سفارش تبلیغ
صبا ویژن
جمله های طلایی و مطالب گوناگون
هرگاه یکی از شما برادرش را در راه خدا دوست داشت، او را [از این دوستی [باخبر کند، که این کار، الفت راپایدارتر می سازد و دوستی را استوارتر می کند . [رسول خدا صلی الله علیه و آله]

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

شنبه 99 اردیبهشت 20  7:40 عصر

مجموعه: روانشناسی کودکان

 

کودکان حساس,کودک حساس,ویژگی کودکان حساس

کودکان حساس به جزئیات خیلی اهمیت می دهند

 

فرزندانتان هنگامی که بسیار حساس هستند، به درک احساسات افراد دیگر تمایل دارند درحالی که غالباً احساسات خودشان را نادیده می گیرند.

ویژگی های کودکان حساس

کودکانی که در مورد جزئیات ظریف مسائل غر می زنند و حساسیت به خرج میدهند غالباً دارای  مزاجی حساس هستند. کودکی که آستانه ی حسی او پائین است تفاوت های ظریف بین چیزهای گوناگون را با دیدن، گوش دادن، لمس کردن، بوئیدن و مزه کردن آن ها تشخیص می دهد. کودک حساس این جزئیات را متوجه می شود و به همین علت هم نسبت به بچه های دیگر دربرابر آن ها بیشتر عکس العمل نشان می دهد. از طرف دیگر کودکی که آستانه ی حسی او بالاست تفاوت غذاها و لباس هایش را کم تر تشخیص می دهد. او در تشخیص آدم ها و اشیا چندان دقتی ندارد.ممکن است متوجه شود چیزی تغییر کرده ولی تغییرات کوچک برای وی مشکلی پیش نمی آورد. 

 

با پاسخ به سوالات زیر می توانید سطح حساسیت فرزندتان را تشخیص دهید:

√ اگر به غذاهایی که کودکم علاقمند است مقدار کمی غذایی که دوست ندارد اضافه کنم آیا متوجه میشود؟

 

√ آیا فرزندم متوجه بوی عطر یا دود میشود و نسبت به آن ها واکنش نشان می دهد؟

 

√ آیا فرزندم تفاوتهای جزئی را در تصاویر کتاب متوجه می شود؟

 

√ درصورتی که نوع شیر یا آب میوه ای را که به فرزندم می دهم تغییر دهم آیا متوجه می شود؟

 

√ آیا فرزندم دوست دارد زمانی که دست هایش کثیف میشود آن ها را بشوید؟

 

√ آیا فرزندم در برابر پوشیدن لباسی که جنس آن نرم نیست یا کمی تنگ است مخالفت می کند؟

 

درصورتی که جواب شما به اکثر این پرسشها( بلی) بوده است احتمالا آستانه ی حساسیت فرزندتان پائین تر از کودکاندیگر است. درصورتی که جواب تان به اکثر این پرسشها(( نه)) بوده است احتمالا آستانه ی حساسیت فرزندتان بالاتر از کودکان دیگر هم سن و سال اوست.

 

کودکان حساس,مشخصات کودک حساس,ویژگی کودکان زودرنج

نوع تربیت والدین در حساس شدن کودک موثر است

 

علت حساس شدن کودکان

بعضی کودکان در اثر شیوه های غلط تربیتی، بسیار زودرنج و حساس بوده و نسبت به هر مسئله بی ارزش و کوچک، بلافاصله اظهار ناراحتی می کنند که علت آن تنها ناشی از تربیت غلط فرزندان است.

 

نکته حائز اهمیت این است که چطور می شود با این کودکان کنار آمد و برخورد صحیح نمود. والدین باید قبول کنند که تخم این زودرنج و حساس بودن را با شیوه غیراصولی در دل کوچک فرزندان خود کاشته اند، بدین ترتیب پیش از هر کاری ابتدا باید سلامت روانی خویش را بررسی کنند تا درصورتی که نابسامانی وجود داشت رفع کنندو سپس به سراغ تربیت فرزند خود بروند، چرا که عواملی مثل جلوگیری از حضور کودک در جمع، تحقیر و سرزنش وی بابت مباحث کوچک و یا تنبیهات و تبعیضات در میان کودکان، در روح لطیف او حس طرد شدن و گناه را به وجود آورده اند.

 

لازم به یادآوری است، هنگامی که والدین بچه خود را از موهبت بزرگ کودکی کردن محروم می سازند، کودک باید تاوان اشتباهات رفتاری والدین خود را پس بدهد، پس والدین نباید با تربیت غلط در حق کودک ظلم کنند، بلکه باید کودک را با محبّت خویش سیراب سازند تا کمبودها و امیال سرکوب شده او که در اثر بی توجهی والدین خود ایجاد شده است، از بین برود.

 

پدر و مادران وقتی می بینند مسئله ای فکر فرزندان شان را مغشوش کرده است، با آرامش و خونسردی با او رفتار کنند و اگر کودک در محیطی احساس ناامنی می کند، او را از محیط مذکور بیرون ببرند و هرگز برای رفع حساسیت کودک او را به زور و اجبار به انجام دادن کاری که دوست ندارد، مجبور نکنند و به این نکته نیز توجه داشته باشند که برای همیشه نمی توان موقعیت های حساس را که سبب ناراحتی کودک می شود، از او دور ساخت.

 

کودکان حساس,شیوه برخورد والدین با کودکان حساس,بچه های زودرنج و حساس

کودکان حساس و زودرنج باید با کودکانی که مانند خود حساس هستند بازی کنند

 

نکاتی برای والدینی که کودک حساس دارند

- لطفاً به شهود خود اعتماد کنید و نه صرفاً آنچه کارشناسان عادی در مورد کودکان بسیار حساس می گویند. 

ممکن است کارشناسان بگویند فرزندِ شما احتیاج به درمان یا روان پزشکی دارد، دوقطبی یا اختلالِ کمبود توجه و تمرکز و یا نیاز به دارودرمانی دارد، در مورد کودکانِ بسیار حساس، اکثراً تشخیص های اشتباه داده می شود. مراقب باشید به فرزندتان برچسبی زده نشود.

 

- به بچه خود جملات آرامش بخش بیاموزید

هنگامی که شما درکنارش نباشید، کودکتان باید خودش خودش را آرام کند. یک راه، گفتن جملات« آرتمش بخش» پشت هم است. این کار در آینده هم بکار آن ها آمده و به آن ها یاد می دهد که میتوانند به تنهایی هم از پس ناراحتی شان برآیند.

به فرزندتان بگویید هنگامی که احساس اضطراب و یا ناراحتی کرد، چیزهایی مثل« من حالم خوبه!»« می تونم کنترلش کنم!» بگوید. همچنین ممکن است آواز خواندن و یا دعا کردن هم در این مواقع به کمک شان آمده و باعث آرامششان بشود.

 

- مرزها را به فرزندتان آموزش دهید

فرزندانتان هنگامی که بسیار حساس هستند، به درک احساسات افراد دیگر تمایل دارند درحالی که غالباً احساسات خودشان را نادیده می گیرند. آنها بیش از توانشان خود را درگیر افراد دیگر می کنند. آنها احتیاج دارند تا بشنوند که خودشان را در اولویت قرار دهند و تنظیم مرزهایشان مصداقِ خودخواهی نیست. 

 

- کودکان حساس دیگری را برای هم بازی شدن با فرزند خودتان پیدا کنید

کودکانی که نسبت به سایرین با احساساتشان در ارتباط هستند، احتیاج دارند که احساس کنند تنها نیستند. همچنین آن ها با افردی که شبیه خودشان هستند به خوبی کنار می آیند و ارتباط خوبی برقرار می کنند، به دلیل آن که هر دوی آن ها به احساسات اهمیت داده و این مسئله سبب می شود که به احساسات و نیازهای یکدگیر اهمیت بیشتری هم بدهند. دادن اجازه و زمان به آنان برای بازی با کودکانی که شبیه خودشان هستند به آن ها کمک می کند تا احساساتشان را قبول کرده و با خود کنار بیایند و به این نتیجه برسند که اینکه« خودشان» باشند، اشکالی ندارد.

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

شنبه 99 اردیبهشت 20  7:30 عصر

مجموعه: والدین موفق

 

لجبازی در کودکان, لجبازی کودکان, لجبازی بچه ها

لجبازی کودکان

 

این روز ها آنقدر پدر و مادر درگیر گرفتاری های خود هستند که دیگر حوصله ای برای مقابله با درخواست های بی جای کودکانشان ندارند. بچه ها هم این موضوع را خوب فهمیده اند و البته یاد گرفته اند که برای رسیدن به هر چیزی انقدر لجبازی کنند تا پیروز شوند،که البته در اغلب موارد هم می شوند.

دلیل بهانه گیری کودک

عوامل زیادی موجب بهانه گیری کودک می شوند که برخی از آن ها عبارتند از:

- خستگی

- گرسنگی

- ناکامی

- ترس یا اضطراب کودکان

- ناتوانی در بیان خواسته خود

- مقاومت در برابر تغییر (مانند ترک یک مکان)

- کسل شدن

- احساس عدم راحتی

- تحریک بیش از حد

- بیماری یا درد

- سر در گمی

- ناراحتی از پیروی از دستور شما

- نیاز خاصی داشتن

 

لجبازی در کودکان, لجبازی کودکان, لجبازی بچه ها

لجبازی در کودکان

 

درمان لجبازی کودکان

ریشه یابی کنید

درابتدا باید دقت کنیم که ریشه ی آن حرکت ناخوشایندی که کودک انجام می دهد چیست؟ آیا نیاز او برای جلب توجه است؟ آیا آن کار به اوآرامش می دهد؟آیا نیازحسی است؟آیا سطح توانائی اش در همین حد است؟آیا عادتی است؟

 

هر کدام از این موارد که باشد نمی توان با گفتن یک دستور بکلی قال قضیه را کند به جای آن بهتر است به قول معروف گولش بزنیم!این اصطلاح در اصل یک تکنیک رفتار درمانی است که یک کار مطلوب را جایگزین رفتار نامطلوب می کنیم.

 

جهت انجام این تکنیک بهتر است از واژه زیر استفاده کنیم که اگر توونستی، این کار را بکنی؟!در این مواقع اگر نیاز کودک به جلب توجه ریش? حرکت ناپسندش باشد سریعاً فعالیت دلخواه شما را جایگزین می کند.مثلا به کودکی که مدام برهمه چیز لگد می زند می گویم.

 

بیا ببینیم زورت می رسد تا به این توپه  لگد بزنی؟اگر راست می گی و خیلی قوی هستی بیا کمک کن این صندلی ها رو تنهائی جمع کن.در این حالت در اثر اشتغال به فعالیتی از نوع موازی،مشارکتی،رقابتی و هر نوع دیگر،او را از حال و هوای حرکت ناپسندش بیرون بیاوریم بدون این که احساس کند ما روی فلان حرکت او حساس می شویم.

 

لجبازی در کودکان, لجبازی کودکان, لجبازی بچه ها

درمان لجبازی کودکان

 

مستقّل بارآوردن کودک

اولین قدم این است که پذیرش خطا را یاد بگیریم. بهتر است به عنوان والد رفتارهای کودک را با توجه به نسل و جنس وی، مورد ارزیابی قرار دهیم و خطاها و رفتارهای او را به شخصیتش ارتباط ندهیم. البته باید او مسئول کارها و رفتارهایش باشد اما لازم است مواظب باشیم که او را سرزنش نکنیم و به او حق دهیم گاهی اشتباه کند.

 

وقتی با او صحبت می کنیم باید واضح، شفاف و ساده و دقیق انتظاراتمان را از کودک بیان کنیم. استفاده از جملاتی مثل «عرضه نداشتی این کار را انجام بدهی» در واقع تخریب شخصیت کودک است. بهتر است به او بگوییم که «اگر می خواهی این کار را انجام دهی، باید … این گونه انجام دهی».

 

به این ترتیب به او کمک کرده ایم تا بدون تحقیر و سرزنش به هدفش برسد. باید یاد بگیریم به کودک حق انتخاب دهیم. بهتر است بین چند گزینه موردنظر خودمان به او حق انتخاب دهیم. اگر به او حق انتخاب دادیم در واقع به نظرش احترام گذاشته ایم. مادری که از کودک می پرسد «غذا می خوری یا نه» و پس از پاسخ منفی کودکش به او تشر می زند که باید غذا بخوری، در واقع به او حق انتخاب نداده است.

 

بدغذایی مشکلی رایج میان کودکان امروزی است و بسیاری از والدین آن را به لجبازی و ناسازگاری کودک برای همراهی در غذا خوردن با خانواده یا والدین نسبت می‌دهند. در حالی که مهم‌ترین دلیل بروز بد غذایی بی‌اشتهایی ناشی از مصرف تنقلات به مقدار زیاد یا در زمان نامناسب برای مثال ساعتی پیش از وعده اصلی غذایی است.

 

بنابراین لازم است برای نظر کودک احترام قائل شویم. از طرفی والدین خود باید از نظر شخصیتی و روانی ثبات داشته باشند تا بتوانند به کودک خود کمک کنند. والدین باید یاد بگیرند شنونده خوبی باشند و به کودک فرصت حرف زدن و تخلیه هیجان بدهند تا بتواند تخیلات، احساسات، تفکرات و هیجانات خود را بروز دهد.

 

دخالت به موقع به هنگام دعواهای بچگانه بسیار مهم است. لازم است والدین فقط وقتی کودکان در حال صدمه زدن به خود یا طرف مقابل هستند، دخالت کنند و در غیر این صورت اجازه دهند بچه ها خود مشکلاتشان را رفع کنند. والدین کنترل گر یا سلطه جو اجازه نمی دهند بچه ها استقلال کافی پیدا کنند، بنابراین کم کم به لجبازی و یا رفتارهای پنهان کارانه سوق داده می شوند.

 

لازم است والدین به رفتارهای مثبت کودک بیشتر توجه کنند و در قالب بازی، داستان و شعر مهارت های زندگی، حل مسئله، مهارت های ارتباطی، درست درخواست کردن، دفاع از حق و حقوق را به او یاد دهند. فراموش نکنیم که لجبازی کودک در بسیاری از مواقع ناشی از اضطراب است.

 

در برخورد کلی در زندگی باید طوری با کودک رفتار کرد که او بتواند در امور روزمره ی خود به طور مستقل و گاهی بدون نیاز به دیگران تصمیم بگیرد. البته فشارهای منفی را نباید در این خصوص وارد کرد، بلکه باید با راهنمایی های به جا تذکر داد و روش های صحیح را به موقع به او آموزش داد.

 

ممکن است لجبازی کودک امتناع طبیعی وی از درخواست‌های مکرر و آمرانه والدین باشد که براساس استقلال شخصیتی صورت می‌گیرد. برخی امتناع‌ها نیز دلایل مشخص جسمی و روانی دارد.

 

کودک باید حق انتخاب داشته باشد و این انتخاب فقط به لباس، ‌ وسایل شخصی و… محدود نمی‌شود. هر کودکی با توجه به سن و میزان درکش به درجه‌ای از استقلال شخصیتی و اعمال نظراتش در انتخاب‌های گوناگون تمایل دارد. کودکان از طریق لجبازی و پافشاری بر آنچه می‌خواهند، شخصیت خود به عنوان یک فرد مستقل را می‌سازند و تقویت می‌کنند.

 

والدین باید به لجبازی‌های کودکان برای مثال هنگام امتناع از خوردن یک نوع غذا، انجام ندادن برخی امور روزمره مانند تعویض لباس یا نظافت شخصی و… احترام بگذارند و در صورت ضرورت به جای برخورد قاطع و احتمالا ً مقابله به مثل کودک را متقاعد کنند، ناز او را بکشند، دلیلش را برای امتناع جویا شوند، اگر مشکلی هست برطرف کنند و در نهایت از موقعیتی که کودک در آن به لجبازی می‌پردازد برای ایجاد ارتباط عاطفی و کلامی قوی‌تر با وی استفاده کنند.

 

لجبازی در کودکان, لجبازی کودکان, لجبازی بچه ها

برخورد با لجبازی کودکان

 

کودک را تا حد امکان وادار به عجله و شتاب زدگی نکنیم.

معمولا ً خانواده ها در چند کار، کودک را ناخواسته یا خواسته به عجله و شتابزدگی وادار می کنند که بیشتر مواقع عدم آگاهی والدین در تشدید آ ن ها، دخالت مستقیم دارد از جمله چیزهایی که می توان در این رابطه یاد آور شد:

 

الف - حمام کردن: در دوران طفولیت عدم آشنایی والدین به خصوص مادر از مسایل تربیتی باعثمی شود به جای فراهم آوردن محیطی شاد و مفرح هنگام استفاده از حمام، آن را به محیطی درد آور و وحشتناک برای او تبدیل می کند. برای این کار بهتر است اجازه بدهیم کودک ابتدا خوب بازی کند و در همان حال با شعرها و قصه های کودکانه شروع به شستن او کنیم و ضمنا ً اجازه دهیم تا کودک حتی برخی از اسباب بازی های خود را به حمام بیاورد و با آن ها مشغول بازی شود.

 

ب - مهمانی رفتن: همان طور که ما بزرگ ترها قبل از رفتن به مهمانی یا گردش نیاز داریم خود را آماده کنیم، فرزندان ما هم نیاز دارند که آماده شوند. البته نیاز آن ها با نیاز ما اندکی تفاوت دارد. پس بهتر است زمان رفتن به مهمانی یا گردش را یک ساعت قبل از حرکت به کودک یادآورشویم تا بتواند با کمک بزرگ ترها آماده شود. متاسفانه بعضی از والدین کمی قبل از حرکت به کودک می گویند آماده شود و این کار باعثلجبازی و مخالفت او می شود. چون دایم به او تذکر می دهیم که زود باش، سریع تر، دیر شد و… به جای این که سرعت کودک را برای آماده شدن بیشتر کنیم، ‌ باعثمی شویم که مخالفت کند.

 

ج - غذا خوردن، خوابیدن و …: بهر حال کودک مانند افراد بزرگسال نمی تواند از نیروی تفکر و حرکت در یک زمان استفاده کند و والدین باید بدانند زمان تفکر و انجام کارها در کودکان به سعه ی صدر بیشتری نیاز دارد.

 

لجبازی در کودکان, لجبازی کودکان, لجبازی بچه ها

لجبازی و راه های مقابله با آن

 

کنترل خود را از دست ندهید

کودکان گاهی شروع به بهانه گیری های مختلف و کج خلقی می کنند و رفتارهایی مانند جیغ زدن و غرغر کردن ، لگدپراکنی ، کوبیدن پاها به زمین ، پرت کردن اشیا به اطراف ، کتک زدن دیگران و یا حتی حبس کردن نفس خود تا مرحله کبودی از خود نشان می دهند . تحمل و کنترل این رفتارها در کودکان واقعا طاقت فرسا است .

 

زمانی که کودک شما در حال بهانه گیری و جیغ زدن و داد زدن است به صحبت های شما گوش نمی دهد و به فریادها و تهدیدهای شما با حالتی منفی جواب می دهد. در این شرایط هر چه شما بیشتر داد بکشید صدای جیغ او نیز بلندتر می شود. در این مواقع بهترین کار این است که کنار او بنشینید و چیزی نگویید. کودکان خودشان هم از خشمی که دامن آنها را گرفته است می ترسند و بودن در کنار کودک هنگام بدرفتاری هایش موجب آرامششان می شود.

 

اگر بهانه گیری های او برایتان غیر قابل تحمل شده است چند دقیقه کوتاه بیرون بروید تا کودک دست از گریه و جیغ بردارد سپس دوباره به اتاق بازگردید.

 

در این شرایط شما هیچ گاه نباید کنترل خود را ازدست بدهید و باید همیشه آرامش خود را حفظ کنید تا او سریع تر آرام شود. همچنین نباید هیچ گاه وعده یا رشوه به کودک خود در این مواقع بدهید و باید به بهانه گیری های بی مورد کودکتان بی اعتنا باشید تا خودش خسته و ساکت شود.

 

لجبازی در کودکان, لجبازی کودکان, لجبازی بچه ها

دلیل لجبازی کودکان

 

مراقب نشانه های اضطراب زیاد باشید

شاید علت بهانه گیری های روزانه کودک شما تنش و استرس موجود در خانه باشد که بر کج خلقی و بهانه گیری های کودک تاثیر می گذارد.

 

اگر کودک دائما بهانه گیر است و به خود یا دیگران آسیب می زند بهتر است از یک متخصص یا پزشک یا مشاور کودک کمک بگیرید. این افراد می توانند شما را با تغییر رفتاری کودک آشنا کنند و به شما بیاموزند که چگونه رفتارهای آینده کودک را پیش بینی و با کودکتان رفتار نمایید.

 

لجبازی در کودکان, لجبازی کودکان, لجبازی بچه ها

کودک لجباز

 

با کودک مدارا کنید

با اینگونه کودکان باید مدارا کرد و ابتدا زمینه های بروز لجبازی را شناسایی کرد، سپس کودک را از آن دور کرد ، به عنوان مثال کودکی را که در بازار از والدین می خواهد هرچیزی را برایش بخرند، نباید به بازار بُرد و همیشه درباره برآوردن خواسته هایش یک چیز دیگر را باید جایگزین کرد مثل ابزار پلاستیکی به جای واقعی و دور نگاه داشتن وسایل خطرناک از دسترس کودک .

 

اما کودکان پس از پایان سه سالگی و آغاز چهار سالگی وارد حیطه اجتماعی می شوند و رفتارهای مختلف را از یکدیگر می آموزند و با الگوبرداری منفی سعی می کنند در رابطه با والدین خود آن را اجرا کنند و این امر تا حدود زیادی آگاهانه و هدفمند است و کودک با آزمون و خطاهایی که می کند سعی در به زانو درآوردن والدین و تسلیم آن ها در برابر خواسته هایش دارد.

 

 

او با این کار به سیطره قدرت خود و خود محوری  ادامه می دهد و برای این کار ، بهانه هایی نیز برای خود دارد مانند وجود رقیبی به عنوان برادر و یا خواهر کوچک تر و یا به علت رفتن به مهد کودک و یا مواردی از این قبیل ، این گروه از کودکان، اعتماد به نفس پایینی دارند و نسبت به دیگر کودکان تعارضات درونی بیشتری دارند و سطوح ترس و اضطرابشان بالاتر از همسالانشان است.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

پنج شنبه 99 اردیبهشت 18  6:58 عصر

مجموعه: دانستنیهای نوزادان

 

 علائم زردی نوزاد,زردی نوزاد چند روز طول میکشد

زردی نوزاد چیست

 

زردی نوزادان از بیماری هایی است که گاهی بطور جدی برای نوزادو والدین دردسر ساز می گردد. بطورکلی بیش از 70درصد نوزادان درروزهای اولیه تولد دچار زردی می شوند و معمولا آمار زردی درنوزادانی زودرس حدود 80 درصد افزایش میابد.

زردی نوزاد چیست؟

یکی از مواردی که در دوران نوزادی بسیار شایع است و تعداد نوزادان زیادی را درگیر می‌کند زردی است. وقتی نوزادی دچار این مشکل می‌شود چشم‌ها و پوست او زرد می‌شود. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که سطح زیادی از بیلی روبین در او وجود داشته باشد. 

 

رنگ زرد نوزادان به علت افزایش ماده ای به نام بیلی روبین (رنگدانه‌های محلول در چربی) در خون است که در مقادیر بالا و در شرایط مختلف، برای نوزاد سمی می‌باشد.

 

بیشتر از نیمی از نوزادان طبیعی و سالم، در چند روز اول زندگی، در پوست صورت خود ته رنگ زرد پیدا می کنند. اگر کودک شما چنین است، احتمالاً چیز نگران کننده ای نیست، ولی مخصوصاً اگر شکم و یا پاهای کودک زرد به نظر می رسد، باید او را به پزشک متخصص اطفال نشان دهید.

 

زردی در یک کودک سالم زمانی اتفاق می افتد که سطح بیلی روبین در خون بالا می رود.

 

زردی از تخریب بخشی از گلبول‌های قرمز در نوزاد به‌وجود می‌آیدو ضایعات باقیمانده از گلبول های قرمز به بیلی روبین که عامل ایجاد کننده زردی در نوزاد به‌شمار می‌رود، تبدیل می شود.

 

بیلی روبین ماده شیمیایی است که در اثر تخریب طبیعی گلبول های قرمز فرسوده تولید می شود و در کبد تجزیه می شود.

 

نوزادان سطح بیلی روبین بالاتری دارند، چون تعداد گلبول های قرمز حامل اکسیژن در آنها زیادتر است و کبد جوان آنها نمی تواند بیلی روبین اضافی را متابولیزه کند.

 

هر چه سطح بیلی روبین بالاتر از حد طبیعی می رود، زردی از سر به سمت گردن و سپس به قفسه سینه پیش می رود تا اینکه در موارد شدید نهایتاً به پنجه پا می رسد. این نوع زردی که اصطلاحاً فیزیولوژیک نامیده می شود، بر خلاف انواع نادر و شدیدتری که به دلیل بیماری کبدی یا ناسازگاری خونی با مادر ایجاد می شود، معمولاً خطری برای سلامت شیرخواران سالم و کامل (نه ماهه متولد شده) ندارد.

 

زردی فیزیولوژیک از روز دوم و سوم بعد از تولد شروع شده و به حداکثر میزان خود می‌رسد و سپس به تدریج کاهش می‌یابد و در روز پنجم تا هفتم و پس از 10 تا 14 روز به حد طبیعی برمی‌گردد. تغذیه بلافاصله نوزاد با شیر مادر، سطح بیلی روبین را کاهش می‌دهد.

 

عوامل خطر زردی فیزیولوژیک عبارتند از : دیابت مادر، نارس بودن نوزاد، بعضی داروها، نوزاد پسر، شیر مادر، تاخیر در دفع مدفوع نوزاد، سابقه زردی فیزیولوژیک در خواهر و برادر و کاهش وزن از عوامل افزایش دهنده ابتلای نوزاد به زردی می باشند.

زردی معمولا از سر و صورت شروع شده و با افزایش میزان بیلی روبین، به سمت اندام‌ها انتشار می‌یابد

 

زردی نوزاد,زردی نوزاد چقدر طول میکشد

زردی نوزاد تا چند روز ادامه دارد

 

علائم زردی نوزاد چیست؟

اولین نشانه زردی، زرد شدن رنگ پوست و چشم نوزاد است. زرد شدن ممکن است 2 تا 4 روز بعد از تولد خود را نشان دهد و معمولا در ابتدا در صورت مشخص می‌شود. میزان بیلی ‌روبین معمولا سه تا هفت روز بعد از تولد به بیشترین حد خود می‌رسد. همچنین اگر انگشت خودتان را روی قسمتی از بدن نوزاد (مخصوصا سینه) فشار دهید و آن قسمت زرد شود، به‌احتمال زیاد او دچار زردی شده است.

 

زردی به دو شکل در نوزاد مشاهده می ‌شود:

زردی محلول در آب: در این نوع زردی همان‌طورکه از نامش پیداست، بیلی‌روبین محلول در آب است و چون محلول است، کبد آن را از طریق ادرار کردن دفع می‌کند.

 

زردی غیرمحلول در آب: در نوع دوم زردی، بیلی‌روبین محلول در آب نیست و از راه ادرار کردن دفع نمی‌شود و در بدن باقی می‌ماند، در صورتی‌که درمان آغاز نشود و میزان بیلی‌روبین بیش از حد شود، در مغز نوزاد رسوب کرده و عقب‌ماندگی ذهنی نوزاد را همراه دارد.

 

  بیشتر بخوانید: دعای رفع زردی نوزاد

 

کدام نوزادان بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به این مشکل هستند؟

* نوزادان نارس (نوزادانی که زودتر از 37 هفته بارداری متولد شده‌اند)

* نوزادانی که به میزان کافی شیر مادر دریافت نمی‌کنند.

* نوزادان متولد شده با وزن کم

* نوزادانی که مشکلات تنفسی دارند

* نوزادانی که گروه خونی‌شان با گروه خونی مادرشان سازگار نیست. کودکانی که نوع خون آن‌ها با مادرنشان سازگار نیست، می‌توانند آنتی بادی‌هایی تولید کنند که بتوانند گلبول‌های قرمز خود را از بین ببرند و باعث افزایش ناگهانی میزان بیلی روبین شوند.

مانند (اگر مادر گروه خون O داشته باشد ولی نوزاد گروه خون A یا B داشته باشد. یا اگر مادر Rh منفی و نوزاد Rh مثبت داشته باشد.)

* نوزادان متولد شده از مادران مبتلا به دیابت

* نوزاد مبتلا به فاوویسم

 

زردی نوزادان,زردی نوزاد 20 روزه

حد مجاز زردی در نوزادان 8 تا 10 می باشد

 

درجه زردی نوزاد باید چند باشد ؟

درجه زردی اگر روی عدد 10 و بالاتر از آن باشد یعنی کودک شما به زردی مبتلا شده است اما این عدد نشان دهنده زردی بسیار خفیف می باشد در این حالت شما دو راه دارید ؛ راه اول اینکه همان لحظه بدون قبول هیچ ریسکی درمان را آغاز کنید، در واقع هم می توانید نوزاد را بستری کنید و هم در منزل دستگاه فتوتراپی اجاره کنید و پرتو درمانی را آغاز کنید تا از احتمال اینکه زردی در ساعات و روز بعد بالاتر رود اجتناب کنید و راه دوم اینکه یک روز صبر کنید و در طول همان بیست و چهار ساعت کودک خیلی خوب از شیر تغذیه کند و روز بعد دوباره آزمایش انجام دهید در این شرایط ممکن است عدد زردی یا همان عدد ده باشد یا کمی کمتر که نشانه ی خوبی است و باز هم می توانید صبر کنید و تغذیه ی خوب را ادامه دهید و روز بعد بازهم آزمایش را تکرار کنید تا عدد به زیر 8 برسد در این صورت نوزاد زردی را دفع کرده یا ممکن است از ده بالاتر رفته باشد که در این مرحله سریعا اقدام به درمان می کنید و اگر زردی خیلی بالاتر رفته باشد باید از دستگاه با تعداد لامپ بیشتری استفاده شود. زردی زیر عدد 12 زردی خفیفی هست و خیلی سریع تر بهبودی حاصل می شود .

 

درجه خطرناک زردی در نوزاد

زردی 13 به بالا جز زردی هایی با درجه بالاتر هستند و در نهایت زردی بیشتر از 20 در بیمارستان بستری می شود‌ و آخرین و شدیدترین زردی درجه 25 است.

 

چه زمانی زردی خطرناک است؟

حد خطرناک بودن زردی در نوزاد بستگی به سن، وزن، نارس یا به‌موقع دنیا آمدن او دارد. به‌طور مثال اگر نوزادی با وزن سه و نیم یا چهار کیلوگرم و پس از 9 ماه به دنیا آمده باشد و میزان بیلی‌روبینش هم 12 باشد، این میزان بیلی‌روبین برای این نوزاد سالم، طبیعی است و مشکلی ایجاد نمی‌کند و بیلی‌روبین ایجاد شده نیز از طریق کبد دفع می‌شود. حالا اگر نوزادی با وزن دو کیلوگرم به‌دنیا بیاید و درواقع نارس باشد، درصورتی‌ که میزان بیلی‌روبین او 12، 13و 14 باشد برای این بچه خطرناک است و باید تحت درمان قرار بگیرد. این درحالی است که همین میزان بیلی‌روبین همان‌طور که گفته شد برای کودک سالمی که با وزن طبیعی و پس از دوره کامل بارداری به‌دنیا آمده است، مشکلی ایجاد نمی کند.

 

حالا اگر میزان بیلی‌روبین نوزاد بین 17 تا 20 باشد، این از نظر ما خطرناک است، چون احتمال رسوب در مغز وجود دارد و با رسوب بیلی‌روبین، نوزاد دچار عقب‌ماندگی ذهنی می‌شود. نوزادانی که بیلی‌روبین بالایی دارند، باید زیرنظر متخصص باشند و زودبه‌زود مورد بررسی قرار بگیرند. البته احتمال اینکه زردی نوزاد بالای عدد 20 شود بسیار کم است و از هر 100 بچه‌ای که به‌دنیا می‌آید، تنها ممکن است چهار یا پنج کودک با بیلی‌روبین بالای20 درگیر شوند.

 

زردی نوزاد یک ماهه,زردی نوزاد تا چند روز ادامه دارد

زردی نوزاد چند روز طول میکشد

 

عوامل خطر موثر درابتلابه  زردی نوزادان

نوزادانی که دچار یک یا چند عامل زیر باشند  بیشتر درخطر ابتلابه  زردی نوزادان قرار دارند:

 

 وجود  خواهر یا برادری که پیش ازاین  دچار زردی نوزادان بوده است.

 علائم  کبودی روی  بدن نوزاددربدو تولد.

 

 تولد زودهنگام نوزاد( نوزادان  نارس)  این کودکان معمولا بیشتر در خطر ابتلا به زردی نوزادان قرار دارند. اگر چنانچه کودکی پیش از هفته 38 بارداری به دنیا بیاید زایمان زودرس انجام گرفته و نوزاد نارس تلقی می شود. هرچه نوزاد زودتر از این موعد به دنیا بیاید نسبت به زردی نوزادان آسیب پذیرتر خواهد بود.

 

 بی حالی دربدو تولد

 بروز تب درنوزاد

 شیرنخوردن به اندازه کافی

 ابتلابه عفونت درزمان تولد

 

 اگر سطح بیلی روبین نوزادی خیلی بالا رود  میتواند باعث آسیب همیشگی به سلولهای عصبی شود.به عبارتی سهل انگاری دردرمان زردی نوزادان عوارضی جدی دارد از جمله:

 

 ناشنوایی عصبی حسی

 تشنج

 فلج مغزی

کند ذهنی

 تاخیر در تکلم

 اختلال درتعادل حرکتی

 ناهنجاری های دندانی

 ایجاد بیش فعالی درکودکی

 و در برخی موارد حتی مرگ

 

زردی نوزاد چقدر طول میکشد؟

مدت زمان ابتلا به زردی در نوزادان، بستگی به شدت و علت ایجاد کننده ی آن دارد. (معمولا بین 3 تا 10 روز)

نوزادانی که چندین روز پس از تولد دچار زردی می شوند، معمولاً فقط به نظارت دقیق نیاز دارند. این نوزادان معمولاً نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارند.

 

اگر میزان بیلی روبین کودک زیاد است، ممکن است برای چند روز تحت درمان با فوتوتراپی قرار بگیرد.

 

لامپ فتوتراپی

کودک شما به مدت 2-3 روز بصورت برهنه در زیر لامپ فتوتراپی قرار خواهد گرفت. چشمان او برای محافظت از نور پوشانده می شود.

 

زردی طبیعی (فیزیولوژیکی) معمولاً بعد از 1 یا 2 هفته از بین می رود. بعضی اوقات ممکن است زردی بیش از این طول بکشد.

 

دقت کنید میزان قرار دادن نوزاد در زیر دستگاه تخت نظر پزشک باشد نه بیشتر نه کمتر. زیرا امکان سوختگی پوست نوزاد است.

 

قطره زردی نوزاد یا بیلی ناستر

استفاده از قطره زردی نوزاد یا بیلی ناستر به همراه فتوتراپی و تغذیه مداوم کودک روش درمانی دیگری برای درمان زردی به شمار می رود.

 

تعویض خون

در صورت بالا بودن بیلی روبین نوزاد به علت تاخیر در مراجعه به پزشک و در حالیکه دیگر استفاده از دستگاه درمان زردی نوزاد نتواند زردی نوزاد را درمان تعویض خون کودک انجام خواهد پذیرفت.

در این روش دو برابر حجم کل خون نوزاد با دو برابر حجم آن از خون مادر تعویض می گردد.

این تعویض از راه ورید نافی و به همراه فوتوتراپی انجام می پذیرد .

 

زردی نوزاد چند روز طول میکشد,حد مجاز زردی در نوزادان

زردی نوزاد 20 روزه

 

درمان های خانگی زردی :

نوزاد را با عرق کاسنی بشوییم؟

در جریان زردی سلول‌های کبدی آسیب می‌بینند و در این میان چون عرق کاسنی خاصیت ترمیم سلول‌های این ارگان را دارد، در شست‌وشوی صفرا از پوست موثر عمل می‌کند. روش استفاده از آن نیز به این شکل است که یک لیوان عرق کاسنی را در یک لگن آب مخلوط کرده و پوست نوزادش را چند روز و به مدت 10 تا 15 دقیقه با آن شست‌وشو بدهیم.

 

مادرها پیاز و سیر بخورند؟

در صورتی‌که پیاز و سیر به شکل خام استفاده شود، سبب بروز زردی می‌شود اما اگر پخته شود، مشکلی ایجاد نمی‌کند.

 

 

ادویه برای مادر ممنوع است؟

بله درست است. استفاده از ادویه‌ها و به‌خصوص ادویه‌های تند چون فلفل، التهاب یا تخریب سلول‌های کبدی را همراه دارد. طبع صفرا گرم و خشک است و نوزاد نمی‌تواند این طبع را تحمل کند، حال اگر مادر ادویه مصرف کند، این ماده درشیرش ترشح می‌شود و پوست نوزاد رو به زردی می‌گراید. به‌طور کلی تمام ادویه‌های تند و سوزاننده مضر هستند و نباید مصرف شوند.

 

بهترین راه کم کردن زردی چیست؟

بهترین ماده‌ای که تا به حال در مورد کاهش زردی نوزاد تجربه شده و نتایج مفیدی نیز از آن به‌دست آمده، ترنجبین است. می‌توان یک گرم از این ماده را در یک استکان آب داغ حل کرد و به مدت سه روز با قاشق چایخوری به نوزاد خوراند.

 

چاره اش شیرخشک است یا شیر مادر؟

طبعا شیر مادر بهتر است. اما در مواردی که به‌ندرت پیش می‌آید، بهتر است شیر مادر به مدت 24 ساعت قطع شود و پس از این مدت دوباره نوزاد را با شیر مادر تغذیه کرد، یعنی اگر بچه‌ای مبتلا به زردی شده و بیلی‌روبینش هم در حد 16 است و مدام زیر دستگاه می‌رود و خارج می‌شود، وضعیتش چه بهتر شود و چه نشود، بهتر است تغذیه او را با شیر مادر به مدت 24 ساعت قطع و با شیرخشک او را تغذیه کرد. پس از 24 ساعت مادر دوباره می‌تواند به او شیر بدهد.

 

زردی نوزاد یک ماهه، خطرناک است؟

در مواردی که زردی طول می کشد باید توسط پزشک آزمایش زردی تکرار شود و علاوه بر آن باید ادرار و تیروئید هم چک شود. اگر تمام آزمایشات نرمال باشد جای نگرانی وجود ندارد و گاهی ممکن است تا 2 ماهگی هم کمی زردی باقی بماند.

 

گردآوری: بخش کوکان بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

مجموعه: بچه های سالم

 

سیاه شدن دندان,سیاه شدن دندان کودکان,پوسیدگی دندان

استفاده از مکمل قطره آهن میتواند باعث سیاه شدن دندان شود

 

هر کودکی در معرض خطر پوسیدگی دندان است. مینای دندان کودکان (لایه بیرونی سخت) بسیار نازک تر و نرم تر است و آنها را در معرض خطر پوسیدگی بیشتری قرار می دهد. خبر خوب این است که پوسیدگی دندان تا حد زیادی قابل پیشگیری است.

پوسیدگی دندان در کودکان خردسال

باکتری های موجود در دهان از قندهای غذایی و نوشیدنی ها تغذیه می کنند. این باکتریها اسید تولید می کنند که به سطح بیرونی دندان (مینا) آسیب می رساند. بزاق به ترمیم این آسیب کمک می کند ، اما اگر به مرور زمان آسیب بیشتری نسبت به ترمیم داشته باشد ، حفره یا "سوراخ" در دندان باقی می گذارد.


دندان های اولیه کودک شما در سن 6 ماهگی شروع به رشد می کند. مهم است که کم کم مسواک زدن با خمیردندان های بی خطر کودک را شروع کنید و به کودک خود اهمیت بهداشت دهان و دندان را آموزش دهید.


علل سیاه شدن دندان کودکان
در اینجا چندین دلیل وجود دارد که ممکن است دندانهای کودک شما سیاه شود:
√ استفاده از سس‌های تیره رنگ مانند سویا سس، سس گوجه فرنگی و سس کاری
√ مسواک زدن ناکافی
√ استفاده بیش از حد از فلوراید
√ استفاده بیش از حد از داروها یا ویتامین ها
√ مکمل قطره اهن
√ مصرف تتراسایکلین در دوران بارداری
√ تروما به دهان
√ مینای دندان ضعیف
√ دیسپلازی عاجی تیپ I

 

مکمل آهن و ایجاد لکه روی دندان
مکمل های آهن برای سنین بچه های نوپا معمولاً به صورت مایع است چون کودکان در این سن توانایی بلع قرص را ندارند. مکمل مایع تیره و متمایل به قرمز قهوه ای  است و غالباً دندانها را لکه دار می کنند.  یک لکه سیاه امکان دارد بر روی دندان در خط لثه تشکیل شود. لکه ها ممکن است فورا ایجاد شوند. همچنین ، لکه ها میتواند به سرعت پس از اینکه حذف شدند در حالیکه کودک نوپا هم چنان به گرفتن مکمل ادامه دهد دوباره ایجاد شوند.


پیشگیری از ایجاد لکه روی دندان

- مسواک زدن
کودک خود را تشویق کنید روزی حداقل دو مرتبه ترجیحا بعد از صبحانه و پیش از رفتن به رختخوابدندان های خود را مسواک بزنند، برای کودکان نوپا خودتان می توانید با استفاده از مسواک انگشتی دندان های آنها را مسواک کنید. این کار هم به حفظ بهداشت دهان و دندان کمک می کند و هم سبب به حداقل رسیدن انباشت لکه ناشی از قطره های مکمل آهن می شود.

 

سیاه شدن دندان,جلوگیری از پوسیدگی دندان در کودکان,پوسیدگی دندان

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، حداقل کودک باید دو بار در روز مسواک بزند

 

- رقیق کردن قطره آهن

رقیق کردن قطره آهن با مقداری آب می تواند از اثرات رنگدهی آن بکاهد. سعی کنید همراه قطره آهن از ویتامین c که جذب آهن را آسان می کند استفاده کنید. بهتر است بعد از این که قطره آهن به کودک خورانده شد، به کودک آب پرتقال طبیعی دهید. این پیشنهاد دو دلیل دارد:نخست این که نوشیدن مایعات سبب پاکیزه شدن دندان های کودک شده و دوم این که آب پرتقال و یا هر آب میوه دربردارنده ویتامین سی باعث جذب بهتر آهن خواهد شد. در صورتی که آب میوه در دسترس نباشد، استفاده از آب خالی نیز موثر است.


- استفاده از نی
به عنوان یک مرحله پیشگیری اضافی برای جلوگیری از تماس مکمل رقیق شده با دندان ها از نی استفاده کنید، یا می توانید برای جلوگیری از تغییر رنگ دندانها، قطره آهن را با قاشق چایخوری یا قطره چکان در عقب دهان کودک بریزید، بعد از آن مقداری آب به او بخورانید و فورا دندان های او را با دستمال یا مسواک، پاک کنید.

 

نکته: مکمل آهن را هیچوقت با شیر مخلوط نکنید چون در جذب آهن تداخل ایجاد می کند.

گردآوری: بخش کودکان بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

شنبه 99 اردیبهشت 13  7:20 عصر

مجموعه: بهداشت مادر کودک

 

بهترین زمان از شیر گرفتن نوزاد,زمان از شیر گرفتن نوزاد

زمان از شیر گرفتن نوزاد

 

کودک شما ممکن است از 10 ماهگی قادر به خوردن همه چیز باشد، اما این بدان معنا نیست که زمان از شیر گرفتن کودک فرا رسیده است، انجمن متخصصان اطفال آمریکا بیان می کند که مادر باید کودک را حداقل تا یک سالگی شیر دهد. اگر تغذیه کودک با شیر مادر به طور ناگهانی متوقف شود، می تواند برای کودک مضر باشد.

بهترین سن برای از شیر گرفتن کودک:
نمی‌توان به هیچ زمانی به عنوان بهترین زمان برای قطع شیردهی اشاره کرد. زمان قطع شیردهی به میزان آمادگی شما و شیرخوار بستگی دارد و این‌که دلایل از شیر گرفتن چقدر اجباری است. ولی از 21 ماهگی تا دوسالگی زمانی است که می‌توان برای از شیر گرفتن کودک اقدام کرد، اما بهتر است تا دوسالگی شیردهی ادامه پیدا کند

 

بهترین زمان از شیر گرفتن نوزاد,زمان از شیر گرفتن نوزاد

بهترین زمان از شیر گرفتن کودک

 
زمان شیر گرفتن در قرآن:
در قرآن کریم در چند مورد به شیردهی اشاره شده است که سوره بقره مهم‌ترین و واضح‌ترین آیه در این باره است.

در بخش‌هایی از این آیه آمده است: «وَالْوَالِدَاتُ یرْضِعْنَ أَوْلَادَهُنَّ حَوْلَینِ کَامِلَینِ لِمَنْ أَرَادَ أَن یتِمَّ الرَّضَاعَةَ... فَإِنْ أَرَادَا فِصَالًا عَن تَرَاضٍ مِّنْهُمَا وَتَشَاوُرٍ فَلَا جُنَاحَ عَلَیهِمَا...»
«و مادران [باید] فرزندان خود را دو سال تمام شیر دهند. [این حکم‌] برای کسی است که بخواهد دوران شیرخوارگی را تکمیل کند... پس اگر [پدر و مادر] بخواهند با رضایت و صلاح دید یکدیگر، کودک را [زودتر] از شیر بازگیرند، گناهی بر آن دو نیست...»

در بخشی از سوره لقمان نیز که به انسان و زمان شیردهی اشاره می‌کند چنین بیان شده است: «...وَفِصَالُهُ فِی عَامَینِ...» «...و از شیر باز گرفتنش در دو سال است...»

در بخشی از سوره احقاف نیز چنین آمده است: «...وَحَمْلُهُ وَفِصَالُهُ ثَلَاثُونَ شَهْرًا...»«...و باربرداشتن و از شیرگرفتن او 30 ماه است...» که با در نظر گرفتن 9ماه بارداری زمان شیردهی در این آیه 21ماه بیان شده است.

 

بهترین زمان از شیر گرفتن نوزاد,زمان از شیر گرفتن نوزاد

بهترین فصل از شیر گرفتن نوزاد

 
بهترین فصل برای از شیر گرفتن نوزاد:
بهترین زمان برای از شیر گرفتن، دو فصل از سال بهار و پائیز است. اما در صورت بروز ضرورت با رعایت شرایطی در تابستان و زمستان هم می‌توانید کودکتان را از شیر بگیرید. که در فصل گرما احتمال ایجاد بیماری های اسهالی و در فصل سرما احتمال بروز سوءهضم وجود دارد.

فواید شیر مادر تا دو سالگی:
شیر مادر در سال دوم تولد مزایای زیادی برای کودک دارد از جمله:
- بهترین منبع تامین کننده پروتئین برای کودک است
- کودک کمتر مبتلا به بیماری میشود
- نیازهای عاطفی و روانی کودک را برطرف می‌کند
- موجب رشد و تکامل جسمی میشود

 

بهترین زمان از شیر گرفتن نوزاد,زمان از شیر گرفتن نوزاد

زمان از شیر گرفتن نوزاد

 
آیا بعد از دو سالگی نیز می‌توان به کودک شیر داد؟
در بعضی کشورها حتی تا 4 سالگی و بیشتر به کودک شیر می‌دهند ولی بهترین زمان برای از شیرگرفتن کودک، 2 سالگی است.
 
توصیه هایی برای از شیر گرفتن راحت نوزاد:
- از شیر گرفتن نباید در زمان بیماری و استرس باشد.
- طول مدت شیر خوردن در هر بار را کوتاه کنید
- اگر در محل مخصوصی به کودک شیر میدادید دیگر از این محل استفاده نکنید تا کودک به یاد - شیر خوردن نیفتد و تقاضای شیرخوردن نکند . 
- نگذارید کودک شما را بدون لباس ببیند و هوس شیر خورن کند .
- اگر کودک شما عادت دارد که با شیر خوردن به خواب برود، سعی کنید او را با در گهواره گذاشتن یا روش‌های دیگر بخوابانید؛ تا زمانی که شیر را از او می‌گیرید راه دومی برای خواباندن او وجود داشته باشد.

گردآوری: بخش کودکان بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

مجموعه: رفتار از کودکی تا نوجوانی

 

کودکان حساس و زودرنج,رفتار با کودکان زودرنج و حساس,زودرنجی کودکان

دلایل حساس و زودرنج شدن کودکان

بعضی کودکان بسیار حساس و زودرنج بوده و نسبت به هر مسئله بی ارزش و کوچک، فوری اظهار ناراحتی می کنند و عکس العمل نشان میدهند. در این مقاله قصد داریم دلایل حساس و زودرنجی کودکان و همچنین نحوه رفتار با این کودکان را برای شما بیان کنیم.

ویژگی های کودک حساس و زودرنج:
کودک حساس و زودرنج امکان دارد یکی از مهربان ترین و عاطفی ترین کودکانی باشد که شما در طول زندگی ملاقات نموده اید. ولی بالا رفتن میزان حساسیت و زودرنجی کودکان، والدین را با چالش هایی روبرو خواهد کرد. کودکان زودرنج معمولاً سریع پریشان حال می شوند. زیاد گریه می کنند و مدام نگران پیش آمدن مشکل هستند. کودکان حساس و زودرنج نسبت به هر مسأله ای بی اندازه عکس العمل نشان می دهند. کودکی که حساس و بسیار زودرنج است، معمولاً ارتباطاتش کم است و دوستان کمی دارد.

برخی از کودکان زودرنج و حساس، تنها از نظر عاطفی حساس نیستند. صدا های بلند و نور چراغ میتواند سبب برانگیخته شدن آن ها شود. آن ها از جمعیت زیاد هم امکان دارد بترسند و از هر گونه تغییری، گریزان هستند.

 

کودکان حساس و زودرنج,رفتار با کودکان زودرنج و حساس,زودرنجی کودکان

ویژگی های کودک حساس و زودرنج

 
دلایل حساس و زودرنج شدن کودکان:
علل مختلفی وجود دارد که سبب حساس و زودرنج شدن کودکان میشود که عبارتند از:
- روش تربیتی پدر و مادر
- تعداد فرزندان
- توجه بی اندازه خانواده یا کم توجهی و نادیده گرفتن کودک در محیط منزل
- مقایسه با دیگران
- وسواس فکری
- اعتماد به نفس پایین
- کمال گرایی
- ایجاد احساس گناه
- منفی بافی
- جلوگیری از حضور کودک در جمع
- تحقیر و سرزنش
- تبعیض و تنبیه کودک میان دیگران

 
رفتار با کودکان حساس و زودرنج:
درصورتی که کودک حساس و زودرنجی دارید باید بدانید که روش مواجهه فرزندتان با دنیا متفاوت خواهد بود و چه بسا امکان دارد این مواجهه چالش برانگیز باشد. بدین ترتیب باید بدانید که با کودک زودرنج و حساستان چگونه رفتار کنید تا کمترین آسیب را ببیند.

- برای کم کردن حساسیت روحی و روانی فرزندانتان باید وی را از محیط های پرسروصدا و پر شلوغو جاهایی که احساس می کنید وی را اذیت می کند دور کنید تا او آرام شود و به وضعیت عادی باز گردد. امکان دارد عدم تحمل مکان های خیلی پرسروصدا سبب تشدید حساسیت وی شود.

- شما میتوانید بهمراه کودکتان راه‌های خلاقانه ای برای رسیدگی به این مسئله بیابید. کودکتان باید سعی کند، احساساتش را به خاطر کاهش بداخلاقی ها، با یک رویکرد مبتکرانه، اداره کند. از او بخواهید که هر هنگامی که احساس اوقات ناخوشی از خود بروز داد، برای معذرت خواهی از شما، نقاشی بکشد. کمک کردن به کودکتان برای مبارزه با احساساتش به او اجازه می دهد تا بداند شما همیشه در کنار وی هستید.

- هر موقع حس کردید که کودکتان در حال طغیان احساسی است، میتوانید فعالیت هایی انجام دهید تا حس او را منحرف نموده و وی را آرام تر کنید. پرت کردن حواس به کودکتان کمک می کند تا توجه اش را بر روی چیز دیگری متمرکز کند.

- به جای سرکوب طغیان های کودکتان، به او اجازه دهید، گهگاه احساساتش را بیرون بریزد. این کار تا حد زیادی او را آرام می کند. به وی اجازه دهید، ناله کند، فریاد بزند یا گریه کند، چرا‌که این کار به وی کمک می کند تا حس بهتری داشته باشد. بعد او را در بغل بگیرید.

- درصورتی که پدر و مادری فرزند خویش را پر توقع بار بیاورند، به مرور زمان، این بچه در در برابر مخالفت های والدین خویش کم صبر می شود و دچار زود رنجی می شود. بدین ترتیب والدین باید نسبت به براورده‌کردن خواسته های کودک خویش، قانون مند عمل کنند و به خواسته های غیر منطقی و بیش از حد کودک جواب منفی بدهند.

- کودکان زودرنج به تشویق زیاد نیاز دارند. تلاش های فرزندتان را حتی درصورتی که وی موفق نباشد، ستایش کنید. کودکی که کم تشویق میشود عزت نفس پایینی خواهد داشت. ستایش فرزندتان بخاطر انجام کارهایی که انجام میدهد فارغ از نتیجه باید باشد.

 

کودکان حساس و زودرنج,رفتار با کودکان زودرنج و حساس,زودرنجی کودکان

کودکان حساس و زودرنج


- بچه های زودرنج مثل هر کودک دیگری باید عواقب منفی را هم ببینند. صرفا بدین دلیل که کودک گریه می کند یا حس بدی می کند به این معنی نیست که وی از عواقب کاری که انجام میدهد، فرار کند. به کودک به صورت منطقی درسهای باارزش زندگی را یاد دهید. فقط یادتان باشد که این تبعات به جای تنبیه باید مبتنی بر نظم و انضباط باشد.

- هنگامی که شما درکنارش نباشید، کودکتان باید خودش را آرام کند. یک راه، گفتن جملات« آرماش بخش» پشت هم است. این کار در آینده هم بکار آن ها آمده و به آن ها یاد می دهد که میتوانند به تنهایی هم از پس ناراحتی شان برآیند. به فرزندتان بگویید هنگامی که حس استرس و یا ناراحتی کرد، چیزهایی مثل« من حالم خوبه!»« می تونم کنترلش کنم!» بگوید. همینطور امکان دارد آواز خواندن و یا دعا کردن هم در این مواقع به کمک شان آمده و به کسب ارامش شان کمک کند.

- درصورتی که انجام تغییرات در زندگی وی ضروری است گام به گام پیش بروید تا کم تر نگرانو دچار اضطراب شود.

- اکثر کودکان حساس وزودرنج، موقع تصمیم گیری دچار پریشانی میشوند و به دلیل ترس غالبا از فرصت ها استفاده نمی کنند. گاهی بهترین کاری که شما میتوانید انجام دهید این است که وی را در گرفتن تصمیمات تازه تشویق کنید.

در مورد تنبیه هم همین طور. بهتر است به جای فریادکشیدن بر سر فرزندتان، با مهربانی به اصلاح رفتار وی بپردازید. چنانچه فرزندتان بداند که تحت هر شرایطی کماکان وی را دوست خواهید داشت موقع تصمیم گیری کم تر دچار تردید می شود و از تغییرات نمی ترسد. وی باید بداند که شما تلاش نمی کنید شخصیت دیگری از او بسازید.

گردآوری: بخش کودکان بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

 

نقاشی خفاش,تصویر جالب و واضح حالت نقاشی از خفاش,عکس خفاش نقاشی شده

آموزش نقاشی خفاش

 

نقاشی یکی از فعالیت‌های هنری است که کودکان بسیار به آن علاقه‌مندند. نقاشی بهترین راه برای تخلیه ی استرس و تنشهای روحی در کودکان و همچنین تقویت مهارت های آنها است. در این مطلب نحوه کشیدن نقاشی خفاش به صورت گام به گام آموزش داده شده است.

 

نقاشی خفاش,تصویر جالب و واضح حالت نقاشی از خفاش,عکس خفاش نقاشی شده

آموزش نقاشی خفاش - گام یک

 

نقاشی خفاش,مدل نقاشی خفاش,عکس خفاش نقاشی شده

آموزش نقاشی خفاش - گام دو

 

نقاشی خفاش,تصویر جالب و واضح حالت نقاشی از خفاش,نقاشی از خفاش

آموزش نقاشی خفاش - گام سه

 

نقاشی خفاش,چطور یک خفاش نقاشی کنیم,عکس خفاش نقاشی شده

آموزش نقاشی خفاش - گام چهار

 

نقاشی خفاش,تصویر جالب و واضح حالت نقاشی از خفاش,چطور یک خفاش نقاشی کنیم

آموزش نقاشی خفاش - گام پنج

 

نقاشی خفاش,کس خفاش نقاشی,خفاش نقاشی شده

آموزش نقاشی خفاش - گام شش

 

نقاشی خفاش,تصویر جالب و واضح حالت نقاشی از خفاش,مدل نقاشی خفاش

آموزش نقاشی خفاش - گام هفت

 

نقاشی خفاش,نقاشی از خفاش,خفاش طراحی شده

آموزش نقاشی خفاش - گام هشت

 

نقاشی خفاش,تصویر جالب و واضح حالت نقاشی از خفاش,عکس خفاش نقاشی شده
 
 
گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

دوشنبه 99 اردیبهشت 1  5:57 عصر

مجموعه: رفتار از کودکی تا نوجوانی

 

نحوه رفتار با کودکان گوشه گیر,کودکان خجالتی درمان,کودکان کمرو

صفت خجالتی و کم رویی بودن معمولاً در فرزندان اول بیشتر دیده می شود

 

کم رویی و خجالتی بودن در اشخاص و به تبع آن در بچه ها منشاء بعضی از بیماری های روانی و جسمی است. الگو‌های خوبی باشید، کودکان از والدین خود الگو می‌گیرند، پس لازم است طوری رفتار کنید که موجب تقویت کم رویی در کودک نشوید.

انزوا و گوشه گیری یکی از مهم ترین مشکلات بچه ها و حتی بسیاری از بزرگسالان در جوامع کنونی است. از نظر  روانشناسی به حالتی که کودک دائما ترجیح می دهد فعالیت های خود را به تنهایی و بدون حضور دیگران انجام دهد گوشه گیری گفته می شود. کودک منزوی ترجیح می دهد که به تنهایی بازی کند، کمتر در جمع حضور پیدا می کند و میتوان علایمی از اختلالات خجالت و کم رویی بودن را در آنان مشاهده کرد به دلیل آن که این موارد کاملاً با یکدیگر در رابطه هستند.


خجالتی بودن در فرزندان اول و تک فرزندان شایع تر است
صفت خجالتی و کم رویی بودن معمولاً در فرزندان اول، تک فرزندان و تک والدی بیش از سایر کودکان مشاهده می شود، دلیل این امر این است که پدرها و مادرها بیش از دیگر فرزندان بر فرزند اول سرمایه گذاری می کنند و حمایت و توجه بیشتر و گاهی توجه افراطی نسبت به این فرزندان ابراز می کنند. ولی در وضعیت کلی حتی در همین موارد هم تحصیلات والدین و نوع رفتارهای آن ها میتواند بسیار مؤثر باشد و منجر به جلوگیری از شکل گیری این صفت در چنین کودکانی شود.


تبعات گوشه گیر و خجالتی بودن
کم رویی و خجالتی بودن در اشخاص و به تبع آن در بچه ها منشاء بعضی از بیماری های روانی و جسمی است، خجالتی و کم رو بودن میتواند منجر به تشدید ضربان قلب، اختلال های تنفسی، لرزش دست، تغییر صدا، لکنت زبان، خشکی دهان، عدم دفاع از خویش، افت شخصیت و حتی رکود علمی شود. از منظر بعضی روانشناسان این صفت اختلال نیست بلکه یک بیماری است و اگر شدید شود به یک اختلال تبدیل میشود.


معمولاً کودکانی که از کم رویی و خجالت رنج می برند در دوست یابی هم با مشکل روبرو هستند و حتی این صفت آن ها میتواند منجر به نادانی و جهالت شود و از بعد روانشناسی اشخاص خجالتی حس ناتوانی و عجز می کنند در حالیکه امکان دارد این افراد واقعا توانا و باهوش باشند. یکی از موضوعاتی که این اشخاص را مورد آزردگی قرار می دهد این است که اشخاص خجول و کم رو همیشه احساس می کنند علاوه بر این که توانایی انجام کاری را ندارند بلکه کاملاً مورد توجه اطرافیان هستند و تمام حرکات آنان زیر ذره بین است که این صفت زندگی این اشخاص را فلج می کند.

 

نحوه رفتار با کودکان گوشه گیر,نحوه برخورد با کودکان خجالتی,کودکان کمرو

خجالتی و کم رو بودن میتواند منجر به تشدید ضربان قلب، اختلال های تنفسی شود

 

نکاتی برای رفتار با کودک گوشه گیر و خجالتی
√ از کلمه های تمسخرآمیز مثل ترسو، خجالتی، دست و پا چلفتی و بی عرضه و نادان استفاده نکنید.


√ از سرزنش بچه به علت بازی نکردن با همسالان بپرهیزید.


√ کودک خجالتی را با دیگران قیاس نکنید و اجتماعی بودن اطرافیانش را به رخ وی نکشید.


√ در کودک حس امنیت ایجاد کنید و از سایرین او را نترسانید.

√ بازیهای گروهی که در آن ها بزرگسالان با بچه ها مشارکت می کنند انجام دهید.

√ به کودک برچسب خجالتی بودن و گوشه گیر بودن نزنید و درصورتی که سوم شخصی در یک جمع از شما پرسید، آیا کودکتان خجالتی است، فورا پاسخ دهید: خیر، کمی زمان احتیاج دارد تا به موقعیت تازه عادت کند.


√ کودک را از قبل برای موقعیت جدید آماده سازید. به عنوان مثال اگر قرار است کودک به تولد دوستش برود، با او در این مورد صحبت کنید. برای او شرح دهید که بچه ها به طور معمول در مهمانی های تولد چه کار می کنند.


√ الگو‌های خوبی باشید، کودکان از والدین خود الگو می‌گیرند، پس لازم است طوری رفتار کنید که موجب تقویت کم رویی در کودک نشوید.

√ تا می‌توانید اعتماد به نفس کودک را از راههای مختلف تقویت کنید. آموزش مهارت های متناسب با سن کودک، در تقویت روحیه و اعتماد به نفس و انگیزه او بسیار اهمیت دارد.

√ دستورالعمل های اجتماعی را آموزش دهید و تمرین کنید
اغلب تعامل اجتماعی مستلزم بذله گویی هوشمندانه نیست بسیاری از چیزهایی که ما به افراد دیگر می گوییم روتین است به کودک کمک کنید تا ارتباط های اجتماعی ساده را از طریق بازی یاد بگیرد. برای مثال ، خوش آمدگویی به افراد با ارتباط چشمی، صدای واضح و لبخند دوستانه دوست به خود جلب می کند.

√ تلاش کنید بچه را در معرض کودکان و تنظیمات جدید بگذارید ولی این کار را کم کم انجام دهید. مثلا ، امکان دارد از یک پارک بازدید کنید که در آن بچه ها به صورت منظم بازی می کنند مجبورش نکنید که با کودکان غریبه ارتباط برقرار کند حتماً برای آماده کردن او وقت زیادی بگذارید.

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

شنبه 99 فروردین 30  10:35 عصر

 

آموزش چراغ راهنمایی به کودکان,شعر چراغ راهنمایی

شعر آموزش چراغ راهنمایی به کودکان

 

امروزه چراغ راهنمایی به عنوان ابزار اصلی کنترل و مدیریت تقاطع‌های به شمار می‌رود. چراغ راهنمایی یک نماد راهنمایی و رانندگی است که در تقاطع جاده‌ها، پیاده‌روها، محل ورود و خروج عابرین پیاده نصب می‌شود و جریان آمد و رفت را کنترل می‌کند. چراغ راهنمایی یکی از مهم ترین آموزش هایی است که در مهدکودک ها به کودکان آموزش داده میشود. در این مقاله شعرهای کودکانه بسیار زیبا برای آموزش چراغ راهنمایی را آماده کرده ایم.

رنگ قرمز:
من رنگ قرمز هستم                             که اون بالا نشستم
وقتی منو می بینه                                ایست می کنیم نمی ره
هر ماشینی که این جاست                         اگر نایستد خطاست
رنگ زرد:
من احتیاطم                                             ببین چه با نشاطم
من دوست قرمز هستم                                     که این وسط نشستم
چشم که روشن می شه                                  از سرعتم کم می شه
رنگ سبز:
من رنگ سبز اینجا                                           که این پایین نشستم
وقتی که روشن می شم                                  زودزود همه رد می شن
تا خیلی خوب و راحت                                       برن خونه سلامت

***آموزش چراغ راهنمایی به کودکان***


دویدم و دویدم                              سر چهار راه رسیدم
سه تا چراغ رو دیدم                        یکی رنگش سرخ بود
یکی رنگش زرد بود                         یکی رنگش سبز بود
از قرمزش ترسیدم                          از ترس به خود لرزیدم
زردش که شد نمایان                       رفتم لب خیابان
چراغ سبز و دیدم                           بی اختیار خندیدم
آی خنده خنده خنده                        آهسته تر راننده

 

آموزش چراغ راهنمایی به کودکان,شعر چراغ راهنمایی

شعر کودکانه چراغ راهنمایی

 
***شعر آموزش چراغ راهنمایی***


سه رنگ زیبا آن                         خیلی تماشا داره
وقتی که قرمز میشه                    حرکت نکن بچه جان
چونکه ماشین می رسه                 با سرعت  فراوان
وقتی که زرده چراغ                        برولب خیابان
به چپ و راست نگاه کن                 تا نشوی پشیمان
وقتی که سبزه چراغ                     راحت و آسوده باش
از روی خط سفید                         راه برو یواش یواش

***شعر کودکانه آموزش چراغ راهنمایی***


تو خیابون سر چهارراه دیدم سه تا چراغی
چه رنگهای قشنگی، رنگ گل های باغی
یکیش سبز و زیبا واسه‌ی عبور ماشین‌ها
یکیش زرد و یواش کمی با احتیاط رو
یکیش قرمز خبردار آقا ماشین و نگه دار

***شعر کودکانه چراغ راهنمایی***

چراغ راهنماییم
کنار این خیابونم
توی خیابون شما 
سال های سال مهمونم
چشمای من سبز و زرد و فرمزه
گوشای من پر از صدای های و هوی
صدای بوق و ترمزه
وقتی که قرمزم به تو میگم ایست
که حالا نوبتت نیست
سبز که میشم به رنگ سبز برگها    
حالا میگم بفرما     
موقع ایست ماشینا یواش برو یواش بیا

***آموزش چراغ راهنمایی با شعر***

ماشین سواری چه اسون      بشین و برو خراسون
وقتی ماشین میرونی      یک چیز باید بدونی
چراغ راهنمایی      اگر دیدی یه جایی
سرخ که شد راه نیست      ایست کن ایست ایست
سبز که شد راه داد      خدا به همراهت باد

 

آموزش چراغ راهنمایی به کودکان,شعر چراغ راهنمایی

شعر کودکانه چراغ راهنمایی به کودکان

 

***شعر چراغ راهنمایی برای بچه ها***


وقت پلیس بازی شده      چه خوبه و چه عالیه
تو خونه با هم میسازیم      خیابون خیالی
مامان توی بازی ما      چراغ میشه برامون
خودم میشم راننده و      حیاط میشه خیابون
پلیس راهنماییمون      بابا میشه همیشه
هرکسی اشتباه کنه      فوری جریمه میشه
اما چراغ بازیمون      یک کمی خنده داره
گوجه چراغ قرمزه      چراغ سبز خیاره

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

چهارشنبه 99 فروردین 27  4:39 عصر

مجموعه: تغذیه سالم

 

 

خواص هندوانه برای کودکان,فواید هندوانه برای کودکان,ارزش غذایی هندوانه

هندوانه حاوی کلسیم می باشد که به رشد استخوان ها کمک می کند

 

بتاکاروتن موجود در هندوانه پس از ورود به بدن به ویتامین A تبدیل می شود. این باعث می شود کودک در برابر اختلالات چشم وابسته به سن محافظت شود.

تغذیه در ماه های اول زندگی، تاثیر مستقیمی بر آینده کودک دارد. بنابراین، والدین باید دقت کنند، بهترین مواد غذایی را برای فرزند خود مهیا کنند تا از رشد مناسب و سالم او مطمئن شوند. یکی از میوه‌هایی که معمولا کودکان دوست دارند  آشنا می شوید.


ارزش غذایی هندوانه در هر 100 گرم
-کالری : 30
-کربوهیدرات : 7.6 گرم

-چربی کلی : 0.2 گرم
-فیبر غذایی : 0.4 گرم
-قند : 6.2 گرم

-سدیم : 1 میلی گرم
-پروتئین : 0.6 میلی گرم
-ویتامین A: یازده درصد
-ویتامین ث : 14 درصد
-کلسیم : 1 درصد
-آهن : 1 درصد

 

خواص هندوانه برای نوزادان,فواید هندوانه برای کودکان,هندوانه

هندوانه سرشار از ویتامین‏ های گروه A است

خواص هندوانه برای کودکان
- هندوانه به سلامت قلب و استخوان ها کمک می کند
هندوانه حاوی لیکوپن است که عمدتاً برای سلامت قلب و عروق مفید است زیرا به بهبود فشار خون  کمک می کند. همچنین مطالعات نشان می دهد که هندوانه به دلیل داشتن کلسیم برای سلامت استخوان ها نیز مفید است و احتمال پوکی استخوان را کاهش می دهد و همچنین سبب تقویت مفاصل کودکان می شود.

- هندوانه دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی قدرتمند است
هندوانه ترکیباتی دارد که به کاهش التهاب کمک می کند و باعث خنثی کردن رادیکال های آزاد می شود. حتما هندوانه رسیده را انتخاب کنید زیرا آنها حاوی ترکیبات  ضد التهابی هستند.


- هندوانه بینایی را بهبود می بخشد
بتاکاروتن موجود در هندوانه پس از ورود به بدن به ویتامین A تبدیل می شود. این باعث می شود کودک در برابر اختلالات چشم وابسته به سن محافظت شود و همچنین باعث ایجاد رنگدانه در شبکیه چشم ها شود. ویتامین A همچنین به حفظ سلامت پوست، دندان ها و استخوان های کودکان کمک می کند.

 

- هندوانه به خلاص شدن از مایعات اضافی بدن کمک می کند
هندوانه جریان ادرار را افزایش می دهد، اما بدون ایجاد فشار بر کلیه ها، هندوانه به خلاص شدن مایعات از بدن کمک می کند، این تضمین می کند که کودک شما به بهترین وجه از مایعات اضافی بدن خود خلاص شود.

 

خواص هندوانه برای نوزادان,فواید آب هندوانه برای کودکان,آب هندوانه

آب هندوانه برای درمان یبوست بسیار مفید است

 

- هندوانه سبب تقویت سیستم ایمنی می شود
هندوانه سرشار از ویتامین C است که برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مفید است. ویتامین ویتامین C همچنین به بهبود زخم ها کمک می کند. بنابراین ، اگر کودکتان سیستم ایمنی ضعیفی دارد می توانید با دادن هندوانه به او، به روش طبیعی سیستم ایمنی بدنش را تقویت کنید.

 

- هندوانه هضم غذا را بهبود می بخشد
هندوانه غنی از فیبر غذایی است. به همین دلیل به سلامت دستگاه گوارش کمک زیادی می کند. همچنین به درمان یبوست در کودکان و همچنین سندرم روده تحریک پذیر در کودکان کمک می کند.

چه زمانی می‌توانید به کودک خود هندوانه بدهید؟
متخصصان توصیه می‌کنند دادن هندوانه به کودک 6 ماهه یا بزرگتر در شرایط عادی مشکلی ایجاد نمی کند بیش از 90 درصد هندوانه از آب تشکیل شده است. بنابراین دادن هندوانه به کودک، یک روش عالی برای مرطوب نگه‌داشتن بدن کودک، به‌ویژه در هوای گرم تابستان است.

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته


 
<      1   2   3   4   5   >>   >
لیست کل یادداشت های این وبلاگ
 
سه شنبه 99 مرداد 14
امروز:   1406 بازدید
دیروز:   1103  بازدید
فهرست
پیوندهای روزانه
آشنایی با من
جمله های طلایی و مطالب گوناگون
الهه ناز
دلسوز و مهربان نسبت به همه بنده های خدا هستم و سعی میکنم به همه کمک کنم. لطف کنید وبلاگ را فقط با اکسپلورر مشاهده فرمایید چون اینطوری دیگه بهم ریخته نخواهد شد...
لوگوی خودم
جمله های طلایی و مطالب گوناگون
اوقات شرعی
لینک دوستان
به سوی فردا
سرباز ولایت
Different.fdan
Smile of dream
نظرمن
EMOZIONANTE
لحظه های آبی
خورشید تابنده عشق
ن والقلم ومایسطرون
ای که مرا خوانده ای ، راه نشانم بده
سایت مهندسین پلیمر
Polymer Engineers of Darab University

آخرالزمان و منتظران ظهور
((( لــبــخــنــد قـــلـــم (((
SIAH POOSH
بخور زار
بلوچستان
د نـیـــای جـــوانـی
منتظر ظهور
فرزانگان امیدوار
عصر پادشاهان
بامبو
***جزین***
رز یخ زده
اقلیم شناسی دربرنامه ریزی محیطی
معرفی سایت ها و بهترین های اینترنت
مدرسه ای شاد
محفل آشنایان((IMAN))
عاشقان
آخرین روز دنیا
لنگه کفش
هیس
سایت اطلاع رسانی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
● بندیر ●
اتاق دلتنگی
دیار عاشقان
مهر بر لب زده
ادبیات و فرهنگ
MATIN 3DA
اگه باحالی بیاتو
ارتش دلاور
عشاق((عکس.مطلب.شعرو...))
PARANDEYE 3 PA
PARANDEYE 3 PA
فانوسهای خاموش
مهندسی مکانیک ( حرارت و سیالات)-محی الدین اله دادی
همنشین
کانون فرهنگی شهدا
ساده دل تنها
یا د د اشت ها ی شخصی خو د م .
سایت مشاوره بهترین تمبرهای جهان دکترسخنی
شهرستان بجنورد
وبلاگ آموزش آرایشگری
کلکسیون تمبرخانواده شهید محمدسخنی وجمیله رمضان
اسیرعشق
||*^ــــ^*|| diafeh ||*^ــــ^ *||
سایت طنز و کاریکاتور دکتررحمت سخنی
شب و تنهایی عشق
داستانهای واقعی روابط عمومی Dr.Rahmat Sokhani
عصر پاییزی
به خوبی فکر کن
آقاشیر
دانلود بازی موبایل بازی موبایل بازی موبایل بازی موبایل
.دوازدهمین سوارسرنوشت
کامپیوتر+ اینترنت+ ...
سکوت ابدی
عاشق آسمونی
ماییم ونوای بینوایی.....بسم الله اگرحریف مایی
روانشناسی آیناز
کـــــلام نـــو
جبهه مقاومت وبیداری اسلامی
سایت جامع اطلاع رسانی برای جوانان ایرانی
آوای قلبها...
طب ورزشی دکتررحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
دوربین مدار بسته
سفیر دوستی
سایت گوناگون دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
آسمان آبی من
تنهایی......!!!!!!
خبر روز
کربلا
رویش
یادداشتها و برداشتها
تعمیرات تخصصی انواع پرینتر لیزری اچ پی HP رنگی و تک رنگ و اسکنر
آموزش شنا
دانلود آهنگ جدید
معیار عدل
کارشناس مدیریت بازرگانی: مهران حداد
سکوتی پرازصدا
xXx رنـــــــــــگـــــــــارنـــــــــــــــگ xXx
.: شهر عشق :.
تک درخت
پیامنمای جامع
پرنسس زیبایی
بوی سیب BOUYE SIB
نکته های زندگی
معرفی روستای قزل احمد
ما تا آخرایستاده ایم
روستای چشام
سایت روستای چشام
عکس سرا + جام جهانی 2010
عکس های عاشقانه
بنده ی ناچیز خدا
رفقا
اس ام اس های عاشقانه
فقط عشقو لانه ها وارید شوند
پتی آباد سینمای ایران
PARSTIN ... MUSIC
سلام آقاجان
منطقه آزاد
❤ღنیلوفرهای آبیღ❤
علی پیشتاز
هگمتانه
گیاهان دارویی
محمدمبین احسانی نیا
ستاره سهیل
اندیشه های من
ღღتنهاییღღ
تنهایی
شــــــهدای روستای مـــکـــی کوهسرخ
درهم
*bad boy*
آیینه های ناگهان
عاشقتم
یاد نیما
واقعه
چوک بندر
مشاوره - روانشناسی
عشق آباد شهرمن
بچه های خدایی
گل رازقی
شبستان
دل شکســــته
برادران شهید هاشمی
شهداشرمنده ایم _شهرستان بجنورد
اسطوره عشق مادر
نور
Dark Future
**عاشقانه ها**
الهگان
سلامتی و فرج امام زمان صلوات
عشق
ترانه ی زندگیم (Loyal)
توشه آخرت
Manna
دریایی از غم
ارواحنا فداک یا زینب
علمدار بصیر
عشق الهی: نگاه به دین با ...
عطش (وبلاگ تخصصی ماه محرم و صفر)
انجام پروژه های دانشجویی برای دانشجویان کنترل

اواز قطره
محمد قدرتی Mohammad Ghodrati
پیمان دانلود
بچّه شهید (به یاد شهدا)
یه دختره تنها
ورزشهای رزمی
سرباز حریم ولایت
جک ، اس ام اس و عکس
سماموس
حکیم دزفولی
خنده بازار
گل همیشه نازم
ऌ عاشق بی معشوق ऌ
گل خشک
راه فضیلت
نامه ای در راه عشق
نت سرای الماس
دل پر خاطره
مردود
ست سارافون ودامن شلواری نیلوف
دهکده کوچک ما
گروه اینترنتی جرقه داتکو
نهِ/ دی/ هشتاد و هشت
فقط خدا
COMPUTER ENGINEERING &
شاه تور
اسرا
غزلیات محسن نصیری(هامون)
پاتوق دخترها
اس ام اس جدید
موعود
آتیه سازان اهواز
نور غدیر
دُرُخـــــــــــــــــــــــش
این نیز بگذرد ...
گالری رنگارنگ
خداجون دوستت دارم
کان ذن ریو کاراته دو ایلخچی
کلاس من
اهلبیت (ع)،کشتی نجات ما...
کیمیا
طوبای محبت
نوری چایی_بیجار
* روان شناسی ** ** psychology *
دوستانه
xXx عکسدونی xXx
شخصی
هرچه می خواهد دل تنگم میذارم
کتابهای رایگان برای همه
مهربانی
نقاشی های الیکا یحیایی
اصولی رایانه
سید خراسانی
زمزمه تنها
« عــــــفـــــــاف و حـــــجــــــاب »
سوادکوهی ریکا
سکوت(فریاد)
نوستالوژی دل ....
عاشقانه ها
mohammad
حرفهای شیرین
عرفان وادب
خیارج سرای من است
حرفهای آسمانی
شَبـَــــــــــــــکَة المِشـــــــــــــکاة الإسلامیــــــــــة
احسان ابراهیم پور
بهنام دانلود
مجموعه مقالات رایانه MOGHALAT COMPUTER
عاشقانه ها
باشگاه پرواز
سکوت پرسروصدا
بدنسازی و هیکل
khoshbakhti
فرهنگی
Morteza Qasemi:Violinist
تنها

راه انداز و برنامه نویس پی ال سی+تازه های فناوری اطلاعات
چشم انتظار
درگز دیار آشنا
عشق بزرگ ترین دروغ دنیاست
دل شکسته
پیامک 590
خط بارون
خط بارون
خط بارون
نبض شاه تور
فرزند روح الله
اخبار دنیای عشق
تجربه های مربی کوچک
صل الله علی الباکین علی الحسین
Sense Of Tune
ghamzade
یٰا عِمٰادَ مَنْ لا عِمٰادَ لَهْ
متالورژی_دانلود فایل برای دانشجویان متالورژی (rikhtegari.com)
رویایی زندگی کردن...
اسماء الحسنی
خوش مرام
تینا
ستاره سهیل
جلسه قرآن وعترت کاشان
قافله شهدا
♥ღردپای عشق♥ღ
در پناه آسمون
انتظار نور
برو بچه های ارزشی
Chamran University Accounting Association
پاتوق سرا
عشق سرخ
مقاله های تربیتی
یاس من
آرامش جاویدان در پرتو آموزه های اسلام
فقط خدا
دوزخیان زمین
گل یا پوچ ؟
داستان یک روز
vagte raftan
ناکام دات کام
آزاد اندیشان
گنجینه
پایگاه اطلاعاتی و کاربردی شایگان
حفاظ
محمد شادانی
مناجات با عشق
فهادانــ
دانشجو
بیاببین چیه ؟
از یک انسان
غم
زازران
مریم بانو
mahoor
مرجع اس ام اسSMS
قرمز ها
جالب انگیزناک
فقط من برای تو
یادداشتهای روزانه رضا سروری
سیاه و سفید
داود ملکزاده خاصلویی
دوباره سبز می شویم...
شش گوشه
ریاضیات
نوجوونی از خودتون
عکس
امپراتوری هخامنشیان
ME&YOU
*مظلومیت اهل البیت(علیهم السلام)*
* رز آبی *
امام زمان (ع)
آوای آشنا
آرشیو
آرشیو مطالب کتاب جمله های طلایی و مطالب گوناگون[58] . جمله های طلایی[17] . ازدواج[8] . آرامش[4] . تصاویر[4] . خانواده سبز[4] . زندگی[4] . عشق[3] . خوشبختی[3] . رومانتیک[3] . سلامتی[3] . تصویر[3] . زن[3] . میلاد[3] . گناه[2] . مادر[2] . گزیده مجله خانواده سبز[2] . کشمیر[2] . قرآن[2] . عیدنوروز[2] . فریدون مشیری[2] . قانون جذب[2] . مناظره[2] . یادگاری دوستان[2] . کبد چرب[2] . نعمت[2] . جملات الهام بخش و زیبا برای زندگی[2] . خدا هست[2] . تکالیف[2] . تکنولوژی فکر[2] . حسین[2] . دختر[2] . دوستت دارم[2] . دوستی[2] . داستان[2] . زیبایی[2] . علی(ع)[2] . شب قدر[2] . صلوات[2] . صوفی و خرش[2] . اسلام[2] . ارتباط[2] . اس ام اس[2] . پیامبر[2] . اعمال[2] . اعمال شب لیله الرغائب . اعمال هنگام خواب . افتخار به زن بودن . افرادی که چشمشان کمتر از یک نمره ضعیف است، لیزیک نکنند . افسانه زن . افکاردیگران . اقدام عجیب . اگر خستگی و کسالت رهایتان نمی‌کند ! . اگر دعایتان مستجاب شد مواظب سه حالت باشید . اگر نمیتوانی . الحمد لله . الله الله و استجابت دعا . الهی قمشه ای . اما... . امام باقر . امام جعفرصادق . امام رضا (ع) . امام رضا علیه السلام و حفظ آبروی شیعه خراسانی . امام زمان . امام صادق . امام کاظم . امام هادی . امشب لیلةالرغائب . امنیت . امید . امید به زندگی به 150 سال می‌رسد . امیدوار کننده ترین آیه در قرآن . امیدواری . انتخاب نوع حجاب . اندیشه ها . انسان . انسانهای سبز . انگشتر بهشتى . انواع سوشی با طراحی های دیدنی و زیبا . انواع مختلف کفش . اولین ژیانی که تولید شد/عکس . اولین و آخرین سفر انسان به ماه . ای جوووونم . ایدز . ایده . ایده بزرگ . ایران برگر . ایران پرمصرف‌ترین مشتری سیگار تا 40 سال آینده . این 9 خرافه سلامت را باور نکنید! . این خوردنی‌ها شما را خسته‌ می‌کنند . این خوشمزه ها شما را پیر می‌کنند! . این ستارگان زن از شوهرانشان پولدارترند! . این ماده مغذی محافظ لثه است . این میان وعده مانع پرخوری می شود . این نانوایی نان ندارد . اینترنت با مغز ما چه می‌کند . بـآیَـ? . با 16 درخت با شکوه در گوشه و کنار جهان آشنا شوید . با اصول و کلیدهای فهم زبان بدن آشنا شویم! . با اظهار نیاز خود را ذلیل نکنید . با افراد عصبی چگونه برخورد کنیم . با این 12 انگیزه ازدواج نکنید! . با این لباس ها خوش اندام می شوید . با این نوشیدنی شیرین لاغر شوید . با بیل و کلنگ به جان تاریخ یزد افتادند . با تلاش . با خزان‌ زدگی پوستمان چه کنیم . با زبان بدن، مچ همه را بگیرید! . با فواید دارچین آشنا شویم . با مردان کوتاه قد ازدواج کنید! . بارهنگ . بازداشت یکی‌از عوامل تحریکات‌اخیر دراصفهان . بازیگر زن ایرانی از تغییر جنسیت و دنیای مردانه‌اش می‌گوید . باشگاه لاغر اندام های گوشی های موبایل! . بافتن موها . بانوی ایرانی، بهترین ورزشکار زن سال 2014 آسیا . باید و نبایدهای طراحی دکور فضای داخلی خانه . ببخش . بخشش . بخشش کنید، اما . بخور نخور‌های پاییزی از دید طب سنتی . بدون رژیم گرفتن لاغر شوید . برای نوجوان خود وقت بگذارید . برخی از آثار نماز شب . برداشتن موانع موفقیت . برکات‌ ماه‌ رمضان‌ . بسیار مهم و حیاتی . بلایی که سیگار بر چهره می‌‌آورد . به بهانه فیلم ملک سلیمان (ارتباط،دوستی و ...با اجنه مسایل دیگر) . به زن بودنتان افتخار کنید . بهترزندگی کردن . بهترزیستن . بهترین . بهترین خوراکی‌ها برای داشتن چشمانی زیبا . بهترین دعاى حاجت . بهترین راهنمای انتخاب و خرید لباس پاییزی . بهترین فبلت‌هایی که می‌توانید در پاییز خریداری کنید . بهترین و بدترین موادغذایی برای دیابتی‌ها . بهترین و جالب ترین سلفی های 2014 . بهترین کرم دور چشم، مناسب سنِ شما . بهترینها برای سال نو . بهره مندی از دنیا . بهروز یاسمی . بیست معجزه . بیش از 120 انسان منجمد در انتظار حیات دوباره‌اند! . بیماری که جان مرتضی پاشایی را گرفت جدی بگیرید . بیوگرافی ناصر گیتی‌جاه . پاداش کسی که آیة الکرسی را زیاد می خواند . پاسخ . پاسخ به سوالات . پای صحبت «نامزد مرتضی پاشایی» . پایان یا آغاز عاشق . پایه تخت . پایه های اخلاق . پردرآمدترین شغل ها برای زنان . پرسش . پروانه . پروردگار . پس از فوت همسرش! . پسر . پل . پلک بزنید . پند . پوکی استخوان . پیام . پیام ضروری . " دانش کم چیز خطرناکی است " . "حبس" در انتظار مزاحمان تلفنی 115 . "زمین در خوش ترین احوال" . «بهنام تشکر» پدربزرگ شد! . 10 اختراع برتر 2014 معرفی شد . 10 ترفند ساده برای سال اول ازدواج . 10 تفاوت عمده بین مغز زنان و مردان! . 10 چیزی که زن‌ها درمورد مردها تنفر دارند . 10 چیزی که هرگز نباید روی صورت تان قرار دهید . 10 درس زندگی . 10 دلیلی که باعث می‌شوند هرگز ثروتمند نشوید! . 10 راز تحریک متابولیسم بدن . 10 راز حل نشده در مورد انسان‌های اولیه . 10 راز نادیده گرفته شده از تاریخ . 10 روش برای اینکه در زندگی خوش شانس باشیم . 10 فایده معجزه‌ آسای زنجبیل . 10 فرمول ساده برای چکاپ شخصی . 10 مسکن طبیعی عالی برای دردهای قاعدگی . 100 دلاری . 12 آلوده‌کننده هوای داخل خانه . 13 عادت روزمره که باعث پیری میشود . 13 واقعیت چینی که شاید نشنیده باشید . 1387 . 14 باور غلط گوارشی . 14 نکته برای رسیدن به زندگی شادتر! . 15 واقعیت جالب در مورد هند که تا به حال نشنیده اید . 15 کاری که افراد برخوردار از اعتماد به نفس بالا انجام نمی‌دهند . 15روز . 16 اشتباهی که شما را کوتوله نشان می‌دهد! . 18 توصیه همسرانه برای آقایان . 20 دقیقه قبل از خواب قهوه بنوشید . 22 نکته تغذیه‌ای،نمره سلامت‌ . 25 نکته طلایی . 27 چیزی که در 27 سالگی باید یاد گرفت . 3 سال متوالی خشکسالی متوسط تا شدید در 8 استان . 30 . 30 بلایی که نباید سرخودتان بیاورید !!! . 30سال . 4 برابر شدن جمعیت سالمندی ایران . 40 آموزه مهم درباره همسرداری از زبان ائمه . 40 درصد از 200 نوع سرطان، قابل پیشگیری است . 40 نکته مهم اخلاقی در 40 جمله کوتاه و خواندنی . 40درس . 5 اشتباه در شستن صورت . 5 ترفند برای کار کمتر و موفقیت بیشتر در زندگی . 5 نکته حیاتی برای پیاده روی در تابستان . 50 . 6 چای گیاهی که سالم تان می کنند . 6 راهکار برای فرار از استرس های کاری . 6 فایده . 7 پیشنهاد غذایی مهم پزشکان برای سلامت و زندگی شاد خانم ها . 7 دلیل کاهش تمایل زنان به بچه‌دار شدن . 7 غذای ساده برای 7 موقعیت حساس . 79 درصد روزهای امسال پاک و سالم بودند . 7سین . 8 جاذبه طبیعت گردی ایران . 8 غذای سمی . 8 ماده خوراکی برای کم کردن اشتها . 8 نکته مهم . 9 توصیه‌ مفید صبحانه‌ ای! . 9 عادتی که ثروتمندان در زندگی دارند . 9 یار سلامتی بدن به شرط اعتدال . Art . Beautiful letter . Best Photograph . change me . Frying eggs made easy . Kashmir . Nice Garden . RED X RED . sms-اس ام اس . snake man . Surgery of a snake . Taronga Zoo . wow!!! . آبان ماه . آبان، ماه کم آبی تهرانی ها . آتش چهارشنبه . آثار روابط جنسی از منظر قرآن . آخر الزمان . آخرین آمار ازدواج و طلاق در کشور . آخرین آمار بیکاری در کشور . آخرین حرف تو چیست؟ . آدم برفی . آرام شدن . پیامبر اکرم . پیامبر اکرم(ص) . پیامبر اکرم(ص) نمونه کامل اخلاق . پیامبراکرم . پیامبران . پیرزن و مرد گوژپشت . پیشگیری از بارداری در ابتدای ازدواج . پیشگیری از سرطان . پیشنهاد هیجان‌انگیز برای موهای شما . پیوندهای روزانه . تئوری پنجره شکسته . تاثیر رنگ های شاد بر خلاقیت انسان ها . تاثیر قرمزوآبی . تاثیر میوه‌های بنفش و آبی در تقویت حافظه . تاثیر والدین در اخلاق . تاریخچه هفت سین . تاریخچه ولنتاین . تبدیل برج آب قدیمی به یک خانه مدرن . تبریک . تجلیل از پدر تعلیم وتربیت ایران در روز جهانی کودک . تخریب 2 طبقه پاساژ علاءالدین... . تدابیر مردان در همسرداری . تدبیر درست . ترافیک پرحجم در جاده های کشور . ترایفـل کاسـه ای رنگی . ترفندهای ساده برای زندگی . ترفندهای یک کدبانوی کامل . ترول . ترک کف پا را جدی بگیرید . تزریق انسولین، باعث ایجاد سرطان خون می‌شود . تزیین تخم مرغ . تست . تستهایی جالب برای تشخیص طلای اصل از طلای تقلبی . تشخیص آلزایمر از طریق راه رفتن . تشخیص آلزایمر با تست بویایی ! . آزاردهنده‌ترین مشکلات اندروید جدید . آسون ترین کار و سخت ترین کار . آشنایی با علائم، راه‌های تشخیص و مقابله با ویروس‌ کرونا . آشنایی با علایم و نشانه بیماری ها در چهره . آشنایی با معماران چیره دست دنیای جانوران . آشنایی با ویتامین D و بیماری های کمبود ویتامین D . آفرینش زن . آلودگی در آب تهران نداریم . آمادگی ازدواج . آموزش درست کردن بهترین سیب‌ زمینی سرخ کرده‌ دنیا . آموزش نماز . آموزش کمک‌های اولیه به مصدومین اسید پاشی . آموزنده . آموزه های طنز و جالب عمه کتی .
آرشیو
اشتراک
 
طراح قالب
www.parsiblog.com