سفارش تبلیغ
صبا ویژن
جمله های طلایی و مطالب گوناگون
آن کس که بی دانش دست به کاری زند، بیش از آنکه اصلاح کند تباه می سازد . [پیامبر خدا صلی الله علیه و آله]

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

پنج شنبه 100 آذر 4  6:37 عصر

مجموعه: بیماری ها و راه درمان

 

علائم عفونت زخم , بررسی عفونت زخم

فردی با زخم یا عفونت کوچک معمولاً می تواند آنها را در خانه درمان کند

 

علائم و روش های درمان عفونت زخم

عفونت زخم زمانی اتفاق می افتد که میکروب ها مانند باکتری ها در داخل پوست آسیب دیده ی زخم رشد کنند. علائم می تواند شامل افزایش درد ، تورم و قرمزی باشد. عفونت های شدیدتر ممکن است حالت تهوع ، لرز یا تب ایجاد کند.

ممکن است فردی بتواند عفونت های جزئی زخم را در خانه درمان کند. با این حال ، افرادی که عفونت زخم شدید یا مداوم دارند باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشند.

در این مقاله، ما چگونگی پیشگیری، شناسایی و درمان زخم آلوده را شرح می دهیم. ما همچنین عوامل خطر، عوارض، زمان مراجعه به پزشک و درمان پزشکی را پوشش می دهیم.

 

چگونه عفونت زخم را تشخیص دهیم؟

فردی با زخم یا عفونت کوچک معمولاً می تواند آنها را در خانه درمان کند.

افراد معمولاً می توانند با خیال راحت زخم های کوچک مانند بریدگی و خراش های جزئی را در خانه درمان کنند. با مراقبت مناسب ، اکثر زخم های کوچک به تدریج بهبود می یابند تا زمانی که کاملاً بهبود پیدا کنند.

اگر زخمی آلوده شود ، می تواند به جای بهتر شدن ، بدتر شود. هرگونه درد ، قرمزی و تورم به طور معمول بر شدت آن افزوده می شود.

 

عفونت زخم همچنین می تواند علائم دیگری مانند:

• پوست گرم در اطراف زخم

• ترشحات زرد یا سبز ناشی از زخم

• زخم بوی نامطبوع می دهد

• رگه های قرمز روی پوست اطراف زخم وجود دارد

• تب و لرز

• درد

• حالت تهوع

• استفراغ

 

علائم عفونت زخم , بررسی عفونت زخم

تمیز کردن و محافظت از زخم می تواند خطر عفونت را کاهش دهد

 

درمان زخم های آلوده در خانه

افراد مبتلا به عفونت خفیف یک زخم کوچک ممکن است بتوانند زخم را در خانه درمان کنند. با این حال ، عفونتهای شدیدتر زخم نیاز به مراقبت سریع پزشکی دارند ، خصوصاً مواردی که همراه با علائم دیگر مانند تب ، احساس ناخوشی ، ترشح و رگه های قرمز ناشی از زخم ایجاد می شود.

 

برای درمان زخم آلوده در خانه ، این مراحل را دنبال کنید:

• قبل از شروع ، از تمیز بودن همه تجهیزات لازم اطمینان حاصل کنید. به عنوان مثال ، اگر از موچین استفاده می کنید ، ابتدا آنها را با الکل تمیز کنید.

 

• دست ها را کاملاً با صابون و آب گرم بشویید ، سپس خشک کنید.

 

• با ریختن آب گرم روی آن برای چند دقیقه برش را تمیز کرده یا خراش دهید. برای تمیز کردن پوست اطراف از آب گرم و صابون استفاده کنید اما از قرار دادن صابون روی زخم خودداری کنید.

 

• اطمینان حاصل کنید که هیچ کثیفی یا خاکی از قبیل شیشه یا شن در زخم وجود نداشته باشد. برای از بین بردن کثیفی ، یا از موچین استفاده کنید و یا با دقت و به آرامی زخم را با پارچه ای تمیز و مرطوب بمالید.

 

• در صورت تمایل ، یک لایه نازک از پماد ضد عفونی کننده یا ژل نفتی را روی برش یا خراش قرار دهید.

 

• قبل از پوشاندن پوست با گاز یا باند ، اجازه دهید تا در هوا خشک شود. معمولاً نیازی به پوشاندن بریدگی ها و خراش های جزئی نیست.

 

سایر نکات برای درمان زخم در خانه عبارتند از:

• حداقل روزی یک بار پانسمان زخم را عوض کنید. در صورت مرطوب یا کثیف شدن بلافاصله آن را تعویض کنید.

• هر روز زخم را به آرامی بشویید.

• از استفاده از پراکسید هیدروژن یا ید روی زخم خودداری کنید زیرا ممکن است باعث تحریک پوست در برخی افراد شود. اگر باعث تحریک پوست می شوند ، دیگر از پمادهای ضد عفونی کننده استفاده نکنید.

• پوست یا دلمه را نکنید زیرا این امر می تواند منجر به زخم شدن ، کاهش سرعت بهبودی و افزایش خطر عفونت شود.

• اگر زخم طی 1-2 روز علائم بهبودی را نشان نداد ، به پزشک مراجعه کنید.

 

چگونه می توان از عفونت زخم جلوگیری کرد

فرد باید بلافاصله زخم را بشوید تا از عفونت جلوگیری کند.

تمیز کردن و محافظت از زخم می تواند خطر عفونت را کاهش دهد. پس از ایجاد یک برش یا خراش جزئی ، فرد باید:

• زخم را بلافاصله با آب تمیز و چند دقیقه بشویید. سپس ، پوست اطراف زخم را با آب گرم و صابون تمیز کنید. اگر امکان استفاده از آب تمیز وجود ندارد ، زخم را با دستمال های الکلی تمیز کنید.

• اجازه دهید پوست خشک شود.

• روی زخم پماد ضدعفونی کننده بزنید.

• از آسیب بیشتر با گاز یا پانسمان مناسب دیگر جلوگیری کنید.

• افرادی که زخم بزرگتر یا خونریزی بیش از حد دارند نیاز به درمان پزشکی دارند. یک متخصص مراقبت های بهداشتی می تواند آسیب را درمان کند تا از عفونت و سایر عوارض جلوگیری کند.

 

• افرادی که گزش حیوانات یا زخم بر اثر اجسام کثیف یا زنگ زده دارند ممکن است در معرض خطر کزاز باشند و همچنین باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشند. یک متخصص مراقبت های بهداشتی می تواند زخم را تمیز کند و در صورت لزوم به فرد آمپول بزند تا از عفونت کزاز محافظت کند.

کزاز یک وضعیت بالقوه کشنده است که وقتی باکتری های خاصی وارد بدن می شوند و سمومی را که بر روی اعصاب تأثیر می گذارد آزاد می کنند. علائم کزاز می تواند شامل اسپاسم عضلانی دردناک ، قفل قفل و تب باشد.

 

علائم عفونت زخم , بررسی عفونت زخم

فرد باید بلافاصله زخم را بشوید تا از عفونت جلوگیری کند

 

عوامل خطر عفونت زخم

برش ها ، خراشیدگی ها و سایر شکستگی های پوست می توانند با ورود باکتری ها به زخم و شروع به تکثیر ، آلوده شوند. این باکتری ها ممکن است از پوست اطراف ، محیط خارجی یا جسمی که باعث آسیب شده است ، ایجاد شوند.

تمیز کردن و محافظت صحیح از زخم برای کاهش خطر عفونت مهم است.

 آرایش و زیبایی, لوازم آرایشی

 

 

خطر عفونت زخم بیشتر است اگر:

- زخم بزرگ ، عمیق یا لبه دندانه دار است.

- خاک یا ذرات خارجی وارد زخم می شوند.

- علت زخم ، گاز گرفتن یک حیوان یا شخص دیگر بوده است.

- علت زخم آسیب دیدگی در اثر شی کثیف ، زنگ زده یا آلوده بود.

 

برخی شرایط خاص بهداشتی و عوامل محیطی نیز می توانند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهند. این موارد عبارتند از :

- دیابت

- گردش خون ضعیف

- یک سیستم ایمنی ضعیف ، مانند افرادی که با HIV زندگی می کنند یا کسانی که داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می کنند

 

- عدم تحرک به عنوان مثال ، افرادی که بیشتر وقت خود را در رختخواب می گذرانند

- افزایش سن - افراد مسن بیشتر در معرض خطر عفونت زخم هستند

- کمبود مواد مغذی و ویتامین ها

به ندرت ، زخم های برش حاصل از اقدامات جراحی نیز می توانند آلوده شوند. 

 

عوارض عفونت زخم

اگر فردی برای عفونت زخم تحت درمان قرار نگیرد ، می تواند به سایر قسمت های بدن گسترش یابد ، که ممکن است منجر به عوارض جدی شود ، از جمله:

 

• سلولیت : عفونت لایه های عمیق و بافت های پوست است و می تواند باعث تورم ، قرمزی و درد در ناحیه آسیب دیده شود. علائم دیگر می تواند شامل تب ، سرگیجه ، حالت تهوع و استفراغ باشد.

 

 استئومیلیت: یک عفونت باکتریایی استخوان است و علائم آن شامل درد ، قرمزی و تورم در اطراف ناحیه آلوده است. خستگی و تب از دیگر علائمی است که ممکن است مبتلایان به استئومیلیت را تحت تأثیر قرار دهد .

 

• سپسیس: یک واکنش ایمنی شدید است که گاهی ممکن است هنگام ورود عفونت به جریان خون اتفاق بیفتد. سپسیس می تواند منجر به نارسایی چند عضو شود و زندگی را تهدید می کند. 

 

• فاشئیت نکروزان: یک بیماری نادر است که هنگامی اتفاق می افتد که یک عفونت باکتریایی به بافتی به نام پوشش فاسیال گسترش یابد که در عمق زیر پوست قرار دارد. فاسییت نکروزان کننده یک فوریت پزشکی است که باعث آسیب شدید پوست و درد می شود و می تواند در بدن پخش شود.

 

علائم عفونت زخم , بررسی عفونت زخم

اگر فردی برای عفونت زخم تحت درمان قرار نگیرد،می تواند به سایر قسمت های بدن گسترش یابد

 

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

فردی که زخم دارد باید در صورت داشتن موارد زیر باید به پزشک مراجعه کند:

- زخم بزرگ ، عمیق یا دارای لبه های دندانه دار است.

- لبه های زخم به هم نمی رسند.

- علائم عفونت مانند تب ، افزایش درد یا قرمزی یا ترشح از زخم رخ می دهد.

- نمی توان زخم را به درستی تمیز کرد یا همه آلودگی ها مانند شیشه یا شن را از بین برد.

- علت زخم آسیب دیدگی از یک شی کثیف ، زنگ زده یا آلوده بوده است.

- در صورتی که خونریزی متوقف نمی شود.

 

درمان پزشکی عفونت زخم 

پزشک ممکن است عفونت را با آنتی بیوتیک درمان کند.

پزشکان می توانند عفونت باکتریایی را با آنتی بیوتیک درمان کنند. برای فرد مهم است که دوره آنتی بیوتیک ها را برای درمان کامل عفونت و جلوگیری از مقاومت باکتری ها در برابر دارو ، به پایان برساند.

 

علاوه بر تمیز کردن ، برخی از زخم ها ممکن است نیاز به درمان بیشتر داشته باشند. به عنوان مثال اگر برش بزرگ یا عمیق باشد ، ممکن است پزشک یا پرستار برای بستن آن از بخیه استفاده کند. آنها اغلب می توانند برشهای کوچکتر را با چسب پزشکی یا باند ببندند.

 

اگر زخم حاوی بافت مرده یا آلوده باشد ، پزشک ممکن است با روشی به نام دبریدمان خارج کند. دبریدمان باید باعث بهبودی شود و از شیوع عفونت جلوگیری کند.

 

اگر علت زخم ، گزش یا آسیب دیدگی از جسم کثیف یا زنگ زده باشد ، ممکن است فرد به واکسن کزاز نیاز داشته باشد.

 

خلاصه

در صورت ورود و تکثیر باکتریها در داخل زخم ، عفونت زخم ایجاد می شود. تمیز کردن و پانسمان سریع برش ها ، خراش ها و سایر زخم های کوچک بهترین راه برای جلوگیری از عفونت است. با این حال ، افرادی که زخم های بزرگتر ، عمیق تر یا جدی تر دارند باید یک متخصص مراقبت های بهداشتی آموزش دیده بتوانند آسیب را درمان کنند.

 

علائم و نشانه های عفونت زخم می تواند شامل افزایش درد ، تورم و قرمزی در اطراف ناحیه آسیب دیده باشد. یک فرد ممکن است با بازیابی و اصلاح مجدد زخم ، عفونت خفیف یک زخم کوچک را در خانه درمان کند.

با این حال ، عفونت های شدیدتر زخم نیاز به مراقبت سریع پزشکی دارند ، به ویژه مواردی که همراه با تب ، احساس ناخوشی ، ترشح و رگه های قرمز ناشی از زخم ایجاد می شوند.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 


 
نظرات شما ()
 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

مجموعه: داروهای گیاهی و طب سنتی

 

برگ تمشک قرمز برای تخمک گذاری, عکس برگ تمشک قرمز, فواید مصرف برگ تمشک قرمز

مهم ترین خاصیت درمانی برگ تمشک قرمز مربوط به دوران بارداری است

 

خواص برگ تمشک قرمز برای بارداری و چگونگی استفاده از آن 

یکی از گیاهان دارویی مفید برای بدن برگ تمشک قرمز است. اصلی ترین و مهم ترین خاصیت درمانی تمشک قرمز به دوران بارداری اختصاص دارد. این گیاه دارویی منبع کلسیم، ویتامین های E، B و C، آهن، فیبر، مس و فلاونوئید است که با کاهش انقباض عضلات، سبب تسریع روند زایمان و کاهش درد های قبل از قاعدگی می گردد.

خواص درمانی برگ تمشک قرمز

تمشک، گیاهی خودرو است که از میوه هایی خوراکی برخوردار می باشد. این میوه در رده خانواده گلسرخیان قرار دارد و در رنگ های متعددی یافت می شود که مشهور ترین آن به رنگ قرمز است. 

 

از قدیم الایام در طب سنتی مصرف برگ تمشک قرمز رایج بوده است. تمشک قرمز دارای برگ هایی است که از مواد مغذی و آنتی اکسیدان برخوردار هستند. مواد مغذی موجود در برگ تمشک قرمز شامل پتاسیم، کلسیم، منگنز، منیزیم، آهن، ویتامین E، B و C می باشد. 

 

در برگ تمشک قرمز خاصیت ضد التهابی و آرام بخشی وجود دارد که قادر است درد های پیش از قاعدگی را کاهش دهد. علاوه بر این، می تواند تغییر حالات روحی و گرفتگی های عضلانی را درمان سازد.

 

این گیاه دارویی نسبت به توت فرنگی، توت سیاه و شاه توت ظرفیت جذب رادیکال های آزاد اکسیژن بیشتری دارد. وجود ترکیبات آنتی اکسیدانی در تمشک با از بین بردن رادیکال های آزاد در بدن سبب محافظت از غشاء سلولی، DNA، ممانعت از رشد سلول های سرطانی و در نهایت جلوگیری از بروز سرطان می شود. 

ارزش غذایی برگ تمشک قرمز به موجب برخورداری از فلاونوئید، فیبر، منگنز، مس، فولات، بیوتین و اسید های چرب امگا 3 بسیار بالا است. 

 

به طور کلی بهره گیری از برگ تمشک قرمز به دو صورت داخلی و خارجی امکان پذیر است. شیوه ی داخلی یا خوراکی مصرف برگ تمشک قرمز به طرق مختلفی اعم از تازه دم، کپسول و خشک شده قابل استفاده است. 

شیوه ی خارجی مصرف برگ تمشک قرمز نیز به صورت موضعی امکان پذیر است و در راستای درمان اگزما، تسکین خارش پوستی و آفتاب سوختگی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

برگ تمشک قرمز, دمنوش برگ تمشک جوشانده, خواص برگ تمشک

برگ تمشک قرمز خاصیت ضد التهابی و مسکن دارد

 

مزیت بهره گیری از برگ تمشک قرمز

ارتقای سلامت زنان 

در طب سنتی از چای برگ تمشک قرمز با عنوان ماده ی افزایش دهنده ی سلامت زنان یاد می شود. دمنوش یا چای برگ تمشک قرمز سبب ارتقای سلامت دستگاه تولید مثل در بانوان و آقایان می گردد. تانین موجود در تمشک قرمز خاصیت قابض کنندگی دارد. این خاصیت سبب تسکین درد، تقویت دیواره رحم و دستگاه تولید مثل تقویت می شود.

به استناد از تحقیقات انجام شده، بهترین زمان برای استفاده از چای برگ تمشک قرمز در دوران بارداری، سه ماهه دوم و هفته سی و دوم می باشد. 

 

تسکین گرفتگی قاعدگی

یکی از مزیت های برجسته ی تمشک قرمز، تسکین گرفتگی قاعدگی و PMS است. ترکیبات موجود در برگ تمشک قرمز سبب می شوند تا عضلات ناحیه لگن تقویت یابد و درد های گرفتگی قاعدگی کاهش پیدا کند. 

PMS حاکی از سندروم قبل از قاعدگی دارد. با مصرف برگ تمشک قرمز مقداری کلسیم جذب بدن می شود. کلسیم با تنظیم هورمون در حد اعتدال سبب کاهش تحریک پذیری، نوسانات خلقی و گرفتگی می گردد. 

 

تقویت کننده سلامت پوست

وجود مقادیر فراوانی آنتی اکسیدان و ویتامین C در تمشک قرمز با جلوگیری از روند پیر شدن سلول سبب کاهش چین و چروک پوستی، جوان سازی و از بین بردن لکه های صورت می گردد. 

 

برای تهیه ی ماسک تمشک قرمز می توان یک فنجان ماست را با دو فنجان تمشک تازه به صورت له شده، ترکیب کرد. سپس با قرار دادن ترکیب تمشک با ماست بر روی صورت به مدت 15 دقیقه به نتیجه ی دلخواه رسید. 

 

برگ تمشک قرمز, دمنوش برگ تمشک جوشانده, خواص برگ تمشک

برگ تمشک قرمز منبع فولات به شمار می رود و درمان خوبی برای کم خونی است

 

درمان کم خونی و تقویت رشد مو 

تمشک قرمز منبع فولات به شمار می رود. فولات در بدن سبب افزایش گلبول های قرمز خون و درمان کم خونی می شود. علاوه بر این، فولات زمینه ی افزایش گردش خون در بدن را فراهم می کند و با بهبود اکسیژن رسانی به فولیکول های مو روند رشد و تقویت مو را تسریع می بخشد. 

 

کاهش وزن 

وجود فیبر رژیمی و منگنز در تمشک قرمز سبب شده است تا این میوه برای کاهش وزن مؤثر واقع شود. در واقع فیبر خوراکی موجود در این میوه به پاک سازی روده و کاهش اشتها می پردازد. بدین ترتیب با جلوگیری از پر خوری در بدن روند کاهش وزن را تکمیل می سازد. 

علاوه بر این در تمشک قرمز مقداری منگنز یافت می شود که به افزایش متابولیسم و سوخت و ساز بدن کمک شایانی می کند. 

 

درمان ناباروری در مردان

به موجب برخورداری تمشک قرمز از آنتی اکسیدان، از اسپرم در برابر آسیب های اکسیداتیو محافظت می شود. علاوه بر این گیاه دارویی تمشک قرمز با تأمین میزان تستوسترون بدن برای درمان ناباروری در آقایان مؤثر واقع می گردد. 

 

شایان توجه است محصولات طبیعی لزوما برای بدن بی خطر نیستند. روش مصرف گیاه دارویی، دوز و تداخل دارویی با مواد غذایی به شدت اهمیت دارد. لذا در صورت بیماری قبل از مصرف گیاه تمشک قرمز با پزشک متخصص مشورت نمایید.

 

در ادامه فواید مصرف برگ تمشک قرمز برای بدن را ذکر می کنیم:

• تحریک و کوتاه سازی مدت زمان  زایمان 

• کاهش درد زایمان 

• بهبود سیستم ایمنی بدن به موجب برخورداری از ویتامین C

• افزایش شیر مادر

• درمان کننده اسهال 

• تقویت کننده دستگاه گوارش

• تنظیم هورمون

• تنظیم فشار خون به موجب برخورداری از مواد معدنی، املاح و پتاسیم

• افزایش میل جنسی

• درمان التهاب دهان و لوزه با مصرف عصاره برگ تمشک قرمز به صورت دهانشویه

• تسریع فرایند بهبود و جلوگیری از عفونت زخم 

 آرایش و زیبایی, لوازم آرایشی

 

• ادرار آور

• کاهنده نشانه های التهاب و بیماری های لثه ای 

• تسکین آفتاب سوختگی، اگزما، کهیر و بثورات

• تقویت عملکرد قلب و عروق 

• رفع حالت تهوع صبحگاهی در بانوان باردار 

• پیشگیری از سرطان کبد، معده، بینی، دهان، پروستات و روده بزرگ

• جبران کننده کمبود آهن ناشی از قاعدگی 

• میکروب زدایی

• تقویت باروری

 

• تسریع روند کاهش وزن به موجب برخورداری از کتون 

 

طرز تهیه چای برگ تمشک قرمز 

برای تهیه ی یک فنجان چای برگ تمشک قرمز، یک قاشق چای خوری الی یک قاشق غذاخوری برگ تمشک را داخل فنجان قرار دهید. سپس با افزودن آب جوش داخل فنجان، یک درب بر روی ظرف قرار دهید و به مدت 5 دقیقه صبر کنید تا دم بکشد. 

 

علاوه بر این، در روز های گرم تابستان می توانید از تکنیک چای سرد برگ تمشک قرمز بهره بگیرید. در صورتی که قصد دارید چای سرد تهیه کنید یک گالن آب را به نقطه جوش برسانید. سپس یک چهارم الی یک فنجان برگ را به آب جوش اضافه کنید. 

 

چند دقیقه صبر کنید تا چای رنگ بگیرد. سپس به وسیله ی یک درب روی ظرف را پوشش دهید و اجازه دهید تا چای در طی شب دم بکشد. زین پس می توانید چای برگ تمشک قرمز را برای مصارف بعدی در داخل یخچال قرار دهید. 

 

برگ های تازه تمشک دارای خاصیت درمانی بالا و تلخی کمتری هستند؛ بدین ترتیب برای مصرف دارویی برگ تمشک، توصیه می شود قبل از رویش گل، در راستای برداشت برگ اقدام نمایید.

 

لازم به ذکر است یک گالن آب، معادل 3/7 لیتر می باشد. علاوه بر این، در تهیه ی چای و دمنوش تمشک قرمز، برگ تمشک مورد استفاده قرار می گیرد و اصل میوه کاربردی ندارد. 

 

ترکیب برگ تمشک قرمز با گیاهان دارویی

گیاهان دارویی متعددی اعم از یونجه و گزنه در سرتاسر جهان یافت می شوند که به خاصیت حمایت از حاملگی سالم برخودار هستند. ترکیب این قبیل گیاهان دارویی با تمشک قرمز تقویت عضلات رحم را به ارمغان می آورد. 

 

ترکیب تخم رازیانه با برگ تمشک قرمز به طرز معجزه آسایی حجم شیر مادر را افزایش می دهد و به عنوان حمایت کننده از مادران پس از زایمان مفید واقع می شود. 

 

خواص دمنوش برگ تمشک, خواص برگ تمشک قرمز, خواص درمانی برگ تمشک قرمز

ترکیب گزنه با برگ تمشک قرمز باعث تقویت عضلات رحم می شود

 

عوارض بهره گیری از برگ تمشک قرمز

به طور کلی مصرف برگ تمشک قرمز در زنان باردار و افراد مبتلا به اسهال محدودیت دارد.

در برگ تمشک قرمز مقادیری خاصیت ملینی یافت می شود. با مصرف بی رویه از این گیاه دارویی در معده و روده ناراحتی هایی به وجود می آید که در نهایت سبب بروز مشکلات دستگاه گوارش می گردد. این برگ به مثابه ی استروژن در بدن عمل می کند. در شرایطی که بدن به تغییر میزان هورمون حساس باشد، احتمال بروز حساسیت نسبت به برگ تمشک قرمز نیز به وفور وجود دارد. 

 

علاوه بر این، با مصرف برگ تمشک قرمز در دوره ی بارداری احتمال سقط جنین و زایمان زود رس دو چندان می شود.

تحقیقات مجله دانشکده مامایی استرالیا حاکی از آن دارد که مصرف برگ تمشک با وجود کاهش طول درد زایمان، عوارض جانبی در بدن نوزاد و مادر ایجاب نمی کند. با این وجود احتمال دارد با مصرف برگ تمشک قرمز ریسک یا خطر زایمان زود رس افزایش پیدا کند.

 

لازم به ذکر است بانوانی که در روز های پایانی بارداری در رژیم غذایی از برگ تمشک قرمز استفاده کرده اند، به مراتب کمتر از سایر زنان نیازمند القاء زایمان، سزارین و دستگاه وکیوم برای زایمان شدند. 

 

از سری عوارض مصرف بی رویه برگ تمشک قرمز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• آسم

• خواب آلودگی 

• انقباضات برکستون هیکس

• حالت تهوع 

• افزایش دفعات دوران قاعدگی

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 


 
نظرات شما ()
 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

مجموعه: اطلاعات دارویی

 

عوارض پنتوپرازول, عوارض جانبی پنتوپرازول, تداخل دارویی پنتوپرازول

کاربرد قرص پنتوپرازول

مشخصات قرص پنتوپرازول

• نام دارو: پنتوپرازول

• نام لاتین: pantoprazole

• نام تجاری: Pantosec

• رده دارویی: مهار کننده‌های پمپ پروتون 

• اشکال دارویی: قرص

• فروش دارو: فقط با نسخه

موارد مصرف قرص پنتوپرازول

• درمان برخی از مشکلات معده و مری (مانند ریفلاکس اسید ) 

• تسکین سوزش سر دل ، مشکل در بلع و سرفه مداوم 

• کمک به التیام آسیب اسیدی معده و مری

• پیشگیری از سرطان مری 

• درمان طولانی مدت سندروم زولینگر- الیسون

موارد منع مصرف قرص پنتوپرازول

• بیماران مشکوک به سرطان معده

مقدار و نحوه مصرف قرص پنتوپرازول
>مقدار، نوع و توالی زمانی داروهایی که مصرف می کنید به موارد زیر بستگی دارد:

• سن بیمار

• نوع و شدت بیماری تحت درمان

• نحوه واکنش به اولین مقدار مصرفی دارو

• سایر شرایط پزشکی بیمار

 

• پنتوپرازول را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید. تمام دستورالعمل های روی برچسب نسخه خود را دنبال کنید و همه راهنماهای دارو یا برگه های دستورالعمل را بخوانید. دارو را دقیقا طبق دستور مصرف کنید.

• از کمترین دوز برای کوتاه ترین زمان مورد نیاز برای درمان بیماری خود استفاده کنید.

• معمولا یک بار در روز تجویز می شود.

• قرص پانتوپرازول به صورت خوراکی، همراه یا بدون غذا مصرف می شود. 

• قرص را له نکنید، نجوید یا نشکنید . آن را کامل قورت دهید.

عوارض جانبی قرص پنتوپرازول

• سردرد

• اسهال

• اگر عوارض جانبی جدی دارید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید، از جمله: علائم سطح پایین منیزیم خون (مانند ضربان قلب غیرمعمول سریع/آهسته/نامنظم، اسپاسم عضلانی مداوم ، تشنج )، علائم لوپوس (مانند بثورات روی بینی و گونه ها، درد مفاصل جدید یا تشدید شده ).

• این دارو به ندرت ممکن است به دلیل وجود باکتری به نام C. difficile باعث ایجاد یک بیماری شدید روده شود. این وضعیت ممکن است در طول درمان یا هفته ها تا ماه ها پس از توقف درمان رخ دهد. در صورت بروز: اسهالی که متوقف نمی شود، درد شکم یا معده / گرفتگی عضلات، تب، خون / مخاط در مدفوع، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید .

•  در صورت بروز علائم کمبود ویتامین B-12 (مانند ضعف غیرعادی ، درد زبان ، یا بی حسی/گزگز دست ها/پاها) فوراً به پزشک خود اطلاع دهید .

• علائم یک واکنش آلرژیک جدی ، از جمله: بثورات پوستی ، خارش / تورم (مخصوصاً در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید ، مشکلات تنفسی ، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر ، فوراً به پزشک مراجعه کنید ) به مقدار ادرار).

نکته: در صورت مشاهده هر کدام از این علائم حتما به پرشک خود اطلاع دهید.

 

پنتوپرازول, عوارض قرص پنتوپرازول, قرص پنتوپرازول

 

تداخل دارویی قرص پنتوپرازول

• متوترکسات (به ویژه درمان با دوز بالا)

•  آمپی سیلین

• ارلوتینیب 

• آتازاناویر

• ارلوتینیب

• نلفیناویر

• پازوپانیب

• ریلپیویرین

•  ضدقارچ آزول خاص ( ایتراکونازول ، کتوکونازول ، posaconazole)

نکته: برای جلوگیری از این تداخل، لیست تمام داروهایی که مصرف می کنید را در اختیار پزشکتان قرار دهید.

موارد احتیاط مصرف قرص پنتوپرازول

• حساسیت به داروهای دیگر: قبل از مصرف پنتوپرازول ، اگر به آن حساسیت دارید یا به داروهای مشابه (مانند لانسوپرازول ، امپرازول )؛ یا اگر آلرژی دیگری دارید  به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید . . این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

 

• مصرف قرص پنتوپرازول در دوران بارداری: در دوران بارداری ، این دارو باید فقط در صورت نیاز مصرف شود. خطرات و فواید آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

 

• مصرف قرص پنتوپرازول در دوران شیردهی: این دارو به شیر مادر منتقل می شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید. 

 

• مصرف قرص پنتوپرازول در سالمندان: افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه از دست دادن استخوان و شکستگی و عفونت C. difficile (به بخش عوارض جانبی مراجعه کنید) حساس تر باشند .

 

• مصرف قرص پنتوپرازول در کودکان: تجویز پنتوپرازول برای کودکان کمتر 5 سال تائید نشده است.

نحوه عملکرد

• پنتوپرازول با مهار پمپK+/H+/ATPase باعث مهار تولید اسید معده می شود.

• مهار کننده های پمپ پروتون ترشح اسید معده را از طریق مهار سیستم آنزیمی هیدروژن - پتاسیم آدنوزین تری فسفات در سلول های مخاطی معده مهار می کنند.

شرایط نگهداری قرص پنتوپرازول

• در دمای اتاق به دور از نور و رطوبت نگهداری شود. 

توصیه هایی برای مصرف کنندگان قرص پنتوپرازول

• مهارکننده های پمپ پروتون (مانند پانتوپرازول) ممکن است خطر شکستگی استخوان را افزایش دهند ، به ویژه با استفاده طولانی تر، دوزهای بالاتر و در افراد مسن. با پزشک یا داروساز خود در مورد راه های جلوگیری از از دست دادن / شکستگی استخوان، مانند مصرف مکمل های کلسیم (مانند سیترات کلسیم ) و ویتامین D صحبت کنید .

• برخی از علائم در واقع ممکن است نشانه های یک بیماری جدی تر باشد. در صورت داشتن: سوزش سر دل همراه با سبکی سر / عرق کردن / سرگیجه ، درد قفسه سینه / فک / بازو / شانه (مخصوصاً با تنگی نفس، تعریق غیر معمول )، کاهش وزن بدون دلیل، فوراً به پزشک مراجعه کنید .

• قبل از انجام عمل جراحی، در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی ، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید . 

• این دارو ممکن است با برخی از آزمایشات (از جمله آزمایش ادرار برای تتراهیدروکانابینول-THC، آزمایش خون برای یافتن تومورهای خاص) تداخل داشته باشد و احتمالاً باعث نتایج آزمایش نادرست شود. 

تذکر مهم

مطلبی که مطالعه می‌کنید صرفا جنبه‌ی افزایش آگاهی دارد؛ خود درمانی و تجویز دارو با تکیه بر این مطالب جایز نیست. برای مصرف دارو حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

گردآوری: بخش سلامت بیتوته 


 
نظرات شما ()
 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

مجموعه: بهداشت کودکان

 

درمان خانگی نیش پشه در کودکان, درمان نیش پشه, درمان نیش پشه در کودک

در طی نیش زدن پشه در کودکان، سموم وارد بدن می شود

 

روش‌های پیشگیری و درمان نیش پشه در نوزادان و کودکان

پشه ها از جمله حشراتی هستند که از خون انسان ها تغذیه می کنند و به دلیل آلوده  بودن منجر به متورم شدن و سوزش در پوست میشود. در ادامه این مقاله با همراه باشید تا درباره نیش پشه و نحوه درمان آن اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم.

نیش زدن پشه در کودکان

حشراتی که سمی هستند از طریق نیش زدن، سم خود را وارد بدن ما می کنند. و حشراتی که غیر سمی هستند از طریق گزیدن یا مکیدن خون بدن ما، تغذیه میکنند. نیش حشرات با یکدیگر متفاوت بوده و به هنگام نیش زدن واکنش های متفاوتی در بدن ایجاد میکند. 

 

چند نمونه از واکنش های متفاوت نیش حشرات در بدن انسان را بیان می کنیم:

1-سوزش و خارش پوست بدون هیچ لکه و دانه ای 

2-لکه های سفید ورم کرده که بلافاصله پس از نیش زدن بر روی پوست نمایان میشود

3-لکه ها و دانه های قرمز روی پوست همراه با سوزش و خارش

4-بروز بیماری های عفونی 

 

خارش و سوزش  پوست ناشی از نیش حشرات ممکن است به مدت 3 الی 4 روز طول بکشد. لکه ها و دانه های قرمز هم به مدت 3 الی 4 روز بر روی پوست می ماند. تورم در قسمت نیش زدگی که بلافاصله بعد از نیش زدن بروز می کند بعد از چند ساعت تبدیل به دانه ی قرمز میشود. 

 

ممکن است حشرات قسمت های اطراف چشم را نیش بزنند که باعث تورم شدید شود. این تورم خطرناک نبوده و به مرور، از بین می رود. یکی از علت هایی که باعث می شود در قسمت نیش زدگی اطراف چشم تورم صورت بگیرد، دراز کشیدن در طول شب می باشد .

 

سعی کنید اگر در نواحی اطراف چشم احساس خارش و یا سوزش کرید،  به مدت چند ساعت در حالت نشسته و یا ایستادن قرار بگیرید. با این کار مانع از تورم شدید اطراف چشم می شوید.

 

جلوگیری از گزیدگی کودک

بدن و پوست کودکان از حساسیت بالایی برخوردار است. به همین دلیل باید از کودک مراقبت زیادی کرد تا در معرض گزیدگی حشرات قرار نگیرند. ما در این بخش می خواهیم چند نمونه از نکاتی که رعایت آن موجب در امان ماندن کودکتان از حشرات موزی می باشد را برای شما بازگو کنیم.

 

1-در نواحی آلوده و کثیف حشرات زیاد و مختلفی وجود دارد.سعی کنید تا حد امکان به این مناطق سفر نکنید.

 

2-حشرات با رنگ های روشن زود تر تحریک می شوند. به همین خاطر سعی کنید به فرزندان لباس های غیر روشن و تیره بپوشانید تا کودکتان کمتر در معرض گزیدگی قرار بگیرند.

 

3- همیشه همراه خود پماد و کرم های دفع حشرات را داشته باشید تا اگر در مکانی بودید که احتمال می دهید حشرات حضور داشته باشند از این پماد ها استفاده کنید.

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که این  پماد ها دارای مواد شیمیایی می باشد و به همین خاطر  استفاده از آن برای کودکان زیر 2 سال به هیچ وجه توصیه نمی شود.

 

4- در هنگام سفر و یا رفتن به طبیعت حتما به همراه خود پشه بند داشته باشید. این وسیله باعث میشود حشرات، مزاحم کودکتان نشود و کودک با خیالی آسوده استراحت کند.

 

5- برای این که حشرات وارد خانه ی شما نشوند سعی کنید از توری برای پنجره های خانه ی خود استفاده کنید و همچنین در حیاط خانه ی خود از نگهداری آب راکد خودداری کنید.

 

درمان جای نیش پشه, تسکین درد نیش پشه در کودکان, درمان نیش پشه در کودکان

یکی از روش های موثر برای جلوگیری از نیش زدن پشه در کودکان، تعبیه توری است

 

بعد از گزیدگی کودک چه اقداماتی باید انجام داد؟

جلوگیری از متورم شدن پوست

بلافاصله پس از گزیدگی کودک، در قسمت نیش پشه از کمپرس یخ استفاده کنید. یخ باعث میشود تا ناحیه ی گزیدگی متورم نشود و یا در صورت متورم شدن سریعا آن را از بین ببرد و یا از بیشتر شدن آن جلوگیری کند.

 

باقی ماندن نیش پشه بر روی پوست

برای در آوردن نیش پشه به هیچ عنوان از موچین، ناخن گیر و یا دیگر وسایل فلزی استفاده نکنید. چرا که منجر به عفونت پوست کودک می شود.برای خارج کردن نیش از ناخن خود کمک بگیرید. به دلیل اینکه نیش حشرات کثیف و سمی بوده پس از خارج کردن آن، حتما محل نیش زدگی را با مواد ضد عفونی کننده مانند، سرکه و یا الکل تمیز کنید. 

 

از بین بردن سوزش و خارش

پوست کودک از حساسیت بالایی برخوردار بوده و همچنین تحمل سوزش و خارش  پوست پس از گزیدگی برای کودک بسیار سخت میباشد. برای اینکه کودک بتواند خارش ناشی از نیش پشه را تحمل کند و یا از خارش و سوزش آن کم کند از کرم های هیدروکورتیزون و یا از لوسیون کالامین استفاده کنید. 

همچنین شما می توانید در صورت نداشتن این کرم ها از خمیر جوش شیرین استفاده کنید. 

 

خراشیدن پوست

محل نیش حشرات، سوزش و خارش زیادی را به همراه دارد و به این دلیل کودک در اثر کلافگی ناشی از خارش پوست اقدام به خراشیدن پوست ناحیه ی گزیدگی میکند. با این کار باکتری های موجود بر روی پوست به قسمت لایه های زیرین پوست وارد میشود که ممکن است منجر به عفونت شود. پس سعی کنید ناخن کودکتان را کوتاه کنید. 

 درمان نیش پشه, درمان نیش پشه در کودک, از بین بردن جاهای نیش پشه

کمپرس یخ در کاهش تورم پوست ناشی از نیش زدن پشه در کودکان موثر است 

 

درمان خانگی نیش زدن پشه در کودکان 

خارش و سوزش محل گزیدگی پشه برای کودکان بسیار رنج‌آور است، به همین دلیل باید اقدامات لازم را در جهت از بین بردن خارش و یا سوزش انجام داد تا کودک از شدت خارش و سوزش ناشی از گزیدگی  اذیت نشود.در این قسمت از مقاله ما سعی داریم به نحوه  درمان خانگی نیش حشرات در کودکان بپردازیم.

 

درمان نیش پشه در کودکان با سرکه

برای کاهش التهاب و تورم حاصل از گزیدگی، میتوانید ازسرکه استفاده کنید.سرکه به دلیل اسید داشتن علاوه بر ضد عفونی کردن محل نیش زدن،به از بین بردن تورم آن نیز کمک خواهد کرد.

برای انجام این کار مقداری پنبه را آغشته به سرکه کنید و به مدت 10 دقیقه بر قسمتی که پوست متورم شده است قرار بدهید.

درمان نیش پشه در کودکان با استفاده از سبزیجات خام و میوه

برای خارج کردن سم پشه و یا کاهش تورم، میتوانید از سبزیجات های خام مانند برگ ریحان و سیب زمینی برخی و یا میوه هایی مانند  خیار ، آب لیمو  و یا از پوست موز استفاده کنید. بلافاصله پس از گزیدگی ، پوست متورم و داغ میشود.استفاده از خیار و برگ ریحان منجر به کاهش تورم و همچنین باعث خنک شدن پوست میگردد.

 

استفاده از آب لیمو باعث پاکسازی و تمیز شدن پوست میشود.شما میتوانید به مدت 10 الی 15 دقیقه هر یک از سبزیجات یا میوه ها در قسمت جای نیش قرار بدهید تا به مرور جای نیش بهبود پیدا کند.

 

درمان نیش پشه در کودکان با جوش شیرین

جوش شیرین را با آب یا سرکه مخلوط کرده و خمیر حاصل را روی جای نیش قرار دهید تا خارش آن از بین رود.

 

درمان نیش پشه در کودکان با استفاده از دارو 

استفاده از ضد عفونی کننده دست ، پماد ویکس ، قرص آسپرین حل‌شده در آب و ژل دندان‌درد میتواند باعث  تسکین جای نیش شود. 

برای درمان نیش پشه به هیچ عنوان تیامین، سیر، مکمل های ویتامین B  ، عصاره وانیل و عطر های معطر استفاده  نکنید،  چرا که هیچ کارایی برای بهبودی جای نیش و یا سوزش و خارش نخواهد داشت.

 

نیش زدن پشه در کودکان, جلوگیری از نیش پشه در کودکان, نیش زدن پشه در کودکان

ژل دندان درد تسکین دهنده خارش نیش پشه در کودکان است 

 

از قدیم گفته اند پیشگیری بهتر از درمان میباشد. پس سعی کنید تمامی مواردی که مربوط به جلوگیری از نیش زدگی میباشد را انجام دهید.  همچنین در صورت گزیدگی حتما از پماد های تسکین سوزش و یا خارش مخصوص کودک استفاده کنید.

 

در صورتی که احساس میکنید پس از گزیدگی بدن فرزندتان دچار عفونت شده است حتماً به پزشک مراجعه کنید و از مصرف دارو بدون تجویز متخصص خودداری کنید. ممکن است این مسئله موجب ترس کودکان از حشرات  شود که برای حل این موضوع میتوانید از یک مشاور کودک راهنمایی بگیرید.

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته


 
نظرات شما ()
 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

مجموعه: اطلاعات دارویی

 

قرص چربی سوز ال کارنیتین, زمان مصرف ال کارنیتین, طریقه مصرف ال کارنیتین

قرص ال کارنیتین چیست

مشخصات ال کارنیتین

• نام دارو : ال کارنیتین

• نام لاتین: Carnitine

• نام تجاری: ....,Bio-Carnitine , Carnitor

• رده دارویی: مکمل رژیمی

• اشکال دارویی: قرص

• فروش دارو: آزاد

موارد مصرف ال کارنیتین

• پیشگیری و درمان سطح پایین کارنیتین خون 

• بهبود عملکرد ورزشکاران

• کمک به افزایش سطح انرژی بدن

• موثر در سوخت و ساز چربی‌ها

• تامین سلامت قلب و عروق

• کاهش وزن

موارد منع مصرف ال کارنیتین

• افراد دارای سابقه تشنج 

•  افراد مبتلا به کم کاری تیروئید

مقدار و نحوه مصرف ال کارنیتین
>مقدار، نوع و توالی زمانی داروهایی که مصرف می کنید به موارد زیر بستگی دارد:

• سن بیمار

• نوع و شدت بیماری تحت درمان

• نحوه واکنش به اولین مقدار مصرفی دارو

• سایر شرایط پزشکی بیمار

 

• ال کارنیتین 500 میلی گرم در ورزشکاران به منظور افزایش کارایی بدن روزانه 2 تا 4 عدد قرص همراه غذا مصرف شود.

• سایر افراد طبق دستور متخصص تغذیه یا پزشک مصرف شود.

عوارض جانبی ال کارنیتین

• ناراحتی معده ، تهوع ، استفراغ

• اسهال ، سردرد ، درد / ضعف عضلانی 

• تورم دست ها/ پاها

• سوزن سوزن شدن پوست

• بوی بد بدن (بوی ماهی) 

• علائم یک واکنش آلرژیک جدی ، از جمله: بثورات پوستی ، خارش / تورم (به ویژه در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید ، مشکل در تنفس

نکته: در صورت مشاهده هر کدام از این علائم حتما به پرشک خود اطلاع دهید.

 

نحوه مصرف ال کارنیتین, موارد مصرف ال کارنیتین, قرص ال کارنیتین

قرص چربی سوز ال کارنیتین

تداخل دارویی ال کارنیتین

• آسنوکومارول

• هورمون تیروئیدی

• وارفارین

نکته: برای جلوگیری از این تداخل، لیست تمام داروهایی که مصرف می کنید را در اختیار پزشکتان قرار دهید.

موارد احتیاط مصرف ال کارنیتین

• حساسیت به داروهای دیگر:  قبل از مصرف لووکارنیتین ، اگر به آن حساسیت دارید ، یا اگر آلرژی دیگری دارید به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال (مانند بادام زمینی/سویا) باشد که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

 

• مصرف ال کارنیتین در دوران بارداری: در دوران بارداری ، این دارو باید فقط در صورت نیاز مصرف شود. خطرات و فواید آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

 

• مصرف ال کارنیتین در دوران شیردهی: مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر . قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

 

• مصرف ال کارنیتین در سالمندان: با عرض پوزش، ما هیچ داده ای در این باره در دسترس نداریم.

 

• مصرف ال کارنیتین در کودکان: با عرض پوزش، ما هیچ داده ای در این باره در دسترس نداریم.

نحوه عملکرد

• کارنیتین نوعی پروتئین است که به صورت طبیعی در بدن وجود دارد و جهت متابولیسم چربی و اکسیداسیون اسیدهای چرب ضروری مورد استفاده بدن قرار می گیرد. 

• این ماده به بدن کمک می کند تا چربی را به انرژی تبدیل کند. 

شرایط نگهداری ال کارنیتین

• در دمای اتاق بین 15-30 درجه سانتیگراد دور از نور و رطوبت نگهداری شود.

توصیه هایی برای مصرف کنندگان ال کارنیتین

• این دارو برای کاهش ناراحتی معده بهتر است همراه یا بلافاصله بعد از غذا مصرف شود . 

• اگر بیش از 1 دوز در روز مصرف می کنید، دوزها را در زمان های مساوی در طول روز مصرف کنید (معمولاً حداقل 3 تا 4 ساعت فاصله).

• در صورتی که این مکمل را برای کاهش وزن و لاغری مصرف می کنید حتماً نیاز به فعالیت بدنی و رژیم غذایی اصولی جهت رسیدن به وزن مطلوب خود دارید و نقش لووکارنیتین با توجه به تحقیقات در کاهش وزن کم می باشد.

تذکر مهم

مطلبی که مطالعه می‌کنید صرفا جنبه‌ی افزایش آگاهی دارد؛ خود درمانی و تجویز دارو با تکیه بر این مطالب جایز نیست. برای مصرف دارو حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

گردآوری: بخش سلامت بیتوته 


 
نظرات شما ()
 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

مجموعه: پیشگیری بهتر از درمان

 

قطع خونریزی دندان کشیده شده, بند اوردن خونریزی دندان کشیده شده, بندآوردن فوری خونریزی دندان عقل

یکی از دلایل شایع خونریزی دندان التهاب لثه می باشد

 

عوامل خونریزی دندان و قطع فوری آن

همه افراد تاکنون با خونریزی دندان و لثه مواجه شده اند و تا جای که ممکن سعی کرده اند که این مشکل را حل کنند. برای قطع خونریزی دندان می توانید از روش هایی مثل استفاده از هیدروژن پراکسید،کمپرس یخ ، گاز استریل ، روغن سیاه دانه و مواردی که در ادامه مطلب برای شما آورده ایم استفاده کنید.

دلایل خونریزی دندان

یکی از شایع ترین مشکلات لثه،خونریزی دندان ها است. هر چند خونریزی لثه می تواند دلایل دیگری مثل محکم مسواک زدن یا استفاده از دندان ها مصنوعی باشد که به خوبی روی لثه ها قرار نگرفته باشد. در صورتی که خونریزی دندان ها به طور مکرر اتفاق بیفتد ممکن است علت های دیگری وجود داشته باشد:

 

التهاب لثه

یکی از موارد شایع خونریزی دندان ، التهاب لثه است ، که علائم آن را در ادامه شرح می دهیم:

 

تحلیل لثه ها

تحلیل لثه ها زمانی اتفاق می افتد که التهاب لثه ها به مراحل حاد برسد. تحلیل لثه ها عفونتی است که لثه ها ، فک و بافت های پیوندی که دندان ها را به لثه پیوند می دهند را هدف قرار می دهد. تحلیل لثه ها باعث شل شدن دندان و ها و افتادن آنها می شوند.

 

کمبود ویتامین ها

کمبود ویتامین c و ویتامین k در موارد خفیف باعث خونریزی دندان ها و قطع فوری آنها می شود اما اگر این کمبود ویتامین شدید تر باشد خونریزی مدت زمان بیشتری ادامه می یابد

برای مشخص شدن سطح این دو ویتامین در خون می توانید آزمایش خون بدهید و البته رژیم غذایی مربوط به این دو ویتامین را هم مدنظر قرار دهید.

 

درمان خونریزی دندان, قطع فوری خونریزی دندان, خونریزی دندان

اولین راه برای قطع فوری خونریزی دندان استفاده از گاز استریل مرطوب است

 

راهکار هایی برای قطع خونریزی فوری دندان

همانطور که می دانید بعد از کشیدن دندان ، جراحی دندان ، ایمپلنت دندان و … خونریزی لثه کاملا طبیعی است ، اما می تواند آزار دهنده باشد ، در 24 ساعت اول بعد از انجام هر عملی روی دندان خونریزی لثه شدید می باشد و بعد از آن خون لخته می شود. در صورتی که خونریزی ادامه پیدا کرد و لخته نشد حتما به پزشک مراجعه کنید

در ادامه چند راهکار برای قطع خونریزی فوری دندان شرح می دهیم:

 

قرار دادن گاز استریل مرطوب روی دندان

اولین راه برای بند آوردن خونریزی لثه بعد از کشیدن دندان ، استفاده از یک گاز استریل مرطوب شده است. یک تکه گاز استریل را به شکل مربع یا به شکل رول در بیاورید و آن را با کمی آب مرطوب کنید و بعد از آن گاز استریل را روی جای خالی دندان قرار دهید و تا 60 دقیقه فشار ثابتی به آن وارد کنید. اگر گاز استریل در دسترس شما نیست می توانید از دستمال کاغذی چند لایه استفاده کنید. این کار بعد از حدود یک ساعت خونریزی را تا حد زیادی کاهش می دهد

 

استفاده از چای کیسه ای

چای سبز یکی از مؤثرترین مواد برای تقویت دندان و لثه می باشد که بهتر است روزانه 3 الی 4 فنجان از این چایی را مصرف کنید. جدا از فواید بسیار خوبی که دارد ، در هنگام خونریزی دندان می توان با قرار دادن این چای در محل خونریزی از خونریزی آن جلوگیری کنید.

 

برای قطع فوری خونریزی دندان باید ابتدا چای کیسه ای را مرطوب کنید و بعد از این که خنک شد آن را روی دندان قرار دهید و به مدت 10 تا 20 دقیقه اجازه دهید تا روی دندان بماند، چای سیاه به دلیل دارا بودن تانیک اسید می تواند سرعت لخته شدن خون را افزایش دهد و همین کار باعث می شود که خونریزی دندان قطع شود.

 

سر خود را بالاتر نگه دارید

در صورتی که قصد دراز کشیدن دارید ، حتما برای بالاتر قرار گرفتن سرتان از چند بالش استفاده کنید. این کار باعث می شود تا جریان خون کاهش یابد و خونریزی لثه متوقف شود.

 

خونریزی دندان, جلوگیری از خونریزی دندان, بند آوردن خونریزی دندان

یکی از راه های قطع فوری خونریزی دندان گذاشتن چای سبز در محل خونریزی است

 

دندان های خود را با هیدروژن پراکسید شست و شو دهید

با استفاده از محلول هیدروژن پراکسید در هنگام شست و شوی دندان می توانید از ایجاد خونریزی جلوگیری کنید. شست و شوی دندان با استفاده از این محلول می تواند خونریزی دندان شما را در عرض چند دقیقه بهبود بخشد و به کاهش التهابات موجود در دهان شما کمک کند ، به طوری که استفاده از این محلول بسیار شایع شده است .

 

آب نمک قرقره کنید

نمک یک ماده ضد عفونی است و با استفاده از آن می توانید از ورود باکتری ها و میکروب ها در دهان خود جلوگیری نمایید. با شستن و قرقره کردن آب نمک در دهان می توانید به سرعت از خونریزی دندان خود جلوگیری کنید.

 

جوش شیرین برای قطع خونریزی

جوش شیرین یکی از مواد بسیار خوب برای جلوگیری از خونریزی دندان و فاسد شدن دندان ها می باشد ، برای استفاده کردن از جوش شیرین ابتدا باید کمی از آن را با آب ولرم مخلوط کنید تا حالت خمیری شکل به خود بگیرد و سپس از آن به عنوان خمیر دندان استفاده کنید

 

استفاده از روغن سیاه دانه

شاید تا به الان در مورد سیاه دانه و خواص آن چیزهایی شنیده باشید. این روغن خواص ضد باکتریایی دارد و می تواند به درمان دهان و دندان افراد کمک زیادی کند. برای استفاده کردن از این روغن می توانید بعد از مسواک زدن چند قطره از آن را بر روی دندان های خود ماساژ دهید.

 

استفاده از روغن میخک

یکی دیگر از راه های درمان طبیعی و خانگی خونریزی دندان استفاده از میخک است. از این ماده به دو صورت می توانید استفاده کنید:

مقداری روغن میخک را با انگشت یا پنبه روی لثه ها بمالید.

تکه ای میخک را جویده تا خونریزی متوقف شود یا کاهش یابد.

 

استفاده از کمپرس یخ 

با استفاده از کمپرس یخ می توانید به کاهش جریان خونریزی دندان کمک کنید ، بیشتر افراد برای قطع خونریزی دندان خود از کمپرس یخ استفاده می کنند.

 

در صورتی که خونریزی دندان به دلیل آسیب وارد شدن و ضربه باشد بهترین گزینه استفاد از کمپرس یخ است ، در این صورت برای کاهش التهاب دهان و لثه باید هر 20 دقیقه یک بار از کمپرس یخ استفاده کنید.

 

قطع خونریزی دندان کشیده شده, بند اوردن خونریزی دندان کشیده شده, بندآوردن فوری خونریزی دندان عقل

برای جلوگیری از خونریزی مداوم دندان ها به استراحت نیاز دارید

 

استفاده از سیر و عسل

سیر به عنوان یک آنتی بیوتیک بسیار قوی عمل می کند. و همانطور که می دانید عسل نیز این خاصیت را دارد و یک ماده ضد باکتریایی است. ترکیب این دو ماده می تواند درمان بسیار مؤثری را به همراه داشته باشد.

 

 

برای این منظور یک حبه سیر را به دو تکه تقسیم کنید و آن را رنده کنید ، سپس با عسل مخلوط کنید و خمیر به دست آمده را روی لثه ای که خونریزی می کند بمالید

 

نکاتی برای قطع خونریزی فوری دندان

برای قطع خونریزی دندان ها باید نکاتی را رعایت کنید می تواند در قطع خونریزی سریع تر به شما کمک کند:

• برای جلوگیری از خونریزی مداوم دندان ها باید استراحت کنید.

•  پس از کشیدن دندان، بستنی مصرف کنید تا به کاهش خونریزی کمک کند.

• دارو هایی که توسط پزشک تجویز شده است را به موقع استفاده کنید.

• با زبان خود دندان با لثه آسیب دیده را لمس نکنید.

• از مسواک نرم استفاده کنید و سلامت دندان های خود را مدنظر قرار دهید.

• از استعمال دخانیات خودداری کنید.

• از آبمیوه های طبیعی مانند آب پرتقال ، آب سیب ، آب آلبالو و …. استفاده کنید.

• هر چند وقت یکبار دندان های خود را با آب نمک شست و شو دهید.

• از میوه ها و سبزیجات که حاوی ویتامین c است استفاده کنید.

 

 

گردآوری : بخش سلامت بیتوته


 
نظرات شما ()
 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

مجموعه: بیماری ها و راه درمان

 

پارگی دیسک کمر با پرتزوپلاتین, راه های درمان پارگی دیسک کمر, علل پارگی دیسک کمر

بلند کردن اجسام سنگین باعث پارگی دیسک کمر می شوند

 

پارگی دیسک کمر چیست و چگونه درمان می شود؟

پارگی دیسک کمر یکی از مشکلاتی است که افراد زیادی با آن مواجه هستند. علت اصلی این عارضه یعنی پارگی دیسک کمر و همچنین پارگی فتق دیسک کمر مشخص نیست اما استعداد ژنتیکی را می توان مهم ترین علت آن بدانیم.

دیسک کمر

دیسک کمر را از لحاظ ساختمانی می توانیم به چرخ یک اتومبیل تشبیه کنیم. برای این که ما بتوانیم در طول زندگی خود ، حرکات مختلفی انجام دهیم ستون فقرات ما به صورت قطعه قطعه درست شده است و مانند دانه های تسبیح  به هم متصل شده اند، به این قطعات استخوانی تنه می گویند و قسمت هایی که این تنه ها را به هم وصل می کند دیسک نامیده می شوند.

 

همانطور که چرخ ماشین ما از یک لایه خارجی لاستیک که جنس سخت تری دارد و تایر نامیده می شود و داخل آن که یک لایه نرم تر وجود دارد که تیوپ نامیده می شود تشکیل شده است دیسک کمر هم از دو قسمت تشکیل شده است : قسمت خارجی دیسک کمر که محکم تر و سخت تر است و از 32 لایه درست شده است ، حلقه یا آنولوس فیبروزوس نامیده می شود. در داخل حلقه دیسک یک ساختمان ژلاتین مانند به نام هسته دیسک یا نوکلئوس پولپوزوس وجود دارد.کمر ما از 5 مهره استخوانی تشکیل شده است. در بین مهره ها ساختمان های غضروفی هستند که دیسک کمر نامیده می شوند.

 

علت پارگی دیسک کمر, درمان پارگی دیسک کمر, پارگی دیسک کمر چه علائمی دارد

پارگی دیسک کمر یکی از مشکلاتی است که اکثر افراد با آن مواجه می شوند

 

کارکرد دیسک چیست؟

دیسک باعث می شود ما به راحتی بتوانیم به جلو و عقب و چپ و راست خم شویم و بچرخیم ، در واقع دیسک یک بلبرینگ زنده است، همچنین دیسک مانند یک کمک فنر عمل می کند و ضربه های وارد شده به ستون فقرات را می گیرد ، بنابراین ما به صورت یکنواخت راه می رویم.

 

هنگامی که ما جسم سنگینی را بلند می کنیم ، به دیسک که ساختمانی قابل فشردن دارد فشار وارد می شود و از فشار وارد شدن به مهره هایی که قابل فشردن نیستند محافظت می کند هر دیسک مانند یک اهرم کوچک در ستون فقرات عمل می کند و باعث می شود که ما بتوانیم اجسام سنگین را بلند کنیم.

 

چگونگی تشخیص دیسک کمر

دیسک کمر در همه افراد وجود دارد ، اما منظور برخی از افرادی که می گویند دیسک کمر دارم این است که دیسک کمرشان معیوب یا پاره شده است ، برای تشخیص بیماری دیسک کمر چند راه وجود دارد :

• یکی از مهم ترین راه ها شرح حال بیمار است. در بیماری دیسک کمر معمولا درد شدیدی در کمر یا در پشت پای فرد به وجود می آید که معمولا این درد یک طرفه است اما گاهی می تواند دو طرفه باشد.

ممکن است که فرد در گذشته کمردردهای مبهم و خفیفی را تجربه کرده باشد اما این درد بطور ناگهانی ظاهر می شود و بسیار شدید است.

درد دیسک کمر معمولا در مسیر سیاتیک است. یعنی دردی است که از کمر شروع می شود و به داخل لگن و پشت ران و سپس به ساق پا انتشار پیدا می کند.

 

• دومین راهی که برای تشخیص پارگی دیسک کمر انجام می شود معاینات پزشکی است. پزشک در هنگام معاینه پای بیمار را بالا می آورد و باعث درد یا تشدید درد بیمار می شود

 

• آخرین راه برای تشخیص پارگی دیسک کمر وجود دارد استفاده از آم آر آی است که دیسک کمر را به طور کامل نشان می دهد و همچنین نوع بیماری دیسک ، میزان پارگی آن و همچنین محل بیرون زدگی دیسک کمر را نشان می دهد.

علاوه بر انجام آم آر آی می توان از نوار عصب و عضله نیز استفاده کرد که از این روش برای اثبات پارگی دیسک کمر استفاده می شود.

 

درمان پارگی دیسک کمر, پارگی دیسک کمر چه علائمی دارد, علایم پارگی دیسک کمر و درمان

از طریق معاینات پزشکی می توان پارگی دیسک کمر را تشخیص داد

 

نشانه های پارگی دیسک کمر

از جمله علائمی که از پارگی دیسک کمر خبر می دهد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• فرد دچار دردهای مبهم و خفیف می شود.

• درد هایی که فرد تجربه می کنند مانند اسپاسم و گرفتگی عضلات آن ناحیه است.

• کمر فرد ضعیف شده و به عبارتی شل می شود.

• فرد دچار بی اختیاری مدفوع و ادرار می شود.

• درد در پاها نیز اتفاق می افتد.

 

علت ایجاد پارگی دیسک کمر

در حالت عادی ویژگی لاستیک مانند دیسک ها اجازه نمی دهد که به مهره های کمر آسیبی وارد شود و نیرو های وارد شده بر ستون فقرات هنگامی که فرد خم می شود و یا جسمی را بلند می کند ، جذب می کند تا به ستون فقرات آسیبی نرسد ، با افزایش سن دیسک ها نیز شروع به فرسوده شدن می کنند. در این حالت دیسک ها ممکن است کمی از جای خود بیرون بیایند و متورم شوند ، مانند یک تایر که فرسوده می شود. ممکن است مواد ژلاتینی داخل دیسک خشک و سخت شوند که در این شرایط لایه های دیواره فیبروس دیسک شروع به جدا شدن و فرسایش می کنند.

 

اگر یک دیسک آسیب دیده در نزدیکی اعصاب ستون فقرات باشد ، می تواند آنها را ملتهب کند. پارگی دیسک در قسمت های پایین کمر نیز می تواند بر ریشه های عصبی سیاتیک تأثیر بگذارد که از ستون فقرات در هر دو طرف دیسک خارج می شود. اعصاب سیاتیک از باسن عبور می کند و به پایین پا می روند ، به همین دلیل فردی که دیسک آسیب دیده دارد در پاها احساس درد ، سوزش و بی حسی می کند.

 

دیسک های ضعیف و آسیب دیده ممکن است در نتیجه یکی از فعالیت های روزمره و کار ، ورزش ، حوادث اتومبیل ، سقوط و … مستعد به ابتلا به پارگی باشند.

همچنین ژنتیک ، کم آبی یا فشار به ستون فقرات نیز باعث پارگی دیسک کمر می شود.

 

درمان پارگی دیسک کمر, پارگی دیسک کمر چه علائمی دارد, علایم پارگی دیسک کمر و درمان

با افزایش سن و فرسوده شدن دیسک ها احتمال پارگی دیسک کمر افزایش می یابد

 

پارگی دیسک در چه سنی اتفاق می افتد؟

بیماری دیسک کمر در افراد میان سال دیده می شود ، یعنی شایع ترین سن ابتلا به دیسک کمر در دهه سوم و چهارم زندگی فرد اتفاق می افتد یعنی بین 30 تا 40 سالگی 

در بیشتر مواقع بیمار سال ها درد کمر یا اندام های تحتانی را تحمل کرده است و با دارو آن را بهبود بخشیده است. در یکی از حملات این دردها بسیار شدید می شود و دیگر به درمان های طبی پاسخ نمی دهد.

 

درمان پارگی دیسک کمر

معمولا در همه موارد از دیسک کمر ، علائم بیماری پس از چند روز تا چند هفته با اتمام  یک برنامه درمانی خوب و محافظه کارانه برطرف می شود ، بنابراین نیازی به جراحی نیست. برنامه های درمانی مؤثر برای دیسک های پاره شده معمولا از ترکیب دقیقی از روشها و انتخاب های منفعل و فعال شامل مواردی مانند فیزیوتراپی ، دارو ، گرما درمانی و درمان های جامع و تشکیل شده است.

 

 

داروها

تعدادی از دارو ها وجود دارند که می توانند برای درمان پارگی دیسک کمر مورد استفاده قرار بگیرند که بیشتر اوقات می توانند در غالب قرص های خوراکی ، داروهای تزریقی و یا انفیونی توسط پزشک تجویز شوند ، برخی از دارو ها را می توانید بدون نسخه از داروخانه محلی خود تهیه کنید.

 

دارو های NSAID که دارو های ضد التهابی غیر استروئیدی هستند مانند ناپروکسن و ایبوپروفن می توانند دردهای التهابی ناشی از پارگی دیسک کمر و فشرده سازی اعصاب در اثر دیسک کمر را کاهش دهند.

برخی از افرادی که دارای بیماری های دستگاه گوارش و یا قلبی - عروقی هستند قادر به استفاده از این دارو ها نیستند و می توانند از مسکن های بدون نسخه مانند استامینوفن استفاده کنند.

برخلاف NSAID ها که پاسخ التهابی را مهار می کنند ، مسکن ها سیگنال های درد از ستون فقرات را که به مغز ارسال شده را مسدود می کنند.

آسیب به کبد یکی از خطرات استفاده بیش از حد از مسکن ها است به همین دلیل توصیه می شود که این دارو ها فقط برای مدت کوتاه استفاده شوند.

 

در اکثر موارد داروهای بدون نسخه مؤثرتر هستند ، اما برای آن دسته از بیمارانی که علائم آن ها بعد از چند هفته برطرف نشده است دارو های تجویزی در دسترس هستند

دارو های تسکین دهنده درد نارکوتیک ، شل کننده های عضلانی ، تزریق کورتیکواستروئید اپیدورال و ضد تشنج ها ، همه درمان های نسخه ای هستند.

به دلیل خطر اعتیاد به دارو های شل کننده عضلات و تمام مواد نارکوتیک باید فقط در موارد شدید مورد استفاده قرار گیرند.

 

گرما درمانی برای کاهش درد

از گرما درمانی نیز معمولا برای کاهش درد پارگی دیسک کمر استفاده می شود. گرما درمانی می تواند به بهبود درک درد و کاهش گرفتگی عضلانی کمک کند و درد بسیاری از بیماران را کاهش می دهد. از طرفی دیگر کرایوتراپی یا همان سرما درمانی نیز به کاهش التهاب و تورم کمک می کند.

 

بسته های گرم و سرد ، کمپرس ها و مواردی از این قبیل میتوانند به طور مؤثر در کنار هم مورد تسکین قرار گیرند، اما در برخی از موارد گرما درمانی و سرما درمانی ممکن است به جای تسکین درد باعث ناراحتی بیشتر فرد شود چرا که یخ می تواند اسپاسم و گرفتگی عضلات را تشدید کند و گرما نیز برای التهاب مفید نیست.

 

راه های درمان پارگی دیسک کمر, علل پارگی دیسک کمر, عوارض پارگی دیسک کمر

لامینکتومی یکی از روش های جراحی برای پارگی دیسک کمر است

 

درمان پارگی دیسک با استفاده از جراحی

اکثر پارگی های موجود در دیسک کمر به درمان های محافظه کارانه پاسخ می دهند. اما جراحی دیسک برای علائم خاص مانند فلج به دلیل فشرده سازی ریشه عصب یا درد مداوم رادیکولار بدون بهبودی ماندگاری با وجود درمان گسترده محافظه کارانه ، گزینه ای ضروری است.

 

در مدت زمان طولانی تر ، درد مداوم می تواند به درد مزمن تبدیل شود. علاوه بر درد مزمن و مداوم ، در موارد غیر قابل حل شامل فشرده سازی اعصاب ، خطر آسیب عصبی غیر قابل برگشت عصب نیز وجود دارد که می تواند چشم انداز یک روش درمانی را کاهش دهد. جراحی دیسک بین مهره ای ممکن است مورد توجه و ضروری باشد.

 

هدف از جراحی پارگی دیسک کمر ، تسکین فشار بر اعصاب و در صورت لزوم تثبیت ستون فقرات است. روش های جراحی که ممکن است برای پارگی دیسک کمر استفاده شوند عبارتند از : لامینکتومی ، دیسککتومی،جراحی دیسک مصنوعی و فیوژن ستون فقرات است.

 

گردآوری: بخش سلامت بیتوته


 
نظرات شما ()
 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

مجموعه: ایدز و انواع اعتیاد

 

کمیکال چیست, کمیکال چگونه درست میشود, تاثیر کمیکال

کمیکال نوعی ماده مخدر است که بسیار اعتیاد آور می باشد

 

کمیکال چیست؟ راه‌ های ترک ماده مخدر کمیکال

همانطور که همه ما می دانیم اعتیاد یک بیماری بسیار مخربی است که کل ابعاد زندگی فرد را تحت تأثیر قرار می دهد جمله " اعتیاد نمی آورد " جمله ای است که بیشتر مصرف کنندگان مواد برای اینکه افراد بیشتری را گرفتار کنند و به نوعی کار خود را توجیه کنند به زبان می آورند امروزه این جمله برای مواد مخدر کمیکال به کار می رود. در ادامه به بحث در مورد این مواد مخدر می پردازیم.

کمیکال, ماده مخدر کمیکال, راه‌ های ترک کمیکال

کمیکال به شکل دانه های قهوه ای ریز است

 

کمیکال چیست؟

کمیکال نوعی ماده مخدر است که بسیار زیرکانه و با برنامه ریزی وارد عمل می شود. مصرف این ماده مخدر در روزهای اولیه مصرف احساس خوشایندی به مصرف کننده می دهد و با همان سرعت کند پیش می رود تا به وقت خود حمله کند.

 

سرعت پایین اثر این ماده مخدر باعث می شود ،مصرف کننده تصور کند که چه ماده مخدر خوبی است که در عین این که اعتیاد آور نیست ، احساس خوشایندی نیز به فرد می دهد ، غافل از این که کمیکال مانند سایر مواد صنعتی مثل شیشه و گل که از مشتقات گیاه شاهدانه است ، بسیار اعتیاد آور است.

 

کمیکال نوعی روان گردان از خانواده ماری جوانای صنعتی است. چیزی که در گیاه شاهدانه و مشتقات آن باعث بروز حالاتی خاص می شود ، این ماده در نوع صنعتی خود نیز وجود دارد که باعث بروز حالات روحی و روانی خاصی در مصرف کننده می شود.

 

کمیکال مانند دانه های قهوه ای ریز هستند که در بیشتر مواقع با ماری جوانا مصرف می شوند. کمیکال هم مانند اسپری و هم مانند سیگار در اغلب مهمانی ها و دورهمی های جوانان و نوجوانان مصرف می شود ، این ماده بسیار اعتیاد آور است و با یک بار مصرف هم می تواند فرد را وابسته کند این ماده مخدر با اتصال به گیرنده هایی که در مغز ، کلیه ، کبد و ریه ها قرار دارد بر بدن مصرف کننده تأثیر می گذارد و عملکرد طبیعی مغز را تغییر می دهد و تأثیر روانی و جسمی متعددی رو بدن فرد دارد.

 

راه‌ های ترک کمیکال, مضرات مخدر کمیکال, عوارض مصرف کمیکال

از مهم ترین تأثیرات کمیکال ایجاد اختلال بر روی حافظه کوتاه مدت فرد است

 

مضرات مخدر کمیکال

یکی از مهم ترین تأثیراتی که روی فرد می گذارد این است که در حافظه کوتاه مدت فرد اختلال ایجاد می کند و باعث ازبین رفتن آن می شود.

همچنین این ماده مخدر باعث افزایش فشار خون می شود و مصرف کننده حالتی شبیه به سکته مغزی را تجربه می کند.

این حالت حدود 10 تا 15 دقیقه طول می کشد و فرد حالتی شبیه به کما تجربه می کند. بعد از آن که فرد به هوش می آید به تهیه و مصرف دوباره آن فکر می کند.

 

عوارض مصرف کمیکال

بسیاری از افراد تصور می کنند این ماده مخدر عوارض ندارد ، اما آنچه حقیقت دارد این است که این ماده مخدر هم عوارض کوتاه مدت دارد و هم در بلند مدت عوارضی را بر فرد مصرف کننده می گذارد.

 

از عوارض کوتاه مدت مصرف این ماده مخدر می توان به سرگیجه ، حالت تهوع ، توهم دیداری و شنیداری ، سفر در مکان و زمان ، احساس سرخوشی ، زندگی را آرام دیدن ، خنده زیاد ، شل شدن اعضای بدن ، خواب های کوتاه و بریده بریده ، عدم تعادل در صحبت کردن و رفتار فیزیکی ، صحبت های نا به جا ، افزایش فشار خون و فرو رفتن در کمای کوتاه مدت اشاره کرد.

 

مصرف این ماده مخدر در بلند مدت هم عوارضی بر روی فرد مصرف کننده می گذارد که در ادامه آنها را نام می بریم: 

• قدرت حافظه را کاهش می دهد.

• فرد توان به خاطر آوردن خاطرات و وقایع را ندارد.

• قدرت عکس العمل فرد تحت تأثیر قرار می گیرد.

• فرد دچار اختلالات روانی می شود.

• مسئولیت پذیری در فرد کاهش می یابد و فرد نمی تواند به درستی رابطه اجتماعی داشته باشد.

• انزوا و گوشه گیری نیز یکی از عوارض روانی فرد مصرف کننده می باشد.

 

ماری جوانا, عکس  ماده مخدر کمیکال, کمیکال

انزوا و گوشه گیری فرد از عوارض مصرف کمیکال است

 

کمیکال توسط چه کسانی مصرف می شود؟

ماده مخدر کمیکال توسط افراد در رده های سنی مختلف استفاده می شود اما متأسفانه این ماده مخدر به دلیل ارزان و کم هزینه بودن و در دسترس بودن در بین جوانان 18 تا 25 ساله مصرف بالایی دارد ، این افراد دلایل و بهانه های زیادی برای مصرف این مواد مخدر می آوردند ، از جمله : سرخوشی ، احساس توانمندی ، حس کنجکاوی ، داشتن آرامش ، داشتن خلق و خوی بهتر

 

چگونه می توان کمیکال را ترک کرد؟

ترک کردن کمیکال درست مانند مواد روان گردان همچون حشیش و ماری جوانا است زیر پایه اصلی این مواد از ماری جوانای صنعتی گرفته شده است که عملکردی مشابه یکدیگر دارند ، بنابراین ترک کمیکال نیز مشابه این مواد است.

ترک ماده مخدر کمیکال به طور معمول ممکن است بین 6 تا 10 هفته طول بکشد ، البته این طول درمان ثابت نیست و در برخی از افراد طولانی تر خواهد بود .

مدت زمان ترک این ماده مخدر وابسته به وضعیت جسمانی ، میزان و شدت مصرف کمیکال است.

ترک ماده مخدر کمیکال سه مرحله دارد که در ادامه آنها را شرح می دهیم.

 

 

مرحله اول ترک کمیکال 

سم زدایی اولین مرحله برای ترک ماده مخدر کمیکال است. سم زدایی فرایندی است که به بدن اجازه داده می شود مخدر موجود در آن را دفع و خارج کند. این موارد به گیرنده هایی که ماده مخدر کمیکال به آنها متصل است وصل می شود و با قطع اتصال آنها از گیرنده ها باعث خروج آن از سیستم است.

 

هدف از سم زدایی مدیریت ایمن علائم ترک در صورت قطع مصرف مواد مخدر توسط فرد معتاد است، این مرحله 12 روز ادامه دارد که سخت ترین مرحله است و این احتمال وجود دارد که مصرف کننده به دلیل شدت نشانه ها دوباره به سمت مواد کشیده شود.

 

 

نشانه های جسمی ترک در این دوره عبارتند از تعریق زیاد ، اختلال در خواب ، سرگیجه و سر درد ، حالت تهوع و استفراغ ، درد های عضلانی ، بی قراری و سردرگمی و سوء هاضمه است

 

مرحله دوم ترککمیکال

این مرحله تا هفته سوم ادامه دارد ، در این دوره فرد دچار احساسات منفی و بدبینی می شود ، استفاده از رژیم غذایی مناسب ، ورزش و بررسی علائم و مشکلات می تواند عملکرد بهتری داشته باشد همچنین ادامه جلسات روان درمانی در این دوره بسیار مهم است و به بهبود عملکرد کمک می کند.

علائمی که در این دوره بروز می کند شامل عدم توانایی در انجام کار های روزمره ، نداشتن تعادل ، عدم توانایی در بروز احساسات و وسوسه برای مصرف دوباره مواد است.

 

مرحله سوم ترک کمیکال

این مرحله به نوعی شروع دوباره برای بیمار به حساب می آید ، در همین مرحله است که تأثیرات روحی ، روانی و اجتماعی خود را نشان میدهد. فرد در این مرحله به شناخت جدیدی از خود می رسد و باید با افزایش انگیزه و اعتماد به نفس به مسیر درمان اعتیاد خود ادامه دهد.

 

 کمیکال چگونه درست میشود, تاثیر کمیکال, ماری جوانا

ترک کمیکال بین 6 تا 10هفته طول می کشد

 

نتیجه گیری

متأسفانه با این تفکر غلط که این ماده اعتیاد آور نیست جوانان و نوجوانان زیادی در بند این ماده مخدر گیر افتاده اند و زندگی خود را در باتلاق اعتیاد غرق کرده اند.

همانطور که در مطالب بالا بیان شد این ماده حتی با یک بار مصرف فرد را وابسته می کند و عوارض ترک بسیار شدیدی دارد.

با توجه به عوارضی که مصرف این دارو دارد ممکن است فرد به کام مرگ نیز کشیده شود.

 

گردآوری : بخش سلامت بیتوته


 
نظرات شما ()
 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

پنج شنبه 100 آبان 20  12:52 عصر

مجموعه: داروهای گیاهی و طب سنتی

 

کمپرس یخ پشت گردن ، قرار دادن یخ در پشت گردن در قسمت فنگ فو ، فواید استفاده از یخ در قسمت فنگ فو

یخ درمانی توسط طب سنت ابداع شده و کاربرد زیادی دارد

 

با یک تکه یخ روی نقطه فنگ فو شارژ شوید + آموزش

همه ی انسان ها فطرتا زیبایی و جوانی را دوست دارند و در پی داشتن عمری طولانی مدت میباشند و از پیری و کهولت بدشان می آیند. اما طبیعت انسان به گونه ایست که نمیتواند همیشه جوان و سالم بماند و پس از گذشت سال ها عمر انسان،پایان می یابد.

امروزه با گسترش تکنولوژی بشر و رشد و پیشرفت آن، باعث شده تا انسان ها بتوانند با استفاده از ابداعات و نو آوری پزشکان،جوان بمانند و از پیری زود رس و یا کهولت تا حدودی جلوگیری کنند.

 

در میان تمام تحقیقات و کشف رازهای جوانی که امروزه در سراسر دنیا انجام میشود ، روشی وجود دارد که از چندین سال قبل، زمانی که هیچ دانش بشری وجود نداشت ، برای جوانسازی به کار برده میشد که به آن یخ درمانی گفته میشود.

یخ درمانی در گذشته توسط طب سنت پزشکی ابداع شده که کاربرد زیادی در زندگی امروزه ی مردم دارد.

 

شاید بگویید مگر میشود که سوزن و یخ ، باعث جوانی و یا سلامتی انسان ها شود ؟

اینکه یخ باعث شده تا به وسیله آن بسیاری از بیماری ها درمان شود ، ممکن است باعث تعجب و شگفتی شما شود و با خود بگویید مگر میشود با آب منجمد شده درمان شد؟

 

اما باید بدانید که از چندین سال قبل بدون اینکه دارویی توسط پزشکان تجویز شود، با یخ بسیاری از مشکلات و بیماری های مردم را درمان میکردند ، که به آن یخ درمانی میگفتند.

در این بخش با ما همراه باشید تا به شما درباره ی نحوه درمان اختلالات و یا مشکلات به وسیله ی آب منجمد شده آموزش دهیم.

 

 نقطه فنگ فو ، گذاشتن یخ در نقطه فنگ فو در گردن ، فواید گذاشتن یخ در نقطه فنگ فو

یخ درمانی یک روش بسیار راحت برای تسکین درد دندان نیز است

 

یخ درمانی

تاریخچه شروع استفاده از یخ درمانی به اوایل دوره 2000 میلادی در کشور مکزیک بر میگردد. یخ درمانی ، تکنیکی برای ماساژ دادن است که به همراه آن رژیم غذایی و ورزشی مناسبی در نظر گرفته میشود. همچنین یخ درمانی یک روش بسیار راحت برای تسکین سر درد ، دندان درد و همچنین برای کاهش دردهای مفصلی مفید میباشد.

 

قرار دادن یخ در پشت گردن در قسمت فنگ فو

قرار دادن یخ در قسمت پشت گردن باعث میشود که نقطه ی فنگ فو تحریک شده وباعث ترشح اندروفین در جریان خون شود . این ترشح باعث میشود که شما احساس شادی و سر حالی داشته باشید همچنین با تحریک این نقطه ، به حفظ و یا بازگرداندن تعادل فیزیولوژیکی بدن، جوانسازی، کمک میکنید.

 

به قسمتی از گردن که در بخش میانی پشت گردن ، بین شانه و محل رویش مو قرار دارد ، فنگ فو گفته میشود.

نحوه ی انجام این نوع از درمان به این صورت است که اول باید بر روی شکم دراز بکشید ، به طوری که احساس راحتی داشته باشید. تکه از یخ را که از قبل آماده کرده اید را بردارید و روی قسمت فنگ فوی گردن خود بگذارید. یخ باید به مدت 15 الی 20 دقیقه روی این نقطه بماند، نه بیشتر.

هنگامی که یخ در پشت گردن شما قرار دارد راحت و آسوده باشید و به هیچ نقطه از بدنتان فشار وارد نکنید.

 

این کار را سعی کنید روزی دوبار انجام بدهید ، چرا که برخی از کارشناسان طب سنت ، اعتقاد دارند که استفاده ی دوباره در روز میتوانید بهترین بهره را برای درمان ببرید.

در هنگام درمان،از یک پارچه،دستمال و یا شال برای ثابت ماندن یخ استفاده کنید.

اگر فکر میکنید سرد بودن یخ را نمیتوانید تحمل کنید و یا برایتان آزار دهنده است،نگران نباشید چرا که پس از چند ثانیه ،دیگر سردی یخ را احساس نخواهید کرد.

 

معجزه یخ روی گردن ، فواید درمانی یخ بر روی گردن ، تحریک نقطه فنگ فو

گذاشتن یخ در نقطه فنگ فو در گردن باعث بهبود خواب می شود

 

فواید استفاده از یخ در قسمت فنگ فو

1- باعث بهبود کیفیت خواب میشود

تحریک این قسمت از بدن بعد از قرار گرفتن یخ ، باعث بهبود کیفیت خواب میشود.چرا که این نقطه ( فو ) مسئول خواب عمیق میباشد . به طوری که کمک میکند تا بتوانید به خوبی تا صبح استراحت کنید و در نیمه های شب از خواب بلند نشوید و با خیال آسوده بخوابید . تأثیر قرار گیری یخ در این نقطه در کتاب های طب سنتی چین نوشته شده است.

 

2- از بین بردن مشکلات گوارشی

شما میتوانید با انجام این روش،مشکلات گوارشی خود را درمان کنید.

افرادی که دچار سو هاضمه هستند و استفاده از دارو ها برای درمان این مشکل اثری نداشته است،میتوانند با انجام این کار به طور کامل درمان شوند.یخ را در قسمت فنگ فو گردن خود بگذارید و به مدت 15 الی 20 دقیقه روی گردن بماند .این کار باعث بهبودی روند هضم غذا میشود.

 

 

3- باعث کاهش استرس میشود

یخ درمانی را پیشنهاد میکنیم اگر از داشتن استرس مدوام و با انجام این کار استرس ، نگرانی و اضطراب شما را کاهش میدهد و باعث میشود ، بدون انجام هزینه های گزاف مشکلتان را حل کنید. در کتاب سنت چینی این روش ساده و بی خطر توصیه شده است.

 

شما میتوانید این راه را امتحان کنید ، چرا که انجام آن هیچ ضرر و خطری به همراه ندارد. از دیگر مزیت های آن این است که تحریک این نقطه ، به وسیله ی یخ باعث کاهش اختلالات روانی ،افسردگی نیز میشود. البته بدانید که باعث بر طرف کردن اختلالات روانی نمیشود،تنها میتواند باعث بهبود و جوانسازی بدن شود و فرد احساس شادابی و نشاط کند و زندگی خود را با سلامت کامل پیش ببرد.

 

4- برطرف کردن سندروم پیش از قاعدگی

در کتاب طب سنت نوشته شده است که اگر یخ را در قسمت فنگ فو قرار دهید باعث کاهش درد در ناحیه مربوطه شده و همچنین عصبانیت و بی حوصلگی فرد را کاهش میدهد .

 

قسمت فنگ فو که در پشت گردن قرار دارد ، با چرخه قاعدگی ارتباط مستقیم دارد و تحریک این قسمت توسط یخ میتواند به کاهش اختلالات در زمان قاعدگی کمک شایانی کند.

 

فواید استفاده از یخ در قسمت فنگ فو ، معجزه یخ روی گردن ، فواید درمانی یخ بر روی گردن

کاهش سردرد از فواید گذاشتن یخ در نقطه فنگ فو در گردن می باشد

 

5- باعث کاهش سر درد میشود

برای برطرف کردن احساس خستگی،سر درد و همچنین سر گیجه داشتن میتوانید از این روش استفاده کنید. تحریک این نقطه در درمان سردرد بسیار تأثیر گذار بوده به طوری که شما میتوانید نه تنها یخ ، بلکه با قرار دادن شیئ گرم و داغ نیز این نقطه را تحریک کرده و باعث تحریک آن شد و در نتیجه به کاهش درد کمک خواهد کرد. این انرژی درست در نقطه مقابل درد قرار دارد. در میان گزینه‌های نام برده شده ، یخ بهتر از همه می‌تواند سردرد را از بین ببرد.

 

علاوه بر فوایدی که درباره ی این روش گفتیم ،چند نمونه دیگر از مزیت های آن را برای شما بازگو میکنیم:

تحریک نقطه فنگ فو باعث میشود تا سرماخوردگی های مکرر از بین رود. باعث تسکین دندان درد میشود. افرادی که مبتلا به بیماری آسم هستند با انجام این روش میتوانند تا حدودی به روند درمان بیماری خود بهبود ببخشند. تحریک نقطه فنگ فو باعث مدیریت در اختلالات تیروئید شده و همچنین میتواند در تسکین آرتریت کمک کند و یا باعث بهبود تنفس شود.

 

 قرار دادن یخ در پشت گردن در قسمت فنگ فو ، فواید استفاده از یخ در قسمت فنگ فو ، معجزه یخ روی گردن

یخ درمانی برای بانوان باردار مناسب نمی باشد

 

یخ درمانی یک روش بسیار ساده ای است که میتوانید بدون پرداخت هیچگونه هزینه ای آن را در منزل انجام دهید.

همچنین شما میتوانید در کنار انجام یخ درمانی رژیم غذایی و ورزشی مناسب را قرار دهید تا عملکرد آن بیشتر باشد و باعث کاهش اختلالات و مشکلات شما شود. همچنین توجه کنید که انجام این روش برای خانم های باردار مناسب نمیباشد .

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته


 
نظرات شما ()
 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

چهارشنبه 100 آبان 19  12:5 عصر

مجموعه: پیشگیری بهتر از درمان

 

مراقبت از پانسمان دندان عصب کشی شده, مراقبت از پانسمان دندان عصب کشی شده, استفاده از نخ دندان و مسواک بعد از انجام عصب کشی

پس از انجام عصب کشی دندان از مصرف نوشیدنی های گرم و سرد پرهیز کنید

 

پس از عصب‌کشی دندان چه مراقبت‌هایی باید انجام دهیم؟ 

دندان ها ممکن است به دلیل عدم مراقبت های صحیح، دچار پوسیدگی شود به طوری که این پوسیدگی به سطح ریشه رسیده و ریشه و عصب دندان نیز دچار آسیب دیدگی شود. به درمان دندان آسیب دیده و به اصطلاح درمان ریشه ی دندان، عصب کشی میگویند.

عصب کشی میتواند در یک جلسه و یا در طی دو جلسه تمام شود که این کار بستگی به دندان آسیب دیده دارد. برای انجام عصب کشی، ابتدا باید عصب را قطع کرده  و  آن را خارج نمود. این کار باعث میشود تا  قسمت های اطراف ریشه دندان دچار عفونت و با ایجاد زخم گردد.

 

حتی ممکن است در برخی از افراد دردهای شدیدی در قسمت دندان عصب کشی شده صورت بگیرد. اگر شما هم دچار این مشکل شده اید نگران نباشد چرا که این مشکل  برای برخی از افراد رخ میدهد و شما اولین نفر نیستید.ما در این مقاله میخواهیم روش مراقبت بعد از درمان عصب کشی را به شما آموزش بدهیم.

 

پس از انجام درمان عصب کشی،احتمالا تا 1 الی 2 ساعت دندان شما و قسمتی از اطراف دندان بی حس میباشد. در هنگام بی حسی شما نباید از نوشیدنی های گرم و داغ و همچنین جویدنی استفاده کنید. در این برهه زمانی شما هیچ دردی را احساس نمیکنید. به مرور بی حسی دندان از بین رفته و دندان درد شما ممکن است شروع شود و پس از اینکه بی حسی کاملا برطرف شد این درد احتمال دارد شدت بگیرد.

 

در چند روز اول این درد با شما همراه خواهد بود. اما با گذشت روزها ،میزان درد شما نیز کاهش میابد.به طوری که اگر در قسمت دندان عصب کشی شده با خوردن غذا فشار وارد شود احتمال درد آن زیاد است. در غیر این صورت در حالت عادی دیگر دردی نخواهید داشت.پس از گذشت حدودا یک هفته احساس درد به طور کامل برطرف خواهد شد.

 

در مدت زمانی که شما دندان درد دارید، میتوانید از مسکن هایی مثل بروفن،استامینافن استفاده کنید.دقت کنید،زمانی مجاز به مصرف این دارو ها در هنگام درد میباشید که منع مصرف داروی خاصی را ندارید.به گونه ای که با خوردن دارو حال شما بد نشود.

 

ممکن است بعد از انجام عصب کشی،دندان شما دچار التهاب و عفونت شود  به طوری که نتوانید دندان را روی هم قرار بدهید. ممکن است شما با بروز چنین مشکلی دچار نگرانی شوید و گمان کنید نحوه ی  عصب کشی شما به خوبی انجام نشده است.اما در واقع چنین نیست چرا که علت بروز این مشکل جزء روند درمان محسوب میشود و جای نگرانی نیست.

 

اما اگر التهاب ، عفونت و تورم زیاد دندانتان ادامه پیدا کرد  و حتما به دندان پزشک مراجعه کنید.

سعی کنید در مدت زمانی که دندان درد ناشی از عصب کشی دارید از مصرف داروهای مسکنی مثل آنتی بیوتیک پرهیز کنید. چرا که این دارو بسیار قوی بوده و تنها زمانی مجاز به مصرف آن میباشید که پزشک برایتان تجویز کرده باشد.

 

حفاظت از دندان عصب کشی شده, مراقبت های بعد از عصب کشی, مراقبت از دندان عصب کشی شده

بعد از انجام عصب کشی دندان و بعد از رفتن اثر بی حسی درد دندان طبیعی است

 

استفاده از نخ دندان و مسواک بعد از انجام عصب کشی

استفاده از نخ دندان و مسواک بعد از انجام عصب کشی ، مانعی ندارد اما بدانید که بلافاصله بعد از عصب کشی نباید از مسواک و نخ دندان استفاده کنید زیرا شما به تازگی این درمان را انجام داده اید و پانسمان بر روی دندان شما قرار دارد و همچنین با دارا بودن شیار های زبربهتر است تا چند روز اول از انجام این کار صرف نظر کرد.

 

مصرف غذا و خوراکی بعد از انجام عصب کشی

برای خوردن غذا  شما بایدصبر کنید تا دندان شما کاملا از بی حسی در بیاید چرا که اگر در هنگام مصرف غذا دندان شما بی حس باشد ممکن است  تسلط کافی در خوردن نداشته باشید و منجر به گاز گرفتن زبان خود شوید.حتما برای شروع به غذا خوردن باید منتظر بمانید تا دندان شما از بی حسی در بیاید و آرام آرام از غذا های نرم شروع کنید.

 

باز نماندن روی دندان بعد از عصب کشی

 هنگامی که پزشک، دندان شما را عصب کشی میکند،دندان شما را پر نمیکند بلکه در روی آن را پانسمان میکند. این پاسمان به طور  موقت بوده و شما بعد اینکه التهاب دندانتان از بین رفت و دیگر دندان درد نداشتید باید در اسرع وقت به دندان پزشک مراجعه کرده و تا بر قسمتی که دندانتان خالی است پر کند و بر روی آن روکش قرار دهد.و یا اینکه پروتز روی آن انجام دهد.

 

اگر در دوره ی دندان درد و یا هنگامی که هنوز نیاز به پر کردن دندان نیست پانسمان شما افتاد،حتما برای پانسمان کردن مجدد به دندان پزشک خود مراجعه فرمایید. اما اگر قسمتی از پانسمان افتاده باشد نیازی به مراجعه کردن در دندان پزشک ندارید.

 

دندانی که نیاز به عصب کشی دارند در بیشتر مواقع شدیدا خراب بوده و بسیار شکننده میباشد. به همین دلیل برای اینکه آسیبی به دندان نرسد ، به گونه ای غذا بخورید که فشاری به پانسمان وارد نشود و همچنین سعی کنید غذاهای نرم مصرف کنید و خوردن غذاهای سخت و آجیل و از حبوباتی که سفت و سخت میباشد استفاده نکنید و همچنین برای راحتی بیشتر آبمیوه و مایعات مصرف کنید. 

 

پانسمان مورد استفاده بر روی دندان چگونه باید باشد؟

پانسمان را باید بررسی کنید زیرا نباید پانسمان یا پر کردن موقت دندان،  بلند باشد چرا که در موقع مصرف غذا شما اذیت میشوید و ممکن است ترتیب قرار گرفتی دندان را بهم بزند به طوری که اول،  پانسمان بر روی دندان رو به رویی قرار بگیرد و شما دیگر نتوانید به گونه ای  دهان خود را باز و بسته کنید که دندان ها روی هم قرار بگیرند. بنابراین اگر پانسمان شما بلند بود برای اصلاح آن به دندان پزشک مراجعه فرمایید.

 

مراقبت های بعد از عصب کشی, مراقبت از دندان عصب کشی شده, عصب کشی دندان

بی حسی دندان بعد از عصب کشی 1 الی 2 ساعت ادامه دارد

 

حساس بودن دندان بعد از انجام عصب کشی

حساسیت دندان تا مدتی طبیعی است. این حساسیت گاهی حتی تا یک ماه هم طول می کشد. اما به طور تدریجی کمرنگ تر می شود و به معنی درمان نادرست نیست. در صورتی که درد و حساسیت تا یک ماه بعد برطرف نشد، باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

 

مصرف داروهای مسکن بعد از انجام عصب کشی

بعد از عصب کشی دندان ها نیازی به مصرف هیچ دارویی نمی باشد تنها در صورت احساس درد شدید می توان از مسکن هایی که التهاب ایجاد نمی کنند مانند ژلوفن استفاده کرد، اما طبق نظر پزشک می توان از داروهای آنتی بیوتیک نیز استفاده کرد. درد دندان بعد از عصب کشی می تواند به دلیل پوسیدگی دندان قبل از عصب کشی باشد. اما این درد موقتی است و با استفاده یک داروی ضد درد رفع می گردد.

 

سوالات متداول افراد در مورد حفاظت از دندان عصب کشی شده و پاسخ به آن  

بی حسی دندان تا چه مدت خواهد بود؟

ما در این مقاله به مدت زمان بی حسی اشاره کردیم.گفتیم از 1 الی دو ساعت این بی حسی وجود دارد اما ممکن است در برخی از افراد این بی حسی تا چند ساعت ادامه پیدا کند.لب ها،دندان،گونه، و یا فک و زبان شما ممکن است ساعت ها بی حس بماند.در زمان بی حسی و پس از درمان دندان سعی کنید از نوشیدنی های سرد استفاده کنید  و همچنین کمپرس یخ را روی گونه ی خود در قسمتی که  دندان قرار دارد،قرار بدهید.

 

در بازه زمانی که شما در بی حسی به سر میبرید،امکان دارد که لب یا گونه و زبان خود را گاز بگیرید و متوجه این گاز گرفتگی نشوید اما بعد از اینکه بی حسی تمام شد،این قسمت ها به دلیل گاز گرفتن دچار خون مردگی شده و احساس درد داشته باشید.

 

استفاده از نخ دندان و مسواک بعد از انجام عصب کشی, دارو های مسکن بعد از انجام عصب کشی, حفاظت از دندان عصب کشی شده

بعد از انجام عصب کشی با پانسمان دندان شما به صورت موقت پر می شود

 

درد لثه یا فک بعد از انجام عصب کشی طبیعی است؟

این اتفاق طبیعی بوده چرا که در طی انجام عصب کشی و ترمیم دندان ، بافت های لثه ممکن است تحریک شود. برای اینکه این درد از بین برود و یا کم تر شود سعی کنید،در روز 2 الی 3 مرتبه، دهان خود را استفاده از ترکیب آب ولرم و نمک بشویید.

میزان استفاده از  نمک برای شست و شوی دهان باید ½ قاشق چای خوری  در یک فنجان آب باشد.

همچنین میتوانید از دارو های مسکن نیز استفاده کنید.

 

دندان بعد از عصب کشی باز میشود؟

بعد از انجام عمل عصب کشی، دندان شما به طور کامل باز و یا بسته نمیشود.همچنین برای پر کردن موقت  از پانسمان استفاده میکنند و شما برای پر کردن دائمی دندان خود باید 2 هفته بعد از انجام عصب کشی اقدام کنید.

 

علت متفاوت بودن حس دندان چیست؟

ممکن است در پشت "دندان جلویی" یا بالای "دندان پشتی" یک تورفتگی جزئی یا ناحیه زبر احساس کنید.این احساس به دلیل وجود پانسمان و پر کردن موقت دندان بوده .با این حال، اگر فکر می‌کنید کل پر شدگی موقت از بین رفته است، لطفا به دندان پزشک خود مراجعه کنید.

همچنین اگر احساس می‌کنید که دندانتان به صورت ناصاف روی هم قرار گرفته است و باعث ناراحتی و اذیتتان میشود حتما با پزشک مربوطه خود تماس بگیرید و یا مراجعه کنید.

 

چه مدت پس از عصب کشی می‌توانم بخورم و یا بنوشم؟ 

دندانپزشکان توصیه می‌کنند که 30-40 دقیقه بعد از عصب کشی صبر کنید و از خوردن یا نوشیدن اجتناب کنید. این کار اجازه می‌دهد مواد ناحیه پر شده سفت شود.

 

 

عصب کشی دندان, درمان دندان آسیب دیده, مراقبت از دندان عصب کشی شده و پرشده

بعد از انجام عصب کشی دندان بعد از دوهفته می توانید دندان خود را روکش کنید

 

آیا بعد از عصب کشی به درمان دیگری نیاز دارم؟ 

پس از انجام عصب کشی بر روی دندان، ترمیم دائمی ‌لازم است. محل قرارگیری دندان مشخص می‌کند که چه ترمیمی‌ توصیه می‌شود. اکثر دندان‌ها به نوعی روکش نیاز دارند، اگرچه موارد استثنایی وجود دارد که فقط می‌توان یک پر کننده در آن قرار داد. از این ترمیم دائمی ‌برای جلوگیری از شکستگی‌های بعدی دندان و جلوگیری از پوسیدگی دوباره پس از عصب کشی استفاده می‌شود.

 

چه زمانی برای ترمیم دائمی ‌باید به دندانپزشک مراجعه کنم؟

اگر با مواد پر کننده موقت که دندانپزشک قرار می‌دهد، ملایم رفتار کنید تا دو هفته دوام دارند. برای جلوگیری از مشکلات ناشی از عفونت مجدد یا شکستگی که می‌تواند روند درمان دندان شما را به خطر بیندازد، باید در اسرع وقت برای ترمیم نهایی مراجعه کنید

 

آیا بعد از عصب کشی می‌توانم دوباره به محل کار برگردم؟ 

سعی کنید تا بی حسی شما به طور کامل برطرف نشده به محل کار نروید.بعد از این که بی حسی کاملا از بین رفت و به روال قبل برگشتید  به محل کار خودتان بروید وهمچنین  نکته ای که قابل توجه است این است که همراه خود مسکن داشته باشید چرا که امکان دارد بعد از برطف شدن بی حسی درد شما در ناحیه دندان عصب کشی شده شروع شود

 

 

بایدها و نبایدهای بعد از عصب کشی چیست؟

بلافاصله بعد از انجام عصب کشی نباید چیزی میل کنید.همچنین سعی کنید بین 30 تا 45 دقیقه کلا از خوردن هر گونه مواد غذایی خود داری کنید.چرا که این پر کننده موقت دندان باید سفت شود در غیر این صورت با خوردن خوراکی ممکن است پاسمان شما خراب شود.

 

 آیا ریشه دوباره رشد می‌کند؟

خیر، بافت پالپ نرم دچار عفونت شده است، که هر دو در طی فرایند عصب کشی برداشته می‌شوند. ساختار سخت ریشه باقی مانده و سال‌ها پیش کاملاً "رشد" آن پایان یافته است

 

چرا عصب کشی باید دوباره انجام شود؟ 

دلایل زیادی وجود دارد، اما شایع ترین آن آناتومی ‌از دست رفته در طی روند اصلی عصب کشی یا عفونت مجدد از پوسیدگی‌های مکرر یا کار ترمیمی ‌است که شروع به تخریب کرده است.

 

آیا می‌توانید عصب کشی را پس از قرار دادن روکش انجام دهید؟ 

بله. دندانپزشکان یک حفره دسترسی کوچک از طریق سطح گاز گرفتن دندان ایجاد می‌کنند که بر یکپارچگی ساختاری روکش تأثیر نمی‌گذارد

 

وقتی عصب کشی می‌کنید دقیقاً چه کاری انجام می‌دهید؟ 

پس از ایجاد یک حفره دسترسی کوچک از طریق سطح جویدن دندان، بافت پالپ نرم و عفونت برداشته شده و سیستم کانال دندان ضد عفونی می‌شود. مواد پر کردن در فضاهای عصب کشی قرار می‌گیرند تا از عفونت مجدد جلوگیری کنند

 

آیا می‌توانم خودم رانندگی کنم؟

بله. با این حال، اگر بیهوشی موضعی در طی فرآیند عصب کشی را انتخاب کرده اید، باید یک راننده داشته باشید. برای بیهوشی موضعی قبل از درمان به ارزیابی نیاز است

 لطفا برای اطلاعات بیشتر با دندانپزشک خود تماس بگیرید

 

مدیریت شکستگی ریشه چگونه است؟

متأسفانه هنگامی ‌که شکستگی به ریشه گسترش یافت، هنوز هیچ "چسب فوق العاده ای" در جهان وجود ندارد که بتواند قطعات ریشه شکسته را برای بهبودی طولانی مدت نگه دارد. شکستگی همچنان گسترش می‌یابد، حتی اگر دندان با عصب کشی درمان شود و به باکتری‌ها اجازه می‌دهد دوباره وارد سیستم کانال دندان شوند و باعث عفونت مجدد گردند. در وضعیت شکستگی ریشه، بهترین کار این است که دندان کشیده شود و با یک چیز مصنوعی متفاوت مانند بریج کاشت تک دندان جایگزین شود

 

آیا بعد از فرآیند می‌توان ورزش کرد؟ 

بله، به شرطی که احساس خوبی داشته باشید. با این حال، دندانپزشکان توصیه می‌کنند تا قبل از، از بین رفتن بی حسی موضعی صبر کنید تا اطمینان حاصل کنید که هیچ گونه بافتی را در دهان خود گاز نمی‌گیرید و به مجرای پر شده موقت فرصت بهبود می‌دهید تا از بین نرود.

 

مراقبت از پانسمان دندان عصب کشی شده, مراقبت از پانسمان دندان عصب کشی شده, استفاده از نخ دندان و مسواک بعد از انجام عصب کشی

بعد از انجام عمل عصب کشی بعد از بر طرف شدن بی حسی می توانید ورزش کنید

 

 جمع بندی

در اولین اقدام سعی کنید مراقب دندان های خود باشید.تا حد امکان از مصرف کردن بیش از حد مواد قند دار بپرهیزید،چرا که موجب از بین رفتن مینای دندان شما میشود.

از قدیم گفته اند پیشگیری بهتر از درمان است.پس توجه داشته باشید مراقبت های لازم را برای اینکه دندانی سالم داشته باشید رعایت کنید.همچنین اگر دندان شما پوسیده شود حتما به دندان پزشک مراجعه کنید تا تحت مراقبت درمانی دندان قرار بگیرید. همچنین پس از انجام عمل عصب کشی و یا ترمیم دندان باید به مراقبت های پس از آن نیز اهمیت داده تا دچار بروز مشکلات دهان و دندان نشوید.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 


 
نظرات شما ()
 
   1   2   3   4   5   >>   >
لیست کل یادداشت های این وبلاگ
 
چهارشنبه 100 آذر 17
امروز:   972 بازدید
دیروز:   840  بازدید
فهرست
پیوندهای روزانه
آشنایی با من
جمله های طلایی و مطالب گوناگون
الهه ناز
دلسوز و مهربان نسبت به همه بنده های خدا هستم و سعی میکنم به همه کمک کنم. لطف کنید وبلاگ را فقط با اکسپلورر مشاهده فرمایید چون اینطوری دیگه بهم ریخته نخواهد شد...
لوگوی خودم
جمله های طلایی و مطالب گوناگون
اوقات شرعی
لینک دوستان
به سوی فردا
EMOZIONANTE
((( لــبــخــنــد قـــلـــم (((
دیار عاشقان
خورشید تابنده عشق
اگه باحالی بیاتو
Smile of dream

نظرمن
عاشق آسمونی
آخرالزمان و منتظران ظهور
***جزین***
لحظه های آبی
عصر پادشاهان
Different.fdan
● بندیر ●
سایت مهندسین پلیمر
Polymer Engineers of Darab University

سلام
ن والقلم ومایسطرون
سرباز ولایت
لنگه کفش
د نـیـــای جـــوانـی
مهندسی مکانیک ( حرارت و سیالات)-محی الدین اله دادی
هستی همیشگی
منتظر ظهور
دانلود آهنگ جدید
سکوت ابدی
ای که مرا خوانده ای ، راه نشانم بده
SIAH POOSH
بخور زار
بلوچستان
فرزانگان امیدوار
بامبو
رز یخ زده
اقلیم شناسی دربرنامه ریزی محیطی
معرفی سایت ها و بهترین های اینترنت
مدرسه ای شاد
محفل آشنایان((IMAN))
عاشقان
آخرین روز دنیا
هیس
سایت اطلاع رسانی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
اتاق دلتنگی
مهر بر لب زده
ادبیات و فرهنگ
MATIN 3DA
ارتش دلاور
عشاق((عکس.مطلب.شعرو...))
PARANDEYE 3 PA
PARANDEYE 3 PA
فانوسهای خاموش
همنشین
کانون فرهنگی شهدا
ساده دل تنها
یا د د اشت ها ی شخصی خو د م .
سایت مشاوره بهترین تمبرهای جهان دکترسخنی
شهرستان بجنورد
وبلاگ آموزش آرایشگری
کلکسیون تمبرخانواده شهید محمدسخنی وجمیله رمضان
اسیرعشق
||*^ــــ^*|| diafeh ||*^ــــ^ *||
سایت طنز و کاریکاتور دکتررحمت سخنی
شب و تنهایی عشق
داستانهای واقعی روابط عمومی Dr.Rahmat Sokhani
عصر پاییزی
به خوبی فکر کن
آقاشیر
دانلود بازی موبایل بازی موبایل بازی موبایل بازی موبایل
.دوازدهمین سوارسرنوشت
کامپیوتر+ اینترنت+ ...
ماییم ونوای بینوایی.....بسم الله اگرحریف مایی
روانشناسی آیناز
کـــــلام نـــو
جبهه مقاومت وبیداری اسلامی
سایت جامع اطلاع رسانی برای جوانان ایرانی
آوای قلبها...
طب ورزشی دکتررحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
دوربین مدار بسته
سفیر دوستی
سایت گوناگون دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
آسمان آبی من
تنهایی......!!!!!!
خبر روز
کربلا
رویش
یادداشتها و برداشتها
تعمیرات تخصصی انواع پرینتر لیزری اچ پی HP رنگی و تک رنگ و اسکنر
آموزش شنا
معیار عدل
کارشناس مدیریت بازرگانی: مهران حداد
سکوتی پرازصدا
xXx رنـــــــــــگـــــــــارنـــــــــــــــگ xXx
.: شهر عشق :.
تک درخت
پیامنمای جامع
پرنسس زیبایی
بوی سیب BOUYE SIB
نکته های زندگی
معرفی روستای قزل احمد
ما تا آخرایستاده ایم
روستای چشام
سایت روستای چشام
عکس سرا + جام جهانی 2010
عکس های عاشقانه
بنده ی ناچیز خدا
رفقا
اس ام اس های عاشقانه
فقط عشقو لانه ها وارید شوند
پتی آباد سینمای ایران
PARSTIN ... MUSIC
سلام آقاجان
منطقه آزاد
❤ღنیلوفرهای آبیღ❤
علی پیشتاز
هگمتانه
گیاهان دارویی
محمدمبین احسانی نیا
ستاره سهیل
اندیشه های من
ღღتنهاییღღ
تنهایی
شــــــهدای روستای مـــکـــی کوهسرخ
درهم
*bad boy*
آیینه های ناگهان
عاشقتم
یاد نیما
واقعه
چوک بندر
مشاوره - روانشناسی
عشق آباد شهرمن
بچه های خدایی
گل رازقی
شبستان
دل شکســــته
برادران شهید هاشمی
شهداشرمنده ایم _شهرستان بجنورد
اسطوره عشق مادر
نور
Dark Future
**عاشقانه ها**
الهگان
سلامتی و فرج امام زمان صلوات
عشق
ترانه ی زندگیم (Loyal)
توشه آخرت
Manna
دریایی از غم
ارواحنا فداک یا زینب
علمدار بصیر
عشق الهی: نگاه به دین با ...
عطش (وبلاگ تخصصی ماه محرم و صفر)
انجام پروژه های دانشجویی برای دانشجویان کنترل
اواز قطره
محمد قدرتی Mohammad Ghodrati
پیمان دانلود
بچّه شهید (به یاد شهدا)
یه دختره تنها
ورزشهای رزمی
سرباز حریم ولایت
جک ، اس ام اس و عکس
سماموس
حکیم دزفولی
خنده بازار
گل همیشه نازم
ऌ عاشق بی معشوق ऌ
گل خشک
راه فضیلت
نامه ای در راه عشق
نت سرای الماس
دل پر خاطره
مردود
ست سارافون ودامن شلواری نیلوف
دهکده کوچک ما
گروه اینترنتی جرقه داتکو
نهِ/ دی/ هشتاد و هشت
فقط خدا
COMPUTER ENGINEERING &
شاه تور
اسرا
غزلیات محسن نصیری(هامون)
پاتوق دخترها
اس ام اس جدید
موعود
آتیه سازان اهواز
نور غدیر
دُرُخـــــــــــــــــــــــش
این نیز بگذرد ...
گالری رنگارنگ
خداجون دوستت دارم
کان ذن ریو کاراته دو ایلخچی
کلاس من
اهلبیت (ع)،کشتی نجات ما...
کیمیا
طوبای محبت
نوری چایی_بیجار
* روان شناسی ** ** psychology *
دوستانه
xXx عکسدونی xXx
شخصی
هرچه می خواهد دل تنگم میذارم
کتابهای رایگان برای همه
مهربانی
نقاشی های الیکا یحیایی
اصولی رایانه
سید خراسانی
زمزمه تنها
« عــــــفـــــــاف و حـــــجــــــاب »
سوادکوهی ریکا
سکوت(فریاد)
نوستالوژی دل ....
عاشقانه ها
mohammad
حرفهای شیرین
عرفان وادب
خیارج سرای من است
حرفهای آسمانی
شَبـَــــــــــــــکَة المِشـــــــــــــکاة الإسلامیــــــــــة
احسان ابراهیم پور
بهنام دانلود
مجموعه مقالات رایانه MOGHALAT COMPUTER
عاشقانه ها
باشگاه پرواز
سکوت پرسروصدا
بدنسازی و هیکل
khoshbakhti
فرهنگی
Morteza Qasemi:Violinist
تنها

راه انداز و برنامه نویس پی ال سی+تازه های فناوری اطلاعات
چشم انتظار
درگز دیار آشنا
عشق بزرگ ترین دروغ دنیاست
دل شکسته
پیامک 590
خط بارون
خط بارون
خط بارون
نبض شاه تور
فرزند روح الله
اخبار دنیای عشق
تجربه های مربی کوچک
صل الله علی الباکین علی الحسین
Sense Of Tune
ghamzade
یٰا عِمٰادَ مَنْ لا عِمٰادَ لَهْ
متالورژی_دانلود فایل برای دانشجویان متالورژی (rikhtegari.com)
رویایی زندگی کردن...
اسماء الحسنی
خوش مرام
تینا
ستاره سهیل
جلسه قرآن وعترت کاشان
قافله شهدا
♥ღردپای عشق♥ღ
در پناه آسمون
انتظار نور
برو بچه های ارزشی
Chamran University Accounting Association
پاتوق سرا
عشق سرخ
مقاله های تربیتی
یاس من
آرامش جاویدان در پرتو آموزه های اسلام
فقط خدا
دوزخیان زمین
گل یا پوچ ؟
داستان یک روز
vagte raftan
ناکام دات کام
آزاد اندیشان
گنجینه
پایگاه اطلاعاتی و کاربردی شایگان
حفاظ
محمد شادانی
مناجات با عشق
فهادانــ
دانشجو
بیاببین چیه ؟
از یک انسان
غم
زازران
مریم بانو
mahoor
مرجع اس ام اسSMS
قرمز ها
جالب انگیزناک
فقط من برای تو
یادداشتهای روزانه رضا سروری
سیاه و سفید
داود ملکزاده خاصلویی
دوباره سبز می شویم...
شش گوشه
ریاضیات
نوجوونی از خودتون
عکس
امپراتوری هخامنشیان
ME&YOU
*مظلومیت اهل البیت(علیهم السلام)*
آوای آشنا
آرشیو
آرشیو مطالب کتاب جمله های طلایی و مطالب گوناگون[58] . جمله های طلایی[17] . ازدواج[8] . آرامش[4] . تصاویر[4] . خانواده سبز[4] . زندگی[4] . عشق[3] . خوشبختی[3] . رومانتیک[3] . سلامتی[3] . تصویر[3] . زن[3] . میلاد[3] . گناه[2] . مادر[2] . گزیده مجله خانواده سبز[2] . کشمیر[2] . قرآن[2] . عیدنوروز[2] . فریدون مشیری[2] . قانون جذب[2] . مناظره[2] . یادگاری دوستان[2] . کبد چرب[2] . نعمت[2] . جملات الهام بخش و زیبا برای زندگی[2] . خدا هست[2] . تکالیف[2] . تکنولوژی فکر[2] . حسین[2] . دختر[2] . دوستت دارم[2] . دوستی[2] . داستان[2] . زیبایی[2] . علی(ع)[2] . شب قدر[2] . صلوات[2] . صوفی و خرش[2] . اسلام[2] . ارتباط[2] . اس ام اس[2] . پیامبر[2] . اعمال[2] . اعمال شب لیله الرغائب . اعمال هنگام خواب . افتخار به زن بودن . افرادی که چشمشان کمتر از یک نمره ضعیف است، لیزیک نکنند . افسانه زن . افکاردیگران . اقدام عجیب . اگر خستگی و کسالت رهایتان نمی‌کند ! . اگر دعایتان مستجاب شد مواظب سه حالت باشید . اگر نمیتوانی . الحمد لله . الله الله و استجابت دعا . الهی قمشه ای . اما... . امام باقر . امام جعفرصادق . امام رضا (ع) . امام رضا علیه السلام و حفظ آبروی شیعه خراسانی . امام زمان . امام صادق . امام کاظم . امام هادی . امشب لیلةالرغائب . امنیت . امید . امید به زندگی به 150 سال می‌رسد . امیدوار کننده ترین آیه در قرآن . امیدواری . انتخاب نوع حجاب . اندیشه ها . انسان . انسانهای سبز . انگشتر بهشتى . انواع سوشی با طراحی های دیدنی و زیبا . انواع مختلف کفش . اولین ژیانی که تولید شد/عکس . اولین و آخرین سفر انسان به ماه . ای جوووونم . ایدز . ایده . ایده بزرگ . ایران برگر . ایران پرمصرف‌ترین مشتری سیگار تا 40 سال آینده . این 9 خرافه سلامت را باور نکنید! . این خوردنی‌ها شما را خسته‌ می‌کنند . این خوشمزه ها شما را پیر می‌کنند! . این ستارگان زن از شوهرانشان پولدارترند! . این ماده مغذی محافظ لثه است . این میان وعده مانع پرخوری می شود . این نانوایی نان ندارد . اینترنت با مغز ما چه می‌کند . بـآیَـ? . با 16 درخت با شکوه در گوشه و کنار جهان آشنا شوید . با اصول و کلیدهای فهم زبان بدن آشنا شویم! . با اظهار نیاز خود را ذلیل نکنید . با افراد عصبی چگونه برخورد کنیم . با این 12 انگیزه ازدواج نکنید! . با این لباس ها خوش اندام می شوید . با این نوشیدنی شیرین لاغر شوید . با بیل و کلنگ به جان تاریخ یزد افتادند . با تلاش . با خزان‌ زدگی پوستمان چه کنیم . با زبان بدن، مچ همه را بگیرید! . با فواید دارچین آشنا شویم . با مردان کوتاه قد ازدواج کنید! . بارهنگ . بازداشت یکی‌از عوامل تحریکات‌اخیر دراصفهان . بازیگر زن ایرانی از تغییر جنسیت و دنیای مردانه‌اش می‌گوید . باشگاه لاغر اندام های گوشی های موبایل! . بافتن موها . بانوی ایرانی، بهترین ورزشکار زن سال 2014 آسیا . باید و نبایدهای طراحی دکور فضای داخلی خانه . ببخش . بخشش . بخشش کنید، اما . بخور نخور‌های پاییزی از دید طب سنتی . بدون رژیم گرفتن لاغر شوید . برای نوجوان خود وقت بگذارید . برخی از آثار نماز شب . برداشتن موانع موفقیت . برکات‌ ماه‌ رمضان‌ . بسیار مهم و حیاتی . بلایی که سیگار بر چهره می‌‌آورد . به بهانه فیلم ملک سلیمان (ارتباط،دوستی و ...با اجنه مسایل دیگر) . به زن بودنتان افتخار کنید . بهترزندگی کردن . بهترزیستن . بهترین . بهترین خوراکی‌ها برای داشتن چشمانی زیبا . بهترین دعاى حاجت . بهترین راهنمای انتخاب و خرید لباس پاییزی . بهترین فبلت‌هایی که می‌توانید در پاییز خریداری کنید . بهترین و بدترین موادغذایی برای دیابتی‌ها . بهترین و جالب ترین سلفی های 2014 . بهترین کرم دور چشم، مناسب سنِ شما . بهترینها برای سال نو . بهره مندی از دنیا . بهروز یاسمی . بیست معجزه . بیش از 120 انسان منجمد در انتظار حیات دوباره‌اند! . بیماری که جان مرتضی پاشایی را گرفت جدی بگیرید . بیوگرافی ناصر گیتی‌جاه . پاداش کسی که آیة الکرسی را زیاد می خواند . پاسخ . پاسخ به سوالات . پای صحبت «نامزد مرتضی پاشایی» . پایان یا آغاز عاشق . پایه تخت . پایه های اخلاق . پردرآمدترین شغل ها برای زنان . پرسش . پروانه . پروردگار . پس از فوت همسرش! . پسر . پل . پلک بزنید . پند . پوکی استخوان . پیام . پیام ضروری . " دانش کم چیز خطرناکی است " . "حبس" در انتظار مزاحمان تلفنی 115 . "زمین در خوش ترین احوال" . «بهنام تشکر» پدربزرگ شد! . 10 اختراع برتر 2014 معرفی شد . 10 ترفند ساده برای سال اول ازدواج . 10 تفاوت عمده بین مغز زنان و مردان! . 10 چیزی که زن‌ها درمورد مردها تنفر دارند . 10 چیزی که هرگز نباید روی صورت تان قرار دهید . 10 درس زندگی . 10 دلیلی که باعث می‌شوند هرگز ثروتمند نشوید! . 10 راز تحریک متابولیسم بدن . 10 راز حل نشده در مورد انسان‌های اولیه . 10 راز نادیده گرفته شده از تاریخ . 10 روش برای اینکه در زندگی خوش شانس باشیم . 10 فایده معجزه‌ آسای زنجبیل . 10 فرمول ساده برای چکاپ شخصی . 10 مسکن طبیعی عالی برای دردهای قاعدگی . 100 دلاری . 12 آلوده‌کننده هوای داخل خانه . 13 عادت روزمره که باعث پیری میشود . 13 واقعیت چینی که شاید نشنیده باشید . 1387 . 14 باور غلط گوارشی . 14 نکته برای رسیدن به زندگی شادتر! . 15 واقعیت جالب در مورد هند که تا به حال نشنیده اید . 15 کاری که افراد برخوردار از اعتماد به نفس بالا انجام نمی‌دهند . 15روز . 16 اشتباهی که شما را کوتوله نشان می‌دهد! . 18 توصیه همسرانه برای آقایان . 20 دقیقه قبل از خواب قهوه بنوشید . 22 نکته تغذیه‌ای،نمره سلامت‌ . 25 نکته طلایی . 27 چیزی که در 27 سالگی باید یاد گرفت . 3 سال متوالی خشکسالی متوسط تا شدید در 8 استان . 30 . 30 بلایی که نباید سرخودتان بیاورید !!! . 30سال . 4 برابر شدن جمعیت سالمندی ایران . 40 آموزه مهم درباره همسرداری از زبان ائمه . 40 درصد از 200 نوع سرطان، قابل پیشگیری است . 40 نکته مهم اخلاقی در 40 جمله کوتاه و خواندنی . 40درس . 5 اشتباه در شستن صورت . 5 ترفند برای کار کمتر و موفقیت بیشتر در زندگی . 5 نکته حیاتی برای پیاده روی در تابستان . 50 . 6 چای گیاهی که سالم تان می کنند . 6 راهکار برای فرار از استرس های کاری . 6 فایده . 7 پیشنهاد غذایی مهم پزشکان برای سلامت و زندگی شاد خانم ها . 7 دلیل کاهش تمایل زنان به بچه‌دار شدن . 7 غذای ساده برای 7 موقعیت حساس . 79 درصد روزهای امسال پاک و سالم بودند . 7سین . 8 جاذبه طبیعت گردی ایران . 8 غذای سمی . 8 ماده خوراکی برای کم کردن اشتها . 8 نکته مهم . 9 توصیه‌ مفید صبحانه‌ ای! . 9 عادتی که ثروتمندان در زندگی دارند . 9 یار سلامتی بدن به شرط اعتدال . Art . Beautiful letter . Best Photograph . change me . Frying eggs made easy . Kashmir . Nice Garden . RED X RED . sms-اس ام اس . snake man . Surgery of a snake . Taronga Zoo . wow!!! . آبان ماه . آبان، ماه کم آبی تهرانی ها . آتش چهارشنبه . آثار روابط جنسی از منظر قرآن . آخر الزمان . آخرین آمار ازدواج و طلاق در کشور . آخرین آمار بیکاری در کشور . آخرین حرف تو چیست؟ . آدم برفی . آرام شدن . پیامبر اکرم . پیامبر اکرم(ص) . پیامبر اکرم(ص) نمونه کامل اخلاق . پیامبراکرم . پیامبران . پیرزن و مرد گوژپشت . پیشگیری از بارداری در ابتدای ازدواج . پیشگیری از سرطان . پیشنهاد هیجان‌انگیز برای موهای شما . پیوندهای روزانه . تئوری پنجره شکسته . تاثیر رنگ های شاد بر خلاقیت انسان ها . تاثیر قرمزوآبی . تاثیر میوه‌های بنفش و آبی در تقویت حافظه . تاثیر والدین در اخلاق . تاریخچه هفت سین . تاریخچه ولنتاین . تبدیل برج آب قدیمی به یک خانه مدرن . تبریک . تجلیل از پدر تعلیم وتربیت ایران در روز جهانی کودک . تخریب 2 طبقه پاساژ علاءالدین... . تدابیر مردان در همسرداری . تدبیر درست . ترافیک پرحجم در جاده های کشور . ترایفـل کاسـه ای رنگی . ترفندهای ساده برای زندگی . ترفندهای یک کدبانوی کامل . ترول . ترک کف پا را جدی بگیرید . تزریق انسولین، باعث ایجاد سرطان خون می‌شود . تزیین تخم مرغ . تست . تستهایی جالب برای تشخیص طلای اصل از طلای تقلبی . تشخیص آلزایمر از طریق راه رفتن . تشخیص آلزایمر با تست بویایی ! . آزاردهنده‌ترین مشکلات اندروید جدید . آسون ترین کار و سخت ترین کار . آشنایی با علائم، راه‌های تشخیص و مقابله با ویروس‌ کرونا . آشنایی با علایم و نشانه بیماری ها در چهره . آشنایی با معماران چیره دست دنیای جانوران . آشنایی با ویتامین D و بیماری های کمبود ویتامین D . آفرینش زن . آلودگی در آب تهران نداریم . آمادگی ازدواج . آموزش درست کردن بهترین سیب‌ زمینی سرخ کرده‌ دنیا . آموزش نماز . آموزش کمک‌های اولیه به مصدومین اسید پاشی . آموزنده . آموزه های طنز و جالب عمه کتی .
آرشیو
اشتراک
 
طراح قالب
www.parsiblog.com