستاره سهیل
جلسه قرآن وعترت کاشان
قافله شهدا
♥ღردپای عشق♥ღ
در پناه آسمون
انتظار نور
برو بچه های ارزشی
Chamran University Accounting Association
پاتوق سرا
عشق سرخ
مقاله های تربیتی
یاس من
آرامش جاویدان در پرتو آموزه های اسلام
فقط خدا
دوزخیان زمین
گل یا پوچ ؟
داستان یک روز
vagte raftan
ناکام دات کام
آزاد اندیشان
گنجینه
پایگاه اطلاعاتی و کاربردی شایگان
حفاظ
محمد شادانی
مناجات با عشق
فهادانــ
دانشجو
بیاببین چیه ؟
از یک انسان
غم
زازران
مریم بانو
mahoor
مرجع اس ام اسSMS
قرمز ها
جالب انگیزناک
فقط من برای تو
یادداشتهای روزانه رضا سروری
سیاه و سفید
داود ملکزاده خاصلویی
دوباره سبز می شویم...
شش گوشه
ریاضیات
نوجوونی از خودتون
عکس
امپراتوری هخامنشیان
ME&YOU
*مظلومیت اهل البیت(علیهم السلام)*
آوای آشنا
آرشیو
آرشیو مطالب کتاب جمله های طلایی و مطالب گوناگون[58] . جمله های طلایی[17] . ازدواج[8] . آرامش[4] . تصاویر[4] . خانواده سبز[4] . زندگی[4] . عشق[3] . خوشبختی[3] . رومانتیک[3] . سلامتی[3] . تصویر[3] . زن[3] . میلاد[3] . گناه[2] . مادر[2] . گزیده مجله خانواده سبز[2] . کشمیر[2] . قرآن[2] . عیدنوروز[2] . فریدون مشیری[2] . قانون جذب[2] . مناظره[2] . یادگاری دوستان[2] . کبد چرب[2] . نعمت[2] . جملات الهام بخش و زیبا برای زندگی[2] . خدا هست[2] . تکالیف[2] . تکنولوژی فکر[2] . حسین[2] . دختر[2] . دوستت دارم[2] . دوستی[2] . داستان[2] . زیبایی[2] . علی(ع)[2] . شب قدر[2] . صلوات[2] . صوفی و خرش[2] . اسلام[2] . ارتباط[2] . اس ام اس[2] . پیامبر[2] . اعمال[2] . اعمال شب لیله الرغائب . اعمال هنگام خواب . افتخار به زن بودن . افرادی که چشمشان کمتر از یک نمره ضعیف است، لیزیک نکنند . افسانه زن . افکاردیگران . اقدام عجیب . اگر خستگی و کسالت رهایتان نمی‌کند ! . اگر دعایتان مستجاب شد مواظب سه حالت باشید . اگر نمیتوانی . الحمد لله . الله الله و استجابت دعا . الهی قمشه ای . اما... . امام باقر . امام جعفرصادق . امام رضا (ع) . امام رضا علیه السلام و حفظ آبروی شیعه خراسانی . امام زمان . امام صادق . امام کاظم . امام هادی . امشب لیلةالرغائب . امنیت . امید . امید به زندگی به 150 سال می‌رسد . امیدوار کننده ترین آیه در قرآن . امیدواری . انتخاب نوع حجاب . اندیشه ها . انسان . انسانهای سبز . انگشتر بهشتى . انواع سوشی با طراحی های دیدنی و زیبا . انواع مختلف کفش . اولین ژیانی که تولید شد/عکس . اولین و آخرین سفر انسان به ماه . ای جوووونم . ایدز . ایده . ایده بزرگ . ایران برگر . ایران پرمصرف‌ترین مشتری سیگار تا 40 سال آینده . این 9 خرافه سلامت را باور نکنید! . این خوردنی‌ها شما را خسته‌ می‌کنند . این خوشمزه ها شما را پیر می‌کنند! . این ستارگان زن از شوهرانشان پولدارترند! . این ماده مغذی محافظ لثه است . این میان وعده مانع پرخوری می شود . این نانوایی نان ندارد . اینترنت با مغز ما چه می‌کند . بـآیَـ? . با 16 درخت با شکوه در گوشه و کنار جهان آشنا شوید . با اصول و کلیدهای فهم زبان بدن آشنا شویم! . با اظهار نیاز خود را ذلیل نکنید . با افراد عصبی چگونه برخورد کنیم . با این 12 انگیزه ازدواج نکنید! . با این لباس ها خوش اندام می شوید . با این نوشیدنی شیرین لاغر شوید . با بیل و کلنگ به جان تاریخ یزد افتادند . با تلاش . با خزان‌ زدگی پوستمان چه کنیم . با زبان بدن، مچ همه را بگیرید! . با فواید دارچین آشنا شویم . با مردان کوتاه قد ازدواج کنید! . بارهنگ . بازداشت یکی‌از عوامل تحریکات‌اخیر دراصفهان . بازیگر زن ایرانی از تغییر جنسیت و دنیای مردانه‌اش می‌گوید . باشگاه لاغر اندام های گوشی های موبایل! . بافتن موها . بانوی ایرانی، بهترین ورزشکار زن سال 2014 آسیا . باید و نبایدهای طراحی دکور فضای داخلی خانه . ببخش . بخشش . بخشش کنید، اما . بخور نخور‌های پاییزی از دید طب سنتی . بدون رژیم گرفتن لاغر شوید . برای نوجوان خود وقت بگذارید . برخی از آثار نماز شب . برداشتن موانع موفقیت . برکات‌ ماه‌ رمضان‌ . بسیار مهم و حیاتی . بلایی که سیگار بر چهره می‌‌آورد . به بهانه فیلم ملک سلیمان (ارتباط،دوستی و ...با اجنه مسایل دیگر) . به زن بودنتان افتخار کنید . بهترزندگی کردن . بهترزیستن . بهترین . بهترین خوراکی‌ها برای داشتن چشمانی زیبا . بهترین دعاى حاجت . بهترین راهنمای انتخاب و خرید لباس پاییزی . بهترین فبلت‌هایی که می‌توانید در پاییز خریداری کنید . بهترین و بدترین موادغذایی برای دیابتی‌ها . بهترین و جالب ترین سلفی های 2014 . بهترین کرم دور چشم، مناسب سنِ شما . بهترینها برای سال نو . بهره مندی از دنیا . بهروز یاسمی . بیست معجزه . بیش از 120 انسان منجمد در انتظار حیات دوباره‌اند! . بیماری که جان مرتضی پاشایی را گرفت جدی بگیرید . بیوگرافی ناصر گیتی‌جاه . پاداش کسی که آیة الکرسی را زیاد می خواند . پاسخ . پاسخ به سوالات . پای صحبت «نامزد مرتضی پاشایی» . پایان یا آغاز عاشق . پایه تخت . پایه های اخلاق . پردرآمدترین شغل ها برای زنان . پرسش . پروانه . پروردگار . پس از فوت همسرش! . پسر . پل . پلک بزنید . پند . پوکی استخوان . پیام . پیام ضروری . " دانش کم چیز خطرناکی است " . "حبس" در انتظار مزاحمان تلفنی 115 . "زمین در خوش ترین احوال" . «بهنام تشکر» پدربزرگ شد! . 10 اختراع برتر 2014 معرفی شد . 10 ترفند ساده برای سال اول ازدواج . 10 تفاوت عمده بین مغز زنان و مردان! . 10 چیزی که زن‌ها درمورد مردها تنفر دارند . 10 چیزی که هرگز نباید روی صورت تان قرار دهید . 10 درس زندگی . 10 دلیلی که باعث می‌شوند هرگز ثروتمند نشوید! . 10 راز تحریک متابولیسم بدن . 10 راز حل نشده در مورد انسان‌های اولیه . 10 راز نادیده گرفته شده از تاریخ . 10 روش برای اینکه در زندگی خوش شانس باشیم . 10 فایده معجزه‌ آسای زنجبیل . 10 فرمول ساده برای چکاپ شخصی . 10 مسکن طبیعی عالی برای دردهای قاعدگی . 100 دلاری . 12 آلوده‌کننده هوای داخل خانه . 13 عادت روزمره که باعث پیری میشود . 13 واقعیت چینی که شاید نشنیده باشید . 1387 . 14 باور غلط گوارشی . 14 نکته برای رسیدن به زندگی شادتر! . 15 واقعیت جالب در مورد هند که تا به حال نشنیده اید . 15 کاری که افراد برخوردار از اعتماد به نفس بالا انجام نمی‌دهند . 15روز . 16 اشتباهی که شما را کوتوله نشان می‌دهد! . 18 توصیه همسرانه برای آقایان . 20 دقیقه قبل از خواب قهوه بنوشید . 22 نکته تغذیه‌ای،نمره سلامت‌ . 25 نکته طلایی . 27 چیزی که در 27 سالگی باید یاد گرفت . 3 سال متوالی خشکسالی متوسط تا شدید در 8 استان . 30 . 30 بلایی که نباید سرخودتان بیاورید !!! . 30سال . 4 برابر شدن جمعیت سالمندی ایران . 40 آموزه مهم درباره همسرداری از زبان ائمه . 40 درصد از 200 نوع سرطان، قابل پیشگیری است . 40 نکته مهم اخلاقی در 40 جمله کوتاه و خواندنی . 40درس . 5 اشتباه در شستن صورت . 5 ترفند برای کار کمتر و موفقیت بیشتر در زندگی . 5 نکته حیاتی برای پیاده روی در تابستان . 50 . 6 چای گیاهی که سالم تان می کنند . 6 راهکار برای فرار از استرس های کاری . 6 فایده . 7 پیشنهاد غذایی مهم پزشکان برای سلامت و زندگی شاد خانم ها . 7 دلیل کاهش تمایل زنان به بچه‌دار شدن . 7 غذای ساده برای 7 موقعیت حساس . 79 درصد روزهای امسال پاک و سالم بودند . 7سین . 8 جاذبه طبیعت گردی ایران . 8 غذای سمی . 8 ماده خوراکی برای کم کردن اشتها . 8 نکته مهم . 9 توصیه‌ مفید صبحانه‌ ای! . 9 عادتی که ثروتمندان در زندگی دارند . 9 یار سلامتی بدن به شرط اعتدال . Art . Beautiful letter . Best Photograph . change me . Frying eggs made easy . Kashmir . Nice Garden . RED X RED . sms-اس ام اس . snake man . Surgery of a snake . Taronga Zoo . wow!!! . آبان ماه . آبان، ماه کم آبی تهرانی ها . آتش چهارشنبه . آثار روابط جنسی از منظر قرآن . آخر الزمان . آخرین آمار ازدواج و طلاق در کشور . آخرین آمار بیکاری در کشور . آخرین حرف تو چیست؟ . آدم برفی . آرام شدن . پیامبر اکرم . پیامبر اکرم(ص) . پیامبر اکرم(ص) نمونه کامل اخلاق . پیامبراکرم . پیامبران . پیرزن و مرد گوژپشت . پیشگیری از بارداری در ابتدای ازدواج . پیشگیری از سرطان . پیشنهاد هیجان‌انگیز برای موهای شما . پیوندهای روزانه . تئوری پنجره شکسته . تاثیر رنگ های شاد بر خلاقیت انسان ها . تاثیر قرمزوآبی . تاثیر میوه‌های بنفش و آبی در تقویت حافظه . تاثیر والدین در اخلاق . تاریخچه هفت سین . تاریخچه ولنتاین . تبدیل برج آب قدیمی به یک خانه مدرن . تبریک . تجلیل از پدر تعلیم وتربیت ایران در روز جهانی کودک . تخریب 2 طبقه پاساژ علاءالدین... . تدابیر مردان در همسرداری . تدبیر درست . ترافیک پرحجم در جاده های کشور . ترایفـل کاسـه ای رنگی . ترفندهای ساده برای زندگی . ترفندهای یک کدبانوی کامل . ترول . ترک کف پا را جدی بگیرید . تزریق انسولین، باعث ایجاد سرطان خون می‌شود . تزیین تخم مرغ . تست . تستهایی جالب برای تشخیص طلای اصل از طلای تقلبی . تشخیص آلزایمر از طریق راه رفتن . تشخیص آلزایمر با تست بویایی ! . آزاردهنده‌ترین مشکلات اندروید جدید . آسون ترین کار و سخت ترین کار . آشنایی با علائم، راه‌های تشخیص و مقابله با ویروس‌ کرونا . آشنایی با علایم و نشانه بیماری ها در چهره . آشنایی با معماران چیره دست دنیای جانوران . آشنایی با ویتامین D و بیماری های کمبود ویتامین D . آفرینش زن . آلودگی در آب تهران نداریم . آمادگی ازدواج . آموزش درست کردن بهترین سیب‌ زمینی سرخ کرده‌ دنیا . آموزش نماز . آموزش کمک‌های اولیه به مصدومین اسید پاشی . آموزنده . آموزه های طنز و جالب عمه کتی .
آرشیو
اشتراک
 
طراح قالب
www.parsiblog.com