سفارش تبلیغ
صبا ویژن
جمله های طلایی و مطالب گوناگون
آن که کرده وى او را بجایى نرساند نسب او وى را پیش نراند . [نهج البلاغه]

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

مجموعه: بیماری ها و راه درمان

 

آزمایش‌های چکاپ کامل بدن مردان, آزمایش چکاپ آقایان

آزمایش‌های چکاپ کامل بدن مردان

شما نیازی به آماری ندارید تا به شما بگویم مردان بیشتر از زنان از پزشک دوری می کنند. در حقیقت ، زنان 100 درصد بیشتر احتمال دارد که برای معاینه ، غربالگری و مشاوره بهداشتی پیشگیرانه به پزشک مراجعه کنند ، حتی اگر آنها به احتمال بسیار کم از یکی از 10 دلیل اصلی مرگ بمیرند.

بسیاری از مردان هستند که بعد از کودکی دیگر به پزشک مراجعه نمی کنند و اولین بیماری را در 50 سالگی تجربه می کنند.شما نباید از پزشک بترسید.

چکاپ ها با سلامتی مردان در ارتباط است. این چکاپ ها همچنین می تواند باعث شود سرطانهای خطرناک زودتر تشخیص داده شود و جان افراد نجات پیدا کند.

 

در اینجا چکاپ هایی که باید شما انجام دهید قرار داده شده است:

 

هر سال:

 

آزمایش‌های چکاپ کامل بدن مردان, آزمایش چکاپ آقایان

چکاپ بالای 40 سالگی

 

1. بررسی قند خون

بررسی سالانه میزان گلوکز برای آقایان ضروری است که احتمال ابتلا به بیماریهای قلبی را کاهش دهند. دیابت ، یک بیماری مزمن که با قند خون بالا مشخص می شود ، خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عوارض دیگری مانند آسیب کلیه و اختلال نعوظ به دلیل آسیب عصبی را تا حد زیادی افزایش می دهد. آزمایش سالانه گلوکز به عنوان بهترین روش برای تشخیص دیابت قبل از پیشرفت است.

 

بسیاری از مردان با تشخیص دیابت می توانند با رژیم و ورزش مناسب مدیریت شوند. اگر مدیریت شیوه زندگی با رژیم غذایی و ورزش کافی نیست ، داروهای خوراکی و یا انسولینی وجود دارد که قابل استفاده هستند. 

 

2. بررسی پوست

مردانی که سابقه خانوادگی سرطان پوست دارند یا در سن جوانی آفتاب سوختگی قابل توجهی داشتند ، در معرض خطر بالای سرطان پوست قرار دارند. سرطان پوست می تواند در هر سنی مردان را تحت تأثیر قرار دهد. 

 

بررسی سالانه پوست توسط پزشک متخصص پوست بسیار مهم است. در خانه ، مردان باید مراقب خال و نشانه های خود باشند ، به عنوان تغییرات جزئی می تواند در مورد علت شناسی دلالت کند. استفاده مداوم از ضد آفتاب بسیار مهم است. 

 

3. آزمایش پروستات (تست PSA)

از هر هفت مرد یک نفر به سرطان پروستات مبتلا می شود. به غیر از سرطان پوست ، شایعترین نوع سرطان در مردان سرطان پروستات است. آنتی ژن اختصاصی پروستات ، یا آزمایش سطح خون PSA ، همراه با معاینات دیجیتال رکتال (DREs) ، بهترین روش برای تشخیص سرطان پروستات است. 

همه مردان 50 تا 70 ساله باید سالانه بررسی شوند. اگر مردی دارای سابقه خانوادگی سرطان پروستات باشد ، آزمایش PSA باید از 40 سالگی شروع شود.

 

هر 3 سال:

 

آزمایش‌های چکاپ کامل بدن مردان, آزمایش چکاپ آقایان

آزمایش چکاپ پزشکی آقایان

 

4- کولونوسکوپی

کولونوسکوپی یک تست برای مردان (و زنان) بالای 50 سال است ، که خطر سرطان روده بزرگ افزایش می یابد. سایر عوامل خطرزا شامل سابقه پزشکی بیماری التهابی روده یا رژیم غذایی پر چربی حیوانات است.

اگر مرد سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ نداشته باشد ، باید یک سونوگرافی غربالگری در سن 50 سالگی انجام شود. کلونوسکوپی های آینده هر سه تا 10 سال و بر اساس نتایج هر کلونوسکوپی انجام می شود. 

 

هر 4 سال:

 

آزمایش‌های چکاپ کامل بدن مردان, آزمایش چکاپ آقایان

آزمایشات آقایان

 

5- فشار خون و بررسی کلسترول

فشار خون بالا علت شماره یک سکته مغزی در مردان است و در صورت عدم کنترل بسیار جدی است. کلسترول بالا همچنین می تواند منجر به مشکلات جدی قلبی عروقی مانند حمله قلبی یا سکته مغزی شود. با انجام آزمایش خون یک معاینه کامل انجام دهید.

مردان 20 و بالاتر باید کلسترول خود را هر سه تا پنج سال و پس از سن 50 سالگی سالانه بررسی کنند.

 

هر فرصتی که می گیرید:

 

آزمایش‌های چکاپ کامل بدن مردان, آزمایش چکاپ آقایان

بررسی قند خون در آقایان

 

6. اکوکاردیوگرام

بسیاری از عوامل خطرناک قلبی کشنده با آزمایش کلسترول ساده و نظارت بر فشار خون و همچنین مدیریت وزن کنترل می شوند. 

اگر سابقه خانوادگی در بیماری قلبی دارید ، یا اینکه قبلاً کلسترول بالا یا فشار خون بالا را داشتید، با اکوکاردیوگرام می توانید اطمینان حاصل کنید که آسیب قلبی قابل توجهی وجود ندارد.

 

7. آزمایش آنزیم کبد

آزمایش آنزیمهای کبدی بخشی از آزمایش خون استاندارد است و به دنبال آسیب های کبدی است که از منابع مختلف از جمله الکل حاصل می شود، مردان ، به طور متوسط ??، بیشتر از زنان الکل می نوشند. برای مردان مهم است که این آنزیم ها بررسی شوند ، زیرا به دلیل داروهای بدون نسخه ، مصرف الکل ، اختلالات التهابی ، اختلالات تیروئید ، چاقی و برخی از سمیت ها می توانند زیاد از بین بروند.

 

8. آزمون TSH (تیروئید)

تیروئید شما با آزاد کردن هورمون هایی که سوخت و ساز بدن را تنظیم می کنند ، به هر سلول بدن کمک می کند. هرگونه تغییر در هورمونهای تولید شده می تواند بر زندگی یک مرد تأثیر بگذارد و باعث افزایش وزن ، سرگیجه ،افسردگی یا خستگی شود. آزمایش خون به نام تست هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) توسط پزشک انجام می شود تا عملکرد تیروئید شما را بررسی کند.

 

بسیاری از علائم تیروئید کم تحرک یا بیش فعال ، علائمی هستند که بسیاری از مردان احساس می کنند بخشی از زندگی هستند. اما اگر آزمایش ناهنجاری هایی را نشان دهد ، معمولاً از طریق دارو قابل رفع هستند.

 

9. غربالگری ریه

سرطان ریه قابل پیشگیری تر از همه سرطان ها است. نود درصد ، در افرادی که سیگار می کشند سرطان ریه یافت می شود. بقیه معمولاً افرادی هستند که مستعد ژنتیکی برای گسترش سرطان ریه آن هستند یا افرادی که در معرض دود دست دوم یا مواد شیمیایی قرار دارند.

پیشگیری مهم است، سرطان ریه اغلب یک یافته اتفاقی در اسکن است که به دلایل متفاوتی انجام می شود. غربالگری سرطان ریه بحث برانگیز است ، زیرا اشکال پذیرفته شده اسکن در پرتودرمانی بسیار زیاد است. 

 

زندگی سالم تری داشته باشید :

در کنار ویزیت های پزشکی ، روش های مختلفی وجود دارد که مردان ،  می توانند از بیماری جلوگیری کنند.

ورزش: هر هفته سه تا چهار بار به مدت 30 تا 45 دقیقه ورزش کنید. ترکیبی از تمرینات قلبی و عروقی و تمرینات وزنی را درگیر کنید.

 

رژیم متعادل: رژیم غذایی متعادل و کم چربی بخورید که شامل ترکیبی از سبزیجات ، میوه ، پروتئین ، فیبر ، گوشت بدون چربی و کربوهیدراتهای پیچیده باشد و غذاهای فرآوری شده و قندهای اضافه شده را محدود کنید.

 

آب: با نوشیدن مقدار کافی مایعات هیدراته بمانید.

 

سیگار نکشید: نود درصد از تشخیص سرطان ریه در افرادی است که سیگار می کشند. استعمال سیگار همچنین خطر ابتلا به بسیاری از سرطانها و بیماریهای مزمن را افزایش می دهد.

 

نوشیدن را محدود کنید: از مصرف زیاد الکل خودداری کنید.

 

خواب: شما حداقل در هر شب تقریباً هفت ساعت نیاز به خواب دارید.

 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

یکشنبه 99 اردیبهشت 28  5:5 عصر

مجموعه: بیماری ها و راه درمان

 

برطرف کردن بوی دهان, دهان شویه رفع بوی دهان

پوسیدگی دندان و بیماری لثه یکی از دلایل بوی بد دهان می باشد

بعضی از افراد می دانند که بوی دهان بدی دارند و برخی دیگر که بوی دهان وحشتناکی دارند و آن را نمی دانند. بو کردن نفس شما دشوار است ، چه رسد به قضاوت بوی آن. از شخصی که به او اعتماد دارید ، بخواهید تا یک نظر صادقانه به شما بدهد. اگر بوی دهان بدی دارید، نگران نباشید. بسیاری از داروهای خانگی وجود دارد که می تواند بوی بد دهان را از بین ببرد.  

 

منشاء بوی بد دهان اسرارآمیز نیست: پوسیدگی دندان ، بیماری لثه ، بهداشت دهان و دندان ضعیف ، بار زبان (روکش سفید یا زرد روی زبان ، که معمولاً به دلیل التهاب است) از جمله رایج ترین ها هستند. صدها باکتری در دهان ما زندگی می کند و برخی از آنها بر روی زبان یا زیر لثه یا در کیسه هایی که توسط بیماری لثه بین لثه و دندان ایجاد شده است ، قرار دارند. سایر دلایل ممکن است شامل سوءتغذیه ، دیابت کنترل نشده و خشکی دهان  باشد. عفونت هایی مانند گلودرد یا سینوزیت یا اختلالات روده مانند سوزش سر دل ، زخم و عدم تحمل لاکتوز نیز باعث بوی بد دهان می شود.

 

بوی بد دهان نیز می تواند متناوب باشد. غذا و نوشیدنی مانند سیر ، پیاز ، قهوه و الکل می توانند بطور موقت باعث بوی بد دهان شوند. افراد سیگاری نیز از بوی بد دهان رنج می برند. علت هر چه باشد ، درمان شامل اصلاح اختلال زمینه ای و استفاده از چند راه حل خانگی می باشد.

در ادامه به شما چند دهانشویه خانگی برای رفع بوی دهان را معرفی می کنیم.

 

برطرف کردن بوی دهان, دهان شویه رفع بوی دهان

دهانشویه بوی بد دهان

 

دهانشویه شماره 1 : دهانشویه خانگی با جوش شیرین

جوش شیرین ، که به عنوان بی کربنات سدیم نیز شناخته می شود ، می تواند باکتری ها را در دهان بکشد.

یک فنجان آب را با یک قاشق چایخوری جوش شیرین مخلوط کنید (که سطح pH را تغییر می دهد) و چند قطره روغن اسانس نعناع را به آن اضافه کنید و سپس غرغره کنید.

 

دهانشویه شماره 2 : دهانشویه خانگی با سرکه

سرکه حاوی یک اسید طبیعی به نام اسید استیک است. باکتری ها دوست ندارند در محیط های اسیدی رشد کنند ، بنابراین دهانشویه سرکه ممکن است رشد باکتری ها را کاهش دهد. 

2 قاشق غذاخوری سرکه سفید یا سیب را به 1 لیوان آب اضافه کنید. حداقل 30 ثانیه غرغره کنید.

 

برطرف کردن بوی دهان, دهان شویه رفع بوی دهان

دهانشویه خانگی برای رفع بوی دهان

 

دهانشویه شماره 3 : دهانشویه خانگی با روغن طبیعی

آب : 2 فنجان

روغن نارگیل : 2 قاشق غذاخوری

روغن نعناع : 7-8 قطره

به سادگی تمام مواد را در یک بطری شیشه ای قرار داده و آنها را به خوبی با هم مخلوط کنید. لازم است هر بار قبل از استفاده مخلوط را تکان دهید.

این دهانشویه مملو از خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی است تا سلامت دندان شما را تضمین کند.

 

دهانشویه شماره 4 : دهانشویه خانگی با جوش شیرین و نمک

با استفاده از این دهانشویه طبیعی و خانگی که عاری از الکل و ارزان قیمت است بوی بد دهان خود را رفع کنید.

1 قاشق غذاخوری نمک

1 قاشق غذاخوری جوش شیرین

1 قاشق غذاخوری زایلیتول

8 قطره روغن اسانس نعناع یا سایر روغن (ها)

1 فنجان آب مقطر

 

تمام مواد را به یک بطری بریزید و کاملاً مخلوط کنید.

قبل از هر بار با استفاده از تکان دادن بطری برای پراکندگی روغن ها و حل شدن مواد دیگری که ممکن است در انتهای بطری باشد کمک کنید.

 

برطرف کردن بوی دهان, دهان شویه رفع بوی دهان

انواع دهانشویه و رفع بوی دهان

 

دهانشویه شماره 5 : دهانشویه خانگی با روغن نارگیل

آب : (2 لیوان)

روغن نارگیل : (2 قاشق غذا خوری )

نمک صورتی هیمالیا (یک پیمانه)

روغن نعناع (3 قاشق غذاخوری) 

مواد را در یک ظرف شیشه ای مخلوط کرده و خوب تکان دهید تا نمک حل شود. اگر روغن نارگیل جامد شد ، می توانید شیشه را در زیر آب گرم بگیرید. 30 ثانیه با این دهانشویه خانگی غرغره کنید. صبح یا هر زمان که می خواهید نفس خود را در طول روز تازه کنید ، استفاده کنید.

 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

شنبه 99 اردیبهشت 27  6:17 عصر

مجموعه: بیماری ها و راه درمان

 

جراحی مغز و اعصاب,جراح مغز و اعصاب در ایران

جراح مغز و اعصاب در ایران

 
جراحی مغز و اعصاب رشته تخصصی یا حتی به عبارتی فوق تخصصی پزشکی است که طولانی‌ترین مدت زمان تحصیل را بین تمامی رشته‌ها به خود اختصاص میدهد و شامل شناخت فیزیولوژی طبیعی، تشخیص و درمان بیماریهای مرتبط با مغز، نخاع، اعصاب محیطی، جمجمه و ستون فقرات است. اگر در گذشته دور، نماد طبابت در تاریخ ایران، فیلسوف و حکیمی به نام ابوعلی سینا بوده، امروزه نماد پزشکی مدرن ایران یک جراح مغز و اعصاب به نام پروفسور مجید سمیعی است. پیچیدگی، حساسیت و اهمیت عملکرد طبیعی بافت عصبی سبب دشواری درمان بیماریهای مرتبط با آن و از سوی دیگر ارزشمندتر شدن بازگشت سلامتی بیماران دچار مشکلات مرتبط با جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات میشود.

جراحی مغز و اعصاب,جراح مغز و اعصاب در ایران

جراح مغز و اعصاب

 
جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات با دو رشته تخصصی غیرجراحی دیگر به نامهای "نورولوژی" یا به اصطلاح "تخصص داخلی مغز و اعصاب" و "روانپزشکی" یا به اصطلاح "تخصص بیماریهای اعصاب و روان" هم‌پوشانی زیادی دارد و بیماریهای این سه تخصص و متخصصین آنها ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر پیدا میکنند.


طیف بیماریهای مرتبط با تخصص جراحی مغز و اعصاب بسیار وسیع است و برخی از این بیماریها ممکن است در مراحل اول با درمانهای غیرجراحی کنترل شوند و در مراحل بعدی نیاز به جراحی باشد.

جراحی مغز و اعصاب,جراح مغز و اعصاب در ایران

جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات


شایعترین علت مراجعه بیماران به جراح مغز و اعصاب در ایران حوادثی است که سبب ضربه به سر یا ستون فقرات میگردند مثل تصادفهای رانندگی و سقوط از ارتفاع. ضربه مغزی، خونریزی مغزی، شکستگی جمجمه، آسیب نخاعی (که ممکن است در اصطلاح به آن قطع نخاع گفته شود) و شکستگی‌های ستون فقرات همگی در این گروه بیماریها قرار میگیرند.

جراحی مغز و اعصاب,جراح مغز و اعصاب در ایران

جراحی تومور مغزی

 
گروه دیگر بیماریها، تومورها هستند. تومورها که در واقع رشد غیرعادی و کنترل نشده بافتهای بدن هستند ممکن است داخل مغز و نخاع و یا اطراف آنها رشد کنند، از استخوان جمجمه و مهره‌ها در ستون فقرات منشا بگیرند و یا اینکه یک سرطان از منطقه دیگر بدن به مغز یا جمجمه یا ستون فقرات تهاجم کند که "متاستاز" نامیده میشود.

جراحی مغز و اعصاب,جراح مغز و اعصاب در ایران

عمل جراحی کلافه‌های شریانی-وریدی

 
ضایعات عروقی در واقع اشکال در رگهای خونرسان به مغز و نخاع هستند و درمان آنها در حیطه تخصصی جراحی مغز و اعصاب است. آنوریسم‌ مغزی برجستگی بادکنکی شکل غیرطبیعی جدار رگها هستند که ممکن است پاره شده و خونریزی شدیدی از آن رگ اتفاق بیفتد. "کلافه‌های شریانی-وریدی" هم تجمع تعداد زیادی رگهای کوچک و بزرگ دور یکدیگر به صورت غیرطبیعی هستند که خون پمپاژ شده به سمت مغز را وارد خود میکنند و مانع رسیدن خون کافی به بافتهای سالم اطراف میشوند و از طرفی امکان خونریزی از آنها هم وجود دارد. اکثر این ضایعات عروقی باید درمان شوند زیرا خطر خونریزی از آنها بسیار مهم و جدی است.

 

امروزه روشهای درمانی از داخل رگ برای بسیاری از این ضایعات معرفی شده‌اند که گرچه با کاهش خطرات و عوارض حین عمل جراحی باز همراه هستند اما در اکثر موارد احتمال عود ضایعه، چه آنوریسم و چه کلافه شریانی- وریدی بیشتر از جراحی باز است و انتخاب روش صحیح درمان توسط جراح مغز و اعصاب و بیمار باید با دقت کافی صورت گیرد.

 

جراحی مغز و اعصاب,جراح مغز و اعصاب در ایران

آرتروز ستون فقرات

 
انواعی درگیری‌های ستون فقرات که در مجموع میتوان به آنها "آرتروز ستون فقرات" گفت در واقع شایعترین علت مراجعه سرپایی بیماران به مطب و کلینیکهای جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات هستند. این بیماریها اکثرا با افزایش سن تدریجی خود را نشان میدهند و شامل  دیسک کمر و دیسک گردن، سرخوردگی مهره، تنگی کانال نخاعی کمری و گردنی و پوکی استخوان میشوند.

 

درمانهای مرتبط با این گروه از بیماریها بسیار متنوع هستند؛ جراحی باز، جراحی آندوسکوپی، جراحی لیزری، پلاتین‌گذاری، تزریق‌های دارویی داخل ستون فقرات و تزریق سیمان یا ترکیبی از چند روش ممکن است در درمان بکار روند. علم روز دنیا و تجربه اینجانب در درمان این بیماریها نشان داده که تشخیص صحیح علت علائم بیمار و انتخاب دقیق روش درمانی میتواند سبب معجزه در کیفیت زندگی فرد شود و انتخاب اشتباه ممکن است سبب درد مداوم برای باقی عمر بیمار گردد.

 

گاهی میتوان با یک جراحی کم تهاجمی مانند لیزر دیسک کمر، بیمار را به زندگی بازگرداند و گاهی یک جراحی وسیع شامل جااندازی و پلاتین گذاری برای نجات بیمار از درد لازم است.

 

متاسفانه امروزه انواع درمانهای کم تهاجمی مانند تزریقها و درمان لیزری توسط افرادی که تخصصی در جراحی ستون فقرات ندارند با تبلیغات وسیع و با ظاهری زیبا اما هزینه‌ای گزاف و حداقل نتیجه درمانی با سوءاستفاده از نگرانی برخی بیماران از جراحی انجام میگیرند و نه تنها در بسیاری موارد با شکست مواجه میشوند و بیمار در نهایت مجبور میشود به مسیر صحیح درمان بازگردد و به یک جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات مراجعه نماید، بلکه دیده شده که عوارضی غیرقابل جبران به دلیل اصرار بی‌مورد بر درمانی ناصحیح اتفاق می‌افتد.


انحراف‌های ستون فقرات ممکن است به صورت ایجاد گودی کمر، قوز پشت ویا انحراف به پهلو (اسکولیوز) باشند و درمان آنها چه به صورت جراحی و چه بصورت غیرجراحی در زمره فعالیتهای جراحان مغز و اعصاب و ستون فقرات است.

 

جراحی مغز و اعصاب,جراح مغز و اعصاب در ایران

هیدروسفالی

 
عارضه هیدروسفالی که تجمع بیش از حد مایع مغزی نخاعی در مغز است در بسیاری از بیماریهای جراحی مغز و اعصاب مانند تومورها و خونریزی های مغزی رخ میدهد. درمان قدیمی این عارضه کارگذاری "شنت" بود؛ لوله ای باریک از مغز به داخل شکم برای تخلیه مایع. امروزه در بسیاری موارد میتوان جراحی سبک‌تر و کم عارضه‌تری را با آندوسکوپ انجام داد که در واقع راه جدیدی برای تخلیه مایع داخل مغز باز میشود.

 

جراحی مغز و اعصاب,جراح مغز و اعصاب در ایران

اسپاسم نیمه صورت و درد برق آسا

 
دو بیماری نه چندان نادر به نامهای نورالژی یا "درد برق آسا" در صورت و گلو و "اسپاسم نیمه صورت" که شبیه چشمک زدن مکرر در چهره بیمار دیده میشود معمولا علت مشابهی دارند که قرار گرفتن یک شریان روی عصب حسی یا حرکتی صورت است. در مورد بیمارانی که به درمان دارویی پاسخ ندهند و شرایط جراحی را داشته باشند، موثرترین درمان، جراحی باز و جدا کردن شریان و عصب است که توسط جراحان مغز و اعصاب با تجربه با عوارضی بسیار کم قابل انجام هستند.

 

جراحی مغز و اعصاب,جراح مغز و اعصاب در ایران

درمان سندروم تونل کارپ

 
شایعترین بیماری اعصاب محیطی که نیازمند جراحی میشود گیر افتادن عصب دست در ناحیه کف دست یا همان "تونل کارپ" است که خود را به صورت گزگز شبانه نشان میدهد و در موارد شدید میتوان با یک جراحی سرپایی این کانال را باز کرده و خواب آرام و بدون درد و گزگز را به بیمار هدیه داد.


درمان اختلالات مادرزادی ستون فقرات مانند "میلومننگوسل"، جراحی بیماران مبتلا به پارکینسون و دیستونی، عفونتهای ستون فقرات، جراحی بیماران دچار صرع مقاوم به درمان دارویی و درمان بسیاری از تومورها و ضایعات عروقی با اشعه گاما که به آن "گامانایف" یا " چاقوی گاما" میگویند هم در حوزه تخصصی جراحی مغز و اعصاب قرار میگیرند.

جراحی مغز و اعصاب,جراح مغز و اعصاب در ایران

درمان تومور مغزی

 
جدا از موارد ذکر شده در بالا، برخی از علائم هستند که بیماران ممکن است برای آنها به جراح مغز و اعصاب هم مراجعه کنند ولی در حیطه مشترک با فعالیت متخصصین داخلی مغز و اعصاب یا روانپزشک هستند و سردرد از شایعترین آنهاست. اگر سردرد به دلیل بیماریهایی باشد مانند تومور مغزی یا خونریزی مغزی، درمان آن طبیعتا با جراحی خواهد بود و اگر علت سردرد، میگرن یا تنش عصبی باشد، درمان باید دارویی انجام شود، چه توسط جراح مغز و اعصاب و چه نورولوژیست.

 

سکته مغزی ممکن است به صورت خونریزی خودبحودی در مغز یا به شکل مسدود شدن یک شریان و از بین رفتن قسمتی از مغز که توسط آن شریان خونرسانی میشود رخ دهد. در اکثر این موارد درمان، دارویی است اما در خونریزی وسیع مغزی یا سکته‌های گسترده گاهی نیار به جراحی برای تخلیه خون یا باز کردن جمجمه خواهد بود. کنترل تشنج و صرع، درمان پارکینسون و سایر اختلالات حرکتی و همینطور آلزایمر هم در مرحله اول توسط متخصصین داخلی مغز و اعصاب انجام میشود و در موارد مقاوم ممکن است جراحی کمک کننده باشد. اما شاید بتوان گفت که بیماران مبتلا به "ام اس" یا افسردگی و اضطراب بسیار بعید است نیاز به مشاوره یا درمان توسط جراحان مغز و اعصاب داشته باشند.


این روزها من و بسیاری از همکارانم با بنیاد قراردادن تجربه کاری چندین ساله از تکنولوژی‌های جدید برای موفق‌تر و کم عارضه‌تر کردن درمان بیماریهای پیچیده جراحی مغز و اعصاب استفاده میکنیم. مثلا آندوسکوپ در حال حاضر در جراحی ستون فقرات جایگاهی را کم کم بدست آورده و در جراحی‌ قاعده جمجمه مثل تومورهیپوفیز و نشت مایع مغزی نخاعی و در جراحی هیدروسفالی بسیار تاثیرگذار بوده است. بکار گیری صحیح لیزر دیسک کمر سبب شده که هم‌اکنون بسیاری از بیماران ما بستری کوتاه‌تر و درمان راحت‌تری نسبت به قبل برای بیرون زدگی دیسک کمر داشته باشند. بیمارانی که به دلیل تومورهای منطقه تکلم مغز در معرض از دست دادن قدرت مکالمه بعد از جراحی بودند را میتوانیم بدون بیهوشی و در حالت بیدار تحت جراحی قرار دهیم و در طول مدت انجام عمل، تکلم آنها را دقیق کنترل کرده و حفظ نماییم.


نام بیماری، هر کدام از آن لیست بلند و بالا که باشد، فردی که دچار آن گردیده و اطرافیانش به دنبال بهترین جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات برای درمان آن خواهند گشت. گاهی زمان برای بررسی و تحقیق کامل وجود ندارد مانند خونریزی های مغزی ناشی از ضربه به سر؛ اما اگر زمان کافی وجود داشته باشد لازم است بیمار چند مورد را برای سپردن درمان بیماری خود به جراح مغز و اعصابی که او را بهترین می‌شمارد در نظر بگیرد: تجربه کافی در جراحی موارد مشابه آن بیماری بسیار مهم و حیاتی بوده و البته به راحتی قابل ارزیابی است. انتقال صادقانه و نه توام با غلوّ حس اعتماد و اطمینان از جانب پزشک به بیمار سبب آرامش او در ادامه روند درمان بیماری میشود. بهره‌گیری از تکنولوژی‌های مدرن روز در درمان بیماریهای جراحی مغز و اعصاب بیش از سایر رشته‌ها اهمیت دارد و میتواند نتیجه درمان را متحول نماید.

 

در نهایت اینکه شناخت از عملکرد مثبت یک پزشک باید بر اساس اطلاعات صحیح از اطرافیان قابل اعتماد و سایر پزشکان معتمد اتفاق بیفتد زیرا گرچه امروزه جستجو در اینترنت تبدیل به قسمت اعظمی از تحقیقات ما در هر زمینه‌ای شده است ولی نباید فراموش کرد که همه آنچه در گوگل و شبکه‌های اجتماعی میبینیم و میخوانیم ممکن است با واقعیت مطابقت نداشته باشند.

 

جراحی مغز و اعصاب,جراح مغز و اعصاب در ایران

دکتر علیرضا طبیب خویی، جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات

 
دکتر علیرضا طبیب خویی
جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات
آندوسکوپی مغز و قاعده جمجمه
 جراحی تومورهای پیچیده مغزی جراحی های میکروسکوپی بیماریهای عروق مغز از جمله آنوریسمها و کلافه های شریانی وریدی برای درمان دائم و قطعی آنها
 جراحی باز و لیزری و درمان غیر جراحی دیسک و سایر بیماریهای ستون فقرات
 رتبه اول بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب کشور
هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران
تلفن جهت تعیین وقت
88486887-09120701080


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

چهارشنبه 99 اردیبهشت 24  5:42 عصر

مجموعه: بیماری ها و راه درمان

 

بیماری میگرن, میگرن و درمان آن

درد معمولا یک احساس خفقان متوسط یا شدید است که بدتر می شود

میگرن معمولا سردرد متوسط  یا شدید به نظر می رسد که یک درد خفیف در یک سمت سر است. بسیاری از مردم همچنین دارای علائمی نظیر تهوع، استفراغ و حساسیت به نور یا صدا هستند.

 

میگرن یک بیماری شایع است که در حدود هر یک از هر پنج زن و حدود یک در هر 15 نفر مرد تاثیر می گذارد. معمولا در اوایل بزرگسالی شروع می شود.

 

انواع مختلفی از میگرن وجود دارد، از جمله:

میگرن با اورا - که در آن علائم هشدار دهنده خاص قبل از شروع میگرن وجود دارد، مانند دیدن چراغ های چشمک زن

میگرن بدون اورا - شایع ترین نوع، که در آن میگرن بدون علائم هشدار دهنده خاص رخ می دهد.

میگرن بدون سردرد - همچنین به عنوان میگرن خاموش شناخته می شود که در آن یک هاله یا سایر علائم میگرنی تجربه می شود اما سردرد ایجاد نمی شود

 

بیماری میگرن, میگرن و درمان آن

میگرن معمولا سردرد متوسط یا شدید است که یک درد خفیف در یک سمت سر است

 

علایم بیماری میگرن :

علامت اصلی میگرن معمولا سردرد شدید در یک طرف سر است.

درد معمولا یک احساس خفقان متوسط یا شدید است که بدتر می شود زمانی که شما حرکت می کند و از انجام فعالیت های عادی جلوگیری می کند.

 

در بعضی موارد، درد می تواند در هر دو طرف سر رخ دهد و ممکن است صورت یا گردن را تحت تاثیر قرار دهد.

 

علائم دیگر معمولا همراه با میگرن عبارتند از:

تهوع

استفراغ

افزایش حساسیت به نور و صدا--به همین دلیل است که بسیاری از مردم موقع میگرن می خواهند در یک اتاق تاریک و آرام استراحت کنند.

عرق کردن

احساس گرما و یا سرمای شدید

شکم درد

اسهال

 

بیماری میگرن, میگرن و درمان آن

علامت اصلی میگرن معمولا سردرد شدید در یک طرف سر است

 

مراحل میگرن :

1.مرحله " Prodromal " (قبل از سردرد) – تغییرات در خلق و خوی، کاهش سطح انرژی و اشتها است که می تواند چند ساعت یا چند روز قبل از حمله رخ دهد.

 

2. Aura - معمولا مشکلات بصری ، مانند چشمک زدن از نقاط نور یا کور ، که می تواند به مدت پنج دقیقه تا یک ساعت قبل از سردرد رخ دهد.

 

3. مرحله سردرد - معمولا درد ضربان دار یا خفقان در یک طرف سر، اغلب با تهوع همراه، استفراغ و/یا حساسیت شدید به نور روشن و صداهای بلند, که می تواند برای چهار تا 72 ساعت طول بکشد.

 

4. مرحله تصویب - زمانی که سردرد و سایر علائم به تدریج محو می شوند، اگر چه ممکن است چند روز بعد از آن احساس خستگی کنید.

 

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر علائم شدید میگرن را دارید، باید به پزشک مراجعه کنید.

داروهای ساده ای مانند پاراستامول یا ایبوپروفن می توانند برای میگرن موثر باشند. با این حال، مراقب باشید که داروهای زیادی مصرف نکنید.

 

اگر میگرن های مکرر (بیش از پنج روز در ماه)، حتی اگر با دارو کنترل می شوند، می توانید از پزشک خود را ملاقات کنید، زیرا ممکن است از درمان پیشگیرانه استفاده کنید.

 

اگر شخصی با علایم زیر هستید، باید فورا اورژانس را خبر کنید:

فلج یا ضعف در یک یا هر دو دست و یا یک طرف چهره

مشکل در حرف زدن و تکلم

یک سردرد ناگهانی بر خلاف آنچه قبلا تجربه کرده است.

سردرد همراه با درجه حرارت بالا (تب)، گردن سفت، اختلال روانی، تشنج، بینایی و بثورات

این علائم ممکن است نشانه ای از وضعیت جدی تر مانند سکته مغزی یا مننژیت باشد و باید در اسرع وقت آنها را ارزیابی کنید.

 

بیماری میگرن, میگرن و درمان آن

 

علل میگرن :

علت دقیق میگرن ناشناخته است، اگر چه فکر می شود که این نتیجه تغییرات موقت در مواد شیمیایی، اعصاب و رگ های خونی مغز است.

حدود نیمی از افرادی که میگرن را تجربه می کنند، دارای یک فرد نزدیک به این وضعیت هستند، که نشان می دهد ژن ها ممکن است نقش داشته باشند.

بعضی از افراد میگرن را همراه با عوامل خاصی همراه می کنند که می تواند شامل موارد زیر باشد:

شروع دوره قاعدگی

استرس و اضطراب

فشار و خستگی

غذاهای خاص یا نوشیدنی

مصرف داروهای خاص

عوامل محیطی

 

جلوگیری از بروز میگرن :

اگر یک علت خاص باعث ایجاد میگرن های شما مانند استرس یا انواع خاصی از غذا شود، اجتناب از این علل ممکن است به کاهش خطر ابتلا به میگرن کمک کند.

 

همچنین ممکن است یک شیوه زندگی سالم، از جمله ورزش منظم، خواب و غذا، و همچنین اطمینان حاصل شود که بدن شما به اندازه کافی هیدرات شده و مصرف کافئین و الکل خود را محدود کنید.

 

اگر میگرن شما شدید بود یا سعی کرده اید از عوامل محرک جلوگیری کنید و هنوز هم علائم را تجربه می کنید، پزشک شما ممکن است دارو برای پیشگیری از حملات میگرن تجویز کند.

داروهای مورد استفاده برای پیشگیری از میگرن شامل داروهای ضد تشنج topiramate و داروهایی به نام پروپرانولول است که معمولا برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود . ممکن است چند هفته طول بکشد تا علائم میگرن شما بهبود یابد.

 

بیماری میگرن, میگرن و درمان آن

در حال حاضر هیچ درمان برای میگرن وجود ندارد

 

تشخیص بیماری میگرن :

در اولین بازدید شما، پزشک شما ممکن است یک معاینه فیزیکی را انجام دهد و بینایی، هماهنگی، رفلکس و احساسات خود را بررسی کند.

پزشک شما ممکن است بپرسد که سردرد شما چیست:

در یک طرف سر

درد پالسادی

میگرن شدید است که باعث جلوگیری از انجام فعالیت های روزانه شما شود.

همراه با تهوع و استفراغ

همراه با حساسیت به نور و سر و صدا 

برای کمک به تشخیص میگرن، می تواند جزییاتی از حملات میگرن خود را برای چند هفته یادداشت کنید. توجه داشته باشید جزئیات از جمله:

تاریخ

زمان

وقتی میگرن شروع شد، چه اتفاقی افتاد؟

چه مدت حمله ادامه داشت

چه نشانه هایی را تجربه کردید

چه داروهایی را مصرف کردید (اگر وجود داشته باشد) 

 

بیماری میگرن, میگرن و درمان آن

داروهای تجویزی Triptans یک مسکن خاص برای سردردهای میگرنی هستند

 

درمان میگرن:  

در حال حاضر هیچ درمان برای میگرن وجود ندارد، اگر چه تعدادی از درمان ها برای کمک به کاهش علائم وجود دارد. اگر شما میبینید که میگرن خود با استفاده از داروهای بدون نسخه کنترل نمی شود، پزشک ممکن است چیزی قوی تر را تجویز کند.

در طول یک حمله بیشتر افراد متوجه می شوند که خوابیدن در یک اتاق تاریک بهترین کاری است که هنگام حمله به میگرن انجام می دهید.

دیگران متوجه می شوند که خوردن چیزی کمک می کند و یا هنگامی که بیمار شد، احساس بهتر می شود.

 

بسیاری از افراد مبتلا به میگرن متوجه می شوند که مسکن های مانند پاراستامول ، آسپرین و ایبوپروفن می توانند به کاهش علائم کمک کنند. آنها در اولین نشانه های حمله میگرنی بیشترین تاثیر را دارند، زیرا این امر زمان می برد تا به جریان خون جذب شوند و علائم شما را تسکین دهد.

 

توصیه نمی شود صبر کنید تا سردرد قبل از مصرف داروهای مسکن بدتر شود زیرا اغلب دیر است. مسکن های حل کننده (قرص هایی که در یک لیوان آب حل می شوند) یک جایگزین خوب هستند زیرا به سرعت توسط بدن شما جذب می شوند.

 

اگر شما به دلیل تهوع یا استفراغ نمی توانید قرص بخورید، ممکن است شیاف بهتر باشد. این ها کپسول هایی هستند که به داخل مقعد (عضله پشت) وارد می شوند.

 

احتیاط : هنگام استفاده از داروهای مسکن، همیشه اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل های مربوط به بسته بندی را بخوانید و توصیه های دوز را دنبال کنید.

کودکان زیر 16 ساله باید آسپیرین را مصرف نکنند، مگر اینکه تجویز پزشک باشد. آسپرین و ایبوپروفن نیز برای بزرگسالانی که سابقه مشکلات معده مانند زخم معده ، مشکلات کبدی یا مشکلات کلیوی دارند توصیه نمی شود.

 

اگر شما خود را مجبور به استفاده از داروهای مسکن مکرر کنید و یا اگر مقابله با میگرن بدون موثر باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

پزشک شما ممکن است داروهای ضدافسردگی قوی تر را تجویز کند یا توصیه می کند با استفاده از داروهای آرام بخشی همراه با triptans مصرف کنید.

 

اگر پزشک معتقد باشد که استفاده مکرر از داروهای مسکن ممکن است باعث سردرد شما شود، ممکن است توصیه کنند که از آنها استفاده نکنید.

اگر مسکن های معمولی برای از بین بردن علائم میگرن کمک نکنند، باید یک قرار ملاقات برای دیدن پزشک خود داشته باشید. 

 

بیماری میگرن, میگرن و درمان آن

اگر دارو به پیشگیری از میگرن کمک نمی کند ممکن است بخواهید طب سوزنی را انجام دهید

 

Triptans:

داروهای تجویزی Triptans یک مسکن خاص برای سردردهای میگرنی هستند. آنها با تغییر دادن، تغییرات مغز که ممکن است سردرد میگرن را ایجاد کند کار کند.

Triptans به عنوان قرص، تزریق و اسپری بینی استفاده می شود.

عوارض جانبی Triptans عبارتند از:

احساس گرما

تنگی

مور مور

سوزش

احساس سنگینی در صورت، اندام یا سینه 

بعضی افراد نیز حالت تهوع، خشکی دهان و خواب آلودگی را تجربه می کنند. این عوارض جانبی معمولا خفیف و خودشان بهبود می یابند.

همانند سایر داروهای ضد درد، مصرف بیش از حد Triptansمیتواند منجر به سردرد بیش از حد دارو شود.

 

هنگامی که شما اولین دوره درمان با triptans را به پایان رسانده اید،پزشک شما معمولا توصیه می کند که یک قرار ملاقات بعد را دنبال کنید. این به این معنی است که می توانید اثربخشی آنها را مورد بحث قرار دهید و اینکه آیا شما عوارض جانبی داشتید.

 

اگر دارو مفید بود، درمان معمولا ادامه خواهد یافت. اگر آنها موثر نبودند یا عوارض جانبی ناخوشایندی ایجاد کردند، پزشک شما ممکن است تجویز نوع دیگری از Triptans را امتحان کند زیرا ممکن است پاسخ بسیار متغیر باشد.

 

داروهای Anti-sickness

داروهای Anti-sickness که به عنوان ضد عفونی شناخته می شوند، می توانند در بعضی از افراد حتی در صورت تهوع یا استفراغ، میگرن را درمان کنند.

این توسط پزشک شما تجویز می شود و می تواند همراه با داروهای مسکن و triptans استفاده شود.

آنها معمولا به شکل قرص هستند بلکه به عنوان شیاف نیز در دسترس هستند.

عوارض جانبی  Anti-sickness عبارتند از خواب آلودگی و اسهال .

 

داروهای ترکیبی:

شما می توانید چند دارو ترکیبی برای میگرن بدون نسخه در داروخانه خریداری کنید.

اگر مطمئن نیستید که کدام یک برای شما بهتر است، از داروساز خود بپرسید.

همچنین می تواند ترکیبی از تریپتان با مسکن دیگری مانند ایبوپروفن باشد.

با این حال، دوز داروهای ضد درد یا داروهای ضد بیماری ممکن است به اندازه کافی برای تخفیف علائم شما نباشد. اگر این مورد باشد، بهتر است داروهای ضد درد و داروهای ضدویروسی را به طور جداگانه مصرف کنید. این به شما اجازه می دهد تا به راحتی دوزهای هر یک را کنترل کنید.

 

طب سوزنی:

اگر دارو به پیشگیری از میگرن کمک نمی کند، ممکن است بخواهید طب سوزنی را انجام دهید.

10 جلسه در طول دوره پنج تا هشت هفته ممکن است سودمند باشد.

 

بیماری میگرن, میگرن و درمان آن

اگر علائم شدید میگرن را دارید، باید به پزشک مراجعه کنید

 

ملاقات با یک متخصص :

اگر درمان های فوق مؤثر برای کنترل میگرن شما نیست، پزشک شما ممکن است شما را به یک درمانگاه تخصصی میگرن برای تحقیق و درمان بیشتر راهنمایی کند.

علاوه بر داروهایی که در بالا ذکر شد، متخصص ممکن است درمان های دیگری مانند transcranial magnetic stimulation (تحریک مغناطیسی ترانس مغناطیسی) را توصیه کند.

 

تحریک مغناطیسی مغناطیسی

در ماه ژانویه سال 2014، موسسه ملی مراقبت های بهداشتی و مراقبت (NICE) ، درمان استفاده از تحریک مغناطیسی ترانس مغناطیسی (TMS) برای درمان و پیشگیری از میگرن را تایید کرد. 

TMS شامل نگه داشتن یک دستگاه الکتریکی کوچک به سر شما می شود که پالس مغناطیسی را از طریق پوست شما ارائه می دهد.

دقیقا مشخص نیست که چگونه TMS در درمان میگرن کار می کند، اما مطالعات نشان داده است که استفاده از آن در شروع میگرن می تواند شدت آن را کاهش دهد.

همچنین می تواند در ترکیب با داروهای ذکر شده در بالا یا بدون دخالت آنها استفاده شود.

با این حال، TMS درمان برای میگرن نیست و برای همه کار نمی کند. شواهدی برای اثربخشی آن قوی نیست و محدود به افرادی است که مبتلا به میگرن با اورا هستند.

 

شواهد کمی در مورد اثرات بالقوه درازمدت درمان وجود دارد، اگر در مطالعات درمانی تا کنون تنها عوارض جانبی جزئی و موقت را گزارش کرده اند، از جمله:

سرگیجه کم

خواب آلودگی و خستگی

یک لرزش عضلانی است که میتواند ایستادگی کند

تحریک پذیری 

NICE توصیه می کند که TMS فقط توسط متخصصان سردرد در مراکز تخصصی به علت عدم اطمینان در مورد اثرات جانبی بالقوه درازمدت ارائه شود.

متخصص، سابقه تجربیات خود را با استفاده از درمان نگه خواهد داشت.

 

درمان میگرن زنان باردار و شیرده : 

به طور کلی، وقتی که باردار یا شیرده هستید، درمان با داروها باید تا حد ممکن محدود شود.

در عوض، تلاش برای شناسایی و اجتناب از عوامل مهار کننده میگرن اغلب توصیه می شود.

اگر دارو ضروری باشد، پزشک شما ممکن است یک داروی ضد درد کمتری مثل پاراستامول تجویز کند.

در برخی موارد ممکن است داروهای ضد التهابی یا ترپتان تجویز شوند. قبل از مصرف دارو هنگام حاملگی یا تغذیه با شیر مادر با پزشک عمومی یا ماما صحبت کنید. 


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

مجموعه: بیماری ها و راه درمان

 

آزمایشات پزشکی, تشخیص بیماری

کارهای اشتباهی که قبل از مراجعه به پزشک و آزمایش نباید انجام دهید

براساس یک مطالعه ، بیش از 30? تشخیص های نادرست منجر به صدمات جدی یا مرگ می شود و دلیل برخی از این موارد اقدامات اشتباه بیماران است. بنابراین هنگام مراجعه به پزشک ، باید به یاد داشته باشید که کیفیت معاینه نه تنها به متخصص بلکه به شما بستگی دارد.

 

این مطلب لیستی از نکاتی را ارائه کرده است که می تواند به جلوگیری از عدم دقت تشخیصی و سالم ماندن به شما کمک کند.

 

1. قبل از مراجعه به متخصص پوست ، مانیکور انجام ندهید:

 

آزمایشات پزشکی, تشخیص بیماری

تشخیص بیماری از روی ناخن

 

متخصصان پوست بیش از 3000 بیماری را درمان می کنند . در طی معاینه کامل ، پزشک باید نه تنها پوست شما بلکه ناخن های شما را معاینه کند. از این گذشته ، بسیاری از عفونتهای قارچی معمولاً در ناخن قرار دارند .بررسی یک پزشک از وضعیت طبیعی ناخن های شما بسیار مهم است.

علاوه بر این ، هرگونه تغییر در ناخن ها ممکن است نشان دهنده بیماری سایر اندام ها باشد ، بنابراین سعی کنید توجه کافی به آنها داشته باشید.

 

2. قبل از آزمایش کلسترول ، الکل ننوشید:

 

آزمایشات پزشکی, تشخیص بیماری

آزمایش کلسترول

 

با وجود این که آبجو و مشروبات الکلی فاقد کلسترول هستند ، اما آنها حاوی مقدار زیادی قند و همچنین موادی به نام کربوهیدرات هستند که می توانند باعث افزایش شدید کلسترول در بدن شوند.

به زودی سطح کلسترول شما به حالت عادی برمی گردد ، اما پزشک ممکن است نتایج نادرست را دریافت کند.

 

3. قبل از آزمایش ادرار خیلی تشنه نشوید:

 

آزمایشات پزشکی, تشخیص بیماری

آزمایشات پزشکی

 

ادرار انسان حاوی 99? آب و 1? اسید ، آمونیاک ، هورمون ها ، سلول های خونی مرده ، پروتئین و سایر موادی که برای آزمایش استفاده می شود ، است. همانطور که مشاهده می کنید غلظت بسیار کم است. بنابراین اگر  100 میلی لیتر ادرار تهیه کنید ، تقریبا 1 میلی لیتر از آن برای تجزیه و تحلیل مناسب است. چند ساعت قبل از آزمایش آب بیشتری بنوشید تا مطمئن شوید که ادرار کافی تولید می کنید.

 

4. قبل از ماموگرافی از دئودورانت استفاده نکنید:

 

آزمایشات پزشکی, تشخیص بیماری

اقدامات قبل از مراجعه به پزشک

 

ممنوعیت استفاده از دئودورانت قبل از ماموگرافی به ترکیب آن مربوط می شود زیرا حاوی مواد فلزی کوچکی است. در طی انجام  ماموگرافی ، به راحتی می توان این فلزات را با کلسیفیکاسیون اشتباه گرفت ، که نشانه ای از پیشرفت سرطان است.

 

5- قبل از کولونوسکوپی ، غذای قرمز نخورید:

 

آزمایشات پزشکی, تشخیص بیماری

آزمایش کولونوسکوپی

 

غذای قرمز طبیعی می تواند روده بزرگ شما را رنگ کرده و بر نتیجه کولونوسکوپی تأثیر بگذارد. از جمله محصولاتی که حداقل باید یک هفته قبل از کولونوسکوپی خود مصرف نکنید ، چغندر ، زغال اخته ، آب نبات قرمز ، بستنی قرمز ، گوجه فرنگی و سس گوجه فرنگی است.

همچنین باید به یاد داشته باشید که این بدان معنا نیست که می توان قبل از مراجعه به پزشک محصولاتی با رنگ متفاوت مصرف کرد. روز قبل از عمل پزشکی ، شما باید فقط غذاهای مایع و روشن مصرف کنید .

 

6. قبل از انجام آزمایش فشار خون ، وعده غذایی شور نخورید:

 

آزمایشات پزشکی, تشخیص بیماری

آزمایشات فشارخون

 

انجمن قلب آمریکا توصیه می کند بیش از 2300 میلی گرم نمک در روز مصرف نکنید. از جمله اثرات مضر ، افزایش فشار خون است. بنابراین ، قبل از آزمایش ، شما نباید فست فود ، آجیل یا سایر محصولات حاوی نمک زیادی میل کنید . در غیر این صورت ، نتایج می توانند به  اشتباه بالا باشند.

 

7. قبل از آزمایش خون دارو مصرف نکنید:

 

آزمایشات پزشکی, تشخیص بیماری

آزمایشات پزشکی

 

چند روز قبل از آزمایش ، برای نتیجه دقیق تر ، شما باید از مصرف دارو خودداری کنید تا خون شما زمان تمیز  باشد و تحت تأثیر هیچ عامل بیرونی قرار نگیرد.

در مورد قرص هایی که برای استفاده اجباری روزانه به شما توصیه می شود ، پزشکان معمولاً می گویند که صبح ها قبل از دادن خون آنها را مصرف نکنید و بعد از آزمایش آنها را مصرف کنید. اما در موارد خاص ، بهتر است این موضوع را از قبل با متخصص در میان بگذارید .

 

8- برنامه روزمره خود را تغییر ندهید:

 

آزمایشات پزشکی, تشخیص بیماری

تشخیص بیماری

 

بدن ما یک سیستم پایدار است که برای انطباق با رژیم های جدید به زمان مشخصی نیاز دارد. به نظر می رسد که وقتی یک ساعت دیرتر از زمان معمول به رختخواب می روید ، بدن شما استرس را تجربه می کند ، که بر وضعیت عمومی آن و شاخص های مختلف بدن تأثیر می گذارد. همین امر در مورد سایر فرایندهای طبیعی مانند تغذیه ، مصرف آب و میزان استرس نیز صدق می کند.

 

9- قبل از پاپ اسمیر از کرم ، روان کننده یا تامپون استفاده نکنید:

 

آزمایشات پزشکی, تشخیص بیماری

آزمایش پاپ اسمیر

 

پاپ اسمیر یکی از مهمترین آزمایشات برای تعیین سلامت اعضای بدن زن است. پزشکان توصیه می کنند که این کار را هر 3 سال انجام دهید. با توجه به اینکه منطقه مورد آزمایش نسبت به عوامل خارجی بسیار حساس و تحریک پذیر است ، باید قوانین زیر را به خاطر بسپارید :

- 48 ساعت قبل از پاپ اسمیر ، تامپون استفاده نکنید.

- 48 ساعت قبل از پاپ اسمیر خود از کرم و روان کننده استفاده نکنید.

- 48 ساعت قبل از پاپ اسمیر از اسپرم کش استفاده نکنید.

- 72 ساعت قبل از پاپ اسمیر ، دوش واژینال نکنید.

 

10. قبل از مراجعه به چشم پزشک ، در اینترنت گشت و گذار نکنید:

 

آزمایشات پزشکی, تشخیص بیماری

تشخیص بیماری از روی چشم

 

فشار چشم ثابت می تواند مشکلات جدی را نشان دهد و نیاز به توجه ویژه دارد. اما به دلیل استفاده طولانی مدت از وسایل ، ممکن است این حالت به طور موقت رخ دهد. برای چند ساعت ، تا زمانی که چشمان شما استراحت کند ، ممکن است بینایی شما از آنچه واقعاً است ، بدتر شود.

 

اگر برای داشتن مجوز پزشکی برای کار یا مدرسه رانندگی به چشم پزشک مراجعه می کنید ، باید بهترین نتیجه را نشان دهید. در اینجا لیستی از علائم وجود دارد که می تواند به نشان دادن فشار چشم کمک کند. اگر آنها را دارید ، باید مدتی مراجعه به پزشک را به تعویق بیندازید تا نتیجه دقیقی کسب کنید.

- این احساس که شما نمی توانید چشمان خود را باز نگه دارید

- سوزش یا خارش چشم

- تاری دید یا دید مضاعف

- افزایش حساسیت به نور

- سردرد

 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

دوشنبه 99 اردیبهشت 22  7:49 عصر

مجموعه: بیماری ها و راه درمان

 

تکنولوژی پرتودرمانی, پرتودرمانی در سرطان سینه

سلولهای سرطانی سریعتر از سلولهای طبیعی رشد و تقسیم می شوند

پرتودرمانی یکی از رایج ترین روش های درمانی سرطان است. پرتو درمانی استفاده از پرتوهای یونساز برای از بین بردن یا کوچک کردن بافت‌های سرطانی است. در این روش در اثر آسیب DNA، سلول‌های ناحیه درمان (بافت هدف) تخریب و ادامه رشد و تقسیم غیرممکن می‌شود.

پرتودرمانی چیست؟

پرتودرمانی از ذرات پر انرژی یا امواج مانند اشعه ایکس ، اشعه گاما ، پرتوهای الکترونی یا پروتون برای تخریب یا آسیب رساندن به سلول های سرطانی استفاده می کند.

سلول های شما به طور معمول رشد می کنند و تقسیم می شوند تا سلول های جدیدی تشکیل شوند. اما سلولهای سرطانی سریعتر از سلولهای طبیعی رشد و تقسیم می شوند. پرتودرمانی با ایجاد وقفه های کوچک در DNA درون سلولها کار می کند. این استراحت ها سلول های سرطانی را از رشد و تقسیم بازمی دارد و باعث مرگ آنها می شود. سلولهای عادی در نزدیکی نیز ممکن است تحت تأثیر تابش قرار بگیرند ، اما بیشتر آنها بهبود می یابند و به همان روشی که باید انجام می دهند.

 

در حالی که شیمی درمانی و سایر روشهای درمانی که از طریق دهان یا تزریق انجام می شود ، معمولاً کل بدن را در معرض داروهای ضد سرطان قرار می دهد ، پرتودرمانی معمولاً یک درمان موضعی است. این بدان معناست که معمولاً فقط بخشی از بدن که نیاز به درمان دارد هدف قرار گرفته است. درمان های پرتودرمانی به گونه ای برنامه ریزی شده است که به سلولهای سرطانی با کمترین آسیب ممکن به سلولهای سالم اطراف آسیب برساند.

 

برخی از پرتودرمانی ها (پرتودرمانی سیستمیک) از مواد رادیواکتیو استفاده می کنند که به صورت وریدی یا خوراکی تجویز می شوند. حتی اگر این نوع پرتودرمانی در بدن انجام شود، ماده رادیواکتیو بیشتر در ناحیه تومور جمع می شود ، بنابراین هنوز تأثیر کمی بر بقیه بدن وجود دارد.

 

چه کسی پرتودرمانی می کند؟

بیش از نیمی از مبتلایان به سرطان تحت پرتودرمانی قرار دارند. بعضی اوقات ، پرتودرمانی تنها راه درمان مورد نیاز سرطان است و بعضی اوقات با سایر انواع راههای درمان استفاده می شود. تصمیم به استفاده از پرتودرمانی بستگی به نوع و مرحله سرطان دارد و سایر مشکلات بهداشتی که ممکن است بیمار داشته باشد.

 

اهداف پرتودرمانی چیست؟

 

تکنولوژی پرتودرمانی, پرتودرمانی در سرطان سینه

برخی از سرطانها در برابر اشعه بسیار حساس هستند

 

بیشتر انواع پرتودرمانی به تمام قسمت های بدن نمی رسد ، به این معنی که آنها در معالجه سرطان که در بسیاری از نقاط بدن گسترش یافته است ، مفید نیستند. با این وجود ، پرتودرمانی می تواند برای درمان بسیاری از انواع سرطان به تنهایی یا همراه با سایر روشهای درمانی استفاده شود. پرتودرمانی اغلب درمان انتخابی برای اهداف زیر است:

 

برای درمان یا کوچک کردن سرطان در مراحل اولیه :

برخی از سرطانها در برابر اشعه بسیار حساس هستند. تابش ممکن است در این موارد به خودی خود استفاده شود تا سرطان کوچک شود یا کاملاً از بین برود. در بعضی موارد ممکن است ابتدا شیمی درمانی یا سایر داروهای ضد سرطان داده شود. در سرطانهای دیگر پرتودرمانی ممکن است قبل از عمل جراحی برای کوچک کردن تومور استفاده می شود ، یا بعد از عمل جراحی انجام می شود.

 

برای برخی از سرطانهای قابل درمان با پرتونگاری یا جراحی ، پرتودرمانی ممکن است درمان ارجح باشد. این امر به این دلیل است که تشعشع می تواند آسیب کمتری داشته باشد و بخشی از بدن درگیر آن احتمالاً بعد از شروع درمان به همان روشی که باید باشد عمل کند.

 

در بعضی از انواع سرطان ، ممکن است با هم از پرتودرمانی و شیمی درمانی یا سایر انواع داروهای ضد سرطان استفاده شود. برخی از داروهای خاص با ایجاد حساسیت بیشتر سلولهای سرطانی به پرتودرمانی کمک می کنند. تحقیقات نشان داده است که وقتی داروهای ضد سرطان و تشعشعات برای انواع خاصی از سرطان در کنار هم قرار می گیرند ، می توانند به یکدیگر کمک کنند حتی بهتر از این که به تنهایی داده شوند. یکی از اشکالات این است که عوارض جانبی هنگام جمع شدن با هم بدتر می شوند.

 

برای جلوگیری از بازگشت سرطان (عود مجدد) در جای دیگر :

سرطان می تواند از جایی که شروع شده است به قسمت های دیگر بدن گسترش یابد. پزشکان غالباً تصور می کنند که برخی از سلولهای سرطانی ممکن است در حال حاضر گسترش یافته باشند حتی وقتی در اسکنهای تصویربرداری مانند سی تی اسکن یا MRI مشاهده نشوند. در بعضی موارد ، ناحیه ای که سرطان در آن بیشتر پخش می شود ممکن است پرتودرمانی انجام شود تا سلول های سرطانی را قبل از رشد در تومورها از بین ببرد.

 

به عنوان مثال ، افراد مبتلا به انواع خاصی از سرطان ریه ممکن است اشعه ای را به سمت سر دریافت کنند ، حتی اگر هیچ سرطان شناخته شده ای در آنجا نباشد ، زیرا نوع سرطان ریه آنها اغلب در مغز گسترش می یابد. این کار برای جلوگیری از انتشار سرطان به سر حتی قبل از آن انجام می شود. بعضی اوقات ، تشعشعات برای جلوگیری از سرطان آینده می تواند همزمان انجام شود که تشعشع برای معالجه سرطان موجود داده می شود ، به خصوص اگر ناحیه ای که ممکن است سرطان گسترش یابد نزدیک به خود تومور باشد.

 

برای درمان علائم ناشی از سرطان پیشرفته :

بعضی اوقات برای درمان سرطان بیش از حد گسترش یافته است. اما هنوز هم بعضی از این تومورها قابل درمان هستند تا کوچکتر شوند تا فرد احساس بهتری داشته باشد. پرتودرمانی ممکن است به تسکین مشکلاتی مانند درد ، بلع یا تنفس مشکل یا انسداد روده که می تواند در اثر سرطان پیشرفته ایجاد شود ، کمک کند. به این تشعشع تسکین دهنده گفته می شود .

 

برای درمان سرطان بازگشت (عود):

اگر سرطان فرد برگشته باشد (عود) ، ممکن است از اشعه برای درمان سرطان یا علائم ناشی از سرطان پیشرفته استفاده شود. اینکه آیا از تشعشع بعد از عود استفاده می شود ، به عوامل بسیاری بستگی دارد. به عنوان مثال ، اگر سرطان در قسمتی از بدن که قبلاً تحت درمان با اشعه قرار گرفته بود ، برگشته باشد ، ممکن است امکان پذیرش اشعه بیشتر در همان مکان نباشد. بستگی به میزان اشعه ای دارد که قبلاً استفاده می شد. در موارد دیگر ، ممکن است از اشعه در همان ناحیه از بدن یا منطقه دیگری استفاده شود. بعضی از تومورها به پرتودرمانی نیز پاسخ نمی دهند ، بنابراین ممکن است از تشعشع استفاده نشود.

 

چگونه پرتودرمانی داده می شود؟

 

تکنولوژی پرتودرمانی, پرتودرمانی در سرطان سینه

تشعشع خارجی از دستگاهی استفاده می کند که پرتوها را از خارج بدن به سمت تومور هدایت می کند

 

پرتودرمانی به 3 روش ارائه می شود:

تشعشع خارجی : از دستگاهی استفاده می کند که پرتوهای پر انرژی را از خارج بدن به سمت تومور هدایت می کند. این در حین مراجعه سرپایی به بیمارستان یا مرکز درمانی انجام می شود. این پرتو درمانی معمولاً در طی چند هفته انجام می شود و بعضی اوقات دو بار در روز به مدت چند هفته انجام می شود. 

 

تشعشعات داخلی : تشعشعات داخلی که به آن نیز براکی تراپی گفته می شود . یک منبع رادیواکتیو در داخل بدن یا در نزدیکی تومور قرار می گیرد. در برخی از انواع براکی تراپی ، ممکن است پرتودرمانی در بدن قرار داده شود و کار کند. گاهی اوقات برای مدت زمانی در بدن قرار می گیرد و سپس برداشته می شود. این تصمیم بر اساس نوع سرطان گرفته می شود. اقدامات احتیاطی ویژه ایمنی برای این نوع تابش برای یک دوره زمانی مورد نیاز است. اما این مهم است که بدانید که آیا تابش داخلی در بدن باقی مانده است ، پس از مدتی در نهایت دیگر رادیواکتیو نمی شود.

 

پرتودرمانی سیستمیک : از داروهای رادیواکتیو که توسط دهان یا داخل ورید استفاده می شود برای معالجه انواع خاصی از سرطان استفاده می شود. این داروها سپس در سراسر بدن حرکت می کنند. ممکن است لازم باشد پس از تجویز این داروها اقدامات احتیاطی خاصی را در خانه انجام دهید. نوع پرتویی که ممکن است دریافت کنید بستگی به نوع سرطان شما و مکان آن دارد. در برخی موارد ، بیش از یک نوع استفاده می شود. 

 

عوارض جانبی پرتو درمانی :

 

تکنولوژی پرتودرمانی, پرتودرمانی در سرطان سینه

پرتودرمانی می تواند کمی خطر ابتلا به سرطان دیگری را افزایش دهد

 

آیا پرتودرمانی باعث سرطان می شود؟

مدتهاست که گفته می شود که پرتودرمانی می تواند کمی خطر ابتلا به سرطان دیگری را افزایش دهد. این یکی از عوارض جانبی احتمالی پرتو درمانی است که پزشکان هنگام بررسی کردن مزایا و خطرات هر درمان ، باید در مورد آن فکر کنند. در بیشتر موارد ، خطر ابتلا به سرطان دوم از این درمانها اندک است و از مزایای درمان سرطان پیشی گرفته می شود ، اما خطر صفر نیست. بسته به محل درمان اشعه در بدن ، خطر متفاوت است.

اگر تیم مراقبت از سرطان ، درمان پرتودرمانی را توصیه می کند ، به این دلیل است که آنها معتقدند فوایدی که از آن به دست می آورید از عوارض جانبی احتمالی بالاتر است. 

 

آیا پرتودرمانی بر بارداری یا باروری تأثیر می گذارد؟

خانمها: مهم است که در هنگام تابش اشعه باردار نشوید (این می تواند به رشد کودک آسیب برساند) اگر امکان باردار شدن وجود دارد ، حتما در مورد گزینه های پیشگیری از بارداری با پزشک خود صحبت کنید. اگر باردار هستید یا ممکن است باردار باشید ، سریعاً به پزشک اطلاع دهید.

 

اگر محل تابش اشعه در بدن شما شامل تخمدان ها باشد ، ممکن است دوز پرتودرمانی باعث شود که دیگر تخمدان ها کار نکنند (عقیم سازی) و شما قادر به فرزندآوری نیستید. دانستن خطر ابتلا به این احتمال قبل از دریافت پرتودرمانی بسیار مهم است. اگر به فکر پرتودرمانی هستید که روی تخمدان ها تأثیر بگذارد ، با پزشک خود مشورت کنید که این ممکن است در آینده چه تاثیری در فرزندان داشته باشد.

 

آقایان: در مورد اثر پرتودرمانی در کودکانی که در مردان حین انجام پرتودرمانی گرفته شده است ، اطلاعات زیادی در دست نیست. به همین دلیل ، پزشکان اغلب به مردان توصیه می کنند که در طی چند هفته پس از درمان ، باردار نشوند. برای اطلاع بیشتر در این مورد با پزشک خود صحبت کنید.

 

اگر ناحیه تابش اشعه شامل بیضه ها باشد ، ممکن است که دوز پرتودرمانی باعث شود که دیگر بیضه ها کار نکنند (عقیم سازی) و شما قادر به فرزندآوری نیستید. دانستن خطر ابتلا به این احتمال قبل از دریافت پرتودرمانی بسیار مهم است. 

 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

مجموعه: رژیم درمانی 

افزایش وزن نه تنها منجر به سرخوردگی می شود، بلکه ممکن است باعث مشکلات زیادی در سلامت شود. با توجه به تحقیقات، داشتن اضافه وزن باعث افزایش خطر ابتلا به دیابت می شود. اگر از علل افزایش وزن آگاهی داشته باشید، می توانید اقدامات احتیاطی را انجام دهید و شیوه زندگی سالمتری را انتخاب کنید.

 

در ادامه شما را با چند اشتباه رایج موقع خواب آشنا می کنیم که باعث افزایش وزن شما می شود:

 

 عوامل اصلی افزایش وزن, علل افزایش وزن

 خوردن غذا در اواخر شب باعث افزایش وزن می شود

 

1. خوردن تنقلات و غذا در اواخر شب

مطالعات به ما یادآوری می کنند که خوردن غذا در اواخر شب باعث افزایش وزن می شود. علاوه بر این، ممکن است کلسترول و سطح انسولین خون را افزایش دهد و منجر به اثرات منفی بر شاخص های هورمونی ما شود. به یاد داشته باشید که اگر میزان مصرف کالری شما خیلی بیشتر از آنچه که در حال سوختن باشد، در نهایت منجر به افزایش وزن می شود.

 

 عوامل اصلی افزایش وزن, علل افزایش وزن

آخرین قهوه که مصرف می کنید باید 6 ساعت قبل از رفتن به رختخواب باشد

 

2. نوشیدن قهوه در اواخر شب

نوشیدن قهوه در اواخر شب، نه تنها خواب شما را به خطر می اندازد ، بلکه طی تحقیقات دانشمندان مصرف اسید کلرنگنیک، که در قهوه یافت می شود، با افزایش وزن مرتبط است. سعی کنید قهوه را با چای گیاهی یا حتی بهتر، با آب گرم جایگزین کنید. آخرین قهوه که مصرف می کنید باید 6 ساعت قبل از رفتن به رختخواب باشد. 

 

 عوامل اصلی افزایش وزن, علل افزایش وزن

ارتباط بین کمبود خواب و تغییرات منفی در متابولیسم وجود دارد

 

3. خواب کافی نداشته باشید

مقدار سالم خواب حدود 7-8 ساعت در شب است ، اما اگر به طور روزانه کمتر از این زمان است، زمانی است که بسیاری از مشکلات سلامتی شروع می شود. مطالعات ثابت کرده اند که ارتباط بین کمبود خواب و تغییرات منفی در متابولیسم وجود دارد . یکی دیگر از عوامل تعیین کننده این است که عدم خواب کافی به خستگی منجر می شود و بنابراین فعالیت بدنی کمتری دارید.

 

 عوامل اصلی افزایش وزن, علل افزایش وزن

هر روز به مدت 15 دقیقه پیاده روی کنید

 

4. عدم تمرین و فعالیت بدنی 

تمرین و فعالیت بدنی نقش مهمی را در کاهش وزن ایفا می کنند ، زیرا سوخت و ساز بدن و سوختن کالری شما افزایش می یابد. ضروری است که حتی روزانه تمرینات کمی ??را انجام دهید، به طوری که هر روز به مدت 15 دقیقه پیاده روی کنید.

 

 عوامل اصلی افزایش وزن, علل افزایش وزن

 قبل از رفتن به خواب، یک کتاب جالب را بخوانید یا به موسیقی آرامش بخش گوش کنید

 

5. استفاده از وسایل الکترونیکی در شب 

مطالعات نشان می دهند که استفاده از دستگاه های الکترونیکی که نور آبی را منتشر می کنند قبل از خواب با محرومیت از خواب و افزایش وزن در آینده مرتبط است. قبل از رفتن به خواب، به جای مرور در شبکه های اجتماعی، یک کتاب جالب را بخوانید یا به موسیقی آرامش بخش گوش کنید.

 

 عوامل اصلی افزایش وزن, علل افزایش وزن

رنگهایی مانند قرمز یا نارنجی به شما احساس انرژی و گرسنگی می دهند

 

6. رنگ اشتباه در اتاق خواب

رنگ آبی ترویج آرامش و در نتیجه خواب بهتر است. این رنگی است که سبب اشتها می شود. در همین حال، رنگهایی مانند قرمز یا نارنجی به شما احساس انرژی و گرسنگی می دهند. بنابراین شما ممکن است رنگ اتاق خواب خود را دوباره بررسی کنید.

 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

مجموعه: پیشگیری بهتر از درمان

 

راههای تقویت سیستم ایمنی بدن, راه های تقویت سیستم ایمنی بدن

راههای تقویت سیستم ایمنی بدن

در میان همه گیری ویروس کرونا (COVID-19)، بسیاری از افراد برای سالم ماندن اقدامات احتیاطی دیگری را انجام می دهند. شستن دستها به مدت 20 ثانیه و در قرنطینه ماندن برای جلوگیری از شیوع ویروس مهم است. با این وجود داشتن سیستم ایمنی قوی که می تواند در مقابل میکروب هایی که ممکن است با آنها روبرو شوید ایم، مهم است.

اگر متوجه شده اید که اغلب بیمار هستید، احساس خستگی می کنید یا علائم دیگری دارید که نمی توانید تشخیص دهید، ممکن است به معنای تضعیف سیستم ایمنی بدن باشد.

 

در ادامه علائم هشدار دهنده و آنچه می توانید انجام دهید برای تقویت سیستم ایمنی بدن را بررسی کنید:

 

راههای تقویت سیستم ایمنی بدن, راه های تقویت سیستم ایمنی بدن

اگر اسهال ، نفخ یا یبوست مکرر دارید ، این می تواند نشانه ای از ضعف سیستم ایمنی بدن باشد

 

1. سطح استرس شما بالا است

تصادفی نیست که شما بعد از یک پروژه بزرگ در محل کار یا به دنبال یک وضعیت عاطفی در خانه ، مریض می شوید. طبق گزارشی از انجمن روانشناسی آمریکا، استرس طولانی مدت پاسخ سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف می کند.

استرس باعث کاهش لنفوسیت های بدن ، گلبول های سفید خون می شود که در مبارزه با عفونت کمک می کنند. اگر سطح لنفوسیت ها را پایین بیاورید ، بیشتر در معرض ابتلا به ویروس هایی مانند سرماخوردگی قرار دارید. 

 

2. شما همیشه سرماخوردگی دارید:

برای بزرگسالان کاملاً طبیعی است که سالانه دو یا سه بار دچار سرماخوردگی شوند. بیشتر افراد طی هفت تا 10 روز بهبود می یابند. در طی این مدت، سیستم ایمنی بدن سه تا چهار روز طول می کشد تا آنتی بادی ها را تولید کرده و با میکروب های مزاحم مبارزه کند.

اما اگر دائماً در حال ابتلا به سرماخوردگی هستید یا سرماخوردگی دارید که بهبود نمی یابد  این یک نشانه واضح است که سیستم ایمنی بدن شما در تلاش برای ادامه کار است.

 

3. شما مشکلات گوارشی زیادی دارید: 

اگر اسهال ، نفخ یا یبوست مکرر دارید ، این می تواند نشانه ای از ضعف سیستم ایمنی بدن باشد. تحقیقات نشان می دهد نزدیک به 70 درصد سیستم ایمنی بدن شما در دستگاه گوارش شما قرار دارد. باکتریها و میکروارگانیسم های مفیدی که در آنجا زندگی می کنند از روده شما در برابر عفونت محافظت می کنند و سیستم ایمنی بدن را پشتیبانی می کنند.

مقادیر کم از این باکتری های مفید روده می تواند شما را در معرض خطر ویروس ها، التهاب مزمن و حتی اختلالات خود ایمنی قرار دهد.

 

راههای تقویت سیستم ایمنی بدن, راه های تقویت سیستم ایمنی بدن

تقویت بدن ضعیف

 

4.  بهبودی زخمهای شما کند است:

بعد از سوختگی، بریدگی یا خراشیدن پوست شما وارد حالت کنترل آسیب می شود. بدن شما برای محافظت از زخم با ارسال خون غنی از مواد مغذی در برابر آسیب ، به بازسازی پوست جدید کمک می کند. 

این روند بهبودی به سلولهای ایمنی سالم بستگی دارد. اما اگر سیستم ایمنی بدن شما لاغر است، پوست شما نمی تواند دوباره تولید شود. درعوض، بهبود زخمهای شما طولانی می شود.

 

5. شما عفونت های مکرر دارید :

اگر به نظر می رسد با عفونت های مکرر نبرد می کنید ،سیستم ایمنی بدن شما ممکن است پرچم های قرمز را برای شما ارسال کند. آکادمی آلرژی آسم و ایمنی آمریکا گزارش می دهد که علائم نقص ایمنی احتمالی در بزرگسالان شامل موارد زیر است:

- بیش از چهار عفونت گوش در یک سال

- در طی یک دوره یک ساله دو بار دچار ذات الریه شده اید.

- رنج از سینوزیت مزمن یا بیش از سه قسمت سینوزیت باکتریایی در یک سال

- نیاز به بیش از دو دوره آنتی بیوتیک در سال

 

6. همیشه احساس خستگی می کنید:

اگر خواب کافی دارید و هنوز هم از خستگی رنج می برید، ارزش این را دارد که فکر کنید سیستم ایمنی بدن شما در تلاش است تا به شما چیزی بگوید یا نه. هنگامی که سیستم ایمنی بدن شما تلاش می کند ، سطح انرژی شما نیز چنین می شود. دلیل این است که بدن شما در تلاش است تا انرژی خود را برای تأمین سیستم ایمنی بدن خود ذخیره کند تا بتواند با میکروب ها مقابله کند.

 

راههای تقویت سیستم ایمنی بدن, راه های تقویت سیستم ایمنی بدن

چگونه سیستم دفاعی بدن خود را بالا ببریم

 

راه هایی برای بالا بردن سیستم ایمنی بدن:

اگر علائم هشدار فوق آشنا هستند، باید به سیستم ایمنی بدن خود توجه بیشتری کنید. چند تغییر در شیوه زندگی و عادت های جدید می توانند سیستم ایمنی بدن را قوی و سالم نگه دارند:

- یک رژیم متعادل بخورید.

- به اندازه کافی بخوابید. 

- به طور منظم ورزش کنید.

- دست هایتان را بشویید.

- واکسن دریافت کنید.

- وزن سالم خود را حفظ کنید.

- سیگار نکشید.

- سعی کنید استرس را به حداقل برسانید.

 

سیستم ایمنی بدن شما مهم سلامتی است، بنابراین هرچه بیشتر بتوانید از آن محافظت کنید بهتر است.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

پنج شنبه 99 اردیبهشت 18  6:56 عصر

مجموعه: سلامت پوست

 

خشکی پوست ,رفع خشکی پوست,درمان سریع خشکی پوست

رفع خشکی پوست در روزه‌داران

 

مصرف زیاد شیرینی‌جات غیرطبیعی، کم نوشیدن آب و مایعات، مصرف برخی داروها و تنفس از راه دهان از مهم‌ترین دلایل خشکی لب و پوست در روزه‌داران است که با راهکارهای ساده‌ای می‌توان این مشکل را حل کرد.

با مصرف مواد مغذی ضروری در وعده افطار و سحری، می‌توانید از درخشندگی و زیبایی پوست خود لذت ببرید. ترفند ساده این است که مطمئن شوید رژیم غذایی شما شامل طیف وسیعی از مواد غذایی سالم است.

 

اگر مصرف مواد غذایی به چند ماده خاص محدود شود، پوسستان خشک و تیره خواهد شد زیرا مواد مغذی خاصی برای رشد و ترمیم پوست نیاز هست. بنابراین اگر به دنبال مراقبت از پوست خود در طول ماه مبارک رمضان هستید، مواد غذایی سالم انتخاب کنید.

 

کافئین را کم یا حذف کنید

متاسفانه به دوستداران قهوه، باید گفت که وقت ان رسیده که به خاطر طراوت پوست صورت خود تان هم که شده ان را حذف کنید،این کار را هر چه زود تر انجام دهید، به نفع خودتان است.یکی از ترفند های لازم در ماه مبارک رمضان همین است که برخی از نوشیدنی های غیر ضروری و حتی مضر را کم کنید.ربکا ترستون، موسس و مدیر گروه زیبایی شناسی در درمانگاه اورومد، توضیح می دهد که کافئین و و سایر نوشیدنی های کافئین دار بسیار مضر هستند که بر روی پوست تاثیر منفی دارند.

 

نوشیدن آب کافی 

بین وعده‌ی سحر تا افطار سعی کنید 8 لیوان آب بنوشید. آب نه تنها سلامتی شما را حفظ می‌کند بلکه پوست شما را مرطوب می‌کند.

 

خشکی پوست ,رفع خشکی پوست,درمان سریع خشکی پوست

دلایل خشکی لب و پوست در روزه‌داران

 

مصرف میوه و سبزیجات 

از سبزیجات و میوه های تازه که سرشار از ضد اکسیدان ها، ویتامین A، آهن، پتاسیم، کلسیم و منیزیم هستند و موجب افزایش سلامت پوست می شوند در وعده سحر و افطار استفاده کنید. 

 

داشتن خواب کافی و مناسب 

همانطور که ذکر شد ماه رمضان تغییرات زیادی در زندگی روزه داران ایجاد می کند و به هم ریختن ساعت خواب یکی از این تغییرات است. بسیاری از مردم زمان کمتری برای خواب دارند مثلا افراد شاغل .به همین دلیل باید سعی کنید تا 7 الی 8 ساعت خواب مناسب داشته باشید، در غیر اینصورت با خواب عصر گاهی ، کمبود خواب خود را جبران نمائید. 

 

اسیدهای چرب امگا3

این اسیدهای چرب نقش مهمی در حفاظت از پوست و شادابی آن بازی می‌کنند. از آنجایی که بدن قادر به تولید این نوع اسیدها نیست باید از طریق مواد غذایی تامین شود.ماهی منبع اصلی اسیدهای چرب امگا 3 است. پس سعی کنید هفته‌ای دوبار ماهی بخورید.

 

خشکی پوست ,رفع خشکی پوست,درمان سریع خشکی پوست

درمان سریع خشکی پوست

 

شکر را ترک کنید

اثرات منفی قند در بدن ما بسیار زیاد است، و همین امر برای پوست ما نیز صورت می گیرد. شکر به طور جدی باعث پیری، شکنندگی پوست و ضعف سیستم ایمنی می شود. که به دنبال ان تخریب کلاژن و الاستین پوست را خواهیم داشت که دو فاکتور مهم و اساسی برای حفظ شادابی و طراوت پوست می باشند و نبود ان ها افتادگی پوست و نهایتا چین و چروک را به دنبال خواهد داشت. پس سعی کنید کمی استقامت خود را در  ماه رمضان در برابر خوردن شیرینی جات، من جمله زولبیا و بامیه بالا ببرید تا اثرات جبران ناپذیری را بر روی پوست شما باقی نگذارد.

 

ماه رمضان و  حفظ طراوت پوست صورت، اگر دغدغه اساسی برای شما می باشد، باید مصرف شیرینی جات را کنار گذاشت. اغلب به لطف تمام شیرینی ها و غذاهای خوبی که روی میز در طول افطار و سحر می گذاریم، و اغلب دارنده شکر فراوان هم هستند، باید هشدار داد که وجود افزودنی ها و قند های استفاده شده در این مواد غذایی همان طور که گفته شد سیستم ایمنی بدن تضعیف می شود و بدن ما توان مقاومت با انواع باکتری های مهاجم را از دست می دهد و دست اخر با اکنه های چرکین  و سایر بیماری های التهابی پوست مواجه خواهیم شد .

 

در ماه رمضان لبنیات را جایگزین دسر کنید

ماه رمضان و حفظ طراوت پوست صورت را می توان با مصرف لبنیات تضمین کرد. محصولات لبنی اغلب به آکنه و اسیب دیدگی های پوستی مرتبط هستند. پس سعی کنید در ماه رمضان از خورد انواع دسر ها خودداری کنید که اسیب رسان های مخربی برای پوست شما هستند. به جای ان ها سعی کنید شیر معمولی را جایگزین ان کنید و حتی می توانید فرنی های بسیار خوشمزه و سالم را به جای دسر ها استفاده کنید که با شیر و بادام و برنج تهیه می شوند.

 

خشکی پوست ,رفع خشکی پوست,درمان سریع خشکی پوست

رفع خشکی پوست

 

از روغن های ضروری استفاده کنید

برای رفع کدری و ماتی پوست در ماه رمضان از مواد مغذی و روغن های ضروری استفاده نمایید زیرا این روغن ها سبب روشن شدن پوست می شود.

 

آجیل را فراموش نکنید

آجیل یکی از مواد غذایی سودمند است که در جوان سازی و حفظ طراوت پوست صورت اثرگذار است زیرا دارای الیاف و اسید های چرب است . ویتامین D ، فیبر و ویتامین ای و اسیدهای چرب موجود در آجیل به زیبایی پوست کمک می کند.

 

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

دوشنبه 99 اردیبهشت 15  6:27 عصر

مجموعه: بیماری ها و راه درمان

 

درمان دندان لق در بزرگسالان, لق شدن دندان

 لق شدن دندان دائمی بزرگسالی

برای یک بزرگسال ، لق شدن دندان می تواند نگران کننده باشد. با این حال ، گاهی اوقات دندان را می توان نجات داد ، به خصوص هنگامی که مشکل در اوایل تشخیص داده شود.

لق شدن دندان در کودک اغلب نشانگر گذر از کودکی است. با این وجود وقتی فرد به بزرگسالی رسید ، یک دندان لق دیگر یک اتفاق طبیعی نیست. بزرگسالان ممکن است هنگام مشاهده دندانهای لق شده دچار اضطراب شوند. دندان های بزرگسالان دائمی هستند و برای ماندگاری کامل طراحی شده اند. 

برخی از دلایل لق شدن دندان در بزرگسالان بی ضرر است. برخی دیگر برای نجات دندان ، برداشتن آن یا جایگزینی آن با ایمپلنت یا پل ، نیاز به یک متخصص دندانپزشکی دارند.

 

علل وجود دندان لق در بزرگسالان :

عوامل زیر اغلب باعث لق شدن یک یا چند دندان را به عهده دارند:

 

درمان دندان لق در بزرگسالان, لق شدن دندان

علل لق شدن دندان در بزرگسالی

 

• بیماری لثه

همچنین به عنوان پریودنتیت شناخته می شود ، این بیماری شامل التهاب و عفونت لثه ها است. این بیماری معمولاً در اثر عادت های بهداشتی ضعیف دندان ایجاد می شود.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) در ایالات متحده گزارش می دهد که نیمی از بزرگسالان کشور در سن 30 سال و بالاتر دارای بیماری لثه هستند . 

اگر هنگام مسواک زدن و نخ دندان ، پلاک را برطرف نمی کنید ، ممکن است بیماری لثه ایجاد شود. پلاک حاوی باکتری است. به دندان می چسبد و با گذشت زمان سخت می شود تا فقط یک متخصص بهداشت دندان بتواند آن را از بین ببرد.

پلاک سخت شده ، معروف رسوب ، باعث می شود لثه ها از دندان جدا شوند و شکافهایی ایجاد می کنند که می توانند آلوده شوند. با گذشت زمان ، این فرایند می تواند استخوان و بافت های پشتیبان دندان ها را تجزیه کند و باعث لق شدن دندان ها شود.

 

علائم دیگر بیماری لثه عبارتند از:

لثه هایی که نازک ، قرمز ، دردناک یا متورم هستند.

لثه هایی که هنگام مسواک زدن دندان ها خونریزی می کنند.

پست رفت لثه

تغییر در نحوه قرارگیری دندان ها در کنار هم

هر گونه علائم بیماری لثه باید در اسرع وقت توسط دندانپزشک بررسی شود. تشخیص زودرس و درمان می تواند از لق شدن دندان جلوگیری کند.

 

 بارداری 

افزایش سطح استروژن و پروژسترون در دوران بارداری می تواند بر استخوان ها و بافت های دهان تأثیر بگذارد. داشتن بیشتر این هورمون ها می تواند بافت پریودنشیم را تغییر دهد ، یعنی مجموعه استخوان ها و رباط ها که از دندان ها حمایت می کنند و آنها را در جای خود نگه می دارند. هنگامی که پریودنشیم تحت تأثیر قرار می گیرد ، ممکن است یک یا چند دندان لق شود.

 

تغییرات در این قسمت از بدن پس از بارداری برطرف می شود و دلیلی برای نگرانی نیست. اما ، هر کس در دوران بارداری دچار درد یا لق شدن دندان می شود ، باید به دندانپزشک مراجعه کند تا بیماری لثه و سایر مشکلات بهداشت دهان را رد کند.

در حقیقت ، به دلیل ارتباط احتمالی بین بیماری لثه و زایمان زودرس ، افراد باردار تشویق می شوند که مرتباً به دندانپزشک مراجعه کنند.

 

 صدمه به دندان

صدماتی که در اثر ورزش های تماسی متحمل شده است ، ممکن است باعث لق شدن دندان ها شود. دندانهای سالم قوی هستند اما ضربه به صورت یا تصادف رانندگی می تواند به دندانها و بافت اطراف آسیب برساند. نتیجه ممکن است خرد یا لق شدن دندان باشد.

به همین ترتیب ، فشردن دندان ها در مواقع استرس یا دندان قروچه در شب می تواند باعث سست شدن بافت ها و لق شدن دندان ها شود.

بسیاری از افراد تا زمانی که منجر به درد فک نشوند ، از عادت های فشردن دندانها یا دندان قروچه آگاه نیستند. ممکن است یک دندانپزشک بتواند قبل از آسیب دائمی دندان ها مشکل را تشخیص دهد. هرکسی که گمان می کند صدمه ای به دندان آنها وارد شده است ، باید در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کند.

 

درمان دندان لق در بزرگسالان, لق شدن دندان

علت لق شدن دندان

 

 پوکی استخوان

پوکی استخوان بیماری است که باعث می شود استخوان ها ضعیف شده و متخلخل شوند. در نتیجه ، حتی ضربه های جزئی نیز می توانند منجر به شکسته شدن استخوان شوند. در حالی که پوکی استخوان معمولاً بر ستون فقرات ، باسن و مچ دست تأثیر می گذارد ، همچنین می تواند به استخوان های موجود در فک که از دندان ها پشتیبانی می کند آسیب برساند.

 

اگر استخوان های فک کمتر متراکم شوند ، ممکن است دندان لق شود و خارج شود. موسسه ملی بهداشت (NIH) در آمریکا نیز ارتباط احتمالی بین پوکی استخوان و افزایش خطر ابتلا به بیماری های لثه را گزارش کرده اند. برخی از داروهای مورد استفاده برای درمان پوکی استخوان می توانند باعث مشکلات دندان شوند ، اگرچه این موارد غیر معمول است. در موارد نادر ، داروهای موسوم به بیس فسفونات ، که به درمان پوکی استخوان کمک می کند ، می تواند منجر به لق شدن دندان ها شود. 

 

راههای پیشگیری از لق شدن دندان در بزرگسالی :

دندانهای لق همیشه قابل پیشگیری نیستند ، اما فرد می تواند برای کاهش خطر گام بردارد. نکاتی درباره سلامتی دندان و لثه شامل موارد زیر است:

• روزانه دو بار مسواک بزنید

• نخ دندان یک بار در روز

• خودداری از سیگار کشیدن

•  معاینات دندانپزشکی هر چند وقت یکبار توصیه می شود

• پوشیدن یک محافظ دهان مناسب هنگام ورزش

• پوشیدن محافظ دندان ، هنگام دندان قروچه در شب 

• برای کمک به جلوگیری از پوکی استخوان از پزشک در مورد مکمل کلسیم و ویتامین D سؤال کنید.

• نگه داشتن دیابت تحت کنترل، دیابت یک عامل خطر برای بیماری های لثه است.

• آگاهی از داروهایی که ممکن است روی دندانها تأثیر بگذارد.

 

درمان دندان لق در بزرگسالان, لق شدن دندان

راههای درمان لق شدن دندان دائمی

 

راههای درمانی دندان لق :

طیف وسیعی از درمان ها می توانند کمک کنند و بهترین گزینه به علت لق بودن بستگی دارد.

درمان شامل موارد زیر است:

• مقیاس گذاری و برنامه ریزی ریشه ای : این نوعی روش تمیز کردن عمیق است که می تواند بیماری لثه را معالجه کند.

 

• شستشوی دهان با داروها : اینها می توانند به لثه های آلوده در بهبود و مبارزه با باکتری های موجود در دهان کمک کنند.

 

• جراحی : هدف از بین بردن بافت لثه و استخوان آسیب دیده به بیماری لثه خواهد بود.

 

• پیوند استخوان : اینها می توانند به بازسازی استخوان های از دست رفته در بیماری لثه کمک کنند.

 

• پیوند بافت نرم : اینها می توانند از آسیب بیشتر لثه یا دندان در افراد مبتلا به بیماری لثه جلوگیری کنند.

 

• وسایل دندانپزشکی ، مانند اسپلینت دندان : اینها می تواند آسیب ناشی از دندان قروچه را کاهش دهد و ممکن است به بهبودی دهان بعد از جراحی دندان کمک کند.

 

• درمان دیابت : درمان مناسب برای سلامتی دندان مهم است.

 

اگر دندان دائمی از بین برود ، دندانپزشک اغلب می تواند لبخند شخص را با این موارد بازگرداند:

• بریج دندان : یک دندان در بین دو تاج دندان افتاده باشد، فاصله ایجاد شده را می‌توان با یک بریج دندانی پر کرد. بریج شامل یک مجموعه تکی از دو روکش همراه با یک دندان که در میان آن‌ها قرار گرفته است می‌باشد. دو روکش بیرونی بر روی دندان‌های دو طرف قرار داده شده و نقش تکیه‌گاه بریج یا نگهدارنده دندان در محل خود را بر عهده دارند. 

 

• کاشت دندان : این شامل دندان و ریشه مصنوعی است که به استخوان فک وصل شده است.

در حالی که این گزینه ها مؤثر هستند ، برای درمان علت اصلی افتادن دندان ضروری است و سایر اقدامات لازم برای جلوگیری از آسیب بیشتر ضروری است.

 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 


 
   1   2   3   4   5   >>   >
لیست کل یادداشت های این وبلاگ
 
چهارشنبه 99 خرداد 14
امروز:   1243 بازدید
دیروز:   1650  بازدید
فهرست
پیوندهای روزانه
آشنایی با من
جمله های طلایی و مطالب گوناگون
الهه ناز
دلسوز و مهربان نسبت به همه بنده های خدا هستم و سعی میکنم به همه کمک کنم. لطف کنید وبلاگ را فقط با اکسپلورر مشاهده فرمایید چون اینطوری دیگه بهم ریخته نخواهد شد...
لوگوی خودم
جمله های طلایی و مطالب گوناگون
اوقات شرعی
لینک دوستان
((( لــبــخــنــد قـــلـــم (((
خورشید تابنده عشق
به سوی فردا
Different.fdan
سرباز ولایت
ن والقلم ومایسطرون
SIAH POOSH
بخور زار
Smile of dream
سایت مهندسین پلیمر
Polymer Engineers of Darab University

بلوچستان
د نـیـــای جـــوانـی
منتظر ظهور
فرزانگان امیدوار
عصر پادشاهان
بامبو
لحظه های آبی
***جزین***
رز یخ زده
اقلیم شناسی دربرنامه ریزی محیطی
معرفی سایت ها و بهترین های اینترنت
ای که مرا خوانده ای ، راه نشانم بده
مدرسه ای شاد
EMOZIONANTE
محفل آشنایان((IMAN))
عاشقان
آخرین روز دنیا
لنگه کفش
هیس
سایت اطلاع رسانی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
● بندیر ●
نظرمن
اتاق دلتنگی
دیار عاشقان
مهر بر لب زده
ادبیات و فرهنگ
MATIN 3DA
اگه باحالی بیاتو
ارتش دلاور
عشاق((عکس.مطلب.شعرو...))
PARANDEYE 3 PA
PARANDEYE 3 PA
فانوسهای خاموش
مهندسی مکانیک ( حرارت و سیالات)-محی الدین اله دادی
همنشین
کانون فرهنگی شهدا
ساده دل تنها
یا د د اشت ها ی شخصی خو د م .
سایت مشاوره بهترین تمبرهای جهان دکترسخنی
شهرستان بجنورد
وبلاگ آموزش آرایشگری
کلکسیون تمبرخانواده شهید محمدسخنی وجمیله رمضان
اسیرعشق
آخرالزمان و منتظران ظهور
||*^ــــ^*|| diafeh ||*^ــــ^ *||
سایت طنز و کاریکاتور دکتررحمت سخنی
شب و تنهایی عشق
داستانهای واقعی روابط عمومی Dr.Rahmat Sokhani
عصر پاییزی
به خوبی فکر کن
آقاشیر
دانلود بازی موبایل بازی موبایل بازی موبایل بازی موبایل
.دوازدهمین سوارسرنوشت
کامپیوتر+ اینترنت+ ...
سکوت ابدی
عاشق آسمونی
ماییم ونوای بینوایی.....بسم الله اگرحریف مایی
روانشناسی آیناز
کـــــلام نـــو
جبهه مقاومت وبیداری اسلامی
سایت جامع اطلاع رسانی برای جوانان ایرانی
آوای قلبها...
طب ورزشی دکتررحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
دوربین مدار بسته
سفیر دوستی
سایت گوناگون دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
آسمان آبی من
تنهایی......!!!!!!
خبر روز
کربلا
رویش
یادداشتها و برداشتها
تعمیرات تخصصی انواع پرینتر لیزری اچ پی HP رنگی و تک رنگ و اسکنر
آموزش شنا
دانلود آهنگ جدید
معیار عدل
کارشناس مدیریت بازرگانی: مهران حداد
سکوتی پرازصدا
xXx رنـــــــــــگـــــــــارنـــــــــــــــگ xXx
.: شهر عشق :.
تک درخت
پیامنمای جامع
پرنسس زیبایی
بوی سیب BOUYE SIB
نکته های زندگی
معرفی روستای قزل احمد
ما تا آخرایستاده ایم
روستای چشام
سایت روستای چشام
عکس سرا + جام جهانی 2010
عکس های عاشقانه
بنده ی ناچیز خدا
رفقا
اس ام اس های عاشقانه
فقط عشقو لانه ها وارید شوند
پتی آباد سینمای ایران
PARSTIN ... MUSIC
سلام آقاجان
منطقه آزاد
❤ღنیلوفرهای آبیღ❤
علی پیشتاز
هگمتانه
گیاهان دارویی
محمدمبین احسانی نیا
ستاره سهیل
اندیشه های من
ღღتنهاییღღ
تنهایی
شــــــهدای روستای مـــکـــی کوهسرخ
درهم
*bad boy*
آیینه های ناگهان
عاشقتم
یاد نیما
واقعه
چوک بندر
مشاوره - روانشناسی
عشق آباد شهرمن
بچه های خدایی
گل رازقی
شبستان
دل شکســــته
برادران شهید هاشمی
شهداشرمنده ایم _شهرستان بجنورد
اسطوره عشق مادر
نور
Dark Future
**عاشقانه ها**
الهگان
سلامتی و فرج امام زمان صلوات
عشق
ترانه ی زندگیم (Loyal)
توشه آخرت
Manna
دریایی از غم
ارواحنا فداک یا زینب
علمدار بصیر
عشق الهی: نگاه به دین با ...
عطش (وبلاگ تخصصی ماه محرم و صفر)
انجام پروژه های دانشجویی برای دانشجویان کنترل

اواز قطره
محمد قدرتی Mohammad Ghodrati
پیمان دانلود
بچّه شهید (به یاد شهدا)
یه دختره تنها
ورزشهای رزمی
سرباز حریم ولایت
جک ، اس ام اس و عکس
سماموس
حکیم دزفولی
خنده بازار
گل همیشه نازم
ऌ عاشق بی معشوق ऌ
گل خشک
راه فضیلت
نامه ای در راه عشق
نت سرای الماس
دل پر خاطره
مردود
ست سارافون ودامن شلواری نیلوف
دهکده کوچک ما
گروه اینترنتی جرقه داتکو
نهِ/ دی/ هشتاد و هشت
فقط خدا
COMPUTER ENGINEERING &
شاه تور
اسرا
غزلیات محسن نصیری(هامون)
پاتوق دخترها
اس ام اس جدید
موعود
آتیه سازان اهواز
نور غدیر
دُرُخـــــــــــــــــــــــش
این نیز بگذرد ...
گالری رنگارنگ
خداجون دوستت دارم
کان ذن ریو کاراته دو ایلخچی
کلاس من
اهلبیت (ع)،کشتی نجات ما...
کیمیا
طوبای محبت
نوری چایی_بیجار
* روان شناسی ** ** psychology *
دوستانه
xXx عکسدونی xXx
شخصی
هرچه می خواهد دل تنگم میذارم
کتابهای رایگان برای همه
مهربانی
نقاشی های الیکا یحیایی
اصولی رایانه
سید خراسانی
زمزمه تنها
« عــــــفـــــــاف و حـــــجــــــاب »
سوادکوهی ریکا
سکوت(فریاد)
نوستالوژی دل ....
عاشقانه ها
mohammad
حرفهای شیرین
عرفان وادب
خیارج سرای من است
حرفهای آسمانی
شَبـَــــــــــــــکَة المِشـــــــــــــکاة الإسلامیــــــــــة
احسان ابراهیم پور
بهنام دانلود
مجموعه مقالات رایانه MOGHALAT COMPUTER
عاشقانه ها
باشگاه پرواز
سکوت پرسروصدا
بدنسازی و هیکل
khoshbakhti
فرهنگی
Morteza Qasemi:Violinist
تنها

راه انداز و برنامه نویس پی ال سی+تازه های فناوری اطلاعات
چشم انتظار
درگز دیار آشنا
عشق بزرگ ترین دروغ دنیاست
دل شکسته
پیامک 590
خط بارون
خط بارون
خط بارون
نبض شاه تور
فرزند روح الله
اخبار دنیای عشق
تجربه های مربی کوچک
صل الله علی الباکین علی الحسین
Sense Of Tune
ghamzade
یٰا عِمٰادَ مَنْ لا عِمٰادَ لَهْ
متالورژی_دانلود فایل برای دانشجویان متالورژی (rikhtegari.com)
رویایی زندگی کردن...
اسماء الحسنی
خوش مرام
تینا
ستاره سهیل
جلسه قرآن وعترت کاشان
قافله شهدا
♥ღردپای عشق♥ღ
در پناه آسمون
انتظار نور
برو بچه های ارزشی
Chamran University Accounting Association
پاتوق سرا
عشق سرخ
مقاله های تربیتی
یاس من
آرامش جاویدان در پرتو آموزه های اسلام
فقط خدا
دوزخیان زمین
گل یا پوچ ؟
داستان یک روز
vagte raftan
ناکام دات کام
آزاد اندیشان
گنجینه
پایگاه اطلاعاتی و کاربردی شایگان
حفاظ
محمد شادانی
مناجات با عشق
فهادانــ
دانشجو
بیاببین چیه ؟
از یک انسان
غم
زازران
مریم بانو
mahoor
مرجع اس ام اسSMS
قرمز ها
جالب انگیزناک
فقط من برای تو
یادداشتهای روزانه رضا سروری
سیاه و سفید
داود ملکزاده خاصلویی
دوباره سبز می شویم...
شش گوشه
ریاضیات
نوجوونی از خودتون
عکس
امپراتوری هخامنشیان
ME&YOU
*مظلومیت اهل البیت(علیهم السلام)*
* رز آبی *
امام زمان (ع)
آوای آشنا
آرشیو
آرشیو مطالب کتاب جمله های طلایی و مطالب گوناگون[58] . جمله های طلایی[17] . ازدواج[8] . آرامش[4] . تصاویر[4] . خانواده سبز[4] . زندگی[4] . عشق[3] . خوشبختی[3] . رومانتیک[3] . سلامتی[3] . تصویر[3] . زن[3] . میلاد[3] . گناه[2] . مادر[2] . گزیده مجله خانواده سبز[2] . کشمیر[2] . قرآن[2] . عیدنوروز[2] . فریدون مشیری[2] . قانون جذب[2] . مناظره[2] . یادگاری دوستان[2] . کبد چرب[2] . نعمت[2] . جملات الهام بخش و زیبا برای زندگی[2] . خدا هست[2] . تکالیف[2] . تکنولوژی فکر[2] . حسین[2] . دختر[2] . دوستت دارم[2] . دوستی[2] . داستان[2] . زیبایی[2] . علی(ع)[2] . شب قدر[2] . صلوات[2] . صوفی و خرش[2] . اسلام[2] . ارتباط[2] . اس ام اس[2] . پیامبر[2] . اعمال[2] . اعمال شب لیله الرغائب . اعمال هنگام خواب . افتخار به زن بودن . افرادی که چشمشان کمتر از یک نمره ضعیف است، لیزیک نکنند . افسانه زن . افکاردیگران . اقدام عجیب . اگر خستگی و کسالت رهایتان نمی‌کند ! . اگر دعایتان مستجاب شد مواظب سه حالت باشید . اگر نمیتوانی . الحمد لله . الله الله و استجابت دعا . الهی قمشه ای . اما... . امام باقر . امام جعفرصادق . امام رضا (ع) . امام رضا علیه السلام و حفظ آبروی شیعه خراسانی . امام زمان . امام صادق . امام کاظم . امام هادی . امشب لیلةالرغائب . امنیت . امید . امید به زندگی به 150 سال می‌رسد . امیدوار کننده ترین آیه در قرآن . امیدواری . انتخاب نوع حجاب . اندیشه ها . انسان . انسانهای سبز . انگشتر بهشتى . انواع سوشی با طراحی های دیدنی و زیبا . انواع مختلف کفش . اولین ژیانی که تولید شد/عکس . اولین و آخرین سفر انسان به ماه . ای جوووونم . ایدز . ایده . ایده بزرگ . ایران برگر . ایران پرمصرف‌ترین مشتری سیگار تا 40 سال آینده . این 9 خرافه سلامت را باور نکنید! . این خوردنی‌ها شما را خسته‌ می‌کنند . این خوشمزه ها شما را پیر می‌کنند! . این ستارگان زن از شوهرانشان پولدارترند! . این ماده مغذی محافظ لثه است . این میان وعده مانع پرخوری می شود . این نانوایی نان ندارد . اینترنت با مغز ما چه می‌کند . بـآیَـ? . با 16 درخت با شکوه در گوشه و کنار جهان آشنا شوید . با اصول و کلیدهای فهم زبان بدن آشنا شویم! . با اظهار نیاز خود را ذلیل نکنید . با افراد عصبی چگونه برخورد کنیم . با این 12 انگیزه ازدواج نکنید! . با این لباس ها خوش اندام می شوید . با این نوشیدنی شیرین لاغر شوید . با بیل و کلنگ به جان تاریخ یزد افتادند . با تلاش . با خزان‌ زدگی پوستمان چه کنیم . با زبان بدن، مچ همه را بگیرید! . با فواید دارچین آشنا شویم . با مردان کوتاه قد ازدواج کنید! . بارهنگ . بازداشت یکی‌از عوامل تحریکات‌اخیر دراصفهان . بازیگر زن ایرانی از تغییر جنسیت و دنیای مردانه‌اش می‌گوید . باشگاه لاغر اندام های گوشی های موبایل! . بافتن موها . بانوی ایرانی، بهترین ورزشکار زن سال 2014 آسیا . باید و نبایدهای طراحی دکور فضای داخلی خانه . ببخش . بخشش . بخشش کنید، اما . بخور نخور‌های پاییزی از دید طب سنتی . بدون رژیم گرفتن لاغر شوید . برای نوجوان خود وقت بگذارید . برخی از آثار نماز شب . برداشتن موانع موفقیت . برکات‌ ماه‌ رمضان‌ . بسیار مهم و حیاتی . بلایی که سیگار بر چهره می‌‌آورد . به بهانه فیلم ملک سلیمان (ارتباط،دوستی و ...با اجنه مسایل دیگر) . به زن بودنتان افتخار کنید . بهترزندگی کردن . بهترزیستن . بهترین . بهترین خوراکی‌ها برای داشتن چشمانی زیبا . بهترین دعاى حاجت . بهترین راهنمای انتخاب و خرید لباس پاییزی . بهترین فبلت‌هایی که می‌توانید در پاییز خریداری کنید . بهترین و بدترین موادغذایی برای دیابتی‌ها . بهترین و جالب ترین سلفی های 2014 . بهترین کرم دور چشم، مناسب سنِ شما . بهترینها برای سال نو . بهره مندی از دنیا . بهروز یاسمی . بیست معجزه . بیش از 120 انسان منجمد در انتظار حیات دوباره‌اند! . بیماری که جان مرتضی پاشایی را گرفت جدی بگیرید . بیوگرافی ناصر گیتی‌جاه . پاداش کسی که آیة الکرسی را زیاد می خواند . پاسخ . پاسخ به سوالات . پای صحبت «نامزد مرتضی پاشایی» . پایان یا آغاز عاشق . پایه تخت . پایه های اخلاق . پردرآمدترین شغل ها برای زنان . پرسش . پروانه . پروردگار . پس از فوت همسرش! . پسر . پل . پلک بزنید . پند . پوکی استخوان . پیام . پیام ضروری . " دانش کم چیز خطرناکی است " . "حبس" در انتظار مزاحمان تلفنی 115 . "زمین در خوش ترین احوال" . «بهنام تشکر» پدربزرگ شد! . 10 اختراع برتر 2014 معرفی شد . 10 ترفند ساده برای سال اول ازدواج . 10 تفاوت عمده بین مغز زنان و مردان! . 10 چیزی که زن‌ها درمورد مردها تنفر دارند . 10 چیزی که هرگز نباید روی صورت تان قرار دهید . 10 درس زندگی . 10 دلیلی که باعث می‌شوند هرگز ثروتمند نشوید! . 10 راز تحریک متابولیسم بدن . 10 راز حل نشده در مورد انسان‌های اولیه . 10 راز نادیده گرفته شده از تاریخ . 10 روش برای اینکه در زندگی خوش شانس باشیم . 10 فایده معجزه‌ آسای زنجبیل . 10 فرمول ساده برای چکاپ شخصی . 10 مسکن طبیعی عالی برای دردهای قاعدگی . 100 دلاری . 12 آلوده‌کننده هوای داخل خانه . 13 عادت روزمره که باعث پیری میشود . 13 واقعیت چینی که شاید نشنیده باشید . 1387 . 14 باور غلط گوارشی . 14 نکته برای رسیدن به زندگی شادتر! . 15 واقعیت جالب در مورد هند که تا به حال نشنیده اید . 15 کاری که افراد برخوردار از اعتماد به نفس بالا انجام نمی‌دهند . 15روز . 16 اشتباهی که شما را کوتوله نشان می‌دهد! . 18 توصیه همسرانه برای آقایان . 20 دقیقه قبل از خواب قهوه بنوشید . 22 نکته تغذیه‌ای،نمره سلامت‌ . 25 نکته طلایی . 27 چیزی که در 27 سالگی باید یاد گرفت . 3 سال متوالی خشکسالی متوسط تا شدید در 8 استان . 30 . 30 بلایی که نباید سرخودتان بیاورید !!! . 30سال . 4 برابر شدن جمعیت سالمندی ایران . 40 آموزه مهم درباره همسرداری از زبان ائمه . 40 درصد از 200 نوع سرطان، قابل پیشگیری است . 40 نکته مهم اخلاقی در 40 جمله کوتاه و خواندنی . 40درس . 5 اشتباه در شستن صورت . 5 ترفند برای کار کمتر و موفقیت بیشتر در زندگی . 5 نکته حیاتی برای پیاده روی در تابستان . 50 . 6 چای گیاهی که سالم تان می کنند . 6 راهکار برای فرار از استرس های کاری . 6 فایده . 7 پیشنهاد غذایی مهم پزشکان برای سلامت و زندگی شاد خانم ها . 7 دلیل کاهش تمایل زنان به بچه‌دار شدن . 7 غذای ساده برای 7 موقعیت حساس . 79 درصد روزهای امسال پاک و سالم بودند . 7سین . 8 جاذبه طبیعت گردی ایران . 8 غذای سمی . 8 ماده خوراکی برای کم کردن اشتها . 8 نکته مهم . 9 توصیه‌ مفید صبحانه‌ ای! . 9 عادتی که ثروتمندان در زندگی دارند . 9 یار سلامتی بدن به شرط اعتدال . Art . Beautiful letter . Best Photograph . change me . Frying eggs made easy . Kashmir . Nice Garden . RED X RED . sms-اس ام اس . snake man . Surgery of a snake . Taronga Zoo . wow!!! . آبان ماه . آبان، ماه کم آبی تهرانی ها . آتش چهارشنبه . آثار روابط جنسی از منظر قرآن . آخر الزمان . آخرین آمار ازدواج و طلاق در کشور . آخرین آمار بیکاری در کشور . آخرین حرف تو چیست؟ . آدم برفی . آرام شدن . پیامبر اکرم . پیامبر اکرم(ص) . پیامبر اکرم(ص) نمونه کامل اخلاق . پیامبراکرم . پیامبران . پیرزن و مرد گوژپشت . پیشگیری از بارداری در ابتدای ازدواج . پیشگیری از سرطان . پیشنهاد هیجان‌انگیز برای موهای شما . پیوندهای روزانه . تئوری پنجره شکسته . تاثیر رنگ های شاد بر خلاقیت انسان ها . تاثیر قرمزوآبی . تاثیر میوه‌های بنفش و آبی در تقویت حافظه . تاثیر والدین در اخلاق . تاریخچه هفت سین . تاریخچه ولنتاین . تبدیل برج آب قدیمی به یک خانه مدرن . تبریک . تجلیل از پدر تعلیم وتربیت ایران در روز جهانی کودک . تخریب 2 طبقه پاساژ علاءالدین... . تدابیر مردان در همسرداری . تدبیر درست . ترافیک پرحجم در جاده های کشور . ترایفـل کاسـه ای رنگی . ترفندهای ساده برای زندگی . ترفندهای یک کدبانوی کامل . ترول . ترک کف پا را جدی بگیرید . تزریق انسولین، باعث ایجاد سرطان خون می‌شود . تزیین تخم مرغ . تست . تستهایی جالب برای تشخیص طلای اصل از طلای تقلبی . تشخیص آلزایمر از طریق راه رفتن . تشخیص آلزایمر با تست بویایی ! . آزاردهنده‌ترین مشکلات اندروید جدید . آسون ترین کار و سخت ترین کار . آشنایی با علائم، راه‌های تشخیص و مقابله با ویروس‌ کرونا . آشنایی با علایم و نشانه بیماری ها در چهره . آشنایی با معماران چیره دست دنیای جانوران . آشنایی با ویتامین D و بیماری های کمبود ویتامین D . آفرینش زن . آلودگی در آب تهران نداریم . آمادگی ازدواج . آموزش درست کردن بهترین سیب‌ زمینی سرخ کرده‌ دنیا . آموزش نماز . آموزش کمک‌های اولیه به مصدومین اسید پاشی . آموزنده . آموزه های طنز و جالب عمه کتی .
آرشیو
اشتراک
 
طراح قالب
www.parsiblog.com